Maandag 4 November. N°. 3908. A0. 1872. LGIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per poit8.86. AXwnderlykfl Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DUE ADVHRTBNTIIP Voor Weren regel..ƒ0.15. Orootere letter» naar de plaatsruimte die x\j beslaan. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Feanz Adolf Wilhelm Schüdel (firma Wilhelm Schüdel C'.), distilla teur, wonende alhier, houdende verzoek om in zijn pand aan de Hoogewoerd N". 64 nog twee distilleer ketels te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars -n bewoners van de naast bijgelegene en belendende anden, ten opzichte der inlormatiën de commodo et ncommodo, door Burgemeester en Wethouders zal orden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 7den November aanstaande,'s voor middags te elf uren; zullende de belanghebbenden rerplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 November 1872. LEIDEN, 2 November. Voor eenige dagen werd ons medegedeeld dat de heer Heemskerk Az. zich onledig hield met het samenstellen eener critiek over het wetsont werp ter voorzieniog tegen besmettelijke ziekten. Die critiek zon, zoo zeide men, het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp uit een taalkundig oogpunt beschouwen en strekken om heUgemis aan logica in de bepalingen der wet zóó voor te stellen, dat de aanneming door de Eerste Kamer, van zulk een „gewrocht" schier onmogelijk zou worden. Heden neemt het Baagsche Dagblad die taak over en laadt daardoor den schijn op zich, van zijn President-commissaris een vlieg te hebben wilieD afvangen, óf het geeft grond voor het vermoeden, dat de heer Heemskei k aan het Dagblad de eer beeft willen gunnen van zyn pennevrucht op te nemen. In beide gevallen gaat een zonderling licht op over de verstandhouding van den leader der con servatieven in de Tweede Kamer met het blad, waarop hij onlang3 nog verklaarde geen den minsten invloed uit te oefenen. In de aanstaande herfstvergadering van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, welke zal wor- den gebonden in het lokaal der Tweede Kamer vau de Staten-Generaal, zulten na mededeeliog van verschillende ingekomen stukken, achtereen volgens de volgende punten worden behandeld: 1#. een ontwerp-besluit, waarbij Gedeputeerde Staten worden gemachtigd over te gaan tot den openbaren verkoop van den Oaimoordschen Acht kanten windwatermolen stuande aan de linker Rottekade onder Hillegersberg met twee daarbij behooiende gebouwtjes; 2'. id. waarbij hun col lege wordt gemachtigd over te gaan tot den openbaren verkoop van den Spiegelnisser water molen, staande aan de linker Rottekade, onder Hillegersberg met aanhoorigheden 3°. voordracht tot het verleenen eener gratificatie aan den heer Walker Cremer, eervol ontslagen commies, chef der 3de Afdeeling ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland4°. missive van G. S. betreffende adressen van den Raden der gemeenten Monster, Puttershoek en Nieuw Lekkerland om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter tege moetkoming in de kosten van het lager onderwijs; het tweede adres met het advies van Ged. Sta ten; 5°. missive van gedeputeerde Staten, daarbij met hun advies inbrengende het adres van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland te Leeuwarden, betrekkelijk het verhoogen van geringe hoofd- onderwijzersjaarwedden door middel van het toe slaan van een alterum tantum uit de Provinciale fondsen; 6*. adres vandeheeren de Bordes c.s. om subsidie uit de Provinciale fondsen voor den aanleg van een spoorweg lang de zuidzijde tan den Rijn, uitgaande van het station van Je Hollandsehe spoorwegmaatschappij te Leiden ea eindigende bij dat van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te Woerden, met afwij zend advies; 7*. adres van de heeren Maas en Kool tot het verkrijgen van een subsidie uit de provinciale fondsen voor den aanleg eener haven te Scbeveningen, met advies; 8°. adres van R. Schadelee, aannemer te Goedereede,om vergoeding ter zake van door hem geleden verliezen, ten gevolge der aanneming van het öjarig onderhoud van provinciale waterstaatswerken op Goedereede, met advies; 9°. missive van G. S., daarbij over leggende een adres van het bestuur der generale dijkage van Stellendam, verzoekende namens de ingelanden dat maatregelen worden genomen be treffende de oeverbeschoeiiugen beoosten de haven van Goedereede; 10'. voordracht van Ged. Staten tot wijziging der bijzondere reglementen voor de polders de Helle (gemeente Oharlois) en Katen- drecht; 11*. voordracht van Ged. Staten tot vast stelling van nieuwe bijzondere of bijzondere re glementen voor de polders uitwaterende onder de gemeente Oude Tonge, voor den polder ge naamd de Dordtsche Avelingen (waartegen com missarissen der Dordtsche Avelingen geen bezwa ren zijn iugebracht), en voor de Vierpolders ge legen in de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam, en eindelijk voordracht van Ged. Staten daarbij gemeenschappelijk met hunne ambtgenooten van Utrecht aanbiedende eene wijzigiog van het re glement van het groot-waterschap Woerden. Met een oprecht gevoel van leedwezen hebben wij vernomen dat de Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben geadviseerd om geen subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen voor den spoorweg LeidenWoerden en wij ontveinzen ons niet te verklaren, dat wij van dit college zulk een ongunstig voorstel niet hadden ver wacht. Spoorwegen te subsidieeren moet zeker niet tot regel worden gemaakt en waar dit geschiedt, dient de provinciale vergadering wèl overtuigd te zijn vaD het algemeen belang der onderne ming, waarvoor de gelden worden aangevraagd. Maar kan hier aan het gemis van dat criteri um worden gedacht? Is een spoorweg, die aan een belangrijke streek dezer provincie onbereken baar voordeel zal verschaffen en door toenemende welvaart ook den bloei vaD ons gewest en van geheel het Rijk kan verhoogen, geen zaak van algemeen belang bij uitnemendheid? Deze vraag alleen inag, naar ons bescheiden oordeel, het al of niet verleenen van subsidie be- heer9ehen. Hoe de Gedeputeerde Staten nu geko men zijn tot het neêrschrijven van een afwijzend advies, verklaren wij niet te begrijpen en daarom des te inniger te betreuren. Doch wij vertrouwen dat de Staten, die in de volgende week bijeen komen, tooDen zullen bet belang van ons ge west 6d, laat ons het ruiterlijk erkennen: in de eerBte plaats van onze aanzienlijke gemeente beter te begrijpen eD te willen behartigen. Vooral verwachten wij, dat de mannen, door onze stad en de bij bet spoorwegplan betrokken gemeenten afgevaardigd, moedig zullen pal staan ter verdediging van een zaak, die niet slechts van locaal, maar zeker ook van gewestelijk en zelfs van algemeen belaDg kan worden geacht; een zaak, die met moeite gebracht op de hoogte, waarop zij thans is, weder zou vallen, wanneer iedereen de meening der Gedeputeerde Staten ware toegedaan en dit zou een onherstelbaar verlies kunnen berokkenen aan onze gemeente, aan Zuid-Holland, aan het algemeen. Moge ods de uitkomst leeren dat wij Diet ten onrechte een beteren dunk hebben van onze ge westelijke vertegenwoordiging! In de Leidsche Volkskeuken zijn gedurende de maand October afgeleverd 4792 portiën, als: 4412 warme spijs, 259 vleesch en 121 spek. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 107 tot 123 vol wassen personen en van 38 tot 43 kinderen. Nadat reeds was aangekondigd dat het concert van den heer W. Stumpff van Amsterdam geen voortgang zou hebben, is het gisteravond toch doorgegaan, maar de zaal was zeer slecht bezet. Zonder iemand daarover hard te willen vallen, kunnen wij daarvoor toch geen afdoende reden vinden. Noch het weder, noch de ijver door den ondernemer aan den dag gelegd, en allerminst het vooruitzicht van een slechts alledaagsch genot kunnen een reden zijn geweest om het publiek uit de concertzaal terug te houdende entree prijzen waren laag genoeg, het programma be vatte zeven uitnemende werken van Beethoven Ernst, Viotta, Mendelssohn, Laub en Liszt en toch is het publiek niet gekomen 1 Over zulk een ver schijnsel valt waarlijk te klagen. Onder de weinige bezoekers merkten wij ook op Z. K. H. Prins Alexander. En wat nu de uitvoering betreft, daarop zal wel niemand eene aanmerkiDg kunnen maken. De aandacht van het publiek bewees voldoende, hoezeer de keuze van de muziek en vooral de uitvoering in ieders smaak viel. Zoowel de kracht als de harmonie in het orkest van den heer Stuinpff zijn boven onzen lof verheven. Vooral zij hulde gebracht aan deu heer Skalitzky, wieDS vioolspel iedereen betooverde en wien dan ook luide toejuichingen ten deel vielen; zóó luid dat hij in de tweede afdeeling, na het voordragen van de Polonaise-Concertante van Laub, tot eene herhaÜDg gedwongen werd. Doch het is moeielijk te zeggen wat ons het meeste boeide; degeheele uilvoering was prachtig en voor allen, die het concert bijwoonden was het een hoogst genot volle avond. Wij hopen dat de heer Taverne niet zal zijn afgeschrikt door het gering succes, door hem ondervonden, en dat hij nog gevolg zal geveo aan zijn voornemen om ons meermalen zooals gisteren te vergasten; maar dan verwachten wij ook dat het publiek den ondernemer steunen zal. Door verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken in ons land worden, op 't voorstel van Deventer, pogingen beraamd ten einde een mee ting te beleggen, waarop de vraag zal worden besproken, of de oprichting van „rechtbanken van koophandel in Nederland wenschelijk is. De Gazelle meldt, dat de heer S. Locock, secre taris van legatie te 's-Gravenhage, verplaatst is naar Konslantinopel, en dat hij zal vervangen worden door den heer Fenton, thans te Athene. De Minister van Financiën maakt bekend dat den 31sten October jl., door een onbekende, een soin van f3,3414 aan het lokaal van zijn Depar tement is afgegeven tot vergoeding eener gelijke som vroeger, bij vergissing, aan 's Rijks schatkist te kort gedaan. Bij beschikking van den Minister van Koloniën zijn de civiele ingenieurs S. J. G. van Overveldt, 11. G. C. M. Hamming, T. W. C. Herckenrath en H. P. MeDsinga gesteld ter beschikking van den Gouv.-Generaal van Ned.-lndie, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den water staat en de burgerlijke openbare werken déar te lande. De gewone audiëntie van den Minister van Ko loniën zal op Donderdag den 7den dezer Diet plaats hebben. Het Staatsblad d". 104 bevat het Koninkl. besluit van den 26 October 1872, houdende aanwijzing der gemeente Voorschoten als standplaats van een postkantoor. Z. M. heeft aan J. Adams, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als hoofdcomm. bij bet Dep. van Justitie; aan G. J. de Sitter, op zijn verzoek, eervol als plaatsverv. kantonr. te Kuilenburg. Z. M. heeft benoemd: tot hoofdcommies bij het Dep. van Justitie M. C. Feith, thans comin.; tot coniin. bij het Dep. van Justitie Jhr. Mr. G. J. Tb. Beelaerts van Blokland, thans adjunct-comui.; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Dordrecht Jhr. Mr. D. G. van Teyliugen. thans rechter- plaatsverv. in de arrond.-rechtbaük en advoc. te Middelburg; tot rechter in de arrond.-rechtb. te Assen Mr. J. C. J. Ridder van Rappard, thans rechier in de rechtbank te Hoorn; totgriffierder arrond.-rechtbank te Winschoten Mr. C. Hofstede, thans griffier bij het kantonger. te Meppel; tot griffier bij het kantong. te Meppel Mr. J. T. F. HugueuiD, thans griff. bij het kantong. te Bever wijk; tot cotniniss. van politie te Amersfoort F. de Klopper Jr., thans inspecteur vau politie te Rotterdam. Z. M. heeft goedgevonden1°. aan den lsten luit. der infanterie H. O. graaf vaD Limburg Stirum, thaDS op non-act., op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen uitdenmilit. dieost; 2'. tot majoor-comm. der dd. schutterij te Zwolle te benoemen den bovengenoemden H. O. graaf van Limburg Stirum. Z. M. heeft aan M. Blok, arts, tijdelijk te Londen woonachtig, vergunning verleend tot het aaDnemen en dragen van het Kruis van Verdienste voorde jaren 1870 en 1871, hem door den Koning vaD Beieren geschonken. Z. M. heeft benoemdbij het wapen der inf., bij het 1ste reg., tot kapit. 3de kl. (n. o. v. r.) den lsten luit. A. J. R. de Vrede, van het instr.- bat.tot lsteD luit. (n. o. v. r.) den 2den luit. W. C. Hoogkamer, van het corpsbij het 3de reg., tot lsten luit. (n. o. v, r.), den 2den luit. M. J. van Hoogstraten, van het corps; by het 4de reg., tot kapit. 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. J. A. P. Theunisseü, vaD het reg. grenadiers en jagers; bij het wapen der art., tot lsten luit. (u. o. v. r.), bij het 1ste reg. vest.-art., deu 2den luit. G. J. de Vidat de St.-Germaic, van het corps. Z. M. heeft aan Mr. F. M. C. Pels Rijckeü, herbenoemd lid in den Raad van N.-l., op het daartoe door hem gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit 's lands dienst, onder dankbe tuiging voor de door hem aan den lande bewe zen goede diensten en met behoud van aanspraak op pensioen. BINNENLAND. Amsterdam, 1 November. Het Provinciaal Ge rechtshof in Noord-Holland heeft Martina van Duin dienstbode, beschuldigd van opzéttelijke brandstichting met gevaar voor meDschenlèvens, in de schuur grenzende aan de woning van haren meester den landbouwer Jan Groot te Tiiljehorn, gemeente Haringcarspel waarbij te voorzien was dat eenig menschenlevens kon worden in gevaar gebracht en van diefstal ten nadeele van genoem den Jan Groot, aan de haar ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en deswege veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. 's-Gravenhage, 1 November. Morgenmiddag te 12 uren zal alhier in het locaal Concordia, Loin- bardstraat, weder eene opènbare vergadering der Haagsche sectiën van de Internationale plaats hebben. De terechtzitting van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland was gisteren geheel gewijd aan de behandeling van de volgende zaak i In het laast van December 1871 strandde nabij Brielle het Engelsche barkschip, Blue Nose, met eene lading petroleum. Op last van assuradeuren te Hellevoetsluis werd aan scheepsagenten opge dragen het schip te doen lichten en de lading over te brengen naar het ravelijn te Brielle, waar voor o. a. ook werd aangenomen het Brielscbè tjalkschip Koopman Welvaren dat gedurende vijf dagen 436 vaten petroleum naar den Briel ver voerde, waarvoor de schipper later als belooning ontving eene som van f 2777,72'. Op een van die dagen, Woensdag 27 December, voerde de zooh van den schipper en eigenaar van dit schip het bevel als schipper. Aan het ravelijn te Brielle gekomen, werdeo, met behulp van den loods.de 105 vaten uitgeheschen, maar zoodanig dat terwijl in den regel het vaartuig bij de lossing openbleef, het nu werd gesloten naarmate de vaten uit gingen, zoodat er rauwelijks een vat door de opening aan deu wal kon worden gebracht. Toen het werk was afgeloopen en een der werk lieden opmerkte dat er nog vaten in het vaar tuig waren, werd van beneden een gebiedend „stil" vernomen; een rijksambtenaar ging het schip visiteeren, de scheepsagenten die de gelichte ladingen moesten overnemen bevonden alles in orde en het schip werd verhaald. Het wekte evenwel bevreemding dat het hijschtoestel op 't schip staan bleef. Koopmans Welvaren we 1 ver volgens gebracht naar het Mareland en daar "erd den volgenden ochtend vroeg het toestel nog .als gebruikt om 5 vaten petroleum aan den v te brengen, die in bet pakhuis van den i,>per werden geborgen. De inhoud van die v werd later gedeeltelijk verkocht, gedeeltelijke ...deau aan werklieden en scheepsagenten uitgereikt. De rijksambtenaar kwam zich la er bij deu schipper aanmelden om belooning voor zijne goede behandeling en ontving 6, waarvan hij 4 voor zich behield en 2 aan zijne collega's uitreikte. De zaak scheen dus tot aller genoegen te zijn afgeloopen. Maar in Mei van dit jaar ontstond er eenig verschil lusschen den schipper en zijn knecht, die bij het hijschen was tegenwoordig geweest, over een luttele som van 25 cent, zoodat de knecht dreigde het gebeurde te zullen aangeven. Of daaraan werd voldaan, is Diet gebleken, maar de justitie werd onderricht, en heden stonden de schippers, vader en zoon, en de zoogenaamde wegwijzer (de loods) /oor het Hof terecht. Een dertiental geiuigen a charge en 6 a décharge werden gehoord, uit wier verklaringen het mede-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1