9 a 10 uren, een groot gedeelte der houten heining, om de woning van een geacht ingezeten, geweld dadig werd verbroken en bij een ander de glazen werden verbrijzeld. Nog altoos is men te Hoornaar van behoorlijke politietoezicht verstoken, zoodat vooral de winter avonden aldaar met vrees worden tegemoet gezien, in welke men het meest arn allerlei baldadigheid en rustverstoring is blootgesteld. (Haagsche N.) Apelooobn, 22 October. De dag van gisteren was voor velen een dag van genot en vreugde, daar door de commissie voor volksvermakelijk heden, door ruime bijdragen waaronder vooral van Z. M. den Koning daartoe in staat gesteld, even als ten vorigen jare, een volksfeest werd gegeven. Kampen, 28 October. De 20jarige dochter van zekeren K. alhier, die door haar slecht gedrag hare ouders reeds een geruimen tijd veel verdriet be rokkende, heeft zich Zondag jl. terwijl zij zich naar de kerk hadden begeven, weder aan een vergrijp schuldig gemaakt. Zij bad namelijk het huis gesloten, den sleutel aan een der buurkinde ren gegeven en zich in allerijl naar het station begeven om met den eerstvolgende trein te ver trekken. Haar vader eenigen tijd daarna te huis gekomen zijnde en de toedracht der zaak vernomen hebbende, ging haar terstond achterna en smaakte de zelfvoldoening haar weder mede te voeren. Toen zij te huis gekomen waren gelastte hij haar zich naar den zolder te begeven, alwaar haar bed stede was. Hier gevoelde zij zich echter niet op haar gemak totdat zij besloot het dakvenster te openen, om op die wijze toch haar doel te be reiken. Zij stapte, niettegenstaande het reeds don ker was geworden, in de dakgoot en begaf zich naar het dakvenster der buren, met het doel daar in te klimmen, en door dat huis heen haar vlucht voort te zetten. Dat venster was echter gesloten, zoodat zij genoodzaakt was terug te keeren; het toeval wilde dat de goot brak en zij met een ge deelte daarvan op de straat nederkwaui. Met den schrik en eenige kneuzingen kwam zij er echter af. (K. Cl.) Oldenzaal, 21 October. De totale opbrengst der collecte, in de onderscheidene gemeenten van deze provincie gehouden ten behoeve van de hulpbe hoevenden in Twentbe door den hagelslag op 18 Mei jl., bedraagt 3109.61'. Van de gemeentebesturen van Zwolle, A vereest, Diepenheim, Diepenveen, Stad en AmbtHarden- berg, Ootmarsum, Tubbergen, Wierden en Wijhe is op de herhaalde uitnoodiging tot het houden der collecte niets vernomen, terwijl door het ge meentebestuur van Zwollerkerspel bericht werd, dat men in die gemeeute niet gewoon was col lecten te laten doen voor noodlijdenden daar buiten. 's-Heetoqenbosch, 23 October. Gistermorgen werd met militaire honneurs begraven door een peloton huzaren en de muziek van het 5de reg. infanterie de oud-strijder van Waterloo: Antonie Streijens, welke met het regiment lichte dragon ders aan dezen hevigen strijd deelnam. Behalve den slag van Waterloo woonde hij nog de veldtochten van 1830 tot 1834 hij en werd ten gevolge van zijn dapper gedrag in den tiendaag schen veldtocht als korporaal bij bet 4de reg. dragonders met de Militaire Willemsorde 4de klasse versierd, terwijl hij ook gerechtigd was tot het dragen van het zilveren kruis 18131815, het metalen kruis en de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst. Maastbcht, 20 October. Voor de arrondissements rechtbank alhier stond gisteren te recht Mr. E. G., advocaat alhier, beklaagd «van op den 21sten Augustus jl. moedwillig een slag te hebben toe gebracht op het aangezicht van Mr. Edm. V. W., eveneens advocaat en oud-lid der Tweede Kamer alhier." Eene groote menigte, de geheele balie en een aantal officieren woonden de terechtzitting bij De arrondissements-rechtbank, de door Mr. E G. voorgedragen verdediging gehoord hebbende heeft het vorig goed gedrag van den beklaagde in aanmerking nemende, hem tot een geldboete van vijfentwintig gulden, met subsidiaire ge vangenisstraf van twee dagen, veroordeeld. buitenland. Frankrijk. Aan de Independence Beige wordt uit Parijs ge schreven dat de Fransche ge: ant te Berlijn, welke voor eenige dagen uit Parijs naar zijn gezantschaps- post vertrokken is na alvorens door den president der Republiek te zijn ontvangen, van zijne regee ring den last heeft gekregen om er bij de Duitsche regeering op aan te dringen dat aan de inwoners van Elzas-Lotharingen, welke nog niet in de gelegenheid waren geweest om voor de Duitsche of de Fransche nationaliteit te opleeren of dit hadden verzuimd te doen, alsnog een termijn mocht worden gesteld om daar binnen hun wil te doen kennen. Met uitzondering der organen van de Bona- partische, legitimistische en bepaald Orleanistische partijen, betuigen de meeste dagbladen van Parijs hunne ingenomenheid met den afloop der op Zondag gehouden verkiezingen voor de Nationale Vergadering, waarin zij meenen op te merken dat de repnblikeinscbe regeeringsvorm meer en meer de sympathie der Fransche natie weg draagt. Eenige legitimistische bladen wijten de door hunne geestverwanten geleden nederlagen aan den heer Thiers, welke de conservatieve partijen ontmoedigt en daardoor de reden is dat zoovele kiezers aan de stemming op jl. Zondag geen deel hebben genomen. De prefect van de Seine heeft aan de maires van Parijs eene circulaire gericht, waarin hij hun verzoekt aan de eigenaars en bestuurders der fa brieken mede te deelen dat zij, wanneer zij aan hunne werklieden beneden de 16 jaren, welke geen lager onderwijs of herhalingsonderwijs heb ben genoten, zoodanig onderwijs verlangen te verschaffen, de gemeentelijke scholen en het onder wijzend personeel dier scholen daartoe kosteloos beschikbaar zullen gesteld worden. De prefect doet tevens mededeeling van de regeling der uren waarop zoodanig onderwijs in verband met de regeling van den arbeid in de fabrieken en werk plaatsen zal worden gegeven, alsmede van het voornemen dat bij den cursus het onderwijs in het teekenen op den voorgrond zal staan en tevens eenig vakonderwijs aan de leerlingen zal worden gegeven. Voorstellen in dien zin zullen althans aan den departementalen raad gedaan en onge twijfeld aangenomen worden, zoodra het getal der op de fabrieken arbeidende knapen van 8 tot 16 jaren zal zijn bekend geworden. Eenige fabrikanten in sommige arrond emen- ten van Parijs hadden in overleg met de maires reeds stappen in den aangegeven geest bij den prefect gedaan, en daardoor deze circulaire uit gelokt. Men beweert dat de president der nationale vergadering, de beer Grévy, in de eerste zittin gen zijn zetel zal doen innemen door een vice- president, omdat hij zich in de discussien zou willen mengen, ten einde de verplichte stemming, den terugkeer der vergadering naar Parijs, de ontbinding of althans de driejarige vernieuwing der vertegenwoordiging te bepleiten. Anderen verzekeren dat hij voornemens zou zijn den heer Gambetta heftig aan te vallen en het gouverne ment aan te raden zich van de radicalen af te scheiden. Wij kunnen echter geen dier beide be richten voor waar beschouwen, omdat de heer Grévy op die wijze zijn prestige als een onpar tijdig voorzitter eener republikeinsche vergade ring geheel zou verbeuren. Hij mag zich geen partij stellen dan alleen in 't geval wanneer de eischen der wellevendheid en orde uit het oog worden verloren. Twee mannen van de keizerlijke regeering in gevaar: de hertog De Gramont, minister buitenlandsche zaken in het kabinet van 2 Januari is ernstig ziek; en maarschalk Beboeuf verkeert in een zoodanigen toestand van over prikkeling van geest, dat zijn vrienden ernstig bezorgd zijn. De heer Rattazzi wordt heden te Parijs verwacht; hij komt de eerste zittingen der natio nale vergadering bijwoneu. Gistereu is de uieuwbenoemde gezant der Hooge Porte te Parijs, Server-pacha, daar aan gekomen om zijn functie te aanvaarden. De XlXe Siècle meldt dat heden te Parijs een belangrijke bijeenkomst van de leden der uiterste linkerzijde zal plaats hebben. Verschillende bladen meenen te weten dat Henri Rochefort weldra naar het fort Lamalgue zal worden overgebracht. De 22 veroordeelden tot verbanning, wegens deelneming aan de commune, die tot hiertoe nog te Versailles gevangen waren, zijn naar de gren zen vervoerd. Men is weder bezig met het zoeken naar een stelsel van verkeer met de vestingen in tijden van oorlog, door middel van postduiven. Er zullen vooreerst zes posten met hollandsche duiven, hoogvliegers, worden gevestigd, nl. op den mont-Valerien, op de militaire school te Parijs, op Vincetines, te Marseille, Perpignan en Rijssel, als de proeven daar goed slagen, zal men het aan tal posten belangrijk uitbreiden. Wegens de duurte heeft de Minister van oorlog aan Thiers voorgesteld, dat het kostgeld voor de soldaten van 42 op 60 centimes per dag zal gesteld worden. Er zijn 500 kisten dynamite te Beaucaire in beslag genomen. De Fransche regeering stelt zich voor het monopolie van dit gevaarlijk pro duet te behouden. De Fransche sterrekundige en geograaf Ba- binet is Maandag overleden. Hij was den 6den Mei 1794 geboren en heeft zich vooral door zijne artikelen in het Journal det Dèbats en de Revue dei deux mondei naam gemaakt. Men heeft de woordelijk gestenographeerde verslagen van de zittingen der commune gevon den. De regeering laat ze vertalen en zal ze uit geven. zijn van De schrijver van het door ons aangekondigd geschrift Vingt mois de présidence is de heer Ed. Texier. Duttsoh 1 ;i ml. De gezant van het Duitsche keizerrijk bij het hof van Italië, de graaf Brassier de Saint-Simon, van wiens overlijden, op zeer gevorderden leeftijd, wij gisteren uit Rome reeds per telegraaf bericht hebben bekomen, was de doyen der Pruisische diplomaten en had het grootste gedeelte van zijn diensttijd in Italië doorgebracht. Hij was juist voornemens spoedig uit het openbaar leven terug te treden, om zijn verdere levensdagen in zijn vaderland te gaan doorbrengen. Aan i'e Timet werd dezer dagen uit Berlijn een bericht toegezonden nopens de beslissing van den Duitschen keizer omtrent het geschil over San-Juan. De rechtsgeleerde raadslieden des keizers heb ben hem, voor 14 dagen, hun memorandum voor gelegd; de zaak van Amerika staat gunstig. Den lsten November komen de nieuwe telegraaf postzegels in gebruik, die in vorm en teekening niet van de oude verschillen, maar voorzien zijn van het omschrift Telegraphie des Deutschen Reichs, terwijl het woord Groschen zwart in plaats van wit gedrukt is. De keizer heeft door een schrijven van den geheimraad v. Balan aan ieder der te Berlijn resideerende gezantschappen zijn dank betuigd voor hunne deelneming bij het overlijden van prins Albrecht. De Voss. Zeit. meldt, dat de bisschop van Ermeland een civiele aanklacht heeft ingediend tegen den fiscus wegens het hem onthouden jaargeld. De Tweede Kamer der Hessische Stenden vergadering heeft Dinsdag na twee dagen beraad- slagens de nieuwe kieswet met 40 tegen 6 stern men aangenomen. Bij die wet worden belang rijke wijzigingen in het dus ver bestaande stelsel gebracht, waarvan de voornaamste zijn dat de adelstand als zoodanig geene vertegenwoordigers meer zal hebben in de Tweede Kamer; dat alle afgevaardigden bij algemeene verkiezingen wor den benoemd; dat ambtenaren met verkiesbaar zijn in het district waarin zij hunne functiën uit oefenen; dat elk jaar de helft der afgevaardigden van iedere provincie aftreedt. Grroot-Bx-itaniiië In het Daily News, hetwelk geacht wordt som wijlen door de Britsche regeering tot het doen van voor het publiek belangrijke mededeelingen te worrie.n gebruikt, wordt het door den telegraaf verspreide gerucht tegengesproken, dat het han- delstractaat met Frankrijk eergisteren ondertee kend zou zijn. Ook wordt het daarbij vermelde, dat het nieuwe tractaat slechts gedurende vier jaren van kracht zou zijn, onjuist genoemd en medegedeeld dat die beperking alleen voor een gedeelte van het tractaat geldt. Wij kunnen hierbij voegen, wordt verder in het Daily News gezegd, dat de nog over sommige belangrijke details gevoerde onderhandelingen niet uitsluitend betrekking hebben op de katoenen lijnwaden Manchester goods). De justheid van dit bericht, hetwelk slrijdt met de van Fransche zijde gedane mededeelin gen dat alleen de onderteekeuing nog aan het nieuw tractaat ontbrak, wordt bevestigd door eene op den 19den dezer door het departement van buitenlandsche zaken aan de Engelsche kamers van koophandel gezonden circulaire, waarin lord Enfield uatnens lord Granville een nader advies over sommige onderdeelen van het ontworpen tractaat vraagt. Ten einde tegemoet te komen aan het ge brek aan zilvergeld, waarover in Engeland zooveel geklaagd wordt, heeft de kanselier der schatkist last gegeven dat er meer zilvergeld aan de Munt zal worden geslagen, en tevens aan eene te Bir mingham gevestigde firma de leverantie van twin tig millioen shillings opgedragen. Men klaagt thans dat in den laatsten tijd aan- gemunte shillingstukken 914 pCt. minder zilver houden dan het wettelijk gehalte. Men meldt uit Londen, dat tengevolge van het rijzen der Weaver en Dane, ernstige over- strootningen te Northwich, Middlewich en Wins- ford hebben plaat3 gehad, waardoor aanzienlijke verliezen zijn geleden. Bij het gerechtelijk onderzoek in de zaak van Mary Cotton, is gebleken, dat de eerste vrouw van haar eersten man en de kinderen van haar vier den, die zij zou vergiftigd hebben, reeds overleden waren toen zij in het dorp Walbottle kwam, waar die kinderen woonden, en dat zij zelve er slechts koiten tijd gewoond heelt. Het schijnt echter zeker te zijn dat zij ertwee varkens vergiftigd heeft. Turlqje. Van eene officieuse zijde wordt uit Weenen «Volgens de alhier ontvangen berichten is het waar dat de Porte troepen in Bosnië bijeentrekt welke bestemd zijn om eventueel naar de Mon- tenegrijnsche grenzen op te rukken, maar het is onjuist, dat eene beslissing van het onlangs ont stane geschil moeielijk anders dan door geweld van wapenen zou te verkrijgen zijn, houdende men veeleer de vredige vereffening er van voor nagenoeg zeker. Wel is waar heeft Monte negro vooraf het bewijs verlangd dat inderdaad Montenegrijnen de aanvallers zijn geweest; maar dit bewijs is niet moeielijk te leveren, en voor dat geval is beloofd dat degenen, die zich aan schending der grenzen hebbeu schuldig gemaakt, onverwijld gestraft zullen worden. Van den ande ren kant is het waar dat de Porto op gelijktijdige schadevergoeding aandringt en deze zal niet dan moeilijk te verkrijgen zijn. Maar daar al de mogendheden zonder uitzondering bij de Porte er op aandringen dat zij haar recht niet tot het uiterste zal doen gelden, en tevens Montenegro ernstig aanmanen tot het geven van waarborgen tegen de herhaling van soortgelijke aanvallen, mag men het voor zeer waarschijnlijk houden dat de ge wapende demonstratiën niet tot eene bloedige bot sing zullen leiden." België. Het Journal d'Anvert meent te weten dat «zeer waarschijnlijk" dit jaar de wetgevende vergadering zonder troonrede zal worden geopend, Thans spreekt de Indép. Beige bepaald de geruchten tegen, die omtrent de aftreding van den minister van oorlog en zeer zeker omtrent zijn vervanging door generaal baron de Ohasol zijn in omloop gebracht. Een deputatie uit den Autwerpschen ge- meenteraad heeft dezer dagen een onderhond gehad met den minister van financiën. De leden van den raad hadden in last den minister inlich tingen te vragen nopens deu stand der zaak van den spoorweg Antwerpen-Gladbach; de heer Malou verzekerde dat de onderhandelingen zoo goed als geëindigd kouden worden beschouwd. Vereenlgde Staten. In eene correspondentie uit Philadelphia wordt o. a. het volgende aan de Times medegedeeld omtrent de werkzaamheden der te Washington bijeengekomen Anglo-Amerikaansche commissie tot onderzoek der door Engelsche onderdanen bij de regeering der Vereenigde Staten ingediende eischen tot vergoeding van gedurende den burger oorlog geledene schade. «De commissie heeft thans iets meer dan de helft van den haar ter beschikking gegeven tijd verbruikt. Zij hield hare eerste zitting op deD 26sten September 1871, en het tractaat van Was hington bepaalt dat omtrent alle eischen binDen twee jaren na den dag dier eerste zitting eene beslissing moet genomen zijn. Men verwacht nu dat alle eischen vnnr den toten Sopa^b» 1073 beslist zullen zijn. «Gedurende de laatste week heeft de commissie eenige zeer gewichtige beginselen beslist. Er kwamen twee eischen in behandeling tot ver goeding van schade door het verbranden van ta bak geleden, welke de eischers, Schotsche koop lieden, toelichtten met aan te voeren dat zij bij het uitbreken van den burgeroorlog eigenaren waren van in de Zuidelijke Staten aanwezigen tabak; dat de Presideot door afkondiging der blokkade van de Zuidelijke havens, en het" con gres door de wet van 1861, waarbij alle handels gemeenschap met het Zuiden werd afgesneden, het wegvoeren van dien tabak onmogelijk maak ten dat hoewel de Presideut bij de genoemde wet bevoegd was verklaard om een uitvoer van koopmansgoederen in zekere gevallen bij wijze van uitzondering te vergunnen, hij van deze be voegdheid geen gebruik maakte" ten bate van vreemdelingen en onzijdigen maar uitsluitend van hen, welke bereid waren tot de onderdrukking van den opstand mede te werken; dat derhalve de vernieling van hunnen tabak een gevolg was van deze belemmering van het vervoer door de regeering. Na de partijen te hebben gehoord, heeft de commissie deze eischen afgewezen op grond dat de afkondiging der blokkade en de wet, welke het vervoer van koopmansgoederen uit de Zuidelijke Staten verbood, zoowel als de lot tenuitvoerlegging daarvan genomen bepalingen, voor het volkenrecht erkende oorlogsmaatregelen waren. «Een andere afgewezen eisch betrof een ge deelte der lading van de Hiawatha, welk schip door eenen kruiser der Vereenigde Staten geno men werd. De eischer beweerde dat de afzender dier goederen ten gevolge van de vermeestering van het schip verhinderd was geworden de jegens hem aangegane verbintenis tot levering van zekere goederen te vervullen, en hij door wiea die verhindering was gepleegd dus aansprakelijk was voor de daardoor berokkende schade. De commissie maakte hieromtrent uit dat er in dit geval geene onmiddellijke schade geleden was, vermits de eischers geen eigenaars der goederen waren op het oogeublik der vermeestering van het schip, maar zich alleen verbonden hadden om die volgens de aangegane overeenkomst bij aankomst in ontvangst te nemen. «Nóg werden er eischen afgewezen welke ge grond waren op inhechtenisnemingen en gevan genhoudingen, en door de erfgenamen der slacht offers werden ingediend. De commissie besliste, in overeenstemming met de bepalingen van het gemeene recht, dat een eisch tdt schadevergoeding

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2