BINNENLAND. Amsterdam, 4 November. Daar thaos ook bij de robijnslijpers te Genève werk wordt gemaakt van de bewerking van rozetten, is het voor de hier ter stede zoo bloeiende diamantslijperij zeer te wenschen, dat de industrieelen en werklieden in dat vak hunne uiterste pogingen inspannen, om aan de toenemende concurrentie zegevierend het hoofd te biedeu. Haarlem, 5 November. Ter gedachtenis aan de 25ste verjariog van den slerfdag van Felix Mendelssohn Baitholdy (4 November 1547) zullen Dinsdag 5 November te 1 uren, in de Groote Kerk alhier, eenige zijner werken uitgevoerd worden voor orgel, zang en viool. Alkmaar, 4 November. In de jongste Raads vergadering is o. a. besloten tot het bouwen van een museum voor historische en andere gedenk stukken betredende de stad Alkmaar. De hier bestaande Vereeuigiug lot viering van den ge denkdag van Alkmaars ontzet in 1573 had bij den Raad op bet stichten daarvan aangedrongen. 's-Gravcnliagc, 4 November. Naar men nader verneemt is uit het hotel der Amerikaansche ambassade, alhier Vrijdag de rouwvlag niet uit gestoken wegens het overlijden van mvv. Gree ley, maar wegens het overlijden van Mr. Seward, oud-Minister van Buiieulaiidsoke Zaken der Ver- eenigde Staten. Rotterdam, 4 November. Naar men verneemt zal Mr. van Kaalte, die in den vorigen winter met veel talent in eene vergadering van de kie- zersvereenigiug Burgerplicht alhier optrad, om het debat over het wetsontwerp op de inkomsten belasting in te leiden, in eene vergadering der- zellde vereeuigiug in deze maand behandelen het wetsontwerp op de rechterlijke organisatie. Dordrecht, 5 November. Gistermorgen is door de veerschippers aan het veer van de Blauwpoort alhier naar Zwijndrecht, terwijl zij met de veer boot overvoeren, in de rivier drijvende gevonden en opgehaald het lijk van een 30jarig manspersoon, Matthijs Gabriels genaauid. De ongelukkige, siga renmaker van beroep, was slechts sedert een achttal dagen in deze stad werkzaam. Woerden, 3 November. Ingevolge Koninklijk besluit van 23 October jl., zal er alhier eene be langrijke verloting van paarden, koeien, schapen, enz. gehouden worden, verdeeld in zes seriën en zulks ter aanmoediging der zes nieuw ingestelde jaarlijksche paardenmarkten, vallende op den dag na de zes Utrechtsche paardenmarkten. Bij elke serie zal eene hoofdprijs zijn ter waarde van f 5000 in vee. De trekking der 1ste serie zal plaats heb ben in het begin van het volgende jaar. Delft, 4 November. Voor eenige maanden is door het bestuur der Kuranstalt te Baden eene prijsvraag uitgeschreven voor den aanleg van een nieuw gebouw. De prijzen voor het best gekeurde plan, te leveren vóór 15 October, bedroegen 2500, 1500 en 1000 francs. Naar men verneemt is de derde prijs toegekend aan den heer E. Gugel, professor aan de polytechnische school alhier. Scheveningen, 5 November. In tegenwoordig heid van den heer van Wickevoort Crommelin, secretaris van Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen, werd gisteren de meisjeshandwerkschool, gesticht door wijlen Hare Majesteit de Koningin- Moeder, heropeud. Vijfiig leerlingen ontvangen in deze school gedureude het winterseizoen on derwijs in haudwerken, terwijl als naar gewoonte de door de leerlingen vervaardigde kleedingstuk- keu bestemd blijven om aan behoeftigen te Sche veningen te worden uitgereikt. Hellevoetsluls, 4 November. Aan het Bestuur der Werkmansvereeniging alhier is de benoodigde grond, behoorende aan het Departement van Ma rine, tot het bouwen van een zestigtal arbeiders woningen op den WestzaandJijk, afgestaan. Delfshaven, 2 November. De Gemeenteraad heeft, geheel in overeenstemming met de inge volge art. 131 der gemeentewet gekozene com missie, met algemeeoe stemmen besloten„dat de voorgestelde verandering van grensscheiding tusschen Charlois en deze gemeente, zoowel ad ministratief als met het oog op behoorlijk politie toezicht, niet alleen zeer wenschelijk, maar zelfs zeer noodzakelijk is." Niettegenstaande de minst ingeschrevene som voor het maken en stellen eener nieuwe ijzereu valbrug binneu deze gemeente nog aan merkelijk boven de raming is, heeft de Gemeen teraad besloten, dat werk aan den minst inschrij vende, zijnde de firma L. J. Enthoven en Co. te 's-Gravenhage te gunnen. Monster, 4 November. Aangaande het voorstel van Gedep. Staten aau de Prov. Staten, betreffende de subsidie voor den bouw van de school te Ter Heijde, namelijk om aan Z. M. voor te stellen 4000 ten laste der gemeente te laten en de ove rige p. m. ƒ2300 ten laste van het Rijk en de pro vincie te brengen is door den gemeenteraad beslo ten zich per adres tot de Provinciale Staten te wenden, met verzoek Z. M. voor te stellen of slechts ten laste der gemeente te laten óf de cijfers, in het voorstel van HH. Gedeputeerde Sta ten vermeld, te verwisselen. Groningen, 4 November. De "ereenigiug van handelaren alhier heeft in beginsel besloten, om bij het ontstaan van geschillen iu handelszaken afstand te doen van de burgerlijke procedure, en zich te onderwerpen aan de arbitrage van des kundigen. Aan het bestuur is opgedragen een con cept-contract op te maken, dat in eene volgende vergadering aan de goedkeuring der leden zal worden onderworpen. Leeuwarden, 3 November. De afdeeling Zie kenverpleging van de Vrouwenvereeniging tot bevordering dergezondheidsbelangen alhier, mocht zich reeds in eenig goed succes verheugen. 4 vrou wen uit den arbeidenden stand outviugen in den II. winter van drie geneeskundigen theoretische en in het ziekenhuis practische opleiding, lu Oe tober waren zij bij eenige patieoten werkzaam en werd hunne verpleging zeer geroemd. Dezelfde vereeniging besloot ook tot het oprich ten eener afdeeling tot verbetering van den bakers stand. 's-llertogcnbosch, 4 November. Het water is hier in de laatste 24 uren schrikbarend gewassen, waarschijnlijk door de aanhoudende stortbuien, die wij sedert een paar dagen hadden. Vele lan derijen alsmede de Pettelaarscbe weg zijn reeds ondergcloopen, en men heeft aldaar de werkzaam heden aan den Dommel moeten staken; nog gis teren zeer laat in den avond was men er met schuiten bezig de gereedschappen voor dat werk benoodigd te redden. Rreda, 4 November. Eerlang verwacht tnen alhier den verkoop van gronden tusschen het sta tion en het Valkenburg, waardoor een nieuwe kortere toegang tot middelpunt der stad zal komen en waar volgens een bepaald plan straten, enz. zullen wordeu aangelegd. Hcusdcn, 4 November. Dezer dagen werd hier door het eeuwenoude en rijke college der heeren Oude Schutters van den voetboog van Sint-Joris een prachtig eu zeldzaam feest gevierd; aan een drietal van zijn leden, den heer J. A. Gerlach, notaris, tevens secretaris-penuingmeester van liet college, den heer G. Bax, heer van Oudheusden, Elshout en Huiten en den heer C. Roomer Szn., groudeigenaar, allen hier woonachtig, werd door het college het zilveren eeremetaal vereerd ter gedachtenis aan hun 50jarig lidmaatschap. Maastricht, 3 November. Het lager onderwijs in Limburg heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van Dr. J. J. Jaegers te Heer len, schoolopziener in het derde schooldistrict dezer provincie. Bijna dertig jaren was hij ten nutte van het onderwijs als schoolopziener werkzaam, terwijl hij bovendien als burgemeester en later als wet houder der gemeente Heerlen en lid der Provin ciale Staten van Limburg talrijke diensten heeft bewezen. GEMENGD NIEUWS. Te Meppel heeft een paar dagen geleden de nachtwacht een brandstichter gearresteerd, die op een zolder reeds brand had doen ontstaan en op heeterdaad gevat is. Het is een timmerman, die zich aan misbruik van sterken drank schul dig maakte en de affaire zijner moeder, waarin hij werkzaam was, achteruit had gebracht. Tegen twee conducteurs bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is, naar men verneemt, proces-verbaal opgemaakt, als beschul digd van elk een overjas te hebben ontvreemd uit een kist of koffer, die op den trein, van Rheine naar Arnhem loopende, als bestelgoed was ge plaatst en op welken trein zij dienst deden. Bij hun verhoor moeten zij hun misdrijf volledig hebben bekend. Gisteravond is te Rotterdam bij de aan komst der Middelburgsche stoomboot een passagier in het water gevallen, doch door toegeworpen touw en haak gelukkig gered. Drie personen kochten op de laatste markt te Aarle-Rixtel 6 jonge var kens, gemiddeld voor 19 het stukuien deed de beestjes in één zak, bond die dicht en wierp ze zoo op eene kar; te Helmond aangekomen vond men nog twee van deze diertjes in leven, vier hunner waren onder weg bezweken. In tegenspraak met het bericht uit Amersfoort, dat het plan tot oprichting eener Beierschbier- brouwerij wegens gebrek aan deelneming is op gegeven, meldt de N. tl. Cl. thans, dat er geen reden bestaat om aan het gelukken der onder neming te twijfelen en men daarvan spoedig de meer feitelijke bewijzen mag te gemoet zien. Gisteravond heeft de politie in den Haag het noodig geoordeeld een „zwakke vrouw" in ver zekerde bewaring te nemen, die met een man in twist gekomen, hem een vinger afbeetHoe zeer de gemeente Hoornaar slechts circa 550 zie len telt, mag het toch zeldzaam heeten, dat daar van tusschen de 70 en 80 jaren, in die gemeente 13 mannelijke en 4 vrouwelijke personen nog in leven zijn, en tusschen de 80 en 90 jaren, 4 man nelijke en 6 vrouwelijke; alzoo te zauien 26 per sonen van 70 tot 90 jaren oud. Uit Zeven- wolden wordt gemeld; Vele varkens maken de spoeling dun. Zon ook op het terrein van de jacht. Met primo October, toen de jachttijd begon, was er wild in overvloed; doch tegenwoordig hoort men reeds de klacht uiten dat het wild schaarsch begint te worden, 't Is ook bijna ongeloofelijk hoevele personen hier dagelijks de velden door kruisen, ten einde het een en aoder te bemach tigen. De laatste regens evenwel zijn in het voor deel der jagers. HazeD en patrijzen zoeken alsdan de hooger gelegen plaatsen, waarop ze zich vei liger wanen dan in de lage en natte gedeelten des velds. De prijzen zijn gewoon. In de eerste zes maanden dezes juars zijn te Parijs op de markten verkocht: 12,847,379 kilogr. visch, ter waarde van 10,470,177 fr. 25 c.; 5,413,171 stuks gevogelte, Ier waarde van 13,106,147 fr. 65 c. 148,362,826 eieren ad 10,637,978 fr.4,922,228 kil. boter van 14,650,008 fr. 60 c.; 4,355,386 kaasjes ad 1,830,893 Ir. 63 centimes. Daarbij moeten nog worden gevoegd de hoeveelheden, die direct aan de verbruikers van buiten zijn toegezonden als; 377,000 kil. visch, 520,926 stuks gevogelte en wild, 1,829,156 eieren, 1,849,756 kil. boter en 1,595,695 kil. kaas. Deze cijfers toonen aan dat het ver bruik dezer artikelen van 10 tot 14 pCt. is ver minderd. De heer Jean Dolfus, manufacturer te Mulhouse, heeft den 30sten October, bij gele genheid van zijn 50jarig echtfeest, aan al zijn onderhoorigen te zamen een sommetje van 200,000 francs geschonken. BUITENLAND. Frankrijk. Het Journal Officiel deelt thans, evenals reeds voor eenige weken officieus uit Duitschland werd gemeld, mede, dat de Duitsche regeering besloten heeft het paspoorten-stelsel voor de uit Frankrijk komende personen krachtig in Elzas-Lotharingen te handhaven. Wanneer men de Parijsche dagbladen gelooven mag dan zou dit besluit, volgens het zeggen van den Duitschen gezant te Parijs, aan te merken zijn als een maatregel van represailles, daar de Fransche regeering de paspoorten aan de gren zen van het rijksland gehandhaafd heeft, terwijl zij die, op aandrang der vreemde regeeringen, aan de Belgische en Zwitsersche grenzen alsmede in de kanaalhavens heeft afgeschaft. Ook generaal Cbanzy heeft bij de aanvaar ding van het opperbevel over het zevende leger corps een dagorder aan de troepen uitgevaardigd, waarin hij een beroep doet op de vaderlandsliefde, gehoorzaamheid en krijgstucht der soldaten. „Frankrijk, zoo wordt in dit stuk gezegd, hetwelk de zware beproevingen, die het te verduren heeft gehad, heeft doorgeworsteld, heeft vast besloten bij het bewustzijn van zijn moed, geen af stand te doen van de aanzienlijke plaats welke het onder de natiën inneemt, en zal de taak we der opvatten welke de Voorzienigheid het heeft opgelegd. Het doet daartoe een beroep, op de burgerlijke deugden, welke de waarborgen zijn voor de waardigheid en grootheid der vol keren. Geeft gij van die deugden het voorbeeld aan de natie! „Gij hebt daartoe slechts uw plicht te doen en te verrichten wat de wetten waaronder gij leeft en de militaire eer u voorschrijven. Uw plicht is gemakkelijk te volbrengen omdat hij u duidelijk is voorgeschreven en zonder tegenspraak behoort vervuld te wordeu. „Boven de partijen geplaatst zijnde, behoort gij vreemd te blijven aan de nietige twisten, welke het land verdeelen en beroeren. Gij zijt de sol daten van Frankrijk, de handhavers der orde, het werktuig van den roem en de grootheid des lands. „Gij zult de regeering dienen met eene vol- komeDe zelfverloochening, met eene geheele toe wijding; gij zult de inwendige orde handhaven, en indien onze wapenen, welke in den laatsten oorlog ongeluk maar geene oneer ondervonden hebben, ons naar buiten moesten doen eerbiedi gen, zoo ben ik er zeker van dat het zevende legercorps de hoop der natie niet teleurstellen en de eer van Frankrijks vlag ophouden zou." Het verdient opmerking dat de belangrijk ste vermindering, door de budget-commissie voor gesteld, het Departement van Oorlog betreft. De minister vroeg 440 millioen en er zijn hem 431 toegestaan. Men zal 10,000 soldaten met groot verlof laten vertrekken en aan een aautal verlof voor zes maanden geven. De werkelijke sterkte van het leger zal zijn 454,170 man, waaronder 29,170 gendarmes. Bij een nota van den minister van oorlog wordt herinnerd dat de plaatsvervanging bij de militie den lsten Jan. 1873 ophoudt, zoodat de miliciens, wier acten van vervanging, voor dien datum zijn opgemaakt, doch naderhand vernietigd, zelf dienstplichtig zijn, terwijl ook degenen, wier plaatsvervanger niet opkomt of zich aau den dienst tusschentijds onttrekt, zelf zijn dienst moet ver vullen. Den 2den November is een nieuw postver drag met Rusland te St.-Petersburg gesloten. Dientengevolge heeft zich de heer Rampout, di recteur-generaal der Fransche posterijen, naar Moscou begeven. De algemeene Raad van het Departement der Seine, heeft zich voor de opheffing der onder, prefecturen te Sceaux en Saint-Denis verklaard De militaire hooge raad heeft thans ook al; zijn meening te kennen gegeven, dat Parijs een leger van 100,000 man moet behouden. De raad zal zich eerlang hebben te verklaren ten aan. zien der opheffing der regimenten kurassiers. Sir Robert Peel is jl. Vrijdag te Parijs aan gekomen. Twee Beiersche bataljons, van het kamp van Chalons gekomen, hebben bun intrek geno men in de barakken, die te Sedan zijn opge slagen. Epernay, voor eenige dagen door de Duit- sche troepen verlaten, had van 8 September 187# tot 1 November 1872 onder den last der bezetting gebukt gegaan. De inwoners van Poronna, waar 287 hui zen door brand aangetast en 200 geheel ver nield zijn, hebben slechts een schadevergoeding van 8 pCt. verkregen. De heer Magniez, afge- Vaardigde van het Departement der Soinme, heelt bij de Nationale Vergaderiug eenige meerdere welwillendheid ten hunnen aanzien gevraagd. België. De minister van justitie heeft gelast, dat voortaan aan vondelingen geene nemen meet, zullen mogen gegeven worden, die de gedachte) aan hunnen oorsprong bestendig bij hen levendigi houden. „Zoodat (zegt een Belgisch blad) het aantal Delarue's, Duchemins, Delahaye's, Dujar- dins enz., dat trouwens reeds aanzienlijk genoeg is, geene vermeerdering zal ondergaan." De burgemeester van Brussel, de heer An- spach, is met ingenomenheid te Lyon ontvangen. Vrijdagmorgen begaf hij zich, zonder daarvan vooraf kennis gegeven te hebben, naar het stad huis, dat nog gesloten was. Zaterdag gaf de heer Baudet hem ter eere een groot diner, waarbij de heer Contonnet, prefect te Lyon, ook tegenwoordig was. De heer Anspach uitte den wensch dat er geen politieke toosten zouden worden uitgebracht, aan welk verzoek natuurlijk werd voldaan. Des avonds woonde de Belgische magistraat de voorstelling bij in het Grand Théfitre en werd door het orkest begroet met de tonen der Bra- banconne. De handel in België beklaagt zich zeer, zegt de Indépendance, over de groote moeite die men heeft om bankpapier tegen klein papier te wis selen. Bankbiljetten van honderd francs kan men krijgen zooveel men verlangt; maar goud is moeie- lijker te verkrijgen. Op 't goud wordt een premie betaald; daarom bewaart de Bank hare Louis en Napoleons. Verlangt men zilveren kronen, men krijgt ze, en zonderling genoeg bijna allen prijkende met het borstbeeld van koning Victor Emanuel. Het ministerie heeft dit wellicht aan de Bank verzocht, om.wraak te nemen over de onbezonnen aanvallen van de clericale pers tegen dien vorst. Maar als men op zilver niet gesteld is en liever biljetten van 20 francs ver langt, heeft die maatregel geen gevolg. De Bank geeft ze niet, of althans zoo weinig mogelijk uit. De kosten van 't drukken schijnen te hoog te wezen. Deze bankbiljetten van groot bedrag, deze zware kronen, 't gebrek aan klein bankpapier en 't totaal gemis aau goud is lastig voor de hande laars en de particulieren. Het Journal de Gand zegt, dat te Brussel een aantal valsche Belgische bankbiljetten van fr. 100 in omloop zijn gebracht. Zij dragen alle hetzelfde nommer, nl. 0536015, serie 15 en 16 en den da tum van 30 Maart 1860. Gi-oot-Hr-itaiinië. Jl. Vrijdag hebben de jaarlijksche verkiezingen van gemeenteraadsleden in de Engelsche steden voor de eerste maal volgens de bepalingen der wet op de geheime steinuitbrenging plaats gehad. In de meeste stedeu liepen de verkiezingen orde lijker af dan vroeger; slechts hier en daar werd over eene slechte opkomst der kiezers uit tegen zin jegens de geheime stemuitbrenging geklaagd. In Engelsche bladen wordt gewaagd van eene wisseling van eenige vrij scherpe nota's tusschen de Britsche eu de Portugeesche regeering betrekkelijk den uitvoer van koelies uit China. De Engelsche regeering had zich genoopt gezien om het Portugeesche departement van buiten- landsche zaken opmerkzaam te maken op het on wettige en onmenschelijke van den koelie-handel welke te Macao onder de oogen der Portugeesche overheden gedreven werd.Aanleiding daartoe hadden eenige voorvallen aan boord van Peru- aansche koelie-schepen gegeven, waarbij gruwe lijke bijzonderheden aan het licht gekomen waren. De Portugeesche minister van buitenlandsche zaken had alle verantwoordelijkheid te dier zake van zijne regeering afgeworpen, met bijvoeging der opmerking, dat het in de naburige Engelsche kolonie Hongkong met betrekking tot den koelie- handel volstrekt niet beter gesteld was dan te Macao. Tegen deze teruggekaatste beschuldiging had de Britsche regeering in zeer nadrukkelijken vorm

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2