Eene bescheiden vraag. Met ingang van 7 dezer zal het Rijkstele- graafkautoor te Woudricheui open zijn als volgt: op werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en 4 tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 10 uren voor- en van 6 tot 8 uren namid dags. Aan de gemeentebesturen in de onderscheidene provinciën is door den Minister van Binnenland- sclie Zaken ten behoeve der Fransche regeering, opgave gevraagd van het getal Fransche onder danen, dat zich thans in hunne gemeenten bevindt. De commissie van de Tweede Kamer, belast met het onderzoek van het verslag van het Munt- college betreffende de kopercirculatie hier te lande, heeft dezer dagen haar verslag uitgebracht. Zij wijst er op dat er in 1870 weder voor een aanzienlijk bedrag aan centsstukken is aan- gemunt, niettegenstaande de staatscommissie be treffende de vreemde muntcirculatie in 1855 be noemd reeds in hare rapporten op het nadeel der reeds overvloedige kopercirculatie had gewe zen. Die staatscommissie had eene intrekking onzer bestaande kopercirculatie en aanneming eener andere koperen munt, in vorm van de Belgische verschillend, aangeraden. Het muntcollege bespreekt nu in zijn verslag een rationeel op zich zelf staand middel tegen eene lang erkende kwaal: het binnendringen der Belgische koperen munt welke sedert de indiening van zijn rapport nog even sterk en even onbe streden aanwezig is gebleven. De commissie zal over de nadeelen aan den omloop van vreemde pasmunt, vooral aan den kleinhandel en den ar beidersstand toegebracht, niet in bijzonderheden treden. Evenmin acht zij het van hare taak de onderscheidene voorgestelde middelen tot herstel te bespreken, doch zij merkt op, dat het thans besproken rapport een geheel op zich zelf staan- den maatregel betreft, waarmede geenerlei la6t voor de ingezetenen is gemoeid. Intrekking der bestaande overvloedige kopercirculatie en vervan ging door eene van de Belgische en Fransche in omvang en voorkomen verschillende munt is een maatregel, die niets praejudicieert. Daar tegen over de voordeelen aau den maatregel geen noe menswaardig financieel bezwaar voor 's rijks schatkist is verbonden, zoo meent de commissie dat het wenschelijk is om aangaande dit onder deel onzer muntwetgeving nader te wordën in gelicht en zij heeft mitsdien aan de vergadering voorgesteld: dit, haar verslag te doen drukken en ronddeeleu, en daarvan een exemplaar te zenden aan den Minister van Financiën, met verzoek de Kamer te willen inlichten, welke de redenen zijn geweest, waarom tot dusverre geen gevolg is gegeven aau de denkbeelden door het Munt college in het besproken verslag ontwikkeld. Met iugaug van den lsten dezer is op de staats spoorwegen in België een maatregel in werking getreden, die voor de groote fabrikanten aldaar van overwegend belang is, namelijk de vergun ning om, behoudens zekere voorwaarden, eigen goederen-waggons op de spoorweglijnen te doen loopen. De vraag, of de kosten van zoodanigen waggon opwegen tegen het voordeel, van ten allen tijde gevrijwaard te zijn tegen het onvoldoende van beschikbaar materieel op de spoorwegen, beant woordt de blonileur des intéréts materials beves tigend. Een waggon toch kost gemiddeld 3000 frank; een tijdvak van 20 jaren voor amortisatie aan nemende, verkrijgt men eene jaarlijksche uitgaaf van 225 fr.; hierbij 150 fr. voor onderhoud tellende, bedragen de jaarlijksche kosten slechts 375 fr. Z. M. heeft benoemd tot president van het Pro vinciaal gerechtshof in Noord-Brabant Mr. J. B. H. van de Mortel, thans raadsheer in dat ge rechtshof. Z. M. heelt den 2den luitenant H. Anema, van het 3de regiment vesting-artillerie, op non-acti viteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Oordeel dus over mijne verwondering, toen ik uw brief ontving! Welk een schakel van gebeur tenissen! Wij beiden gingen onze bestemming te gemoet op die gedenkwaardige reis naar Stub- bleton (gezegend dorp). Kolonel Ducie (mijn Errol) laat u groeten en zegtverzoek aan Sibylla om aan Strathden te zeggen, dat hij een waar veroveraar is. Wat dat beteekent, moet gij maar aan uw man vragen. Zullen wij elkaar spoedig ontmoeten, en waar? De uwe Alex." Het huwelijk werd voltrokken. Onder de ge schenken was er een, dat boven alle uitblonk door zijne pracht een juweelen halssieraad, eene vorstin waardig. Ralph Marchinont was de gever het was voor Sibylla bestemd geweest als zij zijne vrouw ware geworden. Hij was van oordeel, dat het haar toebehoorde en zond het met zijne weoschen voor haar geluk. En hier vei laten wij hen. IJINNIlNLAXD. Amsterdam, 7 October. Naar men verneemt, heeft de Kamer vau Koophandel en Fabrieken alhier gunstig geadviseerd op het bij den gemeen teraad iugekomen verzoek tot vervroeging van het beursuur. Haarlem, 5 October. Den 3 dezer heeft zich al hier geconstituteerd eene plaatselijke of sub com missie, om ten bate van het ingestelde Vrugt- fonds werkzaam te zijn en de deelneming aan de uitgave van het door den heer Dr. Wap ont worpen „Pracht-Album". Na gehouden overleg werd besloten, een lijst van deelneming met het pracht-album ter in zage aan de ingezetenen ter inteekening aan te bieden en intusschen liet dagelijksch beheer aan hare leden Voorhelm SchDeevoogt en Salva dor op te dragen, welke betrekking deze heeren hebben aangenomen. 's-Gravenhage, 6 October. Het badseizoen te Scheveuingen zal wordeu gesloten op Zaterdag 12 October a. s. Hedenavond te 6 uren had onder directie van den heer Botgorschek de laatste muziekuitvoering op het terras plaats, te 8 uren gevolgd door eene soirèe dansante. Gisteren is op 77jarigen leeftijd overleden de heer J. C. van der Kemp, lid van den Gemeen teraad, waarin hij gedurende ongeveer het vierde eener eeuw zitting had. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuw. Delft, 5 October. De inajoor-comuiandant van het lste bataljon infanterie alhier in garnizoen, heeft van het gemeentebestuur f 75 ontvangen, om te worden verdeeld onder de manschappen die bij den torenbrand jl. Zondag zulke goede diensten hebben bewezen. Daar er in het geheel door 135 man assistentie is verleeud heeft ieder 55 cents ontvangen. Gouda, 5 October. Gistermorgen heeft hier eene poging tot diefstal plaats gehad, die van een zeld zame brutaliteit getuigde. Id de voorkamer van den heer de V op de Westhaven alhier is een man (door de openstaande voordeur gaande) binnengedrongen en was juist bezig den iuhoud van de welvoorziene zilverkast aan het venster te zetten, om zich even later met zijn buit uit de voeten te maken, toeo een doch ter des huizes de kamer inkwam, waarop de dief zich ten spoedigste verwijderde. Schoonhoven, 5 October. Het getal officieren bij de artillerie-instructie compagnie zal met één worden vermeerderd. De 2de luitenant A. W. Katten busch uit '6-Hertogenbosch is dientengevolge bij het garnizoen alhier overgeplaatst. Hellevoetsluis, 4 October. Tot onderzoek der schade aan de stuurboordsmachi:.e van ie Haai is eene commissie benoemd, bestaande uit een ingenieur der marine, een officier—machinist, deo commandant en een deskundige van Feijenoord. Arnhem, 6 October. Gisterochtend te II uur brachten de koloniaal-militaire invaliden van Bronbeek, met hun muziekcorps aau het hoofd, een bezoek aan de tentoonstelling van vruchten, bloemen en planten, welk muziekkorps zich 's namiddags te 2 uur in de tentoonstellingszaal deed hooren. Deventer, 5 October. In de raadzaal alhier be vindt zich eeu groote schilderij van den beroem den schilder Gerard Terburg (geb. te Zwolle 1608, overl. te Deventer iu 1681), voorstellende de zes tien burgemeesters van Deventer in 1667 met de secretarissen, allen zoo men meent naar het leven genomen. Dit stuk, omvat door een keurig gesneden vergulde lijst, schijnt vroeger met minder zorg behandeld te zijn, en bovendien hebben on kundigen, door 't aanbrengen van vernis enz., veel bijgedragen om de oorspronkelijke kleuren en vorinen te bedekken In den loop van dit jaar werd aan onzen stad genoot, den heer J. Striening Jz., het restaureeren van deze schilderij opgedragen, en hij beeft zich op uitstekende wijze van zijn taak gekweten. Al het schooue in het stuk kan nu weder geno ten wordeD, en de waarde is o. i. aanmerkelijk verhoogd. Belangstellenden in deze schilderij zullen er een beschrijving van vinden in den Overijselschen Almanak voor Oudheid en Letteren, jaargang 1848. Zij, die er een afbeelding van verlangen, zullen die spoedig kunnen verkrijgen, want de heer M. Bosse, photograaf alhier, heelt er beden zeer groote phó- togratiën naar genomen, die uitstekend gelukt zijn. {Zw. Ct.) Middelburg, 5 October. De aanleg van de ver bindingslijn lusscheu het locaal-station en het voor malig marinedok te Vlissingen wordt met spoed in orde gebracht. Het schijnt, dat men met die lijn gereed wil zijn tegen het tijdstip der opening van den spoorweg. IN GrEZOIV DEIV Bij de jongste, thans geëindigde, onderhande lingen tusschen den Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente en den Geineenieiaa i over het H. G. of Arme- Wees- en Kinderhuis alhier scheen aan meerskanten de overtuiging vast te staan, dat het beheer van genoemd gesticht, als bestemd voor de weezen der Hervormde gemeente, eigenaardig behoorde bij den kerkeraad. De jaar lijksche subsidie, van stadswege verstrekt, ver hindert dit vooralsnog; maar bestond die sub sidie niet hierover scheen men het onderliog ééns te zijn dan ware de kerkeraad de recht matige eigenaar. Ik veroorloof mij met bescheidenheid de vraag, of deze overtuiging wel op deugdelijken grond slag rust. De kerkeraad, aan het hoofd der gemeente ge plaatst, is daarom nog volstrekt niet in alles haar vertegenwoordiger, maar, volgens Protestantsche beginselen, uitsluitend ingesteld, oin hare geeste lijke belangen te behartigen. Kerkelijke adini- nistratiëu voert hij niet, en hij zou geheel anders inoeten samengesteld zijn, om die te kunnen voeren. Wel is hij met de kerkelijke armenzorg belast, die hij door middel van diakenen uitoefent; maar volgt daaruit nu, dat elke instelling van weldadigheid ten behoeve harer armen noodwen dig staan inoel onder haar beheer en daardoor eerst kerkelijk is? Men heefr, zoo ik mij niet be drieg, dit tot nu toe anders begrepen in de Ne derlandsche Hervormde Kerk en is te allen tijde afkeerig geweest van die centralisatiezuchf, die thans binnen Leiden schijnt gehuldigd te wor den. In de Roomsche Kerk heet alleen datgene kerkelijk, wat uitgaat van het centraal, d. i. cle- ricaal gezag; maar ODder Protestanten is de onder scheiding tusschen geestelijken en wereldlijken weggevallen. Daar is de kerkeraad niet de kerk. Al de leden der gemeente behooreu tot haar en maken haar te zameo uil. Zoo is dan een gesticht als het Weeshuis niet meer of minder kerkelijk, naarmate het al of niet afhangt van den kerkeraad. Ook zooa s het thans beheerd wordt door daartoe weitig aangestelde leden der gemeente, verdient het dien naam te dragen. Behoorden Regenten of Regentessen tot eene andere dan de Hervormde gezindheid, outtrokken zij de weezen aan de prediking en het godsdienstonderwijs der predi kanten, besteedden zij de gelden, hun toevertrouwd, tot andere doeleiuden, in éen woord, handelden zij in strijd met de erkende bestemming van het gesticht, dan ware er aanleiding voor den ker keraad, om iu het belang der gemeente tusschen beide te treden en zich krachtig te doen gelden. Maar thans, nu het daarmede, zooveel wij weten, anders gesteld is, wat kan thans den kerkeraad bewegen, om eene suprematie te begeereD, waarop hij geeD wettige aanspraak heeft? Althans, het schijnt bedenkelijk te zijn, uit de enkele be stemming van een gesticht, welks oorsprong in het duister schuilt, terstond te concludeqren tot vermeende rechten niet van de gemeente, maar van den kerkeraad der gemeente. U U 1 rr J3 IV I-, A. IV I_>. Prankr|))<. In verschillende officieuse bladen wordt ten stelligste eeu door eeu der Parijsche bladen mede gedeeld bericht tegengesproken dat liet Fransche eskader in de Middellandsche zee last zou heb ben gekregen om uaar Griekenland te stevenen, ten einde door het vertonnen der Fransche vlag klem bij te zetten aan de vertoogeu der Fran sche regeering te Athene over de Laurium-quaes- tie. Le National deelt mede dal het vertrek van eeDige gepantserde schepen naar de Grieksche wateren inderdaad geschied is, doch alleen ten gevolge eener reeds voor geruiinen tijd gemaakte beschikking, volgens welke die schepen eerst langs de Grieksche kust en daarna langs de kusten van Klein-Azié zouden kruisen; het blad voegt daarbij: u de Fransche regeering heeft reeds bij verschillende gelegenheden getoond dat zij voor de belangen harer onderdanen wist op te komen; maar in het ouderhavige geval zou de bedoelde demonstratie iu gelijke mate nutteloos als voor eene bevriende regeering beleedigend zijn." Het Bien Public laat zich, ba het gerucht te hebben tegengesproken, in dezer voege uit: „Men moet aan de Laurium-quaestie geen al te groot gewicht hechten. Eene particuliere maat schappij kan niet vorderen dat ter wille eener vergelijkenderwijze gesproken, onbeduidende vor- deriug want het geschil loopt over eene som van niet meer dan twaalf millioen francs, de rtgeering hare schepen in de wateren eener vreemde mogendheid zeilde, vermits zij dan ge dwongen zou worden met meer klem te han delen dan in eene zuiver particuliere zaak ge schieden kan." Het voorgevallene met den Franschen af gezant Vogué bij zijn afscheidsbezoek van den sultan heeft geeu onaangename gevolgen gehad. Na zijn terugkeer te Constantinopel werd hij op de audiëntie door Abdul Azis hartelijk ontvan gen die hem zelf het ordelint der Osmanié ter hand stelde. Groot-Bi-itaiiiiïo. De Engelsche Bank heeft Donderdag 11. haar disconto op nieuw met pCt. verhoogd, en het dus op 5 pCt. gebracht, terwijl ook de meeste particuliere tanken te Londen op dien dag haar disconto tot 4 en 4'z pCt. verhoogden. De Tint, merkt echter op dat deze verhoogingen uitsluiten een gevolg zijn der behoeften van hei binnti. land en niet worden veroorzaakt door groot gelduitzendingen naar den vreemde. In de voor eenige dagen door den telegraat reeds vermelde redevoering door het parlements. lid Butt jl. Donderdag voor zijne kiezers te Li merick yehourlen, werden al de grieven van Ier. land tegen Engeland en meer bepaald tegen de tegenwoordige Britsche regeering in herinnering gebracht, en de min gunstige toestand des lands hoofdzakelijk geweten aan de voortdurende ot- verscliilligheid van het Parlement en van lm Engelsche volk omtrent Ierland. De spreke- meende echter dat er zeer veel vooruitzicht be. stond op eene -verbetering, én voorspelde op gronj vau verschillende door hem waargenomen feit« dat de tegenwoordige regeering en de libero, partij wel gedwongen zouden worden om dti eeu of anderen stap te doeu op den weg tot d- autonomie van Ierland. Hij beriep zich op he. onlangs uitgesproken oordeel van lord Russell, die de oprichting van plaatselijke parlementen tot behartiging der plaatselijke belangen in de vier provinciën van Ierland verlaugde, en op verschillende betuigingen der instemming met zijn streven van leden der beide Huizen van het Pai- lenient; hij gaf daarbij le kennen dat de voor standers der autonomie van Ierland, wier politiek in zijn oog medebracht zich niet te zeer aan eene bepaalde politieke partij aan te sluiten, wanneet zij van de liberalen geeu herstel hunner grievei mochten erlaDgen, aan de overzijde van het Hui, met open armen en welwillende gezindheid zou den ontvangen worden. Id de algemeene stem ming ten aanzien van Ierland werd zelfs, zooal Sir Butt verder zeide, door leden van het Kabinet gedeeld, ofschoon deze door de meerderheid over stemd werden. Zoo meende hij in eene aan het Lagerhuis door den markies van Hartington ge dane betuiging van leedwezen, dat tijdgebrek verhinderd had in de afgeloopen parlements- zitting maatregelen in het belang van Ierland te behandelen, eene hulde aan het beginsel van zelfbestuur voor Ierland te moeten zienen hij beriep zich, om de gunstige gezindheid van den eersten Minister te bewijzen, op het gerucht, dat de heer Gladstone voorgesteld had de nog steeds in hechtenis zijnde F,enians, de zooge naamde „politieke gevangenen" in vrijheid te stellen, doch dat de groote meerderheid zijner ambtgenooten een ander besluit had genomen Toch meende de heer Butt dat Ierland zelf zich uog meer moeite moest geven en uiet te veel vertrouwen op betuigingen van sympathie zondet dsarbij ook daden te voegen; daarom behoorden er bij de aanstaande algemëene verkiezingen (in 1874) 70 of 80 nieuwe en oprechte voorstanders der lersche autonomie in het Parlement gebracht te worden iu de plaats van die tegenwoordige lersche parlementsleden die uit eigenbelang ziel aan de nationale beweging heeten aaD te sluiten, doch niettemin de getrouwe dienaren der regee- ring blijven en, wanneer de nood dwong, de na tionale zaak uit partijbelang zouden verraden. Met zulk eene krhehtige nationale partij in hel Parlement zou men de regeering kunnen dwin gen kan Ierlands rechtmatige weoschen te vol doen. En, zeide de heer Butt, wanneer de regee- ring in dit geval zich zóó zeer aan de constitu- tioüeele beginselen zou durven vergrijpen, van te volharden bij hare werkeloosheid of van te wei geren, dan zou hij zich niet de warme en oprechte vooistanders van de nationale beweging verstaan; meer zou hij echter thans daarvan Diet zeggen. De redevoering werd aanhoudend door de tal rijke aanwezigen toegejuicht, doch er werden geene besluiteD door de meeting genomen, noch andere redevoeringen gehouden. Van de 107% millioen toD steenkolen, in 1869 in Engeland uitgegraven, werden door de ijzer industrie 32,446,000 ton gebruikt, door fabrieken 25,327,000 ton, ruim 3 millioen ton voor de stoom vaart en 2 millioen voor de spoorwegen; 13 millioen ton werd voor het huisgezin verbruikt en ongeveer 10 millioen ton uitgevoerd. Dultsohlancl. Er bestaat uitzicht dat de koning van Beierei ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest des konings en der koningin van Saksen, dat den lOden November e. k. plaats vindt, naar Dresden komen zal, waar dan ook keizer Wilhelm verwacht wordt. Het blad dat dit vermeldt, tot de hofkrin gen in betrekkiDg staande, voedt de hoop dat de koniug van Beieren zich niet zal laten weerhou den om zijn voornemen uit te voeren, en dat zijne ontmoeting met den Duitschen keizer leiden zal tot eene vernieuwing der vroegere hartelijke be trekking tusschen die beide Souvereioen. In den nieuwen schouwburg te Keulen zu leu telegraafdraden worden gelegd door alle dee.® van het gebouw, om de bezoekers door middel van signalen kennis te geven van het begin vau elke acte. De inrichting zal zoodanig worden ge maakt, dat aan de wandelaars buiten het gebouw eveneens het begin van elke acte wordt bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2