Volgens deze regeling zullen dus alleen de drie genoemde gevangenissen voor de gemelde cate gorie van veroordeelden bestemd zijn.' Dit sluit echter niet uit, dat daarin evenzeer worden op genomen de in het arrondissement tot gevange nisstraffen van korter duur veroordeelden, als mede, indien hiervoor gelegenheid bestaat, zoo danige veroordeelden uit andere arrondissementen. De Minister yan Justitie acht het wenscfielijk, dat het aangehaald besluit ook worde toegepast op de straffen van meer dan één jaar, ten uit voer gelegd vóór 1 Oelober a. s., welke nog niet voor de helft vervuld'zijn, vermits'daardoor in de andere cellulaire gevangenissen nu reeds cel len zullen worden ontruimd, waarvan voor korte straffen zal kunnen worden gebruik gemaakt. De internationale commissie voor de vervaar diging van nieuwe prototypen van het metriek stelsel heelt sedert eeuigen tijd hare werkzaam heden te Parijs aangevangen. Uit ons land zijn afgevaardigd Dr. F. J. Stam- kart, voormalig arrondisseuients-ijker te Amster dam, thans hoogleeraar te Delft, en Dr. Bosscha, lid der Academie van Wetenschappen. De kopijen van bedoelde prototypen, door de commissie te vervaardigen, moeten dienen tot grondslag der maten en gewichten krachtens de wet vau 7 April 1869. Deze werkzaamheden van zuiver wetenschappeüjken aard hebben echter geen invloed, op practische toepassing van bet stelsel van maten en gewichten. Door het comité Arnhem van het Roode Kruis is opnieuw voor vrouwen, meisjes en mannende gelegenheid opengesteld, zich kosteloos in het verplegen van zieken te oefenen, onder voorwaarde dat huD, Da volbrachten oefeningstijd, eene gra tificatie van f 25 tot f 50, alsmele jaarlijks eene toelage van f 300 kan verleend worden. Voorts zal genoemd comité hen, die voldoende bewijzen van geoefendheid geven, in staat stellen, ter stond tegen eene geëveuredigde belooning dienst te verrichten. Voor eenige dagen is nabij Dantumawoude een vreemdsoortige vogel gescholen. Hij heeft eeoe vlucht van p. m. 2 meter en reikt, op zijne pootep gesteld, lot eene hoogte van ruim me ter; hij heeft over het lichaam blauwachtig grijze vederen, overeenkomende met die eener grijze kraai, roode vlekken op en witte strepen langs beide zijden vau den kop, zwarte pooten en dito slagpennen en weegt 7'J, KG. De staart vederen zijn bijzonder fijn en glanzig; de eigen lijke staart is bolvormig. Kennelijk behoort de vogel onder de moeras- of sieltloopers, vrij zeker tot het geslacht der reigers. Terwijl dezer dagentekrnsatn een jager met zijn jachtgeweer over den schouder in het land bij een arbeider stond te praten, ontplofte het ge weer eensklaps, met het gevolg, dat de laatste io den rug werd getroffen, en niet buiten ge vaar is. Het honiggewin in Drenthe ia dit jaar voor- deelig. Men schat de opbrepgst op 150,000 en die van de was op 90,000. Volgens de Amtl. Ct. is de zaak van den hoofd onderwijzer Rauk door het Handelsblad veel te gunstig voorgesteld. De vader van het geslagen kiDd heeft, zoo meldt het blad, hoe ioDig ge griefd en verontwaardigd en hoe zeer met zijn kind begaan, niets onbeproefd gelaten om ver dere gevolgen voor den hoofdonderwijzer te voor komen, en is daariD geslaagd. Hij wil en hij duldt echter niet, dat men de zaak nu lichter zal voor stellen dan zij is, en dat men, ten gunste van den hoofdonderwijzer, misbruik zal maken van zijne goedheid, en hem verkeerd beoordeelen, als had hij gehandeld zonder te weten wat hij deed. Hij eindigt zijne mededeeling van het ge beurde met den wensch, dat het stedelijk be stuur den onderwijzer voor goed van elke school verbanne. De Minister van Financiën brengt ter alge- meene kennis, dat een telegraafkabel gezonken ligt tusschen den Helderschen dijk bij de Isra- elietische kerk, ongeveer 400 M. bewesten de Oost batterij en de uitwateringssluis van den Prins- Hendrikpolder op het eiland Texel. Te beginnen bij den Helderscheo dijk, ligt de kabel in noordoostelijke richting, volgens miswij- zend kompas, tot in de Goot, ongeveer 2000 M. uit den Helderschen wal, vervolgeus in noord oostelijke richting door het Marsdiep tot oogeveer 1500 ML bewesten het Horntje op Texel (het Me teorologisch Observatorium op den Helderschen dijk en den lichttoreu Kijkduin in elkaar), eu voorts io noordelijke en noordwestelijke richting ombuigende, door en langs de uitwaleringsgeul van den PriDS-Hendrikpolder, tot aan den dijk even ten noordoosten van de uitwateringssluis van dezen polder. Den gezagvoerders van schepen wordt dringend aanbevolen, tegen het beschadigen vaD den kabel de noodige voorzorgen te nemen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een som van 7.10, in postzegels, door een onbekende onder letter B. (postmerk Groningen van 6 dezer) tot voldoening van. verschuldigd successierecht ingezonden. Met ingang van den lsten October 1872 zijn benoemd tot telegrafist der 3de klasse de Rijks- telegraafkantoorhouder J. Thie, de Rijkslelègraaf- klerken J. H. Brondert, C. Schwaanhuyser, H. A. van Dijk, W. W. Knoth eu E. J. Veldhuyzèn, en de leerlingent-telegrafist P. Weijers, A. F. van Gooi en J. Borstlap. In de Slants Ct. is dit her plaatst wegens misstelling. Met ingang van deh lbdén deizér wordt een Rijkstelegraaf kantoor inet beperkten dagdienst ge opend te Rijsseu. Zijner Majesteits schroefstoomschip Het Loo,onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. A. B. D. Rijk, is, in den namiddag van den 6deu dezer, van de reede van Texel vertrokken, tot het doen van een oefeningstocht in den Atlantischen oceaan, en het bezoeken van Curasao. De luit.-ter-zee 2de klasse L. A. Walaardt Sacré, dienende als 1ste officier aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, en met den lsten No vember daaraanvolgende vervangen door den luitenaut-ter-zee der 2de klasse L. M. L. de Haan. Z. M. heeft aan P. Hofstede de Groot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen. Z. M. heeftaan den thans gepasporteerden hoorn blazer van het leger in Nederl. Indië J. Gorter, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling uit de Hartapoéra- rivier op 28 Februari 1869, toegekeud de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft aan G. Uyt den Boogaard, op zijn verzoek, eervol ontslag verleeod als 2den luit. bij de dd. schutterij te Hoorn. Voorts is aan de na te melden officieren bij de dd. schutterij, op hun verzoek, eervol ontslag ver leend, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hen nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht, als: te Breda aan L. J. F. A. Schmid, als kapt.; te Amsterdam aan Mr. J. van Beeck Vollenhoven en aan H. H. v. Harpen Kuyper, beiden als kapt.; te Leeuwarden aan J. Winkler, als lsten luit. Tevens zijn bij de dd. schutterijen benoemd: te Breda, tot kapt. J. H. v. Reigersberg Versluys, thaos 1ste luit.; tot lsten luit. J. G. Rueb, thaos 2de luit.; tot 2deu luit. J. F. de Booy en Mr. F. J. F. M. Walter, beideu thans schutter; te Hoorn, tot 2den luit. Jhr. D. C. J. van Akerlaken, thans schutter; te Stad-Almelo, tot lsten luit. W. L. Bruist, thans 2de luit.; tot 2den luit. L. Mokkelen- cate, thans serg. BINNENLAND. Amsterdam, 6 October. Vrij algemeen loopt hief het gerucht, dat bij de conservatieven voor de candidatuur voor het lidmaatscuap der Tweede Kaïner bijzonder het oog is geslagen op den oüd- MiDister P. Mijer. Van liberale zijde wordt tot nog toe slechts gesprokeu over de heeren J. P. de Bordes, Mr. C. van Heukelom en Mr. J. A. Jolles. Mr. A. S. van Nierop, op wien de aandacht weder vrij algemeen gevestigd werd, moet zijn verlangen hebben te kennen gegeven, ditmaal niet in aan merking te komen. Rotterdam, 7 October. Uit het verslag omtrent den toestand der algemeene Turnvereeniging al hier blijkt dat het ledental toeneemt cn aan het pogramma is kunnen voldaan worden, door het doen houden eener lezing en het geven van een leest in den Doele. Daarenboven zijn de twee lezingen der heereu 11. Eshuijs eu Dr. Q. J.God- dard door den druk gratis verspreid. Voor het ingetreden jaar is weder eene uitbreiding aan jchermoefeningen gegeven, terwijl het aantal nieuwe leden voor het ingetreden jaar reeds meer dan vijftig bedraagt. Gisteravond te 11 uren ontdekte de dienst bode in het Notarishuis aan de Geldersche Kade alhier door een der keukenramen, dat er in het onbewoonde verfpakhuis beneden licht brandde. In de meening, dat er brand was, maakte zij de huisgenooten wakker, hetgeen evenwel niet zon der veel luidruchtigheid geschiedde. Al spoedig .jchter, bij de nadering van twee ter hulp ge roepen politie-ageuten bleek, dat vreemden in het pakhuis waren geweest, die aan de voordeuren aan de Geldersche Kade een hangslot hadden weten af te wringen en het insteekslot hadden weten open te maken, waarna zij achter in het kantoor zijn gedrongen en uit een bakje ongeveer I 40 hebben ontvreemd, met achterlating van een ijzeren koevoet. De daders waren vóór de komst de politie agenten, vermoedelijk door het gemaakte leven, reeds verdwenen. Evenals onlangs de alhier gevestigde Var- eeniging Lukas, heeft ook de huisschililers-vorceni- ging Schoonheid voor het winterseizoen hare oefen school geopend, alwaar onderricht wordt gegeven in het nabootsen van hout- en marmersoorten en in het penseelschrift. Eene vrouw stelde bij de rechtbank alhier een eisch tot echtscheiding in, op grond van mis handelingen, waardoor haar leven zou zijn in ge vaar gebracht. Reeds vroeger had zij eene zelfde rechtsvordering aangevangen, doch was toen mol haren man verzoend. Tot staving van haren tegenwoordigen eisch, beriep zij zich op verschil lende feiten die deels vóór, deels né die verzoe ning hadden plaats gehad; zij wenschte nu die feiten door getuigen te bewijzen. De rechtbank wees het getuigenbewijs af en ontzegde de vor dering der eischeres, omdat de leiten, die nó de verzoening zou hebben plaats gehad, niet van dien aard zijn voorgekomen, dat haar leven daardoor in gevaar zou zijn gebracht, zoodat die feiten slechts tot eene vorderiDg van scheiding van tafel en bed, en Diet tot een eisch van echtscheiding grond opleveren. Maasbommel, 5 October. Dezer dagen werd door oen jongetje eener arme weduwe alhier op een grindhoop een gedenkpenning gevonden van on bekend metaal, waarschijnlijk brons. Het stuk heeft een middellijn van ongeveer 3 cM. bij een dikte van 3 mH. e,1} bevat aan de eene zijde het borstbeeld eeDer vrouw met het randschrift Diva Faustina. Aan de keerzijde vertoont zich insgelijks een. vrouwenbeeld, in zittende houding, inet een bol in haar eene hand. Rondom deze laatste beeltenis staat het woord Aeternitas, met de letters S. C. Het schijnt zeer oud, wijl Faus tina de vrouw was van den Rotneinschen keizer Marcus Aurelius. Deze vrouw werd als een godin vereerd en ter barer eer werden gedenkpennigen geslagen met randschriften als hierboven, zoodat het meer dan waarschijnlijk is, dat deze gedenk penning in de tweede eeuw na Chr. werd ge slagen, daar genoemde vrouw in het jaar 175 overleed. Volgens zeggen van sommigen moet het voor verzamelaars van oudheden wel eenige waarde hebben. (Pr. Nb). Zwolle, 7 October. Te Tubbergen zijn uit een schaapskooi niet minder dan 25 van de 28 scha pen ontvreemd. Onlangs door de rijksambtenaren te Hezingen in beslag genomen, werden zij be waakt door een landbouwer, die, met zijn hond, 's nachts zelfs bij de schapen sliep. De diefstal schijnt plaats gehad te hebben terwijl de man even zijn avondmaal nuttigde. Deventer, 7 October. Het water in den IJsel is sedert de laatste dagen zoodanig gevallen, dat men de rivier voor een groot gedeelte kan door wandelen. Groningen, 4 October. Aan de Hoogeschool alhier heeft inej. A. M. Jacobs heden het propaedeutisch examen in de medicijnen met glans afgelegd. Groningen, 5 October. Het leesmuseum te dezer stede gaat jaarlijks achteruit. Het ledental, dat in den beginne pl. m. 120 bedroeg, is thans reeds tot op 85 gereduceerd. Een alleszins vreemd ver schijnsel mag het worden genoemd in een stad als GioniDgen, met een tal van inrichtingen voor lager en middelbaar onderwijs en in het bezit van eene universiteit. Meppel, 7 October. Naar men verneemt bestaat bij de hooge regeering 't plan, alhier van rijkswege normaallessen te doen geven aan hulponderwij zers, tot opleiding voor hoofdonderwijzers. De 3 hoofdonderwijzers aan openbare lagere scholen te dezer stede zullen alsdan belast worden met het geven van onderwijs, des Zaterdagsnainiddags. In de afgeloopen week zijn hier ongeveer 2000 kalvereu uit Friesland doorgevoerd naar Frankrijk en Duitschland, die waren opgekocht tegeu f 60 a 70 per stuk. In gewone tijden kosten zij 16 a f 20. Ndmansdorp, 6 October. De heer H., gewezen landbouwer, bewaarde zijn kapitaal in een ijzeren kist, die in den kelder was geplaatst. Gistermor gen bemerkte hij tot zijn ontsteltenis dat kist en kapitaal verdwenen waren. Men spreekt van een waarde aan effecten van pl. m. f 50,000. Er wa ren geen sporen vau inbraak zichtbaar. 's-Hertoqenbosch, 7 October. Zaterdag is alhier overleden de heer J. P. Doelen, gepensioneerd luit.-kolonel en militie-commissaris, ridder der orde van de Eikenkroon, der Militaire Willemsorde en van het Metalen Kruis. De overledene, eeD zeer geacht man, was laatstelijk luit.-kolonel gar- nizoens-commandant alhier. Hij werd geboren te Dillenburg in het jaar 1806. Neuzen, 5 October. De bemanning van de in de vorige week hier aangebrachte Engelsche brik Altaliah, gevoerd geweest door kapitein R.edling- ton, met bestemming van Londen naar een der Noorweegsche havens (in zee gevonden, door de equipage verlaten), is thans hier aangekomen, zijnde in zee met de sleep, waarmede zij, alsook de kapiteins-vrouw en 2 kinderen, het schip ver laten hadden, opgenomen door een naar Enge land bestemd schip, dat hen allen te Raamsgate heeft ontscheept. Het schip is thans weder in het bezit der eigenaars gesteld en wordt in orde ge bracht om weder naar zee te vertrekken. nUlTENLAND. Frftnhrffk. De heer Thiers moet er zich over uitgelaten hebben dat de onderhandelingen met Engeland tot een resultaat zullen leiden, dat de hoogst ge spannen verwachting zelfs overtreffen zal. Men meldt uit Parijs, dat de hooge raad van oorlog, een adviseerend lichaam in zaken vso defensie, thans is samengesteld en dat daariD oo. der anderen ook zitting zullen hebben de heeren Mac-Mahon, Chabaud-Latour, Ladinirault, de her tog van Aumale, Canrobert, du Barral, Ozenne en Guiod. Aan eene officieuse bron ontleenen de Parij. sche dagbladen het bericht, dat de regeering de door de Vereeniging tot bevordering der spoedige ontruiming van het grondgebied in de schatkist gestorte zeven millioen wenscht te besteden tee bate der tallooze bewoners van den Elzas en Lotharingen welke voor de Fransche nationaliteil hebben geopteerd eD deswege hun land hebbe moeten verlaten. Daar de bedoelde som slecht voorloopig in de schatkist gestort is en de regee ring geene vrijheid heelt daarover naar willekeur te beschikken, heeft de regeering thaDs den wensch uitgedrukt dat de belanghebbenden op eenige wijze van hun gevoelen ten deze mochten doen blijken. Voor de bedoelde Franschen worden bo vendien overal inschrijvingen geopend, concerten gegeven, enz. Louis Blanc is te la Rochelle aangekomen om daar eenige redevoeringen te houden, zoo hem dit althans niet van overheidswege moch worden belet. Uit Lourdes worden prachtige berichten medegedeeld. De pelgrims stroomen er heen; men heeft barakken voor do braven opgeslagende kerk en de grot zijn vol van biddende vrouwen en mannen, terwijl nu reeds de pelgrimstocht is eerst eergisteren aangevangen wordt verhaald dat een jong meisje door een ^wonder" is gene zen. Tal van bisschoppen en monniken van alle orden en alle landen zijn tegenwoordig. Pater Chocarne heeft een redevoering uitgesproken, waarin hij het karakter der ^wonderen van Lour des" kenschetste en op de gevolgen wees, die deze wonderen voor den vooruitgang van Frankrijk en der kerk hebben gehad. De bedevaartgangers van Parijs zijn gisteren aangekomen en met vreugde begroet. De bisschop van Tarbes heeft de geloo- vigen gezegend. Te Fresnoy le Grand heeft in de vorige week in een suikerfabriek, die nog niet in werking was, een gasontploffing plaats gehad, waarbij de direc teur, de machinist en de stoker op de plaats ge dood en verschillende audere personen zwaar gewond zijn. De 16jarige zoon van den gemeente-ontvanger te ArmeDtierès heeft zich uit de voeten gemaakt met een som van 30,000 a 85,000 frs., die hij uit de stadskas heeft ontvreemd. De minister Gladstone keert heden (Dinsdag) te Londen terug; belangrijke aangelegenhedec schijnen zijoe tegenwoordigheid te vereischeo I Ook lord Granville, de minister van financiën Lowe en de minister van oorlog keeren spoedig te Londen terug, daar er reeds morgen of Don derdag een ministerraad moet plaats hebben. Een bericht van de Kaap de Goede Hoop kondigt den dood aan van Dr. Gray, die sedert 1847 bisschop van Capetown was. In de vorige week is te Walsall een ver gadering gehoudeD, die niet onopgemerkt mag voorbijgaan: die van de mijnwerkersvereeniging. De bond heeft, sedert zijn oprichting in 1869, ontzaglijke vorderingen gemaakt; hij telde toen toch slechts 6.500 ledeu, terwijl het ledental ten i vorigen~)are tot ruim 23000 en nu reeds tot 70,5Sf geklommen is. In het jaar 1870 bedroegen de reservefondsen slechts 1292 p. sterl., thans zijn zij tot 4524 p. sterk geklommen, terwijl de maan- delijksche inkomsten reeds 800 p. sterk be- I dragen. Op de vergadering te Walsall waren 123 af-1 gevaardigden aanwezig, die eeD aantal van 70,0001 leden vertegenwoordigden. De heer Halliday naml het voorzitterschap waar en sprak, na het uit-l brengen van het jaarverslag, een redevoering! uit, waarin hij betoogde, dat de werkloonen nog I te laag wareD, doch hij betwistte, dat de ver-1 hoogiug van het daggeld van invloed moest zijn I op de stijgende prijzen der steenkolen. Hij roemde! luid de Dieuwe bill tot regeling van het werk I in de mijnen en liet zich gunstig uit over dege-l wenschte instelling van zoogenaamde scheidsge-l rechten, ter beslissing vaD geschillen tusschen I de patroons en de mijnwerkers. Vervolgens wees I hij met nadruk op het groote belang, dat er voor I zijn medeleden in gelegen was hun vertegen- I woordigers te hebben iu het Lagerhuis, die p I kozen moesten zijn uit hun eigen kring. Doitsohland. Sedert eenige dagen wordt in Duitsche bladen gewaagd van het gerucht dat de Pruisische Mi- I Dister van Eeredienst de heer Falk, in plaats I van den heer Leonhardt, wiens gezondheid veel te wenschen overlaat, met het ministerie van

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2