N". 3902. Maandag A0. 1872. 28 October. STADS-BERICHTEN. LEIDSCB DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per postb Afzonderlijke Nommer»n 0-06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DBR ADVERTKNTISN. Voor lederen regel7ƒ0.15. Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. BURGE MEESTEE en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze Provincie van den 27sten Sep tember 1872 (Provinciaalblad n'. 78), berinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente de bepalingen tan de artt. 27 en 42 der wet van den 29sten Maart 1833 Staatsblad n°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9den April 1869 (Staatsblad n". 59) en de, volgens art. 42 der eerstgemelde wet, zooals dit artikel is aangevuld bij art. 14 der laatstgenoemde wet, op hen rustende verplichting tot het inleveren van Suppletoire aan giften, wanneer zij door aanschaffing of verwisseling van belastingvoorwerpen in de termen vallen van art. 27 dier wet, zooals dit artikel is gewijzigd en aangevuld bij art. 7 der wet van den 9den April 1869 Staatsblad n°. 59), terwijl zij tevens worden gewezen op de Strafbepalingen van art. 35, voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 van laatstge noemde wet en op art. 39 der wet van den 29sten Maart 1833 Staatsblad n°. 4), waaraan zij zich, bij nalatigheid in het doen der aangiften, zouden bloot stellen. En wordt deze door plaatsing in de I.eidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 October 1872. Lelden, 26 October. De heerenJ.P. de Bordes, oud-lloofd-lngenieur voor den aanleg van een spoorweg van Samarang Daar de Vorstenlanden te 's-Gravenhage, C. F. W. Wiggers van Kerchein, oud-President derJa- va-Bank, en Mr. L. A. J. W. Baron Sloet, oud- Gouverneur-Generaal vaD Nederlandsch Indië, beiden te Leiden, hebben zich tot den Gemeen teraad gewend met het verzoek om op die wijze, welke het meest met het belang der gemeente is overeen te brengen, hen te ondersteunen in de uitvoeriDg van het plan tot den aanleg van den door hen geprojecteerden spoorweg laDgs de zuid zijde van den Rijn, uitgaande van het station van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij en eindigende bij dat van de Nederlandsche Rijn spoorweg-Maatschappij te Woerden (een afstand van ongeveer 30 mijlen), met een hoofdstation bij de voormalige Koepoort te Leiden, in verbinding met alle waterwegen in en om die stad en zoo ge- gerieflijk mogelijk voor den handel ingericht; verder met stations of halten te Hazerswoude bij de brug te Koudekerk, te AlpheD, Zwammerdam en Bodegraven, en voorts op die punten, waarvan het nut en de noodzakelijkheid, om rechtstreeks in het spoorwegverkeer te deelen, zullen blijken en met eene goede exploitatie overeen te brengen zijn, een spoorweg waarvan zij de concessie de finitief op den lsten Maart van het volgende jaar zullen aanvaarden, zoodra er zekerheid is, dat de noodige gelden beschikbaar zijn voor den aan leg vau dien weg, waarvoor die van Gouda naar den Haag tot model zal dienen, zullende echter alle noodelooze weelde bij de inrichting der sta tions en halten vermeden worden. Een verzoek van gelijke strekking is door de voorloopige concessionarissen aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland ingediend. Met genoegen merken wij uit deze adressen op dat de spoorwegzaak met rassche schreden vor dert. De voorloopige concessionarissen hebben de groote bezwaren, van verschillende zijden geop perd tegen de aanvankelijke plannen, door gemeen overleg weten te overwinnen en reeds spoedig kan de voor Leiden en eeu belangrijk deel der pro vincie zoo gewichtige ouderneming als gevestigd worden beschouwd, wanneer althans de provincie en de gemeente op onbekrompen wijze het hunne bijdragen om de beuoodigde gelden voor den aanleg, drie millioen gulden, die moeielijk door particuliere krachten alleen zijn te verzamelen, te verzekeren. Overtuigd als wij zijn dat onze Gemeenteraad de belangen, aan zijn zorgen toevertrouwd, steeds met ijver behartigt en niet licht een zoo groot voordeel voor onze stad zal doen verloren gaan, ichten wij één aanbevelend woord hier zelfs overbodig. Wij zijn er zeker van dat Burgemees ter en Wethouders den raad zullen voorstellen een ruime bijdrage van gemeentewege toe te zeg gen en dat de Raad zich met ingenomenheid met tuik een advies zal vereenigen. En van de Provinciale Staten wachten wij dit zeker. Met kwistige hand hebben de Staten van Zuid-flollaud in de laatste jaren steeds elke pu blieke onderneming, waardoor het algemeen be lang of in het bijzonder dat van ons gewest werd bevorderd, geschraagd en de provincie heeft reeds in zoo ruiine mate de schoone vruchten daarvan geplukt of geniet die nog steeds. De nieuw-ontworpen spoorweg kan, in de toekomst dien rijken oogst niet weinig doen toenemen. In het Werkhuis alhier zijn gedureude deze week opgenomen van 103 tot 118 volwassen per sonen, eu van 33 lot 45 kinderen. In de gisteravond gehouden aanbesteding van levensmiddelen, voor het werkhuis alhier is ge gund de levering van: Vleesch aan J. Slok voor f 0.72; Rundvet aan P. Planjer voor f 0.69; Gort en Rijst aan C. J. Coster voor f 0.13' en f 0.14'; Groene Erwten aan F. J. Bots voor f 0.12"; Groenten aanJ.Lamau voor f0.0iu; Peper f0.80, Koffie 1.14, Cichorei f 0.20, Siroop f 0.13' pet- kilo, aan Verkouw Stokhuyzen; Aardappelen aan R. Koekkoek voor f 4.96 de 100 kilo; Zoete melk voor 7.95 eu Karnemelk voor f 1.90 per 100 liters aan VV. Roodenburg. Aangaande 't bezoek van H. M. de Koningin te Liverpool wordt nog nader vernomen dat H. M. 's middags te halfeen het stadhuis bezocht, waar H. M. door den burgemeester werd ontvangen. Na de beurs en de graan pak huizen a m het Waterloo- dok te hebben bezichtigd, nam H. M. de groote bibliotheek en 't museum in oogenschouw, St.-Ge- orge's Hall weid daarop door H. M. met een bezoek vereerd; de heer W. F. Best droeg daar een keur vau stukken op 't groote orgel voor, waaronder 't Wien Neerlands bloed, 't Wilhelmus van Nassouwen, een composilie van Bach, Ave ilaria qualuor van Arcadeldt, een fantaisie de concert op eeu Hol- landsch volksthema, gecomponeerd door den heer Best, en 't Hallelujah koor. Na afloop keerde H. M- naar Knowsley terug Naar men verneemt, zal aanstaanden Zondag ie 's-Gravenhage een buitengewoon Groot-OosteD worden gehouden, waarop Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden HD. betrekking vau Grootmees ter-Nationaal zal nederleggen en die van Bescherm heer aanvaarden. Waarschijnlijk zal dan ook over de keuze vaD een opvolger van Z. K. H. wor den beslist. Bij de overweging in de afdeelingen der Kamer bij het Ilde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1873, betreffende de hooge collegien van Staat eu het Kabinet des Konings, werd met betrekking tot den Raad van State de meermalen geuite wensch herhaald, dat tot eene herziening der wet op den Raad van State mocht worden overgegaan en dat dan tevens de wet, waarvan het 2de lid van art. 150 der Grondwet spreekt, in 't leven worde geroepen. Toenemend blijkt, dat de administra tieve rechtspraak, zooals die thans is geregeld, gebrekkig is. Zoolang de Raad van State in ad ministratieve geschillen enkel adviseert, en de beslissing in 't wezen der zaak bij deu betrokken Minister berust, blijft het gevaar beslaan, dal omtrent soortgelijke vraagstukken de meest tegen strijdige uitspraken worden gedaan. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is valt gemakkelijk te bewijzen. Men heeft zich slechts te beroepen op de bekeude beslissingen, in 1871 genomen, ter zake van dne appellen van besluiten van Gedeputeerde Staten, omtreut de toepasselijkheid van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad u°. 19) voor het geval, dat het aanwezig zijn van een stoomwerktuig of het gebruik daarvan aan de bewoners van naburige gebouwen binder ver oorzaakt. Het is elders opzettelijk aangetoond, hoezeer bij die beslissingeo, olschoon de Raad van State in het gegeven advies zich zelveu gelijk was gebleveD, van geheel verschillende beginse len werd uitgegaan, en do meest tegenstrijdige uillegging aan het besluit van 1824 gegeven is. Wanneer de wet op den Raad van State op die wijze wordt toegepast, levert de administratieve rechtspraak geeu voldoende waarborgen op. Ook de regeling der procedure voor deu Raad van Slate is in menig opzicht gebrekkig. Het geval doet zich niet zelden voor dat de betrokken Minister, uadat die procedure is ul'geloopen, omtrent de zaak inlichtingen inwint, van welker inhoud de belanghebbenden geen kennis dragen en waaromtrent zij dus hun gevoelen niet hebben kunnen uiededeelen. De eiudbesl.ssing steunt dan op grouden, aan de partijen Onbekend gebleven. Te meer nog drong men thaus op afdoende ver betering i>i dit opzicht aau, omdat, zoo ieuiaud, de tegenwoordige Minister van Justitie, ten ge volge van zijne als lid van den Raad van State verkregen ondervinding, de aangewezen inan is om die verbetering tot stand te helpen brengen. De Commissie van Rapporteurs acht het noo- deloos dit puDt verder te ontwikkelen, inaar on dersteunt ten sterkste den gebezigden aandrang. Opnieuw werd twijfel geopperd of het Kabi net des Konings, zooals dit thans werkt, wel in onze constitutioneele instellingen past. De direc teur van het Kabinet kan gewichtigen invloed op den loop der regeeringszaken uitoefenen en is toch geen verantwoordelijk ambtenaar. Eigen lijk zou deze tak van beheer een onderdeel van een der departementen van algemeen bestuur behooren uit te maken. Moet bet Kabinet in zijn tegen woordigen vorm behouden blijven, dan zou het rationeel zijn, dat bij eene verande ring van Ministerie ook het optreden van een anderen directeur van het Kabinet in aanmer king kwam. Bij de overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot aanwijziDg der middelen, bestemd om de Staatsuitgaven van 1873 te bestrijden, waren er leden die de raming der inkomsten voor dat jaar te hoog achtten. Ande ren daarentegen vonden de raming te laag en nog andereu ook de Commissie van Rappor teurs meenen dat het geen doel treft over de cijfers der raming te twislen. Verschillende grieven tegen sommige belastin gen, zooals tegen de patentbelasting, werden op uieuw te berde gebracht. Daarover was men het eens dat de patentbelasting niet onveranderd in stand kan worden gehouden. Ook de Commissie van Rapporteurs deelt in dat gevoelen od drukt den wensch uit, dat de Minister van Financiën zijn aandacht bijzonder op dit punt moge vestigen. Bij de overweging in de afdeelingen der Kamer van het- Vilde hoofdstuk A der StaatsbegrootiDg voor '73 wordt aan den Minister van Financiën ter overweging aangeboden om een hooger be drag dan 10 millioen aan muntbiljetten uit te geven. Tegelijk werd er op aangedrongen dat zoo krachtig mogelijk met de intrekking der munt biljetten van f 50 worde voortgegaan, en dat er ook papier vau f 5 worde uitgegeven. De com missie ondersteunt dien aandrang. Bij art. 13 van dit hoofdstuk werd opnieuw aangedrongen op een wet tot regeling der vrij willige en gerechtelijke consignatiën. De Commissie voor de afschafffing vao de ver gelijkende examens te Sneek heeft eene verga dering gehouden, om kennis te nemen van de verschillende brieven daarover aan haar toege- zouden. Dat getal is reeds tot vijftig geklommen, en dagelijks komen er nog in. Zij heeft besloten eerstdaags aan de verschillende bladen, die haar zendbrief opnamen, nog een stuk ter plaatsing toe te zenden, en daarin nader hare denkbeelden te ontvouwen. Wij vernemen met belangstelling dat Mevrouw Lina Schneider het voornemen heeft zoo te's-Gra venhage als te Leideo, Delft en Rotterdam eenige voordrachten te houden, die in het vorige win terseizoen de aandacht getrokken hebben. (Vad.) De TV. R. Cl. meldt: Men herinnert zich, dat de kerkeraad der Hervormde gemeente te Genève eenigen tijd geleden Dr. A. Réville den toegang tot den predikstoel aldaar weigerde. Wij verne men, dat de heer Réville, thans te Genève ver toevende, werd uitgenoodigd II. Zondag aldaar een predikbeurt te vervullen in de Kathedraal St.-Pieter, met goedkeuring vaD den tegenwoor- digen kerkeraad. Eene groote menigte woonde zijne prediking bij. Aan eene circulaire van den heer Joh. Bastiaans, organist aan het groote orgel te Haarlem,untlee neu wij hel volgende »Na jaren van navorsching en studie is het mij mogen gelukken deu waren vorm voor een mu ziekzaal of toonhal te vinden, een vorm, die zoo nieuw als schoon is, op wetenschappelijke gronden rust en aau alle vereischten der klaukwerking bij muziek en declamatie, als reinheid, duide lijkheid eu kracht, beantwoordt, ook voor de verst verwijderden in de grootste zaal. Is deze vorm goed uitgevoerd, dan wordt aan de geluidsgolven door enkelvoudige terugkaatsing zoodanige richting gegeveu, dat geen geluidsstralen verloren gaan, maar alle op de hoorders worden geleid, waardoor de klank meer intensieve kracht verkrijgt; daar bovendien geen veelvoudige terug kaatsing en dus noch weerklank noch galm plaats vindt, zal iedere klank rein en duidelijk geboord worden en dus ten opzichte van kracht, duur en kleur juist door het oor vernomen worden gelijk hij is en voortgebracht wordt. Wanneer men den waren akustischen vorm slechts op een gedeelte van de zaal wil toepassen dan kan aan het overige gedeelte ieder andere bouwkundige vorm gegeven worden. Evenzeer kan door toepassing van den akusti schen vorm in iedere zaal of kerk boven den redenaar een klankleider of klankreflector aan gebracht worden, die werkelijk de gewenschte akustischo voordeelen beeft van eene rede ook voor verre toehoorders duidelijk verstaanbaar te maken. Zelfs zoude een zoodanige klankleider boven een orchest in de open lucht als een soort van dak aangebracht van goede werking zijn en den klank er van zeer versterken en ver doen dragen.'' De heer Bastiaans is bereid alleD, die de kunst (Toon- en Redekunst) willen bevorderen, door het stichten van een waren kunsttempel met zijne ontdekking van dienst te zijn, het plan of bestek daartoe te maken of de leiding van den bouw op zich te nemeD, als ook oin concertzalen, spreek zalen of kerken naar dezelfde gronden akustisch te hervormen of te verbeteren. Hij zal zich zeer gelukkig achten als hij ook daardoor iets kan toebrengen tot bevordering en hoogere genieting van de schoonste en verhevenste der kunsten. In de eerste openbare vergadering te Deifshaven van de commissie id zake de verandering van grensscheiding tusschen die gemeente en Charlois was men algemeen van het noodzakelijke daar van overtuigd. Tot gemeente-secretaris van Delft is benoemd de heer Mr. J. Soutendam, griffier ter gemeente secretarie aldaar. Den heer P. van Gorcuui, te Assen, is het ge lukt bij benadering de wortels van 2, 8 en 32 te vinden, uitgedrukt in een geheel getal met een gewone breuk. Voor den wortel uit 2 heeft hij gevonden I'1/,., of Inderdaad geeft het vier kant dezer breuk "i'J,f)t551, waarin de teller slechts l minder is dan het dubbel van den noe mer. Tot 4 decimalen is het gevonden getal juist. De Courrier de la Meute meldt, dat Z. M. aan den heer Windling, kapelaan te St.-Jacques du- Haut-Pas, nabij Melz, het ordeteeken van het Nederlandsch Roode Kruis heeft geschonken. De vrouw te Oosterbeek, die verdacht wordt haar 7jarig kind mishandeld en verwond te hen- beo, is gisteravond in verzekerde bewaimg ge nomen en naar Arnhem gebracht. Volgens gerucht zou zij hebben beledeD, dat zij het kind herhaal- delijk met een taDg had geslagen, waardoor het eene bloedspuwing had gekregen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een coupon, groot f 6.1814, door een onbekende onder het postmerk 's-Her- togenbosch van 24 dezer, tot voldoening van te weinig betaalde successierechten ingezonden. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, een tweetal klerken zal aangesteld worden op eene jaarwedde van 400. Zie verder de Staatscourant van 25 dezer. Z. M. heeft het eereteeken, ingesteld tot beloo ning voor eervolleo langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen, toegekend aan: Jhr. W. G. de Jonge van Zwijnsbergen, maj.-comin. der dd. schutterij te 's-Hertogenbosch; P. van BeemeD, offic.-van-gez. der 2de kl. bij de dd. schutterij te Nijmegen; N. van Roon, muzik. bij de dd. schuit, te Culemburg; F. van der Valk, 2den luit. bij de dd. schutterij te Deifshaven; A. F. van Renesse, kapt. bij de dd. schutterij te GorincheuiW. A. Schroot, kapt. bij de dd. schutt. te 's-Gravenhage; G. van Houten, maj. bij de dd. schutterij te Rot terdam P. J. WajoD, schutter bij de dd. schutt. te Brielle; M. G. Abel, muzik. bij de dd. schutt. te Delft; P. Hageuieijer, serg.-maj. bij de dd. schutt. te DeifshavenW. J. Schaffels en P. G. v. Russei, serg., W. P. M. van Vlijmen en D. den Hartog,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1