de Marees\,'van Swihderen, op zijn verzoek, als plaatsve'rv. kantonr. te Groningen. Z. M. heeft de benoeming van H. J. K. van den Steen, burgem. van Spanbroek, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd. Z. M. heeft benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Winschoten Mr. A. Lijphart, rechter in de arrond.-rechlbank aldaar. Z. M. heeft den majoor O. W. C. de Brauw, van het 3de reg. vest.-art., op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op f 1800 's jaars. Z. M. heeft respectievelijk in hunnen rang van kapt. en van lsten luit. overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers: de kapt. K. P. Kempers, van het Isle reg. inf, en S. A. Lutz, van den staf der inf., werkzaam bij het departement van oorlog; de lste luit.-adj. E. S. E. Tiesselinck, van het 4de, en W. G. Gelinck, van het 6de reg. inf.; alsmede den lsten luit. Jhr. A. W. Bowier, van laatstge noemd regiment. Z. M. heelt aan F. C. A. C. Leenhof!, beeld houwer, wonende te Parijs, vergunning verleend tot het aaunemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den President der Fransche Republiek ge schonken. BINNENLAND. Rotterdam, 21 October. Hedenmorgen is een 19jarige timmermansknecht van een zijmuur van een in aanbouw zijnd pand, alwaar hij bezig was om binten te leggen, gevallen en een half uur later aan de gevolgen overleden. Gisteravond te 7 uren is te Kralingen een vigilante, met éen paard bespannen, en waarin drie personen gezeten waren, van den tamelijk hoogen kant aan 's-Gravenvveg gevallen en in het water geraakt, doordien het paard schichtig werd en ter zijde sprong. Door spoedige hulp liep dit ongeluk zonder ernstige gevolgen af; alleen werd een der personen, waarschijnlijk door glasscher ven van het portier, in het aangezicht gewond. De beide anderen en de koetsier kwamen er inet een nut pak en den schrik af. De drie in het rijtuig zittende personen moesten een voor een door het raam vau het portier uit het rijtuig ge baald worden. Boskoop, 20 October. Door den raad dezer ge meente is tot plaatselijk geneesheer, op eene wedde van f 700, benoemd de heer T. Heijnis, genees-, heel- en verloskundige alhier. 's-Hkrtoqenbosch, 21 October. Heden werd het vonnis, door den krijgsraad gewezen in de zaak tegen de beide luitenants, beschuldigd van het beschadigen van woningen, door het opzettelijk afbreken van belknoppen, in het openbaar uitge sproken. Zij werden ieder veroordeeld tot 45 dagen cel lulaire gevangenisstraf en twee dagen detentie in de plaats van geldboete. Na de uitspraak hebben de veroordeelden ver klaard gratie te zullen vragen, en dienvolgens zijn zij door den auditeur militair op vrije voeten gelaten. In de zaak tegen den ollicier-van-gezondheid en den kapitein, beschuldigd van onwilligen man slag, worden pog steeds getuigen voor officieren commissarissen alhier verhoord. Het schijnt dat de instructie van het geding vertraagd wordt door de noodzakelijkheid om getuigen uit Limburg te doen overkomen. Breda, 19 October. Hedenmiddag had in de zeepfabriek en stoomolieslagerij der heeren Guljé Zonen a|hjer, een der knechts, O. genaamd, nauwelijks 18 jaren oud, het ongeluk met zijne kleederen in het drijfwerk te blijven hangen, met het gevolg dat hij met de draaiende spil medegesleurd en tegen een muur verpletterd werd, zoodat hij onmiddellijk eeD lijk was. De over- waarbij jongens tot dat vak werden opgeleid, die in vele steden als eene verrassende nieuwigheid gevierd zijn. Het stierengevecht heeft nog een lange loopbaan voor zich, eo nog inenig duizend oude sleperspaarden zullen in het openbaar ver scheurd worden, om de Spaansche natie te amu seeren. Daarentegen worden de karakteristieke nationale drama's nooit meer, of althans zeer zelden opgevoerd, de oude dansen het oude kos tuum verdwijnen, en met hen het laatste over blijfsel van die statige wellevendheid en deltige manieren, die onze Raleighs, Sidneys en Devereux, zelfs in hunnen vijanden bewonderden, en die zelfs genade vonden in de oogen van den scherp- sten criticus van alle aristocraten, den hertog de St. Simon. In éen opzicht is elke Spanjaard streng conservatief. Hij heeft een iunigen afkeer van die zwakheid, die men gastvrijheid noemt, en die manier om gasten in zijn huis te ontvan gen, beschouwt hij als een slecht voorbeeld, dat de noordelijke natiën bij andere volken van het Lalijnsche ras ingang trachten te doen vinden. Hij is getrouw aan dat merkwaardige oude spreek woord zijner voorvaderen, hetwelk zegt: „dat de aangenaamste dag van een bezoek, die is, waarop de bezoeker weder heengaat I" lederie was de zoon en sleun eener weduwe, die alles iu hem verliest. Maastricht, 20 October. Vrijdagavond waren twee gevangenen in een dor kelders van hetge- vangeuhuis alhier bezig met het bereiden van gruisbollen. Een hunner, veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 5 jaren wegens doodslag, maakte van het oogenblik gebruik dat zijn lotgenoot wa ter was gaan halen, kroop door het keldergat, van daar over een drie meters hoogen muur en kwam bij de Minderbroederkerk terecht, waar hij in zijn grijs gevangenispak zich geheel bedaard onder de juist uit die kerk komende geloovigen voegde. Eenmaal in de vrije straat, zette hij het op een loopen, de gewezen Tongersche poort uit, en bereikte het Belgische dorp Lanahen, van waar hij per spoor waarschijnlijk naar Aarschot, zijne geboorteplaats, vertrok. Venlo, 19 October. Woensdag ontwaarde de koster Belfeld een onbekende in de kerk aldaar. Meenende daarin een persoon te herkennen, die voor eeuigen tijd nogmaals aldaar gezien was en na wiens bezoek een balein in den offerstok was bevonden, sloot den koster de verdachten dief in de kerk op en zocht bijstand bij de maréchaussée alhier. Bij zijne terugkomst werd de onbekende nog in den tempel gevonden, en naar Venlo ge transporteerd. Voor den commissaris van politie is het vermoeden gerezen dat hij tevens een der dieven is die voor een paar jaar te Baarloo in de kerk gestolen hebben. Gistermorgen is hij naar Roermond overgebracht en werd in het huis van verzekering alhier bevonden dat hij aanstalten otn uit te breken gemaakt had. BUITENLAND. Fraiikru k. Thiers is Zaterdag te een uren te Versailles aangekomen en werd feestelijk ontvangen. De verschillende autoriteiten en de gemeenteraad kwamen hem reeds aan het station begroeten, of dadelijk in het presidentaal paleis, waarheen hij door de jagers en gendarmes te paard werd geleidde straten, die de president passeerde, waren met vlaggen versierd. Het is de eerste maal dat Thiers, ja, dat eenig president van een republiek op zoo monarchale wijze wordt „in gehaald." Ten gevolge eener circulaire van den minister van oorlog aan de bevelhebbers der militaire af- deelingen, waarin hij hunne aandacht er op vestigt dat de uieuwe wet op de legervorming, waarbij o. a. bepaald wordt, dat de militairen in werkelijken dienst geen deel aau de verkie zingen mogen nemen, eerst op 1 Januari 1873 in werking treedt, hebben de manschappen op de gebruikelijke wijze deel kunnen nemen aau de uitgeschreven verkiezingeu tot aanvulling van eenige vacaturen in de Nationale Vergadering, waarvao de uitslag, voor zoover deze gistermid dag bekend was, is geweest als volgt: Departement der Giroudegekozen de republi- keinsche candidaat Caduc inet 44,900 stemmen, terwijl de oud-minister Forcade la Roquette er 28,700 op zich vereenigde. Departement der Indre et Loire: gekozen de republikeinsche candidaat Nioche met 30,800 stemmen; op den Bonapartistischeu candidaat Schneider waren 29,300 stemmen uitgebracht. Departement der Oise: gekozen met 38,500 stemmen de republikeinsche caudidaat Gérard de Blincourt, tegen 34,500 stemmen welke op den radicalen candidaat Rouselle waren uitgebracht. Departement Morbihangekozen de legitimis- tische candidaat Martin, met 39,700 stemmen; de republikeinsche candidaat Bcauvais vereenigde 30,000 stemmen op zich. Departement Calvados; de republikeinsche can didaat Paris verkreeg 27,400, de legitimistische de Fournès 16,800, de Orlennistische Joret-Desclo- zières 14,200 en de Bonapartistische Colbert-Cha- bannais 2000 stemmen. Departement der Vogeezenverkozen de radicale candidaat Méline met 30,600, tegen 24,100 stemmen op den Orleanistischen candidaat Mougeot. Ten aanzien der reeds vroeger vermelde sa mensmelting van de middenpartijen der rechter- en linkerzijde van de Nationale Vergadering, wordt aan een der Duitsche bladen het volgende uit Parijs geschreven „Door deze beweging zal er eene regeerings- gezinde meerderheid worden gevormd. Een groot getal der leden van de nieuwe partij zal zich aan den heer Thiers aansluiten uit persoonlijk belang, zij het al niet uit sympathie met de republikeinsch- gezinde politiek van het hoofd van den staat. Men denkt aan de aanstaande verkiezingenen voor hen die herkozen verlangen te worden is het zaak zich van de „bonnets poil" (gelijk men de doctrinaire monarchaal gezinden, als St.-Marc Girardin, Doemt) af te scheiden. Deze wijziging der partijen in het parlement begint reeds naar buiten te werken. De verschillende partijen zul len hare huishoudelijke bijeenkomsten gernimen tijd vóór de heropening der Nationale Vergade ring beginnen, en verscheidene afgevaardigden zijn tot dat einde reeds te Versailles aanwezig. De leden van de voormalige middenpartij der rechterzijde ziju daaronder het talrijkste. Om het gewicht der aanstaande wijziging in de verhoudingen te kunnen beoordeelen, moet men zich herinneren welke de toestand der par tijen vóór het reces was. De linker middenpartij telde, in spijt der verdeeldheid welke de afval van haren vice-president, den heer Desseilligny, had doen ontstaan, 165, de republikeinsche linker zijde 140 en de radicale 60 leden. De uiterste rechterzijde werd door 64 leden, meest legitimis ten en nltrainontanen, gevormd. De rechterzijde, waartoe Orleanisten en legitimisten belmoren, telde omstreeks 100 leden. De Bonapartistische partij werd door een 20tal afgevaardigden ver tegenwoordigd, terwijl ongeveer 40 afgevaardigden zich aau geen enkele partij hadden aangesloten, doch nu eens niet de uiterste rechterzijde dan weder met de rechter-middenpartij medesleinden, Telt men de leden vau alle fractiën der linker zijde bij elkander, zoo bereikt men een cijfer van 365, dus nog geene meerderheid in de vergadering, welke 749 leden telt. Bovendien werden er op de bauken der linkerzijde velen gevonden, welke meer overhelden tot de constitutioneele monarchie dan tot de conservatieve republiek. De rechter-middenpartij is thans echter zoo goed als ontbonden. Eene minderheid uit haar midden heeft zich bereid verklaard tot aansluiting aan het linker-midden, doch de meerderheid verlangt eene uieuwe partij te vormen, welke het berusten in het voldongen feit vau den republikeinschen regeeringsvorm als het eerste artikel van haar programma zal aannemen. Het ontworpen pro gramma luidt aldus: 1°. oprechte berusting in den bestaanden toestand, de conservatieve republiek; 2°. de verkiezing van een ministerie overeenstem mende in richting met de meerderheid der ver tegenwoordiging; 3°. bevestiging en ondersteuning van de tegenwoordige regeering, mits zij elk ver bond met het radicalismus afwijze. Op dit programma zullen zich omstreeks 70 af- gevaardigoen van het richter-cent rum afscheiden telt men deze op bij de 365 leden van alle fractiën der linkerzijde, zoo verkrijgt inen een totaal van 430 afgevaardigden, welke in de maand Novem ber de politiek van den heer Thiers althans in de hoofdzaken znlleu ondersteunen. Deze wijziging in de verhouding zal derhalve aan de regeering eene meerderheid bezorgen, in de onderstelling althans dat de radicale partij in politieke quaes- tiën, evenals zij tot dusverre deed, de regeering ondersteunen zal." Men verzekert dat een der afgevaardigden van de linkerzijde, bij het terugkeeren der Na tionale Vergadering het initiatief zal nemen voor een enquête nopens de verantwoordelijkheid van het ministerie-OUivier voor de rampen, die Frank rijk hebbeu getroffen en dat de regeering zich niet zal verzetten tegen het instellen van zulk eeu enquête. Gisteren hebben wij gemeld dat zich reeds meer dan 500 afgevaardigden te Versailles of Parijs bevinden. Er schijnt in het bericht van den Constitutionnel, waaraan wij het ontloendeu, een 0 te veel ingeslopen te ziju. Heden wordt toch bericht dat zich ter uauweruood 50 gede puteerden reeds op hun post bevinden. De Fransche regeering besteedt tegenwoor dig belangrijke sommen tot het aanschaffen van paarden, ten einde de in den laatsten oorlog ge- ledeu verliezen weder aan te vullen. Aan eenige Fransche bladen wordt uit Italië geschreven dat de inundatiën daar te lande nog een meer dreigend aanzien opleveren dan in Frankrijk. Verder bericht men dat de heer Ern. Renan te Rome aangekomen en als spreker in den (Jercle Cavour opgetreden is. Zondag is het vroeger door ods aangekon digd geschrift; Vingt mois de présidence verschenen. Het is een apologie op Thiers' regeering; hoewel door iemund uit de omgeving van den President en misschien onder zijn goedkeuring of toezicht geschreven, bejegent het den heer Gambetta met groote beleefdheid. Bij het verluten van het Fransche grond gebied heeft prins Napoleon zijn voornemen te kennen gegeveu om ook al heeft hij steeds de wet wederstreefd zich thans onder de hoede van de wettelijke bepalingen te plaatsen. Vol- geus het Bouapaitistisch orgaan, de Soir, houdt hij woord, en heeft hij den volgenden brief ge richt aau den procureur-generaal bij liet Hof van appèl te Parijs: Chalet de Pranqins 14 Oct. 72. „Mijnheer de procureur-generaal. „Ik ben Fransch burger, geen verbanningswet heeft mij getroffen. „Ik ben in het volkomen genot van al mijn burgerlijke en staatkundige rechten; ik ben lid van den algemeenen raad van Corsica. „Ik beu in Frankrijk gekomen om in de op voeding mijner zoons te voorzien; ik was in het bezit van een gezegeld paspoort. „Nochtans ben ik gesommeerd, in strijd met de wet op de persoonlijke vrijheid, uit de kracht van een bevelschrift van den minister van bin- neolandsche zaken, voor den minister geteekend door den heer Calmon, onder-secretaris van staat, om onmiddellijk het Fransche grondgebied te verlaten. „Op mijn formeele weigering om te gehoor zamen, ben ik gearresteerd door den heer Clé ment, commissaris van politie, op last van den heer Pélinot, ihet van het kabinet van den heer prefect van politie. „Ik heb te vergeefs geprotesteerd tegen de on wettigheid van die aanhouding, die buiten rech ten, in strijd met alle voorgeschreven voorschrif ten, door agenten zonder hoedanigheid heeft plaats gevonden. „Ik heb te vergeefs van hen, die mij arres teerden, de vertooning van eenig bevelschrift, de opgave van het misdrijf of der overtreding, waar aan ik mij zou hebben schuldig gemaakt, ge vraagd. „Te vergeefs heb ik er op aangedrongen om voor eenig burgerlijk of militair rechter te wor den gebracht. „Hel aanwenden van de kracht is het eenig antwoord geweest op mijn protesten, op mijn verzet. «Ik werd lichamelijk aangegrepen door de gendarmes en onder geleide naar de grenzen gevoerd. „Steeds heb ik gemeend, mijnheer de procu reur-generaal, dat het inroepen der landswetten het meest afdoende middel was om misbruik en schending van gezag te keeren. „Daarom kom ik mij met vertrouwen onder de bescherming der wet plaatsen en een klacht bij u indienen tegen de heeren Lefranc, minister van binnenlandsche zaken, Renault, prefect van politie, Pétinot, chef van het kabinet van den heer prefect van politie, schuldig aan een aan randing der vrijheid van mijn persoon, misdrijf voorzien en strafbaar gesteld bij de uitt. 114 en volgg. van de Code Pénal. „Ik verklaar mij civiele partij te stellenen onder reserve, voor het geval er geen gevolg aan mijn klacht mocht worden gegeven mijn actie voor den bevoegden rechter te zullen brengen. „Ontvang, mijnheer de procureur-generaal, de verzekering mijner bijzondere hoogschatting. „Napoléon (Jéróme)." België. De jonggeboren prinses van België, dochter van den graaf en de gravin van Vlaanderen, zal tot peter en meter hebben den Kroonprins en de Kroonprinses van Saksen. Er is in de laatste dagen veel gesproken over het voornemen van den Minister van Oorlog om zijn ontslag te nemen en zelfs reeds over zijn vervanging. Wat daarvan is, zegt de Ind. Beige, weten wij niet; maar de minister heeft invitatiën rondgezonden voor zijn wekelijksche soirées, die den eersten Donderdag in December zullen aan vangen; dit komt niet wel overeen met een spoe dig aftreden. Jl. Zondag heeft op plechtige wijze, onder voorzitterschap van deo minister van buitenland- sche zaken, in den temple des Augustins te Brus sel, de uitreiking der prijzen plaats gehad aan de deelnemers in België, aan den internationalen schietwedstrijd van 1872. Groot- Ï5i-i tïluilio. In het Freeman's Journal van Dublin wordt offi cieel bet programma der Katholieke Unie van Ierland openbaar gemaakt, welke ten doel heeft om den paus, de Katholieke belangen, en de vrij heid der geestelijkheid en der godsdienstige orden to verdedigen. Het berooven van den paus, het verdrijven der monniken en Jezuïeten uit hunne kloosters en het schenden der kerken hebben volgens dit programma tot de oprichting aanlei ding gegeven. De vereeniging bestaat uit leden en aanhangers van beide seksen en van allen rang en stand, ook bisschoppen, pairs en leden van 't parlement; de hoogste raad bestaat uit 30 gekozen leden van welke 5 besluiten kunnen nemen, en wier taak het is om op alle wetten acht te geven, waarbij Katholieke belangen zijn gemoeid, com- missiën te benoemen en eenmaal 's weeks te vergaderen. Admiraal Cochrane, de oudste vlootvoogd in rang van Groot-Brittannië, in 1866 als zoodanig benoemd, is volgens een gisteren per telegraaf ont vangen bericht, overleden. Sir Roundell Palmer, die onder den naam van baron Selborne tot lord-kanselier is verhe ven, heeft voor zijne werkzaamheden gedurende het rechtsgeding te Genève over de Alabama niet eene schadeloosstelling van 30.000 p. s. ont vangen maar slechts van 6000 p. Welnu, hier te lande laat zich eeu advocaat ook wel met 72,000 afschepen. Duitsohland. De keizer heeft Zaterdag een bezoek afgelegd bij de gravin von Hohenau, gemalin van wijlen prins Albrecht. De beide zonen uit het tweede morganatisch huwelijk van den prins waren ook bij den lijkdienst tegenwoordig. Het Huis van Afgevaardigden zal reeds heden zijn eerste zitting houden. Tal van leden waren reeds gisteren te Berlijn aangekomen. Volgens de Oresdener Nachrichlen zal prins von Bismarck niet op zijn landgoed te Varzin blijven tot op het tijdstip van den terugkeer der wetgevende macht. Het blad meent te weten dat de rijkskanselier het gouden echtfeest van den koning en de koningin van Saksen zal bijwonen en te Dresden zijn intrek zal nemen ten huize van

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2