eh. van recht op pens, de hoofdcomm. J. J. roenewald en de 2de comm. C. J. de Booser; ervol, uit's lands dienst, met beh. van rechtop eos., de gew. klerk bij het dep. van binneni, est. J. Pieleis. Goedgekeurd dat: door den ads.-res. van jUilon is belast met de vvaarn. der betr. van 00im. aldaar, W. A. Lamping; door den landr. te jndowoso is benoenol tot buitengewoon subst.- riff. bij die rechtb., buiten bezw. van den lande, J. G. Vosmaer; door den res. van Soerabaya 1jd ben. tot lsten klerk, tevens griff, bij den Diir. te Lamongan, P. C. Halkema; lot zout- erkoop pakhuism. te Babat J. R. Htiwae. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, ■egens ziekte, aan den lel. 2de kl. A. Schneider; en^ tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan en ambt. t. b. bij de land. ink. en cult. C. E. Haase. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej erlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten uit. der art. P. F. Vreede en aan den lsten luit. er inf. L. A. Th. Nil. Bevorderd: bij het wapen der inf., tot maj., A. J. Perié, W. J. J. Doclers van Leeuwen, L. Reuter en M. A. E. Phaff; tot kapit., M. J. levels, N. van Marion, W. C. van Marion, VV. mil, C. U. Visscher, A. Rozenraad en J. F. A. 'uuiaii; tot lsteu luit., J. Bartelds, A. P.A. Var evisser, E. M. A. A. K. Frackers, J. H. V. Popp, J, Ij. van der Schoor, G. A. J. Mahncke en D. van der Swan; bij den mil. gen. dienst: tot off.-v.-g. ste kl., A. J. H. van der Mijll Dekker; bij het vapen der genie tot luit.—kol. K. L. Pfeiffer, lot maj., J. P. van der Eb, tot kapt., W. P. H. van orschot. Geplaatst: Bij het groot rnil.-hosp. te Wil lem 1, de mil. apoth. 3de kl. T. W. van Vogel poel; bij het scheik. lab. te Weltevreden, de uul, ap. 3de kl. D. L. Peij; als adj. vau den chef vau et wapen der art., de 1ste luit. D. J. Derks, van et materieel. Ontslagen: Op verz., eerv., wegens volbr. ienstt., met beh. van recht op pens., de lste luit. er inf. C. C. van den Vrijhoef; idem deoff.-v.-gez. de kl. G. J. Filet; op verz-, eerv., met beh. vau echt op pens., de hospitaalm. bij het garn.-hosp. te adang, (mil. auibt. 2de kl.) E. M. Coelen; op verz., erv. wegens volbr. dienstt., met beh. van recht p pens., de kapt. der inf. W. J. G. vau Swieten; p verz., eerv., met beh. van recht op pens., de nder-opz. 1ste kl. over den timmermanswinkel n de houtzagerij bij den art.-constriew. te Soe- abaya F. W. de Bok. 11U1TENLAND. FraDkrük. Gambetta heeft zijne reis door de zuid oostelijke departementen van Frankrijk gestaakt, en be vindt zich op liet oogenblik te Vevey in Zwitser land. Verschillende beweegredenen worden voor de staking zijner reis opgegeven; volgens som mige dagbladen was de voormalige minister zeer verstoord over de naar hij beweerde overdrevene en talsche voorstellingen welke in de dagbladen van zijne redevoeringen, vooral van die welke hij te Grenoble gehouden had, gegeven waren; volgens anderen was hij door de bevolking der door hem bezochte departementen en steden met zóó weinig voorkomendheid onlvangeu, dat hij niet genegen was zijne reis verder voort te zet ten. In de Parijsche Patrie worut volgenderwijze eene nieuwe uitlegging gegevenWij nieeneu te weten dat Gambeita niet uit eigen beweging aan zijne reis een einde heeft gemaakt. De president der Republiek is door onze verschillende gezan ten, vooral door de Fransche gezanten te Berlijn en te St.-Pelersburg, verwittigd geworden dat de redevoeringen van Gambetta buitenslands een allerireurigsten indruk hebben gemaakt; ten ge volge van de van onze verschillende diplomaten ontvangen berichten heelt uien Gambetta doen weten dat hij zijne ter kwader ure aangevan gen reis zou hebben te staken. Ook het aandeel, door eeoige openbare ambtenareu en officieren aan de manifestatiën genomen, beeft buitenslands een zeer diepen iudruk gemaakt. De Temps en de Univers geven de eersie inteekenlijsten voor de uit hun land verhuisde Elzas Lotharingers. De lijst van de Temps beloopt 14,120 fr., waarvan Bamberger en Goldschmidt, Duitsche bankiers, ieder voor 5000, de Temps zelf voor 1500, zijne redacteurs voor 1000 fr. getee- kend hebben. De Univers heeft tot nog toe 1005 fr. ontvangen, waarvan van den bisschop van Angers voor 500 fr. Dit blad zegt, dat het grootste deel der gelden, die het zal bijeenbrengen, voor het geestelijk welzijn der verhuisden bestemd is. Het Journal officiel bevat een besluit waarbij de raad van oorlog wordt samengesteld, onder praesidium van den minisier. Daarin hebben O. a. zitting de maarschalken Mac-Mahon en Canrobert, de divisie-generaals de Ladmiranlt, hertog van Aumale, de Liguy, du Barail, Lalle- mand, Fergeot de Chabout-Latour en de vice- admiraal de la Roncière la Noury. Uit het rapport bij dit besluit blijkt, dat de raad zal onderzoekeu alle maatregelen betrek kelijk het leger, uit de verschillende oogpunten van het personeel, liet materieel, de wapening, 4e administratie en de leverautiën. De raad heeft lieden z.jn eerste vergadering gehouden in het Elysée, onder voorzitterschap van den heer Thiers. De raad van State heeft met eenpurige stemmen het beroep verworpen van den abbé Jin qua, die den aartsbisschop van Bordeaux had aangeklaagd wegens misbruik van macht te Z|jueii aanzien. Zooals iiieu zich zal herinneren, had deze prelaat den abbé verboden, voortaan het priesterlijk kleed te dragen; een verbod Waaraan hij zich niet gestoord heeft en ten ge- gevolge waarvan hij door de rechtbank te Bor deaux is veroordeeld. Duitschland, In de Nordd. Allg. Zeitung leest men „De in vreemde dagbladen vermelde geruchten betreffende eene aanstaande verandering in de leiding der ministeriën van justitie en eeredienst zijn zoo zeer van allen grond ontbloot, dat wij daarvan zelfs geen gewag zonden maken, zoo zij niet in de hier verschijnende bladen het onder werp van ernstige redeneeringen geweest waren." Hetzelfde officieuse orgaan bevat het volgende: „De Spenersche Zeitung deelt aangaande de in het ministerie van eeredienst opgestelde wetsont werpen, betreffende de kerkelijke quaestiën, op gaven mede welke, naar men ons van eene be voegde zijde mededeelt, voorbarig en grootendeels onjuist zijn." Omtrent de onlangste Fulda gehouden con ferentie van Duitsche bisschoppen verneemt men thans voor het eerst eenige meer authentieke bijzonderheden dan tot nog toe het geval is ge weest. De bisschop van Trier heeft dezer dagen een herderlijken brief aan de geloovigen zijner dio cese gericht, waarin hij namens de in Fulda vergaderd geweest zijnde bisschoppen wekelijk- sche gebeden uitschrijft voor de belangen der katholieke kerk in Duitschland, en ten aanzien van die vergadering zegt: „Wij hebben onder inroeping van den goddelijken bijstand, bezield door gelijke bezorgdheid voor het heil der zielen in dezen ernstigen en gevaarlijken tijd, en in broederlijke liefde vereenigd, de aangelegenheden der kerk rijpelijk overwogen. Van de resultaten dier overwegingen zal ten behoorlijken tijde ken nis worden gegeveu." Duidelijker spreekt het orgaan van den bisschop van Roteuburg, het Deutsche Volksblatt, hetwelk bericht: „De Pruisische dagbladen deelen dag aan dag berichten mede over de jongste bijeenkomst der Duitsche bisschoppen te Fulda. Al huDne opgaven, zelfs die der (ultramontaansche) Germania niet uitgezonderd, zijn valsch. Er zal geen gemeen schappelijke herderlijke brief der bisschoppen verschijnen; daartoe bestond in de tegenwoordige gesteldheid van zaken op het kerkelijk staatkun dige gebied ook geene aanleiding, daar degroote meerderheid der Duitsche katholieken getrouw aan de zijde hunner bisschoppen staat en in dat opzicht geen hooger onderricht behoeft. Maar wel werd besloten een memorandum aan de Duitsche regeeringen te doen toekomen. Dit zal voorzeker dezer dagen aan de Kabinetten verzonden zijn. De etiquette veroorlooft eerst later de openbaar making van dit memorandum in de dagbladen." De verwachting dat de inlijving van het her togdom Lauenbtirg eene zeer lastige quaestie zou zijn, heelt zich bevestigd. Trouwens dit lag in den aard der zaak. Krachtens het Gasteiner tractaat van 14 Augustus 1865 heeft de koning van Pruisen het in bezit genomen en ongeveer een maand later heeft hij Bismarck tot minister van Lauen- burg benoemd. Daar er nu voor de inlijving eeuige moeielijklieden uit den weg moeten worden ge ruimd, bevindt zich Bismarck in de zonderlinge positie, dat hij in twee verschillende qualiteiteu geroepen is tot behartiging vao belangen, die lijn recht met elkander iu strijd staan. Als minister president van Pruisen vertegenwoordigt hij de belangen van dat land, maar als minister vau Lauenburg moet hij tegelijkertijd opkomen voor de belangeu van het hertogdom. Inzonderheid was dit eene moeielijke zaak bij de behamleliug van de quaestie der domeiuen. De zaak is nu door eeu besluit van den Lauenburgscben land dag uit den weg geruimd en ten gevolge daarvan heeft Bismarck, als Laueuburgsch minister, mei zichzelf als Pruisisch minister over de inlijving van hei hertogdom moeten te rade gaan. In den laatsten tijd zoo verhaalt eeu der bladen op schertsenden toon heerschte er lusschen de bei-Ie ministeriën eene onaangename stemming. Zij kon den 't over zekere grensscheiding niet eens worden eu die zaak nain zulk een zonderlingen loop, dat de Lauenburgsche Bismarck in de noodzakelijk heid werd gebracht, van zich bij de Pruisischen Bismarck, dus bij zichzelf, over den Pruisische regeering te beklagen. Daar hij iutusschen in laatstgenoemde qualiteit elke handeling zijner re- geerinverdedigde, bleef er voor hem als Lauen- burgsch minister volgens den gewonen loop van die zaken niets anders over, dau de tusschenkomst in te roepen van den Rijkskanselier dus al weder van zichzelf. Inderdaad eene zonderlinge verwik keling I Zweden en Noorwegen. Het ofüeieele regeeringsblad bevat het volgende „D.iar het noodig is op te helderen waarom geen bevel of geene uitnoodiging is uitgevaardigd om voor den overleden hartelijk beminden koning eeu algemeeiieu landsrouw te dragen, zijn wij gemachtigd tot de verklaring, dut de reden hier van gelegen is in een door den overleden koning te kennen gegeven wensch. Om dezelfde reden zal bij de (op 9 October bepaalde) begrafeuis geene treurmuziek eu geene voorlezing van het levensbericht plaats hebben. Met opzicht tot de lijkkist, tot de kleeding waarin het stoffelijk over blijfsel ter aarde besteld moet worden, en de verdere beschikkingen omtrent de begrafenis plechtigheid zijn insgelijks de wenschen van den overleden monarch nauwgezet in acht genomen, ofschoon daarbij in verschillende punten is afge weken van hetgeen dus ver het gebruik placht te zijn." Groot-Britannië. Op een verzoek der kamer van koophandel van Liverpool dat de regeering pogingen zou doen om eene verlaging der onlangs op het Snez-kanaal ingevoerde doorvaartrechten te bewerken, heeft de minister van buitenlandsche zaken ten ant woord gegeven, dat er reeds sedert eenigen tijd onderhandelingen met de Porte en met de andere belanghebbende mogendheden warenaangeknoopt, ten einde tot het door de kamer verlangde resul taat te komen. De werkstaking onder de Londensche tim mermans- en metselaars-gezellen is thans geheel geëindigd, daar de eenige firma, die tot dusver de gevorderde concessiën weigerde, de heeren Corbett en M'Clymont, te West-Brompton, zich jl. Vrijdag mede bereid verklaarde om de eischen van hare werklieden in te willigen. Spanje. De vereeniging tot bevordering der opheffing van de slavernij ia de Spaansch6 koloniën heeft bij een adres aan den Senaat aangedrongen op eene spoedige afschaffing der slavernij op Cuba en Porto Rico. In het adres wordt geklaagd dat de regeering de in 1870 door den minister Moret gedane beloften jegens de slaven en de slaven houders niet heeft vervuld; wel namen toen de Cortes eeoe wet aan, waarbij de opheffiug der slavernij in beginsel beslist werd, doch de speciale wet, welke de wijze dier opheffing, de schade loosstelling aan de eigenaars, het toezicht op de geëmancipeerden en dergelijke punten regelen zou, was nog steeds achterwege gebleven. De adressanten wijzeu daarenboven op de goede politieke gevolgen welke de opheffing der slavernij in de tegenwoordige omstandigheden op Cuba hebben zou; alle iu de kolonie gevestigde Span jaarden, zeggen zij, zijn voorstanders van de op heffing en zijn dit sedert jaren reeds geweest, zooals blijken kao uit de adviezen welke de autoriteiten herhaaldelijk over dit onderwerp naar het inoederlaud verzondeu hebben, en eeo dergelijke maatregel zou derhalve bij de kolo nisten geene ontevredenheid verwekken. Van den anderen kant zou hij van gnnstige gevolgen kun nen ziju op den opstand, welke hoofdzakelijk onder de slaven de ijverigste voorstanders vindt. Evenals in 1793 en 1804 de halstarrige weigerin" der regeering om tot de emancipatie der neger slaven op San Domingo over te gaan, de slaven opstanden op dat eiland onderhield en verbitterde, zoo zou, geven de adressanten te kennen, de af kondiging eeuer wet tot emancipatie der slaven op Cuba hoogst waarschijnlijk het vreedzaamste en meest afdoende middel zijn om aan den opstand een einde te uiaken. Portugal. In de zaak van het onlangs te Lissabon gesmeed complot zal misschien weldra eenig licht komen De regeering toch heeft de kamer der pairs bij eengeroepen tegen 18 October om als rechtbank zitting te houden en daarvoor een harer leden, den markies d'Angeja, te verhooren, die beschul digd wordt bet hoofd der samenzwering te zijn geweest. De Lissabonsche bladen melden, dat de hertog van Loulé, president van de kamer der pairs, zijn ontslag heeft genoineD, omdat hij het bijeenroepen dier vergadering als inconstitutioneel beschouwt. TEL EG RAtMMEN. New-York, 7 October. In de officieele kringen te Washington wordt, bij de in October en No-, vomber te houden verkiezingen, eene schitterende overwinning der republikeinsclie partij verwacht in Pennsylvanië, Ohio, Indiana en Iowa. Te Cincinnati heeft tusschen negers en demo craten een botsing plaats gehad, waarbij pistool schoten gewisseld en verscheidene personen ge kwetst zijn. Kragujewatz, 8 October. De Vorst van Ser vië opende lieden d- Skuptsjina met eene troon rede. Hij herinnerde daarin aan de blijken vari sympathie, door de Porte, de beschermende Mogendheden en andere Staten hem bij zijne troonsbestijging bewezen; ook dankte hij het vólk voor de bewijzen van gehechtheid, hem bij die gelegenheid toegebracht. Verder erkende hij reeds vooruitgang; doch tal van gewichtige zaken meende hij, wachtten nog op eene afdoening. Daaronder noemde hij: den aanleg van spoor wegen, de verbeteringen vau 's lands verdedigings middelen, de ontwikkeling van handel en land bouw, en 't volksonderwijs. Straatsbnrg, 8 October. Rij de overheid in den Elzas eu Lotharingen hebben 164/133 personen voor Fraukrijk geopteerd, van welke omstreeks 33,800 het land hebben verlaten. Bovendien zijn sedert 2 Maart 1371 omstreeks 12,000 Fransch'-n, welke in die provinciën hun domicilie hadden, van daar vertrokken. Monden, 8 October. Er heeft te Morley eene mijnontploffing plaats gehad, waarbij 20 a SO personen gedood zijn. Parijs, 8 October. Von Arnim vertrekt heden naar Berlijn. Er zijn vijf aanvragen ingekomen om het monopolie van de vervaardiging en den verkoop van lucifers. Daarvoor is 20 millioen per jaar geboden. Men zegt, dat de heer Ozenne minister van koophandel zou worden. Lissabon, 8 October. Het regeeringsblad beva een brief des Konings, waarbij het door den heer Loulé, als president van den Senaat, aangeboden ontslag wordt aangenomen. Athene, 8 October. Frankrijk en Italië heb ben nog niet geantwoord op de voorstellen, door onze regeering in de quaestie der Laurium-inij- nen gedaan. De gezanten dier mogendheden heb ben officieel nis alternatief gesteld, ól dat Grieken land het vraagstuk aan de beslissing van een internationaal scheidsgerecht onderwerpe, óf zich met de mijn-maatschappij versta. Ter bereiking van dit laatste zullen thans onderhandelingen tusschen de Grieksche regeering en den Franschen gezant worden aangeknoopt. Washington, 8 October. De republikeinsch gezinde gouverneur van Nebraska is benoemd tot lid van het Congres, met eene meerderheid van 3000 stemmen; de heer Chipman, republi kein, herkozen tot gouverneur van het district Columbia, met eene meerderheid van ongeveer 5600 stemmende heer Hartrauft, republikein, met eene meerderheid van 22,000 stemmen tot gouverneur van Pensylvanië benoemd. Londen, 9 October. Daily News ineldt, dat in den morgen te houden Kabinetsraad waarschijn lijk het handelsverdrag inet Frankrijk in behan deling zal worden genomen. Aan Daily Telegraph wordt uit Parijs gemeld, dat de heer Ernest Picard zijn ontslag heeft ge vraagd. LAATSTE BERICHTEN. Per Telegraaf.) 's-Gravenhage, 9 October. Do Tweede Kamer beeft in hare zitting van heden de discussiën over het Oost-Indisch tarief, waarop na overweging van het voorloopig Verslag der Kamer door den Minister van Koloniën wijzi gingen zijn ingediend, strekkende, dat de invoer rechten op de meeste artikelen tot op 6 pCt. der waarde in plaats van 10 pCt. zouden verminderd worden en de post van gedistilleerd zou verval len, aangevangen. De heeren Nierstrasz, van Zuylen, Heemskerk, 's Jacob en Hoffman ver klaarden zich, ofschoon met eenige nuances, tegen de heeren Gevers en Mirandolle bepaald voor, ter wijl de heeren Rutgers eu Taets v. Amerongen besloten af te wachten. De heer Bredius is voor een geheel porto franco, de heer van der Linden wil vrij verkeer tusschen het moederland en de koloniën en een invoerrecht van 5 pCt. op vreemd fabriekaat, terwijl de heer Heydenryck zijne stem laat afhaugen van de beantwoording eener speciale vraag. Morgen is de Minister van Koloniën aan het woord. 's-Gravenhage, 9 October. De heer Mr. Brou wer, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrikt Almelo, was, na zijne langdu rige ongesteldheid, heden voor het eerst bij de zitting tegenwoordig. De Zweedsche graven de Rosen zijn heden ochtend van hier naar Brussel vertrokken. Ten dienste van 's Rijks magazijn van ge neesmiddelen te 's-Gravenhage werd heden aan het Departement van Oorlog aanbesteed de leve ring van 50 kilogram Sulphas Chinicus Basicus. Daarvoor waren vijf biljetten ingekomen. Het minst was ingeschreven door de heeren J. Mouton en Zonen alhier, a f 165.95 per kilogram. JMarlrtberichten. Amsterdam, 9 October. Rogge, J. Petersb. 186 N. Petersb. 190 bij partij; N. Galatz 195; Gebr. Donau 168; Oct. 180, 183; Maart 195; Mei 196, 197. Raapolie, zes weken per 100 kg. 46%; vlie gend 4514; Mei 45%, 45%; Nov., 4554, 4544,45%; Dec. 4514, 45%, 45%. Lijnolie zes weken, 42%; vliegend 41%; Maart, April, Mei -39%; Nov. 41; Dec. 40. Raapkoeken per 1000 kg. S5, 90. Lijn koeken per 100 kg. 11,1414. Koolzaad per 2000 kg. Oct. 426; Nov. 427. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke stand van Leiden van den 3den tot en met den 9den Ot. 1872. GEHUWD. F. S. Rloutanus, jra. eo M. van Hoore, jd. G. W. Zandvoort, joa. en F. Bernard, jd. E. M. du Pree, jm. en J. C. Kling, jd. BEVALLEN. W. H. Taverne, geb. den Os, D. J. G. Neutcboom, geb. Pieters, Z. M. van der Linden, geb. Turcn- bout, Z. A. M. C. Aniba, geb. Stikkelrnao, D. A. Porameo, geb. van Oo9tcn, L). A. J. C. Schouten, geb. üuchatlel, l). M. A. van Dijk, geb. Haan, D. S. C. Toorens, geb. Kijnders, Z. A. de Groot, geb. van Staveren, Z. H. den Dopper, geb. Mulder, Z. R. Blom, geb. de Vries, D. E. van Dijk, geb. Noest, Z. J. Helfensteijn, geb. de Mey, O.J.delaRie, geb. Zwart, Z. P. de Tombe, geb. Loeber, Z. A. de Graaf, geb. Vijlbrief, D. J. van Kampenhout, geb. Roozemaal, Z. M, H. Willebrands, geb. Hoogcboora, L). T. Bik, geb. Penseel, Z. C. L. Hermans, geb. Leclerq, D. J. Krul, geb. Hu.en- tobler, Z. E. J. C. van der Voorden, geb. Wennekers. D. P. Eikerbout, geb. van der Vliet, Z. F. C. Duk, geb. van der Zeeuw, U. A. C. E. Schooudergan?, geb. vau Leeuwen, D. N. M. C. Beuzemaker, geb. van der Vlist, D. M. M. Spie renburg, geb. van der Liuden, Z. J. Ruijtenbeek, geb. Bonter, Z. J. M. Crama, geb. Piekaar, Z. OVERLEDEN. J. Kranendonk, D., i m. G. Laven, wed. A. Laraan, 70 j. J. Munzinger, 73 j. A. M. Snijders, wed. J. Kunter, 75 j. C. J. van Caspel, geb. Vermeij, D., levenl. C. Hermenthal, V., 81 j. D. J. G. Schrcuder, 46 |j. J. B. vaa Gent, V., 55 j. T. Nijsseo D., 13 m. J. Meijer, Z., 22 j. - J. W. van der Heijden, 46 j. M. M. van Beek, D., 3 m.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3