Justitie belust zou «jotden ten einde plaats te maken voor een nieuwen Minister van Eeredienst. Deze wijziging van het kabinet zou volgens som migen toe te schrijven zijn aan een verschil van gevoelen tusschen Vorst vou Bismarck en den heer Falk omtrent de ten aanzien der kerkelijke jangelegenheden te neinen maatregelenvolgens anderen aan iutriges tegen den heer Falk vau den kant der Katholieken en der orthodoxe Pro- testantsche partij. In berichten uit Berlijn, door de Kölnische en de Augtburger Allgemeine Zeitung medegedeeld, wordt echter gezegd dat deze ge ruchten geheel van grond ontbloot zijn. De juistheid van het dezer dagen door de dagbladen medegedeelde bericht, volgens hetwelk de quaestie der troonsopvolging in Brunswijk thans definitief in dien zin geregeld zou wezen, dat het den Hertog zou vrijstaan onder de leden der thans in Dnitschland regeerende vorstelijke geslachten een troonsopvolger te kiezen, wordt van een schijnbaar oflicieuse zijde uit Berlijn, in de Elberfelder Zeitung, tegengesproken. Volgens dit blad is het reèds meer dan een jaar geleden dat de Brunswijksche Landdag de regeering verzocht met hein ten spoedigste in overleg te treden over maatregelen ten einde, in geval de troon open mocht vallen, de belangen des lands voor nadeel te behoeden, en voor de te dier zake te maken schikking de verwaarborgiug van het rijksgezag te vragen. Bij een rescript van Mei 1871 had het Brunswijksche ministerie geantwoord dat er geenerlei onzekerheid bestond omtrent het recht van troonsopvolging, waaromtrent 's lands con stitutie en de familieverdragen bepaalde voor schriften bevalendat bet niet kon toegeven dat de staat van zaken ten deze door de out— trooning van het Huis Hannover Veranderd was, en het alleen wenschelijk achtte dat, in geval van het openvallen des troons, nevens de door de rijksconstitutie gewaarborgde onafhankelijk heid van het hertogdom, ook de geregelde voort gang van 's lands beheer tegen alle stoornis be veiligd wierd, voor het geval dat de gerechtigde troonsopvolger door de omstandigheden belet mocht worden, terstond zelf de regeering te aanvaar den dat de regeering bereid was tot dit doel mede te werken, en daartoe volgaarne met eene door den Landdag te benoemen commissie in overleg zou treden waarbij echter de aanbeve ling gevoegd werd om de verdere beraadslagin gen over deze aangelegenheid in geheiuie zittin gen te houden. De Landdag heeft daarop aan het ministerie voorgesteld den Dnitschen Keizer te bewegen dat hij, in geval van het openvallen des troons, de regeering van het hertogdom met alle door de grondwet voor het regentschap voorgeschreven rechten en plichten voorloopig op zich zou nemen, totdat een erkend troonsopvolger haar definitief zou aanvaarden. Eene schikking daaromtrent is noch tusschen de regeering en den Landdag, noch tusschen den Hertog en de Kroon van Pruisen tot stand geko men. Voor zulk eene schikking zou in de eerste plaats eene wet vereischt worden, waarbij de bepalingen der Brunswijksche constitutie betref fende de erfopvolging des voormaligeu konings van Hannover en zijner nakomelingen buiten kracht gesteld wierden. De hertog van Brunswijk houdt, gelijk teu stelligste verzekerd kan worden, de quaestieder troonsopvolging alleen in zoo ver voor ingewik keld, als de hertog Karei wel is waar in 18S1 door hem als naasten agnaat en door den Ko ning van Groot-Britannië en Hannover, Willem IV, voor onbekwaam is verklaard om te regee- ren, maar zijne eigene regeering noch door den hertog Karei noch door den Duitschen Bondsdag als wettig erkend is geworden. Het Bondsbesluit van 11 Mei 1881 zegt uitdrukkelijk dat door de buiten toedoeu des Bouds getroffen schikking geene wettige rechten vau eventueele nakome lingen des Hertogs Karei gepraejudicieerd kun nen worden. Uit sommige verschijnselen schijnt men te mo gen afleiden dat de Pruisische Kroon niet onge negen is otn het recht van den prins Ernst August van Hannover op den Brunswijkschen troon te erkennen, onder de voorwaarde dat hij de Prui sische heerschappij in llaunover erkenne; dat Pruisen zich alleen legen de opvolging in Bruns wijk van den Koning George van Hannover ver- zet, en bereid zou wezen om het hertogdom voor- loopig voor den prins Ernst August te doen be- heeren. Men zegt dat er thans weder ernstig sprake van is een kunstenaar als directeur aan het hoofd te plaatsen van de academie van schoone kunsten te Berlijn. Deze betrekking is 23 jaren onbezet gebleven. Spanje. Het in de Timet medegedeelde gerucht, dat dé 8paansche regeering van de Vereenigde Staten vergoeding zou gevraagd hebben van de schade, welke uit de Amerikaansche havens afkomstige 'hjbuiters in de wateren vau Cuba hebben aan gericht, wordt in de dagbladen van Madrid ge heel ongegrond genoemd. Zooals reeds werd vermeld, komen de fi- nancieele voorstellen van het Spaausche ministerie neder op de betaling van de rente der staats schuld voor één derde in schuldbrieven on op de oprichting eener hypotheekbank, welke den staat zal ter zijde staan in de vervulling zijner ver plichtingen. In de Timet worden uitvoerige me- dedeelingen betreffende deze voorstellen gevonden. De rente der binnen-en buitenlandsche schuld, welke aau deze schikking zou onderworpen wor den, bedraagt 246 millioen pesetas; het één derde, hetwelk in papier betaalbaar wordt gesteld, be draagt dus 82, twee derden 164 millioen pes. Dit laatste bedrag wordt gewaarborgd. Niet de 62 millioen pes. renten, waarmede de schatkist uit verschillende oorzaken belast is, omdat die rente reeds door andere speciale hypotheken gewaar borgd is. Verder deelt de minister Ruiz Gomez mede dat de vlottende schuld 404 millioen pes. be draagt, dat uien zich vroeger geld had moeten verschaffen legen 18, zelfs tegen 22H pCt., doch dat de tegenwoordige standaard, naar welken de regeering zich geld kan verschaffen, niet meer dan 12 pCt. bedraagt. Voor de verzekering der betaling in klinkende munt van het gedeelte worden verbonden de schuldbekentenissen welke de schatkist in beta ling voor de verkochte domeingoederen ontvan gen heelt, en de nog niet verkochte domeingoe deren, na aftrek van hetgeeu er noodig zal zijn om het tekort der schatkist te dekken. Daartoe zullen bij de op te richten tipaansche hypotheek bank in bewaring worden gegeven hypotheek- brieven tot een bedrag van 150 millioen pes., als vertegenwoordigende de opgemelde waarde en daarstellende den genoemden waarborg. Aau de regeering wordt wijders machtiging verleend om zooveel certificaten van binnen- en buitenlandsche geconsolideerde schuld uit te geven als noodig zal zijn om 250 millioen pes. te ver krijgen. De verkoop dezer certificaten zal bij openbare inschrijviug geschieden tot zoodauigen koers als de minister van financiën in overleg met den ministerraad zal bepalen. De aldus te verkrijgen soin is bestemd tot delging der vlot tende schuld; ook van de op die wijze te vormen geconsolideerde schuld zal de rente gedurende de eerste vijf jareu voor 'u klinkende munt en voor in nieuwe certificaten worden voldaan. Bij het tevens ingediende wetsontwerp tot op richting eener hypotheekbank wordt aan de nieuwe op te richten crediet-instelling en aan de Banque de France et dei Pays-Bas, waarvan zij eene succursaal zal zijn, eene ruime bevoegdheid toegekend, terwijl de bank zich verbindt aan de regeering 100 millioen pes. voor te schieten tegen 10 percent, van welk bedrag de vroeger door de Banque de France et des Pays-Bas aan de regeering, tegen een hoogeren koers, voorgeschoten gelden zullen geacht worden een deel uit te maken. TELEÖHAAIM EN Berlijn, 7 October. De Kreuneitung en de N. D. Allg. Zeitung spreken het bericht tegen, volgens hetwelk de Ministers van Eeredienst en Justitie zouden aftreden. De National Zeitung meldt uit eene geloofwaar dige bron dat de Duitsche gezant in Frankrijk II. Vrijdag aan den Minister van Buitenlandsche Zaken aldaar heeft medegedeeld, dat, te begin nen 1 November, Fransche onderdanen slechts dan op Duitsch grondgebied zullen worden toegelaten, als zij voorzien zijn van een paspoort met Duitsch visum. Rome, 7 October. De Koning is heden naar Napels vertrokken. Het Journal de Rome zegt, dat de Fransche Kar dinaal de Bonnechose, die zich sedert eenige da gen hier bevindt, gekomen is met het doel, om den Paus aan te sporen in Rome te blijven. Het blad voegt er bij, dat de Kardinaal hierin zonder moeite is geslaagd, daar de Paus besloten was Rome niet te verlaten. Kragujewatz, 7 October. De Vorst heeft heden den eed op de Grondwet afgelegd. De Scuptschina heeft den bankier Karabsberovitz tot president, en Savanovitz tol vice-president benoemd. Kopenhagen, 7 October. De Koning heeft heden den Rijksdag geopend met eene troonrede, waarin onder anderen het volgende voorkomt: De vermeerderde opbrengst der indirecte be lastingen is een bewijs van de toenemende wél- vaart des lands. Tusschen Denemarken en Zweden bestaan de meest vriendschappelijke betrekkingen, gelijk nog onlangs gebleken is bij deti wedijver tusschen de beide landen op de industrieele tentoonstelling te Kopenhagen, zoowel als in verscheidene staat huishoudkundige bijeenkomsten en in de aanne ming van een gemeenschappelijk muntstelsel. Het overlijden van den koning van Zweden wordt door den koning van Denemarken en zijn volk diep betreurd. De regeering vertrouwt op eene duurzame bevestiging der uieuwo betrek kingen met Zweden onder de regeering van koning Oscar. In de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden hebben zich geen veranderingen voorgedaan. De Sleeswijksche quaestie is nog steeds aan hangig. De regeering heeft echter de vaste hoop, haar op eene bevredigende wijze te zien opgelost- Tot de aangekondigde wetsontwerpen behoo- ren die tot herziening der wet op de middelen van verdediging, die de Regeering, naar evenre digheid van de krachten des lands, op den sterkst mogelijken voet wenscht in te richtenvoorts eene wet op bet onderwijs, vooral op de middelbare scholen. Lionden, 7 October. De veldmaarschalk sir George Pollock is overleden. Hij werd in 1786 te Louden geboren, trad in dienst der Oost- Indische Compagnie, nam in 1S04 en 1805 aan de veldslagen en de bestorming van Deeg en Rhnrtpore deel, ondernam in 1841, als opperbe velhebber des legers, westwaarts van den Indus, den veldtocht tegen Afghanistan, veroverde Kabul en verwierf deswege den dank der beide Huizen van het Parlement. In Juni 1870 werd hij tot veldmaarschalk benoemd. Lonrdes, 7 October. De groote processie is gis teravond ordelijk al'geloopen. Acht bisschoppen namen er deel aan. De aartsbisschop van Aucb heeft voor ineer dan 30,000 personen gepreekt. Eisenach, 7 October. De Vereeniging ter be handeling van sociale vraagstukken heeft, in hare gisteravond gehouden zitting de beraadsla ging over de wetgeving op de fabrieken voort gezet. Het nemen van besluiten over de voorge stelde motiën zal heden plaats hebben. Gedurende drie uren is beraadslaagd over de quaestie der arbeidersverenigingen, waaromtrent de heer Schuioller rapport had uitgebracht. De zittingen zijn openbaar en o„geveer 200 personen waren gisteren aanwezig. Pesth, 7 October. Volgens eene mededeeling van de officieuse Peither Correspondenz, wordt in goed onderrichte kringen verzekerd, dat met de Nationale Bank eene overeenkomst zal worden getroffen, waardoor de bankquaestie op eene voor beide rijkshelfteu e/en bevredigende wijze zal geregeld worden. Naar men zegt, zal de baron Wodianer met dat doel eerstdaags hier aankomen. Dresden, 7 October. Aangaande het pograuima der feestelijkheden bij gelegenheid van het gouden echtfeest van den' Koning en de Koningin, ver neemt het Dresdener Journal het volgende Op 7 en 8 November be6ft de aanneming der gelukwen- scheu plaats; de volgende dag wordt in den schoot derf.imiliebetrekkingendoorgebrachtjop lONovem- ber kerkelijke inzegening in de groote zaal van het paleis en vervolgens godsdienstoefening in de hofkerk. Des avonds van dien dag voorstelling in den koninklijken schouwburg. De feestelijkhe den worden op 11 November met een bal ten hove besloten. Gemeenteraad. '>j Aan het rapport van dé commissie van finan ciën op de begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor den dienst van 1873, ont- leeuen wij het volgende: De commissie stelt o. a. aan den gemeenteraad voor: 1'. de inkomsten inet f 17.400 te vermin- ren en een gelijke som van de uitgaven te schrap pen, bestemd voor het dempen van grachten, ten einde daardoor bouwterrein te winnen; 2°. aan de geraamde winst van de gasfabriek f 7500 toe te voegen, als meerdere opbrengst van den ver koop van cokes; 3®. de som van f 3200 voor de aanschaffing van een tweede schuit, bestemd voor den aanvoer van duinwater, alleen toe te staan onder voorwaarde tot die aanschaffing dan eerst over te gaan, wanneer de directie van de grof smederij de schuit, door haar in bruikleen aan de gemeente afgestaan, mocht terugvorderen; de commissie stelt tevens voor, dat burg. en weth. den raad zullen dienen vau advies omtrent de vraag of bet mogelijk zou zijn een tarief voor 't gebruik van duinwater in te voeren en toe te passen, dat, aan de mingegoeden het vrije ge bruik van water overlatende, van alle anderen vergoeding vergt voor de diensten, in deze door de gemeente bewezen; 4°. te verklaren dat de raad bereid is het bebouwen van de Ruïne op nader te bepalen voorwaarden toe te staan en burg. en weth. uit te noodigen een plan van bebouwing aan den raad voor te leggen; 5®. de som van f 850 voor onderhoud van den klokken toren op de Hooglandsche kerk vau de begroo- ling te schrappen en stappen te doen tot het overdragen van dien toren aan de Hervormde gemeente en zoo deze weigert hem te aanvaarden, hem te sloopen; 6®. de som voor straatverlichting met f 1000 te vcrhoogeu, ten einde aan de daar omtrent geuite klachten tegemoet.te komen; 7®. f 4500 op de begrooliug te brengenwaarvan I 2000 voortvloeiende uit de aflossing van obliga- tiën en f 2500 als eerste termijn van restitutie der f 61121 in de twee laatste jaren voorbuiten gewone werken van het kapitaal der gemeente afgeschreven, welke som de commissie in 25 ter mijnen aan de gemeente wenscht terug te geven. Door de genoemde wijzigingen en nog eénige andere van ondergeschikt belaug zou de begroo ting aldus worden gewijzigd: De inkomsten wa ren geraamd op425.268,98 Dit bedrag wordt verminderd met 9.395, blijft f 415.868,98 De uitgaven zijn ge raamd opƒ425.218,09 En worden vermin derd met9.405, blijft415.813,09 Zoodat het batig saldo bedraagt f 55,89 IiAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf). 's-Gravf.nhaqe, 8 October. Volgens gerucht z ui er een moordaanslag op den ko ning ran Spanje gedaan zijn, en Victor Emanuel, bij 't vernemen hiervan, per telegraaf op troons afstand hebben aangedrongen. 's-Gravïnhaqï, 8 October. H. M. de Koningin bracht hedenmiddag te 2 uren een bezoek aan de bewaarschool van inej. Pljnacker, in de Ka zernestraat alhier. De graven de Rosen, die eerst morgenoch tend vroegtijdig naar Brussel zullen vertrekken, zijn hedenavond bij H. M. de Koningin op een thé genoodigd. Heden is aan het Departement van Marine aanbesteed, de levering van: 1000 hectoliter gort, 600 groene erwten, 500 grauwe erwten of ca- pucijners, 8000 kilogram rijst, 8000 gewoon zout, 7000 suiker en 5000 liter jeBever op fust. Minste inschrijvers wareu voor de gort, van Ko- nijnburg te Groningeu a f 10.78; groene erwten J. Doets, te Amsterdam a f 15.72; grauwe erw ten J. Vorstelman te Amsterdam a f 12.43; rijst van den Berg te Amsterdam a f 16.72zout Schaap te Amsterdam a f 13.98; suiker van den Berg te Amsterdam a f 61.85; jenevqr Melchers te Schiedam a f 74.19. De veldwachter van Goudswaard, hij von nis der rechtbank te Brielle veroordeeld tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf, ia bij arrest van het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Hol land van heden vrijgesproken, op grond dat niet is bewezen, dat bekl. inet boos opzet bad ge handeld. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw HDs. adjudant in buitengewonen dienst, den genëraal-majoor N. Mac-Leod, inspecteur van het wapen der in fanterie. Z. M. heeft aan den heer J. P. L. A. Gesel schap, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen, in- eu uit gaande rechteD en accijnzen te Zierikzpe c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Bij Kon. besluit van 6 Oct. zijn verplaatst de volgende controleurs der directe1 belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen: W,-E. Baron van Till, van Betuwe naar Enschedé; 3. C. M. Knappert, van Ominen naar Alphen (Zuid-Holl en. is herplaatst als controleur derzelfde middelen te Ominen, VV. Baerts, eervol ontslagen controlenr der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Oss, thans op wachtgeld. Gisteravond werd in, het letterkundig ge nootschap: Oefening kweekt kennis de gewonejaar- lijksche algemeene vergadering gehoudën, die meer dan gewoonlijk bezocht werd. Bij afwezig heid van den voorzitter, den heer van Zeggelen, vervulde de secretaris, de heer Ising, tevens het voorzitterschap. Uit de mededeelingen bleek, dat het genootschap 865 leden telt, en in het afge- loopen jaar met een zestigtal is toegenomen. In dien tijd had het twee eereleden door'den dood verloren, de heeren van Westhreene en Peters, aan wie in het jaarlijksche verslag hulde werd gebracht. Tot voorzitter van het bestuur was op nieuw benoemd de heer van Zeggelentot onder voorzitter, in plaats van den heer 'van Westhreene, 'Dr. J. tén Brink en tot bestuurslid het werkend lid de heer Joh. Gram. Tot bestuursleden uit de gewone leden werden herkozen de heeren Becking, van Aalst, Spanjaard, de Vries, Nicolai en Vogel. De rekening eu verantwoording over bet verloo- pen jaar werd goedgekeurd. Ook werd aan de aanwezige leden medegedeeld de rooster der spreekbeurten gedurende het aanstaande jaargetijde, voor zoo ver die is vastgesteld. Daaruit bleek, dat op Maandag, 28 Octo ber, de werkzaamheden een aanvang zullen nemen. De heeren Albregt en van Ollefen uit Rotterdam zullen alsdan met hun tooneelgezel- scbap opvoeren de Neven, blijspel in verzen, door P. T. E. Helvetius van den Bergh, eerelid van het Genootschap, en Duitsch of 'JFransch, tooneel- stukje, door Joh. Gram, werkend lid. Eindelijk werd medegedeeld dat zich weder verschillende personen als leden van het Genootschap had den doen voorstellen. Uit een en ander kan men opmaken, dat,-het Genootschap zich, na ziju 38-jarig bestaan, in steeds toenemendeu bloei mag verheugen. Utrecht, 8 October. Jl. Zaterdag zijn uit ver schillende garnizoensplaatsen van ons laud, als Leiden, Gorinchem en Geertruiden berg, 20 kor poraals en ongeveer 40 manschappen van de artillerie alhier aangekomen, ten einde deel io nemen aan den wintercursusde eerste ter op leiding van wachtmeesters, de laatste ter vorming van brigadiers bij het wapen der vesting-artillerie.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3