muzik., alj^u bij de dd. schutt. te Dordrecht; N. AmiabeP en H. Soesdorp, serg., G. Storm, korp., B. van der Salm, muzik., Th. J. Boedijn en W. F. van den Berg, tamb., allen bij de dd. schutt. te 's-Gravenhage; J. Verstraten, tamb. bij de dd. schutt. te Leiden; C. A. C. Tirion, A. J. Schnitzler en A. M. Schnitzler, muzik., allen bij de dd. schutt. to Rotterdam; A. de Vogel, muzik. bij de dd. schutt. te Schiedam; W. A. Nix, lsten luit.-adj. bij de dd. schuit, te Amsterdam; S. C. Coster, lsten luit. bij de dd. schutt. te Alkmaar; J. A. Heule, kapt. bij de dd. schutt. te Hoorn; A. M. Middelhoff, kapt.-cotnin. der dd. schutt. te Purme- rend; K. Busselman, sergeant-majoor, J. Ange- nend en H. Eilers, sergeant, en G. van Kraa- linge, korporaal-tamboer, allen bij de dd. schutt. te Amsterdam; D. Antonisse, serg., en W. Wijk huizen, muzik., beiden bij de dd. schutterij te ■Haarlem; J. Geels, serg. bij de dd. schutterij te Alkinaar; A. Bruyn, tamb. bij de dd. schutt. te ZaandamH. van 't Hoff, serg. bij de dd. schutt. "te Hoorn; J. C. Spangenberg, serg. bij de dd. scbutt. te EnkhuizenJ. J. Grijp en H. van Dix- hoorn, beiden muzik. bij de dd. schutt. te Mid delburg; J. J. Meder, luit.-kol., voorrn. comm. der dd. schutt. te Amersfoort; G. Koster, tamb. bij de dd. schutt. te FranekerM. E. Grefe, kapelui., iiiet person, rang van 2den luit., bij het muziekc. :der dd. schutt. te DeventerL. J. van der Waarde, muzik. bij de dd. schutt. te DeventerG. Breuker, serg. bij de dd. schutt. te Kampen; J.R.Mulder, tiiuzik., en S. Staat, tamb., beiden bij de dd. schutt. te Groningen; C. Labrie, muzik. bij de dd. schutt. te Meppel. BINNENLAND. Amsterdam, 25 October. In de heden door het bOmité tot oprichting der Ned.-lnd. Droogdokmaat schappij belegde vergadering, naar aanleiding van de inschrijvingen tengevolge van de tweede op roeping verkregen, deelde de Voorzitter mede, dat getfeekend is voor 475 aaudeelen en 270 pbliga- tiën,1 waaronder nieuwe bijdragen, zooals her nieuwde inschrijving voor 25 aandeelen door de NederlUridsche Handelmaatschappij, als bewijs van hare sj'mpathie met en van haro overtuiging van 3e dringende noodzakelijkheid dezer onderne ming. Voorts dat verscheiden obligatiehouders be reid zijn hunne inschrijvingen in die op aandee len te verwisselen. Bij de overigen wordt door den Voorzitter daarop aangedrongen. De Voorzitter stelde voor, dat de aanwezigen bij hoofdelijke stemming zouden verklaren; met genoegen van het comité de verzekering te heb ben ontvangen, dat dit bereid is in zijne pogin gen te blijven volharden, en dat zij, ten einde het comité op dien weg te steunen, tot het einde van 1872 aan hunne inschrijvingen blijven ge stand doen. Met uitzondering van twee heeren, die geene instructiën van hunne lastgevers hebben, werd met algemceue stemmen tot handhaving der in schrijvingen besloten. De gemeenteraad van heden verwierp met 16 tegen 15 stemmen een voorstel van den heer Heijnsius tot het uitschrijven eener leening van ƒ500,000 ter bestrijding van buitengewone uitgaven en vermijding van de thans voorgestelde verhoo ging vain belasting. In de avondzitting is die ver hooging goedgekeurd; de plaatselijke directe be lasting is gebracht op 4 pCt. van het vermoedelijk inkomen; de opcenten op het personeel zijn be paald op 75, dus 5 meer dan in het vorige jaar, doch 9 minder dan aanvankelijk de wethouder van financiën voorstelde. Teq sjotte is de gemeentebegrooting met alge- meene (24) stemmen goedgekeurd, in ontvangst en uitgaaf ruim ƒ4,000,000 bedragende. Aan de Hoogere Burgerschool alhier zal een lepr^ar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde benoemd worden op een jaarwedde van 2000, waartoe men zich voor 4 November zal moeten aanmelden. Rotterdam, 25 October. De tot hoogleeraar aan de Gronirgsche hoogeschool benoemde predikant bij dc Hervormde gemeente alhier, Dr. Chantepie de la Saussaye, zal aanstaanden Zondag in de Groote Kerk zijn afscheidsrede houden. Dat men een buitengewoneu toeloop verwacht, laat zich reeds afleiden uit het buitengewone feit, dat men voor die gelegenheid een plaats in de kerk kan bespreken tegen betaling van 25 cents de persoon. Hedenochtend ontdekte de bewoonster van den molen, staande aan de Coolvest tegenover de Leeuwelaan, dat aan de achterzijde tegen het hek van den molen een voorwerp dreef, 't welk al spoedig, toen de agent van politie daarbijkwam, bleek een geheel voldragen kinderlijk te zijn van het mannelijk geslacht, dat vervolgens naar de politiewacht is overgebracht. Hedenmiddag is door de politie aangehouden en naar het Commissariaat in de Groote Pauwen- steeg overgebracht zekere W. F. B., oud 27 jaar, ongehuwd, als verdacht van de moeder te zijn van bovengemeld kinderlijkje. Zij moet reeds voor den commissaris van politie tot bekentenis zijn gekomen. Delft, 25 October. In den gemeenteraad is op voorstel van den heer Hamer besloten, het mu ziekcorps der schutterij te doen vervallen, waar door de begrooting met 800 verminderd werd. In plaats van den eervol ontslagen heer v. Berckel werd den heer J. den Braanker als algemeen brandmeester benoemd. In de gemeentekas is 17.665 gestort voor de schade aan de Nieuwe- Kerkstoren geleden, terwijl er later voorgesteld zal worden om de spits te verfraaien. Ook zal waarschijnlijk in de volgende vergadering een voorstel van den heer de R-egt uit Rotterdam worden behandeld om de gemeente goed drink water te verschaffen, zonder geldelijke onder steuning uit de stadskas. Utrecht, 25 October. De dagelij ksche aanvoer van beetwortelen voor de Utrechtsche beetwortel suikerfabriek bedraagt een 25tal schepen, geladen uit de verschillende oorden van ons vaderland. Voor eigen rekeniDg werden dit jaar door de fabriek slechts een SOtal hectaren bebouwd, ter wijl een 400tal hectaren tot levering op wicht werd gecontracteerd. De werkzaamheden aan de fabriek zijn in vollen gang, en niettegenstaande 350 mannen en vrouwen daar werk vinden, blijft er steeds behoefte aan goed personeel bestaan, voornamelijk tot het lossen der schepen. Zwolle, 24 October. Door den Raad is besloten, om het honorarium der 4 gemeentegeneesheeren, voor ieder hunner, met/100 per jaar te verhoogen. 's-Hertogenbosch, 26 October. Het lijk van den gewezen veldwachter der gemeente den Dungen K die sedert Maandag vermist werd, is gisteren gevonden door een officier van het gar nizoen, die zich met visschen vermaakte, aan den oever der rivier de Aa. Helmond 23 October. De stoomfabriek van den heer Carp, gelegen aan de Zuid-Willemsvaart, is hedennacht afgebrand. De schade is groot; inen zegt dat circa 6000 kilo katoenen garens zijn verbrand. Ongelukken zijn er niet te betreuren geweest, ofschoon 2 kin deren met moeite uit bed zijn gehaald, terwijl hunne kleederen reeds vuur vatten. Het gebouw, de gereedschappen, de voorraad katoen, enz. waren verzekerd voor 40.000 De schade wordt begroot op 10.000 a 12,000. De brand is naar alle waarschijnlijkheid ont staan in een der droogkamers. lIVGrEZOlV DEIN. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij op één punt eene kleine rectificatie van het kort verslag der raadszitting van 11. Don derdag-avond, in uw nummer vau heden opge nomen. Ik ben verzekerd dat wanneer uwe lezers met aandacht hebben gevolgd wat daar over art 14 van hoofdstuk VII (onderwijs) te lezen staat, (zij van de zaak nog veel minder zullen hebben be grepen dan ik. Verbeeld u, ƒ400 voor kosten van advertentiën, examina enz. bij voorkomende vaca turen in het onderwijzend personeel aan de scholen voor hooger, middelbaar en lager onderwijs (denk aan de vergoeding van reis- en verblijfkosten bij het houden van vergelijkende examens) en dan een voorzitter die de verklaring komt afleggen dat daaronder ook begrepen is de som benoodigd voor den aankoop van prijzen I Voor iemand die ééns in zijn leven eene prijsuitdeeling b. v. op de school van Mej. Renssen heelt bijgewoond, is dit meer dan onbegrijpelijk, het begint ongeloofelijk te worden. Maar zóó erg is de zaak dan ook niet want, naar mijne bescheiden meening, heeft uw verslaggever hier den voorzitter woorden in den mond gelegd, die door hem niet zijn gebezigd. Wat bij de behandeling van art. 14, Hoofd stuk VII, is voorgevallen komt, wanneer ik mij niet bedrieg, in 't kort hierop neder. De heer Le Poole richtte tot den Voorzitter de vraag waarom die post op ƒ400 was geraamd daar over het loopend jaar tot op heden niet meer dan 160 voor dit doel was uitgegeven? De voorzitter antwoordde dat deze post vroe ger een onderdeel had uitgemaakt van art. 6 (kosten van schoolboeken en school behoeften der leerlingen) eD eerst sedert het vorig jaar als af zonderlijk artikel op de begrooting was gebracht. De heer Le Poole gaf hierop te kennen dat hij dit wist, maar verzocht antwoord op zijne vraag, daar hij meende dat de post veilig met 200 verminderd en dus op 200 kon gebracht worden. Toen herhaalde de voorzitter met geringe wij ziging de eerstgegeven verklaring en bracht on middellijk hierop het art. in stemming. De zaak was er niet duidelijker door geworden en ik onthield mij van de stemming. Of de heer Le Poole gelijk heeft gehad, heb ik nog niet kunnen onderzoeken. Hoogachtend UEd. Dv. Dienaar Leiden, H. N. VEEFKIND, 26 Oct. 1S72. Lid van den Gemeenteraad, [Wij danken den geëerden schrijver voor zijn rectificatie; onze verslaggever schijnt zich inder daad te hebben vergist. Ter verduidelijking voegen wij er nu nog van onze zijde bij dat art. 14 luidt: kosten van advertentiën, examina, enz. bij voorkomende vacaturen in het onderwijzend per soneel aan de scholen voor hooger, middelbaar en lager onderwijs.] Red. BUITENLAND. Oi-oo t-I5i-i ta ii ii ii:. De kamer van koophandel van Edinburg heeft, in antwoord op de bekende, circulaire van het departement van buitenlandsche zaken, de Brit- sche regeering geadviseerd niet te bewilligen in de bij het ontworpen handelstractaat door de Fransche regeering voorgestelde verhoogingen van invoerrecht op de artikelen: zeevisch (van 10 tot 15 frs. per 100 kg.) en voorwerpen van caout chouc en gutta percha (van 60 tot 100 frs. per 100 kg.) Na hare ingenomenheid betuigd te heb ben met de verkregen gelijkstelling van Engeland met de meest bevoorrechte natiën, eindigt de ka mer haar advies volgender wijze z/Op éen punt meent de kamer hare stellige meening te mogen uitdrukken, namelijk dat de Britsche regeering in geen geval behoort toe te stemmen in de hefffing van différentieele rechten, welke dit land in vergelijking van andere met Frankrijk handeldrijvende natiën, voor hoe kor ten tijd ook, zouden benadeelen." Frankrijk. des avonds, voor zijn vertrek naar Parijs, ineen afscheidsgehoor bij den Keizer toegelaten. Italië. De minister van openbare werken heeft zich ten gevolge der overstrooming naar de streken aan de Po gelegen begeven. Woensdag is het stoffelijk overschot van wijlen den gezant van Duitschland bij het Italiaansehe hof te Florence begraven. De prefect, de burge meester, graaf Meuabrea, de officieren van het gar nizoen en van de nationale garde en duizende andere personen bewezen de laatste eer aan het stoffelijk omhulsel van graaf Brassier de Si, Simon. De paus heeft den gezant der Peruaansche Republiek, pater Galves, ter overhandiging van diens geloofsbrieven ontvangen. De Voce delta Verita bevestigt dat Kardinaal de Bonnechose ook bij den Paus is toegelaten met het doel om over de. Armenische kerkvraag nader inlichtingen te vragen. TELEGRAMMEN. Het officieuse Bien Public zegt dat, daar de Pre sident der Republiek het zijn plicht acht de Na tionale Vergadering, die eerstdaags hare zittin gen hervatten zal, op de hoogte te brengen van den stand van zaken, hij, waarschijnlijk in den vorm eener boodschap, mededeeling zal doen niet alleen van de gelukkige gebeurtenissen welke het land sedert de sluitiDg der zittingen ondervonden heeft, en van de feiten welke gedurende de drie niaaudeD der parlementaire vacantia voorvielen, maar ook van de wets-ontwerpen, die de regee ring voornemens is aan hare overweging te onderwerpen. Het blad voegt daarbij: wat dc loopende ge ruchten aangaande eene aaustaande grondwets herziening betreft, zal men wel kunnen inzien dat mogelijke voorstellen in dien zin eer uit den loop der omstandigheden zullen geboren worden dan uit het initiatief van de eene of andere groep uit het Parlement of van de regeering. Hetzelfde blad verklaart het gerucht, dat de opbrengst der belastingen wederom tot teleur stelling aanleiding geeft, voor voorbarig, en merkt op dat men dienaangaande geen oordeel zal kun nen vellen vóór dat het overzicht van die opbrengst gedurende de laatste zes maanden dezes jaars bekend zal zijn. De minister van justitie de heer Dufaure, zal, zoodra de Nationale Vergadering weder bij eenkomt, eene nieuwe wet tegen het duël indie nen, waarin zeer gestrenge bepalingen zijn op genomen. Het bericht, dat het ministerie Ollivier Palikao in staat van beschuldiging gesteld zou worden, wordt hoewel niet tegengesproken, ook niet bevestigd. Men zegt dat de regeering zich daar buiten zal houden. Thiers zou, volgens de Ordre hebben gezegd: „Reeds genoeg politiek! Laten we ons, om Godswil, toch inet zaken bezig houden." Er komen langzamerhand talrijke afgevaar digden te Versailles aan. Reeds spoedig zullen de voorloopige bijeenkomsten der verschillende fractiën plaats hebben tot vaststelling der gedrags lijn, door de leden in de aanstaande zitting te volgen. Het escader van de Middellandsche Zee (2de divisie) dat zich in de wateren van Tunis be vond, is naar Port-Saïd gestevend. Van daar zal het naar Syrië vertrekken en voor Smyrna anke ren, om daar nieuwe bevelen af te wachten. België. Gedurende de afwezigheid van den heer An- spach, zal dc functie van burgemeester vaD Brus sel ad interim worden waargenomen door den eer sten wethouder, den heer Funck. Men gaat steeds voort te Brussel en in de omstreken melk in beslag te nemen, die aan de huizen der ingezetenen wordt verkocht en meer water bevat dan de verordeningen toelaten. Voor eenige dagen heelt een talrijk bezochte arbeidersvergadering te Brussel plaats gehad, waariu, met het oog op de steeds stijgende prij zen der eerste levensbehoelten, het plan tot op richting van een winkelyereeniging is overwo gen. Men besloot aan een ingezetene, die met de belangen van den arbeidersstand vertrouwd is, te verzoeken zich met het ontwerpen van een plan te willen belasten en deze heeft die taak aanvaard, zoodat men reeds spoedig het tot stand komen der bedoelde vereeniging kan tege moet zien. 1 >n t tsolila nil. Omtrent do uitspraak des Duitschen keizers nopens de San Juan quaestie,'wordt nog gemeld dat de deskundige raadslieden van Z. M. geweest zijn de Vice-president van het hooggerechtshof, Grimm, het lid van het opperste handelsgerecht te Leip zig Goldschmidt en professor Kiepert van de Hoogeschool le Berlijn. Donderdagavond heeft zich de Engelsche ad miraal Prevost met de autographische uitspraak des keizers, hem daags te voren toegezonden, naar Londen begeven. De heer Bancroft, de Amerikaansche gezant, vertrekt heden, Zaterdag, naar Konstantinopel. Hij heeft de uitspraak des keizers naar Was hington getelegrafeerd. Donderdag begaf zich lord Odo Russell zoo dra hem de uitspraak des Keizers in de San Juan- quaestie bekend was, naar den heer Bancroft; zij wenschten elkander geluk met de vereffening van dit laatste ge-chil tusschen Engeland en Ame rika, die voortaan dus in vrede en vriendschap met elkander zullen kunnen leveD. Aan de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende het verplicht burgerlijk huwelijk ne men van wege het ministerie van eeredienst, be halve de Minister, Dr. Falk, ook deel de heeren Sydow, directeur der afdeelinggeestelijkheid en de raden de la Croix, Hiibler, Günther en von Schelling. De Nordd. Allg. Zeilung meent dat deze commissie haar taak reeds volbracht en een ont werp vastgesteld heeft, dat door den Minister van eeredienst bekrachtigd, naar het ministerie van Staat gezonden zal worden. Er hebben proefnemingen plaats gehad ten einde verbetering te brengen in het gehalte van het brood der militairen van het Duitsche leger; het gevolg daarvan is dat voortaan aan de troe pen zal worden uitgereikt: brood bestaande uit éen deel tarwe en drie deelen rogge, met 8 pCt. zemelen in de tarwe en 12 pCt. in de rogge; en brood van enkel rogge met 15 pCt. zemelen. De Duitsche gezant bij het Fransche gou vernement, graaf vod Arnim, werd den 23steri Brussel, 25 October. De onderhandelingen tus schen Engeland en Frankrijk over het handels tractaat zijn verdaagd, omdat nieuwe moeilijk heden gerezen zijn. De heer Ozenne blijft voors hands te Londen. (/V. R. Cl.) Bucharest, 25 October. Het officieele blad meldt, dat wegens ontdekte gebreken, eene wij ziging ophanden is in het bestuur van den spoor weg Suczawa-Jassy. Wecnen, 25 October. De gezamenlijke Land dagen zijn tegen 5 November ter vergadering op-1 geroepen. Parijs, 25 October. De chocoladefabriek vao Menier is verbrand. Men begroot de schade op 300,000 francs. Rome, 25 October. De Po is bij Revere buiter zijn oevers getreden. Het land tusschen de Sec chia en den Panaro is overstroomd. Berlijn, 25 October. Nadat de beslissing des keizers in de San JuaDquaestie bekeDd was ge worden, hebben de heeren Odo Russell en Ban croft elkander eeD bezoek gebracht. De beide diplomaten wisselden hartelijke woorden van ge- lukwensching over het wegnemen van de laatste zwarigheid, welke aan de goede verstandhouding tusschen Groot-Britanië en de Vereenigde Stater van Noord-Amerika nog in den weg stond. Volgens de Nordd. Allg. Zeilung heeft de commis sie voor het wetsontwerp op het burgerlijk hu welijk haren arbeid voltooid en mag men binnen kort een voorstel over deze aangelegenheid tege moet zien. Londen, 26 October. De Economist doet uitko men, dat ondanks deD hoogen stand van het dis conto, de invoer van goud zeer beperkt blijft. Het blad geeft aan het bestuur der Bank van Enge land den raad, om den koers van het disconio nogmaals te verhoogen, ten einde het geld uit den vreemde te lokken. Daily News verzekert, dat het Engelsch-Fransch handelsverdrag over veertien dagen zal worden geteekend. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 26 October. In de zitting der Tweede Kamer van heden "werd de beraadslaging over de Indische begroo- tiug voortgezet. Het Hoofdstuk uitgaven in fudië werd aangenomen met 58 tegen 2 stemmen, de aflossing van het voorschot van 10 millioen aan de Handelmaatschappij met 41 tegen 24, de mid delen zoowel in Indië als Nederland met 62 te gen 2, en de uitgaven in Nederland met 58 tegen 5 stemmen. Na de aanneming van de begrooting voor Om- merschans en de conclusiën op commissoriale rapporten is de Kamer gescheiden tot 18 Novem ber, wanneer de Staatsbegrooting aan de orde komt. Z. M. de Koning is te 6 uren vaD het Loo in de residentie teruggekeerd. Z. K. H. Prins Alexander bevond zich aan het station ter ont vangst van Z. M, 's-Gravenhaqe, 26 October. De kapitein P. F. Coumans van het 4de reg. infanterie is bij het departement van oorlog gedetacheerd, ter vervan ging van den kapitein S. A. Lutz, die onlangs bij het reg. grenadiers en jagers is overgeplaatst. De vereeoiging tot bescherming van dieren hield gisteravond eene openbare vergadering voor leden en niet-leden der vereeniging in het ge bouw der Loge. Velen deden door het bijwonen van deze bij eenkomst van hunne belangstelling in het doel der vereeniging blijken. De heer A. van Eek, uit Hoorn, trad eerst als spreker op en deelde bijzonderheden over mis handeling van dieren mee, welke ten volle de werking van dit genootschap wettigden. Spr. deed uitkomen dat de dierenbescherming reeds van de vroegste tijden in de menschheid was doorge drongen, hetgeen hij door een beroep op de geschie denis staafde. In andere landen, als België en Engeland be staan, zeide hij, wettelijke bepalingen tegen het mishandelen van dieren, en die regeling ontbrak nog in ons laud, ofschoon de weuschelijkheid daarvan dour spr. duidelijk in het licht werd ge steld. Waren zij er eenmaal, dan verdienden preventieve de voorkeur boven repressieve maar regelen. De spr. eindigde met een beroep op de aanwezigen om zich aan de dierenbescherming te wijden in het belang van hunne kinderen en van de eer des Vaderlands. Mevrouw Sezzi, de begaafde spreekster uit Parijs, hield eene verhandeling over de Natuur lijke historie der dieren, welke ongeveer een uur de aandacht barer toehoorders boeide. Met een aangenaam en duidelijk orgaan begaafd, wist zij door hare schoune voordracht het publiek in de hoogste mate te boeien. De spreekster gaf o. a. ook eene breedvoerige beschrijviug van het woord „instinct" dat volgens haar bij de dieren niet anders was dan eene hérédité d'habitudes. Met een vers, handelende over eene hertenjachtpartij door mevrouw Sezzi samengesteld en door haar kunstig voorgedragen, werd deze avond besloten. Utrecht, 26 October. Wegens het tegenwoor dige koersverschil van den Pruisischen thaler, kondigt de directie van den Ned. Rijnspoorweg den handel aan, dat zij voor alle verschuldigde vrachten naar Duitschland den Pruis, thaler zal berekenen op 1.77 Ned. ct., en niet meer op 1.75 zooals vroeger. Op den lsten November treedt deze bepaling in werking.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2