moral of bet kasteel der koningin, ten einde de eerste zijn ontslag, de tweede zijn aanstelling els lord-kanselier te ontvangen. Binnen den reeds vroeger besmet verklaar den kring in de oostelijke afdeeling van Yorkshire, Pocklington, heeft zich opnieuw een geval an veepest voorgedaan. Eergisteren hebuen de eerste proefnemingen laats gehad met het nieuwe oorlogsschip de kvaslation, eene vreemdsoortige uit'inning voor e marine der toekomst; het is veeleer een stoom werktuig, dat twee met kanonnen gewapende orens draagt, dan een schip. Eet verwonderlijk- ite van dit „vaartuig" is het ladingsvermogen; et kan 1800 ton steenkolen opgnemen. Duttschland. De Keizer van Duitschland is gisteren van Baden ie Berlijn aaDgekomen om de noodige beschik- ;iugeu te nemen ten aanzien van de begrafenis an prins Albrecht. In de Hessische Kamer van Afgevaardigden eeft den llden dezer de president-minister Hoff- naDn eene verklaring voorgelezen, waarin hij e door den Groothertog uitdrukkelijk goedge. "keurde beginselen mededeelde, welke de regee- ring bij het bestuur des lands in acht denkt te Bfenieo. Omtrent de betrekking van Hessen tot et rijk zeide de minister dat de groote gebeur- [enissen van 1870 en 1871 Duitschlands macht in ene vroeger ongekende mate verhoogd maar ook Hessen, hetwelk door de Main-linie in twee eeleu [gesplitst was, aan een onhoudbaren toe- tand een einde gemaakt hadden. Reeds daarom as het natuurlijk, dat in Hessen de levendigste ympaihie voor den Keizer en het rijk bestond; e regeering wist dat zij met de groote meerder- leid des volks in gevoelen overeenstemt en dat ,ij levens de belangen van het Grooi hertogelijk ,uis en van het land het best behartigt, wanneer lij hare plichten jegens het rijk met volkomen 'toewijding aan de groote nationale taak van (Duitschland vervult en wanneer zij in dezen geest haar recht tot medewerking bij de gemeenschap- elijke Duitsche aangelegenheden uitoefent. Omtrent de binnenlandsche aangelegenheden ;egt de verklaring onder anderen, dat men zich Ibeijveren zal instellingen id het leven te roepen, waardoor aan de bevolking een grooter deel in de bezorging der openbare aangelegenheden ver leend worde, dan tot hiertoe het geval was. Voorts worden voordrachten tuegezegd tot uitbreiding en verbetering van het volksonderwijs en tot bevor dering van de belangeu der nijverheid. Ten slotte zeide de minister: „Het is geene partijregeering, welke tegenover u staat; het 's eene regeering, welke geen ander programma kent dan het welzijn des lands, en zij rekent op e ondersteuning van allen, aan wie dit welzijn ;er harte gaat en die, gelijk zij, wenschen met ods hulp de rijke kiemen van welvaart, welke ds land bevat, tot ontwikkeliog te brengen en |Hessen tot een krachtig en daarom geacht lid van |het Duitsche rijk te maken." De president der kamer gaf daarop namens eze te keoneu, dat de verklarmgen van den pre- ident-minister aan de wenschen des lands beaut- ivoordden, en dat de kamer van hareo kant bet nogelijke zou doen oui de regeering bij het ten litvoer brengen van de medegedeelde beginselen e ondersteunen. Twee Deensche afgevaardigden van de dis- rieten Sleeswijk-Holslein zijn als ledeu van den fui6ischen Rijksdag herkozen. Amerika. Schoon de burgeroorlog heeft uitgewoed, ver- ugt zich Honduras, zooals wij ook voor eenige 'eken reeds constateerden, nog op verre na niet In benijdenswaardige kalinte. Den iOden Sept. erden de generaals José Maria Medina, Gomez, ragan en anderen gevankelijk naar Goniayagna jcvocrd; generaal Aranz werd reeds doodge- hoten en het zwaard van Damocles hangt den pater Badillos, die evenzeer gevangen is, nog altijd boven het hoofd. De verdere aanleg van den spoorweg, waarover men zich vroeger ook zeer weinig bekreunde, is thans geheel aan de ondernemers van het werk overgelaten. I Id Biitsoh-Horiduras hebben de Indiauen de jDgelschc troepen weder aangevallen. Een beude 500 inlanders plunderde het vlek Oranje- ffalk, nabij Beliza, op vreeselijke wijze, slak it dorpje in braüd nadat zij zich van een waarde id 30,000 dollars had meester gemaakt en week jeo, eea 82tal dooden achterlatende. Ook de ritten lieten eenige gesneuvelden en gekwetsten daaronder den commandeerenden officier) achter, it Jamaica zijn versterkingstroepeo afgezonden. De constitueerende vergadering van Guate- heeft den 20sten September haar zittingen jrvat. De diplomatieke betrekkingen tusschen pa republi.k en Costa Rica, sedert 1865 ver ben, zijn weder hersteld. Uit Salvador wordt de dood van Don Manuel padez', vice-president eu minister van openbaar 'derwijs dier republiek, bericht. Den 7 September rrd hij op de openbare straat vermoord of lie- m doodelijk verwond. Met groote moeite toch eepte hij zich als 't ware naar het bisschoppelijk ^eis voort en daar gaf hij weldra den geest. Zijn dood wordt als een nationale ramp be treurd en daarom heeft de regeering ook een algemeene rouw van negen dagen uitgeschreven. President Gonzalès heeft een besluit uitgevaar digd, waarbij de verkiezing van 36 candidaten, als plaatsvervanger van den overleden vice-presi dent wordt bevolen. De wetgevende vergadering is deu 2bsteD Sep tember bijeengekomen. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter: de heer Stoffels, wethouder. Tegenwoordig: de heeren de Freoiery, Lezwijn, Hartevelt, Evers, v. Puttkammer, v. Hettmga Tromp, Eigeman, Buys, Byleveld, Le Poole, v. Wensen, Krantz, v. Outeren, du Rieu, Veefkind, "Wttewaal, Goudsmit, Cock en Dercksen. Afwezig met kennisgeving de heer Seelig. De Voorzitter deelt o. a. mede: a. Dat uit de nalatenschap van den heer Mr. T. Bodel Nyenhuis aan de gemeente is aangeboden een werk over het boekdrukkersgilde te Leiden; onder dankbetuiging aan de erfgenamen, aangenomen. b. Adres, houdende bezwaren tegen de demping van de Volmolengracht. c. Adressen met verzoek om afstand van grond. d. Adres, houdende om tegemoetkoming in de kosten van kleeding van behoeftige schutterplich- tigen. e. Voordrachten tot verhooging der tractementen van twee en benoeming van een leeraar in de wis kunde bij de inrichtingen van middelbaar onderwije. f. Verzoek van de heeren Ewijk en Groen, ver zoekende met de restauratie van het Gobelin-be hangsel in de Raadzaal te worden belast. Worden benoemd: 1°. Tot onderwijzer 1ste klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens) op een jaarwedde van f 600) J. G. Enders, alhier; 2°. Tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes, (op een bezoldiging van 300) Mejuf frouw Johanna Boon, hier ter stede. De benoeming van een hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs der 1ste klasse voor meisjes (jaarwedde 450); aangehouden, na een langdurige discussie. De heer Buys had nl. bezwaar tegen deze benoeming, niet om de voorgedragen personen, maar omdat daarbij een tractement was bepaald in strijd met de jongst vastgestelde verordening die voorschrijft de onder wijzers enz. in gewone omstandigheden op het mini mum van tractement aan te stellen. Wel is waar had, zooals de heer de Fremery en de Voorzitter in 't midden brachten, de oproeping onder vigueur der vroegere verordening plaats gehad, maar de Raad, zeiden de heeren Hartevelt en Buys, stond op het standpunt der nieuwe verordening en had dus te beslissen of de benoeming op een hooger tracte ment zou plaats hebben. Dit werd met 14 tegen 6 stemmen verworpenzoodat een nieuwe oproeping zal plaats hebben. 4°. Tot leeraar in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool (jaarwedde f 1600) de heer Mr. F. H. de Veyer, thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Barlingen, onder voorwaarde dat hij vóór het einde van den cursus 1873|74 de acte voor geschiedenis verkrijge. Hierop komen in behandeling: 1°. De voordracht betrekkelijk den verkoop van de landerijen en kapitalen ten name van de administratie der veteenigde Gast- en Leprooshuizen, de eerste ter waarde van f 59,750. Na een korte gedachtenwisseling tusschen de heeren du Rieu, die de Raamlanden van de verkooping wenschte te zien uitgeslotenPuttkammer, die in twijfel trekt of gecommitteerden den verkoop behooren te doen; Byleveld, die dezen twijfel tracht op te hef fen, even als de Voorzitter, stelt de heer du Rieu bepaald voor de als raamlanden gebruikt wordende perceelen voorloopig uit te sluiten van den ver koop. De heer Cock verdedigt dit voorstel, in het belang der industrie. De vrees, door den Voorzitter geop perd, dat er geen geld genoeg zal zijn om de som van f 125,000 aan het Ryk te betalen, deelt spreker niet en dit is bovendien eene zaak van latere zorg. De heer de Fremery wil gaarne het belang der industrie bevorderen, maar dat der gemeente mag hierdoor niet lijden. Als men landerijen uitsluit, blijft het bestuur, waarvan men zich wilde ontdoen, in meerdere mate dan noodig is, bestaan. Daartoe kan hij niet medewerken. De heer Cock wijst nader op het geheel tijdelijk karakter van dezen uitzonderingsmaatregel. De heer Krantz vraagt of dan ieder fabrikant het land in gebruik kan krijgen, hetgeen de Voorzitter bevestigend beantwoordt. De heer Buys kan alleen dan zijn stem geven aan het uitstel, wanneer het tijdelijk en zonder nadeel is voor de betaling van de noodige gelden aan het Kijk. De keer Cock herhaalt dat hij geen blijvende uit zondering wenscht ten behoeve van de industrie en de heer Goudsinit stelt voor, ten einde geen verkeerd beginsel te vestigen, de landerijen wel te verkoopen, maar de huur aan de fabrikanten te verlengen tot twee jaren. De heer Lezwijn meent dat de fabrikanten, die den grond tot 31 Dec. 1873 houden, tijd genoeg heb ben om zich te voorzien. De heer Cock zal voor het voorstel van den heer Goudsmit stemmen, als dat van den heer du Kieu wordt verworpen; maar hij wil den tegenwoordigen toe stand zelfs geen twee jaren bepaald verlengen. De heer Goudsmit ontkent echter dat dit door zijn voorstel zou geschieden. De stad is juist daar door van de zaak af en de huur gaat over aan de nieuwe eigenaren. De heer du Rieu betoogt dat verkoopen van gron den met een huur tegen lagen prijs nadeelig zal wer ken op den koopprijs. De heer Buys ziet wel ie waar iets goeds in den band, dien het voorstel van den heer Goudsmit in 't leven roept, maar hij zou de voorkeur geven aan het voorstel-du Kieu, wanneer daarin bepaald wordt, dat het uitstel voor hoogstens een jaar plaats heelt. De Voorzitor acht het voorstel van den heer du Rieu meest aannemelijk, terwijl hij het voorstel van den heer Goudsmit nadeelig acht voor den verkoop. De heer Hartevelt zal tegen het voorstel van den heer du Rieu stemmen, omdat de fabrikanten nu nog een jaar voor zich hebben, terwijl het geld niet kan worden gemist. De heer du Rieu zegt dat er tusschen 2 a 3 bunders raamland is, en nu meende de heer van Wensen dat dan ook de fabrikanten dat stuk land wel kunnen koopen, hetgeen eerstgenoemde weder bestrijdt omdat er ook kleine fabrikanten zijn. Set voorstel van den heer du Rieu wordt ver worpen met 15 tegen 5 stemmendat van den heer Goudsmit op nieuw na een vrij langdurige ge- dachtenverwisseling wordt evenzeer met 11 tegen 9 stemmen verworpen en eindelijk dat van Burg. en Weth. aangenomen met algemeene stemmen. 2o. Het verzoek van A. Blansjaar, om gemeente grond op de Langegracht te bekomen, tot overbou- wing van de Bethlehemstraat, tegen den 25voudigen prijs der tot nu toe betaalde recognitie. Zonder beraadslaging eenparig aangenomen. 3o. De voordracht betrekkelijk de restauratie van het Gobelin-behangsel, hetgeen f 1000 400 meer dan op de begrooting uitgetrokken) beschikbaar te stellen. In verband met het heden ingekomen verzoek stelt de Voorzitter voor deze voordracht aan te houden. De heer Krantz geeft het denkheeld aan om den schoorsteen weg te nemen en daardoor de zaal te verruimen. Na een korte verduidelijking van deze bedoeling wordt besloten deze zaak aan te houden. 4°. De voordracht betreffende de uitbreiding der gasfabriek ter plaatsing van een of meer nieuwe gas houders. De heer Krantz heeft geen bezwaar tegen de be oogde uitbreiding, maar hij ziet in deze groote uit gaven te weinig nut. De uitbreiding door aanplem ping der Singelgracht zal niet voor zeer langen duur voldoende zijn, terwijl aan de overzijde veel beter terrein zou zijn te vinden. De heer de Fremery zegt dat tegen een ander terrein zeer groote bezwaren zijn verbonden, terwijl het beoogde terrein ruim genoeg is voor een aaDtal jaren. De heer Krantz zet nader zijne meening uiteen tot demping van de Singelgracht; de heer Cock ge looft echter dat Rijnland's bestuur daarin nimmer zou zijn te vinden. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen, behalve die van den heer Krantz. 5°' de voordracht tot het tusschentijds toelaten van 40 leerlingen op de openbare scholen, tengevolge van het sluiten der bijzondere school van den onderwijzer T. van der Togt Jr. Eenparig aangenomen. 6°. de voordracht tot onderhandsehe verpachting, bij continuatie, van de opbrengst van het brug- en tolgeld aan de Spanjaardsbrug en het Zijlhek. Mede eenparig aangenomen. 7°. de begrooting van het Werkhuis voor 1873, sluitende met een ontvang van f 34,006.43 ft, een uitgaaf van f 34.005 en een overschot van 1.43 ft, wanneer eene subsidie van f 7000 uit de gemeentekas wordt toegekend. Hiertoe wordt, door goedkeuring der begrooting, eenparig besloten. De heer Cock dringt bij Burg. eu Weth. aan op een spoedige beantwoording van het laatste advies der commissie uit de ïïerv. gemeente, houdende be zwaren tegen het voorstel tot aflossing van een ge deelte der schuldbrieven ten laste der voormalige hoofdkerken, vermits een daartoe betrekkelijke post op de begrooting is uitgetrokken. Na een korte discussie wordt de beraadslaging over dit onderwerp gesloten en na een wisseling van gedachten omtrent het tijdstip der behandeling van de gemeeutebegrooting in de volgende week waaromtrent geen besluit wordt genomen de vergadering gesloten. TEI^EGBAMJIEN. Lissabon, 15 October. Het officieele orgaan be vat de benoeming vao Avila tot president van de Kamer der Pairs, en die van Pimentel tot Mi nister van Financiën. Tijdingen uit Macao maken melding van een inval van Chineezen op 't Portugeesche grondge bied. De forten worden versterkt, en andere maat regelen tot verdediging genomen. Madrid, 15 October. Heden moet van den zee kant de aanval tegen de insurgenten van Ferrol plaats hebben. Het adres van antwoord is in de Cortes met 205 tegen 68 stemmen aangenomen. New-York, 15 October. De goederen, die in Mexico aan onderdanen der Vereenigde Staten wareo ontstolen, zijn teruggegeven. De Mexicaan- sche autoriteiten bebbeu beloofd de personen uit te leveren, die zich aan rooverijen langs de gren zen hebben schuldig gemaakt. Uit Cuba wordt gemeld, dat het budget aldaar sluit met een tekort van 13 millioen dollars. Tot dekking daarvan wordt voorgesteld eene belas ting te leggen op de slaven en andere koloniale eigendommen, maar de in- en uitgaande rechten onveranderd te laten. Florence, 16 October. De Naiione verneemt uit eene goede bron dat de Laurium-quaestie geregeld is, tengevolge van de goede diensten der bevriende mogendheden. De heer Valocitis wordt uit Londen en Parijs te Rome verwacht, waar de definitieve regeling zal plaats hebben. Kopenhagen, 16 October. De Deensche ver tegenwoordigers van Noord-Sleeswijk zijn weder tot leden van den Pruisischen Landdag gekozen. Londen, 17 October. Volgens een telegram uit Parijs aan de Times beproeven invloedrijke leden van het linkercentrum in overleg te treden met het rechterceDtrum, om eene meerderheid te vormen, waarop de regeering rekenen kan. Aan de Telegraph wordt uit Parijs getelegra feerd, dat de regeering eene meeting, die ten gunste der Elzassers in de groote opera zou plaats hebben, verboden heeft, uit vrees voor de rede voeringen, die daar gehouden zouden kanoën worden. Herlijn, 16 October. De Prov. Cor, bevat eene beschouwing over het memorandum der Duitsche bisschoppen en laat zich daarbjj als volgt uit: „Indien de Pruisische regeering, na do uitvaai- diging der constitutie, verzuimde om de uitvoe ring van artikel 15 (volgens hetwelk de eveu- geliscb eu katholieke kerk, evenals elk ander ker kelijk genootschap, hare aangelegenheden re gelt en bestuurt), door afzonderlijke wettelijke bepalingen vast te stellen, dan is het thans nadat de bisschoppen getracht hebben het ge bied der kerkelijke aangelegenheden eigendun kelijk te bepalen en uit te breiden, onvermijde lijk geworden om door ondubbelzinnige en on aantastbare staatswetten het gebied af te bakenen, dat zich niet alleen tot kerkelijke aaugelegenhedeu uitstrekt, maar ook met hét burgerlijke eu staatkundige leven iu ver band staat. De tegeuwoordige handelwijze der bisschoppen zal tot de verwezenlijking leiden van de woorden des rijkskanseliers, dat de regeering, tegenover de bewering van geestelijken dat er liiudsvvetlen bestaan die voor hen niet geldend zijn, bet volle staatsgezag zal doen gelden. Het gezag der wetgeving kan slechts één zijn en moet zulks blijven." LAAPSTC BlittlCHirti v. Per telegraaf.) 's-Gravexhage, 17 October. De behandeling van het wetsontwerp, houdende voor ziening tegen besmettelijke ziekten is in de zit ting der Tweede Kamer van heden voortgezet. Hel eerste gedeelte der zitting was geheel gewijd aan de behandeling van het eerste artikel: de omschrijving der ziekten waai óp deze wet van toepassing is. Van de op dat artikel voorgedragen amende menten werden verworpen: 1°. een amendement van den heer Wintgens om typhus en diplitheri- tis niet in de lijst der besmettelijke ziekten op te ne.nen, met 47 tegen 18 stemmen; 2°. tuet 37 tegen 28 stemmen een amendement van de hee ren Viruly c. s. om de mazelen uit te zonderen. Aangenomen werd een amendement van den heer VViuigens met 37 tegen 30 stemmen, om bij de toepassing dezer wet op andere ziekten dit te doen in aan te wijzen gemeeDten, in deelen van het Rijk of in het geheele Rijk; dus eene terri toriale aanduiding. Utrecht, 17 October. Bij de gisteren gehouden herstemming voor twee ledeu van deo Gemeen teraad alhier, zijn gekozen de heeren 8. Gille Heringa en L. Mulder. Door Gedeputeerde Staten van deze provin cie is Mi, W. 'F. J. baron van L.judeu benoemd tot adj.-coinm. ter prov. griffie. Uit Vlissiugen schrijft men ons van giste ren: Reeds sinds middernacht ligt ter reede vau Rammekens een schip, (naar men zegt een Ame rikaan) te branden, geladen met petroleum. Steeds houdt de brand met telkens vernieuwde woede aan. Al bet kruit uit de vesting Nijmegen, meer dan 100,000 kilogrammen, ligt te Rammekens ia het fort opgeborgen. (U. D.) 's-Gravenhage, 19 October. De Minister van Financiën heeft bij resolutie van 14 dezer eenige bepalingen vastgesteld omtrent de toepassing der osmose op suikersappen, stroop en melasse in de beetwortel-suikerfabriekeu. Dat besluit komt met 18 dezer in werking. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der reg. en dom. van de 2de kl., den heer J. A. Molhuysen, thans insp. van de 3de kl.; van de 3de kl., den heer B. H. Tours, thaus ontv. der reg. en dom. te Oss. Door de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam, is heden in het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier aanbesteed het graven van een drietal waterleidingen in de droogmakerij en het opmaken van eenige vak ken bermsloot langs het zuidelijk en zuidoostelijk gedeelte van deD ringdijk, in twee perceelen. Voor perc. een waren 2 en voor perc. twee 5 biljetten ingekomen. MiDSte inschrijvers waren: perceel 1 de heer C. Hoogendoorn Kz. te Giessendam, voor f 6290, perceel 2, de heer J. Koolhaas te Kra lingen voor f 6470. Heden is aan het ministerie van Binnen landsche Zaken aanbesteed: Het maken van een gebouw tot waterbezorging met toebehooren op het lokaal-statiOD, een wachthuis bij de dubbele

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3