21 October. N°. 3896. Maandag A0. 1872. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maandenƒ8.00. Franco por post«8.85. Alionderlyka Nommenn 0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVKRTKNTIKN. Voor lederen regelƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsrnimte die i\j beslaan. Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdag 24 October 1872, des namiddags te een uur. Onderwerp De gemeentebegrootiDg voor 1873. Lelden, 19 October. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 107 tot 118 vol wassen personen en van 37 tot 45 kinderen. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is de discussie, waaromtrent de hoofdzaak gisteren per telegraaf medegedeeld werd, tot Art 7 van het wets-outwerp ter voorziening tegen be smettelijke ziekten gevorderd. Art. 4 werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In Art. 5, strekkende tot betvorleenen van be voegdheid aan den burgemeester, om besmette of van besmetting verdachte voorwerpen ten koste vau de gemeente te doen ontsmetten, of na voor afgaande onteigening te doen vernietigen, kwam deze zinsnede voor: «Het (daartoe te nemen) be sluit wordt op de gebruikelijke wijze ter open bare kennis gebracht en in een of meer daarbij aan te wijlen dagbladen geplaatst. Ter tegemoet koming aan de door sommige leden gemaakte bezwaren, liet de Minister vaD Binnenlandsche Zaken de in cursief geplaatste woorden weg vallen. Een amendement van den heer van Kuyk, om ook de overige woorden derzelfde zinsnede weg te nemen, werd met 46 tegen 14 stemmen ver worpen. Het gewijzigde artikel werd, Dadat de heeren van Houten, van Kuyk, Heemskerk, Smidt, Bredius, en de Minister van Binnenlandsche Za ken het woord hadden gevoerd, zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Op Art. 6, luidende aldus: „Bij het verschijnen vau besmettelijke ziekten kunnen burgemeester en wethouders teu koste vau de gemeente verzamelingen van mest en an der vuil, waar die zich ook bevinden, doen op ruimen of onschadelijk maken, goten en slooten doen reinigen en andere voorzieningen tot bevor dering der openbare reinheid treffen. Dit geschiedt niet dan nadat bij, wien het aangaat, in de ge legenheid zij gesteld, biuDen een door hem te bepalen tijd, daarin op eigen kosten te voorzien," werden drie amendementen voorgesteld; één van den heer de Jong; die wenschte te doen vervallen de woorden „Bij het verschijnen van besmettelijke ziekten kunnen burgemeester en wethouders ten koste van de gemeente," en ze te vervangen door deze: „Burgemeester en wethouders kunnen ten koste van den eigenaar enz: één van den heer Jonckbloet, die het artikel aldus wilde doen luiden „Bij het verschijnen of dreigen van besmette lijke ziekten is de burgemeester bevoegd, des noodig teu koste vau de gemeente, verzamelingen: vau mest eu ander vuil, waar die zich ook be- viuden, te doen opruimen of onschadelijk te ma ken, goteu en slooten te doen reinigen en andere voorzieningeu tot bevordering der openbare rein heid te treffen. Dit geschiedt niet dan nadat hij, dien het aangaat, in de gelegengeid is gesteld, binnen een door den burgemeester te bepalen tijd, daarin op eigen kosten te voorzien." één van den heer van Lynden van Sanden- burg, die de woorden: „kunnen burgemeester en wethouders," verlangde veranderd te zien in„is de burgemeester be voegd." In den loop der beraadslaging, waaraan be halve de voorstellers deel namen de heeren van Houten, Idzerda, vaD Eek, Saaymans Vader, Borret, Begratn en de Minister van Binnenland sche Zaken, voegde de laatste, ter tegemoetko iiiing aan van vele zijden geopperde bedenkin gen, in den aanvang van het artikel achter het woord: „verschijnen," de woorden: „of dreigen," De heer de Jong trok zijn amendement in: de beer Saaymans Vader stelde op het artikel van het outwerp en op het amendement van den heer Jonckbloet als sub-amendement voor de woorden, „waar die zich bevinden," te veranderen in „voor zoo ver die zich bevinden binnen de bebouwde kom der gemeente." Alle amendementen werden verworpen, en het gewijzigd artikel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Zr. Ms. raderstoomschip Valk, onder bevel vaD den kapitein-luitenaut-ter-zee Jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Brengel, is, in den namiddag van den 18 dezer, van zijne reis naar Engeland, weder ter reede van Texel teruggekeerd. Naar men weet heeft H. M. de Koningin met genoemd stoomschip de reis naar Engeland ge daan. H. M. heeft door de ongunstige weersge steldheid een langdurige reis gehad, doch is in welstand to Londen aangekomen. De graaf en de gravin van Derby hebben, naar de Globe meldt, tegen de volgende week een kring van aanzienlijke gasten op hun landgoed te Knowsley genoodigd, ten einde aldaar de Koningin der Nederlanden te ontmoeten. Sedert Juli, toen de Victoria regla, in den Acadeinietuin alhier, hare eerste bloem opende, werd deze inrichting door nagenoeg 30,000 be langstellenden bezocht, waaronder een niet gering getal vreemdelingen. De plant groeide en bloeide onafgebroken door. Heden, Zondag, opent zich de tweeëndertigste bloem, die dus ook Maandag open en op haar fraaist zal zijn; de plant heeft nu niet minder dan achtien goed ontwikkelde bla deren, die, zooals in deze week bleek, met gemak een knaapje van zeven jaren en hooger nog kun nen dragen; er waren echler tijden dat er twintig van waren. Eerstdaags wordt de kas, in 't belang van eenige noodzakelijk daaraan te verrichten werkzaamheden, ontruimd. Naar men verneemt zal den 29sten en 30sten dezer maand de Internationale Conferentie ter zake der Rumeensche geloofsvervolging gehouden worden. Zij draagt voorloopig het karakter eener vertrouwelijke besprekiDg. De conferentie zal o. a. worden bijgewoond door de volgende gedele geerden de heeren Sir Moses Montefiore bart., en Sir Francis Goldsmit, lid van het Lagerhuis, (Engeland); baron Bleschröder en professor Dr. Lazarus te Berlijn (Pruisen); Crémieux, ex-minis ter van Buitenl. Zaken en Isidore, Opperrabbijn van Frankrijk, (Frankrijk); J. R. Bischofsheim, lid van den Senaat en Astruc, Opperrabbijn van België, (België); Mr. J. E. Goudsmit, hoogleeraar Leiden H. H. Tels, advocaat, Rotterdam en J. A, Levy, advocaat, Amsterdam; (Nederland). Gisteren zijn te 's-Gravenhage geëxamineerd voor de handwerken 14 onderwijzeressen. Allen werden toegelaten, zijnde de dames H. E. Bak ker, N. H. A. Bousscholte, A. P. J. Bruining, C. J. Gerlings, H. N. Guichard, G. D. M. van 't Haaff, J. H. Hendriks, J. H. M. J. Keppener, J. M. van Hoogstraten, M. Kelder, M. T. H.Root, J. J. de Sauvage, F. H. C. Sonnenberg, en C. S. C. Walther. Voor de acte van hulponderwijzeres 21 candidaten, afgewezen 4; toegelaten 17, de dames A. H. van Breda, E. R. S. de Cocq, L. F. Gunther, J. C T. Hansen, E. H. van Hoog straten, O. P. N. Jullien, L. G. de Koomen, C. G. Lijssen, A. M. Mikkers, A. M. Mingelen, H. A. Schaberg, VV. A. Scheers, P. Stronk, C. J. G. van der Upwich, C. J. G. Usener, A. Wildschut en G. H. M. vati der Wulf. Met veel genoegen brachten wij heden een be zoek in de groote zaal van Zomenorg, waar eene verzameling Fransche en Engelsche staalgravures, litographiën, enz. afkomstig uit den plaathandel van de heeren Sohreuder eu van Baak ten ver koop is tentoongesield, die uitstekend mag genoemd worden, vooral wat de plaatwerken in kleuren druk betreft. De achterstaande advertentie vermeldt den tijd waarop de collectie te bezichtigen is, en wij twij felen geenszins, of het aantal kijkers en koopers zal niet gering zijn. Het gezelschap der comédie van de Fransche opera uit den Haag, onder directie vau Mr. Einile Marck, verdient in alle opzichten uitstekend ge noemd te worden; wij woonden dan ook met werkelijk genoegen de voorstelling van gister avond bij. Weer moeten wij het betreuren dat de schouw burg zoo slecht bezet was; waarin kan toch de oorzaak daarvan gelegen zijn Men vraagt wat goeds, en als men het krijgt blijft het pnbliek te huis. Zal dat een aanmoediging zijn voor tooneel- directiën om hierheen te komen? Van de drie opgevoerde stukjes hadden wij het meest vrede met ilarcel, want daarin vonden wij gelegenheid den heer Marck in al zijn talent te zien optreden en te bewonderen; zijn spel schiet in niets te kort en hij geeft ook niets te veel. Ontroering, spijt, vreugde, elke hartstocht,, iedere opwelling van het hart drukt hij meesterlijk uit door spel en dictie waarmede hij èn zijn mede spelers bezielt èn de toeschouwers boeit. De hoofdpersonen in Marcel werden aan het slot tot tweemaal toe teruggeroepen, hetgeen zeker niet onverdiend kon heeten. Wij hopen voor het vervolg dat de tooneel- knechts zich niet zoo ver buiten de coulissen inogen begeven, omdat dit hinderlijk is voor de toeschouwers; het effect van het tooneel wordt daardoor verbroken, vooral daar bun kleed weinig in harmonie is met het costuum der vertooners. Tot ons genoegen vernamen wij gisteravond, dat het looneelcomité tot het abonnement zal be sluiten, doch er schijnt nog niet bepaald te zijn hoe >n te richten of te verdeelen. Mochten wij ons een raadgeving veroorlooven, dan zou het deze zijnniemand uit te sluiteD. 't Is waar, in een der artikelen van de statuten staat, dat het comité geenc voorstellingen voor eigen reke ning mag doen geven, maar is er in Leiden dan piet één ondernemend man die een abonnement durft in 't leven roepen voor voorstellingen van alle gezelschappenen wanneer bet comité dan eens met b.v. 40 pCt. tevreden was, ons dunkt dan zouden comité en ondernemers reden hebben om tevreden te zijn, want zeker is het, dat de comedie beter zou bezocht worden dan nu het geval. isL Wij maken- teu slotten, de tooneelliefhebbers opmerkzaam op de Hollandsche voorstelling van Maandag a. sbestaande in de Goudboer, een zeer goed stuk, zooals alles wat Birch Pfeiffer voor het tooneel geschreven heeft goed is, en van zedelijke strekking. Wij voegen er bij, dat het gezelschap van den heer Valois dit stak te 's-Gravenhage meermalen reeds met uitbundigen bijval heeft opgevoerd, getuigen de algemeene blijken van goedkeuring, van alle zijden daarbij ondervonden Door de Maatschappij van den Nederlandschen Rijnspoorweg zijn eenige groote veranderingen gebracht in het tarief voor het vervoer van vee, die den 28sten October aanst. zullen in werking tredenhierdoor komt het tarief van het vervoer van vee in binnen- en buitenlandsch verkeer van 1 Juni 1870 te vervallen, terwijl ook de bijzon dere overeenkomsten op dit punt bestaande in getrokken worden. In 1874 looft de Maatschappij van Nijverheid haar houden medaille of de waarde aan geld uit voorhet beste scheepsjournaaleene verzameling ertsen en mineralen uit de Nederlandsche bezit tingen in Oost- of West-Indië; id. vezelstoffen; id. oliën, vetten enz., voor een technisch belang rijke grondstof uit de koloniën, wier toepassing in Europa nog niet békend isdeze laatsten te beantwoorden vóór 30 September 1875. Nog looft zij gouden medailles uit voor: de beste beschrijving van vezelstoffen van Nederl.- Indië, en eene nauwkeurige landhuishoudkundige beschrijving van eene provincie van Nederland of van een genoegzaam belangrijk gedeelte van deze. Door eenige fabrikanten van maten en gewich ten te Maastricht zijn aan de regeering adressen ingediend over den ijk; daarin wordt geklaagd over het verschil in opvatting en uitvoeriug van de wet. Zij geven verder te kennen, dat de wijze van beoordeeling der verschillende ijkers voorde fabrikanten van het grootst belang is, en naar mate de gelijkmatigheid der eischen de concur rentie al of niet mogelijk zal zijn. Het bericht van de Tijd, als zouden de twee officieren voor de bekende zaak met den militair M. uit Maastricht voor den krijgsraad dezer dagen zijn vrijgesproken, is uit de lucht gegrepen. Er worden nog dagelijks getuigen in de zaak gehoord, zoodat er van vrijspraak nog geen sprake is. Tot het bevorderen van de handelsbelangen der boom- en plantenkweekerij van Amsterdam, Aalsmeer, Naarden en omstreken, is eene vereeni- ging opgericht onder den naam van Loco et Tempore. Het bestuur bestaat uit de heeren: F. Halverbout, van Amsterdam; P. Harting, van Aalsmeer; J. Jurrissen, vau Naarden; J. C. Krook, van Am sterdam; J. H. Reeling Jr., van Amsterdam; H. Groenewegen, van Amsterdam, en J. J. Kruseman, van de firma K. Sacher C0., te Amsterdam. Door den schuttersraad te Almelo, is uitspraak gedaan in zake de inet het aldaar plaats gehad hebbend oproer niet opgekomen schutters, en zijn dientengevolge veroordeeld, de sergeant W. Over weg tot f 26, een korporaal lotf 75 benevens degra datie; de schutters, P. Kramer 100, J. Beunink en G. Grebben elk f 25, B.Tyhof 10, A. Epping 5, G. Hammink 2 en de élève tamboer H. H. Bolkenstein f 3 boete benevens allen in de kos ten, en vrijgesproken W. ten Bruggencate en G. Palfenier. Naar men verneemt zal de zaak van Dr. J. van Vloten, op 16 November e. k. bij bet provinciaal gerechtshof in Overijsel in hooger beroep behan deld worden. Het Nederlandsche Bijbelgenootschap, dat door annkoop eigenaar is geworden vao een perceel, waarin het Bijbel-magazijn zal worden overge bracht, komt voor dat doel nog f 14,000 te kort; het hoofdbestuur roept de algemeene liefdadigheid in, ten einde de benoodigde som langs dien weg te verkrijgen. Van de 24 candidaten, die het geneeskundig examen in de thans geëindigde eerste zitting der Staatscommissie voor 187278 geheel of gedeel telijk hebben afgelegd, zijn 14 toegelaten en 6 afgewezen, terwijl 4 zich hebben teruggetrokken. Een acte van bevoegdheid als arts is uitgereikt aan de heeren Th. Abrahamsz, I. H. Diephuis, I. Hoogkamer, L. S. Wildervanck, M. M. Bleek rode, M. L. Cannegieter, K. J. Lette en H. A. Zegers. Op de voordracht voor leeraar in de Fransche taal aan het Erasin. Gyuin. te Rotterdam (ten gevolge van de benoeming van den heer J. E. Blin te Amsterdam) zijn geplaatst: L. Paul Deli- notte en M. G. L. van Logcbem. Het hootdbestuur der Vereeniging tot bevorde ring der Volksgezondheid te Dordrecht heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het nat der vaccinatie nog eeomaal bon dig wordt uiteengezet en de n ensch wordt uit gesproken, dat do Kamer weldra een wet helpe tot stand brengen, die de vaccinatie in het eerste levensjaar gebiedend voorschrijft. De werkzaamheden aan de spoorwegbrug te Ravenstein worden met circa 180 man krachtig voortgezet. De beide stroompijlers zijn reeds verre boven den waterspiegel opgetrokkeu, terwijl do uitgravingen der landpijlers eu van het bruggen hoofd aan den rechter Maasoever reeds voor een groot gedeelte gedaan zijn. De gemeenteraad van Utrecht heeft (800 toe gestaan voor het Xlde Ned. nat. zangersleest in het volgende jaar daar te houden. Een bloemenvriend kocht een prachtige rozen struik vol kuopjes; ongeduldig wachtte hij, tot die in bloei zouden komen, daar hij van zulk een prachtige plant ook schoone rozen verwachtte. Toen de knopjes zich openden, was al zijn hoop vernietigd; onaanzienlijke, fletse bloemen van eene vuile, twijlelachtige kleur. Toen bedekte bij de aarde van den rozenstruik in den pot een halven centimeter hoog met gruis van steenkolen. Reeds na een paar dagen stond hij versteld over de prachtvolle roode kleur, die de rozen aannamen; zoo schoou en levendig als men maar kon verlangen. Daarna probeerde hij de steenkolen op de pe- tunia-bedden en al de bleeke, twijfelachtige kleu ren werden zeer spoedig fraai rood en lila, ter wijl de witte petunia met prachtvolle roode stre pen geaderd werd. Ook bij andere bloemen werd een dergelijke kleurverandering geconstateerd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1