N°. .1883. A». 1872. Zaterdag 5 October. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". SIBYLLA'S HANDSCHRIFT. LE sen PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.86. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DIER AUVERTENTIEN. Voor lederen regelƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsrnimte die zij beslaan. Lelden, 41 October. Eerlang zal het nieuwe ziekenhuis gereed zijn, om in gebruik te worden genomen. Deleden van den gemeenteraad zullen vooraf worden uitge- genoodigd dit gebouw in oogenschouw te komen nemen. De brug van de Heerengracht naar de Haar lemmerstraat leidende zal morgen weder voor het publiek verkeer geopend zijn. Naar wij met genoegen vernemen, is de heer J. Hoog alhier benoemd tot secretaris der com missie van bestuur van het Nosocomium. Als een bewijs van innige familie-relatie ver melden wij dat hedenmorgen op de Korte Vliet de inboedel van een schoonzoon door diens schoon vader op straat werd gezet. Door Burgemeester en Wethouders van Rotter dam zijn aanbevolen tot leeraren in do beginselen der plant-, dier-, aard- en delfstofkunde aan de lioogere burgerschool aldaar de heereu H. J. Veth, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden en P. Harting, idem tc Dordrecht. Het Staatsblad n°. 90 behelst het Koninklijk besluit van den 14deu September 1872, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van het tusschen Nederland en Rusland op den 17den/29sten Juni te St.-Petersburg gesloten postverdrag. Wij ont- leenen daaraan het volgende: Geen voorwerp der brievenpost mag het gewicht van 250 grammen te boven gaan. Eene aanduiding der waaide op het adres der stukken is niet toegelaten. Het port der correspondentie wordt berekend per enkel gewicht, namelijk voor de brieven 15 gram men of minder; voor de gedrukte stukken en de monsters van koopwaren 50 grammen of minder. De postadministratiën der contracteerende partijen behouden zich het recht voor, in gemeen over leg, eene andere gewieluschaal van toepassing te maken dan die, welke bij het tegenwoordig artikel is bepaald. Het port van een gewonen brief, tusschen de Nederlanden en Rusland, be draagt: per enkel port 40 centimes in geval van frankeering; 60 centimes, wanneer er geene fran- keering heeft plaats gehad. WaDneer de op een brief geplaatste postzegels, uit een der beide Sta ten naar den anderen bestemd, of wel de gebe- zigde gestempelde omslagen minder veriegen- woordigen dan het tot aan de plaats van be stemming verschuldigde frankeergeld, zal deze brief als ongefrankeerd aangemerkt en als zoo danig met port bezwaard worden, behoudens echter dat de waarde dier zegels of der gezegelde omslagen iu mindering daarvan zal komen. Voor de gedrukte stukken en de monsters van koop waren, die uit het eeue land naar het andere verzonden wordeo, is een port van 12 centimes I per enkel gewicht verschuldigd, terwijl zij aan eene gedwongens frankeeriug zijn ouderworpen. Ouder de benaming van gedrukte stukkeu zijn te verstaan alle door middel van boek-, steen- of plaatdruk of op andere werktuigelijke wijze ver vaardigde stukken, behalve die door middel van copieer- of decalqueer-machines zijn voortgebracht. Zij moeten zoo ingepakt worden, dat het onder zoek naar den inhoud gemakkelijk kan plaats vinden. De gedrukte stukken mogen geen andere geschrevene aanwijzingen bevatten dan het adres, de handleekening van den afzender, den naam van de plaats van afzending, de dagteekeniug en de in de drukproeven gemaakte vërbeteringen. De monsters van koopwaren mogen geene han delswaarde bezitten en geene andere geschrevene aanwijzingen bevatten, dan het adres, het fabrieks merk of de handelsfirma van den afzender, volg- notnmers en prijzen, en moeten beantwoorden aan de douane-reglementen, in de respectieve landen van kracht. Er zullen aangeteekende brieven kunnen verzonden worden uit de Neder landen naar Rusland, en omgekeerd. Zij zijn, onverminderd het gewone port voor een gelran- keerden brief van hetzelfde gewicht verschuldigd, aan een vast recht van 20 centimes in de Neder landen en van 25 centimes in Rusland onder worpen. De afzender er van zal, bij de afzending, kunnen vorderen, dat hem bericht worde gegeven van de ontvangst door den geadresseerde, en in dat geval voor het port van dat bericht, bij voor uitbetaling, een vast recht voldoen van 20 cen times in de Nederlanden en van 25 centimes in Rusland. De aanteekeuing zal, zooveel mogelijk, worden toegelaten voor de brieven bestemd voor de landen, die van de tusschenkomst van de postadministratiën der contracteereDde Staten ge bruik kunnen maken. Naar men meldt zou de regeering de aauge- vraagde concessie van een spoorweg van Leiden naar Woerden niet anders willen verlceneu, dan op voorwaarde, dat de weg in verbinding komt met het station van den Holl. spoorweg te Leiden. Het is te hopen, dat, wanneer eventueel aan den Rhijnspoorweg de aangevraagde concessie wordt verleend, om den weg van 's-Gravenhage naar Scheveningen door te trekkeD, dan ook de voor waarde worde gemaakt, dat de verbinding van de iloll. Rhijnspoorwegen, te 's-Gravenhage in gebruik worde gesteld. Thans is aan de letter van de indertijd gemaakte voorwaarde, de verbinding, wel voldaan, maar daar er niet is bijgevoegd, Oat dat gedeelte weg ook geëxploiteerd moet worden, heeft het publiek er niet de minste baat bij, want de direction van de beide spoorwegen schijnen het niet in haar belang te achten van die ver binding gebruik te maken. Het publiek is hier weder de dupe van. De reizigers die van den Holl. spoorweg komen en verder langs den Rijn- spoor willen reizen, moeten zich te 's-Gravenhage van het Holl. station naar het Rhijnstation te voet of per as begeven, terwijl NB. een spoorweg daar is, die beide stations verbindt. Delftsche Cl.) Bij de gisteren voortgezette examina te 's-Gra- venhage, ter verkrijging van een akte voor het lager onderwijs, zijn voor de hulponderwijzers- akte geëxamineerd 16 cand. Afgewezen 6, toe gelaten 11, zijnde de heeren J. van der Boom, J. Borst, A. A. Van der Horst, J. Korseragen, C. J. Maas, J. T. Mojet, E. E. van de Pol, P. F. J. B. Rozenburg, C. van Swieten, C. van der Waals en J. J. van Wijk. De mededeeling der Leidsche Courant nopens den nieuwen leerstoel aan de Academie voor mineralogie en geologie steunt op geen voldoende gronden om daaraan eenige waarde te hechten, De commissie van beoordeeling voor de ten toonstelling van vruchten, bloemen en planten te Arnhem, heeft o. a. de volgende prijzen toe gekend Aan W. C. Boer te Boskoop de 2de pr. z. m. en 10 voor 20 soorten appelen voor de keuken de 2de pr. z. m. en 10 voor 30 soorten tafel appelen de 3de pr. b. nr. en 5 voor 20 soorten voor de keukende 3de pr. b. m. en ƒ5 voor 30 soorten tafelperen; de de pr. z. m. en ƒ10 voor de grootste verzameling appelen en peren voor keuken en tafelde 2de pr. z. m. voor de grootste verzameling appelen voor nijverheidsgebruikde lste pr. z. m. voor 12 perziken in minstens 4 soorten; de pr, z. m. voor een verzameling aard beziën; de pr. b. in. voor een verzameling fram bozen; pr. b. m. en 5 voor de grootste verza meling notenpr. b. m. en 5 voor de grootste verzameling kastanjes; aan G. J. Alberts te Bos koop de 3de pr. b. m. en 5 voor 30 soorten tafelappelen. Het wetsontwerp tot het toekennen van een pensioen ten laste van den Staat aan de beide dochters van den heer Mr. J. R. Thorbecke is door de overgroote meerderheid der leden van de Tweede Kamer, die aan het afdeelingsondcrzoek deelnamen, met bijval begroet. Men juichte het denkbeeld toe om op die wijze van staatswege hulde te brengen aan de nagedachtenis van den staatsman en roemde het afgetreden bewind, dat het daartoe het initiatief heeft genomen. Intusschen had men enkele bedenkingen van ondergeschikten aard tegen den vorm van het wetsontwerp. Er werd aangedrongen, dat in het eenig artikel der wet de woorden „een jaarlijksch pensioen" wier den veranderd in„eene jaarlijksche dotatie.'' Bij het deswege plaats gehad hebbend onderhoud gaven de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën te kennen, dat de aauhaling van ari. 42 der pensioenwet in den considerans zich wel liet verdedigen. De heeren Ministers erken den gaarne, dut de aanhalingswet volstrekt noo- dig was en waren dus, ook om de reeds aange duide reden, tot het doen wegvallen daarvan geneigd. Het lag in de bedoeling het pensioen op hoofdstuk I der staatsbegrooting uit te trek ken. De commissie van rapporteurs is van ge voelen, dat na eeue verklaring der regeering, dat het hier geldt een geheel buitengewoon, op de staatsbegrooting uit te trekken pensioen, er geen afdoende reden bestaat om aan het ge bruik van het woord „dotatie" in de wet de voor keur te geven. In eene onlangs ingevallen storing op den recht- streekschen en minst kostbaren weg voor het telegraphisch verkeer met China en Japan, die over Rusland en Siberië, welke storing wellicht niet zeer spoedig, zal kunnen zijn opgeheven, hebben de verschillende telegraafmaatschappijen, welke de kabels tusschen Singapore en China exploiteeren, aanleiding gevonden om hare ta rieven tijdelijk te verhoogen. Voor de over6eining van enkelvoudige telegram men naar China en Japan, langs den weg over Turkije en Engelsch Indië, zijn dientengevolge, met ingang van den 15den dezer, de navolgende prijzen verschuldigd naar Hongkong en Shanghai' ƒ- 72; naar Nangasaki ƒ84.60. Wordt overbrenging langs den weg over Rus land, Perzië en Engelsch Indië, of langs dien over Malta, Egypte, Arabië en Engelsch Indië verlangd, zoo bedragen de kosten 1.50 per enkel voudig telegram meer. St-Ct Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot ont eigening ten behoeve van een spoorweg van Amersfoort naar Zutfen, werd hij 1 in het al gemeen de wensch geuit, dat bij het aanleggen van bruggen de capaciteit in hoogte of breedte zoo ruim gemaakt worde, dat daarbij op toekom stige verbetering of verbreeding van het vaarwa ter worde gerekend. Dit is niet geschied bij het bouwen van de brug voor den centraal spoorweg over de Willemsvaart, ofschoon men toen reeds op de mogelijkheid had kunnen rekenen, dat de Zwolscbe waterweg naar zee verbeterd zou wor den en de daardoor noodzakelijke verandering van den spoorwegbrug aanzienlijke kosten na zich zou sleepen, die pnen gemakkelijk had kun nen vermijden. Nog meer dergelijke voorbeelden waren bij te brengen en men drukte het ver trouwen uit, dat de regeering dezen wenk ook bij het bouwen der bruggen voor den spoorweg van Amersfoort naar Zutfen opvolgen zou. In eene afdeeling werd geklaagd, dat de regeering menigmaal de aansluiting van spoorwegeu aan bestaande spoorwegen wel eens door het opleggen van hooge contributie voor verbouwing en uit - breiding van terrein eq gebouwen te zeer be- moeielijkt. Bepaaldelijk werd gewezen op den toestand van het stationsgebouw en stationsterrein te Zutfen; terwijl iq eene andere afdeeling werd gewezen op de wenschelijkheid om te Hoevela ken eene halte te maken, opdat tusschen Amers foort en Barueveld gelegenheid zij op den spoor weg te komen. Blijkens het verslag der commissie van rap porteurs van de Tweede Kamer, betreffende be krachtiging van den onderhandschen verkoop van twee stukkep uiterwaard ter weerszijden van den Staatsspoorweg in de gemeente Waardenburg aan H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neepjueo, kunnen tegen den koopprijs geepe overwegende bezwaren in het midden worden gebracht. De commissie meent, dat bij deze overeenkomst de billijkheid is be- NAAR HET ENGELSCH. Vervolg.) Mrs. Strathden gevoelde, dat zij op een verkeer den weg was. Had zij niet nu wederom Sibylla [tot hem gebracht, om hern te verrassen? Zij ver iet hem bij den stecnen trap, en spoedde zich weg. Hij leunde tegen de marmeren Niobe, die aar de wacht hield, en peinsde over zijn toe- laDd. Eensklaps bedekten twee zachte handen ■ijne oogen en hielden die vast gesloten, terwijl Jeine Annie, in de handjes klappende, naar hem 'esprong en uitriep: iiRaad, oom! raad, wie is het?" Een vreemde trilling doortintelde Kent, toen 'dj die zachte handen voelde; Alice was het niet. »Wie is het, Annie? ik kan het niet raden." vWle zoudt ge het liefste zien?" vroeg zij, al huppelend. „Zal het zijn wie ik wensch?" hernam bij, deelnemend in de kinderlijke pret. „Probeer maar, en zie of het uitkomt." „Wel, dan is het „NeeD, neen," riep het kind, „niet wie het is, maar wie ge het liefst hebt 1 Niet mama of groot mama, maar wie wij bovendien het meeste lief hebben 1" De handjes op zijne oogen begonnen te beven. Zacht maar krachtig trok hij ze weg en sprak met zijne zware, ernstige stem „Ja, Annie I die wij het meest liefhebben is Sibylla," en zich omkeerende trok hij het lachende meisje dicht tot zich, voor een oogenblik slechts, en liet haar toen weer los. „Zoo, Miss Tibbyl Eindelijk heb ik het 'geluk u te betrappen, gij kleine tooverheks! Hadt gij wel ooit gedacht, hoe dat alles zou afloopen, toeu gij mij in die vervelende oude herberg zaagt slapen. Hoe kwaamt gij daar? ik begon u te verdenken, toen kolonel Ducie mij zijn avontuur verhaalde." „Kolonel Ducie?" „Ja, heeft Miss Waters u niet verhaald, dat het Errol was, die in het gewaad van een bede laar haar dat potlood verkocht, waarmee ge mij zoo hebt beetgenomen?" „Neen, maar dat kan niet zijn: die soldaat had maar éen arm 1" „Ja wel, maar hij had er nog een onder zijn jas." Hij lachte om hare verbazing, en vervolgde: „Ik was niet de eenige, die op dien dag eene bestemming kreeg." „O, nu begrijp ik zijne groote bewondering voor Alex; hij werd op liet eerste gezicht ver liefd, hoe vreemd 1" „Wat is vreemd, zijne liefde voor miss Waters? Zij is een schoon meisjeI" „Ik verwonder mij Diet over zijne genegenheid, maar over dien vreemden samenloop der gebeur tenissen. Dus zal hij haar wel trouwea?" „Zal hij?" „Zij bemint hem, en hij aanbidt haar. Wat verhindert hen dan?" „Ja, wat verhindert hen om gelukkig te zijn?" Hij zuchtte, terwijl hij bukte om Annie's krul kopje te streeleu. Het kind zat aan hunuo voeten riet te vlech ten, dat zij aan den oever van het kleine meer vergaderd had. „Wilt gij papa niet verwelkomen?" vroeg Si bylla. „Is hij ook hier? Wel, dat verrast mij; wist mijne modder van uwe komst Bij m ijne vreugde u hier te zieü, vergat ik naar de toedracht te vragen." „Het was uw moeders plan, en papa onder steunde het. Zij wilde u verrassen." „Zijt gij er boos om?" zeide zij, de uitdrukking vap zijn gelaat trachtende te ontcijferen. „Boos u hier te hebben! Gave de hemel, dat ge ons nooit weder verliet I" Annie zag haar oom onschuldig aan, en zeide: „Dat zou heerlijk zijoWij zu(len haar papa bewegen, dat zij hier blijft, en dat Jnlie March- mont's broeder haar nooit komt weghalen," Sibylla bloosde bij den blik van Kent, en bukte om Annie's vlechtwerk te bezichtigen. Eenige oogenblikken heerschte er een pijnlijk zwijgen, eindelijk afgebroken door Sibylla's vroo- lijke slem. „Och, Mr. Strathden! Wat dacht ge wel, toen ge mijn souvenir ontdektet, bij uw ontwaken op die vervelende plaats?" „Ik ontdekte het niet voor dep volgeudeu dag, toen Dinstnore er mjj opmerkzaam op maakte. Ik had mij al dikwijls boos gemaakt, omdat meo mij uitlachte, maar toeD kwam ik op de hoogte. Ik moet u zeggeo, dat Tibby mij meer door het hoofd speelde dao gij wel denkt, en ik legde eeoe gelofte af ten aanzien van die onbekende lady." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1