N°. 3885. Dinsdag A\ 1872. 8 October. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". SIBYLLA'S HANDSCHRIFT. „E1IISIH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maandenƒ3.00. Franco per poatn 3.86. Afzonderlijke Nommenn 0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DBS ADVKRTKNTIK£N. Voor lederen regel.ƒ0.16. Orootere letten u&ar de plaatsruimte die sy beslaan. Lelden, 7 October. Door de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot toekenning van peusioen aan de beide doch ters van wijlen J. R. Thorbecke, na korte dis cussie, aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Tegen waren de heeren Wintgens, Kien, Taets en Nierstrasz. Van de vergrooting der Speelplaats van de be waarschool in de Soheistraat is aannemer ge worden 3. van Leeuwen, timmerman, voor 710. Tusschen gisteren en heden zijn hier twee per sonen verdronken, een zekere M., 23 jaar oud, die uit de Heerengracht 's morgens om halfzeven en P., van ongeveer denzelfden leeftijd, die uit de Vischmarkt 's nachts om halfdrie werd opgehaald. Even als in vorige jaren zullen gedurende de wintermaanden in de verschillende garnizoens plaatsen des rijks detachementen cavalerie worden gestationeerd, oin aan de officieren der onbereden wapenen onderricht in de rijkunst te geven. Vrijdag was het 25 jaar geleden dat een voor malig stadgenoot, de heer P. J. Peres, een toen reeds vrij gewichtige betrekking aanvaard heeft bij de administratie der etablissementen van de firma L. J. Enthoven Co. te 's-Gravenhage, zoodat dan ook die dag ten kantore dier firma gretig werd aangegrepen om den geachten jubi laris de welverdiende blijken van achtiDg en sympathie te brengen voor den ijver en trouw waarmede hij zich steeds van zijn niet altijd ge makkelijke laak heeft gekweten, 's Morgens door zijne confrères ten kantore der firma afgewacht, werd hij als met gelukwenschen overladen, terwijl als een stoffelijk bewijs hem door 't kantoorper soneel een prachtige pendule werd aangeboden. Latei- verschenen de chefs en directeur der fabriek, die den jubilaris de meest ondubbelzinnige be- 'wijzen van achting en erkentelijkheid brachten voor zijn eerlijke en nauwgezette plichtsbetrach ting. Tegelijkertijd werden hem door zijne chefs en den directeur prachtige geschenken ter hand gesteld ter herinnering aan dezen dag en tot erkenning zijner verdiensten. De jubilaris, door deze zoo hartelijke ovatiën diep getroffen, kon ternauwernood woorden vin den, om zijn dankbaarheid naar gevoel te uiten. Zaterdag zijn te 's-Gravenhage geëxamineerd voor de Fransche taal 13 onderwijzers; allen werdeu afgewezen. Voor de acte van hulponder wijzer 16 cand., algewezen 4, toegelaten 12: de heereu A. C. Vermeulen, J. F. D. Klote, M. T. Briedé, J. C. Brezet, J. Esveldt, P.M. van VelzeD, •1. D. de Kreek, J. D. Bergmeijer, J. F. Op den Lieke, G. Valk, P. Kruijs en R. J. Kortmulder. Wij vernemen dat H. M. de Koningin zich ivaarschijnlijk tegen 14 dezer te Vlissiiigen zal inschepen op Zr. Ms. stoomschip de Valk, com mandant kapt.-luit.-ter-zee Clifford Kocq van Breugel, om daarop de reis naar Engeland te oudernemen. Te Nieuwediep wordt aan boord van dat stoomschip alles in orde gebracht om H. M. te ontvangen. Het gevolg zal bestaan uit den hofmaarschalk en zeven hofdames. AmstCl.) In gevolge 's Konings machtiging, heeft de Mi nister van Koloniën, ter voldoening aan het tweede lid van art. 44 van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch-Indië, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal doen toeko men afschrift van de acte van bevestiging met de daarbij behoorende verlaring van den Vorst van Dompo (eiland Sumbawa), gedagteekend 3 Juni 1871, eD door den Gouverneur-Generaal bij art. 2 van zijn besluit van 12 Augustus daaraanvolgende, goedgekeurd en bekrachtigd, onder dien verstande, dat aan de verklariug wordt geacht te zyn toe gevoegd eene bepaling, strekkende tot bevorde ring der koepok-inenting iu genoemd rijk. Eene nota van toelichting wordt alsmede daarbij aangeboden. In de debating-society Vooruitgang te Amsterdam zal Woensdag a. s. de stelling verdedigd worden i „Het gebruik van geheime geneesmiddelen (depöt- middelen) is zeer af te keuren, omdat de onder vinding geleerd heeft, dat die middelen meestal niet deugen, ol' zoo er eenig werkzaam bestand deel aanwezig is, voor veel te hoogen prijs ver kocht worden." Als een bewijs van de gebrekkige waterge meenschap tusschen Amsterdam en Rotterdam kan dienen dat een onlangs van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam gebouwde stoomboot, bestemd voor de vaart tusschen Middelburg en Zierikzee, den navolgenden weg heeft moeten volgen om de bestemming te bereikenvan Amsterdam over het IJ en de Zuiderzee naar het Keteldiep, de IJsel geheel op, het Pannerdeusche kanaal door, langs den separatiedam de rivier de Waal af en vervolgens de Zeeuwsche strooineu naar Middel burg. De reis vorderde drie dagen'. Uit Almelo schrijlt men aan de Deventer Cl Te Vriezenveen zal een wachthuis gebouwd worden ten dienste van de daar gelegerde mili— taireu, welke er dus minstens overwinteren zul len; de godvreezende Vriezenveeners, die in iede- ren soldaat, de krijgsknechten Christi uitgezonderd, een baarlijkeu duivel meenden te zien, beginnen zich echter langzamerhand aan de inkwartiering te wennen, van wege het lieve geld; het valt dan ook niet te ontkennen dat, nu er voor iederen man 60 centen daags vergoed wordt, de bezetting der plaats voor de meestee eerder gunst dan straf is; want evenals men iu het veen op geen turfje ziet, kan er bij dezen, die allen zelf land bouw hebben en vee houden, ligt een man aan tafel schikken, zonder dat het noemenswaard kost eu zijn de 60 centen grootendeels limpido winst. Wij ontleenen aan het Nieuws v. d. Dag het volgende: Menigmaal zijn ons door Industrieelen en an dere belangstellenden vragen gericht, omtrent de inzending op de wèreld-tentoonstelling, welke in 1873 te Weenen zat worden gehouden. Wij heb ben bij de Nederlandsche Hoofdcommissie inlich tingen gevraagd en kunnen onzen lezers daarom trent het volgende mededeelen. Door de zorgen der Nederlaudsche Hoofdcom missie is aan Nederland in het hoofdgebouw eene uitnemende plaats in de hooldgaanderij toegewe zen, zoodat de producten der Nederlandsche nij verheid iederen bezoeker in het oog zullen vallen. Het is dus te hopen, dat de inzenders van hun kant de Nederlandsche nijverheid op eene waar dige wijze daar zullen doen opmerken.' Door de Hoofdcommissie zijn door bemiddeling der Kamers van Koophandel en dour aaD de nijverheid gewijde Muatschappijen] en inschrij- vingsbiljetten toegezonden, met verzoek, die voor 1 September 1872 uau den Voorzitter, Boompjes 105, te Rotlerdam te willen toezenden. Aan dat verzoek is tot nu toe slechts door on geveer 250 industrieelen voldaan. De Hoofdcom missie echter vermeent, en, naar ons oordeel te recht, dat velen wier producten bij een dusda- nigen Internationalen wedstrijd niet mogen ont breken, nog achterwege zijn gebleven, en zal tot het midden dezer uiaand van de nalatigen de in- schrijviDgsbiljetten nog aannemen. Mochten er industrieelen zijn, welke geen in- schrijvingsbiljet hebben ontvangen, zoo zullen hun die op aanvrage dadelijk worden toegezonden terwijl de leden der Hoofdcommissie, ieder in het bijzonder, bereid zijn aan de belangstellenden de uoodige inlichtingen te geven. Wij herhalen daarom hier de namen der leden dier Hoofd commissie. J. W. L. van Oordt, voorzitter, te Rotterdam; Dr. E. H. von Baumhauer, te Haarleiji; A. J. JJIij- denstein, te Enschede; D. Grothe, te Delft; J. P. de Bordes, te 's-GravenhageA. H. Eigeman, te Leiden; L. A. ,H. Rartogh, te Amsterdam; ,T. Ridder van Rosenberg, te Weenen; B.de Poorter en R. Craeijvanger, te Amsterdam; J. G. Vogel, te 's-Gravenhage, (deze drie laatsten meer bepaal delijk voor de kunst) en H. Witte, te Leiden, voor land- en tuinbouw. De in te zenden voorwerpen zullen in de maand Februari 1873 ter verzending moeten gereed zijn, terwijl de hoofdcommissie later aan de inzenders bekend zal maken de plaats waar, en den juisten tijd waarop de voorwerpen moeten worden be zorgd om gemeenschappelijk naar Weenen te worden verzonden. De hoofdcommissie heeft bij het opmaken harer begrooting van onkosten tot grondslag aangenomen dat al de kosten voor het ontpakken, uitstallen, bewaken, schoonhouden en weder inpakken der voorwerpen door 's lands Regeering zullen worden gedragen; dat daaren tegen de kosten van verzending naar Weenen en terug, alsmede de assurantie der voorwerpen, ten laste der inzenders zullen blijven. Het is te ver wachten, dat zoowel door de regeering als door 's lands Vertegenwoordiging de daartoe noodige gelden zullen worden verstrekt. Hij een schrijven van den secretaris des Koning6, is door vergunning verleend aan de Cita- delsvereeniging: Waf ook valt' trouw slaat pall' onder bescherming van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, gevestigd te Amsterdam, tot het vieren van den lOjarjgen gedenkdag der be legering van de Citadel van Antwerpen, op 30 November a. s. Alle gerechtigden tot het dragen vau de .Citadelmedaille eu van het metalen kruis, die aan de festiviteiten wenschen deel teuemen, gelieven zich schriftelijk aan ,te mplden, ook voor nadere inlichtingen, bij den heer J. G. Schaak, Damrak, L. 139 te Amsterdam. Wegens de kort heid van den tijd, .die nog beschikbaar is voor de organiseeriug van dit leest, worden alle be langstellenden verzocht ten spoedigste van bun gezindheid blijk te geven. Naar men verneemt, heeft de Keizer van Rus- Land tot ridder der orde vaniSt.-Stanislaus benoemd den heer J. M. van Kempen, eigenaar der Kon. Nederl. fabriek van gouden enl zilveren werken te Voorschoten. In de dezer dageq gehouden vergadering van opderwijzers der aldeeliog Nieuw-Beierland, jn het 8ste district van Zuid-Holland, is met alge- meene stemmen beslten ten volle adhaesie te schenken aan den open brief, door de afdeeling tineek van hqt Nederl. Onderwijzers-Genpotscljpp aan de onderwijzer? in Nederland gericht, tot afschaffing der vergelijkende examens. Het hoofdbestuur der schippers vereeniging Schistievaêr heeft zich gewend tot Gedeputeerde Staten van Friesland, met een adres, waarip die Stalen worden verzocht een nauwkeurig onder zoek te wil(pn instellen naar de verhouding tus schen de opbrengst der rechten en loonen, bedoeld bij art. 238, eu do kosten, aangeduid bij art. 254 der.gemeentewet; en, voor zoover daarna,nootjig zal blijken te zijn, de toepassing vap art. 236 derzelfde wet aan Z. M. den Koning voor te drogend):, tr Het gemeentebestuur van Ruinen roept soüipi- tauten op voor de nieuw opgerichte openbare lagere school te Fluitenberg, op een jaarlijksch traclement,, van 200 en ƒ.25 voor gemis van woning. De schaapherders ip Drenthe yepdienen per jaar veel meer. Met ingang van den lsten October 1872 zijn benoemd tot telegrafist 3de klasse de Rijkstele- graafkantoorhouder J. Thil, de R jkstelegraafklei- ken J. H. Brondert, O. Schwaaiihuyser, H. A. van Dijk, W. W. Knoth en Bnh Veldhuyzen en de leerlingen-telegrafist P. Weijers, A. F. van Gooi en J. Borstlap. naar het engelsch. (Slot.) „Hier is zij, mevrouw!" riep de oude heer Mrs. Istrathden toe, die kwam aanloopen. „Hier zijn mze wandelaars, zoo nat als katten." „Beste Sybillal De hemel zij gedankt dat ge behouden zijt. Kom, ge moet terstond van kleeren 'erwisselen; ik heb vuur in mijne kamer laten aanleggen, want warmte is de eerste behoefte. Dok gij, Kent, ga dadelijk ander goed aantrek ken. De generaal kan met zijne dankbetuigingen mol wachten tot morgen. Nu wij ons kind terug ebben zijn wij tevreden." Ge zijt erg nat, Kent! voegde zij er bij, toen zij de trap opliep, en hare hand op zijn schouder legde. „Ja, tnoeder, en ook erg gelukkig," fluisterde hij, wel zacht, maar niet zacht genoeg om Sibylla's oor te ontgaan. Een oogenblik aarzelde zijne oioeder, doch toen, Kent's hand vattende, zeide zij „Kentl ge hebt iets op het hart. Wat is het?" „O, liefste moeder! geen woorden zijn instaat ii mijn geluk te beschrijven. Zij bemint mijik geloof niet dat wij verkeerd gedaan bebben. Met haars vaders toestemming zal zij mijne vrouw worden. God zegene haar I" „En haar neef?" „Dat moet afgebroken worden. Die krijgt haar nooit?." „Generaal Hathaway zal nooit toestemmen, vrees ik." „Hij moet, Sibylla's geluk hangt er van at, en gij moet ons helpen, lieve moeder!" Den volgenden morgen had Kent eene samen komst met generaal Hathaway. Het was een lang en ernstig onderhoud. Hij verkreeg eindelijk zijne toestemming, onder voorwaarde dat Ralph Marchmont vrijwillig afstand deed. Sibylla moest zelve schrijven, en haar vereeniging met Kent zou van zijn antwoord afhangen, Eindelijk kwam die brief, de brenger van blijde hoop, of van bittere teleurstelling. Hij zag haar ernstig aan, terwijl zij dien las, en trachtte zijn lot op haar gelaat te lezen. Kalm ging haar oog over de iu haast geschreven regels. Zwijgenfi las zij hem ten einde en reikte hem Kent toe met een diepe ademhaling. Hij las „Lieve nicht Sibylle! Zoo even ontving ik uw brief. Zijt ge er zeker van, dat het uw ernstige wensch is, om ontslagen te worden, of is het de opwelling van een oogenblik, zooals uw karakter daar wel aanleiding toe geeft? Lieve Sibylla juist omdat ik u liefheb, wil ik uw geluk niet in den weg staan. Als het uwe oprechte begeerte is, zijt ge vrij. Ik hoop, Mat de man, die wint wat ik verlies, u waardig is. Den een of anderen keer zal ik hem wel eens ontmoeten, als ik ver nomen zal hebben, dat de kleine Sibylla niets ineer voor mij is dan eene nicht. God zegene u voor altijd 1 Mijne beste wenschen zend ik u, met duizend-kussen van Julie. Het arme kindI ik heb het haar nog niet gezegd. Het zaf haar bedroe ven, maar kinderleed duurt niet lang. Schrijf mij, wanneer uw trouwdag zal zijn. Nogmaals God zegene u I De uwe Ralph." „Sibylla I ik gevoel mij, alsof ik een braaf mensch zijn grootsten schat ontroofd heb," zeide Kent, terwijl hij den brief zorgvuldig dichtvouwde. „Wel! wenscht ge mij dan terug te geven?" sprak zij. Zijn eenig antwoord was een hartstochtelijke kus, die hunne verloving bezegelde. Twee gelukkige1 harten zochten een uur later generaal Hathaway en Mrs. Strathdeu op, en eer het viertal scheidde was het huwelijk bepaald tegen twee maanden later. Alzoo moest Sibylla spoedig naar huis, om de voor alle jonge meisjes zoo- begeerlijke zorg op zich te nemen voor bet aanschaffen van haar huwelijksuitzet. Eene week voor haar huwelijk ontving zij een brief van haar vriendin Alexandria Waters, en las tot hare verbazing het volgende: „Lieve SibyllaDank vóór uwe uitnoodiging. Ik zou gaarne op uw trouwdag tegenwoordig zijn, maar ik heb het te druk met de voorbe reidselen voor mijn eigen huwelijk. Ik was ook voornemens geweest u als bruidsmeisje te vragen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1