soort voldoen, wanneer elke zalmvangst op die rivier verboden wordt voor den tijd van minstens 86 uren op een en denzelfden dag per week. 4'. Nevens dezen wekelijkscben tijd van verbod moet een jaarlijkschen verboden tijd van minstens drie maanden worden vastgesteld. Deze memorie is aan den rijkskanselier gezon den, met verzoek deze punten bij de Nederlandsche regeering te ondersteunen. Tevens zijn verschil lende binnen- en buitenlandsche autoriteiten ver zocht te verklaren of de Vereeniging, met dit een en ander van de Nederlandsche Wetgeving te verlangen, verder gaat dan zij, met het oog op de belangen der Nederlandsche zalmvisscherij en het behoud dezer vischsoort in den Rijn, gaan mag. Men zegt, dat in het thans bij het Departement van Justitie bewerkt wordend wetsontwerp over de rechterlijke organisatie zal worden voorgesteld de afschaffing van de Provinciale Gerechtshoven, doch behoud van alle rechtbanken. (Ass. Ct.) De Staals-Couranl behelst de statuten der Ver- eenigiDg tot oprichting en exploitatie eener Schiet baan nabij Deventer, te Deventer gevestigd, goed gekeurd bij Kon. besluit van 16 September jl. Het doel dezer vereeniging is om in de nabij heid van Deventer eene schietbaan op te richten en te exploiteeren, door die te verhuren aan scherpschutters-vereeuigingen, particulieren en andere corporatiën. De Kon. be wil ling is verleend op het bij het verzoekschrift overgelegd ontwerp der acte, hou dende wijziging in de statuten van de naamlooze vennootschap: „de Gorincheinsche Schroefstoom bootonderneming," gevestigd te Gorinchem. BINNEINJLAND. Amsterdam, 1 October. De schorsing (voor den tijd van hoogstens 3 maanden) door B. en W. uitgesproken over den heer Ph. Rank Lz., hoofd onderwijzer aan de Tusschenschool Lr. A, is het gevolg geweest van een lichamelijke kastijding, door dien onderwijzer, naar wij vernemen, op verzoek van den vader, na schooltijd toegediend aan een leerling dier school, die zich aan her haald schoolverzuim, ongehoorzaamheid en wan gedrag had schuldig gemaakt. Genoemde hoofd onderwijzer heeft in de schoolwereld een uitmun tenden naam, wat bekwaamheid en omgang met zijne leerlingen betreft, zoodat men van hem allerminst een dergelijke buitensporigheid kon verwuchten. De vader, die dikwijls den wensch had uitgesproken den onverbeterlijkeu knaap in een verbeterhuis op te sluiten, heeft goedgevon den, wegens die mishandeling, bij het O. M. tegen den ouderwijzer eene aanklacht in te dienen, welke hij echter reeds weder heeft ingetrokken. Nadeel aan de gezondheid van den knaap is door de tuchtiging, naar wij vernemen, niet toege bracht. (Hbl.) Amsterdam, 2 October. In den heden gehouden gemeenteraad is voorlezing gedaan van een schrij ven van Professor Land, waarbij deze zijn ont slag neemt als Hoogleeraar wegens zijn benoe ming naar Leiden. Tevens is ingekomen een schrijven van den heer Feith, waarbij hij zijn ontslag neemt als raadslid. De heer van Nierop heeft den brief van den Minister Geertsema aan kritiek onderworpen. Wat deze zegt over water- verversching bewijst z. i. dat de Minister weinig werk heeft gemaakt van de Kanaalquaestie. De heer burgemeester heeft op zich genomen een brief te richten aan de Kanaalmaatschappij over het verzoek van den Minister tot toelating van een gemeentecommissaris. Nieuwe Diep, 30 September. Hedenochtend is breken, hij zou haar wel te boven komeD, en eenige goede vrienden uitnoodigen om met hem te jagen en te visschen om zoo de pijnlijke ge dachte te verbannen. Up deze hoogte met zijne overdenkingen gekomen, had hij toch gaarne den een of ander een fikscben klap om de noren ge geven. Wat was hij toch dwaasl Hij stoud mid den in de kumer, met de handen, als naar ge woonte, diep in de zakken, te bulderen en uit te varen. Eensklaps ruischte er iets in het ge bladerte, dat tegen het raam uitkwam, en het was alsof er een bloesem of knopje voor zijne voeten viel. Hij bukte en raapte een papiertje op, van violet-geur doortrokken, en waarop met potlood de weinige woorden: „Compliment van Tibby." Ik wil niet zeggen, dat Kent een vloek uit sprak, maar zijn uitroep geleek er toch machtig veel naar. Met éenen sprong was hij aan het raam en zag met scherpen blik uit naar de band, die zoo behendig het raam had weten te be reiken. „Nu ben ik al weer gemystificeerd I Miss Tibby belet mij steeds datgene te vergeten, wat ik uit mijn geheugen moet verdrijven." Beneden ontmoette hij zijne moeder, die hem verzocht haar naar huis te vergezellen. Onderweg deelde hij haar de drie geheimzinnige boodschap- op den Zuidwal alhier opgevischt het lijk van een zeeman, vermoedelijk van een Engelsch matroos. Met nog twee makkers zou hij, aan boord van een naar Newcastle vertrekkend schip, naar En geland terugkeeren, en toen zijne makkers den volgenden morgen naar hem zochten, was hij niet te vinden. Men had deze drie mannen den vori- gen avond in zeer opgewonden toestand ontmoet; niet onwaarschijnlijk is het dus, dat hij bij eene poging om aan boord te komen in de buitenha ven geraakte. De verongelukte is een jongman van omstreeks 25 jaar. Helder, 2 October. Den 5 dezer vertrekt van hier Zr. Ms. stoomschip 't Loo, bestemd naar Cu rasao en den 25sten daaraanvolgende Zr. Ms. stoom schip Citadel van Antwerpen naar Batavia. 's-Gravenhaqe, 2 October. Eenige leden der Witte of Litteraire Sociëteit alhier, tevens geaboD- neerden der Fransche opéra, zijn voornemens pogingen aan te wenden om Mine. Derasse bij het personeel te behouden. Rotterdam, 2 October. Gistereu werd bij de politie te Kralingen ter kennis gebracht, dat den gezagvoerder van een onder deze gemeente lig gend Rijnschip achtereenvolgens waren ontvreemd drie bankbiljetten, een van ƒ25, een van ƒ40 en een van ƒ300. Door hare bemoeiingen gelukte het de twee dieven al spoedig in handen te krijgeu. Ze zijn, na den diefstal te hebbeu bekend, naar het huis van arrest alhier overgebracht. Gisternacht heeft er te Delfshaven een diefstal met braak in eene branderij plaatsgehad, waarbij eene som van ruim 100 is ontvreemd. Als een gevolg daarvan werd hedenochtend uit die ge meente in het huis van arrest alhier overgebracht zekere aldaar wonende opperman J. N., die reeds meermalen kennis met de politie heeft ge maakt. Het is thans zeker, dat, onder goedkeuring van den Koninklijken beschermheer, Z. K. H. Prins Hendrik, den 16den dezer, door het corps Koninklijke scherpschutters alhier verschillende wedstrijden zullen worden aangeboden aan het regiment dd. schutterij alhier, de afd. dd. schut terij van Delfshaven, de afd. mariniers alhier in garnizoen, de scherpschutters-vereeniging te Schie dam en de scherpschutters-vereeniging Eendratht te Vlaardingen. Aan deze wedstrijden zullen mede alle wer kende en buitengewone leden van de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid alhier kunnen deelnemen. Naar wij wijders vernemen, zal de eerste schiet wedstrijd, gehouden op 300 passen, voortgezet worden op 200 passen, terwijl uitsluitend voor officieren een wedstrijd zal plaats hebben met den revolver, op 25 passen, op een daartoe op het schietterrein opzettelijk nieuw ingerichte baan. De wapens, waarvaD overigens gebruik zal ge maakt worden, bestaan uit het Beaumont-, Rem- inington-, Snider- en Boomgeweer. (IV. R. Ct.) Arnhem, 2 October. Gistermiddag vereenigde zich aan een diner in bet Hotel de Zon de commissie voor de tentoonstelling van vruchten, bloemen en planten, 3 tot 7 October 1872, alhier, met de jury van beoordeeling, het bestuur van het departement Arnhem der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, benevens provinciale en plaatse lijke autoriteiten. Een aangename toon heerschte aan dezen disch en aan feestdronken ontbrak het niet. De met geestdrift toegejuichte dronk op Z. M. den Koning en HDs. Huis werd per tele gram aan Z. M. medegedeeld, en voor dat bet diner was geëindigd, mocht men zich in een ant woord verheugen. (drnA. Ct.) Klaaswaal, 2 October. Terwijl 2 boerenknechts alhier bezig waren om een paal met een sleg in den grond te slaan en de een den paal vasthield, vloog onverwachts de sleg van den steel en kwam pen mede, en op hare vraag ol hij iemand ver dacht hield, antwoordde hij: „Eens was ik er zoo goed als zeker van, maar ditmaal, (terwijl hij haar het laatste briefje liet zien) ben ik het spoor bijster. Ik dacht toen, dat het Sibylla Hathaway was, maar hoe zou dit mij hebben kunneD bereiken, als zij de geheimzinnige Tibby is?" „Het is zeer aardig. Maar nu wij toch van haar spreken, vraag ik u, beste jongen! als eene moe der die belang stelt in het geluk van haar zoon, bemint gij haar?" „Is het waar?" vroeg zij ernstig, toen zij den blos op zijn gelaat be merkte. Tranen kwamen in hare oogen. „Moeder," sprak hij teeder, „liefste moeder I wees niet verdrietig om mijnentwil, 't is alles mijn eigen schuld. Berisp het kiud niet, zij weet niets van mijne dwaasheid. Denk er niet meer aan, ik zal het wel vergeten. Ol als zij vrij was, ik zou hemel en aarde bewegen om haar te ver krijgen. Ik ben zoo oud niet, dat zij zou kunnen denken, dat ik baar niet meer kon liefhebben. Ach, lieve moeder! mijn tijd om te lijden is ge komen en valt mij zwaarder dau ik ooit gedroomd had. Wordt vervolgd.) tegen het hoofd van zijn makker terecht, met het gevolg dat deze den volgenden dag overleed. Hij was ruim 22 jaar oud en een oppassend jon geling. Nieuwbnhoorn, 2 October. Gisteren en heden was het kermis in deze gemeente. De meeste boeren uit het eiland kwamen dan ook gisteren hierheen om een knecht, want 't is hier knechts- markt. Zij, die die nog geen boer hadden voor den winter, liepen vroeger met éeD „slijklap" (slop kous) als kenteeken. Dat gaat nu echter uit de mode. Een blauwe kiel schijnt thans meer in zwang te koinen. En zoo brengt de boer van de kermis mee een knecht. Morgen 't mede een feestdag zijn, want dan is 't 50 jaar geleden dat onze geneesheer, de heer Groesbeek, zijn practijk in deze gemeente begon. Noordeloos, 1 October. Onder deze gemeente had gisteren een ongeval plaats, dat echter ge- lukker afliep dau men verwachtte. Een viertal kinderen van den Bouwman D. van der Haven, waren naar bet bennepdorschen gaan zien, toen de ouders een jongetje van l'/i jaar, dat ook megegaan was, vermisten. Weldra ontwaarden zij met ontsteltenis en schrik, dat het kind in het water lag. Bij het uithalen bespeurde men, dat er nog leven in was; de spoedig gehaalde geneesheer van Beekum ver klaarde dat het jongetje gelukkig de klem in den mond hadanders ware het water meer naar binnen gekomen; hij moest echter den mond met een instrument openen, doch tot niet geringe blijd schap der ouders is hun kindje behouden; het verlies zou treurig geweest zijn, daar dit hun eenigst zoontje was. HN.) Breda, 2 Ostober. Gisteren is alhier een vrij hooge stelling, aan de in aanbouw zijnde beot- wortelsuikerfabriek, gebroken. De beide werk lieden, die er zich op bevonden, zijn naar bene den gestort; de een is daarbij zoo zwaar gewond, dat men voor zijn behoud vreest. De andere werd in mindere mate gewond. lTVGrEZOIVDEIV. Mijnheer de Redacteur I Dezer dagen las ik in uw geacht blad een bericht betreffende het onweder van Zondag namiddag jl., waarbij het mijne aandacht trok, dat in deze gemeente de bliksem een weg ge vonden had langs den bliksemafleider op den Stadhuistoren. Naar aanleiding van dit gedeelte van het be richt, neem ik de vrijheid de volgende vraag te stellen: Waardoor heeft men de'zekerheid ver kregen dat de bedoelde afleider dienst heeft ge daan; heeft men een bliksemstraal op den toren zien vallen of kan men uit de eigenaardige spo ren, die gewoonlijk op den weg van zulk een straal worden gevonden, ik bedoel het smelten van lood of dergelijke, lot die overtuiging zijn gekomen Mijne vraag is mogelijk wat plat uitgedrukt; ik had kunnen spreken van een electrieke vonk in pl. van straal en mij in 't algemeen van meer wetenschappelijke termen kunnen bedienen; maar ik schreef zooals ik dacht en vlei inij nu met een antwoord dat geschikt is mijn nieuwsgierig heid te voldoen. Leiden, 3 October 1872. B. BÜ1TENL.AND. Frankrijk. De President houdt zich nog altijd bezig met de militaire aangelegenheden. Vooral wil hij aan de cavalerie-school te Sauinur een groote uitbrei ding geven en heeft, ter bespreking der zakeD, den commandant, generaal Thorgton ontboden. Met dezen heeft hij besloten het getal cadetteo voortaan van 600 op 1200 te brengen en het aan tal paarden van 800 op 14U0. Tevens zal er een cursus voor de beoefening van militaire weten schappen aan de school worden toegevoegd. Men zegt dat generaal Faidherbe niet in den werkelijken dienst zal terugkeeren, maar belast is met de organisatie van het reserveleger en met de territoriale indeeling, volgens de nieuwe militaire wet. Vooral zou hij een inrichting der legerkringen uioeteu ontwerpen, waardoor de mobilisatie des legers op gemakkelijker wijze zou worden tot stand gebracht. Volgens de Patrie zou de regeering het voor nemen hebben om, als maatregel van bezuiniging, den gezantschapspost bij het Pauselijke Hof op te heffen. Dit bericht wordt echter weder tegenge sproken. De geheele Fransche pers houdt zich met Gambetta bezig; de vijandelijke aanvallen der regeerings-organen en der monarchale bladen lijn niet meir te volgen; zij willen strijd tegen het radicalisme en tegen Gambetta en noemen het een plicht van den heer Thiers ont dien strijd te aanvaarden. Zells wordt de gevangenneming van Gambetta aanbevolen, tot nog toe echter zonder gevolg; dit zal dan ook wel uitblijven- Men spreekt zelfs van het buitengewoon bijeen komen der permanente commissie, om Gambetta's ijver te bedwingen. Dit alles bewijst echter nog niet veel meer, dan dal men den spreker van Grenoble vreest. Het Bulletin conservateur républicain, eene doot eenige leden der Nationale Vergadering van het linker centrum bezorgde geregelde correspondentie bestemd voor de geuiatigd-republikeinsche dag. bladeu, bevat de volgende mededecling: „De heer OzenDe is van Londen teruggekeerd en door den heer Thiers ontvangen. Hij heeft aan den Pre. sident zeer voldoende mededeelingen gedaan, be- treffende den stand der onderhandelingen over herziening van het handelstractaat met Engeland) Deze onderhandelingen worden eenigerma's vertraagd ten gevolge van de vacantietijd, welke, de Engelsche staatslieden zich ten nutte maker om van de vermoeienissen der parlementszitling uit te rusten. De afwezigheid van sommige En gelsche ministers uit de hoofdstad is de eenige reden waarom de onderhandelingen, welke op een zeer goeden voet staan, niet zoo spoedig voortgaan als wenschelijk ware." Aau Le Siècle wordt medegedeeld dat de onder handelingen stellig in de tweede helft dezer maand tot een einde zouden gebracht zijn. Te Nantes werden voor een paar dagen de personen, welke van een pelgrimstocht naar de wonderdadige bron van Lourdes terugkwamen, door het aan het spoorwegstation bijeengekomen gepeupel op eene verregaande wijze beleedigd en mishandeld. De katholieke dagbladen weten deze onordelijkheden aan de moedwillige onthouding der politie, en beschuldigden, op grond daarvan de regeering van medeplichtigheid aan die be leedigingen. Het officieuse Bien Public wijst met verontwaardiging deze beschuldigiug af. De commissie van orgauisatie van den pelgrims tocht naar Lourdes heeft reeds betreffende het voorgevallene eene memorie aan de permauente commissie uit de Nationale Vergadering opgezon den, waarin zij over het gebeurde haar beklag doet en den maire van Nantes beschuldigt te kort te zijn geschoten in voorzorgsmaatregelen om de gepleegde wanordelijkheden te verhinderen. De stand der vervolgingen ter zake van deelneming aan de Commune is de volgendeEr zijn nog slechts 92 personen in, voorloopige hech tenis, die nog voor den rechter moeten verschij nensommigen hunner blijven hun identiteit ontkennen en houden daardoor de instructie op In Augustus hebben nog twintig, in Septembe slechts vijf arrestatiën plaats gehadonder de laatsten golden er nog drie personen, die reedi bij verstek waren veroordeeld. In den avond van den 30sten zijn de bureau, waarin te Parijs de stemmingen der Elzaa-Loth ringers nopens hun nationaliteit werden ontvan gen, gesloten. Alle bladen maakten van die slui ting gewag en riepen hun broeders in de afge scheiden provinciën een hartelijk „vaarwel" toe, maar tevens „tot wederzien." De Duitsche troepen in de Marne en Haute- Marne zijn, na het volbreugen der groote manoeu vres in het laatst der vorige maand te Epernaj teruggekeerd. De heer Thiers, die in vele jaren geen schouwburg heeft bezocht, zou volgens een der correspondenten vaD de Indép. Beige Dinsdag avond de openiog der Italiaansche opera, waar la Troviata werd opgevoerd, bijwonen. Gfi-oot-Bz-itaiuiië. Bij het naderen der najaarsstormen op den Oceaan ontwikkelen de inspecteurs van de land verhuizing in Engeland eene groote nauwge zetheid in de beoordeeling van de zeewaardig heid der tot vervoer van landverhuizers bestemde vaartuigen. Zoo werd dezer dagen te Liverpool het uitzeilen verboden eener naar Quebec be stemde stoomboot, die in ballast geladen met ijzerwerk en 130 landverhuizers aan boord heb bende, door de inspecteurs geacht werd|te zwaar geladen te zijn om den overtocht over den Oceaan zonder gevaar te kuunen volbrengen. De nieuw verkozen lord-mayor van Londen, alderman sir Sidney Waterlow, die den 9den November zijn ambt zal aanvaarden, is een man van gematigde liberale beginselen, die herhaal delijk candidaat werd gesteld voor het Parlement, doch daarbij niet zeer gelukkig was. Eenmaal werd hij gekozen, doch kon toen het mandaat niet aanvaarden, vermits hij op dat oogen blik een levering van het rijk had aangenomen. Sir Waterlow is toch een der voornaamste fabri kanten van schrijfmaterialen en eigenaar eener zeer uitgebreide drukkerij in Londen-Wall. De regeering heeft een opgave medegedeeltl van de inkomsten van het vereenigd koninkrijk gedurende de laatste drie maanden, eindigend! 30 September. Daaruit blijkt dat de ontvangster over dat kwartaal hebben bedragen 15,809,811 pd. st. of 795,617 pd. st. meer dau over hetzelfii tijdvak van 1871. Over de eerste negen maand# des jaars bedroegen de inkomsten 77,061,655 pd. st en alzoo 6,777,459 meer dan over het geheele vorige jaar. In die meerdere opbrengst is voot 3,815,000 door de inkomstenbelasting en voor 1,687,000 door de accijnzen bijgedragen. De ver meerdering over het laatste halfjaar bedraagt 2,353,341 pd. et.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2