Roos Idaar genaturaliseerd en scholen voor bleken pgericht. Daar de tegenwoordige gouvemeur- eneraal deze maatregelen wil terugnemen, wil ,eo ou tegen hem protesteeren. Gtroot-Hi-tt:iimie. wij reeds meldden had te Morley, nabij •eds, onlangs eene ontploffing in een kolenmijn lasts. Men schat 't aantal dooden op 40; dat Ier gekwetsten op even zooveel. Er bestaat alle ond om te vermoeden, dat dit ongeval weder wijten is aan de strafbare onvoorzichtigheid |an een der mijnwerkers, op wiens lijk een lucifers is gevonden, waarvan hij er slechts behoefde te ontsteken, om eene ontploffing te loen volgen. Dultsehland. De beide kamers van den Pruisischen Landdag lullen den 21 dezer hare werkzaamheden her- latteo. Het Heerenhuis zal terstond na de keuze |an een nieuwen voorzitter, ter vervanging van |en overleden graaf von Stolberg, een aanvang unoen maken met de beraadslaging over de 'eeds door het Huis van Afgevaardigden aange- ouien districtswet, vermits het verslag der com missie van het Huis zich reeds sedert geruimen tijd in de handen van al de leden bevindt. De Prov. Corraponitm noemt het een plicht van eer voor het Heereuhuis en voor al de partijen daarin, de beraadslagingen, voor welker voortzetting bui- ngewone parlementaire maatregelen genomen ijo, thans zóo te bespoedigen dat er voldoende ijd overblijft om eene definitieve overeenstem- uing tusschen de beide Huizen tot stand te 1 brengen. De regeering zegt het genoemde half-offici- jele orgaan stelt er den hoog6ten prijsop.dat de gewichtige hervorming, welke tevens de grond slagen voor een waarachtig gemeentelijk zelfbe heer bevat, thans haar beslag erlange. Zij zal, V dank zij den gunstigen toestand van 's lands I Inanciën, bij machte zijn, om aan het zelfstandig I provinciale beheer thans verdere financieels grond slagen aan te bieden. Des te stelliger mag zij er op staat maken, dat al de leden van het Hceren- |)uis, welke geneigd zijn om haar in de vervul- van hare belangrijke en veel omvattende Iaak te ondersteunen, onverwijld bij het begin Ier gewichtige en beslissende zitting zullen ver- chijnen. Het in Berlijn verschijnende orgaan der (ultramontaansche partij, de Germania heeft thans een begin gemaakt met de openbaarmaking van het reeds aangekondigde Memorandum, door de onlangs in Fulda vergaderd geweest zijnde aarts bisschoppen en bisschoppen aan de Duitsche re geeringen gericht, betreffende de tegenwoordige gesteldheid der Katholieke kerk in het Duitsche |rijk. Het eerste gedeelte van dit zeer uitvoerige stuk vult nagenoeg zes kolommen van genoemd blad. |De inleiding luidt aldus Heeft in den jongsten tijd de vrede tusschen Lden staat en de katholieke kerk eene betreurens- |vvaardige stoornis ondervonden, dau gelooven de Duitsche bisschoppen zich het getuigenis te nogen geven, dat zij noch gezamenlijk noch ieder hlzonderlijk aanleiding daartoe hebben gegeven, faj, gelijk de katholieken in het algemeen, zijn Boor de tegenwoordige moeielijkheden, tegen alle verwachting, verrast geworden, en wij betreuren bet dat er een strijd gezocht is die zoo gemak kelijk vermeden zou hebben kunnen worden. Maar zoo hetgeen geschied is niet ongedaan kan worden gemaakt, dan blijlt het onze plicht aan den eenen kant de rechten en belangen der katholieke kerk te verdedigen, en aan den anderen feant naar het herstel des vredes tusschen de tatholieke kerk en den staal met volharding te streven. Dit is het doel, dat wij bij het bespreken van den tegen woordigeu toestand der katholieke kerk lieoogen. Wij hopen door eene rondborstige bloot- legging van den staat van zaken er toe bij te dragen dat de fel geschokte rechtszekerheid her steld en de vrede herwonnen worde. Dit is alleen mogelijk op grond van het positieve recht en de daaruit geboren toestanden. Wij ge- ooven dus in de eerste plaats op deze te moeten |vijzen. Tot gewoon hoogleeraar in de philosophie natuurkunde aau de hoogeschool te Straatsburg benoemd Dr. W. Scherer te Weenen. Zwitserland. Door den Staatsraad van Genève is bij den krooten Raad van dat kanton een wetsontwerp [ingediend, vaststellende do scheiding tusschen staat |n kerk, waarvan de aanneming door de com missie, aan welke het tot onderzoek verzonden (tas, in baar verslag werd aanbevolen. Den 4den ezer heeft de Groote Raad beraadslaagd over de raag of het voorstel der commissie in overwe- zou wordeu genomen, en haar inet 33 tegen p stemmen in bevestigenden zin beslist. De be- 'Mdslagingen waren niet onbelangrijkdaarbij lawaai ook de zaak van den bisschop Mermillod ('er sprake. De commissie zelve had in haar rap- ||POrt de voordracht van den Staatsraad voorgesteld een noodzakelijk gevolg van de tegenwoordige [situatie, en betoogd, dat zoo de staat Genève alleen sonverein in den lande was, de bij de constitutie bedoelde wetten tot regeling van de vrijheid dei- kerk sinds lang uitgevaardigd en eene botsing als die ter zake van Mermillod niet mogelijk ge weest zou zijn. De heer James Fazy richtte de rechtstreeksche interpellatie tot den Staatsraad, of men in Genève een persoon met den titel van „bisschop" zou dulden, iodien de voor dracht van den Staatsraad betreffende de scheiding van staat en kerk aangenomen werd, waarop een lid van den Staatsraad, de heer Carteret, met een bepaald „neen" antwoordde. De heeren Pictet en Carl Vogt namen hieruit aanleiding om zich tegen de voordracht te verklaren; zij wilden volstrekte afscheiding van staat en kerk, en wanneer de staat eenmaal van allen samenhang met de kerk bevrijd was, dan had hij ook geene kerkelijke titels goed te keuren of te verbieden. De heer Chenevière verklaarde zich voor het tegenwoor dige stelsel, dat hij voldoende achtte om den staat tegen kerkelijke aanmatigingen te beschermen eu de heer Fazy was van oordeel dat de schei ding tusschen kerk en staat in Genève reeds sedert 1874 bestond, en dat, zoo de voordracht van den Staatsraad aangenomen werd, in de plaats van de tegenwoordige deinokratische nationale kerk een aantal kleine afgesloten kerkgenootschappen onder beschermiug van rijke particulieren zouden ontstaan. Met groote hevigheid uitte zich de heer Dentaud, die den Staatsraad beschuldigde van tot haat tegeD de katholieken op te ruien en dezen met geweld het bezoeken hunner kerken te wil len beletten. Niettegenstaande den tegenstand der ultramontanen en van vele liberalen, meent men toch, volgens de berichten uit Genève, dat de voordracht veel kans heeft van aangenomen te worden. Bazel schijnt tot hoofdzetel der emigratie uit Elzas-Lotharingen gekozen te zijn. Er moet zelfs sprake van zijn er een Elzas-Lotharingsch lyceum op te richten door eene anonieme maat schappij met een kapitaal van 100,000 frs. Volgens den nouvellist Vaudois hebben de leden van het scheidsgerecht der Alabama zich op een schilderij gezamenlijk laten afbeelden en is die voor Genève bestemd. Spanje. Aangaande den reeds per telegraaf als gerucht vermelden aanslag tegen het leven des Konings, zeggen de Madridsche dagbladen dat twee mans personen, achter de standbeelden van het uabij het koninklijk paleis gelegen Oosterplein ver scholen, op bet oogenbltk dat de Koning aldaar voorbijkwam, een zwaar blok steen of marmer naar beneden hebben gewenteld, met het doel om den Koning daaronder te verpletteren. Het blok viel voor de voeten des Konings neder, zon der heui in het minst te deren. De daders wisten te ontkomen. Bij het neerwerpen van den steen hieven zij, naar inen beweert, den kreet aan leve de republiek I - De kosten tot herstel van 't Escuriaal zul len ongeveer 40.0U0 p. s. beloopen. 't Deukbeeld was geopperd om deze soin bijeen te brengen door middel van eene nationale collecte. Doch Koning Ainadpus heeft verkozen 't geheele bedrag uit zijn eigen beurs te bestrijden. Aangaande de ongeregeldheden, waartoe de ontevredenheid over de door het gemeentebe stuur van Madrid ingevoerde belasting op de deuren eu vensters der winkelhuizen op den 6deu dezer aanleiding gegeven heeft, meldt de Impartial dat de oploop spoedig eindigde en zelfs zonder tusschen komst der openbare macht uit eenging, doch dat er later op den avoud nieuwe oploopen van een meer dreigend karakter plaats hadden, oproerige kreten tegen het gemeentebe stuur werden geuit, en bij de pogingen der po litie om de orde te herstellen verscheidene poli tieagenten en de waarnemende alcade van de hoofdstad door steenworpen en stokslagen waren verwond; de nationale militie was daarna te hulp geroepen eti hud spoedig de orde hersteld. De ministerieele dagbladen houden echter vol dat de ougeregelhedeu niets hadden te beduiden, en dat alles tot de orde was wedergekeerd toen de gouverneur van Madrid de oploopen had doen uiteendrijven en eenige belhamels in hechteuis nemen. TEIjEUBAMiUEN. Konstantlnopel, 9 October. Er heeft een ern stige bolsing plaats gehad tusschen eenige Turken en Perzen. De politie was niet bij machte tusschen beiden te komen. Hierop deed eene compagnie soldaten een aanval op de Perzen, waarvan er drie gedood eu 30 gekwetst werden. Eeu groot aantal werd gevangengenomen. Tien soldaten werden gekwetst. In de Perzische kolonie beerscht veel opgewondenheid. De grootvorst Nicolaas heeft het dejeuner bij deu Sultan gebruikt, die hem de orde van Osmanié schonk. De grootvorst vertrekt morgen naar Jeru zalem en Egypte, Berlfjn, 10 October, De grootvorst-troonopvolger van Rusland is gisteravond te Stettin aangekomen en zette heden zijn reis voort naar Weenen Mew-ïork, 10 Octobor. De republikeinen won nen bij de verkieziugen in Pennsylvanië 7 leden i voor bet congres. De Press van Philadelphia, die tegen de ver kiezing van generaal Hackauft tot gouverneur was, erkent toch dat de uitslag overeenkomstig den volkswensch is, en houdt thans de verkie zing van Grant tot president voor zeker. De republikeinen vieren overal feestelijk hun overwinning. De minister Seward is hedenmiddag over leden. De meerderheid der republikeiueu bedroeg in Philadelphia 21,919 stemmen. In een boodschap aan het congres dringt Grant op een krachtig optreden tegen Mexico aan. Pesth, 10 October. Iu de Gisleithaansche dele gatie is de discussie over het budget van oorlog voortgezet. De rapporteur Giskra drong er nog maals op aan de verlenging van den actieveu diensttijd niet toe te staan. De min. van oorlog wederlegde daarop de ver schillende sprekers en verdedigde de noodzake lijkheid van die verlenging uit een militair oog punt. Ook toonde hij aan, dat zij uit een econo misch oogpunt niet nadeelig zou werken. Andrassy verklaarde nogmaals, dat de betrek kingen van de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie met alle voorname staten zeer goed zijn en dat hij vast overtuigd is, dat zij goed zullen blijven, zoolang de vredespolitiek, die op een ver standig uitzicht van het belang der monarchie gegrond is, gevolgd wordt. Maar hij kan zoomin als iemand ter wereld jaren vooruit voor het behoud van den vrede instaan. Op de met andere mogendheden aangegane aangeknoopte verbintenissen kan men in cri- tieke oogenblikken rekenen, wanneer men over toereikende krachten beschikt. Verder herhaalde hij, dat het oorlogsbudget van dit jaar het nor male budget zal zijn, en verzekerde, dat door de solidariteit der regeering iu de quaestie der oorlogsbegrooting geen pressie wordt uitgeoefend. Na eenige discussie werd de voorgestelde ver lenging van den diensttijd der infanterie met 32 i tegen 24 stemmen aangenomen. Par\js, 10 Ooctober. Iu de permanente com- missie heeft Thiers gesproken over de beleedi- I gingen, waaraan de bedevaartgangers te Nantes hebben blootgestaan. Hij zeide, dat het recht zijn i loop zou hebben. Het gebeurde was overdreven voorgesteld, maar verdiende afkeuring, omdat daardoor don nationalen godsdienst te kort ge daan werd. De heer Larochefoucauld maakte een vergelij- ing tusschen de bedevaart naar Lourdes en de 6 lis van Gauibetta. Thier3 keurde scherp de lilevoering en de theorieön van Gambetta af, maar hij zeide, dal men particuliere diners moeie- lijk kon beletten. Hij noemde het misdadig, te beweren dat de natie in verschillende kasten verdeeld was. Zulke theorieën doen binnen- en buitenlands kwaad Hij keurde de aanvallen tegen de Nationale Ver gadering af en verklaarde, dat hij haar zou we ten te eerbiedigen. Hij voegde er bij, dat sommige republikeinen de grootste vijanden der republiek zijn en haar vestiging beletten. Thiers besprak de mogelijkheid, dat de repu bliek de onmacht der monarchalen aan den dag zou brengen, eu raadde alle conservatieven zich op het onzijdig gebied der republiek te vereenigen. De heer Delpit nam acte van de woorden van Thiers, die eeu uitmuntenden indruk in het land zoudeu maken; maar er waren daden noodig en daarom verlangde hij de afzetting van eenige tnaires. Thiers toonde de bezwaren van zulk eene ge strengheid aan. De minister van binuenl. zaken antwoordde den geer Mornay over eene passage in de llépublique jrancaise, dat het schimpen van dal blad bewees, welk een groote scheiding er tusschen de radi calen en het gouvernement bestondeene schei ding, die te Grenoble openlijk verkondigd was. Thiers deelde mede, dat prins Napoleon zonder vergunning der ministers in Frankrijk gekomen was, maar dadelijk bevel ontvangen had weder te vertrekken. Aan dit bevel was gehoor gegeven. Uit goede bron verneemt men, dat Italië bij de onderhandeling over een handelsverdrag be langrijke eoncessiën gedaan heeft, en dat het verdrag spoedig gereed zal zijn. Volgens den heden verschenen bankstaat bedraagt sedert de vorige week de vermeerdering van de portefeuille 1, van de beleeningen 1, van de in omloop zijnde bankbiljetten 28*/, en van de loopende rekening met de schatkist 71/, mil- lioendaarentegen de vermiudering van de be- leeniugen op edel metaal I en van de loopende rekening met partiou lieren 241/, millioen. Londen, 11 October.) Aan Daily News wordt gemeld, dat te Athene eene ministerieele crisis is ontstaan, ten gevolge van de weigering des konings om den heer Ablio, een Rus, secretaris van de koningin, weg te zenden. Leiden, 30 September 1S72. De Commissie van Financiën heeft geene be denkingen tegen de voordracht van Burgemeester en Wethouders, tot het kosteloos in eigendom af staan van de strook gronds der gedempte Binnen- vestgracht tusschen de St.-Jkcobsgracht en de Koepoortsgracht. De Commissie van Financiën, enz. Aan den Gemeenteraad. 1' r o m o t i li. Leiden, 11 October. Bevorderd tot Doctor in de rechten de heer A. H. Brandt, geboren te Amster dam, met stellingen. R eclitszakeu. In de zitting der correctioneele rechtbank alhier van Vrijdag 11 October zijn veroordeeld: P. v. d. B. en P. de V., beiden wonende te Leiden, wegens mishandeling, de eerste tot twee geldboeten ieder van f 25 of voor iedere boete 5 dagen subsid. gevangenisstraf eu de tweede tot eene geldboete van f 12,50 of 2 dagen subsid. gevangenisstraf. IMarlrt berichten. Amsterdam, 11 October. Rogge, J. Petersb. 184, 186; J. Galatz 183,184,185N. Galatz 195Odessa 168; Gebr. Taganrog 160, 164; Gebr. Donau 168; Oct. 182, 181; Maart 196, 195; Mei 198. Raapolie zes weken per 100 kg. 46%; vliegend 4554Mei 4514; Nov., 45, 4544Dec. 4-544, 4514. Lijnolie zes weken, 4214; vliegend 41; Maart, April, Mei 3914 Nov. 4014, 4014, 40%; Dec. 3914. Raapkoeken per 1000 kg. 85, 90. Lijnkoeken per 100 kg. 11,14%. Koolzaad per 2000 kg. April 440; Oct. 422; Nov: 427. GEVEILDE PEROEELEN, Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Vrijdag 11 October 1872, ten overstaan van den Notaris Mr. J. L. Klaverwijden N". 1 Eene Bouwmanswoning, genaamd Vredebest, met koestal, hooibergen enz., benevens verschil lende partijen Wei- eu Hooiland, aan den straat weg op den Hoogen Rijndijk, nabij de R. C. kerk van den Groenendijk in de Oude en Nieuwe Groenend ij ksche polders, onder de gemeente Ha- zerswoude, Sectie A, N'. 204, 205, 206, 208 tot 212, 485 tot 492, 496, 497, 499 tot 513, 645 tot 648, 650, 651, benevens eeu gedeelte van N°. 494,495, 498, 1188 eu 1266; kooper de Heer C. F. W. Wiggers van Kerchem, alhier, voor f 53,250. N°. 2. Een Woonhuis met Tuin en Bleekveld, aan den straatweg naast het voorgaand perceel, Sectie A, N°. 1189, 1190 en de resteereude gedeel ten van NV 494, 495, 498 en 1188; koopster Wed. B. Hoogeveen, onder Hazerstvoude, voor f 2025. N'. 3. Een Huis waarin de Tappers-affaire wordt uitgeoefend met Erf en Boschje, gelegen aau den Hoogen Rijndijk, onder de gemeente Hazerswoude, Sectie A, N°. 1265 en 649 en het resteerend gedeelte van N°. 1266kooper A. Koot, onder Alkemade, voor 1700. N*. 4. Twee perceelen Wei- en Hooiland, in het Oost-Langeland, onder de gemeente Benthuizen, Sectie A., N". 11, 12 en 13; koopsier Wed. B. Hoogeveen, ouder Hazerswoude, voor 6700. N°. 5. Twee perceelen Wei- en Hooiland, in hel West-Laugeland, onder de gemeente Benthui zen, Sectie A, N°. 71, 72, )73 en 74; kooper de Heer C. F. W. Wiggers van Kerchem, alhier, voor f 3750. LAATSTE BERICHTEN. (Per Telegraaf.) 's-Gravenhage, 11 October. In de zitting der Tweede Kamer, van heden, kwa men, na den afloop der algemeene discussie over art. 1 van het wetsontwerp tot vaststelling van het Oost-Indisch tarief, uict het daarop door den heer Bredius voorgestelde amendement, in alpha- betische orde de tariefposten zelve in behande ling. Door den heer van Lijnden werd een amen dement voorgesteld, om het oorspronkelijke artikel gedistilleerd ad f 40 per hectoliter weder in de lijst op te nemen in plaats van te wachten tot de invoering der accijnswet in Indië. Hierover zal later gestemd worden. De discussie is ge vorderd tot den post manufacturen en zal mor gen te elf uren worden voortgezet. Gemeentera ad. Voor eenigen tijd is meiding gemaakt van een conflict tnsschen generaal van der Schrieck en de officieren der schutterij eu weerbaarheid te 's-flertogenbosch, bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan die stad. Men vernam van die zaak niets meer. Thans echter wordt ons medegedeeld, dat de bedoelde officieren, wien door den generaal de toe gang tot het perron van het station ontzegd was, genoegen genomen hebben met diens betui ging, dat hem het gebeurde leed deed, althans iu zooverre de wijze betreft, waarop hij in deze gehandeld had, ofschoon hij volhield, dat de oflioieren hem, als bevelhebber in de drie pro vinciën, vooraf inet hun plan om H. M. te komen begroeten in kennis huddeu moeten stellen. (U. D-) Leiden, 30 September 1872. De Commissie van Financiën heeft geen bezwaar dat aan D. van Leeuwen worde gecontinueerd de levering van grinten rivierzand ten behoeve dezer gemeente, voor den tijd van 5 jaren. De Commissie van Financiën, enz. Aan den Gemeenteraad. Amsterdam, 11 October. In de kiesvereeniging Burgerplicht is gisteravond tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de heer Mr. A. S. van Nierop, eu in de Grondwet Mr. JJ A' Jolles.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3