o offic. van just, bij die rechtb.; tot offic. van just, bij de arr. rechtb. te Amersfoort Mr. S. J. T. H. Nedermeyer ridder van Rosenthal, thans off. van just, bij de arr.-rechtb. te Gorinchem; tot off. van just, bij de arr.-rechtb. te Gorinchem Mr. A.J. E. Jolles, thans subst.offic. bij die rechtb.; tot subst.- off. bij de arr.-rechtb. te Gorinchem Mr. A. Telders, adv. te Utrecht. BINNENLAND. Amsterdam, 10 October. In de zaak van Cor nells De Porto van Texel, die gisteren voor het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland terecht stond, beschuldigd vaD opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat eenig menschen leven kon worden in gevaar gebracht, werden 6 getuigen gehoord. De beschuldigde, die in de instructie de meest volledige bekentenis heeft afgelegd, ontkende thans pertinent iets van den brand geweten te hebbeD. Niettemin achtte de advocaat-generaal Jhr. Mr. C. H. Bakker zijn schuld wettig en overtuigend bewezeD, en requireerde zijne veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 7 jaren. De verdediger, mr. A. H. W. Crommelin, wees op eenige omstandigheden, waardoor z. i. het ontstaan van den brand niet genoegzaam be wezen was. Aan het Amstel-Hótel zijn afgestapt, om zich ODder behandeling te stellen van den heer Dr. Mezger alhier, de generaal in Pruisischen dienst v. Voigt-Rhetz, commaudeerende het 10de armée- corps, met zijüe gemalin, de graaf Stanislaw Lu- bienski van Warschau en de graven E. en L. zur Lippe, van Bonn, allen met gevolg. Amsterdam, 11 October. Men verneemt dat het terrein aaD de Oostenburgervoorstraat, waar on langs een brand heeft plaats gehad, aangekocht is door eene vereeniging, die voornemens is daar een 148 tal arbeiderswoningen te doen bouwen. De heer Jhr. G. A. TiDdal, wethouder voor de publieke werken, is door den Gemeenteraad benoemd tót ambtenaar van den burgerlijken stand. Rotterdam, 10 October. Bij het internationaal concours van scherpschutters, in de maand Sep tember te Gent gehouden, werden door den heer J. van Mens, kapitein bij het corps Koninklijke Rotterdamse!) Scherpschutters, 2 prijzen behaald, namelijk een met 18 punten op de vaste schijf en een met 23 punten op de vrije schijf. De af stand was 200 meters, en het concours geopend voor jagers, artilleristen en ruiters. De plotselinge dood van den sergeant-kleer maker der schutterij alhier, v. d. L., zou het ge volg zijn van eene verzwering iD de borst, waaraaD hij sedert lang lijdende was. Zekere H. K., bijgenaamd Manus de duivel, arbeider, is heden door de rechtbank alhier ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar, omdat hij in eene herberg te Reeuwijk, na een borrel te hebben gedronkeD, een zilveren knipje met geld uit de handen der tapster heeft gerukt en daarmede op den loop is gegaan. Deze veroordeelde is vroeger vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot 10 jaar kruiwagenstraf wegens mishandelingen van zijne superieuren, benevens tot eene gevangenisstraf van zes maanden ter zake van diefstal in eeD bewoond huis met inklimming en nog tot eene gevangen zetting van twee jaren ter zake van samenspan ning van werklieden om tegelijkertijd het werk te doen ophouden en duurder te maken. Delft, 10 October. Tot inspecteur-titulair bij de politie alhier is benoemd de heer J. F. Haffert, van 's-Gravenhage. Brielle, 9 October. Heden heeft alhier eene conferentie plaats gehad tusschen gedelegeerden van de Utrechtsche commissie voor het asyl en de Brielsche hoofdcommissie, aarin de plaats bepaald is waar het monument zal worden ge sticht, en beraadslaagd over het asyl. De gedele geerden der Utrechtsche commissie, welke den heer Outshoorn te Amsterdam verzocht had een plan te maken voor een asyl, brachten eene teekening ter tafel, welker schoonheid geroemd werd, maar die eenigszins zal worden gewijzigd. Na te heb ben bepaald, dat er in 't gesticht alleen gehuwde personen zonder kinderen zullen worden toege laten, juichte inen het denkbeeld toe, om een voor vergrooting vatbaar gebouw te stichten, met eene vrije woning voor ieder gehuwd paar. Met leedwezen vernam men, dat er voor het asyl nog geen achtste bijeengebracht is van hetgeen kort geleden in ons land voor het Roode Kruis werd verzameld, doch gaf de hoop op vermeerdering van het kapitaal niet op. Eene uit en door de hoofdcommissie benoemde commissie zal met de Utrechtsche werkzaam blijven ter verwezenlijking van bet plan tot stichting van een asyl, waar voor uit Dordrecht van de subcommissie aldaar onlaDgs nog f 440 ontvangen is. Dezelfde com missie maakte voor het monument f 370 over en de subcommissie te Gent fr. 855 en 40 centimes. In de vergadering der hoofdcommissie werd nog bericht dat het archief der hoofdcommissie weder vermeerderd was met verschillende brochures, liedjes enz., bij gelegenheid van het feest uitge komen. De hoofdcommissie besloot ter verkrijging van het ontbrekende de noodige stappen tedoeD. Door de Thorbecke-commissie alhier is ƒ190 verzameld. Delpshaven, 10 October. De inschrijvingen voor een huldeblijk voor J. R. Thorbecke hebben al hier bedragen J 106.50, welk bedrag aan het Hoofd-comilé te 's-Gravenhage is overgemaakt. Hellevoetsldis, 8 October. Zondagmiddag heeft aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil, liggende in de Marinehaven, de kok den hofmeester met een scheermes willen vermoorden, welke poging alleen door eene behendige wending van het hoofd is verijdeld. De hofmeester, die van achteren werd aangevallen, kreeg echter eene wonde over den strot. Schoonhoven, 9 October. De paardenmarkt had weinig of niets te beteekeueu slechts enkele paar- den waren aan de lijn. Er schijnt plan te bestaan om deze markt, die nu daags vóór de Ameidsche markt invalt, voortaan op een anderen dag te stellen, om ook daardoor de Schoonhovenscbe paardenmarkt, die geheel in verval is, te verbe- teren. De Lier, 10 October. De Raad dezer gemeente heeft besloten, dat van wege de gemeeDte voor 40 aandeelen zal worden deelgenomen in de uego- tiatie voor den aanleg enz. van den spoorweg, van MonsterZegwaart, nu de richting van dien weg dicht bij het dorp zal loopen. Ook hebben leden van den raad onmiddellijk voor eenige aan deelen ingeschreven. Arnhem, 10 October. Jan van Druuteu, die iu den avond van 81 Augustus jl. zijne beide jonge kindereu in de rivier den Rijn heelt geworpen, ten gevolge waarvan het jongste is verdronken, eD die zich sedert een paar dagen iu de omstre ken dezer stad ophield, is op last der justitie ge arresteerd. Door den rechter-commissaris is een bevel van voorloopige aanhouding tegen hem uit gevaardigd. Men verneemt dat hij zijne snoode misdaad reeds bekend heeft. Deventer, 9 October. De Deventer Velocipède Club Immer Weiter zal op Zondag 13 October alhier een wedrit houden. Groningen, 10 October. Hedeu had alhier de overdracht plaats van het rectoraat over de aca demie. De waarnemende rector magnificus, Prof. Rosenstein, droeg zijne waardigheid over aan Prof. Diest Lorgion. Bij deze gelegenheid werden aan de heeren H. Kamerlingh Onnes, phil. nat. caud. te Groningen en J. Bos, phil. nat. cand.en leer- aar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum, zilveren medailles uitgereikt voor de beantwoor ding van prijsvragen, uitgeschreven doordewis- en natuurkundige faculteit der Groningschc hoo- geschool. Curatoren en Professoren der Hoogeschool vereenigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, terwijl door de studenten serenades werden gebracht. Middelburg, 9 October. Volgens een heden al hier ontvangen telegram is er eene verandering in het reisplan van H. M. de Koniugin gekomen, waardoor zij deze gemeeDte in dc volgende week niet zal bezoeken. H. M. zal direct langs Helle voetsluis naar Engeland vertrekken. 's-Gravemoer, 9 October. Verleden najaar wer den op vijftien minuten afstands van deze gemeente, aan den Groenendijk, de fondamenten gelegd voor eene beetwortel-suikerfabriek, waarvan mevrouw de wed. Storm te Breda, de heer de Bresser te Dongen en de heer van Campenhout te Made de ondernemers zijn. Thans is het kolossale ge bouw reeds in werking. 300 werklieden vinden er hun middel van bestaan in. BUITENLAND. Frankrijk. In het Bien Public wordt het door de Indepen dence Beige medegedeeld bericht bevestigd, dat de bezorgdheid der Fransche regeeriug ten aaDzien van de opbrengst der belastingen geweken was. „De herleving van den handel en der nijverheid, zegt het olficieuse blad, hebben reeds geleid tot eene merkbare verhooging der opbrengst van alle rijks-middeleu." De Avenir National zegt nog altijd uit eene goede bron vernomen te hebben dat de onder handelingen betreffende het handelstractaat met Engeland tot een gunstigen afloop zijn gekomen. Het betrekkelijke stuk, zegt het blad, is reeds geheel en al gereedalleen de formaliteit der bekrachtiging door de beide regeeringeu ont breekt nog. De ODderhaodelingen met Italië en met Oos tenrijk zijn veel minder ver gevorderd. Deze beide mogendheden bejegenen de voorstellen van het Fransche kabinet meteindelooze tegenwerpingen. Wat België betreft, dit heelt eenvoudig en stel lig geweigerd het haar medegedeelde tractaat in overweging te nemen. België is voornemens een nieuw handelstractaat te sluiten op dezelfde grondslagen, waarop Engeland tot de sluitiDg van zoodanig tractaat zal overgaan. Volgens le Tempt zou de secretaris van den heer Thiers, de heer, Barthélemy St. Hilaire, in een aan den heer Gambetta gerichten brief een zeer scherp oordeel van den President der Repu bliek over de door dien afgevaardigde iu de zuid oostelijke departementen gehouden politieke rede voeringen hebben medegedeeld. In dien brief werd aan den heer Gambetta verweten dat hij tot eene zekere hoogte liet bestaan der republiek weder in gevaar had gebracht, niettegenstaande de onvermoeide pogingen, door den heer Thiers sedert anderhalf jaar in het werk gesteld, haar van dag tot dag meer bevestigd hadden, terwijl hij bovendien enkel en alleen om zijne persoon lijke bedoelingen en inzichten te bereiken de republiek voorgesteld had niet als een gevestigden regeeringsvorm maar als eene om de politieke macht strijdende partij. De indruk, door de be doelde redevoeringen op den heer Thiers gemaakt, wordt verder in dien brief met deze woorden teruggegeven, dat de President met leedwezen had gezien dat de heer Gambetta zich bezighield met het opwekkeu van het wantrouwen en den haat der lagere volksklassen tegen den gezeten burgerstand, een toeleg waarin hij liet voetspoor volgde van de ambtenaren van het tweede keizerrijk. Dat een brief in dezen zin door deu heer St. Hilaire aan Gambetta geschreven is, schijnt aan- voltrekking eerst voor een vreemden CodsuI, en daarna bevestigd door een Spaanschen magistraat. Al deze feiten wijzen op eene toenemende ver mindering der geestelijke macht, maar men moet haar niet te hoog schatteD. Er zijn feiten aan de andere zijde, die geen helder en onpartijdig man over het hoofd kan zien. Geene beweging tot hervorming der Kerk komt uit de Kerk zelve, zooals dat in de zestiende eeuw met de noorde lijke volken het geval was. Die Spaansche gees telijken, welke in opstand komeD, zijn nooit man- nen van eenige beteekenis of kunde, en lot ons leedwezen moeten wij er als onze persoonlijke ervaring bijvoegen, dat zij soms ellendelingen zijn. Op de zon- en andere feestdagen zijn de groote kerken stikvol, en hoezeer vele feestdagen niet meer door de wet erkeDd worden, blijkt de wet veel minder kracht te hebben dan de oude gewoODte. Bij een onweersbui besprenkelen de lieden nog steeds hunne huizen met wijwater. Als bet Viatico voorbijgaat, onder een scharlaken gehemelte met een schel vooraf, knielt de menigte Dog steeds in den modder. Ook zal geen fatsoen lijk Spanjaard zelf in de meest revolutionaire stad stervende zijn, zonder dat zijne vrienden hem de eer bewijzen, een toortslicht te dragen achter de Heilige Sacramenten tot aan de deur zijner kamer. Gedurende de ergste opgewonden heid der omwenteling van 1868, zagen wij de sacramenten Daar de kamers van een artillerie officier dragen door zijue kameraden van het re giment. De priester, die het Viatico droeg, volgde in een rijtuig. De officieren gingen vooraf, bloots hoofds, met fakkels. Het muziekcorps speelde de Koninklijke rnarsch. Alle omstanders knielden, en de priester, met zijn heiligen last, ging door een rij van knielende toeschouwers van het rij tuig tot de deur. Al zulke gewoonteD zijn diep geworteld in het Spaansche leven; en worden bovendien zeer in stand gehouden door de hoog ste klassen, zoowel adel als kooplieden, tot zeker heid voor de openbare orde. Als gij tot iemand uit deze klasse over Protestantsche scholen spreekt, zal hij u zeggen, dat zij wel de Spanjaarden tot onverschilligen en atheïsten maken, maar niet tot Protestanten. En deze algemeene overtuiging is eene ernstige overweging dubbel waard. De Spaansche oppositie tegen de Kerk is, in het we zen der zaak, niet zoo zeer een wensch om de Kerk te hervormen, als wel een onderdeel van de algemeene revolutionaire beweging in Europa, waarvan het hoofdkwartier in Frankrijk is. De Spanjaard, die deze beweging is toegedaan, is geen Protestant, en nog minder Protestantsch van de zoogenaamde Evangelische type, maar in de politiek is bij een republikein, en in den gods dienst een volgeling van de Volney's en anderen wier werken te zijnen behoeve zorgvuldig ver taald zijn. En hoewel hij, zelfs in de steden, die republikeinsche afgevaardigden naar de Cortes zenden, door de orthodoxen verreweg in getal overtroffen wordt, moet inen niet vergeten, dat juist hij, uit deu aard der zaak behoort tot de actieve en ondernemende partij. Calalonië en An- dalusië, bevatten duizendeu republikeinen, socia listen en communisten onder de arbeidersklasse. De Internationale heeft hare vertakkingen in SpaDje, even als elders, en waar deze gevoelens bovendrijven, gaan zij steeds verzeld van vijand schap tegen de Kerk, en ongeloof in hare leer. De samenstelling der Kerk heeft even als die van het leger opgehouden uitsluitend aristocra tisch te zijn. Als St. Simon nu in Toledo kwam, zou hij niet, zoo als in 1722, ontvangen worden door een Piuientel. En wij kunnen er gerust bij voegen dat de grootwaardigheidsbekleeders der Kerk thans niet zulk .vloeiend Latijn zouden spre ken, als de geleerde Hertog van hen hoorde. Ont zet van haren eigendom door het Concordaat, en door de achtereenvolgende omwentelingen en den invloed der Fransche letterkunde, het grootste deel van haar macht en aanzien verloreD heb bende, bekleedt de Ketk van Spanje niet meer die hooge plaats, in het oog der wereld, als in genomen te kunnen worden. Echter wordt van officieuse zijde tegengesproken dat die brief namens of op last van den President der Republiek zou geschreven zijn, zoodat hij niets anders bevatte dan de persoonlijke zieuswijze van den zeer ver trouwden secretaris van Thiers. Over den stand van het tegen den maar schalk Bazaine opgezette proces meldt la Patrie nog het volgende: „De voornaamste getuigen zijn reeds in de in structie gehoord, en die welke nog gehoord moe ten worden zullen weldra worden opgeroepen. Men verzekert dat de verdedigers van den maar schalk twee personen naar Elzas-Lotharingen hebben gezonden, ten eiDde aldaar omtrent eenige bijzonderheden een ouderzoek in te stellen en te trachten getuigen te vinden, welke in staat zou den zijn eenige aan den beschuldigde ten laste gelegde feiten tegen te sprekeD. Tot dus verre moet dit ouderzoek de gewenschte vruchten niet hebben opgeleverd. Iu Elzas-Lotharingen is men onbeschrijfelijk verbitterd tegen den maarschalk en ziet men met eene koortsachtige spanning naar het begin der terechtzittingen uit. Ook moe ten de verdedigers uit Duitschland alle openbaar gemaakte officieele stukken betreffende de krijgs verrichtingen om Metz ontboden hebben, ten einde daaruit de positiën en de bewegingen van het Duitsche leger tot aan de capitulatie te con- stateeren. Naar men verneemt zijn er twee punten van beschuldiging tegen den maarschalk ingebracht; eene versterkte plaats te hebben overgegeven zonder het uiterste tot verdediging te hebben be proefd, eD eene capitulatie te hebben gesloten in het opene veld zonder, ingevolge de bestaande voorschriften, een veldslag te hebben gewaagd, en zonder van de door hem behaalde voordeelen partij te hebben getrokken. Deze beide hoofden van beschuldiging worden zeer breedvoerig ge staafd." In het door den paus goedgekeurde boek van Henri Lasserre, getiteldNotre Dame de Lourdes, dat reeds 54 uitgaven heeft beleefd, leest men het volgende omtrent de zooveel gerucht makende grot: Op den llden Februari 1858 was 't veertien jarig dochtertje van een molenaar te Lourdes, Marie Bernarde Soubirons, met een paar andere meisjes van haar leeftijd aan 't sprokkelen aan den oever van de Gave, nabij de grot van Mas- sabiele. Terwijl ze haar kousen zat uit te trek ken, om 't riviertje te kunnen doorwaden, hoorde Marie Bernarde opeens 't ruischen van een kleed, en zag zij de gedaante van de Maagd Maria in de genoemde grot. De beide andere kinderen zagen niets. Doch Marie Bernarde keerde dik wijls naar de grot terug, en aanschouwde de Maagd nog meer dan twaalf malen. Op last van deu pastoor vroeg zij de verschijning naar haren naam; waarop deze antwoordde: „Je suis l'Im- maculée Conception." Vervolgens verzocht de Maagd, dat op de plek een kapel gebouwd zou worden ter harer eere; en wees zij 't meisje een steen aan, waaruit, na aanraking met den vinger, een bron te voorschijn kwam vloeien. Aan 't water van deze bron is 't, dat een miraculeuse geneeskracht wordt toegeschreven. Door de regeering is het verspreiden in Frankrijk verboden van de volgende geschriften De burgeroorlog in Frankrijk, adres van den algemeeneu raad der internationale vereeniging van arbeiders aan alle leden der vereeniging in Europa en de Vereenigde Staten (Londen); de slag van Mei, het Pantheon, de martiale recht bank in het Luxemburg, door Maxime Vuillaume (Genève); amnestie, geen belegeringstoestand meer, door Thirifor (Brussel). De republikeiusche comités van Algiers heb ben Cremieux kandidaat gesteld. Hij heeft, zooals bekend is, de jury in Algerië ingevoerd, de Joden de dagen van ouds. De geestelijkheid komt meest voort uit geringe familiën, vooral uit de platte landsdistricten. Zij ontvangen geen liberaal, maar slechts een technisch onderwijs, in seminariëD, voor hunne opleiding ingericht, waar eenig La- tiju en een weinig Theologie alles is, wat hun geleerd wordt. De onkunde in het Grieksch, na genoeg algemeen onder hen, belet alle ernstige studie, en de geheele onbekendheid met alle moderne talen sluit hen buiten alle aanra king met nieuwe denkbeelden. Een Spaansche priester, bij voorbeeld, weet evenmin van Dr. Newman's Apologie of Montalembert's Moines de l'Ouest, als van Aristoteles, of de Septuaginta. Van daar bestaat er in Spanje geene liberaal-Katho lieke partij, zoo als die aan den naam Mouta- lembert verbonden is, maar vindt gij er niets anders dau een bigotten dweeper, in een zwarten rok, of een vrijdenker met een roode muts. Bo vendien bestaat er niets, dat aan het gros der priesters het gebrek aan socialen omgang en be schaving kan vergoeden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2