Er loopt een gerucht dat de Minister van Oorlog den ex-kapitein Jansen een betrekkiug heeft aan geboden. Wij deelen het gerucht slechts onder reserve mede, ofschoon de persoon, die ons het bericht heeft meegedeeld, gewoonlijk goed is in gelicht. Het komt ons echter onwaarschijnlijk voor dat den heer Jansen een nieuwe rijksbetrekking zal worden gegeven, voordat hem alsnog eervol ontslag is verleend. Mocht het gerucht zich echter bevestigen, dan hopen wij dat aan die betrekking in elk geval een tractement zal verbonden worden, dat hem schadeloos stelt voor het stoffelijk nadeel, door zijn ontslag ondervonden. (Vod.) Bij het nachtwerk aan de sluis in het Apel- doornsche Kanaal bij Hattem is de heer Maju be last met de electrische verlichting hetgeen, met den besten nitslag geschiedt. Met ingang van den 20sten dezer wordt een Rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst ge opend te Texel. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van 0,30 per enkelvoudig tele gram van toepassing. Omtrent de tarieven voor het verkeer met het buitenland kunnen inlich tingen aau het genoemde kantoor worden ver kregen. Met ingang van den 20sten dezer is de Rijks- telegraafklerk J. C. van der Maal beDoemd tot Rijkstelegraafkantoorhouder en brievengaarder te Blokzijl. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand December a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen van het examen vermeld in art. 9 der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad n°. 59), ter ver krijging eener akte van bevoegdheid als apotheker. Door den Minister van Marine is, met ingang van den lsten dezer, benoemd tot student voor den militairen geneeskundigen dienst der zeemacht de jongeliug H. F. A. Peypers. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan- tonger. te Oldeberkoop, Mr. D. van Laer, adv. te Zwolle, en aau A. Andreae, op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. te Beet- sterzwaag. Z. M. heeft benoemd tot lid en voorz. der comm. van deskundigen, vermeld in art. 34 der wet van 20 Juli 1870 Staatsblad N°. 131), Dr. H. van Capelle, referend. bij het Dep. van Binnenl- Zakentot leden dier comm. J. A. Alers, dis trictsveearts te Haarlem en L. Swart, districts veearts te Alkmaar. Z. M. heeft aan E. F. Bonjer, H. F. Planten, C. J. Rotgans en K. J. Swart, scheeps"ezagvoer- ders toor de groote vaart, toegekend de zilveien medaille, als erkenning van hunne aan de weten schap der zeevaart, door overlegging van uitmun tende scheepsjournalen, bewezen diensten. li 1IV IV JE IV L AIV JL>. Amsterdam, 9 October. Zn de gemeenteraads zitting vau heden werd door den voorzitter mede gedeeld een ingekomeu schrijven van Dr. J. Penn, waarbij deze zijne betrekking als Raadslid ne- derlegt. De verkiezing, ter voorziening dezer vacature en die, ontstaan door het al'tredeu van den heer R. Feith, is bepaald op 22 dezer, gelijktijdig met de verkiezing van een lid der Staten-Generaal. Ook berichtte de voorzitter de ontvangst van een missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende kennisgeving dat de directie der kanaalmaatschappij zich bereid heeft verklaard, een gemeente-commissaris van Amsterdam in haar midden toe te laten, en zulks onder daarbij ge stelde reserves. wapen heeft Spanje nooit uitgemunt. De leer school voor de infanterie is afgeschaft, en de ca detten worden dadelijk bij de regimenten inge lijfd, om hun beroep te leeren. Engelsche officie ren, die in de laatste twee jaren de exercitiën van die regimenten hebben bijgewoond, hebben geen zeer hoog denkbeeld van hunne bedreven heid. De Spaansche infanterie officier komt veel te kort in de kennis van zijn beroep. Wat zijne beschaving in het algemeen betreft, behoeven wij nauwelijks te zeggen, dat die niet waard is, om van te spreken. Zeer zelden verstaat hij de zuster taal van Latijnschen oorsprong het Fransch. Hij heelt nooit gereisd. Hij heeft geen verheven of verfijnden smaak, en zijn verstand, als hij dat heeft, wordt geheel gebruikt in de vervelende, onvruchtbare complicatiën van partijgeest, die de politiek van zijn geboorteland uitmaken. Zijn leven kan het best beschreven worden als geheel ledig en ijdel. Als de dagelijksche routine is afgeloopen, blijft hem niets over dan casino of koffiehuis. Gymnastiek en andere lichaamsoefeningen zijn onbekend, tenzij men daaronder begrijpen wil het jacht maken op arme kleiue naaistertjes of handwerksters. Van lezen, met uitzondering van nu en dan eene slechte Spaansche vertaling van het geringste soort Frausche romans, is geen quaestie. Heeft iemand soms buitengewone talen- Het is niet mogen gelukken het betrekkelijk gering kapitaal bijeen te brengen, noodig voor de oprichting van droge dokken in Ned. Indië. Het comité van voorbereiding der N. I. Droogdok Maatschappij hee t thans besloten alhier eene meting te houding in het lokaal Eensgeiindheid, op Dinsdag 15 dezer, des avonds te halfacht, ten einde alsdan de wcnschelijkheid van de op te richten Maatschappij nader te bespreken en gele genheid te geven tot het verkrijgen van alle ver langde inlichtingen. De eerste Zuiderzeeharing is eergisteren door onze stadgenooten, de lieeren H. Saur Jr. en C. Saur Hz., aangeboden aan Z. M. den Koning en H. M. do Koningin. Het Nieu w-Amsterdam, dat buiten de Leid- schepoort verrezen is, zal van morgen af door een regelmatige omnibus-lijn met den Dam, het mid delpunt der stad, verbonden zijn. Van 's ochtends 9 tot 's avonds 10 uren, zal elk halfuur een omuibus, zoowel vau deu Dam als van de Voudelstraat afrijden. Weldra zal ook de lijn Dam-Frederiksplein geopend worden. Helder, 9 October. Door den Gemeenteraad is besloten om met 1 Januari 1873 de jaarwedde van den secretaris en van den burgemeester met 200 te verhoogeu. In de begrooting van 1873 wordt bepaald,dat de hoofdelijke omslag van 12,0U0 tot een maximum van 15,000 moet worden ge bracht, en de opcenten voor 's Rijks personeele belasting van 35 op 40. De geldelijke toestand der gemeente dringt, oui de belasting op het gemaal en het gedistilleerd te blijven heffen. Nieuwediep, 9 October. Met het gisteren van Batavia alhier aangekomen stoomschip Prins Hen drik is een detachement van ruim 80 militairen uit Indië teruggekeerd, onder bevel vau den luit. Hamakers. 's-Gravenhage, 9 October. De conducteur v. B. in dienst van het Rijnspoor, wiens been, voor eenige weken geleden, op deu spoortrein werd verbrijzeld, is, na de amputatie, heden in het gasthuis alhier overleden, nalatende eene vrouw met vier kinderen. Onder de vele processen door den heer Hallo gevoerd behoort wel dat, betreffende het Holje van Nieuwkoop te 's Gravenhage, dat ei genlijk geen weeskumerproces is, tot het belang rijkste. Ten vorigen jare werd voor de recht bank alhier eene vordering van genoemdeu heer behandeld waarbij hij den heer notaris Schiet baan alhier, als rentmeester van genoemd Holje, aansprak tot het doen van rekening eD verant woording over zijn beheer gedurende bijna twin tig jaren en vorderde, bij gebreke daarvan, het leggen van beslag tot eene som van 400.000. De heer. Schietbaan erkende zijne rekenplichtig- heid wel aan een van de regenten, maar niet aan de heeren H. c. s. die dit vroegen. Regenten nu wareD er niet; de laatste van hen was zekere baron d'Isendoorn, die den heer S. als rentmees ter aanstelde. Baron d' Isendoorn overleed in 1865 kinderloos en zonder testament na te laten. Zijne nalatenschap werd aan neven en Dichten toebedeeld, wat de bezittingen in België betreft aan de Belgische en de bezittingen in Holland aau Hollandsche nakomelingen, welke laatsten door den heer Hallo werden aangezocht humie rechten aan hem tegen eeuige vergoeding af te staan, hetgeen geschiedde. Nu meende de heer H. het recht te hebben vau den heerS. rekeuing en verantwoording te vragen. De rechtbank oor deelde bij haar vonnis dat de heer H. niet ont- ontvankelijk was in zijne vordering, vau welk vonnis appèl werd aaDgeteekend, dat heden voor het Provinciaal gerechtshof in Zuid-HollaDd werd bepleit. Even als in eersten aanleg trad voor de heeren Hallo c. s. op Mr. A. M. van Stipriaan Luiscius en voor den heer Schietbaan Mr. J. Kappeijne van de Cappello. Ook in appèl wordt op het doen van rekeuing en verantwoording ten of geestkracht, dan is de verzoeking steeds groot om deel te nemen in samenzweringen. Eene gelukkig geslaagde samenzwering beteekent pro motie, ambten, onderscheiding en geld. Hierin ligt het voortdurend gevaar voor Spanje. Een leger is een noodwendig vereischte, maar een leger dat tegelijk een politiek lichaam is, kan nooit in harmonie werken met het constitutioneele stelsel. De hoofdreden, dat de Spaansche republikeinen, ofschoon zeer talrijk in de groote steden, nooit hebben kunnen slagen, is, dat het een deel hun ner politiek uitmaakt, om het leger steeds te bestrijden. Uit beginsel zijn zij tegen staande legers, en mkken daardoor weinig bekeerlingen bij die macht, die ben steeds als eene bedreiging be schouwt. De soldaten van het Spaansche leger komen voort uit de conscriptie, die door iedereen evenzeer gevreesd wordt, en waarvan de welva rende klassen zich kunnen afkoopen met geld. Zij wordeD slecht betaald. Vier en een halve cu- artos (iets minder dan tien cents Hollaudsch) per dag, waarvoor zij hun zeep en naaigareD zelve bekostigen moeten. Hun Voedsel is rancho een mengsel van boonen en rijst met spek, en wijn wordt hun niet verstrekt, tenzij zij buiten de ste den velddienst verrichten. (Wordt vervolgd.) aangedrongen, waartoe men bereid is; maarniet anders dan aan hem, die door den rechter zal worden aangewezen daartoe bevoegd te zijn. Den 21slen dezer zal Adv.-Gen. Mr. van Maanen conclusie nemen. Rotterdam, 10 October. De sergeant der schut terij v. a. L. alhier, kleermaker van beroep, die de levering der uniformen voor de dit jaar in dien3t getreden schutters had aangenomen, is hedenmiddag in het magazijn in de Delttschepoort, na bij de uitdeeling van 150 uniformen tegen woordig te zijn geweest, tegen deD grond gevallen om niet meer op te staan. Dordrecht, 9 October. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende inschrijving ten behoeve der geldleening, groot 24,000, voor de stedelijke gasfabriek, zijn gegund aan de heeren Otto de Kat Zoon alhier ƒ3000 a 10144 pCt., Nachenius Zoon te Amsterdam f 6000 a 10054 pCt. en Simon Zadoks Zoon alhier ƒ15,000 van de door hen ingeschreven 24,000 a f 1000.39. Aan de commissie voor de feestelijke viering van het openen van den spoorweg van hier op Feijenoord is eene bijdrage van 800 uit de ge meentekas verleend, ten einde daarvoor bij die gelegenheid volksconcerten te geven, en verder die gelden te doen strekken tot opluistering van den feestdag. De schietoefeningen, door heeren officieren der dd. schutterij alhier dezen zomer wekelijks gehouden, werden heden gesloten met het houden van een huishoudelijkeu onderlingen schietwed strijd op 200 passen, met achterlaadgeweren (Snider-systeem). Numansdoitp, 8 October. De persoon, die op be hendige wijze zich van de effecten van den lieer H. heeft weteu meester te maken, heeft getoond minder behendig te wezen in de kunst om ze vaD de hand te zetten. Verleden Donderdag vertoonde zich bij den heer de Waal, wisselaar te Rotterdam, een per- sood, die hem een pak effecten overgaf ter waarde van ongeveer 50,000, in de hoop't bedrag daar voor in ruil te zullen ontvangen. De heer de Waal, die spoedig achterdocht schijnt gekregen te hebben, nam de effecten tegen afgifte van een refu in bewaring. Daar de brenger hem gezegd had te Heerjansdaui thuis te hooren en van de Wiel te heeten, was de heer de Waal zoo voor zichtig naar geuoenide plaats te reizen om daar infotmatiën in te winnen, 't Bleek hem spoedig dat daar niemand van dien naam woonde. Kort na zijn tehuiskomst ontving de heer de Waal bericht dat de effecten waarschijnlijk te Numans- dorp ontvreemd waren. Gisteravond kwam 'c gerecht uit Dordrecht, vergezeld door den heer de Waal en diens zoontje. Vader en zoon herkenden onmiddellijk iD zeke ren Am. N., die reeds 7 jaren wegens diefstal in de gevangenis had doorgebracht en op wien zware verdenking rustte, den brenger der effec ten. Na een langdurig getuigenverhoor is de ver moedelijke dief naar Dordrecht getransporteerd. Vaderland.) Waddinxveen, 8 October. De stoommachiue, tot droogmaking van de veenplas de Putten en be maling van dezen nieuwen polder en van de Voor- en Achterolsche polders, heeft getoond, zoodra de boezem (de Gouwe) beneden mualpeil geraakte, aan haar doel volkomen te beantwoor den. Na verloop van drie etmalen zijn deze 1100 hectaren land van het overtollige water bevrijd, terwijl de omliggende polders tot dusverre te vergeefs op den noodigen wind wachtten om hunne molens io gang te zien. Ook de stoom machine van den Middelburgschen polder bewees gelijken dieust. Elbkiigen, 8 October, De heerschende epidemie schijnt in de hoofdplaats van deze gemeente een betere wending te neinen. Onder Rekken zijn echter nog enkele huisgezinnen alwaar het zeer bedroevend gesteld is, onder anderen een, alwaar 8 lijders zijn. Daar deze ziekte zelfs bij de her stellenden groote inachtneming vordert, is zij voor dezen toch ook een groote ramp, omdat zij in de onmogelijkheid verkeeren zelf bij het vereischte werk van rogge zaaien eenigen arbeid te verrich ten, en dit du met kracht van geld door anderen moeten laten doen. Zwolle, 9 October. Naar wij vernemen is de heer Mr. J. H. van RuijeD alhier alsDog benoemd tot li<I van de centrale commissie en van het te 's-Gravenhage zetelende hoofdcomité voor een huldeblijk aan de nagedachtenis van Mr. J. R. Thorbecke. De heer vau Roijen heeft die benoe ming aaugenomen. Assen, 9 October. De leden van het Veenschap de Zeven Blokken, te Smilde, hebben in de laatste vergaderiog o. a. besloten, een adres aan den minister van binnenlandsche zaken te zenden, betreffende de verbinding van de Veeuhuizervaarl (rijkseigendom) met de Friesche wateren, om van de Grietmanswijk te Smilde naar den dam bij Haulerwijk een kanaal te graveD, waardoor de daar aanwezige massa veen, aan het rijk toe komende, verbazend in waarde zal stijgen. Groningen, 9 October. Gisteren, juist den dag waarop de heer Hofstede de Groot zijn 70stejaar heeft bereikt, legde hij zijn hoogleeraarsambt te Groningen neder, met het houden eener rede in de groote concertzaal der sociëteit de Harmonie. Een zeer groot aantal belangstellenden, onder welke velen zijner oud-leerlingen en bijna alle theol. studenten, woonden deze plechtigheid bij. Door de tegenwoordige theol. studenten werd aan den grijzen hoogleeraar een prachtig cadeau aan geboden. Dit voorbeeld zal worden gevolgd door de oud-leerlingen en door vele ingezetenen van Groningen. 's-Hertogknbosch, 10 October. In de zaak vau de officieren beschuldigd van het afrukken der belkuoppen is de krijgsraad 11. Zaterdag onder voorzitterschap van den majoor Scharp vergaderd geweest. Naar wij vernemen zal de raad nader vergaderen oin den eisch van den auditeur-mili tair aan te hooren en vonnis te vellen. Maastricht, 8 October. Jl. Zondag heeft een meisje uit het naburige Heer, in een vlaag van krankzinnigheid, aan een ander meisje met een mes vrij ernstige verwondingen in het aangezicht toegebracht. De eerste is onmiddellijk naar het krankzinnigengesticht te 's-Bosch overgebracht. li UITENLAND. Fraiikrjj li. Heden woont de heer Thiers de zitting der permanente commissie bij. Men beweert thans dat de rechterzijde niet ongenegen is, om, bij den terugkeer der Natio nale Vergadering, de constitutioneele quaestiën buiten bespreking te laten, doch daar de regee ring, wel verre vaD zulk een discussie te vreezen, met verlangen er naar uitziet, zou zij het initia tief nemen door een voorstel te doen tot benoe ming eener commissie, belast om met haar de instelling van het vice presidentschap en van een Tweede Kamer te onderzoeken. Id de dagbladen van Chalons wordt medege deeld, dat de Pruisische generaal von Manteuffel op den 4deu dezer in die stad was aangekomen ten einde met deu prefect van het departement der Mame de uoodige schikkingen te treffen over de ontruiming van dat departement, welke men verwachtte dat binnen een paar dagen zou plaats hebben. De officieuse organen der Frausche regee ring, als de Agence Havas, het Bulletin conservateur républicain, de Correspondence Universelle, bespreken nader het door de Times medegedeelde bericht dat de Russische minister van binnenlandsche zaken, die zich op het oogenblik te Parijs ophoudt, den heer Thiers zou betuigd hebben dat de hou ding vaD den heer Gambetta een zeer treurigen indruk op de Russische regeering had gemaakt en dat hij zich gedwongen zag de geluk wenschin- gen over den guustigen politieken toestand van Frankrijk, welke hij een paar dagen geleden aan den President der Republiek had geuit, terug te nemen. Zij geven toe dat dit bericht op zich zelf waarheid bevat, maar komen op tegen de gewichtige beteekenis, welke daaraan door Fran- sche en vreemde dagbladen gehecht wordt, her innerende dat de minister zich in geeuerlei offi- cieele positie te Parijs bevindt en dus uitsluitend zijne persoonl jke meening en niet die der Rus. sische regeering met de hem in den mond ge legde uitdrukkingen uitsprak. Wanneer de Rus sische regeering, merken zij op, hetzij officieel, hetzij officieus eenige mededeelingen aan den President der Frausche Republiek te doen had, zou zij daartoe gebruik maken van de tusschenj komst van haren ambassadeur te Parijs. Ook het onder Russischen invloed staande dag' blad le Nord laat zich in gelijken zin uit. De heer Maurice Rouvier, een afgevaardigde uit Marseille, doet op dit oogenblik een rondreis in zijn departement en houdt overal redevoerin gen, waarin hij de noodzakelijkheid uiteenzet om te verkrijgen: de definitieve vestiging der repu bliek; het onveranderd behoud van het algemeen stemrecht; de regeling van het kosteloos, verplicht en neutraal onderwijs; gelijkheid van alle burgers tegenover den verplichten militairen dienst; rege ling van het belastingstelsel op een rechtvaardigen en democratischen grondslag. Dezer dagen is de maire van IrigDy tot betaling eener boete van 100 francs veroordeeld 'wegens het orgauisèeren van een groot banket in zijn tuiD, zonder vooraf vergunning daartoe verkregen te hebben. En zulke lieden regeeren het volk! De acte van beschuldiging tegen maarschalk Bazaiue nadert haar voltooiing. De maarschalk zal wordeD terechtgesteld ter zake van het over geven van Metz en van zijn leger, zonder drin gende noodzakelijkheid en het verzuimen van pogiDgen om zijn leger ten dienste des lands te doen strijden. De justitie heeft zich meester gemaakt van een man te Dieppe, die aau verschillende personen 2000 frs. heelt aaugeboden als premie om zijn vader te dooden! Te Dieppe heeft dezer dagen een meisje terecht gestaan, dat schuldig verklaard is aan kindermoordzonder echter met oordeel des ouderscheids te hebben gehandeld; zij was nog geen 15 jaren oud toen zij de misdaad pleegde en hield reeds twee jaren verboden omgang met een jongeling in haar bnurt.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2