gedeelde ttog meer bijzonder werd aan liet licht gebracht. De zoon die bekende, dat hij geweten heeft dat er 5 vaten zouden achtergehouden wor den, gaf op dat hij niet bij het einde der lossing dien dag was tegenwoordig geweest en ook niet het vaartuig reeds gedurende de lossing heeft dichtgelegd. De loods erkende, dat hij tot de ont vreemding had medegewerkt, maar op last van den schipper; terwijl de vader de schuld zijns zoons trachtte op zich te nemen en zijne schuld volmondig erkende, maar het voorgevallene op rekening van zijn loods stelde, daar deze hem met de woorden: //die druiven voert, die druiven eet" tot den diefstal had aangespoord. Adv.-gen. Mr. van Maaueu geloofde, dat het bewijs van de schuld der drie beschuldigden was geleverd, en eischte schuldigverklaring en veroor deeling tot tuchthuisstraf van 510 jaren. Mr. Vreede, de verdediger voor den eerste en den derden besch., trachtte aan te toonen, dat de zoon niet aan den diefstal schuldig kan zijn, om dat hij, toen het einde der lossing nabij was, zich niet op of bij het vaartuig bevond, en conclu deerde tot diens vrijspraak. Ten aanzien van den vader was z. i. toepasselijk: „Een uur van onbe dachtzaamheid kan maken dat men jaren schreit." Hij wees er op hoe allen, die voor eene richtige berging moesten waken, hadden samengespannen om van de lading voordeel te tiekkeu. Met het oog op de geringe schade die is toegebracht, hoopte pleiter, dal het Hof verzachtende omstandigheden zou in aanmerking nemen en concludeerde te zijnen aanzien lot toepassing van een lichte straf. Heden werd door hetzelfde Gerechtshof een boerenarbeider uit Nieuw-Beierland tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in de maand Juni 11. bij afwezigheid van zijn zwager diens woning is binnengedrongen en een zilveren ta baksdoos heeft meegenomen. De jeneverflesch, die de dief in een kast vond, schijnt de schuld te zijn, dat hij zich met zoo weinig tevreden stelde. Botterdam, 1 November. De kiesvereeniging Burgerplicht heeft in hare hedenavond gehouden vergadering het volgende aangenomen: 1. dat tot de algemeene vergadering toegang wordt verleend aan de verslaggevers van alle dag-of weekbladen, wier redacteurs of uitgevers schriftelijk aan het bestuur verzoekeu om tot het geven van verslag omtrent het aldaar behandelde te worden in staat gesteld; 2. dat aan die dag- of weekbladen om trent de inrichting van dat verslag volkomen vrij heid tvordt gelaten3. dat afschrift van dit be sluit zal worden gegeven aan de bladen, die tot dusverre meer of min regelmatig verslag van de algemeene vergaderingen hebben gegeven, zijnde do Nicuwo liuitci Courant, de Rotterdamse/ie Courant en het Zondagsblad. Om te voorzien in de vacature in de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, ontslaan door de benoeming van den heer L. Pincoffs tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, werden op de voorloopige candidatenlijst gebracht de heeren Mr. A. M. de Cock, W. vau der Hoeven, W. S. Burger Wzn. en J. G. 't Hooft. Aanstaanden Dondeidag zal opnieuw eene ver gadering worden gehouden, om deze voorloopige candidaluren te bespreken. Monster, 1 November. Het voorstel om in de leening ten behoeve van den locaal-spoorweg MonsterDelftZegwaard voor 10,000 aai deel te nemen, is in den gemeenteraad met 9 tegen 2 stemmen verworpen, op grond, dat bij de vor deringen die aan den nieuwen Rotterdamschen waterweg gemaakt worden, er alle kans bestaat voor het aanvragen van concessie voor een lijn 's-Gravenhage door de gemeente Monster naar den Hoek van Holland, waar los- en ladingplaat sen kunnen gemaakt worden. Utrecht, 1 November. In de gisteren alhier in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ge houden tweede algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond, die door Mr. W. A. Bergsma, lid vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal als voorzitter vau het Hoofdbe stuur werd geleid, en waaraan twintig afgevaar digden van afdeelingen en een zeker aantal leden deelnamen, werd een nieuw concept-reglement aan genomen, waarvan het eerste artikel aldus luidt „De Nederlandsche Protestantenbond is eene ver- eeniging van alten, die willen samenwerken om vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven te bevorderen, zoo binnen den kring der Kerkge nootschappen aU op ieder ander gebied." Het Hoofdbestuur bestaat op dit oogenblik uit de navolgende heeren Mr. W. A. Bergsma, voor zitter, prof. Buys Ballot, vice-voorzitter, Dr. A. G. van Hamel, secretaris, Ds. W. de Meijiers, penningmeester, Ds. S. A. Carpentier Alting en den heer W. J. van Gorkoin. Te zeven uren werd eene avondvergadering gehouden, die door onderscheiden leden der af- deeling Utrecht werd bijgewoond, en waarop de heeren A. G. van Hauiel en W. de Meijier ver slag uitbrachten van het bezoek, door hen aan den Duitschen Protestantendag te Osnabrück Nu het nieuwe reglement is aangenomen, zal waarschijnlijk spoedig ook hier een afdeeling van den Protestantenbond worden opgericht. Arnhem, 1 November. In een ochtend- en avondzitting heeft de gemeenteraad gisteren de begrooting voor het volgende jaar vastgesteld. Op sommige punten waren de discussiën zeer uitvoerig. De door B. en W. voorgestelde begroo ting is met eenige duizenden verminderd, daar de Raad verworpen heeft het voorstel van het dagelijksch bestuur om eenige straten te ver nieuwen. De Raad wil eerst een vast plan van rioleering voor deze gemeente vaststellen. Op de begrooting is gebracht een som voor kosten eener commissie belast met het ontwerpen van eeu plan voor de verdere uitbreiding der gemeente. Een geldleening van 100,900 is in principe goedgekeurd. Do begrooting is ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Hedenmiddag zullen de wethouders en mor gen zal de gemeenteraad en corps zich begeven naar den nieuw benoemden burgemeester Mr. E. M. C. Pels Rijcken om hem met zijne benoeming te complimenleeren. Harderwijk, I November. Den 6den Novem ber zal van hier naar het Nieuwediep vertrek ken, om te embarqueeren aan boord van het stoomschip Prins Hendrik, eeu detachement sup- pletietroepeu, sterk 50 militairen, waaronder 3 onderofficieren en 5 korporaals, onder bevel van den kapitein der infanterie G, de Bont en het medegeleide van den 2den luit. der artillerie van Kooten, om via Suez te Batavia bij het Indische leger te worden ingedeeld. Maastricht, 30 October. De Minister van Bin- nenlaudsche Zaken heeft thans een Rijkssubsidie van 7000 verlee.id en op de begrooting gebracht, om den weg tusschen deze en de Belgische ge meente Canne, 54 uur van hier, te verbetereu, doch geweigerd aan de gemeente Maastricht een subsidie te verleenen voor eene nieuwe straat door de gemeente, van de Maasbrug tot aan den Rijksweg naar het station van den staatsspoorweg. GEMENGD NIEUWS. In een vergadering van ingezetenen der aan zienlijke gemeente M. in de provincie O. vertelde eeu vau de houfdonder wijzers (eeu uiiniuiuui-lijder) aan eenige boeren, dat er sprake van was, om het miuiinum van ƒ400 op 700 te brengen. „Och," zei een rijke boer, „laot ze daor toch nich ineê beginnen." „Ik kan u verklaren," zei de mau, die van 400 met vrouw en kinderen leven moet, „dat ik of eenig lid van mijn familie zelden of ooit vleesch te eten krijg." „Mot 'nen meister dan ook al vleisch êtten was de opmerking van den boer. Heeft men oulangs met verontwaar diging keunis genomen van een advertentie in de N. ff. Ct. waarbij een kiud „ter overneming" werd aangeboden, thans lezen wij ook in het Advertentie blad voor Leiden en Omstreken eeu „aanbieding" van dien aard, luidende: „Zet wel. Zoo er iemand is, die een frisch gezond kind, van het mannelijke geslacht, tot zich wil naderen en als eigen aan nemen, wordt hij verzocht daarvan opgave te doeij met franco brieven onder lett. R. aan het Bureau van dit blad." Wegens het overlijden van dè echlgenoote van den candidaat-president der repu bliek van de Vereenigde Staten, Greely, is uit het Hotel Bellevue te 's-Gravenhage, den zetel vau de Amerikaansche ambassade bij ons Hof, de vlag dier Staten halverstoks geheschen. ln het Studenten Weekblad leest menHet volgende stukje heb ik aan de redactie van de Tijd gezonden en haar ver zocht het in haar dagblad te plaatsen. Daar zij echter van mijn schrijven een eenigszins verwron gen gedeelte opnam en dit door eenige andere bladen is overgenomen, zoo laat ik het hier in zijn geheel volgen: „Aan het Huisgezin. De on- dergeteekende looft de som van 1000 guldens uit, door de redactie van het Huisgezin te verdieoen, zoo zij geneigd is een kreupele, blinde, lamme, een zieke met beenbreuken, ruggegraatsverkrom- mingen of gewrichtslijden, om het even met welke kwaal ook behebt (hysterici alleen uitgezonderd) onder de volgeude voorw aarden ter genezing naar Lourdes te zenden. De door haar gezonden zieke moet vooraf onderzocht worden door twee, door den ondergeleekende gekozen doctoren. Dit onder zoek zal publiek geschiedeu en de aard der kwaal aan een ieder duidelijk worden voorgesteld. Na dit onderzoek, zal do zieke, onder leiding van personen door de redactie van hel Huisgezin ge kozen, naar Lourdes worden gezonden. Dit alle9 zal ten koste des ondergeteekendeu komen, die aan gemelde redactie 1000 guldens zal uitbetalen, zoo de zieke (wederom door dezelfde doctoren onderzocht) genezen terugkeert. Wordt inij n voor stel door haar niet aangenomen, zoo sterkt mij dit in mijn meening, dat ook zij niet bijster veel vertrouwen in de wonderlijke genezing te Lour des stelt. Ik vermeen daarom ook niet te overdrij ven, zoo ik haar van een wenig godsdienstcharla- tanisme verdenk. Op de ƒ500 door haar uitgeloofd, vermeent ondergeleekende (aangenomen dat zij op mijn aanbod niet reflecteert) met recht aan spraak te hebben. Ik wensch die tot nuttige doel einden te besteden: 250 wil ik hiervan doen toekomen aan het nieuw te bouwen R. C. gast huis, 100 aan het ooglijders-gasthuis en 150 aan het academisch ziekenhuis te Utrecht. „G. P. Kortenhorst, Med. Cand." Men heeft niet kun nen slagen in de plaatsing eener leening, groot f 260,000, voor de opteriebten Amersfoortsche Beiersch-bierbri uwerij. Gistermiddag geraakte een persooD, bezig zijnde met het aanhaken der wagens op deu iloll. Spoorweg te Haarlem, tus schen de buffels dier wagens, zoodat hij verplet terd werd. De 17jarige zoou van den water- molenaar J. D. O. te Kralingen is, terwijl hij bezig was het raderwerk van den in beweging zijnden molen te smeren, tusschen het wiel en kaïnrad geraakt, zoodat zijn hoofd er tusschen verpletterd werd. Gisteren vierden Jakop Elzenaar en Annegje Versteeg te Rotterdam hun 57jarig huwelijksfeest. De man is 82 jaar en werkt als straatveger nog 5 uren per dag, zijne vrouw is bijna 81. Zij leven met hunne kinderen in kommervolle omstandigheden. BUITENLAND. Frautirijk. Het schijnt thans zeker dat Thiers besloten heeft, door de tegenwoordige Nationale Vergade ring de republiek blijvend te proclameeren. Het wetsontwerp, dat daartoe aangeboden zou wor den, schreef inen aanvankelijk toe aan den heer Guyoi-Monlpayroux; thans echter dicht men het vaderschap er van toe aan Guizot, die, weder ge heel hersteld, van Val-Richer naar Parijs is terug gekeerd, oui met Thiers te confereeren. Opmer kelijk is het zegt de correspondent van de Köln. Zeitg. dat do beide voormalige ministers van Lodewijk Philips, die elkander vroeger heftig be streden, zich thans te zamen beijveren om de Re publiek in eere te brengen. Admiraal Gueydon heeft aan den President een belangwekkend rapport ingediend nopens de kolonisatie in Algerië. Er zijn, volgens dat rap port, in de laatste drie maanden 5000 emigran ten, waarouder 500 uit den Elzas en Lotharin gen, aangekomen. De Admiraal vertrekt heden weder naar Algiers. Het rapport der budget-commissie voor 1873 is gereed. Volgens het Bien Public is, met toestem ming der regeeriug, een bedrag van 20,095,623 francs op de verschillende hoofdstukken geschrapt. Louis Blanc verklaart er zich in de Rappel tegen, dat eeu President aan het hoofd der Re publiek worde gesteld. Uit zekere bron verneemt de Parijsche cor respondent van de Köln. Zeit. dat de aanvoerder der katholieke partij, kardinaal Bounechose, iu vereeniging met den nuncius te Parijs, zich alle moeite geeft, oin den minister de Rémusat te doen besluiten aan den gezant te Koustantinopel, graal' de Vogué, instructiëu in hun geest te geven, uiet betrekkiug tot de Armenische quaestie. Deu 30sten dezer is te Bourget het monu ment onthuld ter eere van de op 27, 28 en 29 October gesneuvelde Frausche soldaten. Het mo nument is zeer eenvoudig en draagt een kruis, omringd door vaandels en wapenen. Op de voor zijde leest men: Combat du 27, 28 en 29 Ociobre en daaronder: Délense du Bourget. Op de beide zijden staat gegrift: Mouument élevé par souscrip- tions privèes. Sépultuie des braves, morts pour la patrie. De namen der gesneuvelden zullen la ter in het monumeut gebeiteld worden. Meer dan 1000 personen woonden de plechtig heid bij bet monumeut eu later de lijkmis voor de zielerust der overledenen in de kerk bij. België, De minister van oorlog heeft aan de arbeiders in de koleuuiijueu, die voor de herfstocfeningen onder de wapens moesten komen, met het oog op het overvloedig werk onbepaalde vrijstelling van dienst verleend. De uien wbeuoeinde Belgische gezant bij het Hof vau Si. James, de heer Henry Solvyus, zal eerst over eenige weken zijn post aanvaarden. Hij was vroeger attaché bij de legatie te Londen en dus inet het terreiu aldaar bekend. Ten gevolge van de veelvuldige regens is de Senne op sommige punten buiten hare oevers getreden. De inschrijvers voor het fonds de Schoolpenning hebben eene vergadering gehouden, om een inge diend rapport te beoordeelen, strekkende om aan te bevelen het oprichten van een meisjesschool voor kosteloos onderwijs. In den loop van het debat werden nieuwe voorsiellen gedaan. De een wilde het oprichten van jongensscholen, de ander ver wierp het beginsel van kosteloos onderwijs. Sommigen wezen op het wenschelijke van eene vereeniging van de Schoolpenning met liet Onder wijsbond. Een voordel, duarioo ingediend, is ver wezen na ir een commissie van onderzoek, daartoe benoemd. Groot-Britanuië. De koningin heeft den heer Hoiace Rumbold, tot hiertoe gezantschaps-secretaris te Konstanli uopel, tot gezant en consul-generaal in Chili benoemd. De Amerikaansche gezant bij het Oosten- rijksche hof, Mr. John Jay, heeft zich van Londen over Parij6, waar hij eenigeii tijd denkt te ver toeven, Daar zijn post te Weenen begeven. Dezer dagen is ter reede van Portsmouth een proeftochtje ondernomen met het nieuwe pantservaartuig Devastation; deze proefneming is uitnemend geslaagd eu men ziet inet verlangen de reis van dien bodem naar de Portugeesche kunst te geinoet. Het kolossale standbeeld van sir Robert Peel, door den beroemden beeldhouwer Theed de vervaardiger van lord Derby's standbeeld Ie Liverpool uitgevoerd, is gereed. Het stelt den beroemden staatsman in het kleed van lord-kan- selier voor, met een perkamentrol in de haDd den senaat toesprekende; het is uit het fijnste wit marmer gebeiteld en tusschen 9 en 10 voet hoog. Het zal op een der pleinen van Studders field geplaatst worden. TELEGRAMMEN. Philadelphia, 31 October. De paardenziekte neemt af in New-York en Boston, doch neemt toe in Philadelphia en ten zuiden en westen der stad. Recgio, 31 October. Verschillende gemeenten gelijken op ontzaglijke meren. De toppen van booinen en huizen zijn ter nauwernood zichtbaar. Het vee sterft den hongerdood wegens gebrek aaD voedsel. Eeo groot aautal koeien i9 door het wassende water niedegesleept. In de dorpen aan de Po is do geheele bevol king, mannen, vrouwen en kinderen, door de soldaten bijgestaan, bezig aan het versterken dei- dijken. Verschillende carabiniers hebben het leveu gewaagd om de ongelukkigou te redden. Twee kerken zijn afgebroken oin inet de steeneu en het puin de dijken te verhoogen. Londen, 1 November. De London-Gazette bevat de volgende benoemingen tot gezantschapssecre tarissen: Robert Lyttou, te Parijs; Ford (thanste Petersburg) verplaatst naar Weenen; Locock, vau VHage naar KonstautinopelFrench, van Muurid naar Peteisburg; Fentow, van Athcue uuur's-ila»e- Macdouald, vau Buenos-Ayres naar Madrul, te' Buenos-Ayres vervangen door St. John. Berlijn, 1 November, ln de gemeenschappelijke zilting der beide Huizen vau den Landdag las heden de minister von Roon de koninklijke bood schap voor, krachtens welke de beide Huizen uit eengaan. Tevens maakte de Staatsanzeiger 't konink lijk besluit openbaar, bevelende de wederopening der zitting op 12 November e. k. Brussel, 1 November. Iu de conferentie om maatregelen te beramen in het belang der L raëlieten iu Rumenië, hebben de Ruineensclm ufgevaardigden verklaard dat zij eene petitie tij de Ruuieeusche Kamers willen indienen om aan te dringen, dat aan de Israëlieten burgerlijke en politieke rechten zullen worden toegekend. Deze maatregel werd toegejuicht, liet denkbeeld om eene emigratie op groote schaal naar Ameriks te bevorderen is verworpen, vooral opgrond vau de gehechtheid die deRuuieeusche Iraëlieten vum hun vaderland koesteren. STATEN-GENERAAL. Wijziging der Kieswet. Het wetsontwerp tot wijziging der kieswet vau 4 Juli 1850 (Stbl. N°. 37) is van den tolgendeo inhoud „Wij WILLEM III, enz. „Alzoo Wij in overwegiDg genomen hebben, dat het wenschelijk is tot herziening over te gaan van de som, die als betaling in de directe belas tingen kiesbevoegdheid verleent „Zoo is hel, enz. „Art. 1. De tabel bedoeld in het eerste artikel van de wet van 4 Juli 1850 {Stbl. N°. 37) is ver vallen. „Art. 2.'Het eerste artikel van de wet van i Juli 1850 (Stbl. NV 37) wordt gewijzigd uls volgt: „Om kiezer van leden der Tweede Kamer van de Stateu-Geueraal te ziju, moet men Nederlan der, meerderjarig, ingezeten des Rijks, en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrech ten wezen. „Men moet bovendien ingezeten der provincie zijn, om kiezer van leden der Provinciale Staten; der gemeente, om kiezer van leden van den Ge meenteraad te wezen. „Om tot het kiezen van leden der Tweede Ka mer en van leden der Provinciale Staten bevoegd te zijn moet men in de directe belastingen eene soin betalen van twintig gulden. „In de gemeenten Winschoten, Appingadam, Assen, Meppel, Harliugen, Bolsward, Sueek, Dok- kuui, Kampen, Deventer, Zutfen, Nijmegen, Tiel, Zaltbommel, Amersfoort, Purmerend, Alkmaar, Zuaudam, Gouda, VlaardiDgen, Bnelle, Gorcuut, Vlissingep, Goes, Zierikzee, Maastricht, Breda eu Roermond bedraagt die som vier en twintig gul- döu in de gemeenLeu Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Middelburg, 's-Herto- genbosch, Dordrecht, Schiedam, Dellt, Leiden en Haarlem twee en dertig guldeneu in de gemeen ten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage vijftig gulden. „Art. 3. Deze wet verbindt op een nader door Ons te bepalen tijdstip. „Lusten en bevelen, enz. De Memorie van Toelichting der regeeriug luidt aldus: „Moet censusverlaging, sedert een paar jaren ook van regeeriugswege ter sprake gebracht, wachten op beslissing omtrent de hervorming van ons be lastingwezen? „Ook nadat door hen die deze meening zijn toe gedaan, erkend is, dat een onderzoek naar de overeenstemming tusschen de bestaande censusta- bcl en de plaatselijke gesteldheid, in vele gemeen ten heelt geleerd dat daarin wel grond ligt oin eene aanmerkelijke verlaging van haren tegen- woordigen census in overweging te nemen? „Beide vragen rijzen uit de laatstelijk te dezer zake bij de Tweede Kamer ontvangen mededce- lingen. „De regeering, overtuigd dat belangrijke belas tinghervorming met den census in nauw verband staat, meent die beide ontwerpen niet zóo aan elkuar te mogen verbinden dat geen vau beide lot oplóssing gerake. „Nu de laatst aau de Tweede Kamer iugezonden mededeeliiigeu omtrent den census, ook bij des ou- dergeteekenden ambtsvoorganger, geeu twijlel meer overlieten omtrent de noodzakelijkheid vau de voorgenomen censusverlaging, wenscht de re geering dit hoogst belaogrijk ouderwerp, zonder lauger verwijl voor zooveel van haar afhaugt, met de Vertegenwoordiging te behandelen. „Schrijft art. 76 van de Grondwet voor dat bij de regeling van den census de plaatselijke gesteld heid de grondslag muet zijn vau het in de directe belastingen te betalen quantum waaraan kiesbe voegdheid verbonden is, de wetgever heeft dan inzonderheid te letten op de verhouding tusschen de gegoedheid der iugezetenen eu hel bedrag dat in de directe belastingen wordt betaald. Art. 3 van de wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad n'. 4) leert, dat ter bepaling van de jaarlijksche onzui vere huurwaarde der gebouwde eigendomuien moet gelet worden op plaatselijke omstandigheden. Deze oefenen kennelijk invloed uit op de huur waarde, den eersten grondslag van de belasting op het personeel. „Mag nu die plaatselijke gesteldheid zóó angst vallig gewogen worden dat ieder gering verschn, hetwelk vergelijkenderwijs in de huurwaarde wordt opgemerkt, aanleiding uioet geveu tot ver schil in de censusbepaliug? Het zou noch ratio neel zijn, noch uiet den gezonden zin van de Grondwet strookeu. Meer aanbeveling verdient het aannemen van een normaal bedrag, nietslecnts voor het geheele kiesdistrict, maar, met kleine spelingen, voor bet geheele land. Dit was ook hoofdgedachte in 1850. Het is dut beginsel 't welk de grondslag uitmaakt van hel tegenwoordig ont werp van wet. De uitzonderingen worden dan, naar aanleiding der plaatselijke gesteldheid, be paald voor die gemeenten waar dit, ter voldoe ning aan het grondwettig voorschrift, noodzake lijk schijnt.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2