van het bijvoegsel op deze algemeene voorwaar den, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog van 24 November 1845. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat bij de koninklijke mili taire academie is verschenen en verkrijgbaar ge steld eene nieuwe handleiding voor het beheer en de verantwoording van het artillerie-materieel bij de regimenten veld- en rijdende artillerie. Deze handleiding zal bij de betrokken corpsen van 1 Januari 1873 af moeten worden gevolgd. De Minister van Oorlog heeft zijne tevreden heid betuigd aan de kapiteins J. W. Bergansius en A. van Kerkwijk, van den staf der artillerie, werkzaam bij het departement van oorlog, be last geweest met de herziening van den instruc tie-inventaris voor de artillerie der landmacht, en zulks voor de wijze, waarop zij zich van die buitengewone en belangrijke taak hebben ge kweten, zullende van deze tevredenheidsbetuigiug aanteekening in de conduitelijst worden ge houden. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden a. Te benoemen: tot kapitein der 1ste klasse, de kapt. van de 2de kl. J. C. C. den Beer Poor- tugael, van den generalen staf, H. Murmao, van het 1ste reg. inf., gedetacheerd bij het Koloniaal Werfdepot, H. la Fors, van het 2de, P. van Hille, van het 3de, zoomede P. Stokbroo en G. C. Mun ters, van het 5de reg. inf. en F. Knoote, van het reg. veld-art.; tot kapt. der 2de kl., de kapt. van de 3de kl. F. G. Otterbein, van het 2de, A. J. F. Rochell, van het 3de en G. J. Sas, van het 6de reg. inf., laatstgenoemde gedetacheerd bij het kol. werfdepöt; voorts J. D. Saueressig, adj. van het 8ste reg. inf., en eindelijk S. A. Vermeulen, van het algemeen depót van discipline en J. Badon Ghijben, adj. van het 1ste reg. vest-art. b. Op non-activiteit te stellen op het daartoe door hen gedaan verzoek: in afwachting van nadere beschikkingden majoor F. A. H. Tergau en den offic.-van-gez. 3de kl. L. J. Weijdung, van het 1ste reg. inf.; den lsten luit. H. P. C. de Pauw Gerlings, van het 2de en den 2den luit. B. W. A. Baron van Dedem, van het 4de reg. huzaren den lsten luit. F. E. A. Baron van lltersum, van het 1ste reg. vest.-art. en den lsten luit. J. H. de Ridder van het corps ingmin. en sapp.voor den tijd van éen jaar: de kapts. C. L. Walther, van het 4de en Jhr. W. A. Beelaerts v. Blokland, der schatkist. c. In actieven dienst te herstellen: bij het 1ste reg. vest.-art. den lsten luit. der art. op non-act. J. Sluiter. d. Over te plaatsen, op hun verzoek: bij het lste reg. inf. den lsteu luit. J. M. Bichei meijer van het 8ste reg. inf.; bij het 3de reg. inf. den lsten luit. J. Renier, van het lste reg.; bij het 4de de 2de luit. Jhr. D. R. Gevers Deijnoot, van het 8ste reg. en G. P. Cheriex, van het instr. bat.; bij het 5de reg. inf. den kapt. W. Bannier van den staf der inf., vroeger bestemd voor het lste reg. inf.; bij het 8ste reg. inf. den lsten luit. H. Ver- ploegh, van het-5de, en de 2de luits. W. A. van der Maudere, van het 3de en G. A. Pitlo, mede van het 5de reg.; bij het instr. bat. den 2den luit. A. R. Kraijenhoff van de Leur, van het Gde reg. inf.; bij het algemeen depot van discipline, deu lsten luit. J. van Dam van het 3de reg. inf.; bij het lste reg. vest.-art. den lsten luit. J. J. C. H van Pelt, van het 2de reg. vest.-art.bij hel 3de reg. vest.-art. den 2den luit. J. A. K. van Hasselt, van het 2de reg. vest-art., zijude hij tevens, op zijn verzoek, eervol ontheven van zijne detacheering bij de art. stapel- en constructiemagazijnen bij het reg. rijd. art. den kapt. administrateur van klee- diug en wapening H. van Rijswijk de Jong, van groote sterren uit de kunst- en letterwereld, bont dooreeugemengd, Horace Vernet en Halevy, de jonge Dumas en Jules Janin, Meijerbeer en Auber, Lamartine en Roqueplan, de geestige publicist en beruchte tooneeldirecteur, Rothschild en de verkwistende hertog de Caderousse, kort om, waar men keek zag het oog een gevierd man, waar men hoorde ving het oor een beroem den naam op. Het was een heerendiner en mevrouw de Gi- rardin de eenige dame. Na bet diner gingen de heeren naar de verschillende kamers of in den heerlijken tuin om de gewone sigaar bij de kof fie te rooken. Een half uur daarna kwamen zy weer in de salons terug, daar het toen de gewoonte meebracht om na het receptiediner eeu soirée te geven, waartoe nog zij werden uitgeuoodigd, die wegens gebrek aan ruimte of om een andere re den niet aan tafel hadden kunnen komen. De soirée was bijzonder schitterend en de gasten talrijk. Om lord Bulwer was het voor de elegante dames van Parijs voorzeker de moeite waard, zich op haar schoonst en kostbaarst voor te doen. Het was al elf uur, de salons waren stampvol, de thee was rondgediend en mevrouw de Girar- din verkeerde in een groote spanning. Want Al- bert Wolf, de bekwame pianist en het „enfant g&té" der Parijscbe salons, was er nog niet en het 3de reg. vest.-art., tot dusverre gedetacheerd bij het kol. werfdepot, alsmede den 2den luit. B. A. Sanders van het 3de reg. vest.-art. laatstge noemde te rekenen van den lsten dezer. e. Eervol te ontheffen uit hunne betrekking bij de Kon. Milit. Academie: den kap. H. T. Schal ken en den lsten luit. G. J. Blaauw, beiden van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, die voorts zijn bestemd om op te treden als onder wijzers in de geniewetenschappen bij de te Delft gedetacheerde cadetten, alsmede den lsten luit. F. W. A. van Dedem van Driesberg, van den staf der inf. gedet. bij het Dep. van Oorlog, bij welk dep. hij tevens definitief is werkzaam gesteld; van de functiën van eerstaanwezend ingenieur te Heusden: den kap. J. H. Bolken van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Definitief werkzaam te stellen: bij het Dep, van Oorlog, de lste luits. A. C. Alma van het 7de en F. E. L. A. Abel van het 6de reg. inf., beiden bij dat dep. gedetacheerd; terwijl zij, in verband met het bovenstaande, in hunnen rang zijn overgeplaatst bij den staf der infanterie; bij de Kon. Mil. Acad., de lste luits. M. H. J. Plan- tenga van het 7de reg. inf., J. C. Gaillard en J. J. de Greve van het lste, en N. C. Grotendorst van het 2de reg. vest.-artil., alsmede J. W. Kaiser van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, allen bij gemelde inrichting gedetacheerd. De vier eerstgenoemden zijn, in verband daarmede, in hunnen rang overgeplaatst bij den staf van het wapen waartoe zij behooren. g. Terug te plaatsen bij het leger hier te lande bij het 2de reg. inf. den lsten luit. M. G. W. A. Schumann, bij het 4de reg. inf. den lsten luit. T. W. H. J. M. Hustinx en bij het 7de reg. inf. den lsten luit. B. R. F. van Vlijmen, allen van het wapen der inf. en gedetacheerd geweest bij het leger in Ned.-Indië. h. Te detacheeren bij de stafschool met 1 Nov. jl. de lste luits. W. G. F. Snijders, van het 6de reg. inf., W. F. Rappard, van het lste reg. vest.- art., en F. J. Haver Droeze, van het corps ing., min. en sapp., alsmede den 2den luit. J. de Waal, van het reg. veld-art.; bij het kolon. werfdepot: den 2den luit.-adm. van kleed, en vvap. T. Kleij, van het reg. rijd. art.bij de art. stapel- en con- structie-magaz. den lsten luit. E. A. T. Baron Creutz, van het 3de reg. vest.-art., en bij de py- rotechnische school den 2den luit. M. J. Boeije, van het lste reg. vest-art. i. Te bestemmentot eerstaanw. ing. te Heus den den lsten luit. G. L. Kepper, van het corps Door Z. M. den Koning zijn verleend de na volgende pensioenen, als: aan H. D. Bastiaanse, hervormd predikant te Waarden (Zeeland) ten bedrage van 742, ingang 1 November jl., E. T. Teneij, desservant bij de succursale kerk te Bergharen (Limburg) 420, 1 October; en Mej. J. den Haan geb. M. S. Kouwen, wed. van den broeder der orde van den Ned. Leeuw, 100, 14 September jl. BINNENLAND. Amsterdam, 5 November. De afdeeliug Am sterdam van het Nederlandse!) Onderwijzers-Ge nootschap, heelt nevens bare oefenscholen eene nieuwe gelegeuheid geopend voor hen, die zich wenscheu te bekwamen voor het examen van hoofdonderwijzer. Zij zal namelijk aan hare kweekschool een cursus toevoegen, die voorname lijk ten doel heeft den aankomenden onderwijzers bij hunne studiën tot rich'snoer te dienen en den lust tot verder onderzoek te wekken. Gedurende dezen winter zullen elke veertien dagen 5 voor drachten of lezingen gehouden worden als inde kennis der natuurverschijnselen, door prof. J. W. Gunning; de geschiedenis (algemeene en vader- men had hem opgegeven en zich voorgenomen het concert met den dans te verwisselen. Het gebeurde Wolf dikwijls genoeg, dat hij niet kwam óf uit vergeetachtigheid óf omdat hij zijn tijd verpraatte. Eeu der gasten, eeu heer uit Wee- nen, werd nu door mevrouw de Girardin uitge- noodigd voor de piano plaats te nemen. Prins Pionpion, die toen nog niet de gelukkige schoon zoon van den koning van Italië was, had zich voorgenomen dien dag bij wijze van uitzondering mee te dansen. De melodieën van Strausz hielden tot laat in den nacht de beenen in beweging en daar Meijerbeer, Auber en Halevy te groote man nen waren om hun te vragen polka's of qua drilles te spelen en Prins Ploiiplon verrukt was over de schoone juffrouw Lallitte en Alexander Dumas geboeid werd door de bekoorlijke me vrouw Narischkin, later zijne vrouw, had de Weener, de eenige die spelen kon, het zwaar te verantwoorden. (Wordt vervolgd). landsche), door Dr. W. Doorenbos; de Nederland- sche taal- en letterkunde, door den heer J. Brals; de staatsinstellingen en staathuishoudkunde, door mr. E. van Lier, en de land- en volkenkunde, door den heer A. van Otterloo. Het dagelijksch bestuur der gemeente heeft daartoe een der lokalen van het Athenaeum Illustre afgestaan, en de ken nis der natuurverschijnselen zal behandeld wor den in het stedelijk laboratorium. Alkmaar, 4 November. Ter groote najaars koemarkt, gisteren en heden hier gehouden, wer den omstreeks 5000 stuks aangevoerd, een getal dat boven verwachting mag genoemd worden, nu de veestapel zoo zeer is verminderd. Reeds gisteren vroeg werd er veel vee van alle soort tot hooge prijzen genomen en des namid dags zag men koppels naar Zuid-Holland drijven of in die richting met het spoor vertrekken. Ook heden werden alle soorten gevraagd en was het gemakkelijker te verkoopen dan te koopen. Zaandam, 5 November. Er is door den sectie ingenieur van de Kanaalmaatschappij alhier, den heer K. van Rijn, een plan opgemaakt en bij den Raad ingezonden, tot verbinding van de Voor- zaan met bet Noordzee kanaal. Daar de gemeente evenwel dit werk niet zal kuunen bekostigen, hoopt men op krachtige ondersteuning door het rijk en de provincie van het flinke, maar wellicht wat al te ruim opgevatte plan. 's-ttravenliage, 5 November. Op het 34ste concert van de maatschappij De Toekomst (Pensioen fonds voor toonkunstenaars of hun nagelaten be trekkingen), op Woensdag 13 e. k. in den schouw burg, zal de Mannenzangvereeniging Caccilia, aan welke te Parijs zulk een schitterende onderschei ding ten deel viel, zich in het openbaar doen hoo ren, benevens de heer Jozef Cramer, solo-violist van het paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Het orkest zal een symfonie voor groot orkest van den heer H. Waelput, orkest-directeur van de Fransche opera, en een ouverture van den heer Eduard den Hartog te Parijs, ten gehoore brengen. Men ziet een groote opkomst voor zulk een kunstgenot en met het oog op het liefdadig doel tegemoet. Er was tegen hedenmiddag alhier eene ver gadering belegd van de afdeeling 's-Gravenhage en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin aan de orde gesteld was een voorstel tot herziening van het reglement van ürde. In plaats van een ernstige discussie over dit voor stel, werd een vrij hevige woordenstrijd gevoerd over een punt, dat niet aan de orde was gesteld. T\~ \TA -> c *-rv~-L A_ deze met een aanklacht tegen het meerendeel der bestuursleden, die z. i. willekeurige handelingen pleegden, en tegen den secretaris, die volgens zijn beweren de notulen vervalschle. Een en ander gaf aanleiding tot een zeer onaangenaam debat, waarom velen de vergadering verlieten. De slotsom was, dat er op verlangen van den Voorzitter eene commissie van 5 leden is benoemd, om het geïncrimineerde feit der notulen-verval- sching te onderzoeken. 6 November. Sedert eenige dagen worden in het westelijk buitengedeelte dezer stad, over de Loosduinsche brug, opmetingen gedaan en ba kens uitgezet, welke, naar men verzekert, moeten strekken voor het plan tot aanleg van een spoor weg naar Scheveningen langs de westelijke rich ting der stad, uitgaande van het station van den Hollandscheu IJzeren spoorweg en loopende wij ders achter Zorgvliet om naar Scheveningen. Rotterdam, 5 November. De Rotterdamsche credietvereeniging Het Onderling Crediet, onder directie van de heeren I. de Regt en L. Droog- leever Fortuyn, hield Donderdag 11. eene buiten gewone algemeene vergadering, die Vrijdag werd voortgezet, bestemd tot het herzien der statuten. De voornaamste wijzigingen die werden aan genomen, bestonden in 1°. Het aanstellen van commissarissen. 2°. Het uitgeven van volgefourneerde aandeelen van 500, ƒ250 en 100. 3°. Het formeeren van een vast reservefonds, waarvan de rente jaarlijks wordt bijgeboekt. 4°. De verplichting voor de crediettrekkende leden om bij hun iulieden 15 pCt. van het bedrag hunner deelneming te storten. 5°. Vermindering van pCt. der kosten, door de crediettrekkende leden bij hun intreden te be talen. 6". Uitbreiding van het maximum der credieten op borgtocht tot op ƒ30,000. In den loop der discussiën werd nog medege deeld, dat het bedrag der deelneming van aandeel houders sedert 1 Januari 11. vermeerderde met 107,000 en nu geklommen was tot 157,000, terwijl de deelneming van crediettrekkende leden gestegen was tot ƒ2,150,000, en eindelijk, dat in dit jaar tot heden, evenmin als in't vorige, eenig verlies heeft plaats gehad. De firma Ziegelaar en Co., fabrikanten van schoenen en laarzen, heeft de firma Wissink en van Rooy, winkeliers, voor de rechtbank alhier gedagvaard, en geëischt dat de laatste zou wor den veroordeeld om de woorden „Ziegelaar en Co.", met zeer in het oog vallende kapitale let ters boven haren winkel geplaatst met het woord „voorheen" daarvoor, te doen wegnemen en tot betaling van 50 schadeloosstelling voor eiken dag verzuim. De eisclieres, voor wie procureur Mr. Faber optreedt, acht zich door het aanwezig zijn dier woorden boven den winkel der gedaagde grootelijks benadeeld, omdat het profijt, dat de gedaagde daarmede beoogt, het nadeel der eische- res insluit, dat zij belang heeft te keer te gaan, daar het allen schijn heeft als ware de winkel der gedaagde een etablissement dei eischeres. Voorde gedaagde is procureur Mr. Nieuwkamp opgetre den, die den llden dezer op den eiseh zal ant- woorden. Naar men verneemt, hebben de telegrafisten aan het Rijkstelegraaf kantoor alhier een adres verzonden aan Z. Exc. den Minister van Financiën, en afschiift daarvan aan de Tweede Kamer der ötaten-Generaal, houdende dringend verzoek om hunne bezoldiging eenigszins in overeenstemming te brengen met de groote duurte van alle levens middelen. Zwijndrecht, 5 November. Gisteravond gaf de Dordrechtsche Zang-Vereeniging Harpe Davids, bt- staande uit mannelijke en vrouwelijke leden, on der de leiding van den heer Kila uit Rotterdam, in het schoollokaal eene uitvoering, met mede werking van den heer B. vau Randwijk Pz. uit Dordrecht, die eeu paar voordrachten hield. Die I avond was recht genoegelijk, en in aanmerking 1 genomen het jeugdige bestaan dier vereeniging, I slaagde alles vrij goed. Jammer evenwel dat zicb onder de inwoners een geest bevond, dien mei meer onder menschen zou zoeken, welke afge scheiden van het algemeen verkeer leefden, en geene vreemden in hun midden konden dulden. De opkomst in het schoollokaal was slecht, daar entegen was zij buiten aanzienlijk en duidelijk geneigd om tot balddadigheden over te gaan. Bij het vertrek der leden werden zij door eene gil lende en scheldende menigte uitgeleid. De tegen woordigheid der gemeente- en rijkspolitie mocht de menigte beletten om tot feitelijkheden over te slaan, zoodat de leden der vereeniging zonder letsel gaan en komen konden. Welken indruk eene dergelijke ontvangst en behandeling geven zal, kunnen wij ons wel voorstellen, en dat nog wel jegens personen die 1°. ons een genoege- lijken avond wilden bezorgen eii 2*. die zulks deden ten voordeele der armen. Het gevolg van dat alles zal misschien zijn dat het Gemeente bestuur geene toestemming meer geeft tot derge lijke uitvoeringen in het schoollokaal en de bel hamels door de justitie gestraft zullen worden. De hoofdaanleiding schijnt, naar men verneemt, 1.1- kw -ij-, AooolgO "Zwijn- drechtenaars bij gelegenheid van de openibg van de spoorwegbaan te Dordrecht handgemeen zijn geraakt met Dordrechtenaren en het onderspit hebben gedolven, en nu daarvoor geheel onschul- digen willen laten boeten. (O. Cl.) Zwolle, 4 November. Volgens de Tw. Cour. is aan de gezamenlijke schoenmakersknechts te Al melo hun verzoek om het arbeidsloon met 25 pCt te verhoogen, door de bazen toegestaan. 's-Hcrfogenbosch, 6 November. De kapitein der genie N. H. Nierstrasz is, op zijn verzoek, non-activiteit gesteld. GEMENGD 1VIEU W S. Op het gouden bruiloftsfeest, dat door den Ko ning en de Koningin van Saksen zal gevierd worden, zal de Duitsche Keizer gekleed zijn in de uniform van het Saksische regiment grenadiers van de garde, met de Saksische ster op den helm en getooid met de Saksische sjerp. Werd voor eenigen tijd melding gemaakt van de ontvreem ding van ettelijke pantalons uit 't kleedingmaga- zijn der dd. schutterij te Delft, later is nog ge-' bleken dat ook nog worden vermist 36 oude korte jassen, benevens 35 dito pantalons. Volgens den New-York Times breidt de epidemische ziekte onder de paarden zich zeer uit. In New-Tork werden duizenden paarden aangetast, waarvan een groot aantal stierven binnen weinige uren, nadat de eerste ziekteverschijnselen zich open j baarden. Volgens de meening van Rijksveeartsen zal de epidemie zich over geheel Amerika ver spreiden, daar de besmetting door de atmosfeer schijnt te woïden overgebracht. De ziekte open baart zich doordien uit de oogen, neus en bek een slijmachtig vocht loopt; het aangetaste dier verkeert onmiddellijk in een zwakken, afgemat- ten toestand, terwijl het krampachtig hoest. De veeartsen schrijven aconite en purgatieve midde len voor. Indien zich binnen den tijd van drie I uren geene gunstige verandering openbaart, das kan men er zeker van wezen dat het dier sterft - I Den 2den dezer is te Glasgow met het beste ge-1 volg van de werf der heeren Blackwood en I Gordon te water gelaten een der vier stoom' schepen, welke voor rekening der Nederlandscb- Indische Stoomvaartmaatschappij aldaar dit jaar gebouwd worden, en bestemd zijn voor de In dische vaart. Het stoomschip, genaamd Print Alexander, is groot 1250 ton en heeft 175 paarde- kracht (compound systeem). Het zal gevoerd worden door kapitein M. van Emmerik. Te Luik zijn een aantal valsche stukken van 2 fran ken in omloop. De stukken zijn blijkbaar door gezaagd, van binnen uitgehold en met lood gevuld.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2