protesteerd, en zich bereid verklaard om, zoo jeü misschien bepaalde feiten tot staving daarvan nocht willen bijbrengen, het bewijs van hunne mjaistheid te leveren. Zij had daarbij de aanvrage jewogd of do Portugeesche regeering gezind was ju aan de ongerechtigheden te Macao een einde maken. Ook van den kant der Ainerikaansche igeering zou eene dergelijke aanvrage tegemoet izien worden. Jl. Vrijdag is aan den heer Bartle Krère en legenen die hem op zijn reis naar Afrika, in iet belang der wering van de slavernij, zullen 'ergezellen, een prachtig banket aangeboden, raarop meer dan 200 ledeu der koninklijke maat- happij voor aardrijkskunde tegenwoordig waren. De consul-generaal van Portugal, die o. a. tot ie gasten behoorde, verzekerde dat zijn gou- ernement bereid was een expeditie naar Congo ondersteunen en de slavernij tegen het einde au 1878 in de Portugeesche koloniën af te schaffen. Door de hooge prijzen der steenkolen is de raag zóózeer verminderd dat verschillende mij len in South-Yorkshire het werk hebben be- ierkt, daar vermeerdering van loon niet moge lijk is. In stede van te verdwijnen, neemt de run derpest in Engeland toe; deze week zijn althans runderen te Belthorp door de epidemische ekte aangetast, afgemaakt. Tol hiertoe was die aats van de veepest bevrijd gebleven. Het tweede Ticli bome-proces zal in het atst dezer maand of in December worden be- audeld. Daarbij zal dadelijk de beschuldiging uu het afleggen eener valsche verklaring in echten op den voorgrond treden. De acte van leschuldiging luidt: „De Koningin, tegen Castro, lias Ortou," enz. In het eerste proces moest de pretendent zijn identiteit bewijzen inet sir Roger 'ichborne; in het tweede is de beschuldiging 'erplicht te bewijzen dat de pretendent zich van en valschen naam heeft bediend. De Morning Post heeft den 2den November 1. juist een eeuw bestaan. Volgens een bericht uit New-York van jl. loDdag, is er in het schip S. T. Holsbroek, van iew-York naar Antwerpen bestemd, in de haven au St. Thomas brand ontstaan, waardoor het aartuig met de lading geheel is vernield. De quipage werd gered. Duitsohland, Iu de parlementaire kringen te Berlijn liep in ie beide laatste dagen het gerucht, dat vorst von isiriarck spoedig in de hoofdstad zou terugkee- jeu om zelf den strijd tot overwinning der kreits- rrtcrisis te helpen uitstrijden. De Oostenrijksche gedelegeerden voor de 'ii leren tie te Berlijn over de sociale quaestie, lijn gisteren in Pruisens hoofdstad aangekomen. De afgevaardigde van het kiesdistrict Kai- rslauteru-Kirchheimbolanden in den Duitscheu ijks- en Beierschen Landdag, de heer Golsen, is sieren plotseling te Mannheim overleden. Graaf von Beust is van Londen te Dresden ngekomen, om het Keizerlijk Oostenrijksche iHof bij het gouden huwelijksfeest van het Ko ninklijk Saksisch echtpaar te vertegenwoordigen. Te Berlijn neemt de typhus-epidemie op zóo hevige wijze toe, dat de president der Konink lijke politie heeren doctoren de noodige instruc tion heeft toegezonden, ten einde de overheid op e hoogte te houden van den loop der gevreesde pekte. Uit Hamburg wordt gemeld dat de veepest laar geheel geweken is, zoodat de overheid de Intrekking van alle genomene preventieve maat delen heeft bevolen. Dezelfde berichten maken 'ftvag van de toeneming der ziekte in Hongarije, oor eenige dagen openbaarde zij zich eerst in lolleschau en thans is zij ook uitgebroken op iet vorstelijk grondgebied Palffy te Malaczka. De oodige maatregeleu tot wering van het kwaad jjn dadelijk geuomen. Italië. Uit Rome wordt, dd. 29 October, het volgende aan de Parijsche Siècle geschreven: //Het parlement zal den 20sten November zijne ttiugen hervatten. Het geldt hier geene nieuwe tting welke door eene troourede geopend zal orden, doch de voortzetting van de in November 71 geopende zitting. In Italië kan, gelijk in mdere constitutioueele landen zooals in Oostenrijk, ne zitting van het parlement twee jaren en zelfs mwijlen langer duren. De linkerzijde bereidt zich, evenals in 1871, tot :o krachtigen aanval op het ministerie. De heer Mazzi, welke na eene langdurige afwezigheid Rome is teruggekeerd, heeft zijne vrienden van I® oppositie bijeengeroepen en aan de leden der nkerzijde van het parlement de aanmaning ge- icht om terstond na de heropening der zitting op urmen post te zijn. Men heelt zich voorgenomen de regeering vooral ip drie punten te bestoken1°. in de quaestie Ier geestelijke corporatiën; 2°. in de belasting- [uaestie, welke door eene ijverig bij de natie 'Uderbouden beweging tot eene quaestie van 'en dag is gemaakt, waarvan de afschaf fing der richezza mobile algemeen wordt ver langd; 3°. de beweerde onvriendelijke houding van Frankrijk, ten aanzien waarvan men den heer Visconti Venosta in de organen der radicale en oppositie-partijen gebrek aan geestkracht ver wijt. De Rijorma gaat zelfs zoo ver van op het ontslag van den minister van buitenlandsche za ken aan te dringen en een opvolger te eischen, welke de eenige politiek volgen wil, die men ten aanzien van Frankrijk in de tegenwoordige omstandigheden volgen kan, namelijkde tanden te laten zien. z/De minister zal zich denkelijk over deze ei schen niet zeer ongerust maken. Men weet dat hij altoos eene krachtige houding weet aan te nemen waar het de handhaving van de eer des lands geldt, dat het alleen heethoofden of onvoor zichtige lieden zijn welke hem van vreesachtig heid of zwakheid kunnen beschuldigen, en dat hij het oordeel van alle bezadigde leden van het parlement gerust kan afwachten." De overstroomiugen in 't noorden van Italië hebben vooral den omtrek van Mantua en Fer- rara ontzettend geteisterd. Geheele streken zijn door 't water bedekt; vruchtbare landsdouwen zijn verwoest, steden en doi pen vernield, en een bevolking van duizenden zielen is op de vlucht gedreven. De huizen zijn er ingestort; alleen de daken van de hoogste gebouwen blijven zichtbaar. In den loop dezer eeuw is er geen overstroo ming van die uitgestrektheid in Italië geweest. Casalmaggiore en Ostiglia verkeeren in groot gevaarde geheele bevolking werkt met reuzenkracht; huizen worden omver ge haald om dammen te kunnen opwerpen. Men vreest 't ergste. Breekt de Po bij Ca salmaggiore door, dan worden weer 14 vierk. kiloin. verwoest; en, zoo de doorbraak bij Ostiglia plaats mocht hebben, zouden 40 vierk. kilora. verloren gaan van een streek, die het diepst on der het waterpeil der Po ligt. Wanneer het ge vaar geweken 2al zijn, is niet te voorzien. In 1839 duurde de overstrooming van de Po 77 da gen en ditmaal zijn de regens niet minder sterk dan toen. In Mantua staat het water van de Po thans reeds 0.35 meter hooger dan in 1839 en het stijgt nog. Zwitserland In den Grooten Raad van het kanton Zurich is de regeering door Prof. Vogt geïnterpelleerd over de uitlevering van Netschajeff. De interpel- lant beweerde, dat de moord, waarvan Netscha jeff beschuldigd is, zoo hij al niet van politieken aard was, toch niet de politiek in betrekking stond. Hij herinnerde, dat toen graaf Euleuburg aan het hoofd der provincie Oostpruisen stond, hij een Poolschen vluchteling nog tijdig gewaar schuwd had, dot zijne uitlevering zoo gevraagd worden. Zulk een voorbeeld had de democrati sche regeering van Zurich moeten volgen. TELEGRAMM EN Madrid, 4 November. De ongesteldheid des Ministers Zorilla houdt aan. Perpignan, 4 November. Drie diligences zijn nabij Figueras door Carlisteu aangehouden. De reizigers werden van hunne goederen beroofd en een Engelscbmau en de conducteur werden gewond. Te Puycerda luidde de alarmklok. Dresden, 4 November. Aan het gouden brui loftsfeest van het koninklijk echtpaar van Saksen zullen de keizer en keizerin van Duitschlaud, de Duitsche kroonprins, de aartshertog Karei Lode- wijk van Oostenrijk, de groothertog van de beide Mecklenbnrgeu en andere Duitsche vorsten deel nemen. Berlijn, 4 November. Ter gelegenheid van het vijftigjarig jubilé van prins Karei als chef van een Russisch regiment werd hem door eene depu tatie een eigen handigen brief van den keizer van Rusland met de insignia der orde van St. George 3de klasse aangeboden. In dien brief betuigt de Keizer zijne sympathie voor de Duitsche armee, herinnert aan den tijd waarin de Pruisen en Russen vereeuigd voor de heilige zaak streden, en herdenkt de groote daden der Pruisische wa penbroeders iu den jongsteu oorlog, waaraan prins Karei heeft deelgeiiomeu. Het slot van den brief luidt: //Ik hoop dat gij met mij zult instem men in den wensch om den tusschen ons be- staandeu band van vriendschap nauwer toe te ha len en in het verlangen dat ook tusschen de vol gende geslachten die vriendschap moge bestaan.'/ Konetantlnopel, 3 November. Bij den Oosten- rijkschen gezant, graaf Ludolf, heeft een diplo matieke soirée plaats gehad, welke door Khatil- Pacha, benevens de gezanten van Frankrijk, Rusland, Duitschland, en hun personeel, werd bijgewoond. De gezanten van Engeland en Rusland zijn bij den sultan ten gehoore toegelaten. Uit Teheran wordt gemeld, dat de shah, bij gelegenheid der verloving zijner dochter, eene nieuwe damesorde heeft ingesteld, aan welke de naam van „orde der Zon" is gegeven. De moeder van den shah is daarmede het eerst begiftigd. Bordeaux, 4 November. Morgen zul van radi cale zijde een particulier feestmaal van 150 cou verts worden gehouden. De leden van den ge meenteraad en alle republikeinsche afgevaardig den zullen daaraan deelnemen. Madrid, 4 November. De commissie voor de begrooling heeft al de artikelen van het wets ontwerp op de Hypothecaire Bank goedgekeurd. Zij heeft besloten om de twee ontwerpen, welke dienaangaande waren aangeboden, tot één te ver eenigen. Het ontwerp zal heden iu het Congres worden gelezen en morgen of Woensdag zal daarover worden beraadslaagd. In den Senaat heeft de minister van marine een wetsontwerp aangeboden betreffende het prijsmaken van schepen in oorlogstijd. In het Congres heeft de heer Oreuse het voor stel tot afschaffing van de doodstraf ondersteund. Gumblnnen, 4 November. Het uitbreken der cholera wordt niet slechts gemeld van Polnisch- AugU8towo (vijf mijlen van het district Oletzko) maar van de geheele Poolsche grens. Munchen, 4 November. De hooge regeering heeft aan de gezamenlijke kreitsregeeringen een verordening gezonden, ten doel hebbende het toezicht op de bestaande vereenigingen van land bouwers. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij een nieuwe verordening, nogmaals gewaar schuwd tegen deelneming aan de Dachauer ban ken. Hij noodigt de districtsoverheid en de plaat selijke politie uit, om deze waarschuwing zooveel mogelijk ter algeme ne kennis te brengen. Halscrslautern, 4 November. De afgevaardigde bij den Duitschen Rijksdag en den Beierschen Landdag voor het kiesdistrict Kaiserslautern-Kirch- heimbolanden, de heer Golsen, is hedenmorgen te Mannheim plotseling overleden. Kragujewatz, 5 November. In de Skupt- schina heeft de minister van buitenlandsche zaken, op eene interpellatie over den stand der Zwornik- quaestie, in comité-generaal verklaard, dat de regeering rechtstreeksch en zonder tusschenkomst van wie ook, met de Porte onderhandelt, van welker wijsheid hij eene spoedige beslechting mocht verwachten. De Skuptschina verklaarde zich met dit ant woord tevreden. Londen, 5 November. De Kamer van Koop handel van Manchester heeft gisteren hare drie- maandelijksche vergadering gehouden. Het han delsverdrag met Frankrijk werd in die vergade ring hevig gegispt en uitstekende redenaars waren van meening, dat het verkieslijk was om het bestaande tractaat te laten afloopen, zonder het te vervangen, dan nieuwe offers te brengen aan het beginsel van vrijen handel. Volgens bericht uit New-York, rekenen de republikeinen op eene verkiezing van Grant met ip der uit te brengen stemmen. Aan Daily News wordt uit Weenen, onder dag- teekening van gisteren, het volgende gemeld: „De Neue Freie Presse bevat berichten uit Kon- stantinopêl, volgens welke Midhat Pacha gewei gerd heeft in het kabinet op te treden. De sultan zou, tijdens het laatste bezoek van den onder koning van Egypte, aan dezen hebben medege deeld, dat hij zich niet tegen de inlijving van Abyssinië verzette." LAATSTE V. In de eerste helft der maand October zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven ont vangen, die wegens onbekendheid der adressen niet bezorgd zijn geworden J. van Leeuwen, van de Wit, van Ooijen van Zuilen, J. Harjus, H. J. Wolbers, J. de Jong en A. S. Wagenaar, allen te Amsterdam; W. Huys- man te Apeldoorn; J. A. Bongenaar te Breda; D. Wend te 's-Gravenhage; M. de Jong, J. Zijm, beiden te Haarlemmermeer; J. Tijssen te Ha- zerswoude; H. J. Bertels te Leiden; Wed. Wil- lems, geb. Bresz. te Nieuwendaui; Mej. Versluis te Rotterdam; P. van Leeuwen te Zevenhuizen. 's-Gravcnliage, 5 November. In de heden ge houden zitting der Provinciale Staten van Zuid- Holland werd de vergadering door den com mis saris des Konings, Mr. C. Fock, geopend. Hij be gon met de herinnering aan twee leden der Sta ten, die sedert de zomervergadering overleden waren. Het eerste, de heer van der Broek en het tweede de heer Viielander. Beiden, zoo zeide hij, waren ijverige leden dezer vergadering. In den heer Viielander, het oudste lid der vergadering, die bijna 40 jaren lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland was, had het Vaderland een ijverig burger, onze provincie een warm voor stander harer belangen en in de gemeente Nu- mansdorp een krachtig hoofd verloren. Ter vervanging van den heer van den Broek gekozen zijode Mr. G. J. Goekoop werden diens ingezonden geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden, hij zelf daarna beëedigd en toegelaten. De Voorzitter heeft vervolgens mededeeling ge daan van eene reeks van ingekomen stukken, hetzij van Koninklijke besluiten houdende goed keuring op even zoovele besluiten der Staten iu de zomervergadering genomen, hetzij van andere stukken en eindelijk van de zoodanige welke in de herfstvergadering in behandeling zullen komen, en welke bereids vroeger voor het grootste ge deelte zijn vermeld. Ze worden eensdeels voor kennisgeving aan genomen, anderdeels ter visie gelegd of commis soriaal gemaakt. Dit laatste was o. a. het geval met het advies van Ged. Staten op het adres van de heeren de Bordes c. s. om subsidie uit de provinciale foudsen voor den aanleg van een spoorweg langs de zuidzijde van den Rijn, uit gaande van het station van de Holl. spoorweg maatschappij te Leiden en eindigende bij dat van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij te Woerden. Dat praeadvies (bereids medegedeeld) is gesteld in handen van de heeren Buys, van der Kemp, van Bergen IJzendoorn, Herrewijn Jz. en C. W. Hubrecht en tevens een op heden na der ingekomen adres van de heeren de Bordes c. s., waarin de adressanten naar aanleiding van het advies van Gedep. Staten hunne bezwaren uiteenzetten tegen de strekking van dat adres en ook opmerken dat zelfs aan de voorwaarden der minderheid moeilijk kan worden volnaan. De heer J. Looijen, griffier bij het Provin ciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, heeft uit deze betrekking zijn ontslag aangevraagd. In het hotel de l'Europe had gisteren een diner plaats vau de confrérie St. Hubert, waar van Z. K. H. Prins Frederik beschermheer is. De Hooge Raad (kamer van strafzaken) heeft aangaande het beroep in cassatie van den procureur-generaal bij het Hof in Noord-Holland, tegen een arrest van dat Hof, waarbij bevestigd is een vonnis der rechtbank te Amsterdam, hou dende vrijspraak van B. L. Paerl, effecten- en loten handelaar, overwogen: dat de verkoop van aandeelen in de Oostenrijksche premieloterij geene andere strekking had dan afhankelijk te stellen de kans óf den koopprijs óf eene som als prijs te erlangen; dat dit moet worden aangemerkt als het aanleggen en continueeren eener verboden loterij en dat het houdeu van premie- of nego- tiatie-loterijen alleen aan steden of corporatiën is toegelaten maar niet aan particulieren. Op deze gronden heeft de Raad het arrest van het Hof vernietigd, het ten laste gelegde bewezen en Paerl schuldig verklaard en hem veroordeeld tot eene maand eenzame opsluiting en f 50 boete of subsidiaire gevangenisstraf van een dag, mede in eenzame opsluiting te ondergaan. Het 5jarig zoontje van den bleeker v. d. U., op den Loosduinschen weg, klauterde dezen ochtend op eene waschtnand, welke voor eene kuip met kokend zeepwater geplaatst was en had het ongeluk voorover van de mand in het heete vocht te vallen waardoor het zoodanige brand wonden bekwam, dat het in levensgevaar ver keert. Dr. Piepers heeft de eerste geneeskundige hulp verleend. Utrecht, 5 November. Voor zooveel de hooge waterstand en de aanhoudende regens het toe lieten zijn de aardenwerken voor den Ooster spoorweg in deze gemeente en in Maartensdijk voortgezet. -t Voor de gerechtelijke onteigeningen im het-) arrondissement Utrecht zijn de dagvaardingen beteekend. Door den jongsten aanhoudenden regen heeft het melkvee zooveel in het land geleden dal het melk geven zeer is verminderd en de melk weer in prijs is gestegennaar het zich laat aanzien, zal zij nog hooger in prijs worden. De voornaam ste oorzaak licht in de duurte van het vee en het aanhoudend afnemen van den veestapel. D.) Gennep, 4 November. Dezer dagen maakten de courauten melding van de bijna geheele vol tooiing van den ijzeren bovenbouw over de Maas nabij deze plaats. Deze brug, het voornaamste kunstwerk vau den spoorweg BoxtelWesel, getuigt dat de werken voor den spoorweg hun einde naderen, maar ineer nog, dat, zooals ons bericht wordt, het ijzerwerk voor de draaibrug over de Zuid-Willemsvaart, nabij Veghel is aan gekomen en aanvankelijk gesteld wordt, tegelijk genoegzaam met de aankomst van den boven bouw der vaste brug over de Aa. De zorg, vooral wat tot den telegraaf, ook op den genoemden spoorweg, zal behooren, uit de jongste advertentie der Noord-Brabantsch-Duit- sche spoorwegmaatschappij te dezer zake geble ken, doet duidelijk zien, dat het gedeelte der lijn, dat van Boxtel tot Goch de aansluitings plaats aan de Rheinische Bahn loopt, zoodra mogelijk zal geopend worden. Van Goch tot We sel toch moet dit later geschieden, want de brug over den Rijn, nabij Wesel, waaraan druk ge werkt, en die voor rekening van de Cöln-Min- dener-Spoorweg-maatschappij gebouwd wordt, is nog niet \oltooid. Intusschen is de verbinding van Boxtel met de Rheinische Eisenhahn voor den handel genoeg van gewicht dat men zich met deze aanzienlijke voltooiing van den spoorweg Boxtel Wesel geluk kan wenschen. VERBETERING. Bij de gisteren vermelde verkooping aan den Burg was de kooper van perceel N°. 1 niet de Warmoezier, maar de Meubelmaker J. Vijlbrief, van de Laugebrug.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3