r. 3906 Vrijdag A0. 1872. 1 November. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommerin 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS vak |l£lDBN, Gezien art. 7 der Algemeens Politieverordening, Vastgesteld don 24sten October 1867 Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier [Verordening, is benoemd tot Heer der gebuurte n° 3 [of n®. 1 van Wijk II, de heer KAREL JOHAN 7ES AEFOURTIT, in de plaats van den Heer Willem Feederik Kikwit, die deze gemeente met terwoon verlaaten tot Raad dier gebuurte de heer JACOBUS HA ALE BOS, in de plaats van den heer |K. J. Affoübtit voornoemd. En wordt doze door plaatsing in de Leidsche Courant 'afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 October 1872. LEIDEN, 31 October. Heden had alhier de algemeene vergade- Iiing plaats der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Uit het verslag van den toestand der Maat schappij blijkt het volgende: Bij het eindigen van het maatschappelijk jaar meenen Commissarissen te mogen verklaren dat de Maatschappij in liet afgeloopen jaar haren naam trouw heeft gehandhaafd, hoewel het aan tal leden zich tot 150 bleef bepalen. Er werden door de Maatschappij in den afge loopen winter twee concerten gegeven. Op het eerste werd Richard Hol's „Leiden ontzet," en de concert-ouverture van den heer Nicolaï, beide ouder leiding van den componist, ten gehoore gebracht; op het andere traden de leerliugen van de orkest-klasse der Muziekschool voor het eerst in het publiek op, terwijl mejuffr. EAsa Schneider (zang) en de heer Vreeswijk, kweekeling der Muziekschool (viool), de door hen op zich genomene obligateu op verdienstelijke wijs voordroegen. De werkkring der Maatschappij bepaalt zich voornamelijk tot de Muziekschool, wier toestaud gunstig is, en aau welke gedurende het laatste kwartaal 311 leerlingen onderwijs ontvingen t. w.: Elementair onderwijs. 53 leerlingen. Aau deze klasse werd onderwijs gegeven iu de eerste be ginselen van de theorie en den zang, door den heer de Graaf en zijn dochter. Piano. 107 leerlingen. Als onderwijzers voor de piano ziju thans aau de school verbonden de heeren Taylor, de Graaf ea Dnyster en mejuffr. A. Schulz-Lessig, leerlinge van het conservatoire te Leipzig. Viool. 47 leerlingen. Het onderwijs in deze klasse, die met 5 élèves werd vermeerderd, wordt gegeven aan de 2de en 3de klasse door den heer A. J. Wetrens, aan de 4de klasse door den heer D. Couwenhoven. Violoncel. 5 leerlingen. Voor dit instrument wer den 5 jongelieden onderwezen door den heer de Graaf. Clarinet. 3 leerlingen. Onderwijzer de heer Krulder. Fluit, Hobo, Fagot, Koperen Blaasinstrumenten. Geeue leerlingen. Commissarissen bejammeren het dat voor deze instrumenten geene belangstelling schijnt te zijo. Zangklassen. In de 2de en 1ste koorzangklasse werd aau 30 élèves door den heer Wetrens on derwijs gegeven. Theorie. 9 leerlingen. Sedert 1 Augustus is het onderwijs daarin opgedragen aan den lieer J. A. H. Hartrop. Orkest-klasse. 23 leerlingen. Het vorige jaar waren hiervoor 19 'leerlingen ingeschreven en gedurende dit jaar hebben vier élèves de school verlaten, zoodat deze klasse, onder leiding van den heer Wetrens, zich uitbreidt. Aan het einde van het maatschappelijk jaar 1871/2 genieten aan de school ouderwijs: Waarran gratis onderweien Elementair-klasse 53 leerlingen 3 Piano107 u 2 Viool47 7 Violoncel 5 1 Clarinet3 2de Kuorzangklasse 35 1 lste 29 Theorie-klasse 9 2 Orkest 23 5 311 23 Het aantal ingeschreven namen van leerlingen bedraagt 209, dus 10 meer dan 't vorige jaar. Bij het groot aantal leerlingen voor piano, doet zich sieeds behoefte aan verbetering en vermeer dering van dat instruuieut gevoelen. Van de bibliotheek is niets bijzonders te melden. Commissarissen eindigen hun verslag, met alle belangstellenden de verzekering te geven, dat het steeds hun streven is om de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden haar doel te doen bereiken door het verspreiden van muzikale beschaving onder alle standen, en dat zij tot medewerking hieraan de belangen der Maatschappij allen wel- gezinden sterk aanbevelen. Des namiddags te 1 uur en te halfzeven werd op zeer loffelijke wijze door de leerlingen der Muziekschool het volgend programma uitgevoerd. EERSTE AFDEELING. 1. Paul et Virginie, 4 maiDS, van. Streahng. Door de leerlingen C. Heijnsius, A. Heijnsius, M. van Raalte en D. van Raalte. 2. Les deux Élèves, 4 maiDS, van Beijer. Door de leerlingen C. J. Rijke en G. A. Werst. 3. Sonatine, 4 mains, van Diabelli. Door de leerlingen J. Stikkelorum en G. Seelig. 4. Sonatine voor Piano, vau Lichner. Door de leerlinge G. Kraal. 5. Auf, auf ihr Brüder, voor Viool, van Jul. Weiss. Door de leerlingen J. Stikkelorum, W. Fabius, W. Walther, J. van Boekeren, G. de Clercq en B. Prins. 6. Aus desLebens Lenz, voor Piano, van Lichner Door de leeringen J .J. van Beeten. 7. Sonatine voor Piano, 4 mains, van Spind- ler. Door de. leerlingen P. Maas Geesteranus, A. de Graaf, M. Maas Geesteranus en A. Maas Gees- terauus. 8. Songes la Föret, voor Piano, van S. Smith. Door de leerlinge C. Eigeman. 9. Maifest, voor Piano, 4 mains, van F. Behr. Door de leerlingen D. J. Cockuyt, W. van Bone- val Fanre, W. F. Hartevelt, H. J. A. A. Ilarte- velt, T. van Hettinga Tromp en P. du Rieu. 10. Das Nachtlager im Granada, voor Piano, vau Beijer. Door de leerlinge M. de Baas. 11. Glocke-töne, voor Piano, van Spindler. Door de leerlinge G. Blnnkwaard. 12. Sonate, voor Piano 4 mains, van Diabelli. Door de leerli gen L. Walter en 13. ,/An Alexis send ich dich", voor viool, van Jul. Weiss. Door de leerlingen C. Kruseinan, A. van Wetering, B. van Raalte, W. van der Blij, S. Vos, C. Rogge, C. Wijnhenke en H. Meerburg. 14. Rondeau, voor piano, van Czerny. Door de leerlinge M. Grasstek, 15. Faiitaisie „Martha", voor piano, 4 mains, van Beijer. Door de leerlingen A. Maas Geeste ranus, W. Boonacker, M. Maas Geesteranus en B. Corts. 16. Fantaisie voor viool, vAd D. AUard. Door de leerlingen W. Stokhuyzen, C. van Geenen, G. Bos, J. Arentz, A. van 't Hooft, A. Beuth, J. Wil- heltny Damsté en G. Bertrand. 17. „Ein Abend im Gehirge", voor piano, 4 mains, van Th. Oesteu. Door de leerlingen M. E. Boogaard, M. de Loos, E. A. van Nieuwenhoveu en C. G. M. ian Rornburgh. 18. Liederen van Worp. Te zingen door de leerlingen der Elementair-Zangklasse. 19. Rondeau, voor piano, van Czemy. Door de leerlinge H. Brummelkamp. 20. Vorspiel, voor piano, van Spindler. Door de leerlinge G. F. Vos. 21. „Erinnerung," voor piano, van Juiigmann. Door de leerlinge C. Veefkind. 22. II Crociato, voor Piano, 4 mains, van G. Meijerbeer. Door de leerlingen A. Kuiper, G. Kui per, M. P. van Kieuwenhoven en G. H. Sijthoff. 23. Vöglein im Tannenwald, voor Piano, van Hennis. Door de leerlinge J. van Hettinga Tromp. 24. Am Springbrunnen, voor Piano, a 4 mains, van Schumann. Door de leeilingeu M. A. ter Laag en E. M. Rogge. 25. Loin de la Patrie, voor Piano van S. Smith. Door den leerling A. Wilkens. 26. Ouverture „Entliiliruiig", voor Piauo, 4 mains, van Mozart. Door de leerlingen H. de Vries en M. Dozy. 27. La pluie de Perles, voor Piano, van Osborne. Door den leerling M. Rijke. 28. Liederen van R. Hol, te ziugen door de 2de Koortlasse. a. Een Woudbloempje; b. Een Vog'lenliedc. Van een iterderin. TWEEDE AFDEELING. 29. Feslgesang an die Kiinstler, van Mendels sohn. Door de leerlingen D. Aodrèae en A. D. Riukes. 30. ^Souvenir de Spa," voor piauo, van S. Smitb. Door de leerlinge J. Krieger. 31. „Le jet d'eau," voor piano, van S. Smith. Door de leerlinge H. Duyster. 32. Ou erture „Don Juan," voor piano, 4 mains, van ilozart. Door de leerlingen W. vau Iperen, A. Krabbe, F. A. S. Rijke en C. J. Werst. 33. Nocturne, voor Violoncel, van Field. Door den leerling P. de Graaf. 34. Sonate, voor Piano, van Mozart. Door den leerling J. Godefroy. 35. Fragment uit een concert, voor 2 Violen, van Bieb. Door de leerlingen J. Vreeswijk en S. Prinsenberg. 36. Fantaisie voor Clarinet, van Coenen. Door den leerling W. van der Blij. 37. „La Source," voor Piano, vao Blumeothal. Door den leerling J. Vreeswijk. 38. Hymne voor S-stemmig koor, van Breiden- stein. Te zingen door de leerlingen der lste Koor zangklasse, geaccompagneerd door de Orkest klasse. 39. Rondo Capriccioso, voor Piano, van Mendels sohn. Door de leerlinge H. Oostveen. 40. Lieder ohne Worte, voor Viool, gearrangeerd door T. David, van Mendelssohn. Door de leer lingen H. Krabbe, F. Rijke, W. van Ipereo, A. Parinentier, N. Taverne, W. Blaukwaard, J. Vrees wijk, P. Bos, S. Prinsenberg, J. Blanken, G. Blan ken, K. Muller, II. Haansbergen, C. Sijthoff en A. van Iperen. 41. Rondo Capriccioso, voor Piano, van Mendels sohn. Door de leerlinge J. van Geenen. 42. 11 Pirate, Fanlaisie voor Viool, van H. W. Ernst. Door deu leerling J. Vreeswijk. 43. Ouverture, van Kailiwoda, door de Orkest klasse. Van de bevorderingen en prijsuitdeeling kun nen wij eerst morgen melding inakeudaar dczti na de uitvoering der 2de afdeeling plaats hebben. Dinsdagavond werd alhier de eerste dames- vergadering van het Departement Leiden der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen gehouden. De heer R. Koopmans van Boekeren trad daarbij als spreker op. Op de hem eigene onderhou dende wijze hield hij zijne talrijke hoorders be zig met de beschrijving van een tochtje naar het eiland Urk. Vele wetenswaardige bijzonderheden aangaande dit aau de ineesten slechts bij name bekende eiland werden door deri spreker mede gedeeld. Vooral boeiend was zijn voordracht, toen hij, na de pauze, zijne hoorders op het eiland zelf verplaatste en hen bekend maakte uiet de zeden en gewoonten der bewoners. Wij gelooven de tolk te zijn van het publiek, wanneer wij den weusch uitdrukken, dat de heer van P.oekeren nog meermalen iu staat gesteld worde dergelijke reistochtjes met zijn auditorium te doen. Maaudag-avoDd heeft H. M. de Koningin met gevolg per spour Liverpool verlaten en kwam te 7u. 20m. te Berwick on-Tweed aan, vanwaar zij de reis naar Corn hill vervolgde, oin per post naar 't kasteel Ford te gaan, waar zij te 8u. 20m. aan kwam en drie dagen als gast van de markiezin van Waterford zou vertoeven. Op dit kasteel waren groote toebereidselen ter barer ontvangst gemaakt, en werd H. M. allerhartelijkst ontvangen. Als gas ten gedurende haar verblijf te Ford-Castle noemt men nog den heer Disraeli, de burggravin Bea- consfield en den hertog en de hertogin van North umberland. Gisteren werd ter eere van H. M. een groote vossenjacht dour de jagers van Ber wickshire en Northumberland gehouden. Het bericht van l' Eloile beige dat Z. M. de Koning zich naar Parijs zou begeven, wordt, zoo als de Etoile thans meldt, dour Het Vaderland tegen gesproken en aldus verklaard: Eenigeu tijd gele den beeft Z. M. waggons laten vervaardigen voot een eigen koninklijken spoortrein ten gebruike op zijne reizen in ons land en het buitenland. De Koning heeft aau de ExploUatiemuatschappij gevraagd hoeveel tijd een extra-trein van den Haag naar Parijs zou behoeven. Uit de inlichtingen daarop door de Directie aan de directeuren der Fransche maatschappijen gevraagd, heeft men af geleid dat bij den Koning het voornemeu bestaat om binnen kort naar Parijs te vertrekken. Naar wij vernemen beeft het Z. M. den Koning behaagd te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon den luitenant Victor de Kleen, officier der Zweedsche garde en Jhr. J. J. de Geor van Oudegein te Utrecht. De Staatscourant bevat het Verslag der Oom missie belast met het afnemen van het examen van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar ouderwijs in wis- en natuur kundige wetenschappen, zeevaartkunde, teekenen eD boetseeren; alsmede dat der Commissie, be last met het afnemen der examens vau hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middel baar onderwijs in de Nederlaudscbe taal en let terkunde, vreemde talen en hare letterkuude, geschiedkundige, slaals-eu handelswetenschappen het schoonschrijven en de gymnastiek. Voor den dienst in Nederlandsch Indië zijn benoodigd eenige onderwijzers, bij voorkeur on gehuwd, die ui het bezit zijn eener acte van be kwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en van eeue aauteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Hoofdonderwijzers, benedeu den leeftijd van dertig jaren, en hulponderwijzers, beueden den leeftijd van vierentwintig jaren, die genegen zijn zich als onderwijzer der Sde klasse aau 's lands dienst in Nederlandsch Indië te verbinden, kun nen zich uiterlijk tot en met' 20 November 1872 aanmelden bij een request aan het Dapartement van Koloniën, en aau Dr. M. P. Lindo, inspec teur van het lager ouderwijs in Zuid-Holland, te 's-Gravenliage, franco in te zenden. De Miuister van Binnenlandsche Zaken bréngt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 No vember u. s. de seinpalen voor de scheepvaart, bedoeld in art. 2, al. 6, van het reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de spoorweg brug over de Oude Maas in den Staatsspoorweg vau Rotterdam naar Breda, vastgesteld bij Ko ninklijk besluit van 6 Maart 1872 Staatsblad N°. 12), zullen geplaatst zijn op de remmingwerken bij de brugwachtershuisjes ter wederzijde van de draaibruggen en dat de thans bestaande sein palen dau zullen zijn weggenomen. De Minis'er van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de toepassing van quaran taine-maatregelen, voorgeschreveu voor de schepen welke uit de Russische havens, gelegen aan de Zwarte zee of de zee van Azof, naar Nederland vertrekken, wordt iugetrokken voor zoover betreft de schepen welke, na den 19 dezer, de haven van Odessa hebben verlaten. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gemeeute Zaandijk A. Smit Gz., secretaris dier gemeente, en tot burgem. der gemeente Arnhem Mr. F. M. C. Pels Rijcken. BINNENLAND, Amsterdam, 30 October. De heer Leon C. van Cooth wenscht eene Stoomsleepvaart-maatschap- pij op te richten, waarbij hij zich hoofdzakelijk ten doel stelt, het vervoeren van eene zekere hoe veelheid Ruhrsche of Weslphaalsche steenkolen, tot eene vast te contracteeren vracht, gedurende den tijd van een jaar, ten dienste van den han del of van gronte industrieele inrichtingen, met 6 ijzereu lichterschepen of sleepkanen en eene sleepboot. De ijzeren lichterschepen of sleepkanen, hoofdzakelijk zoodanig gebouwd, dat zij, bij ge- riugen diepgang, veel kunnen laden, zullen, met eene kleine wijziging, gemakkelijk in zeilschepen veranderd kunnen worden. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij heeft eeue geldleening uitgeschreven van/100,000 een vaste rente gevende van 6 pCt. Zaandam, 30 October. Voor de met 1 Januari a. s. vaceereude betrekking van gemeente-archi tect hebben zich 34 sollicitanten aangeboden. Door

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1