alleen de gele kleur bleef ongevoelig voor den invloed der steenkolen. (De Huisvrouw.) De Staals-Courant behelst de Statuten van de Landbouvv-Societeit Ceres", gevestigd te Obdam, provincie Noord Holland, arrondissement Hoorn, goedgekeurd bij Koninklijk besluit. De Slaafs-Courant bevat het eerste verslag aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, van de Commissie van 1 Augustus 1872 tot ultimo Juli 1878, belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens artikel 4 der Wet van den lsten Juni 1865 Staatsblad N°. 59.) Door den Nederlandschen consul te Barcelona wordt de heer A. de Compte aangesteld als zijnen vice-consul aldaar. Z. M. heeft den heer Mr. A. M. Maas Geeste- ranus benoemd tot redacteur van de Nederlandsche Slaats-Courant. Z. M. heeft aan H. E. van Duyl, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hasselt. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Naaldwijk J. Bikkers, notaris aldaar. Z. M. heeft aau Mr. P. J. Paets, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Woerden. Z. M. heeft aan L. J. M. Timmers Verhoeven, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Zevenaar. BINNENLAND. Amsterdam, 18 October. In de gisteravond ge houden vergadering der afdeeling Koophandel, van de Maatschappij Felix Meritis, is met groote meerderheid door de vergadering de wenschelijk- heid der vervroeging van het beursuur uitge sproken. Velsen, 18 October. De hooge zee en de golf slag tengevolge van den Westenwind heeft op de KaDaalwerken aan de Noordzee een zeer nadee- ligen invloed uitgeoefend, vooral het zuiderhoofd heeft veel geleden, en de betonblokken zijn op veel punten verplaatst. Ook het noorderhoofd ver toont hier en daar scheuren. De afsluitdijk in het IJ is ook beschadigd en het waterkeerend vermogen van dien dijk wordt door deskundigen zeer betwijfelder loopt een gerucht, dat bij de directie der publieke werken een wenk ontvangen was, dat meo zich behoorde voor te bereiden op mogelijke doorbraak vaD den afsluitdijk. Het groot belaDg dat de handel heeft bij den goeden uitslag der kanaalwerken en de voltooiing binnen de bepaalde termijnen, doet met ongeduld eenig officieel bericht omtrent den waren stand van zaken tegemoet zien, Nieuwediei, 18 October. Hedenochtend vroeg ont dekte men brand aan boord van het Noordsche schip Prins Oscar Frederik, kapt. Christophersen, van hiernaar Akyab bestemd. Dadelijk werden met de brandspuiten der marine en uit deze gemeente alle pogingen aangewend om den brand meester te wordeD, maar de geweldigen rook verhinderde de pogiDgen oin beneden in het schip te komen. Ten einde gevaar voor de nabijliggende schepen te ontgaan (er lag een schip met petroleum geladen in de nabijheid), werd het vaartuig door een sleep boot uit de haven gesleept naar de Harsens en ook daar heeft men nog alles beproefd om den brand meester te worden, maar te vergeefs. Het zal geheel afbranden; zooeven valt de bezaansmast. De kapitein was in Amsterdam. Het schip is nau welijks 15 maanden in de vaart en trok door zijn sierlijken bouw aller aandacht. 's-Gravesande, 17 October. De heer G. C. Din- gemans, de oudste ingezeten dezer gemeente, een man die zich bij onderscheiden gelegenheden als een groot weldoener heeft doen kennen, eu die eerstdaags zijn 92sten jaardag denkt te beleven, heeft aan het hervormd groot armbestuur ten behoeve dier stichting een gift van f 2000 ge schonken. Hkllevoetsluis, 18 October. De monitors Heili- gerlee, Krokodil, en Tijger gaan, na alhier gedokt te hebben, naar Rotterdam en Dordrecht, om al daar dezen winter te verblijven. De schade aan de machine van de Haai wordt door de fabriek van Feyenoord voor hare reke ning alhier hersteld. Heen vliet, 18 October. Naar wij vernemen wenscht het rijk de zalmvisscherij op de Maas, behoorende aan de heerlijkheid dezer gemeente en zijnde dus thans het eigendom van mevrouw de wed. Lamaison van Heenvliet, af te koopen. Arnhem, 18 October. Het Provinciaal Gerechtshof behandelde gisteren een zaak van valsche munt. Een jongen uit Kuilenburg nl. had op de volgende wijze valsche kwartjes gemaakt. Hij drukte op twee dunne koperen plaatjes de stempels van een kwartje af, soldeerde deze aau weerszijden op een cent, sneed dan de cent rondom af tot op de grootte van een kwartje en verzilverde dit stuk metaal met kwik, dat hij achter van een spie geltje had afgeschraapt. Ongeveer 8 dergelijke muntstukken had hij voor echte kwartjes te Kui lenburg doen uitgeven. Spoedig echter ontdekten zij, aan wiu de stukken in betaling waren gpge- ven, dat zij bedrogen waren gewnrdenen weldra kwam het uit, dat de beschuldigde de munt had nagemaakt. Bij eene huiszoeking ten zijnen huize werd er nog een dergelijk kwartje en enkele ingrediënten, bij de vervalsching gebruikt, ge vonden. Ter terechtzitting werd voorgelezen een uitspraak van het muntcollege, dat de munt stukken, welke het had onderzocht, voor valsch verklaarde. De beschuldigde bekende zijn mis drijf volledig. De advocaat-geueraal achtte dit dan ook wettig en overtuigend bewezen. Op grond van verzachtende omstandigheden requireerde hij een gevangenisstraf van 3 jaar en geldboete van f 50. Mr. A. J. Kronenberg, de verdediger van den beschuldigde, uieeude dat uit niets was gebleken, dat de door het muntcollege onderzochte munt stukken dezelfde waren, welke deze besch. had vervaardigd, zoodat zijn misdrijf niet bewezen geacht kon worden. Hij concludeerde dus tot vrijspraakmocht het Hof de schuld echter als bewezen aannemen, zoo wees ook hij op verzach tende omstandigheden. Na re- en dupliek veroor deelde het Hof den besch. tot een cellulaire ge vangenisstraf van 6 maanden en 50 boete. (Arnh. Cl.) Apeldoorn, 17 October. Z. M. de Koning heeft aan de commissie voor de volksvermakelijkheden f 200 doen toekomen. Hengelo, 18 October. In de Nederlandsche ka toenspinnerij is dezen middag te 5 uren een he vige brand uitgebroken. Aan blusschen valt niet te denken. Groningen, 17 October. Den llden October overleed hier de heer Jacob Beets, gedurende meer dan 40 jaren onderwijzer aan het instituut voor doofstommeu te dezer stede. Doof geboren, werd hij reeds op zijn zesde jaar door zijn ouders toevertrouwd aan den stichter van het Gronin ger instituut, Henri Daniel Guyot, die hem in zijn huisgezin opnam, waar hij weldra zóo als een familielid werd beschouwd, dat hij tot aan den dood van dien stichter in diens huis en daarna nog gedurende een twintigtal jaren ten huize van zijn zoon en opvolger, Dr. Ch. Guyot, bleef wo nen. In 1829 werd hij, op 18jarigen leeftijd, als kweekeling-ouderwijzer aan het instituut werk zaam; van dien tijd af tot weinige dagen vóór zijn dood wijdde hij al zijn krachten aan het on derricht zijuer lotgenooten, voor wie hij steeds een liefderijk eu ijverig leermeester en vriend was. Hoewel hij de spraak niet goed machtig was en zich daarvan ongaarne bediende, wist hij zich toch èn door schrift èn door zijn ongekun stelde en zeer verstaanbare mimiek zoo duidelijk uit te drukken, dat hij algemeen goed begrepen werd en alleen, zoowel buiten als in ons land, vele reisjes deed, zonder daarbij bezwaar te ont moeten. 's-Hertoqenbosch, 17 October. Nadat de briga dier der marechaussée uit Waalwijk zes nachten eeuige afgesloten tuinen bewaakt had, mocht het hem hedennacht gelukken den dief, die daar meermalen kwam om groenten en wat hem voor de hand kwam te stelen, op beeter daad te be trappen. Toen de liefhebber in het licht gebracht werd, herkende men in hem den nachtwaker der ge- gemeente. Moergestel, 17 October. Gisteren is hier een wild varken bespeurd; het schijnt door het hooge water uit het Broek verdreven te zijo, is door een ven gezwommen, heeft bij een boer het aard appelenveld omgewroet en is van daar naar een anderen boer gegaan en heeft jacht willen maken op de kippen in den stal; dit niet gelukt zijnde heeft het den weg ingeslagen naar de bosschen van Jhr. van Swinderen ouder Oisterwijk. Zooals men hoort zullen de jagers van daag er weder jacht op maken, liet schijnt nog een vluchteling te zijn van den Duitscli-Frauschen oorlog. Kaatsheuvel, 18 October. Dooreen 30tal schoen fabrikanten alhier, werden op 3 en 10 October j.l. bijeenkomsten gehouden ter bespreking der verhooging van het werkloon huDner knechts. Zij namen in overweging dat: in weerwil van den opmerkelijken vooruitgang in het vak der schoenmakerijin weerwil van de aanzienlijke stijging der noodzakelijkste levensmiddelen, het werkloon hunner meeste artikelen in 20 a 30 jaren tijds op hetzelfde peil gebleven was en kwamen daarna tot het eenparig besluit: dat het niet meer dan billijk en om moeilijkheden met hunne knechts te vermijden, ook noodzakelijk was, het werkloon met 20 pCt. te verhoogen. Dat dit algemeene tevredenheid verwekte, be hoeft geen vermelding aan hen die met den toe stand onzer gemeente bekend zijn. BUITENLAND. Groot-Britannië, De heer Fortescue, lid van het Parlement, is voor eeuige dagen te Pesth aangekomen met de Londeusche mailboot. VaDdaar is hij naar Bal moral gereisd, naar ,men zegt om het nieuwe haudelstractaat met Frankrijk ter teekeniug voor te leggen aan de Koningin. Men zegt dat het verdrag aanst. Vrijdag door de gevolmachtigden der contracteerende partijen zal worden getee- kend. Du afgetreden lórd-kanselier heeft aan zijn kiezers te Richmond een adres van afscheid ge richt. Men zegt dat een conservatief in zijn plaals tot kandidaat zal worden gesteld, maar noemt Dog geen namen. Aan de Times wordt betreffende het han- delstractaat gemeld, dat de Fransche wijnhande laars van himne regecring de mededeeling heb ben ontvangen, dat de Britscbe regeering bij de onderhandelingeu geweigerd heeft zich le ver binden tot eene handhaving van de tegenwoor dig geldende wijze van berekening van het in voerrecht, welke ten gevolge had dat de Fran sche wijnen met een veel lager recht werden belast dan de uit Spanje, Portugal en Italië af komstige. Tusschen de Engelsche en Belgische regee ringen is den 31steu Juli jl. een nieuw uitleve- ringstractaat gestolen, dat den 29sten Augustus is geratificeerd. Gisteren werden de bepalingen van dat tractaat door de regeeringsorganeu mede gedeeld. Woensdag heeft in de Katholieke kerk in Farmstreet, Berckley-square, Londen, de plechtige begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den baron de Beaulieu, laatst gezant van België bij het kabinet van St. James. Die plech tigheid werd bijgewoond door lord Granville, graaf vou Beust, de Birmansche ambassade en tal van andere vreemde gezanten en autoriteiten. In het arsenaal van Londen is onder een 600tal arbeiders een werkstaking uitgebroken, omdat men sedert eenigen tijd werken, die vroe ger per stuk werden uitbetaald, bij massa in 't werk gegeven heeft, hetgeen zeer nadeelig voor hen is. Vroeger hebben zij loonsverhooging en minder werkuren gevraagd, doch op hun ver zoek geen antwoord bekomen; die grieven laten zij thans rusten, maar honden zich aan de tegen woordige bedeukingen. Te Glasgow is op een meeting van eigenaren der steenkolenmijnen besloten om in plaats van een shilling loonsverhooging per dag aan de knechts, den prijs van de steenkolen wegens vermindering van vraag met 8 sh. 6 d. te verlagen. De gezant van den koning van Abyssiuië, generaal Kirkham, van wiens aankomst in En geland wij onlangs melding maakten, heeft aan de Engelsche pers hoogst merkwaardige inlich tingen verschaft over den slavenhandel, die nog in het hart van Afrika bestaat. Voorat geldt dit de slavenmarkten in Arabië en Turkije, waar jaarlijks 80 a 90,000 slaven verhandeld worden, ineereudeels kinderen van 7 a 8 jaar. Boven de 16 jaar zijn zij door de kooplieden niet gewild, omdat zij dan te onhandelbaar zijn. De meesten dier ongelukkigen komen uit Midden-Afrika en van den Wil ten Nijl en worden, na door de handelaars te Kassala bijeengebracht te zijn, te Metemmeh ter markt gevoerd, van waar de koopers hen medcncmen naar Jedda. De wijze waarop de handelaars zich hun koop waar verschaffen is deze: Zij gaan naar een dorp met zijden stoffen en kleine artikelen van weelde bij zich, die zij tegen slaven ruilen, welke zij met zich nemen riaur Massoea of Jedda, van waar zij te laud naar Turkije wor den verzonden. Een mooi koperkleurig meisje geldt 140 dollars of ongeveer f 350 op de markt te Metemmeh, waar groote partijen" verhan deld worden. De Shankettoes en Gallas zijn vooral om hunne schoonheid zeer gezocht en van 90 tot 100 dollars waard; de meisjes meer, daar zij voor de harems moeten dienen. Een Afrikaansch opperhoofd rooft als hij in oorlog is zooveel mogelijk meisje» vud zijn vijand, verkoopt ze en maakt de manne lijke gevangenen tot zijn eigen slaven. De 80 a 901)00 slaven, die jaarlijks in Turkije worden iDgevoerd, worden Mahoinedanen. In Abyssinië zijn de wetten op de slavernij zóo streng, dat ieder, die op het verkoopen van een slaaf betrapt wordt, zonder vorm van proces aan een boom wordt opgehangen. De kooplieden, die de sla ven transporteeren, zijn steeds in grooten getale bij een en het is meestal onmogelijk hun den buit te ontrukken. Generaal Kirkham houdt het ervoor, dat de Khedive heimelijk dien handel begunstigt, al verfoeit hij dien ook openlijk. Om de kust te bereiken moeten de slaven veer tig en zelfs vijftig dagmarschen afleggen. De koop lieden behandelen hen onderweg gewoonlijk goed, om hen in behoorlijken staat aan de markt te kunnen brengen. De koperkleurigen gelden meer dan die van Indisch ras. De Nubische meisjes zijn hooger in waarde dan de jongens en vooral als dienstmaagden zeer gezocht. De inlichtingen van generaal Kirkham beves tigen al wat Dr. Livingstone en de heer Stanley over de slaven in het hart van Afrika hebben geschreven en verhaald. De gezant hoopt dat hij daarmeê de aandacht van het publiek zal vestigen op dien verfoeilijken handel. Frankrijk. De heer Thiers keert heden naar Versailles terug. - De ontruiming van het departement der Haute-Marnc gaat zeer langzii im vooruit. Men verwucht dan ook niet vóór 10 uf 15 November de geheele voleindiging dezer operatie. Door de ofïïcieuse Agence Havas is het vol gende aan de Parijsche dagbladen bericht: De heer Ozenne wordt heden of morgen uit Londen alhier verwacht. Hij komt aan de regee ring den uitslag mededeelen van de laatste onder handelingen over het haudelstractaat. welks spoe dige onderteekening stellig verwacht wordt. De president der republiek zal waarschijnlijk bij de heropening der zitting van de Nationalo Vergadering, hetzij bij eene boodschap, betzij bij wijze eener redevoering, een verslag geven van den toestand des lands; het gerucht is echter on gegrond dat hij zich reeds met het opstellen eener boodschap zou bezig houden. De regeering is niet voornemens eenige maat regelen tegen de kerkelijke corporatiën te nemen; de door haar aan de bedevaarten toegekende vrijheid toont dat zij in dergelijke betooningen geen gevaar ziet voor den openbaren vrede. Voor de verkiezingen welke op 20 October moeten plaats hebben, zijn de volgende candidaten gesteld: In het departement Algiers het voormalig lid van het gouvernement der nationale verdedi ging Crémieux en de oud-prefect Bertholon door de radicale partij, en daartegenover een voorstan der der tegenwoordige regeering. In het depar tement Calvados staan niet minder dan vijf can. didaten tegenover elkander, als: een radicaal republikein, een republikeinschgezinde, een x»rle- anist, een legitimist en een bonopartist. In het departement der Gironde dingen naar de verkie zing een radicaal en de voormalige minister van binnenlandsche zaken van .Napoleon III, de heer Forcade de la Roquette. In Indre et Loire staan een bonapartist en een republikein, in Morbihan een republikein en een clericaal tegenover elkan der. In het departement Oise heeft de radicale candidaat alleen een gematigd republikeinschen mededinger, terwijl in het departement de Vogee- zen een orleanist en een radicaal zich candidaat hebben gesteld. De heer Gontant-Biron, Franscb gezant te Berlijn, is gisteren van verlof naar zijn post teruggekeerd. Het bericht, dat er te Carcassonne een kamp zou worden opgericht, wordt nu weder tegenge sproken. In den Elzas en Lotharingeu zijo zeer ge strenge maatregelen genomen ten aanzien der vroegere inwoners, die de Fransche nationaliteit hebben behouden. Zoo kwam de heer Gros-Jean, oud-gedeputeerde, thans te Montbéliard woonach tig, dezer dagen te Guebwiller, om zijn moeder te bezoeken, doch ontving van de Duitsche auto riteiten de aanzeggiug dat hij spoedig moest ver trekken, als hij ten minste niet als Duitscher wilde aangemerkt worden. -De heer Jules Simon heeft voor eenigen tijd aan den heer André Rousselle verlof gegeven, om in het departement van de Oise voorlezingen te houden over Frankrijk's geschiedenis. De minister van binnenlandsche zaken heeft dat verlof echter ingetrokken. Voortdurend worden versterking6troepen naar Nieuw-Caledonië gezonden. Thans zijn weder 61 onderofficieren en manschappen van de marine- artillerie aangewezen om naar de strafkolonie te vertrekken. Jaarlijks wordt nog op den 16den October te Parijs in een der kerken een lijkmis gehouden ter eere van de nagedachtenis van Marie-Antoi nette; in de laatste jaren neemt echter de be langstelling voor die plechtigheid af; dit jaar althans zijn behalve eenige andere getrouwen, slechts twee mannen van naam ter kerke gegaan maarschalk Mac-Mahon en generaal Ladmirault. Omtrent de behandeling der zaak van maar schalk liazaine loopen de geruchten nog zeer uiteen. Terwijl sommigen de verschijning van den oud-legercommandant voor zijn rechters als zeer aanstaande blijven beschouwen, is, volgens anderen, de instiuctie, het getuigenverhoor nog niet afgeloopen en dus zeker nog geen aauvang gemaakt met het samenstellen van een rapport. Op één punt komen echter alle berichten overeen: de toenemende waakzaamheid, die ten aanzien van den voorloopig gevangene wordt aan den dag gelegd en die zijn grond 6chijnt te vinden in de tegenwoordigheid van prins Napoleon en zijn aanhangers in de omstreken van Parijs, in verband met eenige andere verdachte verschijn selen. De Fransche pers heeft de berichten nopens het zonderling aanmelden van een medeplichtige aan het inoordtooneel van Pantin, bij de politie te Brussel, met groote kalmte ontvangen, omdat men algemeen ook te Brussel, blijft gelooveu aau een mystificatie of een zinsverbijstering, al is het ook op éen bepaald punt.. Er moeten toch nog meerdere personen zijn, die, sedert het gebeurde met Troppuiann, daarover steeds spreken en iu dit opzicht dus alteen krankzinnig schijnen. Dultsohland, Omtrent de aankomst van den keizer (zie telegrammen) wordt nog het volgende uit Berlijn gemeld.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2