afgevallen eo jammerlijk verdronken, niettegen staande zijn kameraad pogingen aanwendde om hem te redden. Tot nog toe is het lijk niet op gehaald. Rotterdam, 16 October. Het corps Koninklijke scherpschutters van Rotterdam, onder bescherm heerschap van Z. K. H. Prin9 Hendrik, hield gisteren de uitgeschreven schietwedstrijd. Des morgens te halfacht vergaderden de leden der Rotterdainsche Scherpschuuersvtreenigine en de uitgenoodigde corporation, (het regimentdd.schut terij van Rotterdam, de mariniers, aldaar garni zoen houdende, de dd. schutterij van Delfshaven, de scherpschutters van Schiedam en de vereeni- ging Eendracht uit Vlaardingen) allen vertegen woordigd door officieren en door een aantal schutters. De wedstrijd nam dadelijk een aan vang Daar de prijzen, die in het lokaal der schiet baan waren tentoongesteld. Hoewel het vuren onverpoosd tot in den laten namiddag aanhield, kon zelfs de wedstrijd op 300 passén en die met den revolver op 25 pussen niet tot eene beslissing wotdeu gebracht. Op 300 passen zijn prijzen behaald door de volgende heeren: H. I. P. Faessen, W. Prinsen, I. P. van Öosterhout, S. Baksteen, J. van Jlens, A. Stok, J. Witkamp, A. Suoey Kiewit en P. de LaDge. Volgen 4 schutters, ieder met 39 punten, door wie morgen moet worden kaïnpgescholen. De wedstrijd, die door de muziek v,.n het corps Rott. scherpschutters werd verlevendigd, wordt morgenochtend te halfacht voortgezet Hedenochtend is nabij Overschie drijvende gevonden het lijk van eeu manspersoon, naar gissing tusschen 50 en 60 jaren oud. Het lijk ver keerde iu misvormden toestand: Het bovenlijf was geheel naakt; het onderlijf gekleed met zwarten broek; grijs bever lange onderbroek, witte garen kouseu met kousbanden onder de knie, en hooge laarzen. Een braudersknecht te Schiedam had, uit wraak omdat hij uit zijn dienst als meesterknecht werd ontslagen, groene zeep geworpen iu den spoelingbak, waardoor het daarin aanwezige be slag onbruikbaar werd. De rechtbank alhier heeft hem veroordeeld tot eene cellulaire gevaugenis- Btraf van eene maand, en een geldboete van f 8 met de kosten. Voorschotel, 17 October. Gisteravond is alhier de eerste vergadering met dames gehouden van het departement Voorschoten der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Als spreker trad op onze predikant J. J. Sluiter, terwijl de bijdrage geleverd werd door den heer M. Struick. Een en ander werd afgewisseld door muziek, uitgevoerd door de jongeheerefl van bet instituut Noorthey. Voor dat de spreker optrad hield, bij afwezig heid van den voorzitter, de vice-presidpnt een toepasselijke aanspraak en overhandigde namens de maatschappij het zilveren eeremetaal aan den heer G. A. Hubber, hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Veur, die reeds meer dan 50 jaren zijne betrekking heeft waargenomen, en aan D. de Roos, dienstbode bij den heer W. C. Biben alhier, bij wien zij een groot aautal dienst jaren telt. Woubrugge, 15 October. Heden had alhier de openstelling voor het publiek plaats van den nieu wen grintweg, tot aansluiting aan de harde wegen - in deze provincie, aanvangende bij de brug over de wODdwatering te Woubrugge en aansluitende te Hoogmade aan den reeds bestaanden grintweg tot Leideo, waaraan sinds jaren groote behoefte be stond. Onder meerdere kunstwerken in dien weg gelegen mag de brug over de Does te Hooutnade een sieraad beelen; iu het algemeen komt dan ook hulde toe aan de aannemers A.G. <len Boes- terd en A. C. Verploegh en in het hijzonder aan den opzichter over dat werk, den heer J. J. Spruijt, thans wonende te Amersfoort. Te Hoogmade is thans de tol op den weg geheven wordende ver minderd en zijn voetgangers vrij van betaling. Dordrecht, 16 October. In de heden gehouden zitting van deu Gemeenteraad alhier is besloten tot uitbreiding van de bebouwde kom dei ge meente, in verband met den toegangsweg tot het spoorwegstation, en tut weigering vau het ver zoek van den heer J. van Drunen te Londen, om den bij besluit van S April II. gestelden termijn, binnen welken de door hem beoogde Maatschappij voor eene stoom vaai t tusschen Engeland en Duitscb- land niet overlading alhier, zal moeten zijn op gericht, Ie verlengen, daar tussehenkumeode om standigheden hem belet hebben de Maatschappij vooralsnog in haar geheel op te richten. Deventer, 14 October. De raad dezer gemeente heeft heden besloten tot bet oprichten vau een stads-apotheek. Aan die inrichting zal benoemd worden een apotheker op eene jaarwedde van I 1000 en een hulpapotheker op eene jaarwedde van (i00, benevens vrije wouiug eu voeding. Mede werd besloten, op het verzoek van inge zetenen om subsidie, voor het bouwen van ai bei- derswoningen, adressanten kennis te geven, dat de Raad geneigd is, eene vereeniging tot verbe tering en opbouw van woningen voor minver mogenden te subsidteereu met een som tan f 4000, zoodra die vereeuigtug voor het gemeentebestuur beschikbaar stelt en houdt 10 goede gezonde wo ningen, en d e telkens voor niet langer dan één jaar tegen geringen huurprijs verhuurt aan bewo ners van huizen, door het gemeentebestuur voor onbewoonbaar verklaard. Kampen, 16 October. Jongstleden Maandag-avond is ten huize van den kastelein ten Napel in de Graafschap door de sigarenmakers W. Hakman en L. P. Werts uit Amsterdam, zich noemende secretaris en thesaurier van een Nederlandsch Sigarenmakersbond, die strekking hebbende om aan de sigarenmakers de geen werk hebben, tegen eeu kleine wekehjksohe coiitriuuue, euu geldelijku ondersteuning uit de kas te verzekeren, eene vergadering belegd, ten eiude leden voor dien bond aan te werven. Ruim 150 sigarenma kers waren bijeengekomen en van deze zijn 59 van de verschillende fabrieken, onder welke echter geen enkele van de fabriek der heeren Boele Zuon, als leden in den bond opgenomen; terwijl voorts alhier een afdeeliugsuestuur is upgericht bestaande uit de sigarenmakers Capelle, Olden- broek eu van Oosten. (Zw. Cl.) Diepenveen, 15 Oct. Met het graven van oer, waaraan men eenigen tijd, hoogst u aai schijn lijlc tin gevolge van ue werkstakingen in Pruisen, niet veel gedaan heeft, is men thans in deze ge meente en in 't naburige Raalle weer druk bezig; tal van scheepsladingen zullen weldra weer naar de fabrieken in Pruisen verzonden worden. Menig arbeider in deze streken verdient hiermee't uoo- dige voor zich en de zijnen, daar uien flinke daglooneD geeft. Fredekiksoord, 14 October. Ingevolge besluit van heeren commissarissen bepaalt zich het weven bij de Maatschappij van Weldadigheid tot het vervaardigen vau katoen voor eigen gebruik, koe- dekken ten verkoope en koffiezakken iu loon, voor fabrikunlen. De koedekken werden tot het vorige jaar af gezonden aan ieder die bestelde. Die zaak is dit jaar aanvankelijk met goed gevolg vereenvoudigd, door het aanstellen van agenten vour bijua alle provinciën van ons land, dat zoowel voor de Maat schappij als de afnemers veel doeltieffender is dan de verzending van betrekkelijk kleine partijen vau hier naar bijna alle oorden des lands. De touwslagerij en matten weverij te Willemsoord en ook do mandenuiakerij hier, mogeu als gevestigd beschouwd woiden; het fabrikaat vindt meer en meer aftrek. De stroovlecliterij (voor hoeden), verleden na jaar begonnen en dezen zomer wegens gebrek aan strou stilgestaan, is thans weder in werking. Deze industrie heeft uit den aard der zaak met vele moeielijkheden te kampen. Toch is zij waar dig haar beslag te krijgen, omdat zij aan tal van kinderen werk verschaft in een tijd desjaarsdat door hen weinig anders gedaan kan worden. Harlinqen, 16 October. Gisteravond zijn in de Nieuwehaven voor anker weggeslagen en op de steenen van een nog op te ruimen haard vastge raakt. de twee tjalkschepen: de Goede Verwachting, schipper K. Horjes, met bazaltsteenen, van Dor drecht naar Harlirigen en de Vier Gebroeders, schipper K. Eeltiug, van Utrecht inet metselsteen naar de Zoutkamp bestemd. Wegens erge bescha diging moeten beide vaartuigen lossen om te repareeren. Goes, 15 October. De groote garancine-fabriek Zuid- Dev eland alhier die, naar uien zegt, rui meen half millioen gekost heeft, wordt nu gesloopt, na herhaalde malen te vergeefs te koop geboden te zijn. Vlissingen, 16 October. Nadat het prachtig Belgisch driemastschip Charles gisteren gered was van in de diepte te zinken, is liet hedeunacht totaal verbrand. VHertogenbosch, 16 October. Metgemegm ver nemen wij dat de 2de luitenant van Dnornum, die het ongeluk had jl. Zaterdag van het paard te vallen en in bedenkelijke» toestand verkeerde, aan de beterhand is. (Pr. Nb- Cl.) Maastricht, 15 October. Gisteravond werd op het kanaal LuikMaastricht, door de schroefboot van den heer Orban, nabij het dorp Lanaye, eene sleepboot in den grond gevaren. De personen, die zich aao boord bevonden en reeds sliepen, zijn nog tijdig gered, doch een der kinderen des schippers heeft door den oulsnappenden stoom deerlijke brandwonden bekomen. Middelharnis, 16 October. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van eeu lid der Pro vinciale Stalen heeft niemand de volstrekte meei- derheid (192) bekomen. Herstemming tusschen de heeren D. van Weel die 162, eu Mr. Gockoop, die 158 stemmen verkreeg. Op Mr. A. .1. C. van Weel wart-u voorts 48 stemmen uilgebiacht. lIVGr EZONDEN. Eenige ingezetenen gevoelen zich verplicht de attentie der Postdireetie te vestigen op de bus geplaatst op de Breêstraat hoek mooi Japiksteeg, welke te klein is voor 't gebruik dat er van ge maakt wordt. Althans eenige malen zou het hun mogelijk zijn geweest brieven of briefkaarten er uit te halen. Door de buslichting meerdere malen ie doen plaats hebben zou hiph dit gebrek kunnen ver helpen. Een onzer medewerkers, die ons steeds de In richten over de Brielsche feestviering toezond schrijft ons thaos het volgende: Reeds in April deelde ik u mede, dat het Briel sche moDumi nt op deu Isten April 1873 onthuld zou worden. Dit werd toen in de N. Rott. Cour. tegengesproken; mijn bericht werd voorgesteld als geheel van grond ontbloot. Ik deelde toen de herkomst van mijn bericht mede en verzocht te vergeefs, dat de N. R. C. daarvan melding zou maken. Nadat ik haar in het Dagblad hierover had aangevallen, verwaardigde de redactie der N. R. C. zich, om antwoord te geven. Op hoogen toon slingerde zij mij eenige liefelijkheden naar het hoofd. Zij sprak over mijne „in hooge mate opgewekte gevoeligheid," ik had mij „wegens (mijn) onjuist bericht te rechtvaardigeu voor de lezers van 't Leidsch Dagblad, maar niet voor haar lezers," etc. Met edele zelfverheffing schrei-f zij „wordt de juistheid der mededeeling van onzen (zij spatieerde) correspondent niet ontkend, dan gaat ous de rest niet aan." Niettegenstaande het bericht vau dien curies- pondent, schreef du Brielsche correspondent van het Vaderland, een werkzaam lid der hoofdcom missie, in 't nummer van 1 Augustus van dat blad, dat hij „het er voor hield", dat 't monument op 1 April 1873 outhuld zou worden. Iu de Asser Courant werd in eeue correspon- tie uit Brielle d. d. 27 September geschreven „de fundamenten voor het toekomstig suudbeekl zullen nog voor den winter in orde gemaakt worden, opdat de onthulling, zoo 't mogelijk is, nog 1 April 1873 plaats vinde." Ed wat blijkt thans Dat het monument werkelijk den 1 sten April 1S73 onthuld zal worden, als de winter dan niet te streng is. Ook de Brielsche correspondent van het Vader land heeft dit in 't nominer van dat blad vau 12 October medegedeeld, en, zooals ik boven zeide, hij is lid der Hoofdcommissie. Moge de N. R, C. zich nog vele malen vermeien in tegenspraak van „onjuiste berichten" vun „cor respondenten van andere bladeD." I1U1TENLAIV r Frankrijk. Eergisteren is een begin gemaakt met de ont ruiming van het departement der Haute-Marne; een te Saint-Dizier ingekwartiertierd regiment Pruisische infanterie heeft die stad verlaten. Men zegt dat op eenige mijlen ofsiands van Carcassonne een kamp van 40,060 man zal wor den ingericht, om de beweging in het Zuiden, op touw gezet door de aan de republiek vijandige partijen, te onderdrukken. Aan het departement van binnenlandsche zaken houdt men zich thans ijverig bezig met het onderzoek der aanvragen om terugbetaling van verschotten,Mijdens den laatsten oorlog door de bewoners der bezette of belegerde streken ge daan. De regeering heeft op de begrooting ook een post gebracht voor terugbetaling van uitga ven, die niet voldoende door scbriltelijke bewijzen gestaald, toch als werkelijk gedaan behooren te worden beschouwd. De Avenir National meldt dat door dezorgtn van den heer Jules Simon bij het ministerie van openhaar onderwijs een bundel is verzameld vaD de adressen uit geheel Frankrijk betreffende het aan te nemen stelsel van onderwijs. Do meerder heid der adressanten verklaart zich voor leeken- onderricht, Eerlang zal de zitting van den hoogen raad in Algerië geopeud wordeuuien denkt dat admi raal de Seydou, die, zooals men weet, op deont- binding van dit lichaam heeft aangedrongen, de vergaderingen niet zal bijwonen. Eeu gerucht wil dat de ontvanger van een der voornaamste steden in het Zuiden zich zou hebben vergiftigd, terwijl zijn kas een tekort van 75,000 fr. aanwees. In republikeinsclie klingen loopt het gerucht dat de afgevaardigden vau iie republikeiusche en radicale linkerzijden, waaronder Gambetla en Louis Blauc, besloten liebben hun ontslag als leden der Nationale Veigaderuig te nemen, zuodra het voorstel tot ontbinding derzelve door het over gaan tot de orde van den dag ol op andere wijze mocht worden ter zijde gesteld. Anderen spreken dit gerucht tegen of hechten er, inet ons, geen waarde aan. Volgens een door de Agence Havas medege deeld bericht is door de kooplieden te Rouaan een adres aan den President der Republiek op gesteld, waarin de volgende maatregelen worden gevraagd: 1". tijdelijke opheffing der differentieele rechten voor alle schepen onder vreemde vlag welke in de Fransche havens aan den Oceaan en aan het kanaal gelegen binuenvalleD, eu uit eenige Europeesche of aan de Middellan ische Z;e gele gen haven konten 2". vrijstelling vau invoerrecht voor de steen kolen die te water in Frankrijk worden aange voerd, mits hel aanvoerende vaartuig Frankrijk verlate, geladen met granen, uieel of aardappelen voor de buitenlandsche markt, en wel ter helft van de laadruimte van het schip; 3". vrijstelling van alle haven- of dokrechten voor de «ohepen welke, mits minstens ter helfte liuDnvr werkelijke laadruimte,geladen inetgraDen, meel of aardappelen Frankrijk verlaten, behou dens vergoeding vun rijkswege wanneer door die vrijstelling de gemeentekassen mochten nadeel lijdeD. De voorgestelde maatregelen zullen, naar het oordeel der adressanteu, strekken om den handel in de westelijke zeehavens te verlevendigen en een uitweg te bezorgen aan de tallooze aldaar aanwezige producten. De heer Washburue, de AmerikaaDsche ge zant, heeft Parijs verlaten, met een verlof van drie maanden. Hij heeft zich te Southampton naar New-Tork ingescheept. Aan de Times wordt, bij wijze van gerucht, medegedeeld dat prins Napoleon bij eenige der voornaamste advocaten van Parijs adviezen heeft laten inwinnen over de wettigheid zijner uit zetting uit Frankrijk, met het doel eene vervol ging iu te stellen teg"n den minister van binnen landsche zaken, den onderteekena- r van het betrekkelijk besluit. Volgens een anrte- bericht, hetwelk dezelfde correspondent mededeelt, zou de Bonaparlische partij het gebeurde luten rus ten tot aan de heropening van de zittingen der Nationale Vergadering, otn dan 's prinsen uitzet ting tut het onderwerp te maken eener parlemen taire interpellatie aan de regeeriug. Aan de Indépendance Beige wordt uit Parijs ge schreven dat de regeering in een op jl. Zaterdag gehouden ministerraad de wenschelijkheid in overweging heeft genomen oin een wetsontwerp tot verbanning der familie Bonaparte aan de Nationale Vergadering voor te stellen. Om ech ter te vermijden dat de linkerzijde die voordracht zou begroeteu met deu voor de rechterzijde zeer lastigen eisch om dien maatregel eveu zeer te nemen len aanzien der leden van alle voormalige regeerende geslachten, en er zelfs voor het wets ontwerp niet stellig op de goedkeuring der rechterzijde te rekenen viel, zou de regeering, volgens den correspondent, besloten hebben in dezen het initiatief niet te Deinen, maar af te wachten, of er een voorstel in dien zin uit den boezem der Nationale Vergadering zou voort komen. In een correspondentie uit Parijs wordt ge zegd dat de heer Guizot, bij zijn laatst onder houd met den heer Thiers, ten aanzien van de Synode vrij autoritaire denkbeelden zon hebben verkondigd en de president vreesde maar al te zeer dat Guizot die denkbeelden door de synode in praktijk zou doen brengen, hetgeen tot coa- iliclen met het burgerlijk gezag zou leiden. De internationale commissie voor de eenheid der meetwerktuigen heeft jl. Zaterdag haar werkzaamheden geëindigd en besloten aan de verschillende regeeringen voor te stellen den Franschen meter als standaard aan te nemen. Waarschijnlijk zal te Parijs een permaneu te com missie van toezicht worden ingesteld. De leden der commissie hebben bij den heer Thiers gedi neerdde heer Jules Simou heeft hen ieder een prachtexemplaar van Lavoisier's werk vereerd eu laat bovendien voor elk hunner een prachtige vaas te Sèvres vervaardigen met het opschrift Commission Internationale du metre, Pai-is, 1872. Dit geschenk zal hun binnen eenige maanden ge worden. Eerstdaags zal er een geschrift verschijnen, waarin een onbekende men denkt een re- geeringsman de korte geschiedenis van het Presidentschap, sedert 17 Februari 1871, in her innering brengen en een oordeel over de han gende constitutioneele quaestiën uitspreken zal. Een der leden van het huis Rothschild zal de geschiedenis dier firma van 1806 tot 1872 schrij ven. Dat kan waarlijk een interessant werk worden. Het gerechtshof van St.-Etienne heeft de 40 personen, die ten vorigen jare aldaar hebben deel genomen aan de woelige bijeenkomst der Alliance républicaine, vrijgesproken. De instructie dezer zaak had een vol jaar geduurd. Te Nizza is een werkstaking onder de koet siers ontstaan. België. Door de bh. U. D. Raeyoiakers en Ein. Dusart is een groot plan ontworpen om de Place des Palais, het Noorderstation en de nieuw aangelegde boulevards te verbinden; de aan te leggen wegen zouden het bouwen van zeven bruggen noodig maken. De Nederduilsche Bond van Antwerpen heeft jl. Vrijdag-avond eene vergadering gehouden, waarin besloten werd aan een comité op te dragen de middelen op te sporen om zich tegen de uit voering van het plan der Société générale nopens de havenwerken aan den linker Schelde-oever te verzetten. (i root-ltri Lamïië. Dinsdag is te Londen een ministerraad gehou den, waarin het hanuelstractaat is ter sprake gekomen; uien zegt, dat, behoudens zeer geringe wijzigingen, de voorstellen der Fransche regee ring zijn aangenomen. Lord Hatherley en sir Roundell hebben zich beiden naar Schotland begeven, naar Bal-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2