]VÜ. 3882. Vrijdag A°. 1872. 4 October. Feuilleton vau liet „Leidsch Dagblad". SIBYLLA'S HANDSCHRIFT. LEIDSCB AGBLAB. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per post8.85. Afxonderlyke Nommeri0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DIER ADVKBTKNTIffiN. Voor lederen regelƒ0.16. Orootere letten naar de plaatsraiicte die rij beslaao. Lelden, 3 October. Ter gelegenheid van den 298sten gedenkdag van Leidens ontzet wapperden beden van vele luizen onzer stad de vlaggen, terwijl het nieuwe museum van schilderijen en voorwerpen van udheid- en geschiedkundige waarde, aan den Ouden Singel, door een talrijk publiek werd be- ocht. Verder had eene muziekuitvoering op e Ruïne plaats en werd het carillon bespeeld. In vele kerken werden godsdienstoefeningen gehouden. Wy brengen het publiek in herinnering, dat het telegraafkantoor alhier met ingang van 1 Oc tober geopend wordt te 8 uren voormiddags; de sluitingstijd blijft 9 uren 's avonds. De korte zitting, gisteren door de Provinciale "talen dezer provincie gehouden, heeft voor de iberale partij een gewichtigen uitslag opgeleverd 'e heer L. Pincoffs is door zijn medeleden in de rovinciale Vertegenwoordiging tot lid der Eerste amer benoemd. Wij verheugen ons iu die gebeurtenis, omdat e fierste Kamer daardoor een lid verkrijgt, wiens eelzijdig talent, wiens scherpzinnige blik en wiens vrijzinnige beginselen, inaar voornamelijk wiens uitgebreide kennis van handel en industrie diar geenszins misplaatst zullen zijn. Door mannen s de heer Pincoffs in den hoogsten tak van 's lands Vertegenwoordiging te brengen, zul van lieverlede een nieuw leven in dat Staatslichaam doordringen en zal het, meer nog dan in de laatste jaren reeds het geval was, ons volk, langs den liberalen weg, tot hoogere stoffelijke en intellectueele ontwik- eling voeren. Van den candidaat der conservatieven, den heer C. Cock, is dit niet te verwachten; behouds- man van den echten stempel, is, hoe hoog wij hem overigens waardeeren, van zijn politiek aller minst heil te verwachten. Dubbel aangenaam is •het ons daarom dat de keuze op den beer Pincoffs gévallen. Het Handelsblad ligt met den heer Heemskerk Az. en het Haagsche Dagblad ligt met het Handelsblad overhoop. De zaak komt hierop neder, dat het orgaan in de hoofdstad den heer Heemskerk d faire heeft euomen wegens zijn uitlatingen over de Inter- ationale, die geheel in zin en strekking overeen- wamen uiet de artikelen van het residentieblad, waarvan de heer Heemskerk president-commis saris is. Wij wenschen ons van elke inmenging in dit geschil te onthoudeD, doch kunnen éen enkele opmerking, over den brief, dien de heer Heems kerk aan het Handelsblad richt, niet weerhouden. De schrijver zegt: „Het is geen geheim, dat ik een der vijf com missarissen ben van de vennootschap, die het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage in eigendom heeft. De statuten van die vennootschap, in 1864 opgericht, zijn openbaar gemaakt; zij brengen niet de minste verani woordelijkheid van coininis s irissen voor de redactie van het blad mede. Een redactie die „voorkennis en goedvinden" van een college van vijf leden zou behoeven, om loopende quaestiëu te behandelen, zou trouwens haar laak wel spoedig moeten nederleggen. Het denkbeeld is dan ook nimmer bij mij opgekomen, dat de opiniën, door inij iu de Kamer uit te spreken, zouden bebeerscht wordeD door hetgeen het Dag blad over een of andere zaak had gezegd, noch ook omgekeerd, dat het Dagblad mij altijd zou moeten gelijk geven. Geen van mijne medecom missarissen, geen van mijne voorgangers in die geheel privé-betrekking is ooit door iemand als verantwoordelijk voor de redactie beschouwd. Waartoe dan deze insinuatie tegen mij gebezigd? Ik vermoed dat het is, omdat, naar uw oordeel, het Dagblad zich in deze zou hebben „gecompro mitteerd." Welnu, aan uwe lezers, waaronder ik vrienden tel die niet het Dagblad lezen, wil ik de verzekering niet onthouden, dat ik, bij de be handeling van de zaak in de Kamer, zelfs niet aan de dagbladartikelen gedacht heb; maar dat die artikelen, toen ik ze, toevallig lang nadat zij uitgekomen waren, van buitenslands teruggeko men, las, mij voorkwamen te getuigen van een mannelijk verzet tegen wanorde en revolutie, te zeldzaam in onze dagen om niet te worden ge waardeerd. Compromitteert iemand zich daarmede, het is hem geen schande." Zietdaar een opheldering, die ons met genoegen vervuil; de heer Heemskerk wil in geenen deele verantwoordelijk zijn voor hetgeen het Dagblad zegt of doet; het Dagblad behoeft hein zelfs niet in alles gelijk te geven. Toch vindeü wij het minst genomen een zon derlinge verhouding, president-commissaris te zijn van een blad, waarop men zoo weinig invloed uit oefent. Tot nu toe waren wij altijd van oordeel dat iemand, die aan het hoofd staal van een onder neming, welke ook, ten volle sympathiseeren moest met de handelingen van de leiders der zaken dier onderneming. Doet hij dit niet, dan schijnt hij in ous oog verplicht zijne betrekking neder te leggen; blijft hij zijn taak vervullen, dan mag men ook aannemen dat hij het met de daden der onderneming eens is. Hieruit behoeft nu wel niet te volgen dat de heer Heemskerk Az., even als de schrijver van de artikelen, voor elk woord, wat het Dagblad schrijft, aansprakelijk zon zijn, maar de zedelijke verantwoordelijkheid voor het geen het Dagblad in het algemeen doet of zegt voor zijn richting en toon rust op het bestuur der couraDt meer nog dan op de redactie, die dan toch door het publiek geacht wordt te staan onderden politieken invloed van deu president-commissaris, oud-minister. Gisteren zijn in het gebouw der Leesinrichting te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van Dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, de najaarsexamens aangevan gen voor hen, die een acte voor het lager onder wijs wenschen te verkrijgen. In het geheel hebben zich 350 candidaten aan gemeld. Voor het Fransch zijn gisteren geëxa mineerd 13 onderwijzers. Van dit getal werden afgewezen 4; toegelaten 8; zijnde (alphabetisch gesteld) de heeren van Dam, Dondorp, Hansen, van Ingen, Kolling, Lazarom, de Rooy en Spiegel. Ten gevolge van het aannemen der betrekking van lid van den Raad van State door Mr. J. Heemskerk Bz., zal de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam plaats hebben op Dinsdag 22 October e. k., en zoo een herstem ming noodzakelijk is, zal deze plaats hebben op Dinsdag 5 November daaraanvolgende. leg met de directie van den Rheinischen spoor weg, directe treinen georganiseerd tusschen Rot terdam en KeulenoverEtndhoven-Venlo-Kempen. In de treinen, die te 8 u. 30 m. van Rotterdam en te 1 u. 45 m. van Keulen vertrekken, zal zich een doorgaand rijtuig 1ste en 2de klasse bevin den, waardoor het zoo lastige overstappen tusschen Rotterdam en Keulen geheel wordt voorkomen. Bij de vergelijking van de directe verbindingen tusschen Rotterdam en Keulen over Utrecht Ze venaar en over VenloKempen blijkt, dat de reis over Venlo 30 a 45 minuten korter is. [U. D.) Zondag te 12 uren zal te 's-Gravenhage, naar men ons verzekert, in het bekende lokaal in de Lombardstraat weder een openbare vergadering van de Internationale worden gehouden. (H. N.) Volgens een bij het Departement van Koloniën van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië ontvangen telegram zijn te Batavia van Deli goede tijdingen ontvangen. De vijandelijke ver sterkingen zijn genomen en bezet, zonder verlies aan dooden onzerzijds. Wel waren er eenigen ge wond geworden. (Sf. Cl.) In verband met het bericht, vóór eenige dagen uit het N. v. d. D. overgenomen, vernemen wij, dat door de exploitatie-maatschappij, io overleg met de Belgische spoorwegeu, te beginnen met 1 November dezes jaars, vier directe verbindingen tusschen Rotterdam en Brussel, in elke richting over DordrechtBreda—Roozendaal, zijn tot stand gebracht. Zoolang de werken in Rotterdam niet voltooid zijn, zullen de reizigers per stoomboot van de Oosterkade nabij het station van den Ned. Rijn spoorweg uaar het voorloopige station op den linker Maasoever worden overgebracht. Van daar tot Brussel heelt echter in de sneltreinen geen verwisseling van rijtuigen meer plaats. Aangezien met 1 November ook de spoorweg, die het noorder- en zuiderstation te Brussel ver bindt, in exploitatie komt, zoo zal het recht- streeksch verkeer met Parijs zeer vergemakkelijkt worden. Wij vernemen, dat het voornemen zou bestaan, om een der rijtuigen van den trein, die te kwartier over 10 uit Rotterdam vertrekt, over deu chemin de fer de ceinlure te Brussel tot aaD Parijs te doen doorgaan. In omgekeerde richting zou zich een doorgaand rijtuig bevinden in den trein, die te halfzeven te Rotterdam aankomt. De reis tusschen Parijs en Rotterdam zon dus plaats hebben in doorgaande rijtuigen en binnen een tijdsverloop van circa 10'/, uur. Ook tusschen Rotterdam en Maastricht, alsmede Luik, over EindhovenHasselt zijn zeer ver snelde verbindingen tot stand gebracht. Bovendien hebben deze treiueu in Boxtel aan sluiting met de expres- en sneltreinen op de Utrecht- sche lijn, waardoor ook Amsterdam in de voor melde gemeenschap met België zal deelen. Voorts zijn, naar men ons mededeelt, in over- Het bewind van de Vereeniging van en voor Nederl. Indiistrieelen heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin aangedrongen wordt op de wijziging van de beide tariefwetten en op afschaffing der patentwet, der accijnswetten, speciaal die op de zeep en van land- en watertollen. Nu het nieuwe bestuur niet onmiddellijk deze aangelegenheden aangrijpt, acht het bewind het zijn plicht aan de Tweede Kamer te verzoeken, dat zij der Regeering tot eene verklaring harer voornemens ten aanzieD der vermelde onderwerpen van wetgeving de gelegenheid opene, en haar zooveel mogelijk tot handelen nope. De Haagsche correspondent van de Weesper Courant deelt mede, dat de Minister van Kolo niën er op bedacht schijnt, om, ter verbetering van de positie der gepensioneerde ambtenaren ter Kuste van Guinea, deze ambtenaren te ontheffen van de aflegging der gevorderde examens, zoo zij als ambtenaren iu Oost lüdië willen worden geplaatst. De Duitsche Visscherij-vereeniging heeft, ten gevolge van deu tegenstand der Nederlandsche Regeering ten opzichte eener overeenkomst om trent gemeenschappelijke bepalingen op de vis- scherij in deu Rijn, eene memorie opgemaakt, waarin zij als haar gevoelen te kennen geeft, dat Duitschland ten aanzien eener Nederlandsche wet op de zalmvisscherij de volgende punten in den vorm van wenschen behoort kenbaar te maken 1°. De voorschriften der Mannheimer Coüventie van 27 November 1869 zijn geschikt om in de Nederlandsche wet te worden opgenomen, en voldoen aan de wederzijdsche belangen bij de Rijnvisscherij, uitgezonderd de bepalingen aan gaande den verboden tijd van visschen, 2°. Bij het verdrag, welks spoedige herziening op grond van gemeenschappelijke onderzoekingen en waarnemingen was vooruit te zien, kon men voorloopig in deu daarin genoemden verboden tijd berusten. Mocht echter in eeue Nederlandsche wet die tijd definitief geregeld en voor altoos vast gesteld worden, dan zijn hiertoe de in het ver drag aangenomen bepalingen niet voldoende. 3°. Eene Nederlandsche wet op de zalmvis scherij iu den Rijn kan slechts dan aan den recht- matigen eisch tot behoud dezer belangrijke viscli- KAAK HET ENGELSCH. Vervolg.) „Was het dan noodig, dat gij dat wist?" vroeg zij naïef. Keffi kreeg een kleur, en trok aan zijn knevel. „Ik vind het toch vreemd. Wij zijn te intiem geweest om zoo als vreemdelingen behandeld te worden. Kunnen wij niet Ie zamen gaan?" „Gij vergeet, dat wij ons twee of drie dagen onderweg ophouden." «Gaan zij oost- of westwaarts?" •Heeft Sibylla het u niet verteld?" «ïij praatte niets dan nonsens. Ik kan met u, vrouwen, niet terecht. Wij waren er beter aan '°e, als wij maar een wereld op ons zeiven had den," gromde hij, met de handen diep in de zak- eo en met groote schreden heen en weer slappende. „En wie zou dun de knoopen aanzeilen lacht de moeder. „Ik kan noch u, noch Sibylla begrijpen, of ik ben misschien dronken, en word behandeld, alsof ik niet waard was om notitie van te nemen. Ik ga Ducie opzoeken en zal ruzie inet hem zien te maken. Ik heb behoefte om iemand te stompen of te slaan." Zijne moeder viel achterover op de sofa, schaterend van lachen. Eene week was voorbijgegaan. Het tooneel is veranderd. Eene groote oprijlaan van oude hoo rnen, die den hreeden weg overschaduwen, waar over een gemakkelijk reisrijtuig langzaam het aanzienlijke huis nadert, dat eenzaam en ouder wetse!) van aanzien is, maar schatten van com fort en weelde binnen zijne muren bevat. Voor de voorpoort houdt het rijtuig stil en twee be dienden verwelkomen hunne meesteres. De kleine Annie springt er het eerst uit, en spoedt zich voort, om hare vogeltjes te verwelkomen. Daarop stijgt Kent uit, en helpt zijne moeder en Alice, die zijn arm gevat heeft. De laatste volgde werk tuigelijk hare moeder in hare kamer en zonk vermoeid in een armstoel. „Moeder, wat is het hier schrikkelijk eenzaam 1 Waren wij maar met Lucy medegegaan, of had den wij maar eenige gasten genóodigd I" „Het is zoo, bestel en daarom heb ik «en plan- Detje bedacht en ook reeds met succes uitgevoerd. Ik deed hel om Kent, den armen jongen, te ver rassen, toen hij zoo goedwillig om ouzentwil zijne vrienden verliet. Ik inviteerde generaal Hathaway enSihyllaom eenige weken bij onsdoor te brengen." „Moeder!" stoof Alice driftig op," niets kan mij meer ergeren dan die vrijpostige meid hier te hebben; ik heb een afkeer van haar en ik kan mij uwe genegenheid voor haar uiet begrijpen. Maar 't is nog niet te laat; schrijf dat wij hen onmogelijk kunnen ontvangen en zelf weer op reis gaan, of wat ge maar kunt bedenken, als zij maar niet hier komen," en met hooggekleurde wangen stampte zij op den vloer. „Alice I" (nooit had deze haar moeder zoo ern stig gezien) „het is al te laat, zelfs al wenschte ik dat zij niet kwamen, want zij zijn er reeds. Zij zijn mijne gasten, en als zoodanig vorder ik dat zij gerespecteerd worden. Gij doet Sibylla onrecht, het arme kind, zij is zacht en beminne lijk. Het spijt mij, dat ik eenigszins knorrig schijn, liefste! maar ik kan niet altijd Kent's en mijn eigen genoegen aan het uwe opofferen. Ge neraal Hathaway heeft de hoekkamer en zijDe dochter die naast de mijne. Ik hoop dat gij spoe dig de dwaasheid van uw gril eu van uw tegen zin jegens het kleine meisje zult inzien." „Een klein meisje Zij is geen kind uieer, maar een jouge dame, en zeer schoon, dat stem ik toi maar dartel en coquet, eu zoo trotsch ophaie aanvalligheid, dat zij zelfs Kent niet spaart. Zij heeft hem geheel betooverd met hare zooge naamde naïeviteit. Als zij hein liefhad, zooals hij verdient, kou ik hel haar vergeven, maar zij speelt met zijn goed hart, en dagelijks neemt zijne bewondering toe. Verwondert het unit, dat ik haar met tegenzin in uw huis zie? Zij zal voltooieu wat zij reeds begonnen heeft: Kent's ongeluk." «Lieve Alice! het is vreemd wat gij u inbeeldt. Kent is eens zoo oud uls zij, inLusschen ver heugt het mij, dat gij er van spreekt. NieL dat ik er wat tegen zou hebben, als zij el kaar beminden, maar Sybilla kau hem niet hu wen en Kent moet dit iu tijds weten „In tijds! zal die waarschuwing Kent vrijwaren van dwaze droomerijen over het bezit van djat jonge meisje in weerwil van alle hinderpalen op zijn weg?" Na met verveling de plaats te hebban rondge wandeld, gevolgd door zijn grooAen hond, d e zich de onverschilligheid zijna meesters b,j zij,. v rooi ijk geblaf maar niet kon verklareu, giD„ Kent in huis en regelrecht .naar £rjn kamer" De grievende teleurstelling zou zijn hart uiet

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1