I BREUKEN. DOOR HOOGE JAREN HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. A DVERTENT1EM. Vereenigde Staten. De New-York Sun meldt het volgende: Een jaar of drie geleden zagen een paar Ame- rikaansche heeren in 't museum te Leiden eenige zeer rijke stukken goudhoudende kwarts, die Daar men hun verzekerde afkomstig waren van 't eiland Aruba. Zóó rijk was de kwarts, dat ze onmiddellijk besloten tot pogingen om zulk een goudmijn te exploiteeren. Nu bleek het bun echter, dat de Nederlandsohe regeering 't eiland Aruba verpacht had aan een Spanjaard, voor de som van 5000 'sjaars. Met dien Spanjaard werd onderhandeld, en eene Amerikaansche maatschappij nam den pachtbrief (geldig voor 21 jaren) tegen een jaarlijksche pre mie van ƒ1000 van hem over. Deze transactie werd door de Nederlandsche regeering goedge keurd en bekrachtigd. 't Spreekt van zelf, dat de Amerikanen den koop niet gesloten hadden, dan na, door een onderzoek in loco, de overtui ging te hebbeu opgedaan, dat Aruba werkelijk „gouden ribben had." Door welke oorza ken nu, blijkt niet duidelijk maar de Ame rikaansche maatschappij ging bankroet, en eene Engelsche trad voor haar in de plaats. Deze is te Londen gevestigd en heet The Aruba Island Gold Mining Company. Haar kapitaal bedraagt 2,500,000 dollars; en zij schat de toekomstige jaarlijksche opbrengst van haren arbeid op 75 millioen dol lars! De Sun noemt de namen der directeuren en aandeelhouders, en verklaart o. a. dat de Brit- sche consul-generaal te New-Tork, de heer Ar chibald, de schoonste verwachtingen koestert om trent de vooruitzichten der maatschappij. Het bovenstaande is overgenomen uit eene particuliere correspondentie uit New-Tork, voor komende in de N. R. Ct., waarvan het slot luidt Het zal ons, overzeesche, en misschien ook u, binnendijksche Hollanders, veel genoegen doen, over deze zaak eenig licht verspreid te zien. TELEGBAMM EIV. Straatsburg, 3 November. De Strassburger Zei- tung gelooft, dat het dagbladbericht, volgens het welk de verkiezing van Algemeene Raden in den Elzas en Lotharingen reeds in December zal plaats hebben, onjuist is. Er is in beginsel wel besloten om de Alge meene Raden weder in het leven te roepen, maar het tijdstip, waarop zij verkozen zullen worden, is nog niet vastgesteld. Bcriyn, 3 November. In antwoord op eene aanvraag van het Gouvernement te Washington om opgave der kosten voor de werkzaamheden ten behoeve der scheidsrechtelijke uitspraak in de San Juan-quaestie, heeft de Minister van Bui tenlandsche Zaken verklaard dat daarvoor geene kosten in rekening zullen worden gebracht. Weenen, 8 November. De Oostenrijksche ge zant te Brussel, graaf Vitzthum, is naar Madrid, en de tegenwoordige gezant aldaar, graaf Chotek, naar Brussel overgeplaatst. Petersburg, 3 November. De detachementen, die in het voorjaar uit Orenburg tot bescherming der Kirgiezen tegen de strooptochten der noma den uitgezonden werden, zijü den lsten October teruggeroepen. Uit Khiwa wordt gemeld, dat de Khan eene nieuwe vesting, Djun Kale, aan het meer Aral gebouwd heeft en blijft weigeren de Russische gevangenen uit te leveren. Shanghai, 3 November. Uet_ huwelijk van den keizer van China is den 16den October te Peking voltrokken. De keizer zal in Februari de regee ring aanvaarden. Berlijn, 3 November. Het wordt bevestigd, dat deze week de regeering zich zal trachten te ver staan met de leiders der partijen, die in het Huis der Afgevaardigden voor de Kreitswet waren. New-Tork, 3 November. De minister van fi nanciën heeft last gegeven tot den verkoop van vier uiillioen in goud en den aankoop van een gelijk bedrag in bonds. Door arrest van inbeslagneming is de uitgifte verhinderd van converteerbare obligatiën door de directie van den Chicago-spoorweg, tot 2 Maart van het volgende jaar, ten einde de aandeelhou ders te kunnen raadplegen. Athene, 3 November. Nopens het door den minister van buitenl. zaken en dien van eere- dienst aangeboden ontslag is nog geen besluit ge nomen. De beslissing blijft tot op de terugkomst des Konings uitgesteld. (Gelijk men weet geldt het hier een verschil van gevoelen in het kabinet over de Laurium-quaestie). Praag, 3 November. Met betrekking tot het rechtsgeding in zake den voorgenomen aanslag op het leven des stedehouders, verneemt men, dat de acte van beschuldiging reeds is opgemaakt, maar dat de verhandelingen waarschijnlijk ge heim zullen worden gehouden, omdat daarbij tevens een proces van hoogverraad in behande ling komt. Londen, 4 November. Gisteren heeft in Hy- depark eene demoustratie plaats gehad voor het in vrijheid stellen der gevangen fenians. Vele personen namen er aan deel; de orde is niet ge stoord. Eene ziekte onder de paarden gelijk aan die, welke te New-Tork en elders in de Vereenigde Staten is ontstaan, heeft zich in Devonshire ge openbaard. Vooral in de omstreken van Averton heeft die ziekte reeds groote uitbreiding verkregeo. Aan Daily News wordt uit Milaan gemeld, dat de overstroomde streken een vreeselijk schouwspel aanbieden; uit vele streken wordt hulpverleend. Mantua is aan het gevaar ontsnapt. Aan hetzelfde blad wordt uit Berlijn gemeld, dat de indruk, door de stemming van het Huis der Heeren over het wetsontwerp op de „Kreis- ordnung" teweeggebracht, reeds merkelijk be gint te bedaren; men gelooft niet, dat die stem ming zoo ernstige gevolgen zal hebben als aan vankelijk werd verwacht. Dadelijk na de her opening der zitting zal het ontwerp opnieuw worden aangeboden. Het gerucht, dat prins Bis marck door den ministerraad naar Berlijn was ontboden, wordt tegengesproken. Parijs, 3 November. In de Opinion Nationale leest men het volgende: „Het onderhoud tusschen den heer Thiers en den graaf Arnim, op gisteren, werd door bijzondere hartelijkheid gekenmerkt, en be trof voornamelijk de quaestie der ontruiming. Op het gerucht, betreffende de aftreding van den ge zant, werd niet gezinspeeldwij zijn daarom echter nog niet zeker, of de gezant op zijn post zal blijven-" De kerkhoven waren gisteren niet zeer druk bezocht; het regende bijna den geheelen dag. De president van politie bezocht de groote Parijsche kerkhoven, om te zien of de wachtdienst daar goed werd verricht. De rust werd nergens ge stoord. Volgens eene mededeeling van het Journal officicl heeft de Duitsche regeering besloten om vanaf 1 dezer het passtelsel in Elzas-Lotharingeu ten strengste te handhaven. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aau den Burg alhier op Zaterdag 2 November 1872, ten overstaan van den Notaris A. van Leeuwen N°. 1. Een Huis met Bovenwoning, Werkhuis en Erf, ingericht tot timmermans- en meubel makerswinkel aau de westzijde van de Pieters kerkgracht N°. 3 en uitkomende met het werkhuis aan de oostzijde van de Lange Schoolsteeg N°. 8, Wijk IV, Nos. 548, 557 en 558, Sectie G, N°. 1357. Kooper J. Vijlbrief, warmoezier alhier, voor f 5000. N'. 2. Eeu Huis en Erf aan de oostzijde van het plein van 's-Gravenstein, omtrent de Lokhor- straat N°. 9, Wijk IV, N°. 632, Sectie G, N". 957. Kooper N. van Rossen, voor f 1800. N°. 3. Een Huis aau de Noordzijde van den Ouden Riju aan den hoek van de Korte Hoog- landsche Kerksteeg N*. 62, Wijk VI N». 139, Sectie H, N°. 1886; kooper N. vau Rossen voor f 1701. N°. 4. Een Huis eu Erf aan de Noordzijde van de Langebrug omtrent de Wolsteeg N'. 40, Wijk IV, N». 409, Sectie G. N». 358; kooper N. van Rossen voor/1171. N». 5. Een Huis en Erf aan de Westzijde van de Rijnstraat, N». 7, Wijk III, NV 346, Sectie D. N°. 102; kooper P. Weijers Pzn. voor ƒ1159. N°. 1, 2 eu 3. Drie partijen Warmoesland met Schuur, buiten de Hoogewoerdspoort nabij den Hoogen Rijndijk, aan de R.ooinburger watering, in het buitenwater ouder de gemeente Soeler- woude, Sectie A, N°. 442 tot en met N°. 454. Gecombineerd; kooper Jan Lamau, warmoezier al hier, voor f 4125. N°. 4. Een partij Warmoesland, gelegen als vo ren, Sectie A, N°. 434. Kooper 11. Filippo Jzn., voor 1350. Ainrlitbericliten. Amsterdam, 4 November. Rogge, J. Galatz 178 bij partij; N. Galatz 195; M.Galatz 176; Petersb. 180,183; Nicolaieff 190; Besarabisse 191; Maart 195, 196. Stemming onveranderd. Raapolie zes weken per 100 kg. 44S; vliegend 43%; Mei 44; Sept., Oct., Nov. Dec. 1873 43!t, 44. Lijnolie zes weken 41; vliegend 3944Maart, April, Mei 39% Dec. 39S4. Raapkoeken per 1000 kg. 90, 95. Lijn koeken per 100 kg. 11,14%. Koolzaad per 2000 kg. April 426; Nov. 404. LAATSTE BERICHTEN. Naar wij verneuien is met 1 November de heer B. C. Goudsmit alhier aangesteld als leeraarinde natuurkunde aan de stafschool te Breda, gedu rende den wintercursus 1872—1873. geven, voldoen beter aan de eischen. Door het verspreiden van een meer gelijkmatige warmte zul het reizend publiek in den winter zeer ge- baai worden. De Commissaris des Konings in Groningen heeft hekend gemaakt, dat voorshands geen vee bin nen dit rijk zal worden ingevoerd, tenzij ten behoeve der slagers, die, bij dringende behoefte aan slachtvee, kunnen aantoonen, dat zij zulk vee in ons eigen land niet of niet dan tegen zeer hooge prijzen kunnen bekomen, of ten behoeve der veehouders, die in denzelfden toestand ver- keeren. In beide gevallen moet het bewijs gele verd worden, dat het in te voeren vee afkomstig is van streken, waar geene besmettelijke veeziekte heerscht, en zal in 't eerste geval de slachting binnen een bepaalden tijd moeten plaatshebben. Op de lqnen van de Staatsspoorwegen zullen door de directie gedurende den winter voor de verwarming van de verschillende wagens, in plaats van door heet water verwarmde stoven, ijzeren toestellen gebruikt worden, die men door middel van geperste turven zal verhitten. Deze turven, die gemiddeld een lOtal uren warmte 's-Gravenhage, 4 November. Z. K. H. Prins Hendrik is gisterochtend, vergezeld van HDs. hof maarschalk L. R. Baron Taets van Amerongen en den kapitein-ter-zee Jhr. Holmberg de Beek feit, adjudant, te ruim 9 uren met een extra-trein van den Rijnspoorweg van hier naar Luxemburg vertrokken. Bij resolutie van den Minister van Financiën van den lsten November is bepaald dat, te reke nen van den 16den dezer maand tot de vereeni- ging der te Hoogezand gevestigde post- en tele graafkantoren, onder het beheer van éen amb tenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, zal worden overgegaan en dat als zoodanig zal op treden de tegenwoordige directeur van het tele graafkantoor aldaar, de heer Noest. De audiëntie van den Miuister van Oorlog zal op Donderdag, den 7 November a. s. niet plaats hebben. Heden werd aan het lokaal van het Provin ciaal Bestuur alhier aanbesteed: 1°. Het voorzien en herstellen van den oever van den Hengstpol- der aan het boveneinde, langs den rechteroever der Nieuwe Merwede, onder Sliedrecht, en 2'. Het verlengen van den strekdam op den rechter oever der Oude Maas, tusschen de Krabbe en Nederhoveu, en het bestorten van dien strekdam met zwaren steen. Voor de eerste aanbesteding was de minste in schrijver de heer C. Bot Cz., te Sliedrecht voor f 4995 en voor de tweede aanbesteding de heer G. de Hoog, te Gorinchem voor f 6070. Voor eenige dagen heeft de boekhouder bij de 's-Gravenhaagsche vleeschhouwerij deze stad verlaten een, tekort van ruim 7000 in de kas achterlatende. De justitie van de zaak onderricht heeft naar Engeland getelegrafeerd, waarvan het gevolg was dat de boekhouder te Harwich is aangehouden, toen nog in het bezit zijnde van 6,990, welke hem ontnomen zijn en herwaarts zullen worden opgezonden, zoodat er slechts een gering tekort bestaat. In de zaal Concordia in de Lombardstraat alhier werd gisteren te 12 uren eene vergadering ge houden van de Haagsche Afdeeling der Interna tionale. Door burger van der Hout, (zich noe mende de reizende apostel) werd eene openings rede gehouden, veelal in dezelfde bewoordingen als altijd. Na hem sprak Hoeks, vice-president van den Amsterdamschen menbelmakersbond, die de zaak der Internationale met den christe- lijken godsdienst in verband gebracht. Beiden be spraken nog het kiesrecht en het vrijhandelstelsel. Hierbij k wam ook de minister Thorbecke ter sprake. Ten slotte sprak zekere de Bruin, die zooals hij zeide de bakkersgezellen, die op hetzelfde oogeublik in de Hoogduitsche schouwburg eene vergadering hielden, beloofd had hunne zaak in deze vergadering te zullen bespreken. Den 2den dezer is te Numansdorp, in den ouderdom van bijna 80 jaren, overleden de heer A. Vlielauder, ridder der oide van den Neder- lundschen Leeuw, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, oud-rentmeester der ambachtsheer lijkheid Cromstrijen, burgemeester der gemeenten Numansdorp, Klaaswaal en Zuid-Beierland. De groote inspectie over de dienstdoende schutterij, welke op morgen bepaald was is uit gesteld tot üouderdag a. s. Het diner, dat door de officieren aan hunnen luit.-kolooel-coinmandant iu het Hotel Paulez zou worden aangebodeu, zal derhalve ook op dien dag plaats hebben. In de heden gehouden zitting van het pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Holland hebbeu de heeren Mr. A. J. E. Jolles en Mr. A. Telders, de eerste als officier van justitie en laatstgenoemde als substituut-officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Gorcum, den bij de wet gevorderden ambtseed afgelegd. De Arrond.-rechtbank alhier heeft dezen ochtend in de jl. behandelde zaak van W., be klaagd van diefstal jegens den sergeant-schrijver v. d. H. en zulks in eeu logement waar hij was opgenomen, uitspraak gedaan. Zij heeft het den bekl. ten lasle gelegde wettig en overtuigend be wezen geoordeeld en hem overeenkomstig het requisitoir van den officier van justitie, tot 2 ja ren gevangenisstraf veroordeeld. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 3den November 1872. A. A. de Groot jm. 28 j. en A. H. Schidlewski jd. 28 j. F. van Kooperen jm. 24 j. eu G. La- man jd. 24 j. H. Lambooij jm. 31 j. en H. C. van Borselen jd. 26 j. J. H. Clavan jm. 25 j. en M. M. Moncourt jd. 24 j. P. Develing jm. 81 j. en A. Meijer jd. 32 j. C. J. Broeshart jm. 26 j. en M. Dekker jd. 20 j. P. Zwarts jm. 23 j. en J. M. de Haas jd. 22 j. J. C. Jansen jm. 25 j. en J. E. Weijers jd. 29 j. J. W. Sneljm. 30 j. en J. de Gunst jd. 28 j. J. Biuk wedr. 44 j. en C. Smit jd. 30 j. P. de Bruin jm. 21 j. eu C. M. Korenhof jd. 22 j. J. Bruens wedr. 53 j. en H. de Boer jd. 41 j. C. Zweistra jm. 26 j. en E. van der Zeeuw jd. 22 j. K. Laven jm. 49 j. en E. Casteelen wed. 46 j. P. J. Overdijk jm. 25 j. en J. Langezaal jd. 30 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond. 5 IL 8 Q. 12 u. ■ijl. 6 n. 8 o. 10 Q. Zaterd. 50° 48' 46# Zondag 46° 48° 53° 51' 49 o 46» 42» Maand. 40o 42o 51o 460 Wind: Zaterdag-middag 5 u. Z. O. Maandag-morgen 8 u. Z. W. Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geneesheeren noodig en nuttig is voor de gezondheid van den mensch en tegen veel pijn en onaangenaamheden vrij waart, moet men het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste suc ces bekroonde Anatherln-Mond water van Dr. POPP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking der tanden, verrotting, mondzweren, bederf in den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Op wekkend, verfrisschend, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid en natuurlijke kleur behouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt te weeggebracht en licht bloedend tand- vleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of ner veus) is het eene snelwerkende en zekere remedie, terwijl het den adem verfrischt doordien het alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver drijft. De heilrijke gevolgen van dit middel kun nen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. Het HOOFDBESTUUR der Leid- sche Maatschappij van Weldadigheid brengt bij deze ter kennisse van belanghebbenden, dat de Rekeningen van het afgeloopen Boekjaar met het Verslag, daarom trent uitgebracht dooi de Commissie, welke de jongste Algemeene Vergadering met het onder zoek dier rekeningen belastte, op Dinsdag en Woens dag den 5den en 6do° November, des middags van 12 tot 1 uur, ter inzage zullen liggen voor de HH. Medewerkers eu Bijdragende Leden, in een der Lokalen van de Lakenhal. Donderdag-avond, komende van de Uitvoering der Muziekschool, is VERLOREN een opgerold Mu ziekboek: Liederen met Piano-begeleiding door R. Hol. De vinder wordt verzocht het te adres- seeren aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. te Koop een welbeklante SCHILDERS AF FAIRE, met HUIS en TUIT daarbij, die sedert onheuglijke jaren een goed bestaan heeft opge leverd en nog in volle werking is, gelegen onder de gemeente Alkemade. Te bevragen bij den Hr. Notaris DE CRANE, te Warmond. e alom bekende C. BECKER'S Balansen en Bascules worden alleen vervaardigd en zijn te beko men bij de Fabrikanten BECKER BUDDINGH te Arnhem, alsmede o. a. bij J. W. BERTRAND ZOON te Leiden. Volkomene genezing, in 3 of 6 maanden, ten- hoogste bewezen door 10,000 Certificaten, door de methode van J. WAER- SEGERS, gebreveteerd Breukmeester der Hos pitalen en des legers, Commandeur en Ridder van verschillende Orden, lid van verscheidene geleerde Maatschappijen, vereerd met 42 eere- diploma's, gouden en zilveren medailles. Zilveren MedaUIe der Tentoonstelling Amster dam 1888. 25 Schoenmarkt ANTWERPEN.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3