België. De Courrier de Bruxelles meldt dat de koning den 12den November de Kamers zal openen. De commissie voor den nalionalen schiet wedstrijd heeft besloten, dat den lSden October bet concours voor de eerepr ijzen zal gehouden worden. De eerste prijs bestaat in een zilveren beker ter waarde van 5000 francs, door de En- selsche schietvereeniging, en een schilderij, door den zeeschilder Durand-Bragei aangeboden. De beker zal een jaar in 't bezit blijven, van het bataljon, waartoe de overwinnaar behoort en dan aao de commissie worden ter hand gesteld voor den internationalen schietwedstrijd, den 20sten September 1873 te Brussel, terwijl de schilderij het eigendom van den winner blijft. De 2de en 3de prijs bestaan in een voorwerp van kunst, aangeboden door Airs. Benuiugliaui en Miss Slyan. De drie schutters van de Belgische «garde civique" die de hoogste punten behaald hebben met het schieten naar de schijf met het percussie- geweer en de drie van bijzondere corpsen met den achterlader, worden tot dezen wedstrijd toe gelaten. De uitdeeling der prijzen aan de winners bij den internationalen wedstrijd zal op Zondag 20 October plaats hebben. De omvaugsten en uitgaven van Brussel, over 1871, bedragen ruim 18 inillioen francs, terwijl de ontvangsten de uitgaven met 100,000 francs overtroffen. Uit Luik wordt gemeld, dat behalve in drie kolenmijnen, de mijuwerkers het werk hervat hebben. De werkstakers begaan geen ongeregeld heden. Ooi-tem-.-Hoiitr. Monarchie. In de laatste zitting der budgetcominissie van de delegatie des Rijksraads heeft graaf Andrassy bij de behandeling der begrooting van oorlog, eenige woorden gesproken, die de bijzondere aan dacht tot zich getrokken hebbeu. Er was quaestie van een betrekkelijk gering bedrag voor aan schaffing van materieel ten behoeve van den trein, welke uitgave sommige leden over de eerstvol gende verdeeld wilden hebben. De militaire re- geeringscouimissarissen verklaarden zich tegen die verdeeling, op grond dat voor het aanmaken van het bedoelde materieel vrij wat tijd vereiscbt werd, en dat het dus onverstandig zou wezen de aanschaffing uit te stellen tot dat zich misschien bij het eventueel dreigen van eenen oorlog de behoefte daaraan onverwacht openbaarde. De graaf Andrassy oodersteunde dit gevoelen met nadruk. Al dreigde er voor het oogenblik geen oorlog, de staat moest toch voor den oorlog toe gerust zijn. Oostenrijk's standpunt was niet dat van een offensieven staat, maar juist daarom was het te noodzakelijker dat het zich in staat stelde om, in geval bet aangerand wierd, terstond ter verdediging gereed te zijn. Een offensieve staat was in zoover meester van zijn lot; maar een staat, die zich tot eene verdeeling wil en moet bepalen, kon elk oogenblik door eene oorlogs verklaring overrompeld rvordeu. En dit geval kon niet, gelijk men ten onrechte beweerd had, door de diplomatie voorzien worden. Ja, indien een staat zich eerst in het oogenblik van het dreigende oorlogsgevaar toerustte, dan kon bet licht gebeu ren dat hem door de publieke opinie de rol van aanvaller toegedicht wierd; de berichten van den Pruisischen generaleu staf over den oorlog van 1870 waren in dat opzicht zeer leerrijk. Juist voor de eerstvolgende vijf jaren, over welke men de voorgestelde uitgaven verdeeld wilde hebben, zeide de minister ten slotte, was de situatie nog niet volkomen helder; na verloop van die vijfjaren geloofde hij echter dat er een duurzame vrede te verwachten was en dat alle mogendheden in staat zouden zijn om tot ontwapening of vermin dering van strijdkrachten over te gaan. Spanje. De jl. Woensdag door den bliksem in het Escuriaal ontstaneu brand, was Donderdag-avond geheel gebluscht, vooral daar de ijverige Madrid- sche brandweer, zoodra de tijding van het onge val in de hoofdstad vernomen werd, zich met hare bluschmiddelen per spoortrein daarheen begeven en krachtig tot het bedwingen der vlam men medegewerkt had. De brand liet zich aan vankelijk hevig aauzien en men stelde alle po gingen in liet werk om de vele kunstschatten en vooral de rijke verzameling boeken en hand schriften uit de bibliotheek van het klooster in veiligheid te brengen; gelukkig kon men echter den brand tot de doken van het klooster bepalen. Twee der op de vier hoeken van het gebouw staande torens, meer dan 150 meters uit elkauder liggende, zijn nochtans de prooi der vlammen geworden; de geheele schade wordt op 3 inilli oen realen begroot. Mexico. De tijdelijke President der Republiek, Lerdo de Tejada, heeft zich kandidaat gesteld voor het ptesideutschap, waarvoor de verkiezingen in den '°op dezer maand zullen plaats hebbeu. Hij heeft ee» programma publiek gemaakt, dat hij ten uitvoer zegt te willen leggen, indien hij tot Pre sident mocht beuoeuid worden, in dat stuk k'katst hij zich op het standpunt van het foede- ralismus, en belooft dat de landsregeering de souvereiniteit der verschillende staten eerbiedi gen en geen inbreuk maken zal op de plaatse lijke autonomie. Verder belooft hij stipte gehoor zaamheid aan de wettelijke bepalingen op het stuk der legerorganisatie, de uitbreiding van het onderwijs tot alle klassen der maatschappij en de strenge handhaving der openbare orde. Be trekkelijk de financieele aangelegenheden van den staat, zegt hij pogingen toe om het evenwicht op het budget te herstellen door bezuinigingen, o. a. op het personeel der ambtenaren, en door streng te waken tegen oneerlijkheid der met het fiuan- tieel beheer belaste ambtenaren; ook de regeling der amortisatie van de staatsschuld ligt, blijkens het programma, in de bedoeling vau den candi- daat, die ten slotte maatregelen toezegt om te zorgen voor de eer en bekwaamheid van het corps der ambtenaren van den staat en het vol gen van de politiek der handelsvrijheid. TELEGRAMMEN. Pcsth, 6 October. In de zitting der Oostenrijk- sche Delegatie heeft Audrassy doen uitkomen dat er nog geen uitzicht op voortdurenden vrede is, al is in den eersten tijd op vrede te rekenen. Volgens zijn zeggen, zijn de betrekkingen van Oostenrijk tot de meeste staten zeer goed, maar moet, juist om het vredelievend programma der Regeering te verwezenlijken, gedaan worden wat noodig is om den vrede door eigen kracht buiten gevaar te stellen. Parijs, 6 October. Het Journal officiel verzekert, dat de barakken, bestemd voor de Duitsche troe pen in vier departementen, voor den 15den Oc tober betrokken kunnen worden. Slew-York, 6 October. Volgens het officieel rapport, is in Georgië de Democraat Smith tot gouverneur gekozen. Washington, 6 October. Met het doel om de markt te verlichten, heeft de heer Boulwell last gegeven, om heden 5 millioen bonds in te koopen en voor 5 millioen aan goud te verkoopen, be halve de hoeveelheid, welke volgens vroegere bepalingen gedurende den loop der maand moet worden verhandeld De regeering heeft het bericht ontvangen dat de scheidsrechterlijke uitspraak van Keizer Wil- helm in de San-Juan quaestie is afgezonden en binnen eenige dagen in handen der regeering zal zijn. Londen, 7 October. De Times deelt mede, dat de Grieksche regeering eene verklaring betref fende de Laurium-zaak aan den heer de Rémusat heeft doen toekomen De heer Ferry heeft een zeer klemmend antwoord daarop gegeven. Kragufewatz, 7 October. Gisteren is de land bouwtentoonstelling in tegen woordigheid van den vorst geopend. Heden heeft de vorst de Skupschtina met een troonrede geopend. Reeds gisteren heeft de ver gadering hare afdeelingen gekozen. 7Ma.rlctt>er*icliten. Amsterdam, 7 October. Rogge, N. Galatz 195; J. Petersb. 186, 185, 184; Gebr. Taganrog 160; Oct. 180, 179, 178, 177, 178; Maart 193, 194, 195, 194; Mei 197, 196. Raapolie, zes weken per 100 kg. 46%; vliegend 45ftMei 45%, 46aNov., 445t, 45%, 45it; "ec. 45, 45^,45%. Lijnolie zes weken 43; vliegeud 41H; Maart, April, Mei 3944, 395; Nov. 41Dec. 40. Raapkoeken per 1000 kg. 85, 90. Lijnkoeken per 100 kg. 11,14%. Koolzaad per 2000 kg. April 440; Oct. 418; Nov. 423. GEVEILDE PjeBCEELBN. Gehouden verkooping aan den Burg, op Zaterdag 5 October 1872, ten overstaan van den notaris Mr. A. J. Wijnstroom: N°. 1 en 2 een buitenverblijf, genaamd Welte vreden, inet tuin, stalling, koetshuis enz., aan den straatweg van Leiden naar Utrecht, gemeente Soeterwoude, N°. 457, sectie B N°. 1128, 1142, 1452, 1453 en 1454, gecombineerd; kooper de WelEd. Heer C. F. W. Wiggers van Kerchem, voor I 9558 N°. 3 en 4 een dubbel heerenhuis en erf, met pakhuis en erf, aan den Ouden Singel, op de Westdwars- of IJzeren gracht, N°. 2 en 1, Wijk 6 N°. 299 en 299 rood, sectie B, N". 1534, gecom bineerd kooper de heer I. Imans, voor 7401. LAATSTE BERICHTEN. In de Tweede Kamer werden heden, behalve de wetsontwerpen tot onteigening ten behoeve der Zuiderkuipen te Groningenidem voor den spoorweg naai Amersfoort en Zutfen; schenking aan de gemeente Hillegersberg; vaststelling van het tlot der rekening van ontvangsten en uitgaven in Suriname over 1867; idem van Curafao over 1867; goedkeuring van den verkoop van twee stukken uiterwaard langs den Staats-spoorweg; begrooting voor den arbeid der gevangenen voor 1873, en goedkeuring van het tractaat van handel en scheepvaart met Spanje, meestal met algemeene stemmen, aangenomen; evenzeer de aau de orde gestelde conclusiën op de volgende commissoriale rapporten: adres van den heer Houtmeijers, te, Dordrecht; adres van den heer Angelbeek; ver slag van den verkoop van domeinen in 1873; verslag van den staat van West-Indië en de Kust van Guinea over 1871het postverdrag met Spanje, eu verslag van de academie van beeldende kun sten te Amsterdam. Op de conclusie nopens het adres Angelbeek is met 31 tegen 24 verworpen een amendement van den heer Gratama, tot weg lating der uitgesproken verwachting dat die zaak „op billijke wijze zal worden beëindigd," hetgeen geheel privaat belang zou zijn. De conclusie der commissie werd onveranderd aangenomen. Woensdag zal het Oost-Indisch tarief behandeld worden. Men ineldt aan het W. v. h. B. uit Overijsel, in verband met de opmerkingen, waartoe de discussiëu over het adres van antwoord in de Tweede Kamer den heer Godefroi aanleidin gaven, dat de jongste werkstakingen ln Twenthe en de daarmede miu of meer in verband staaude ongeregeldheden niet zijn vergezeld gegaan van feiten, die voldoenden grond opleverden tot ver volging wegens strafbare inbreuk op de vrijheid van arbeid of nijverheid, voorzien bij de wet van 12 April 1872 Staatsblad n°. 24). Het gerechtelijk onderzoek omtrent andere misdrijven, bepaaldelijk bij de ongeregeldheden te Almelo en te Vriezenveen gepleegd, wordt, naar men verder mededeelt, met ijver voortgezel, maar is nog niet afgeloopen. Intusschen is door de rechtbank te Almelo, bij vonnis van 26 September jl., eene veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en tot twee geldboeten van f 25 uitgesproken tegen een persoon uit Borne, die zich den 27sten Au gustus jl. aldaar had schuldig gemaakt aau het inwerpen vbd glasruiten in de woning van den fabrikant Spanjaard en aan de beleedigiDg van een rijks-veldw achter. 's-Gravenhaok, 7 October. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Utrecht, de heer J. J. Suiith, thans directeur van het spoor wegpostkantoor Aloerdijk. De beide Zweedsche graven de Rosen heb ben jl. Zaterdag de bekendmaking van het over lijden van hunnen Vorst, bij Z. M. den Koning, op HD. buitenverblijf het Loo, volbracht en zijn gisterochtend in de residentie teruggekeerd. H. M. de Koningin Ontving beide afgevaardigden gister avond tot hetzelfde doel ten gehoore. Hedenmiddag dineerden de graven bij II. M. de Koningin, ten paleize alhier, waarbij Z. K. H. Prins Frederik legeuvvoordig was. Naar men verneemt zullen zij morgen naar Brussel ver trekken, ten einde aan het Belgische Hof gelijke kennisgeving over te brengen. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft zich gistermorgen per trein van 10 u. 45 in. van het Rijnspoor naar Arnhem begeven. Graaf de Perponcher, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van het Duitsche Kei zerrijk bij Ons Hof, is gisteren uit het buitenland alhier teruggekeerd. Dien ten gevolge heelt Prins Radziwill, die gedurende de afwezigheid vau den gezant als zaakgelastigde bij het gezantschap alhier fungeerde, de residentie verlaten. Z. Al. de Koning heeft, met wijziging in zooverre van het bepaalde van het Kon. besluit van 9 Juni 1870, houdende de nadere regeling van de tractementen der kapiteins van den gene raleu staf, bepaald dat het getal leeraars bij de stafschool zal worden vermeerderd met een ka pitein van den generaleu staf, terwijl van de kapiteins van dien staf de vijf oudsten in rang zullen behooren tot de eerste en de overigen tot de tweede klasse. De generale staf is thans samengesteld als volgt 1 generaal-majoor, chef van den generaleu staf; 1 kolonel; 2 luitenant-kolonels; 4 majoors en 9 kapiteins. De minister van oorlog heeft bepaald dat aan aspiranten bij de stafschool, die zulks moch ten verlangen, vrijstelling zal worden verleend van het bijwonen van exercitiën en verdere oefe ningen, van den dag dat bij het corps de aan schrijving wordt ontvangen, dat zij tot het exameD zullen worden toegelaten, tot na afloop van dat examen. De Hooge Raad (kamer van strafzaken) heeft in zijue heden gehouden zitting uitspraak gedaan o. a. in de volgende zaken: 1°. van E. M. Kronenberg, die bij arrest van het Hof in Overijssel tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld. Hij had namelijk een ketting voor goud verkocht, welke zoo weinig goud bevatte, dat die niet als een gouden kon worden aange merkt. De Hooge Raad heeft dat beroep ver worpen 2°. van den minister van financiën tegen eeu arrest van het Hof in Zuid-Holland, waarbij hij met vernietiging van een vonnis der Recht bank te Rotterdam, niet-ontvankelijk is ver klaard in zijne strafvordering tegen D. J. Flo rijn, brander te Rotterdam, strekkende tot diens veroordeeliug wegens het door zijne knechten gedane vervoer vau gedistilleerd zonder vereischt document en waarvoor hij als brander en meester verantwoordelijk is. De P>.aad heeft het arrest vernietigd. De zaak is naar het Hof in Zuid-Hol land teruggewezen; eu 3°. E. Ras, weduwe vau P. J. Kees, A. Geeven en P. van Tongeren, die door het Hot' in Noord-Holland ter zake van den inoord te Heemstede lot leienslauge en vijftien jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld. Teu deze heeft de Hooge Raad het eerste middel van cas satie ten opzichte van het bewijs gegrond geoor deeld, het arrest vernietigd eu de zaak verwezen naar het Hof van Utrecht. Ter voorkoiniug van afslijting, aan d u loop der geweren, klein kaliber, heeft de Mi nister van Oorlog aan de bevelhebbers in de militaire afdeelingen verzocht, voor de naleving van eene door hem in de recrutenschool gemaakte wijziging te willen zorgen, daarin bestaande dat, zoodra de recruten het werktuigelijke van het openen en het sluiten van den loop kennen, die bewegingen uiet meer inogeu geschieden, maar moeten zij door schijnbewegiugen worden ver- vaugen. Wijders is uit eeu ingesteld onderzoek de wenschelijkheid gebleken, dat, als hulpmid del om het aangezicht tegeu mogelijke hinder lijke gasontsnappingen te beveiligeo, bij het aan leggen de duim óp de kruisschroef in de richting van den voorarm worde geplaatst. Van af 1 October jl., is het handgeld, toe- tekenuen, op den leeftijd van 18 tot beneden 36 jaren, aan ieder recruut, die zich voor zes jaren bij het corps mariniers verbindt en aan ieder milicien die daarbij overgaat, andermaal ver hoogd, nu tot eeu bedrag van f 150 als maximum; terwijl het handgeld aaD jongelingen, uiet jonger dan 16 jaren, die zich voor 10 jaren bij genoemd corps verbinden, op 40 als maximum is vast gesteld. Gedurende den aanstaanden winter zullen de oefeningeu in de rijkunst zoo voor officieren van od bereden wapens en diensten als voor stu denten voor den militaire geneeskundigen dienst in de garnizoenen, waar zich bereden corpsen be vinden, te Zutfen en Leiden echter voor zoo veel daartoe paarden beschikbaar zijn weder op den gebruikelijken voet plaats hebben. Ditmaal zullen tot liet geven van bedoeld onder richt, van 1 November a. s. tot 1 April 1873, van de na te melden corpsen, pelotons ter sterkte van: 1 luit., 2 wachtmeesters, 8 korporaals, 20 huzuren worden gedetacheerd, als: van het 2de reg. huz. uit Breda naar Bergen-op-Zoom van het4de reg. huz. uil Roermond naar Maastricht en uit Deventer naar Leeuwardeu, zoomede een peloton ter sterkte van 1 luitenant, 2 wachtmeesters, 2 korporaals en 14 huzaren, uiede uit Deventer naar Groningen. Burg. en VVeth, alhier hebben heden ten raadhuize aanbesteed: het leveren van Ruhr- kolen ter verwarmiug der gemeentelokalen, ge durende de laatste uiaanden van 1872. Minste inschrijvers waren de heeren J. J. Swenken en Comp. alhier voor de haardkolen a ƒ1.44 en de kachelkolen a f 1.14 per hectoliter. Een voormalig kantoorbediende bij een ont vanger uit Breda stond heden voor de arrond.- rechtbank alhier terecht, omdat hij op naam van mevr. D. bij den horlogemaker F. een zilveren horloge ter waarde van ƒ17 had weten te beko men, hetgeen hij ten zijneQ voordeele voor 6 bij een uitdrager verkocht. De subst.-off. Jhr. Mr. de Jonge eischte de schuldigverklaring van bekl. aan bedriegelijke oplichting en zijne veroordee liug tot ééu jaar gevangenisstraf eu 8 boete. Aanstaanden Maandag zal derechtbank uitspraak doen. Utrecht, 7 October. Het examen, dat heden aan 't rijks munt alhier zou plaats hebben, kan geeD voortgang hebben, daar zich geen enkel as pirant heeft aangemeld. Gisteravond sloeg een persoon bij den bak ker. C., in de Twijnstraat alhier, een gronte ruit io, om zoodoende een brood uit de winkelkast te stelen; hij verklaaide, toen hij gearresteerd werd, honger te hebben, en zonder geld zijude, zichzelf op die wijze van brood te hebben willen voorzien. Hij is door de politie aangehouden. Het vervoer van turf naar en door deze ge meente is thans in vollen gang; de jongste stormen zijn de oorzaak dat de schepen verhinderd waren te Aluiden binnen te loopen, zoodat zij nu eerst konden komen. Zoowel korte als lange turven worden aangevoerd; de laatsten voor het grootste deel besteuid voor de steen- eu pannenbakke- rijen. Gisteren sprong de persoon van F. buiten de Weerdbarrière in den Singel, naar men zegt, ten gevolge van ongelukkige liefde; hij werd echter gered, en door de hulp van deo heer v. d. Bosch, heelkundige alhier, spoedig weder geheel bijgebracht. (U. D.) Briïlle, 7 October. De 1ste luitenant J. J. H. van Pelt is vnn het 2de bij het 1ste reg. vest.-artr, overgeplaatst ter bestemming voor de torpedo compagnie te dezer stede.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3