N°. 3900. Vrijdag A0. 1872. 25 October. L CIIISCII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 mtanden/8.00. Franco per post„8.85. Afronderlyka Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS OKU ADVKRTENTI tCN Voor ladereu regelrƒ0.16. Orootere letter, naar de plaatsruimte die rij beslaan. Lelden, 24 October. In de zitting der Tweede Kamer is gisteren bepaald, dat na afdoeniDg der begrooting van Nederlandsch Indië zullen behandeld worden het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van uitgaven voor de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen voor 1872, waaromtrent vroeger bet verslag is uitgebracht, alsmede de conclusiën van eenige verslagen op regeeringsbescheiden. Aan de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn, ter behandeling in de aan staande najaars-vergadering toegezonden ontwer pen 1". tot wijziging van het bijzonder reglement voor den polder de Hille (gemeente Charlois) 2®. tot wijziging van het bijzonder regiement voor den polder Katendrecht (gemeente Katendrecht) j 8°. reglement voor de gemeenschappelijke belan gen der vereenigde polders het Oudeland, Noord- lande, Oostende, Tille en Molenpolder (gemeente Oude-Tonge, enz.); 4°. bijzonder reglement voor den polder de Dordtsche Avelingen, gelegen onder de gemeenten Hardinxveld en Gorinchem; 5°. bij zonder reglement voor de Vierpolders (gemeenten Dordrecht en Dubbeldam); 6°. wijziging der be- grootiDg /au enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, dienst 1872; en 7°. voor stel van Gedeputeerde Staten, om hen te mach tigen over te gaan tot den openbaren verkoop van het aandeel der provincie in den opstand van eenige gebouwtjes, enz., behoorende tot de droog making der plassen in Schieland. H. M. de Koningin bezocht Maandag-morgen tusschen 9 en 10 uren in gezelschap van lorden lady Napier van Ettrick, barones van Dedem en kapitein Gevers het Bethnalgreen-museum. Eerst te êen uur keerde H. M. naar Claridgehotet terug, waar zij de lunch gebruikte. H. M. bracht daarna een bezoek aan de prinses van Wales in Marl- borough-house en bezocht vervolgens de winkels. Teruggekeerd in Claridge-hotel, ontving H. M. bezoeken van de gravin van Clarendon en an deren. 's Avonds dineerde H. M. met gevolg in Kensington Palace bij de hertogin van Inverness, waar de hertogin van Cambridge en een uitge lezen gezelschap, in 't geheel 16 personen,tegen woordig waren. Dinsdag bezocht H. M. lord en lady Derby te Knowsley. Van daar gaat H. M. naar 't noorden, waar H. M. o. a. bij Louise, markiezin van Waterford, te Ford Castle, en bij Sir W. Stirling Maxwell bezoeken zal afleggen. Het stoomschip Prins van Oranje, 18 October 's avonds te Port Said aangekomen, is 20 October 8 uren 's morgejns het Kanaal ingegaan, te Suez aangekomeu 22 October 2 uren 's namiddags, en onmiddellijk vandaar naar Batavia vertrokken. Naar de Haagsche Nieuwsbode verneemt zal bin nen weinige dagen bij vele boekhandelaren te 's-Gravenhage ter teekening liggen een adres, houdende bezwaren tegen de door de Rijnspoor wegmaatschappij gevraagde doorsnijding van het Bosch, tot aansluiting van haar station metSche- veningen. Adressanten zouden liever wenschen een aansluiting met bet station der Hollandsche- spoorwegmaatschappij langs het Oranjeplein. Bij de nieuw opengestelde inschrijving voor de leening ten behoeve van de N. I. Droogdok-maat schappij is ingeschreven voor 440 aandeelen en 269 obligatiën. De leeniDg is dus nog niet vol- teekend. Tegen Vrijdag 25 dezer zijn de inschrij vers opgeroepen tot eene vergadering in het lokaal Eensgezindheid te Amsterdam, teneinde over de al- qf niet- voortzetting der gemeenschappelijke po gingen te beslissen. Het veertigjarig herinneringsfeest aan het eerste schot der Citadel van Antwerpen op 30 Nov. 1832, zal 30 Nov. e. k., met goedkeuring van Z. M. den Koning, te Amsterdam luisterrijk wor den gevierd door de vereeniging Medaille Ciladel van Antwerpen (ten zinspreuk voerende: Wat ook vall' trouw staat pal), welke de oud-wapenbroe ders van 1830,31 en 1882 tot deelneming beeft uitgenoodigd. Een ondcraardsche telegraafkabel, volgens het stelsel-Holtzman, wordt gelegd tusschen Amster dam en Diemen. Het doel daarvan is het nemen eener proef met een kabel, geïsoleerd volgens de vinding van den heer P. van Wettum, te Naar- den, die op eene vernuftige wijze den draad met doek omwond en verder met een preparaat vaD teer, pik, enz. bereid heeft. Gelukt deze proef, welke men vóór den winter weQScht te volein digen, dan zal de toepassing op groote schaal geschieden. Te Hengelo heeft zich eene commissie gevormd om giften te verzamelen voor de 300 mannen, vrouwen en kinderen, die door den brand broo deloos zijn geworden. De fraaie schilderij van den heer Trigt zal slechts tot en met Zondag aanstaaude op de ten toonstelling in Arli te Amsterdam te bezichtigen zijn. VolgeDS eene overeenkomst, vóór het openen der tentoonstelling met het museum te Dordrecht aaDgegaan, moet het schilderstuk in de volgende week daarheen terug worden gezonden, in verband met de feesten bij de opening van den spoorwegdienst tusschen Dordrecht en Fijenoord. Te Napels is dezer dagen met veel succes opge voerd eeDe opera Camoens, van Signor Musone, alias Doui Fernando van Portugal. In het Berliner Fremden- und Anzeigeblall en in de Weener Neue Freie Pr esse vindt men met veel lof gesproken van eenige stukken van onzen bekenden zeeschilder Pleysier, welke op tentoonstóllingen al daar zijn ingezonden. In la Preste musicale vindt men met lof gewag gemaakt van onzen jeugdigen landgenoot, den violist en componist Martinus van Gelder, die zich thans te Parijs bevindt. Het blad deelt mede, dat de jonge kunstenaar den 9den October zelf, in het Palais de l'Industrie, de uitvoering van een door hem vervaardigden marsch heeft gedi rigeerd en door het talrijke publiek zeer is toe gejuicht. Den lOden Januari a. s. zal in Stokholm de dag herdacht worden waarop vóór 100 jaren de groote Zweedsche natuurkundige Linnaeus stierf. Op dien dag zal ook ziju standbeeld onthuld worden. Er bevinden zich reeds eenige prachtige stuk ken in. het museum van copieën, hetwelk in het paleis van nijverheid te Parijs wordt ingericht. O. a. treft men er reeds een copie aan van den Schuttersmaaltijd van van der Helst, in het museum te Amsterdam, door Collin vervaardigd en een van de Anatomische les van Rembrandt, door Bon- nat naar het oorspronkelijk doek in het museum te 's-Gravenhage geschilderd. Naar aanleiding eener advertentie io de N. R. Cl., waarbij door eene voorname familie gevraagd werd of iemand tegen rijke belooning ook gene gen ware een kindje, beneden de twee jaren, hetzij echt of onecht af te staan, schreef eene ongehuwde moeder te Scherpenisse, Kaatje Wes- sels genaamd, dat ze haar bijna tweejarig kindje, dat ze uithoofde harer geringe verdiensten slechts met moeite onderhouden kon, gaarne vrijwillig wilde afstaan. Hierop ontving ze een naamloozen brief, waarvan ze geen notitie nam, denkende dat het bedriegerij was. Veertien dagen later ontving ze een tweede schrijven, dat kort daarna gevolgd werd door de overkomst van een groot heer, die na de toestemming der moeder ontvan gen te hebben, het kind in een net gewaad liet kleeden en per rijtuig met zich nam naar het naastbijzijnde spoorwegstation, Bergen-op-Zootn, stellig verbiedende hem te achtervolgen of immer inforinatiën aangaande zijne heenreize in te win nen. Men verdiept zich in allerlei gissingen omtrent deze zonderlinge geschiedenis, en men betreurt de moeder, die zulke, gelukkig zeldzaam voorkomende onverschillige hardvochtigheid voor haar kroost heeft aan den dag gelegd. Te Tilburg is dezer dagen brand ontstaan in de wijk Hasselt, in dezelfde buurt waar in drie weken tijds driemaal brand is geweest. Thans was hij uitgebroken in het schuurtje van den wildjager C. de Groot, dat met al het daarin aanwezige in de asch gelegd werd. Naar men verneemt, bevond zich onder het verbrande een prachtige jachthond van Z. K, H. den Prins van Oranje en een van den heer Grisar, daar ge noemde de Groot die heeren op hun in deze stre ken te houden jacht altijd vergezelt en bijstaat. Men schrijft deze branden aan kwaadwilligheid toe. De Panama Star bericht dat de familie der Bour bons door deD consul-generaal van Columbia te Amsterdam, den heer A. L. Goldberg, aan de Regeering der republiek Columbia beeft aange boden, tegen vergoeding van 1,300,000 dollars, het geheim mede te deelen omtrent een kolossa len in Columbia aanwezigen schat. Volgens genoemd blad moet die schat bestaaD in platinamijnen, waarvan de plaat6 alleen aan een der Spaausche koninginnen nit het huis van Bourbon bekend was en van wie het geheim op de Bourbons is overgegaan. De president vaD Columbia heeft het voorstel in den vorm vau een ontwerp-overeenkomst aan het Congres voorgelegd, dat echter bezwaar maakte in de goedkeuring. Men verwachtte nadere voorstellen en onder handelingen. De sleutel tot dit geheim moet berusten bij de Spaansche, Napelsche en Fransche Bourbons, voor deze laatsten bij de familie de Bourbon in Ne derland gevestigd, de kleinkinderen van Lodewijk XVI en Marie Antoinette. De afdeeling voor Wis- en Natuurkundige Wetenschappen der Koninklijke Academie van Weten schappen zal eene gewone vergadering houden op Zaterdag den 26sten October e. k., 's namiddags te twaalf uren 15 minuten, in het gebouw der Academie (Trippenhuis) te Amsterdam. Z. M. heeft, met afwijzing vau het verzoek, zooals het is liggende, aan Hendrik Hammendcjrp, te Rotterdam, achtergebleven loteling van de lich ting der nationale militie van 1864, ontheffing van den werkelijken dienst voor zijn geheelen diensttijd verleend; en bepaald, dat genoemde loteling niet in persoon aan de militaire autori teit zal worden afgeleverd, maar dat zijne inlij ving enkel op overgifte van den staat model n°. 19, voorgeschreven bij art. 45 van Kon. besluit van 8 Mei 1862 Staatsblad n°. 46), zal geschieden. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de vroeger voorgeschreven quarantaine maatregelen worden opgeheven voor de schepen, die eene der noordelijke havens van Rusland, na den 15den dezer, hebben verlaten. De Minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot ver zending van brieven, gedrukte stukken en mon sters van koopwaren naar Nederlandsch Indië, door middel van het stoomschip Prins Hendrik, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Di»p is be paald op 7 November aanstaande. De brieven en verdere stukken, welke men met deze gelegenheid wenscht te verzenden, moeten voorzien zijn van eene aanwijzing op het adres, waaruit van dat verlangen blijkt. Omtrent het port en de verdere voorwaarden van verzending wordt naar de vorige aankondi gingen verwezen. De Staats-Courant bevat het verslag der com missie, belast met het afnemen van het eind examen der Hoogere Burgerscholen in Gelder land, in het jaar 1872. Met ingang van den lsten November aanstaande is de telegrafist der 3de klasse J. Simonnin Hel- bach benoemd tot directeur vau een der Rijks- telegraaf-kan toren. Z. M. heeft S. A. Sijthoff benoemd tot Neder landsch consul te St.-Petersburg. Z. M. heeft aan Mr. G. G. van Harencarspel, algemeen secretaris van het Gouvernement van Ned.-Indië, vergunning verleend tot het aannemen van het hooge eereteeken genaamd Chula Sura Bhorn, hem door Z. M. den Eersten Koning van Siam geschonken. b i iv iv e ry jl. a, rv d. Amsterdam, 23 October. Bij de gisteren gehouden verkiezing van twee leden voor den gemeente raad, zijn uitgebracht 2668 stemmen, van onwaarde 42, volstrekte meerderheid 1314. Hiervan verkreeg Mr. W. C. Backer 694, de heer J. Gosschalk 761, de heer P. A. R. van Vloten 1041 en Mr. L. A. A. van Wensen 1168 stemmen, tusschen welke dus eene berstemmipg moet plaats hebben. De heeren van Eeghen, Hovy en Glazeuer hadden 623,434, 322 stemmen. De volgende vier stellingen zal de heer Mr. M. J. Pijnappel Vrijdag e. k. in de Vrijdagtcke vereeniging verdedigen 1. De verdediging des vaderlands is plicht, on afhankelijk van de a priori onmogelijk te be antwoorden vraag, of men in die verdedigiug zal slagen. 2. Bij de inrichting van de verdedigingsmidde len van een klein land komt gehalte in de eerste, hoeveelheid slechts in de tweede plaats in aan merking. 3. Algemeene oefenplicht wordt door het natio naal karakter der zaak geboden. 4. De bevoegdheid, om zich door afkoop van de verplichting tot verdediging des vaderlands te ontslaan, is in ieder opzicht af te keuren. Ter secretarie dezer gemeente zijn ter lezing nedergelegd twee voorstellen van de heeren Dr. C. E. Heynsius, E. Boas en N. Tetterode: 1®. om in hoofdstuk V der gemeen tebegrooting onder de „buitengewone ontvangsten" op te nemen: „Op brengst eener te sluiten geldleening" en hoofd stuk X (buitengewone nitgave) afdeeling 1, in te vullen als volgt: Gebouwen en nieuwe inrichtingenbrand wezen 17,000, Academie van Beeld. Kunsten j 20,000, stadsschouwburg f 50,000, aankoop, aanbouw en inrichting van openbare scholen f 100,000, aanleg van nieuwe straten en wegen [214,000, blijvende werken voor de waterverversching f 39,000, tc zamen f 500,000; 2®. om op de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1873 te verminderen, de uit gaven met f 24,910.42(4 en de inkomsten met 4850 en zulks oindat geen voldoende grond be staat voor de verwachting, in de memorie van toelichting uitgedrukt, dat in hot jaar 1873 nog 10 openbare scholen voor lager ouderwijs zullen geopend worden, zoodat de raming van alle uit gaven eu inkomsten te dier zake vervult. In de gisteravond gehouden vergadering der Maatschappij voor den Werkenden Stand werd medegedeeld, dat de afdeeling-Ambachtsschool van Provinciale Staten eene toelage van telkens ƒ2000 heelt ontvangen voor vijf achtereenvolgende ja ren; hieraan is echter de voorwaarde verbonden, dat niet uitsluitend Amsterdammers, maar ook jongelieden van buiten de hoofdstad aan de in richting hunne opleiding kunnen ontvangen. Alkmaar, 22 October. Te Schoorl is aanbesteed het bonwen eener kerk met toren en pastorie, ten behoeve der Roomsch-Katholieke gemeente aldaar, naar de plannen van den architect Th. Asseler. Tien inschrjjvingsbilletten werden inge leverd. Aannemer is geworden de heer G. J. van der Haar te Haarlem, voor 33,828. 's-Gravenhage, 23 October. H. M. de Koningin heeft aan de Weldadigheids-loterij opgericht door Mej. C. Beliofante te dezer stede, een fraai be werkten fauteuil als prijs doen toekomen. De geheime hofraad, secretaris van Z. K. H. Prins Frederik, de heer van Otterloo, is heden middag uit de residentie naar Berlijn vertrokken, ten einde namens den Prins aan het hof aldnar de condoleance over te brengen, wegens het over lijden van Prins Albert van PruiseD. Delft, 22 October. De sub-commissie alhier voor het oprichten van een huldeblijk ter vereering der nagedachtenis van Thorbecke, heeft ƒ400 ter beschikking gesteld van de hoofdcommissie. Krijapenerwavrd, 22 October. Bij herstemming zijn tot leden van den gemeenteraad te Stolwijk gekozen de heeren J. C. Kroon, burgemeester, en J. Verkuib, grondeigenaar. Utrecht, 23 October. De hier zoo algemeen be kende Darthuizer-berg, waarvan des zomers, als uitspanningsdord, zulk een ruim gebruik gemaakt wordt, door hare schoone ligging, zal met het jachthuis en de bouwgronden, gelegen onder de gemeente Leersum, in het begin van het volgende jaar in publieke veiling gebracht worden. Hoornaar, 22 October. Dat baldadigheid en erger in deze gemeente niet verminderen', bleek alweder Zondag-avond 11. toen des avonds, cifCa

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1