J lm dezen aard niet door erfgenamen kon wor- lea iogesteld maar moest geacht worden met den oaClil van het slachtoffer te zijn vervallen. #lo een ander geval besliste de commissie dat eeDe Engelsche assurantiemaatschappij geenen Ls(j kon indienen tot vergoeding van hetgeen Ij san verzekerden uitbetaald had wegens ten [{urechte door de Vereenigde Staten vermeesterde Lederen, wanneer de verzekerde goederen aan Isdere dan Britsche onderdanen toebehoorden, ich dat zoodanige eisch alleen kon worden toe gelaten in het geval dat de onderwerpelijke goe deren tijdens de inbeslagneming aan Britsche nderdanen toebehoorden. 1 ,lo al deze gevallen viel de uitspraak der com missie dus gunstig voor de Vereenigde Staten uit. ti werden echter voor de Vereenigde Staten min der gunstige beslissingen genomen ten aanzien rao verscheiden eischen, gegrond op onwettige aanhouding en verbeurdverklaring van aan Brit- iche onderdanen toebehoorende goederen en sche pen, waaromtrent de eigenaars niet in hooger ieroep waren gekomen van de oorspronkelijke uitspraak van het prijsgerecht. Tegen het in over- veging nemen dezer eischen deden de Vereenigde Staten zeer veel bezwaren gelden, doch de com- nissie besloot niettemin die in onderzoek te nemen, op grond dat de eischers in de gelegenheid be hoorden gesteld te worden voor ieder afzonder lijk geval opheldering te geven ten aanzien van het verzuim der voorziening in hooger beroep; zij nam echter te gelijk in beginsel aan, dat illeen dan de eisch voor toewijzing vatbaar was, vauneer de eisehers dat verzuim op eene vol doende wijze zouden opgehelderd hebben." Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te ion uur. oorzitter de heer van den Brandeler, burgemeester. Tegenwoordig de heerenStoffels, de Eremery, Le yn, Hartevelt, Evers, v. Puttkammer, Seelig, van ettinga Tromp, Le Poole, Eigeman, Buys, Verster, eelkind, du Kieu, Bijleveld, Cock, Dercksen, van eukelom, van Outeren, Drieasen, Krantz, v. Wensen, 'ttewaal en Goudsmit. De Voorzitter deelt o. a. mede 1". Missive van Ged. Staten, houdende vaststelling Ier Gemeente rekening over 1872. 2°. Advies van den heer Engels, om continuatie der levering van schrijfbehoeften voor de Secretarie. 3°. Idem nopens het schoolgeld op de openbare scholen. 4". Verzoek van den heer Veth om eervol ontslag ils leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 31 De. snber. In handen van B. en W. Aan de orde is de beraadslaging over het voorstel ran B. en W. om tegemoetkoming in het aanschaf- der kleeding te verleenen aan 5 sehutterplichti- in voor de helft, 4 voor drie vierden en 138 voor t geheel. Zonder discussie met algemeene stemmen ngenomen. Hierop komt in behandeling de Gemeente-begrootlng voor 1873. Bij de algemeene beraadslagingen geeft de heer erster te kennen dat hij bezwaar heeft tegen de erhooging Tan den hoofdelijken omslag met ƒ20,000 1872. Hij ziet in de hooge kosten van onder wijs de oorzaak daarvan; tegen die hooge kosten heeft hij geen bedenking, maar wel tegen de geringe opbrengst. Daarbij komt dat het openbaar onderwijs zoo ge- ild is dat het bijzonder er niet tegen kan con- ■eeren. Op die gronden zal hij tegen de begrooting ijn stem uitbrengen. I)e heer Dercksen heeft evenzeer bezwaren, maar ij vindt daarom toch geen vrijheid tegen da be- •ooting te stemmen. In de eerste plaats is het z. i. hter onbillijk dat de gasverbruikers grootendeels losten dragen, die de burgerij als gemeen moest op- hengen. Hij heeft bovendien bezwaar er tegen dat ontvangsten van het onderwijs niet evenredig ioenemen met de uitgaven terwijl de concurrentie oor het bijzonder onderwijs, zooaia gezegd is, onmo- 'lijk is. Be heer Cock verwijst, wat het onderwijs betreft, Mr hetgeen hij verleden jaar heeft gezegd. Hij voegt alleen bij, dat dit jaar de hoofdelijke omslag veel boog is opgedreven, met 33 pCt. nl., waartegen ij ernstig bezwaar heeft. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Het hoofdstuk Uitgaven komt nu in behandeling. Afd. 1 art. 14 worden goedgekeurd. Bij art. 5 (jaarwedden der bouwkundigen, opzich- )rs enz.) verdedigt de heer de Fremery de verhoo- ging der bezoldiging van de 2de en 3de opzichters, met het oog vooral op het vertrouwen, dat hun wnbt eischt. De heer Buys meent dat het bedoelde vertrouwen |ook nu niet beschaamd wordt; 900 is een vol doende bezoldiging en de comm. van fin. heeft bij ■t onderzoek der begrooting overal het oog gehou- •n op de belastingschuldigen. Daarom mag geen rhooging worden toegestaan, waar dit niet strikt odig ia. De heer Stoffels wijst op de zeer uitge- 'eide werkzaamheden van de opzichters en de he eften uit den aard hunner betrekking voortvloeiende. Het voorstel om de tractementen te behouden op ■900 (en niet met f 100 te verhoogen) wordt ten aan- *:n der opzichters lste kl. met 14 tegen 11 stemmen ten aanzien der opzichters 2de kl. 600 in plaats i f 700) met 18 tegen 7 stemmen aangenomen. Art. 5 wordt goedgekeurd. iBij art. 6 (jaarwedden der ambtenaren en bedienden gemeente-secretarie) verdedigt de heer de Fremery de voorgedragen verhooging van sommige tracte- toten'; het bedrag is zeer onbeduidend en de reden 0rde verhooging in zeer langdurige en trouwe plichts- f?ulling gelegen. De heer Buijs herinnert dat de Commissie van Fi- ^ciën het oog heeft gehad op een beoogde reorgani se in de bezoldigingenmet dat vooruitzicht acht 3 verhooging van iedere bezoldiging praematuur. De Voorzitter verklaart dat de reorganisatie nog et in dit jaar zal tot stand komen; en nu moet niet zoolang wachten met het toestaan eener Dijke verhooging. a een korte gedachtenwisseling tusschen den heer u73 en den Voorzitter, geeft de heer Cock te kennen hij, behalve de verkeerdheid van een greep in een te reorganiseeren toestand, nog een andere reden te- fen de verbooging heeft. Hij wil geen enkele bezol- iging boven de f 400 verhoogendoch wil men alle tractementen evenredig met de behoeften vermeerderen, dan beginne men met de laagste. De Voorzitter meent dat men hier niet van een //greep" kan spreken, als men let op de ambtenaren dien 't hier geldt. Als de Raad later zeker een ver betering in den toestand dier ambtenaren bracht, zou men de zaak kunnen aanhouden, maar bezwaar kan hier toch tegen een geringe verhooging niet bestaan. De heet Cock bedoelde met een //greep" alleen dit: dat men geen tractementen moet veranderen, zonder een geheel ander stelsel verminde ling van perso neel en verbetering van de tractementen der over- blijvenden aan te nemen. De Voorzitter zegt dat zulk een stelsel ook in de bedoeling van B. en VV. ligt. De heer Hartevelt heeft ook bedenking tegen ver hooging van tractementen. Hij heeft ook het oog op het bureau van den ont vanger, waar éen ambtenaar z. i. voldoende zou zijn; het kantoor van den ontvanger kost f 6000, immers veel, aan de stad. De Voorzitter komt tegen die aanmerking op; f 5000 is niet te veel, wanneer men let op den werkkring des ontvangers. De heer Hartevelt houdt zijn bezwaar vol. De heer de Fremery herinnert dat juist in een der sectiën op de lage tractementen der ambtenaren van den ontvanger is gewezen. De heer Goudsrnit wijst op het in 't verschiet lig gend reorganiseeren van de Secretarie; ook het co- piewerk zou misschien bij de Secretarie kunnen wor den gevoegd. Met het oog op die reorganisatie is elke verhooging z. i. nu ontijdig. Na een korte gedachtenwisseling wordt het voor stel der commissie van financiën om het art. op f 10,200 te behouden en niet op 10,500 te bren gen, aangenomen met 18 tegen 7 stemmen. Art. 6 wordt goedgekeurd, even als de artt. 79. Bij art. 10 (jaarwedde van den archivaris) meent de heer Evers dat de post niet over het geheele jaar moet worden uitgetrokken maar tot Mei 1873, wan neer de titularis aftreedt en wanneer het nog niet zeker is dat er een opvolger is. De Voorzitter meent dat niet de titularis, maar de betrekking wordt bezoldigd, en er wordt niets gepraejudicieerd. De heer Evers stelt bepaald voor de som van f 600 voor 73, dus voor f 200 uit te trekken. Na een korte gedachtenwisseling blijkt dat dit voorstel niet wordt ondersteund zoodat het vervalt. Art. 10 wordt goedgekeurd, even als de artt. 11 en 12. Afd. 2 Hoofdst. 1, art. 14 worden goedgekeurd. Bij art. 5 verdedigt de heer Stoffels den post voor het schoonhouden van het Raadhuis ad f 400, tegen over het voorstel der comm. van fin. die voorstelt de kosten op f 300 uit te trekken. De heer Buys verdedigt dat voorstel, omdat de bode, die met het schoonhouden der lokalen van het Raadhuis belast is, dit jaar even veel genieten zal als verleden jaar. De heer Stoffels zegt dat die bode er echter steeds andere emolumenten bij inschiet. Het voorstel (tot vermindering van den post) wordt met 15 tegen 10 stemmen aangenomen. Artt. b16 worden goedgekeurd. Het geheele hoofdstuk wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. De zitting wordt hierop veranderd in eene verga dering met gesloten deuren: na een half uur wordt de publieke zitting hervat. Aid. 2. Hoofdst. 2. Artt. 1-3 worden goedgekeurd. Art. 4 (bruggen en overzettingen) wordt met f 650 verminderd. Artt. 59 worden goedgekeurd. De heer du Rieu stelt voor de som van f 100 voor de schietbaan, art. 10, weg te nemen, als gelegen in landerijen, tot welker verkoop is besloten. De Voorzitter deelt mede dat de schietbaan er bui ten ligt. De heer du Rieu trekt dan zijn voorstel in, doch de heer Hartevelt meent dat er geen aanleiding is om de 100 te behouden, aangezien de baan niet gebruikt wordt. De Voorzitter zegt dat de baan moest gesloten worden, omdat zij niet veilig scheen, Nu heeft de Minister van Oorlog gevraagd een veilige richting op te gevenna een afwijzing van alle voorstellen, zijn thans de onderhandelingen hervat en is men voornemens de baan na verbetering (ten koste van het Rijk) weder te openen. De heer Goudsmit meent dat de post dan toch kan vervallen- om het Rijk nog meer reden te geven tot spoedige verbetering. De Voorzitter zegt dat Leiden de baan zelf ook noodig heeft. Het art. wordt hierop goedgekeurd. Bij art. 11 (aanvoer van duinwater 12416, waar onder f 3200 voor een tweede schuit voor den aan voer van water) komt tevens in behandeling het voorstel der commissie van financiën. De heer Cock is het niet alleen eens met de com missie, maar zou zelfs in overweging willen geven, om in elk geval niet te besluiten tot het aanschaf fen, maar tot het huren van een schuit. De heer de Fremery betoogt dat daardoor geen voordeel aan de gemeente zou worden gedaan, het geen hij met cijfers tracht aan te toonen. De heer Cock zou echter een schuit willen huren van dezelfde capaciteit als die welke men wil aan schaffen. Hij stelt als sub-amendement voor geen schuit te koopen. De heer Hartevelt vraagt of er geen middel is te vinden om het water te laten betalen, door de meer gegoeden. Kan dat niet, dan gaat spr. liefst met den heer Cock mede. De Voorzitter zegt dat een tarief voor het water eene utopie is. De kosten van zulk een middel zou den hooger dan de opbrengst zijn. De heer Hartevelt ziet de onmogelijkheid niet in. Er zijn zoovelen die gaarne voor het duinwater wil len betalen; laat hen dan een don gratuit aan de stad geven antwoordt de Voorzitter; een tarief vast te stellen, schijnt ondoenlijk. De heer Buys dringt op een nieuw onderzoek in deze zaak aan en verzoekt dat de zaak moge worden aangehouden. Spr. zou het voorstel van den heer Cock gaarne overnemen, als men verzekeren kan dat er, b.v. voor f 200 meer, een schuit is te verkrijgen. De heer Cock maakt daarvan dan een voorstel om den post met 3000 te verminderen. Dit voor stel wordt aangenomen met 20 tegen 5 stemmen hierdoor is ook voorstel b der Commissie van Finan ciën aangenomen. Artikel 12 wordt goedgekeurd. Art. 13 (dempen van grachten) wordt van de begrooting genomen, zoodat de som van f 17400 vervalt, terwijl het voorstel der Commissie van Financiën om te verklaren dat de Raad bereid is het bebouwen van de Ruïne op nader te bepalen voorwaarden en met inachtneming van de te dien aanzien te maken voorschriften toe te staan, wordt aangenomen met 21 tegen 4 stemmen. Omtrent het tweede voorstel, om B. en W. uit te noo- digen een plan van bebouwing aan den Raad voor te leg gen, wenschen B. en W., zegt de Voorzitter, liever niet gebonden te zijn en zij stellen voor alleen te bepalen dat zij //nadere voorstellen" zullen doen. Dan kunnen particulieren zelf plannen indienen. De heer Buys zou gaarne tot bespoedigi ïg eener beslissing het plan willen zien voordragen door B. en W., doch na een korte discussie vereenigt hij zich met de Redactie van den Voorzitter, aangenomen met algemeene stemmen. De heer Driessen vraagt of B. en W. reeds in staat zijn eenige mededeelingen te doen omtrent den nieu wen spoorweg. De Voorzitter kan geen bepaalde mededeelingen doen; er zijn conferentiën gehouden en nu zullen de plannen worden gemaakt. Alleen kan hij med6- deelen dat een gedeelte van den singel gedempt zal wordendoch daarvoor zullen de concessionarissen een gelijke hoeveelheid water aan Rijnland teruggeven, langs den spoorweg. De heer Cock vraagt of het woord //concessiona rissen" woordelijk moet worden opgevat. De Voorzitter. Neen: ik bedoel „voorloopige con cessionarissen." Het geheele hoofdstuk wordt eenparig goedgekeurd. Afd. 2, Hoofdst. 3. Art. 1 (onderhoud van huizen, torens enz.) wordt met f 850 verminderd voor den toren der Hooglandsche Kerk uitgetrokken en waar omtrent in overleg zal worden getreden tot overgave van dien toren aan de Herv. Gemeente. Artt. 26 worden goedgekeurd. De heeren Byle- velt, Evers, Cock, Dercksen, Goudsmit, Veefkind, Verster, le Poole en de Fremery verklaren zich te gen den post van f 750 voor een hek om het stand beeld van Boerhaave, dat door lantaarns en klimop omringd en met eenige vazen zal worden versierd. De heer Cock verklaart zich tegen den post van f 2500 voor de inrichting van het museum in de lakenhal. Hij is niet tegen die zaak; maar dit jaar is die post onnoodig. De heeren Bylevelt, Veefkind, van Outeren en Dercksen verklaren met den eersten spr. in te stem men de heer Krantz acht de uitgaaf echter gewenscht, terwijl de Voorzitter den genomen maatregel tracht te verdedigen tegenover het verwijt, dat de verga dering daartoe niet zou hebben medegewerkt als men de hooge kosten had gekend. De heeren Buys en Hartevelt zullen voor den post stemmen, doch zij houden vol dat men wellicht vroe ger niet zou hebben toegestaan een som van f 5000, als men een nieuwe som van 2500 in 't verschiet had gezien. Tot verontschuldiging kan alleen wor den aangevoerd de talrijke schilderijen die ontvangen zijn. Na een korte verdediging van het voorstel door den heer de Fremery wordt het aangenomen met 15 tegen 10 stemmen. Hoofdst. 3 wordt aangenomen met 24 stemmen tegen 1, die van den heer Dercksen. Afd. 2. Hoofst. 4. Artt. 1 en 2 worden goedgekeurd, evenals het geheele hoofdstuk. Afd. 2. Hoofdst. 5. Art. 1 wordt goedgekeurd. Bij art. 2 wordt de verhooging van bezoldiging voor de inspecteurs van politie met 100, aangenomen met 21 tegen 4; die voor de 8 agenten 3de kl. met I 40, met 22 tegen 3; die voor de agenten 4de kl. met algemeene stemmen. Artt.' 35 (het laatste onderhoud van lantaarns en verdere kosten der verlichting van/710,000 tot f 11,000 verhoogd) worden goedgekeurd, ofschoon de heer Krantz zich aanvankelijk daartegen verklaart, omdat het een fic tie is; een opinie, die tot een korte discussie tus schen den heer de Fremery, den Voorzitter en de heeren Buijs, v. Puttkammer en Dercksen aanleiding geeft; men wil echter voornamelijk een bewijs daar door geven dat de stad in deze onbekrompen wil te werk gaan. Art. 5 wordt met 14 tegen 11 stemmen verhoogd. Bij art. 6 (kosten der brandspuiten) stelt de heer Buys voor nog niet te besluiten tot het aankoopen van een spuit, van f 1600, ten einde eerst, a tête reposée, een besluit te nemen omtrent de vraag of men niet liever een stoombrandspuit zal aanschaffen. De Voorzitter verklaart dat er van dien post geen gebruik zal worden gemaakt voordat de zaak zal zijn beslist. Art. 6 wordt goedgekeurd evenals art. 7. Bij art. 8 (kosten der schutterij f 8606) komt de begrooting der schutterij in behandeling. Niemand voert daarover het woordde begrooting wordt aan genomen met algemeene stemmen; art. 89 worden goedgekeurd. De heer Bijleveld maakt, bij art. 10, drukwerk enz. voor de politie, bezwaar tegen een som van f 50, uit getrokken voor het bezorgen van aanmaningen wegens politieovertredingen. Na een vrij langdurige woorden wisseling, wordt een voorstel, om den post te doen vervallen, met 14 tegen 11 stemmen aangenomen. Artikel 1113 worden goedgekeurdhet geheele Hoofdstuk 5 wordt aangenomen met 23 tegen 2 stem men, die van de heeren du Rieu en Seelig. De voortzetting der beraadslagingen wordt hierop, wegens het vergevorderd uur, verdaagd tot heden avond te 7 uren. TELEGRAMMEN. Rome, 23 October. De beer Solvyus zal binnen kort deze stad verlaten, om zich als gezant van België naar Londen te begeven. De berichten, welke nopens de overstroornin- gen worden ontvangen, luiden bij voortduring hoogst bedroevend. De Liberia schrijft: het diplomatiek incident, naar aanleiding van de werkzaamheden der me ter-commissie, is bijgelegd. De Fransche regeering heeft verklaard, dat de medewerking van pater Secchi geen politiek karakter had' en nooit als precedent beschouwd kan worden. Brussel, 24 October. Naar men verneemt, zal binneukort hier ter stede eene manifestatie plaats hebben in anti-militairen geestde clericale ver- eenigingen zullen namelijk bijeenkomen om te protesteeren tegen de pogingen, welke in het werk worden gesteld, oin het Belgische leger naar het Pruisische stelsel in te richten. Partfs, 23 October. Het gerucht, dat de groot- vorst-troonsoptolger eerstdaags te Parijs zou ko oien, wordt niet bevestigd. De houders van Spaansche schuldbrieven heb ben besloten, het voorstel van den Spaanschen minister van financiën aan te nemen, om Vader intrest in geconsolideerden te betalen. Londen, 23 October. Aan Daily Telegraph wordt uit Parijs gemeld, dat het handelsverdrag tot 31 December 1876 van kracht zal zijn, onder voor behoud vnn verlenging, indien zes maanden te voren daarvan kennis wordt gegeven. New-York, 23 October. De Herald beweert, dat de Britsche regeering in het geheim pogingen in het werk stelt, ten einde eene wijziging te ver krijgen in de uitspraak van den Keizer van DuitschlanVf, betreffende de quaestie van San Juan. Het blad besluit zijn betoog als volgt: //Vermits de aanwezigheid eener vreemde natie op ons grondgebied eene beleediging is voor de republiek en ons gedurig in botsing brengt, is het beter er dadelijk een einde aan te maken, op gevaar af van een oorlog." De World laat zich in denzelfden geest oit. LAATSTE BER1CHTE V. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 24 October. In de zitting der Tweede Kamer van heden is de discussie over de onderdeelen der Indische be grooting gevorderd tot art. 72. Morgen zal zij bij de afdeeling ^openbare werken" voortgezet worden. 's-Gravenhage, 24 October. De Eerste Kamer der Staten Geueraal is bijeengeroepen tegen Woensdag 6 November 's avonds te 8 uren. De jongen, die bij gelegenheid van de land- bouwfeesten uit een linnen tent op het Plein alhier, flesschen met sterken drank wegnam en die op de harddraverij verkocht, werd heden door de arrood.-rechtbank te dier zake tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis van de rechtbank te Rotterdam waarbij de sjouwers v. D. en K., wegens diefstal van gutta percha van een zolder van het pakhuis de Maas in de Jufferstraat te Rotterdam, tot 5 jaren en 8 maanden gevangenis zijn veroordeeld, is door het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland, wat den vorm betreft, vernietigd. Het Hof heeft op nieuw recht gedaan en v. D. veroordeeld tot de hem reeds door de rechtbank opgelegde straf; maar ten aanzien van K. eene gevangenisstraf van 5 jaren uitgesproken. In de crimineele terechtzitting van het Hof werd heden op het requisitoir van het O. M. de behandeling der zaak van een kantoorbediende te Rotterdam, beschuldigd van valschheid ineen geschrift van koophandel en het des bewust ge bruik maken daarvan, uitgesteld tot den 14den November, ten einde den tweeden besch. in deze zaak, die voortvluchtig is, andermaal voor den Hove te dagvaarden. Utrecht, 24 October. Gisteren zijn door de troepen van het 7de en 8ste reg. infanterie, onder bevelen van den luit.-kol. Ghijsen en den majoor Tihange, en eene batterij veld-artillerie onder commando vau kapt. van Walchren, voor den generaal-majoor N. Mac Leod, nabij Jagtlust onder de Bilt, groote manoeuvres gemaakt. De troepen, die te 8 uren uitrukten, waren te 2 uren alhier terug. De eerste algemeene vergadering van het anti-school wetvorbond zal gehouden worden op Woensdag 30 Oct. e. k., des voormiddags te 11 uren in liet gebouw voor Kunsten en Weten schappen alhier. Kaalpen, 24 October De sergeanten J. H. Moggeo- storm en E. Verner; de sergeante i titulair A. P. Kuipers, D. J. ten Klooster en M. Logeman, als mede de wachtmeester titulair L. J. B. Verbrugge, allen van deu wetenschaijpelijken cursus der mi litaire administratie bij het Instructie-bataljon alhier, zullen den 2den December a. s. te 's-Gra- venhage onder presidium van den intendant der lste klasse F. C. R. Boers het examen voor 2den luitenant-kwartiermeester afleggen Breda, 24 October. Met 1 November a. s. wor den bij de stafschool alhier gedetacheerd de lste luitenants W. G. F. Snijders van het 6de reg. inf., W. F. Rappard van het le reg. vest. art, en F. J. Haver Droeze van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, alsmede de 2de luit. J. de Waal van het reg. veld-artillerie. Men leest in de Etoile BeigeDe Koning van Nederland wordt in de eerste dagen van Novem ber in Parijs verwacht. Er zijn reeds vertrekken besteld in het Grand-Hötel. Z. M. zal het incog nito bewaren en onder den naam van graaf van Neuwyck reizen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 a. 4 u. 5 u. 8 o. 10 Q. Woensd 46° 44' 42° Dond. 40° 42° 52° 50° Wind: Woensdag-middag 5 u. N. W. Donderdag-morgen 5 o. Z. W,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3