onderzocht en in orde bevonden, zoorlat hij als lid der Staten is toegelaten. 5 October. Bij Gouvernemensresolutie d.d. 27 September j.l. is de posthouder aan de Maro- wijne A. Kappler, behoudens de uitoefening zijner fuDCtien, gequalificeerd om in de Nederlandsche wateren en op den Nederlandschen oever der rivier Marowijne, zoomede op de in die rivier liggende tot het grondgebied dezer kolonie be- hoorende eilanden, het toezicht te voeren over de opvolging der voorschriften van de belasting wetten en de handhaving dier voorschriften in het algemeen, en meer bepaaldelijk van die be treflende de belasting op het verbruik van gedis tilleerd en van die betreffende de helfftig van de rechten op iu- en uitvoer en scheepvaart. BUITENLAND. Frankrijk. De verslagen der rapporteurs over het budget van 1873 zijn, zuoals wij reeds hebben medege deeld, met uitzondering van dat over de begroo ting voor het departement van financiën, gereed. De door de budgetcommissie bij het onderzoek der vorschilleode begrootingen voorgestelde vermin deringen, waarmede zich de regeering tot een bedrag van ruim 20 millioen fres. vereenigd heeft, doen de eindcijfers der begrootingen als volgt dalen: justitie van 33,403,000 tot 33,031,000 fr.; binnenlandsche zaken van 85,692,000 tot 84,970,000 fr.; buitenlandsche zaken van 11,998,000 tot 11,291,000 fr.; onderwijs, kunsten en wetenschap pen van 97,101,000 tot 94,258,000 fr.; openbare werken van 133,375,000 tot 129,620,000 fr.; oorlog van 440,000,000 tot 430,970,000 fr.; marine van 148,633,000 tot 146,900,000 fr., en landbouw en koophandel van 13,633,000 tot 12,799,000 fr. Eenige personen hebben het plan opgevat om eene inschrijving te openen ten einde een ge- denkteeken voor Thiers op te richten. De regee ring en Thiers zelf hebben zich tegen de uitvoe ring van dit plan gedurende het leven van laatst genoemde verzet, daar Thiers de grootste eer ge niet, welke iemand kan ten deel vallen, namelijk aan het hoofd van Frankrijk te staan. Van 11 December af zal de commissie voor gratie eiken dag vergaderen. Het gerucht, dat kardinaal de Bonuechose met eene zending te Rome was belast, wordt tegengesproken. Uit Chalons-sur-Marne wordt geschreven dat de gezindheid der bevolking tegenover de be zettingstroepen nog steeds zeer ongunstig is. De berichten van Uavas, die herhaaldelijk ten on rechte de outruiming aankondigden hebben de gemoedsstemming niet verbeterd. Den 24sten werd een Duitsch infanterist te Chalons met steenen geworpen, zoodat hij een ernstige wonde aan het hoofd bekwam, terwijl op de kermis te Pagnières een Duitsch kurassier, op een bal, wegens het ver bod van een galant om met diens meisje te dansen, in woordenwisseling kwam en aan het vechten geraakte, waarbij hij bijna werd doodgeslagen. Volgens een der Parijsche bladen kostende barakken, die in vier departementen zijn opgericht ter huisvesting van de Duitsche troepen, den Staat 24 millioen frs. Groot-Britaunië. De katholieke aartsbisschop van Tuam heeft aan een der Iersche Parlementsleden een in de dagbladen medegedeelden blief gericht, waarin hij zich over het zelfbestuur van Ierland en de weBschen van het lerscho episcopaat uitdrukt. Aan het slot van dien brief verzoekt de aarts bisschop het parlementslid aan de regeering te Londen te willen mededeelen wat hij in Ierland heeft gehoord en gezien, en er vooral op aan te dringen „dat onze staatslieden toch het voorgeven laten varen als zou hun het onwankelbaar be sluit der natie om niets met het wereldlijke on derwijs te doen te hebben onbekend zijn, hun tijd niet verbeuzelen met onpraktische en tot teleurstelling leidende planuen, maar hunne ont werpen iorichteu volgens de godsdienstige over tuiging dergenen, in wier belang de ontworpen maatregelen van wetgeving zouden moeten strekken." Blijkens eene oflicieele opgave werd in de tweede drie maanden des loopenden jaars in de kolonie Victoria eene hoeveelheid van 319,262 Engelsche oneen goud verkregen door ruim 55,000 gouddelvers en goudwasschers. Onlangs werden in die kolonie nabij Port Albert in Gipps' Land nieuwe goudvelden ontdekt, van welker grooteD rijkdom hoog opgegeven werd. Uit Bombay wordt gemeld dat Grootvorst Alexis van Rusland den 13deo September te Hongkong is aangekomen. De post- en overlandmailboot Ollowa heeft in de Japansche wateren schipbreuk geleden. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Duitsohland, Blijkens het officieele verslag heeft in de zit ting van het Heerenhuis van 31 October geene eigenlijke discussie over de kreitswet meer plaats gehad, daar de minderheid afgezien bad van den vruchteloozen strijd. Binnen een uur waren de 52 laatste artikelen afgehandeld. Toen de eind stemming over de wet zou plaats hebben zeide de Minister van Binuenlandsche zaken von Bu lenburg „Mijne heeren, gij hebt thans te beslissen of het wetsontwerp als ter zijde gesteld moet be schouwd worden, of niet. Indien gij de wets- voordracht in haar geheel verwerpt, dan is z(j daardoor voor deze zitting vervallen en kan zij niet weder in het Huis van Afgevaardigden te rugkomen. Indien uw besluit zóó uitvalt, dan zou onder andere omstandighedeu wellicht het ontslag van het ministerie, speciaal van dien miuister aan wien de leiding van deze aangele genheid toevertrouwd is, een gevolg daarvan zijo. Gij zult wel van ons vertrouwen, dat wij, wan neer wij dit als eenigszins bevorderlijk voor de zaak kouden beschouwen, geen oogenblik zouden aar zelen ods verzoek om ontslag aan de voeten van Zijne Majesteit neder te leggen. Maar in dit ge val is het anders met de zaak gelegen. Z. M. koestert de overtuiging dat het tot staQd komen eëner op de beginselen der regeeringsvoor- dracht berustende organisatie van het bestuur en de vertegenwoordiging der kreitsen eeue nood zakelijkheid is, en in die overtuiging zou de Ko ning aan ieder nieuw ministerie dezelfde taak voorschrijven, waarmede wij zijn belast geweest. Indien gij het besluit neemt om de voordracht te verwerpen, dan zal de zitting onmiddellijk geslo ten en de Landdag tot het houden eener nieuwe zitting bijeengeroepen worden, waarin de kreits wet tot de het eerst in te dienen voordrachten zal behooren. Van de noodzakelijkheid om haar tot staud te brengen zijn wij, in overeenstemming met en onder de volle goedkeuring van Z. M., j zóo overtuigd, dat wij deze taak niet zullen op geven maar haar zullen trachten te vervullen door alle middelen welke de constitutie ter onzer beschikking stelt." Na deze rede des ministers verklaarde de baron von Kleist namens de conservatieve partij dat deze op haar staudpunt bleef vo'harden en tegen de wet zou stemmen, terwijl graal Münsier namens de minderheid de redenen opgaf waarom zij zich verplicht achtte om de in den geest der commissie verminkte voordracht af te stemmen. Bij de daarop gevolgde hoofdelijke stemming werd de voordracht met 145 tegen 18 stemmen verworpen. In eene Vrijdagnamiddag gehouden vereeoigde vergaderiug, waar behalve den vorst Bismarck alle ministers tegenwoordig waren, is door den minister van oorlog von Roon voorlezing gedaan vau eene Koninklijke boodschap waarbij de zit ting van den Landdag gesloten wordt. De Pruisische Slaats-Anzeiger van Vrijdagavond maakt een Koninklijk besluit bekend, houdende bijeenroeping der beide Huizen van den Landdag tot eene nieuwe zitting op den 12den November aanslaande. Dat de minister van binnenlandsche zaken, in de boven medegedeelde rede sprekende van „al de middelen welke de constitutie ter beschikking van de regeering stelt," gedoeld heeft op de be noeming van een groot aantal nieuwe leden van het Heerenhuis ten einde voor de regeerings- voorstellen eene bepaalde meerderheid te verkrij gen, wordt vrij algemeen niet twijfelachtig ge oordeeld. Tot bevestiging van dat vermoeden strekt een uitvoerig hoofdartikel der Nordd. Allg. Zeil. ter bestrijding van een door de Kreuiieitung (het orgaan der jonkerpartij) geleverd betoog dat de bedoelde maatregel strijdig met den geest der coustitutie en onwettig zou zijn. Aan het slot van dat artikel zegt het oflicieuse orgaan der regee ring: „Voor zulke gevalleu als waarin wij ons thans bevinden heeft de kroon volgens de consti tutie het recht, om op de samenstelling van het Heerenhuis invloed uit te oefenen; dit recht is vau geene mindere waarde dau het daarnevens staande recht tot ontbinding van hel Huis van Afgevaardigden. Beide rechten zijn noodzakelijke uitvloeisels van het constitutioneele beginsel, dat alleen overeenstemming tusschen kroon, Heeren huis en Huis van Afgevaardigden wetten tot stand brengt; mitsdien is het eene aanranding zoowel van de praerogatieven der kroon als van de constitutie, gelijk mede van de grondslagen des constitutioneelen stelsels in het algemeen, wanneer men in het tegenwoordige geval aan de kroon de bevoegdheid wil betwisten om van haar aan geen twijfel onderhevig recht gebrnik te maken." De stad Berlijn zal eerlang een vertegenwoor diger voor het Heerenhuis. moeten afvaardigen en waarschijnlijk zal daarbij de keuze vallen op den opper-burgemeester Hobrecht, anderen noe men als candidaat den beer Magnus, lid van den stedelijken raad, doch deze keuze vindt niet veel bijval. De onderhandelingen tusschen de Oosten- rij ksch-Uongaarsche en Duitsche regeeringen, ter beraming vau middelen tot gemeenschappelijke wering der runderpest, hebben tot het ontwer pen van een tractaat geleid, waarvan de hoofd strekking is dat de gouvernementen elkander volkomen op de hoogte zullen houden omtrent den loop, den voortgang en de middelen tot we ring der epidemie. Eerlang zal zich de directeur-generaal der pos terijen Stephan naar Londen begeven ten einde in het overzeesch brievenvervoer uit Duitschland, zoo mogelijk, verbeteringen aan te brengon. De zitting van den bij keizerlijk besluit bij eengeroepen Landdag van het vorstendom Wal deck en Pyrmont is Dinsdag-middag te 12 uren in het Regeeringsgebouw te Arolsen, door den gouverneur von Sommerfeld geopend. De Berlijnsche Vereeniging van aannemers, timmerlieden en metselaars heeft besloten de werkdagen van 4 tot 18 November op negen, die na den lSden op acht ureu daugs vast te stellen en naar evenredigheid daarvan het loon te be rekenen. Van deze vereeniging zijn thans iu Duitschland reeds 62 afdeelingen opgericht. Tegen half De cember is eene algemeene vergadering van afge vaardigden uit de afdeelingen bijeengeroepen. Een timmermansknecht, een van de leiders der sociaal-democratische arbeidersbeweging, heeft aan de timmerlieden in overweging gegeven, voortaan hunne werkliedeu op stuk te laten wer ken. Indien de patroons hiertoe bereid waren, zou hij met zijne confraters daarover in nader overleg treden. Voorloopig hadden reeds velen daarmede ingestemd. De patroons hebben hierop een gunstig antwoord gezonden en zien nu de voorstellen der werklieden te gemoet. De Nordd. Allg. Zeilung treedt in eene be schouwing over de tegenwoordige inwendige cri sis in Pruisen en zegt daarbij o. a De stelling, welke Pruisen in Duitschland inneemt, noopt tot het nemen van spoedige en krachtige maatregelen ter bezwering van den toestand, door het Huis der Heereu in het leven geroepen. Pruisen heeft bij het beroep op de éénheid van Duitschland kracht gevonden in de eendrachtige samenwer king zijner intellectueele krachten en moet een zóó kostbaar goed door voortschrijden op den een maal ingeslagen weg in waarde houden. Het zou zijner roeping ontrouw worden, indien het de kiem van oneenigheid Diet in hare geboorte smoorde. Het onderzoek naar den toestand der Duit sche wateren, in 1871 door een Staatscommissie aangevangen, is afgeloopende resultaten worden thans in een uitvoerig rapport, met illustratiën, verzameld; het zal gesplitst worden in verschil lende afdeelingen, betreffende de physisch-chemi- sche, mineralogische, zoölogische, botanische ge steldheid der waleren en iu verhand met de vis- scherij. Het rapport wordt samengesteld door do professoren Karsten, Mobius, Hansel, Dr. Jacob- sen, Dr. Behrens uit Kiel, Dr. Magnus uit Berlijn en prof. Jessen uit Eldena. In den aanvang van October is te Kiel een marine-academie geopend, die voorloopig nog slechts ééu cursus heeft; een tweede cursus, voor an dere officieren, zal met nieuwjaar worden ge opend. De chef der admiraliteit heeft de inrich ting reeds bezocht en het voornemen doen door schemeren dat de nog weiuig beteekeneude in stellingen eenmaal tot een groote Rijks-militaire academie zal worden verheven. Aan de BerlijnPotsdamMaagdenburger spoorwegmaatschappij zal concessie worden ver leend tot het aanleggen van een directen spoor weg van Potsdam naar Leipzig. Te Fianklort is eene maatschappij opgericht tot aanbouw en exploitatie van een groot hotel in de nieuwe straat naar het station van den Wester-spoorweg. Het kapitaal bedraagt 1,200,000 thaler, in aandeelen van 200 thaler, waarvan reeds voor 20 pCt. is geuomen. De maatschappij zal op haar terrein en gebouwen hypotheek kuunen nemen en obligatiën kunnen uilgeven. In het oosten van Pruisen breidt do cholera- epidemie zich uit. Zij is thans ook te Dershau, Dantzig, Thoru en eenige andere plaatsen uitge broken. In het district Altkirch heeft men een aan vang gemaakt met de uitgifte der kennisgevingen aan hen, die ondanks hun optie voor de Fransche nationaliteit, Duitschers gebleven zijn, omdat zij bij hun verklaring der optie, niet tevens hun woonplaats in Frankrijk hébben gekozen. Zweden, en Noorwegen. De Koniog heeft het besluit van den Rijksdag tot afschaffing van het dagbladzegel bekrachtigd. Krachtens een regeeriogsbesluit van 26 Oc tober 1860 mogen buitenlandsche Israëlieten Der- gens anders woDeu dan te Stockholm, Gothenburg, Norrköping en Karlskrona. Daar dit besluit tot nog toe Diet streng gehandhaafd is, zoodat een aantal Israëlieten reeds lang te Malmoe hebben gewoond, zonder dat er aan die bepaling scheen gedacht te worden, heeft de regeering in over weging genomen, of bij de autoriteiten op de strenge toepassing moest worden aangedrongen, dan wel of het beter zou zijn, het besluit buiten werking te stellen. Zij geeft aan dit laatste de voorkeur, maar wenscht eerst het gevoelen der districtsbestureu daaromtrent te vernemen. Volgens eene correspondentie uit Stockholm heeft de Minister van Oorlog een nieuw plan v«- legerorganisatie gei eed gemaakt, om bij den Rijt dag te norden ingediend. Op verlangen des Konings worden er maai regelen genomen tot eene spoedigste invoeriD van bet metrieke stelsel voor maten en gewichten Denemarken. De tentoonstelling van Scandinavische kunst industrie te Kopenhagen is den 28 October sloten. Buiten de zeer talrijke abonnementen zijo er, gedurende de vijf maanden waarin de toegai geopend was, ruim een half millioen entréebiljei. ten afgegeven. De rekening is nog niet geheel opgemaakt, maar het is zeker dat zij zal sluite met- een ruim batig saldo, want het grootste deelte zal besteed worden ten behoeve der t bachtschool. en eeDige andere inrichtingen Kopenhagen. Voor de verloting van voorwerp, zijn ongeveer 25,000 loten genomen, terwijl et; aantal andere inzendingen voor goede prijzen va: kocht zijn. Z-wTtserland Men kent thans den definitieven uitslag der ve: kiezingen, welke verleden Zondag in Zwitserlac, ter vernieuwing van deu Natioualen Raad, of cl Tweede Katner der Eedgenootschappelijke Ve tegenweordiging, hebben plaats gehad. Dat resi taat is nog gunstiger voor de voorstanders een, herziening van de bondsconstitutie dan in eerste berichten verondersteld werd. Uitsluitei voorstanders der revisie werden verkozen in i kantons Bern, Zürich, Glarus, Solothurn, Baze stad, Bazel-land, Schaffhausen, Turgau, en Ne chatel; deels voor- en deels tegenstanders in Lit zern, Appenzell a. Rh., St. GalleD, Grauwbm derland, Aargau, Tessin en Wallis; uitsluitet tegenstanders in Uri, Schwyz, Unterwalden, Zu: Freiburg, Appenzell i. Rh., Waadtland en Geuèvi Men rekent dat bij alle belangrijke quaesliê ongeveer 90 voorstanders der herziening teget- over 45 tegenstanders zullen staan. De bondsraad heeft aan de regeer'mg vat het kanton Walliserland gelast, om de keuze van den Jezuïeten-pater Allet tot pastoor van Lecl niet goed te keuren. Tusschen den ontwerper van den Gotthard! tunnel, den heer Favre en de Italiaansche regee ring, is eene overeenkomst gesloten over den aaD koop der bij het boren van den Mont-CenistunDel' gebruikte boortoestellen, enz. Italië. In een uit Florence aan de Times gerichtei brief wordt geklaagd over den druk van bels, tingen waarouder de bevolking van Italië gebul gaat. „De richena mobile of inkomstenbelastini wordt daarin gezegd, is zeer hoog, zooals de bu tenlandsche houders van inschrijvingen op ht Italiaansche grootboek ondervindenbovendie kunnen de gemeentebesturen daarvan opcente heffen tot een maximum van 100. De belastin- op de woningen is mede aanzienlijk en is ztï verschuldigd voor ledigstaande huizen, altha>| wanneer die gedurende een jaar onbewoond bij ven. De plaatselijke accijnzen vormen inede eti last welke hatelijk en inquisitoriaal van aard it veel kost aan invordering en waarvan alle kla- sen der maatschappij den druk ondervinden. D opbrengst vloeit teD deele in de algemeene scha kist en ten deele in de gemeentekassen, en belastiDg treft zeer vele artikelen welke in ander landen daarvan geheel vrijgesteld zijn. Zij word toch niet alleen geheven van levensmiddelen wijn, olie, brandstoffen en andere artikelen vat dagelijksch gebruik maar ook van kleedereD, aardewerk, keukengereedschap en dergelijke huis houdelijke behoeften. Verschillende uit den vreemdi aangevoerde artikelen zijn dus, nadat zij reed door inkomende rechten getroffen zijn, nog een onderworpen aan binnenlandsche tolrechten, welki aan de poort van elke stad moeten voldaan worden „Een vreemdeling kan laugen tijd te Milaan o in eene aDdere handeldrijvende en welvarend stad wonen, zonder te bespeuren dat de bevol king van Italië meer aan belastingen moet 0| brengen dan de meeste andere natiën van Ei ropa. Want al mag men de bankiers en grooi handelaars al eens hooren klagen over het groot deel hetwelk de inkomstenbelasting van hunt wiusten afneemt, zoo zijn toch de zwaarst be lasten in audere klassen der maatschappij, et vooral onder dezulken, wier iukomen uit het be zit van land of huizen voortvloeit, te vinden. Eü klein landbouwer, welke zijn eigen grond be bouwt, moet zich afslooven wanneer hij wil rot* komen en buiten schulden blijven." Deze toestand is, volgens den correspondent,^ oorzaak waarom er zoo weinig tot verbeterd van het land wordt gedaan en landbouw en vet teelt, tot schade vau het gemeen belang, iD Italk op zulk een lagen trap van ontwikkeling staat uiettegonstaande de vruchtbaarheid van den bode® en de gunstige ligging van het land. Naar thans gemeld wordt, heeft ook SiciW veel geleden door de overstroomingen. Dat eilaf is zelfs nog meer dan andere oorden geteisterd geworden. Zoo wordt bericht, dat alleen te Syra cusa 28 menschen in den vloed zijn omgekomen e:

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2