„Longuet heeft niet het voorkomen van een beschaafd en geletterd man; integendeel, een schilder zou hem gerust als model kunnen nemen voor een galgebrok. Hij maakt een onaangenamen indruk en wanneer hij spreekt, dan heeft zijn holle stem, met zeer weinig modulatie, wel de uitwerking van overtuigingskracht, doch hoege naamd niet die van blijvenden indruk. Zijne lengte maakt hem tot den grootsten der afgevaar digden." Rehalve deze en meer andere geschreven por tretten, bevat het boekje van den heer Calisch, bij den uitgever Revers te Dordrecht verschenen, goede opmerkingen over den uitslag van het con gres en een overzicht van al hetgeen er aan vooraf is gegaan. De groote verdienste van dit werkje, dat we gerust durven aanbevelen en dat ook zonder intro ductie zijn weg wel vinden zal, is, dat het fat soenlijk is zelfs tegenover dengene die den schrijver op de meest onfatsoenlijke wijze aan de kaak heeft gesteld. Naar aanleiding van 's Koninga besluit van den 2den dezer, n°. 17, wordt Zr. Ms. schroefstoom- schip Curafao, liggende ter reede Texel, met 15 October a. s. buiten dienst gesteld, en de kapi- teiu-ter-zee C. J. Daimne, met dat tijdstip, eer vol van het bevel over dieu bodem ontheven en op non-activiteit gesteld. Naar aanleiding van hetgeen de Minister van Justitie bij de discussie over het adres gezegd heeft over de werkstakingen in Twenthe, hebben ook de heeren J. van Riemsdijk Jr. en C'. en Meyling en Ledeboer, labrikanten te Borne, zich tot dien Minister gewend met een adres, waarin zij te kennen geven, dat zij niet in de. gelegen heid waren het adres van Twentsche fabrikan ten, strekkende om het betalen in bons op hunne fabrieken te ontkennen, mede te onderteekenen en daardoor licht den schijn op zich zouden la den, alsof dat misbruik in hunne fabrieken be stond; redeuen waarom zij wenschen te verkla ren: dat in hunne fabrieken geen werkstaking heeft plaats gegrepen, dat aan hun werkvolk het arbeidsloon nimmer geheel of gedeeltelijk in bons is uitbetaald. Op verzoek van het Oostenrijksche gezantschap in Nederland wordt in de Staats-Courant in her-" innering gebracht dat letterkundige of kunst werken uiet direct aan de Oostenrijksche regee ring kunnen gezonden worden, maar dat daartoe vooraf de vergunning door bemiddeling van het gezantschap moet gevraagd worden. Met ingang van 15 October aanstaande zijn de postdirecteuren A. Hartjens, te Duetinchem, en W. F. van Erkel, te Nijkerk, benoemd tot direc teur van het vereenigd post- en telegraafkantoor in hunne tegenwoordige standplaats. De luit.-ter-zee der 1ste kl. T. C. Gobée, wordt, met den laatsten dezer, eervol ontheven van de waarneming der betrekking vau onder-equipage- meester der marine bij 's rijks werf te Willems oord, en op non-activiteit gesteld, terwijl die betrekking met den lsten November daaraanvol gende wordt opgedragen aan den luit.-ter-zee der 1ste klasse E. L. baron van Heeckeren van W aliën. BINNENLAND. Amsterdam, 4 October. De Amsterdamsche af- deeltug der Nedertandsche Vereemging tot bevordering der Koepokinenting heelt een circulaire gericht aan de ingezetenen dezer stad, waarin ze medewer king en blijken van deelneming verzoekt. Ieder lid der vereeuiging betaalt jaarlijks een contributie van f 1. Zoodra de afdeeliDg gelegenheden tot vaccinatie en revaccinatie heeft opengesteld, zullen haar wordeD, als zij eens den geheelen nacht hier blijven moest? Twee uren gingen voorbij; het regende alsof alle sluizen des hemels zich openden. Zij gaf alle hoop verloren om voor den avond onder dak e zijn. Op het oogenblik, dat zij geheel uitgeput en onbekwaam was om langer weerstand te bieden, zag zij eene kleine scbaapherdershut. De ruwe deur ging gemakkelijk open, de hut was onbe woond. Doodelijk vermoeid op een ruwe bank neergezegen, meende zij in de verte een stem te hooren. Zou het mogelijk zijn, dat men haar toeriep? Maar neen, het was verbeelding, of de wind in de boomtakken. Maar daar hoort zij het weder, dichter bij en nog eens, Dog dich ter. Zij snelt naar de deur, en roept zoo luid als zij kan ,/Hierl" De stem kwam naderweder antwoordde zij en wachtte; nu hooit zij een voetstap kraken, weder roept zij en het antwoord is thans dicht Devens haar, daar Kent Strathden hare in de duisternis uitgestrekte handen reeds gevat heeft, en uitbarst „Sibyl, lievelingl God zij gedankt, gij zijt gered 1" Zij antwoordde slechts met snikken, en liet het toe dat hij baar dicht tot zich trok, en klemde de leden het recht hebben tot het gratis doen vaccineereD vnn éen persoon, voor elke 25 cents die zij jaarlijks bijdragen. Uit de ledengenees- kundigen wordt jaarlijks een zeker aantal uitge- noodigd om zich, zoo noodig, met de vaccinatie en revaccinatie te belasten. In de notitie der boeken, nagelalen door wijlen Prof. Voorhelm Schneevoogt, welke Woens dagavond 9 dezer in het lokaal „de Zon" verkocht zullen worden, vinden wij onder d*. 236 en 237 „de Hel" eu het „Vagevuur" van Dante, vertaald door Dr. J. C. Hacke van Mijnden en met de platen van Doré. Daar deze prachtuitgave van Dante's meesterstuk jn onze. taal niet in den han del is, maar alléén als geschenk is uitgegeven, ineenen wij de aandacht van het letterlievend publiek op deze zeldzaam voorkomende gelegen heid te moeten vestigen. (f/M.) Door besluurderen der Bouwmaatschappij Concordiawerd gistermiddag in het openbaar aanbesteed het bouwen van een blok, bevat tende 24 arbeiderswoningen, op een terrein ach ter de nieuwgebouwde woningen van genoemde Maatschappij, in de VVeaterstraat. Minste inschrij vers zijnde heeren P. N. Wolff en Zoon, voor de som van 37,444. In de gisteren gehouden vergaderiug der afd. Amsterdam van het Tooneelverbond werden de beschrijvingspunten der algemeene vergade ring, op den 9den October te Gent te houden, besproken. Do vergadering keurde het voorstel goed oui het hoofdbestuur te machtigen spoed g stappen te doen, die tot oprichting der tooneel- sctiool kunnen leiden. Verder weDSchte zij het tijdschrift in den bestaandon vorm te behouden. Ook werd besloten tijdig de vraag te bespreken op welke wijze de exploitatie van den nieiiwen stedelijken schouwburg behoorde te geschieden en zoo noodig aan het gemeentebestuur van het gevoelen der afdeeling te doen blijken, en aan het bestuur met twee leden der vergadering de taak opgedragen voor de volgende vergadering een praeadvies over dit onderwerp te geven. Tot afgevaardigde naar Gent werd gekozen de heer J. H. Hennefeld, töt lid van het bestuur de heer H. de Veer. Diemen, 2 October. Hedenochtend stond de dijk aan de zuidzijde van den Diemerpolder nabij Amsterdam, op de plaats waar hij ongeveer 6 jaar geleden doorbrak, door den langdurigen hoogen waterstand op het punt van te bezwij ken. Door de hulp der aannemers van de Ooster- spoorwegbaan is dat echter voorkomen. Beverwijk, 4 October. Het ruwe weder van de vorige Week heeft aan de zeewerken van het Noordzee-kanaal enorme schade toegebracht. Vooral de Zuiderdijk heeft veel geleden, terwijl ook uit de borstwering op den Noorderdijk een groot stuk weggeslagen is. Naar men verzekert, zouden wel 200 betonblokken geheel verloren zijD, terwijl vele aan stukken geslagen of omge kanteld zijn. Een gedeelte van den dijk is ver zakt, terwijl andere gedeelten weer links en rechts overhellen. Nieuwkdiep, 4 October. Zr. Ms. stoomfregat Ad miraal van Wastenaer wordt gereed gemaakt voor de reis naar Oost-Indië, en zal aldaar als wacht schip dienst doen. Heden is alhier aangekomen een detache ment van 100 militaireu, waaronder 5 onderoffi cieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden kapit. der infanterie H. J. Boonk en met medegeteide van de 2de luitenants der artillerie A. M. Hoedt en B. J. Mensing, welk detachement morgen met het stoomschip Print van Oranje, kapitein E. W. Fabiitius, naar Batavia zal vertrekken. Rotterdam, 4 October. In de gemeenteraads zitting van heden werd o. a. besloten: om het schoolgeld voor de op te richten hoogere burger- zich aan hem vast, als eene uit den dood verrezene. „Arm kindl ge zijt door en doornat. Hier,doe mijn overjas aan, die is ten minste van binnen droog." Hij wikkelde haar er in en sloeg zijne armen om haar heen oui het kleedingstuk te beves tigen. „Ik ben zoo blijde dat gij gekomen zijt, ik be gon te deuken dat men mij vergeten had," lis pelde zij, steeds tegen hem leunende. „Ik ben al van bet begin van den storm af op du jacht geweest, inaar hoe, in 's hemels naam, komt ge hier? Gij zult koude vatten. Wilt ge hier blijven, dat ik het rijtuig ga halen?" „Neen, neenl" antwoordde zij, „ik bid u laat mij niet alleen. Ik ga met u te voet." „Maar het is vijf mijlen van huis, gij kuntdien weg, na zooveel inspanning, niet afleggen. Ik v ees, dat ge ziek zoudt worden." „Laat mij niet alleen, ik zou het niet uithou den I" hernam zij, zich steeds vaster aan hem klemmende. „Sibyl, liefste! deze storm bracht mij eerst leed en angst, maar nu een vurige hoop, angst op de gedachte dat gij voor altijd voor mij verloren waart. Ik wanhoopte u levend te vinden, ik baalde mij allerlei schrikbeelden in het hoofd, en nu, hier heb ik u, veilig en gered, dezelfde lieve en school voor jongens met driejarigen curses le he- pal»n op f 60 per leerling; in 1373 eene jongens- en eene meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs op te heffen; na den lijd der groole vacantie de reorganisatie, noodig tot aansluiting aan 't middelbaar onderwijs, in te voeren op drie jongens en drie meisjesscholen voor uieer uitgebreid lager onderwijs, waarvan het pro gramma de vakken omvat, genoemd onder letter a-i van art. 1 der wet op 'l lager onderwijs, en daarenboven de Fransche taal, gymnastiek en voor de meisjes de vrouwelijke handwerken, ter wijl elk van die scholen hoogstens 120 leerlingen zal bevatten en hoogstens 6 hulponderwijzers met een jaarwedde van 400 tot f 850, en den hoofd onderwijzer, die niet meer dan 2 uren per dag met het geven van onderwijs zal worden belast, eene jaarwedde van f 2200 wordt toegekend. Voorts dat het leergeld bepaald wordt op f 40 en het getal schooluren op hoogstens 26 per week, ea wel vier dagen van 5 eu twee dagen van 3 uren en dat de overige drie jongens- en drie meisjesscholen, voorloopig op den tegen woordigen voet zullen blijven bestaan, behoudens eenige wijziging in de schooluren, welke voor de leer lingen van 6—12 jaren, overeenkomstig het denk beeld der latere Commissie, tot op 26 verminderd zouden kunnen worden. Gobinchem, 3 October. In de jongste zitting van den Raad dezer gemeeute werd besloten de jaar wedde voor den burgemeester ie bepalen op 1500, zijnde f 300 meer dau thans is bepaald; voor iedereu wethouder op 500, zijnde f 100 meer, en voor den secretaris eu den ontvanger op het door hen tnrns genuien wordende bedrg, zijnde voor ieder 1500. Utrecht, 4 October. Den I5den October aan staande zal de huugleeraar Donders zijn 25jarig jubileum vieren. Op dieu dag zal hem door vroe gere eu legen woord ige leerliugen een aandenken worden aangeboden. De aanbieding van net ge- scheuk zal te 2 uren in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen plaats hebben, terwijl te 5 uren een feestmaaltijd zal worden gehouden, waaraan ieder, die iu het feest belang stelt, kan deelnemen. Op den 13deu November zal alhier de com missie uit het provinciaal gerechtshof, belast met het afnguien der exaineus van uspirant-candidaat- uotanssen, in een der zalen van liet Faleis van justitie hare zuinig houden. Herwen en Aerdt, 2 October. Gisteren om streeks 2 uren, had op 't Spijk ouder deze ge meente een treffend ongeluk plaats. De ISjarige zoon van de wed. Th. Heijdeiidaal, eeu geladen: geweer door een doornenheg willende krijgen, naui daartoe het geweer bij deu loop, wahrdoOr de haan aan een takje moet gehaakt liebbeu, zoodat het schot algiug. De jougeliug kreeg het schot in de borst eu was korte oogenblikkeu daarna een lijk. Leeuwarden, 3 October. De laatste stormen aan de werken tot verbinding vau het eiland Ameland niet deu vasieu wal hebben niet alteeu uiet de minste schade veroorzaakt, maar die werkep. daardoor uauinerkelijk verbeterd «d versterkt Over eenige duizend meter lengte toch zijn de dammen geheel uiet zand en slib gevuld eu met schelpen overdekt geworden. Nikuwesluis, 3 October. Nadat Zaterdag jl. de nieuwe brug met eeu zeer zwaren last beproefd was, is heden de dorschtiiaclnoe met locomobile van deu heer C. Admiraal te Nieuw helvoet daar over gevoerd. Niet de minste doorbuiging was aan de brug waar ie nemen en daar genoemde werktuigen hoogstwaarschijnlijk de zwaarste zijn, die er ooit over gevoerd zullen worden, hoopt men met groud, dat het gebruik van de brug spoedig voor het publiek zal worden opengesteld. beminnelijke Sibylla vau vroeger, niet de booze geest die mij van morgen zoo hard viel." „Vergeef mij, ik heb er leed genoeg van I" „Spreek er niet ineer van beste! Miju geluk u gered te zien heeft alles uitgewischt, het was ook geen boosheid van mij, het was gekwetste liefde. Hier, omringd door duisternis en storm, daag ik ieder uit, uw verloofde Ralph March- mont, ja uw toorn over mijne dwaasheid zeg gen inoet ik het u, ik bemin u meer dan mijn leven, engel I" Hij wachtte niet anders, of zij zou zijne om- helz.ng ontvlieden en hem misschien een scherp verwijt lot antwoord geven, inaar neen, zij klemde zich steeds vaster aan hem, en in zijn oor klonk het: „Liefste, beste Kentl" „SibyllaI begrijpt gij mijne Onstuimige op welling?" (haar van zich afhoudende, begeerig om de uitdrukking van haar gelaat te zien), „ik zeg u, ik heb u lief, niet niet de genegenheid voor een gunsteling mijner moeder, uiet met die liefde dio een zooveel ouder man jegens een kind gevoelt, maar zoo diep en zoo innig, dat het le ven en dood voor mij is. Wat is uw antwoord?" „O, Kent! wat zijt gij blind geweestl" Driftig trok hij haar aan zijn borst, sloeg zijn arm dicht om haar, en met een van geluk be vende stem sprak hij zacht: HUITENLA IV O. FraDkrij Ie. Dinsdag heeft de heer Thiers een bezoek bracht aan bet Louvre en de werken in oogt schouw genomen, die daar worden uitgevoer Hij werd luid door de menigte begroet. Men zegt dat de heer Thiers, bij het teri>. keeren der Nationale vergadering, zal word geïnterpelleerd over zijn langdurig verblijf Parijs. De minister van Oorlog heeft aan alle o eieren der cavalerie een lijst gezonden met vragen, die zij zullen moeten beantwoorden t( voorlichting des ministers bij de hervorming va; bedoeld wapen. De minister van onderwijs bezoekt dagi lijks het Louvre; hij gaat, van uit de kelders t: op de zolders, alles na. En uiet zonder nut, wa dezer dagen vond hij op een der zolders e verzameling teekeningen en schilderijen van groot waarde: stukken van Rubens, van Dijck, Re brandt, Gerard Douw enzwelker waarde mit stens op een millioen franks woidt geschat. N poleon, die deze stukken ten zijnen bate wild aanwenden, zou ze, volgens het zeggen va sommigen, hebben doen vervoeren. De Fransche medische eu pharmaceutisch school is opgeheven. De XlXe Siècle verzekert dat de stalen vie ponder als veldgeschut voor het Fransche leg is aangenomen, daar het bij de proefnemingc te Trouville het best heeft voldaan. Dat kano was reeds vóór den oorlog van 1870 vervaar digd, maar werd toen ternauwernood onder zocht, ouidat het artiilerie-couiité verklaarde da; het getrokken bronzen kanon, dat 15 a 1801 meter draagt, niet kon worden overtroffen. Na een ingesteld onderzoek heeft de regee ring besloten den maire van Nantes niet te be trekken in bet proces betreffende de storing der pelgrims in hun godsdienstig werk. Sedert achtdagen is te Parijs de international! commissie vergaderd, waarin afgevaardigden van alle Europeesche Staten met uitzondering van Monaco zitting hebben, die ten doel heeft een nieuw, algemeen stelsel van inaten en gewich ten vast te stellen, op de tegenwoordige grond slagen gevestigd. A1 de ter dood veroordeelden in het proces tegeo de commtine, wier straf in dwangarbeii is veranderd, zijn naar Toulon vervoerd. De inschrijving voor bisschop Mermillod door de Univcrs geopend, heeft reeds 13,695 frank opgeleverd. Er zijn weder twee, door den heer Hetze geïllustreerde werken verschenen: le Plebiscite vao Erckmann-Chatrian en les Chatiments, vac Victor Hugo. Eeu bonapartistisch orgaan, de Conservateut is te Nizza bezweken. België. Over het vervoer van goederen langs de lijn van den Belgischen staatsspoorweg wordt ono houdelijk geklaagd, en geen wonder: de goed ren verdwijoenop de meest onbegrijpelijke wijz .Po gebroeders Coninck te Diest zonden b. Voor drie weken een kist met aardewerk, ee nieuwe uitvinding, waarmede zij roem en gel dachten te winnen, naar Brussel; maar tot heden toe is het verzondene niet alleen nog niet Brussel ontvangen, maar men weet zelfs niet waar het rondzwerft. Het onaangenaamste van de zaak is, dat de spoorweg-directie de schade, zoo men deze al bewijzen kan, dan toch slechts voor een klein gedeelte vergoedt, naar gelang van het ge wicht der goederen I In de steenkolenmijn l'Aumonie bij Luik is den lsten October een werkstaking ontstaan, die ech ter Woensdag weder ophield, toen de directie het besluit mededeelde om den arbeiders een verhoo „Zijt ge nu werkelijk menschelijk jegens mij of is het weder een tooverstukje van Tibby?" „Ik ben hongerig. Overtuigt dat u nu van de werkelijkheid?" „Mijn lieveling, vergeef mij! ik dacht er niel aan dat ge doornat zijt. Laat ons naar huis gaao." Een zachten kus drukte hij op haar voorhoofd en wikkelde haar dichter in den mantel. Met teedere bezorgdheid geleidde hij haar ei droeg haar over ineuige natte plek of gevallet boomstam. Na eene lange wandeling, gekort door hare terugkeerende vroolijkheid en zijn onverwacht geluk, bereikten zij het huis. De deur was open, en generaal Uathawaj stond vol angst op den drempel, maar nauwelijks zag hij de wandelaars, of met een luid gejuich trok hij Sibylla tot zich. „Mijn dierbaar kind! Wat hebt ge mij eet schrik aangejaagd! Mr. Daltou is juist teruggeko men, geheel ontmoedigd, en stemde ons nu treuriger door 't verhaal zijner vruchtelooze ;>r gingen. Onze eenige hoop was nu nog op Alt- Stiathden gevestigd. Dank, duizendmaal daok, mijn waarde Strathden I" Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2