voorstel gedaan, om vóór 1874 niet tot die verhooging over Ie gaan, daarbij aan B. en W. tevens verzoekende een nader voorstel in te zenden. Achtereenvolgens nam de Gemeenteraad aan de voorstellen, in verband met het ontwerp der ge- meentebegrooting betrekkelijk de verhooging der tracteinenten van: den gemeente-architect en den boekhouder ter gerneentetverf, den hoofdcommies, chef van de 2 Ie aldeeling ter secretarie, de boden, de keurmeesters van het vleesch, den waagniees- ter, de brugwachters, den opperbrand meester en zijn adjunct, den geneeskuudige-visiteur der pu blieke vrouwen en twee leeraren en den ama nuensis bij de hoogere burgerschool. Voorts kwam in behandeling het praeadvies omtrent de onderscheidene adressen met betrek king tot de kermis. B. en W. zijn van meening, dat zoolang het getal der kermis-deelneuiers groot blijft, er voor het Geuieentebesiuur geeu goede grond bestaat, Oin de kermis te doen ophouden. Zij gaven dus den Raad in oveiweging op de adr ssen te ant woorden, dut de duanu vervaite verzoeken niet voor inwilligiug Vutuaar zijn. In de zitting van lieden werd bij de behande ling vun deze quaesiie voorlezing gedaan van en de behandeling geopend over een voorstel van drie gemeenteraadsleden, de heeren de Jonge, de la Bassecour Caan en Rasch, luidende: „De ker mis wordt afgeschaft. De laatste kermis wordt gehouden iu 1875." Tot eene beslissing is het echter heden niet gekomen, daar, op voorstel van den heer Polak Daniels, die de leden van den raad in de ge legenheid wilde stellen deze belangrijke zaak te oiideizoekeo, besloten werd het voorstel der drie Raadsleden tot eene volgende vergadering aan te houden. Heden over acht dagen zal de Gemeenteraad beraadslagen over de gemeentebegrooliug voor 1873. bcHttDAii, 22 October. Het wetsontwerp tot wijziging der gieusscheidiug tusschen deze ge meente enCnarlois; reu voorstel, volgens hetwelk eeu raadslid, dat eeu motie verlaugt te doen, vieeind aan de orde vail den dag, daurvan aan den vooizitier iu den loop der zitting vooraf sch'ifielijk kennis zal geven, werden iu de raads vergadering van hedeu inel algeineene sieininen goedgekeurd. Ook werd inet algemeene stemmen aangenomen een voorstel, houdende uitnoodiging aan 't hoold oer poliiie tot liet rei rganiseeien van 't oi ine wezen der gemeente, en aan de Uiieciitsctie I.l rei gieterij onthulling verleend van de boete VVC^CilO lO ujgivivwiuig DV.I vrtiuoit r\ mg Vtill de koopmansbeurs, ouder bepaling, dat door haar vooiaf eeuige reparation aan dat werk zoudeu worden verricht. Utrecht, 22 October. Voor de arrondissements- Rechtoank alhier is aauhangig de zaak van dun heer W., wethouder te IJsclsiein, beschuldigd van majesteitsschennis. In deze ingewikkelde zaak, waarbij niet minder dau 53 getuigen optraden, waaronder de aanzienlijkste ingezetenen van ge noemde gemeente, werd door den heer olficier vau Justitie veroorJeeling van eeu jaar cellulaire gevangenisstraf gethscht. De verdediger Mr. Van Eedeu, bestreed dien eisch uitvoerig. Hij pleitte lo. de niet ontvankelijkheid van het Openbaar Miuisterie, op grond van verjaring; 2o. de alge- heele ongegrondheid van den eisch, zoowel fei telijk als rechtens, en concludeerde tot vrijspraak. Zotfah, 22 October. In de Zondag 11. alhier g houden vergadering vao commissarissen der Hol- lundsch-Westfaalsche Spoorwegmaatschappij, zijn tot commissarissen benoemd de heeren Dr. W. R. Baron van Uoëvell, Staatsraad, te 's-Gravenhage, en W. Mulvany, president van de Preusissche Berg werk- und lliitien-Gesellschaft te Dusseldorp. Ver der verneemt uien, dat de aansluiting dezer lijn op Pruisisch grondgebied aan geen twijfel meer onderhevig is, daar onlangs door de Deutsche Eisenbahnbau-Gesellscha t te Berlijn van de Prui sische regeering de ollicieele toezegging is ontvan gen, dat de door de genoemde maatschappij aan gevraagde concessie voor een spoorweg Bocholt- Hainin-Hameln, met een zijtak naar Essen, eerst daags definitief verleend zal worden. Zwollis, 22 October. Het Provinciaal Gerechtshof in Overijsel veroordeelde hedenmorgen Jannes Rieslhuis, oud 24 jaren, fabriekarbeider te Lon- beker, tot 5 jaren tuchthuisstraf, ter zake van ge pleegde feitelijkheid tegen de eerbaarheid jegens de 19jarige H. B. te Lonneker, met geweld onder nomen en uitgevoerd. De advocaat-generaal had iu dezen achttien inaauden eeuzame opsluiting geriquireerd. Assen, 21 October. Even buiten deze stad, op tiet zoogenaamde „Aardscheveld," is een gebouw, bewuoud door zes of acht huisgeziunen, naar men zegt door onvoorzichtigheid van een knaap met lucifers, in brand geraakt. Voordat er hulp door de brandweer kon verleend worden, is het ge- uw totaal afgebrand; het was tegen brandschade .eizekerd. Sedert korteu tijd is dit de derde brand ie dezer stede, waar zulke ongelukken anders zeldzaam zijn. Groningen, 21 October. Op dit oogenblik zijn de onderhandelingen tusschen Pruisen en ons land over de aansluiting der kanalen van beide landen, op het betrokken grensterreiu, weer in volle gang Zooals bekend is, concurreeren te dien aanzien, Groningen, Drente en Overijsel. Vóór eenige dagen zijn weer Pruisische autoriteiten overgekomen, om in loco zoowel met de Groningers, als met de Drenters te spreken. Iotusschen zijn de Groningers sedert lang tot aan de Pruisische grenzen met hunne werken gereed en ligt de aansluiting daar als voor de hand. Ook is men aau de overzijde der grenzen reeds bezig met graven van een ka naal. Pruisen sielt er veel belang in, met de Groningsche veenkoloniën in aanraking te komen. Greld- en Eflfectenmarlit. Amsterdam, van 14 tot 21 Oct. 1872. De geldmarkt wint het nog altijd in belang rijkheid van de fondsenuiarkt. De laatste moge zich, alle omstandigheden in aanmerking genomen, vrij goed houden, al blijven de prijzen betrekke- kelijk op de eenmaal bereikte hoogte, de handel neemt toch geene groote verhoudingen aan en de speculatie onthoudt bij voortduring haren steun aan dit deel der beurs. Er zijn wel is waar enkele uitzonderingen, zooals met de aandeelen Oostenrijksche bank, waaromtrent men zich nu allerlei illusiën maakt, naar aanleiding van onderhandelingen met Hon garije, die ten doel zouden heboen de hangende geschillen omtrent die bank te re eleu, tengevolge waarvan de prijzen dezen week van f 1014 tut f 1063 is geklommen. Ook in Aaud. Amerikaaiische Spoorwegfoudsen ging het iu de laatste dagen wat levendiger en was de stemming over 't geheel gunsliger, zoo zelfs dat er meer soorten zijn voor uitgegaan dan er gedaald zijn. Tot de laaiste he hooien Illinois cerlif., die pet. van 114% Op 114 pCt. verloten hebben, de St.-Paul en Pac fie, soorten waaivau de 2.1e Sectie van 715 op 70,del869er van 72'A op 70 a 71 54, de Vincent Brainard van 7354 op 7lH pCt. gevalbn zijn; voorts Ouloradu- Laudmaalsch.ippij die heden 64 pCt. blijven legen 65 pCt. voor acut dagen. Aan den w innendeu kant waren o. a. Erie, vau 4254 tot 43nB, Union Pa cific van 33% tot 3414, Milwaukee en Si.-Paul van 67 tut 67», Denver Pacific van 82 tot 825, St.- Louis Eastern van 7514 tot 76% pCtPort-Huron, Port-Rnyal en enkele andere in mindere mate. Doch de Europeesche fonostninarkt leverde over het geheel wenng meldenswaardig op. Onze Na tionale londsen, evenals onze iiutus'ricele papieren, waren Hauw Ceiu i aal-Spoor weg-Aandeelen ver- 1 loreu zells van 35% op 34% a 3414 pCi. in de vici luitiom uoiit uugeui nuuuccicii itii ijuopuur vv noteerden steeds hooger, op f 29 en Handelmaat schappij sluit 13714, dat is pCt. boven den prijs vau de vo ige week. Spanje, Portugal en Rusland ondergingen weinig verandering; echter waren de prijzen van laatstgenoemden eer lager dau willig. Van Russische Spoorwegfondsen verloren Jelez Griasi, Kiew Brest en Baltische, terwijl Poti Tiflis, Jelez Orel, Charkow-Azow en Kursk Charkovv-Azovv tot hoogere prijzen verhandeld werden. In Oostenrijksche rente was wel eenige han del, doch met weinig ambitie. Alleen de zilveren zijn eene fractie hooger gebleven, terwijl in Loterij- aandeeleD weinig omging en dan nog meest tot verlaagden koers. Van Spoorwegaandeelen mede met eenigen handel,sluiten Fransch-Oostenrijkers y, boven de f 13814 waarop zij verleden Maandag genoteerd werden, terwijl Theisssporen van f 27614 op I 27214 a f 274 daalden. Turken stationnair; Egypte sedert verleden week teruggeloopen van 895 op 8954, nadat er in den loop der week eenige prijsverhefling had plaats gehad; Vereenigde Siaten loodsen bijna onveranderd. Van Zuid-Ame- rikaansche zijn oude Mexicanen een weinig lerug- geloopen en leden Peruanen gevoelig: de 6 pCt. van 1870 vao 74% op 7314 a 7314, de 5 pCt. van 1872 van 705 op 70 a 7014 pCt.; doch laatstge noemden prijs is die van Zaterdag, daar er heden, nu de prijs voor de eerste leening 14 pCt. lager is, geen handel in de laatste gedaan is. Wat nu den toestand der geldmarkt betreft, luiden de Bank3taten wel is waar eenigszins gunsliger, maar schijnt er toch nog altijd reden van bezorgdheid te blijven beslaan. Zelfs ducht men dat de Bank van Engeland het disconto niet op 6 pCt. zal kunnen houden maar opnieuw tot eene verhooging zal moeten overgaan. Of het waar is, wat men beweert, dat deze Bank 100 millioen francs in goud van de Fransche Bank in open rekeningcourant zal nemen, vereischt nog alleszins bevestiging. Hoezeer de laaiste staat van de Nederlandsche Bank minder ongunsiig was dan ziju voorganger, besloot loch de directie het discooio en de rente voor beleening te verkoopen. Met belangstelling zien wij den staat vau heden avond te gemoet. De prolongatie houdt zich ter beurze op 514 pCt. hoezeer er bij voortduring ruime toevoer is, zoodat er bij ons althans niet over geldschaarschte te klagen valt, al zij bet ook dat hoi ge interest er voor betaald moest worden. UUITENEA IN O. Fraukrijk. Blijkens de ollicieele berichten is het water in de Fransche hoofdrivieren, met Dame in de Rlióne en de Saone, welke ten gevolge der aanhoudende hevige regenvlagen der laatste weken zeer ge zwollen waren, weder gevallen, zoodat de vrees voor overstroomiugen aau de oevers voorloopig geweken was. De hooge waterstand van de Loire gaf daaren tegen nog tot bezorgdheid aanleiding, terwijl de Lot en de Tarn mede zeer hoog waren, zonder echter daarom voor overslroouiing te doen vreezen. De maire van Nancy heeft geprotesteerd tegen een door sommige Partjsche dagbladen medegedeeld bericht, volgens hetwelk hij zich te Versailles zou zijn komen beklagen over de kne velarijen, welke de inwoners van Nancy van de z.jde der Prüisiscbe autoriteiten te verduren had- deu. In zijn protest, hetwelk hij in de dagbladen geplaatst en aau den Franschen zaakgelastigde bij het hoofdkwartier vau het bezettingsleger medegedeeld heeft, verklaart de maire het voor eene onwaarheid dat hij zich naar Versailles zou begeven bebüeu om over knevelarijen te klagen, welke niet dan in de verbeelding van dagblad schrijvers hebben bestaan, en getuigt teveus dai bij bij elke voorkomende moeielijkbeid iu de gelegenheid is geweest om aau de bevolking vele rampen en overlast te besparen, welke de gewone gevolgen ziju eener vreemde utilitaire bezetting. Volgens de Gaielie de Lausanne beett de Fransche regeeriug de door den oorlog algebru- kene onderhandelingen met Zwitserland over de aansluiting der spoorwegen in Zwitserland en Savoye neder aangeknoopt. Het otlicieuse Ui en Public wijdt eene be schouwing aau de toenadering lussclien oe beide middenpartijen der Nationale Vergadering. Het betuigt over die tuenaüeriug, welke vuor eenige weken alspioug op de gehecb.heid die de meer derheid vun liet recliterceutruui voor de cousli- lunoueele inouuichie bleef koesteren, zijne vol- dueuiug, maar laat op die betuiging de opmer king volgen, Oat bet echter zijn oordeel nog eenigszins opschort. „Twee redenen bestaan er voor die reserve, zou gaat het blad vuurtvooreerst zijn ons bet gemclu en de gieuzeu oer plaats gehad heb- beuue beheeriugeu nog niet vuikuineu bekend; iu de tweede piaais beiiueit de nieuwe politeRe geioolsoelijdenis dez r bekeerden nog zekere be- tesliging, welke vau de aanstaande zi.tiug kan leg moet gezien worden. „Wat de eerste reden aangaat, het is duidelijk dai het geheele rechterunddeu zicli niet als een eeltig mail aau bet liukei midden zal aansluiten. Iu de parlementaire groepen, welker toongevers oe neeren oe Broglie en Saint Ni are Uirardin zijn, worden menseden van zeer verschillende nnien, al hebben zij dezelfde politieke kleur, gevouden. Men mag dei halve aannemen dat van de rechter middenpartij alleen dezulken zich aau de linker middenpartij hebben aangesloten, die reeds vroeger tot de beginselen van het linker- middeu overhelden. Mag uien verder verwachten dat de pas bekeerden, evenals de tot het Chris tendom bekeerde heidenen waarvan de geschie denis spreekt, terstond alles zullen verbranden hetgeen zij vroeger aanbaden en alles aanbidden hetgeen zij vrueger verbrandleD? Allerminst: zij zullen slechts een gedeelte hunner beginselen over boord werpen om zich met te meer kracht aan de overblijvende te hechten. Dit ligt in 's menschen natuur." Na eenigen twijfel te hebben laten doorsche meren of de houding der tot de republiek be keerde leden van de rechterzijde wel ten volle aan de verwachting beantwoorden zal, zegt het blad „Wij verlangen het onmogelijke niet. Men zal moeten bekennen dat er meer berusting dan over tuiging in deze bekeering te viuden is; nu kan men van een bekeerling uit berusting geeu geest- drilt eisclieu, maar men mag vergen dat hij logisch zij. Wanneer de daden van morgen maar over eenstemmen met de betuigingen van heden, dan zijn wij voldaan. Wij zullen reeds tevreden zijn wanneer het rechteruiidden, zonder daarom tot een krachtigen steun voor de regeering te worden, zai gelieven af te zien van de voortdurende op positie tegeo de regeering eu van zijne kleingees- stige haarkloverijen. Onze eischen zijn dus waar lijk niet te hoog. „Maar men moet in de toenadering geene fusie willeu zien. Wij wenschen tusschen het rechter- en linkercentruin dezelfde toenadering welke thans bestaat tusschen de eerstgenoemde fractie en de gematigde rechterzijde. Deze twee groepen toch. al handhaven zij voortdurend haar verschillend karakter en hare in vele opzichten verschillende beginselen, trekken bij gewichtige quaestiën in het gemeenschappelijke belang ééne lijn. „Wanneer daarom een gedeelie der rechter middenpartij de ongeneeslijke monarchaal-gezin- den met hunne niet te verwezenlijken droom beelden verlaat, om aan de linker middenpartij de noodige versterking te geven tot de vorming eener regeeringspaitij; wanneer het ons voldoende waarborgen aanbiedt omtrent zijne bedoelingen, zoodat het de bekende uitspraak tot waarheid maakt dat de republikeinsche regeeringsvorm de minste verdeeldheid wekt, dan zullen alle oprechte republikeinen de aangeboden medewet. I king aanvaarden, en wij zullen de eersten zijn I om het Dignus es inlrare uit te spreken." Volgens het verslag aangaande den sta« I der financiën van Parijs, is de opbrengst dei I stedelijke aecijnzeo, welke op 115 millioen francs I geschat was, )2,4u0,000 francs beneden de raming I gebleven; in die mindere opbrengst deelen heil gedistilleerd met 6; liet bier met 1het werkhout I met 1; levensmiddelen met 1*4; bouwmaterialen I met 254 millioen. Het verbruik van gedistilleerd, I hetwelk in 1867 124,000 en in 1869 132,000 hek. I toliters bedroeg, is gedurende de eerste negu I maanden van 1872 tot 37,483 hektoliters gedaui I rekent men op grond van dit cijfer het verbruu I voor de drie laaiste maanden van 1872 op 16,5(1.1 dan verkrijgt men voor het geheele jaar een vei l bruik van 54,343 zijnde eene vermindering va: I 78,000 hektoliters in vergelijking van 1869. Het verslag eindigt met de volgende woorden I „De waarneming van dezeu toestand zal een le l vendig gevoel vau leedwezen bij den Geineente-H raad van Parijs opwekken, maar hem ook eenel zekere geruststelling verschaffen. Do uitgaven zijnI ontzettend groot, de tot dekking daarvan noodige I belastingen zeer aanzienlijk; maar het vermogen® der bevolking om de lasten te dragen is niet uit-f geput. Iu weerwil van de uit zoo vele belastin-IB gen voortvloeiende verhuoging der prijzen, gaan de meeste zaken en bedrijven goed; alleeu de bouw-indusirie laat nog te wenschen over. Aan den anderen kant heeft Parijs ziju vroegeren glaw herkiegen; de vreemden stroomen uit alle oorden der wereld herwaarts, en de takken van nijver heid, welke hooldzakeltjk vau de vreemdelingen leven, hebbeu in de laatste maanden uitstekende zaken gedaan. Het verblijf van liet opperhoofd des siaats draagt er Diet weinig toe bij om ous weder op te heffen; te betreuren is liet ai leen dat dit verblijf slechts een tijdelijk bezoek is; maar de toekomst belooft ons ook in dezen eene gunstige oplossing. Parijs kan zijn rang herne men, zonder het conservatieve gevoel, in ons land diep geworteld, te kwetsen. Want hel moet ge ëerbiedigd worden, daar niets voor onze belan gen meer bevorderlijk en liet de eenige grond slag is, waarop men in Faukrijk eene lepubliek en eene duurzame orde kan vestigen, zouder welke het Parijs niet vvèl kan gaau." België. Aan den heer Leehère, de gezagvoerder, wiens schip Charles verbrand is, is van wege den pre sident der Vereenigde Staten een prachtig gou den horloge (chi'Oiioineieiter hand ges ehi we- O.jc.ö v od.liiiy tr..r» do t qa'.pugv -vo..» rlx-s. A lUt> rikaanschen driemaster Wyman, den Isten De/ ceinher 187U, welk schip door den bliksem ver- nield werd in den Allantischen oceaan. Eene kleine vergoeding in alle geval bij het ongeluk dat hem zeiven getroffen heeft! Den 16den December a. s. zullen fe Antwer pen de schilderijen uit de nalatenschap van den graaf G. Legrelle, oud-burgemeester dier stad, verkocht worden, waaronder een der schoonste werken van Quinteu-Metsys. Het Journ. de la S. agr. du Brabant wijst mei aandrang op de noodzakelijkheid vaD een nauw- 1 keurig toezicht op het vee, dat uit den vreemde i in België wordt ingevoerd, ook al blijkt heldoor i minder aanvoer uit Duitschlaod eu Holland dat dit toezicht wordt uitgeoefend. Het blad acht het noodzakelijk, omdat de veepest opnieuw in het graafschap York, te Bridlington is uitgebroken en ook te Moskou, op het oogeoblik dat daar een tensoonstelling van vee zou worden geopend, die echter is uitgesteld door het verschijnen der ziekte. Groot-Britanuië De prins van Wales is tijdens zijn verblijf oj Chillingham-Castle veel op de jacht geweest en heeft dezer dagen met één schot een grooteu stier, den koning der stieren, zooals het dier genoemd werd, gedood. Aan een vossenjacht, te zijner eer I gehouden, namen 2000 jagers deel. Tnans zijn de prins en prinses van Wales weer te Londen I teruggekeerd. De commissie voor de openbare werken der stad Londen heeft besloten aau het Lagerhuis de l machtiging te vragen om over te gaan tot den afkoop der tollen, geheven op de Waterloo-brug en de andere meer westelijk gelegen bruggen over de Theems. In talrijke adressen van bewo- uers is op dezen maatregel aangedrongen, Diet [j alleen omdat het hier eene afkeurenswaardige belemmering geldt van het verkeer tusschen twee deelen derzelfde stad, maar vooral omdat men daarvan eene vermindering verwacht van het zeer drukke verkeer over die Dabij gelegen Tlieemsbruggen, waarop geen tolgeld geheven wordt. De afkoop van den vroeger op de South- wark brug geheven tol heeft althans dit goede gevolg gehad. Eenige sigarenhandelaars werdeD dezer dagen te Stockport voor den rechter gedaagd, wegens 't verkoopen van hunne wuar op Zondag, 't Was krachtens de Zondagswet van Karei II. Een der gedaagden werd echter vrijgesproken, op grond, dat hij een Jood was. Eu ook de andere werden niet vervolgd, daar hun advocaat de rechtbank deed opmerken hoe, wanneer de be*

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2