echter wa9 het langs wettigen weg bewezen dat kwade trouw op den voorgrond stond. De wet wilde z. i. niet dat een ambtenaar misbruik maakt van zijne macht en het was niet noodig dat, bij het plegen van een feit als in casu, geweld moest worden gepleegd om het strafbaar te doen zijn. Hot was eeu volkomen willekeurige daad. Adv.- gen. geloofde, dat het vonnis volkomen juist was gewezen en requireerde tot algeheele bevestiging daarvan. De uitspraak is bepaald op Dinsdag a. s. 's-Gkavenhaoe, 2 October. De Gemeenteraad alhier heeft in zijne gisteren gehouden zitting zich vereenigd inet de missive der heeren Gede puteerde Staten in deze provincie, betrekkelijk de verhooging der jaarwedden van Burgemeester en Wethouders. Voor den Burgemeester zal de jaar wedde voortaan 8000, en voor iederen Wet houder f 2000 bedragen. Tot leeraar in het handteekenen bij de hoo- gere burgerschool is benoemd de heer Gerritzen. Voorts heeft de Raad met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot het beleggen voor den tijd van drie maanden tegen 4 pCt. de som van f 100,000 kasgeld. Gistermiddag is alhier een grenadier, die andere personen wilde waarschuwen om vooreen rijtuig uit te wijken, zelf daaronder geraakt, ten gevolge waarvan het wiel over zijn been reed en hij daardoor een zware kueuzing bekwam. Gisternacht is in een in aanbouw zijnd huis in de Trompstraat alhier een diefstal gepleegd van twee kisten, gevuld met gereedschappen, die niet door éen man vervoerd konden worden. Een der kisten is door den ijverigen agent van po litie Prins weder teruggevonden, doch do andere wordt nog vermist. Men meent de dieven echter op het spoor te zijn. Naar wij vernemen is de heer Mr. B. Brouwer, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Almelo, bijna geheel van zijne lang durige ziekte hersteld, en zou hij voornemenszijn binnen weinige dagen zijne plaats in de Kamer weder in te nemen. De algemeeue vergadering der Nederlaudsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te Utrecht,op Dinsdagen Woens dag 8 en 9 October. Behalve over twee wijzigingen in het algemeen reglement, zal zij te beraadsla gen hebben over twee voorstellen van het Hoofd bestuur, luidende: De algemeane vergadering be sluite tot het richten van een adres 1'. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat Z. Exc. alten invloed gelieve aan te wenden opdat het openbaar onderwijs, en inzonderheid de Staats school, dienstbaar worde gemaakt tot waarschu wing der jeugd tegen de besmettiDg van den ster ken drank en 2°. aan den Minister van Justitie, ten einde van Z. Exc. de noodige voorschriften mogen uitgaan, opdat de tabellen der gerechtelijke statistiek voortaan zoo worden ingericht, dat zij van jaar tot jaar een getrouw begrip geven van het aandeel dat de sterke drank heeft aan de be moeienissen onzer politie en justitie. De avoud-muziekuitvooringeu door de staf- muziek van het regiment grenadiers en jagers in de Societeits-tent in het Bosch hebben opge houden. Rotterdam, 1 October. De eerste voor de directe vaart op Amerika gebouwde stoomboot Rotterdam arriveerde 11. Zondag hier voor de stad en haalde den volgenden dag voor het ïachtclub-gebouw aan de kade. Het geheel inaakt bij den eersten aanblik een guustigeu indruk, die niet vermin dert, als men het inwendige van het vaartuig in oogenschouw neemt. Het schip en de machine zyn gebouwd op de werf van de heeren Hen- dersou Coulborn Co. te Renfrew aan de Clyde voor rekening van de heeren Plate Reuchlin Co. Het schip heeft eene lengte van 260, breedte van 35 en holte van 24 Engelsche voeten; is in En geland gemeten 1596 register-tonneuvoorzien van eene compound surface condensing machine vau 300 paardekrachten, welke bij de vaart naar hier is gebleken te kunnen worden opgevoerd tot een effectief verinogen van 1800 paardekrach ten; heeft 3 dekken of wel twee vaste dekken en een spardek, ingericht tot den overvoer van 388 emigranten, terwijl de ruimte eene berging van het dubbele getal toelaat. De smaakvol in gerichte kajuit biedt, buiten de ruime kapiteins kamer in vier hutten met elk 2 slaapplaatsen, een comfortabel verblijf voor 8 1ste klasse pas sagiers aan. Voor verblijf der officieren is de voor kajuit of zoogenaamde kerk met haar 4 hutten mede zeer doeltreffend en smaakvol betimmerd. De rechtbank alhier heelt heden J. M., ter zake van verschillende diefstallen van jassen, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van vijfjaren. Delpt, 1 October. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is bij acclamatie den heer van der Colff van Hoogeveen, op zijn verzoek, eervol ont9lag verleend als secretaris der gemeente, en een pensioen toegekend ten bedrage van 1100 's jaars. Door den burgemeester werd medegedeeld, dat eerlaug omtrent een buurt-spoorweg een voorstel aan den raad zal uioeteu gedaan worden. Hij zou wel willen voorstellen, dat de raad eene op dracht gaf aan B. en W. en de fin. commissie, om dienaangaande aan den raad een praeadvies voor te leggeu. Alle plans, bestekken en overige stukken zijn gereed en zullen binnen eenige dagen ter visie worden gelegd. De groote quaestie zal natuurlijk zijn eene geldelijke ondersleuning, niet bij wijze van subsidie, maar door het nemen van aandeelen. De bedoelde opdracht is daarop verleend. Op eene voordracht van 8. en W. ter benoe ming van den gemeente-secretaris zijn geplaatst Mr. J. Soutendam, archivaris en griffier ter secre tarie, en de heer J. Muller, burgemeester en secretaris van Valkenburg. Ds. W. C. E. Koch, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft jl. Zondag van den kansel medegedeeld, dat hij het voornemen had zijn ontslag als leeraar bij deze gemeente aan te vragen. Het autographisch album, dat aan mevrouw de wed. Storm zou zijn ontstolen, moet ten haren huize zijn weergevonden. Dordrecht, 1 October. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier is door den Voorzitter, naar aanleiding van een verzoek van den heer Jan van Drunen te Londen, om uitstel van den termijn, bepaald voor de oprichting zijner stoomvaartmaatschappij, een voorstel van Burg. en Weth. ingediend, houdende bezwaren tegen de inwilliging. Daarna is het voorstel aangaande de regeling der waterschapsgrens enz., tusschen de gemeente Dordrecht en de Vier polders, zon derdiscussie met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens is behandeld de circulaire van Ged. Staten, waarbij aan de gemeentebesturen in over- wegiug gegeven wordt, om de subsidiën aan de instellingen vau weldadigheid langzamerhand te verminderen en eindelijk in te trekken. In ver band hiermede was door Burg. en Weth. voor gesteld I". om de subsidie van het Israëüetisch armbe stuur voor het aanstaande jaar te verminderen en hiermede trapsgewijze voort te gaan, zoodanig dat met 1 Januari 1876 alle subsidie zou ophouden 2°. om ten aanzien van de subsidie aan het burgerlijk armbestuur te kennen te geven, dat eene vermindering en ten slotte algeheele intrek king den raad ondoenlijk voorkomt. Na gevoerde discussie en naar aanleiding van een adres van het Israëüetisch armbestuur is het sub 1" vermelde voorstel door Burg. en Weth in getrokken, terwijl het sub 2" vermelde voorstel is aangenomen. Nog is in deze zitting mededee- ling gedaan van de op heden plaats gehad heb bende aanbesteding van het maken eener nieuwe Pelserbrug. De minste inschrijvers waren de hee ren Penn Bauduin alhier, voor f 9039. Op voorstel van Burg. en Weth. is besloten die aan besteding niet te gunnen en het voorjaar af le wachten, als wanneer men zich vleit met eene daling der thans eoorm hooge ijzerprijzeu. Op 1 Nov. e. k. zul de opening van het ge deelte spoorweg van hier naar Fijenoord plaats hebben en zal die gelegenheid feestelijk herdacht worden. Eene commissie, gevormd uit de verte genwoordigers der gemeente en van handel en nijverheid, zal daartoe het noodige overleggen, om later de medewerking van belanghebbenden en belangstellenden in te roepen. (D. Ct.) Almelo, 30 September. Naar men verzekert, zou de som van 75,000, die nog tekortkvvain aan het kapitaal vau f 1,600,000 4 pCt. prioriteits obligatiën, benooiligd voor het tot stand kom: n van den spoorweg ZwolleAlmelo, thans op 16,000 na volteekend zijn. Eibeiigen, 30 September. Nog steeds blijft de hier heerschende ziekte nieuwe slachtoffers ten grave doen dalen. Gisteren zijn er 3, heden 2 sterfgevallen door deze epidemie aangegeven. Of schoon door de faculteit gezegd wordt, dat het karakter van de ziekte niet zoo hevig is als bij de eerste patiënten, komen er toch iedereu dag nieuwe lijders bij. De besmetting is in sommige gevallen zoo duidelijk waargenomen, dat om eeu voorbeeld hiervan aan te geven, bij den tolgaarder lsaaks de ziekte door van Essen terugkeerende werklieden, aldaar ziek geworden, ontstaan, over gebracht is naar Olden-Eibergeu door een kind dat toevallig daar aan huis was; in het huisge zin van lsaaks zijn 3 en in het huisgezin waar de besmetting overgebracht is, ook 3 lijders be zweken. Tot heden is nog geen inspecteur van de geneeskunde de toestanden in loco komen on derzoeken. Vad.) Boxtel, 30 September. Dagelijks komen hier op het station eenige malen drie treinen te za- meu, soms vier; meu moet dus de meeste zorg besteden aan de goede bediening der wissels. Hedennamiddag stonden de treineu, komende vau Breda en Eindhoven, te wachten tot die uit Utrecht aan was, de locomotieven der eerstge- melde treinen hadden water ingenomen en toef den op een hulpspoor tot de gewachte trein door was, om zich alsdan op hunne plaatsen te bege ven. De wisselwachter, welke die beide locomo tieven had doorgelaten, had zijn wissel nog niet hersteld om den Utrechtschen trein op de goede rails het station binnen te laten rijden, toen hij in zijn woning in de onmiddellijke nabijheid hulpgeschreeuw hoort; hij loopt zijn vrouw te hulp tegen een dronkeu lap, en is, óf niet bijtijds, of niet genoeg bij het hoofd om zijn wissel om te gooien, zoodat de aansnellende trein vuri Utrecht loopt tegen de wachtende locomotief, waardoor een wagen derailleerde. Gelukkig zijn de reizigers, eenige zeer lichte kneuzingen niet meegerekend, met den schrik vrijgekomen, maar het is merkwaardig te zien met welk een geweld de zware buü'erbalken als glas gesplinterd en uiieeu gevlogen zijn. De ma chinisten moeten zich kloek gehouden hebben. Vad). BUITENLAND. Fraukrtjh. Dat de heer Thiers de werkplaatsen van den aannemer van de leverantiën der militaire klee ding- en equipeinentsslukken te Parijs bezocht heeft, was, volgens het Journal des Uébats, geen uitvloeisel van bloote nieuwsgierigheid, maar inoet in verband slaan uiet het plan om eene geheele verandering te brengen in de organisatie der mi litaire kleedingmagazijnen. In plaats vao de tegen woordige decentralisatie, waarbij ieder regiment zijn eigen depót van kleeding had, en die tot aanzienlijke kosten in vredestijd en tot groote belemmeringen bij een veldtocht leidde, zou vol gens dat blad bij de regeering het voornemen bestaau een groot centraal magazijn van kleediug- eu equipemenlstukken op te richten, welks aan vulling aan de particuliere nijverheid bij wijze van uitbesteding op kleine schaal, ten einde do concurrentie zooveel mogelijk op te wekken, zou worden opgedragen, en waaruit de noodige voor raad voor de verschillende garnizoenen en terri toriale legcrafdeelingen in filiaal-magazijnen in de hoofdkwartieren dier afdeeliugen zou worden overgebracht. GJ-root-Britaiinlë. De minister Forster gaf jl. Vrijdag op eene vergadering van kiezers te Bradford, welke plaats hij in het Parlement vertegenwoordigt, eeu over zicht van de laatste zitting van het Parlement en weidde vooral uit over de invoering der ge heime stemuitbrenging, welke thans reeds twee maal bij verkiezingen van het Lagerhuis was toegepast, te Pontefract en te Preston, en de ongunstige voorspellingen der tegenstanders van dien maatregel gelogenstraft had. Aangaande de houding der regeering in de quaestie met de Vereenigde Staten stelde hij op den voorgrond dat men alle reden had om vol- daau te zijn over de oplossing der geschillen, welke voor 3 mil boen ponden sterling niet te duur gekocht was. „Wanneer ik," zeide hij, „morgen uit het Parlement en uit het politieke leven trad, zou ik de overtuiging medeneinen dat mijne werkzaamheid niet onvruchtbaar was gebleven, daar het mij gegund was geweest met mijne ainbtgenuoten de onderhandelingen met de Vereenigde Stalen tot een geueuscht einde gebracht en de volledige uitvoering van het trac- taat van Washington verzekerd te hebben." Hij zou het verder onvergeellijk geacht hebben zoo de regeering, eenmaal den min nelijken weg tot schikking ingeslagen heb bend, zich door de eerste moeielijkheden had laten afschrikken. Het proces voor scheids rechters toch stond met elk ander rechtsge ding gelijk: en wie, vroeg hij, zal er aan den ken eene ingestelde rechtsvordering te laten va ren omdat de tegenpartij vorderingen doet of mo tieven bezigt welke hem onredelijk voorkomen?. Hij haalde daarna het gevoelen van sir Alex ander Cockburu aau om het gewicht van de uit spraak der scheidsrechters en hare gevolgen voor den vrede te doen uitkomen. Wel deed de span ning, die sedert den burgeroorlog tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Britannië heerschte, geen dadelijk gevaar voor oorlog vreezen, maar zij maakte toch de betrekkingen uiiuder hartelijk dan taalgemeenschap en stamverwantschap en de vete persoonlijke banden, welke de ingezete nen der beide landen aau elkander verbonden, wensct.elijk maaktendaarenboven kon de steeds onbesliste quaestie der visscherijen in de Cauu- dasche wateren allicht tot eène botsing tusschen de op de meiren gestationeerde Engelsche en Amerikaansche oorlogschepen leiden, en dan ware een oorlog onvermijdelijk. De heer Forster prees het tractaat vau Was hington ook omdat daui bij de twee voornaamste zeemogendheden der wereld vaste volkenrechte lijke beginselen hadden aangenomen betreffende de verplichtingen der neutraliteit, welke overeen kwamen met de eischeu der billijkheid en van het gezonde verstand; terwijl zij, voor het geval dat Engeland in eeu oorlog mocht gewikkeld worden, van veel voordeel zouden zijn. Voorts besprak hij eenige maatregelen, die waar schijnlijk spoedig bij het Parlement ter tafel zou den komen, de beperking van den fabriekarbeid tot negen uren daags. Zelf fabrikant zijnde, ver klaarde de minister zich voor het verkorten vau den werktijd, schoon hij zich niet ontveinsde dat daardoor de concurrentie met de nijverheid in die anden, waar de werktijd langer duurde, zeer zwaar zou wordendoch als staatsman zag hij bezwaar in eene wettelijke regeling in deze, wijl de tusschenkomst van den wetgever naar zijne meening alleen door zeer afdoende motie» in het publiek belang kon verdedigd worden tl deze hem nog niet waren voorgekomen. Hij deelde ook nog mede d.u de regeering cl vroeger gegeven bevelen tot het doen zinken val aan runderpest lijdende dieren in zee had ingr.l trokken, en gelast dat de slachtoffers vau die zieltil voortaan onder de noodige vootzorgen zoudj worden begraven. De Iersche commissie voor het armbestunl is thans, ingevolge de wet op het plaatselijk 1*1 stuur in Ierland, vervaugen door het departem I voor plaatselijk bestuur, waarvan de gouvertfl ments-secretaris voor Ierland, de ouder-secretaS en de voormalige leden der commissie voor ll armbestuur leden zijn. Het persoueel der auibtl naren van die commissie is mede bij het nieutvl departement overgegaan, hetwelk in dezeltde veil houding staat tot de plaatselijke armbesturen a[| de opgeheven commissie. Deze commissie hal daags voor hare ontbinding nog eene circulair! tot die besturen gericht, waarin zij hen voorbei reidde op eene toeneming der bedeelingen vooral ten gevolge der mislukking vau den aardappel lenoogst en de duurte van alle levensbehoelieiil inzonderheid van de steenkolen, en hen aanj maande zich vooruit tegen die gebeurtelijkheiJ wapenen door goederen tot bedeeling in nature in te slaan, en de aruientax tot een hooger brJ drag om te slaan dan de behoeften van he: oogenblik vorderden. Blijkens eene tegelijkertijd medegedeelde statistiek was in het tweede kwar taul vau 1872 ouderstand verstrekt aan 46,33i huiszittende armen, tegen 45,991 in 1871, en aai 27,592 andere personen, tegen 24,466 in 1871 terwijl de bovolking van Ierland verminderd wal met 24,088 zielen. Duits ohlQ.nct, I Aan den Hessischen Landdag zal volgens dl Darmsl. Zeil. eene voordracht tot wijziging in lil beralen zin van de bestaaude kieswet worden ingediend, waaromtrent het blad eenige bijzon derheden mededeelt. De kieswet van 1856 stelde' de benoembaarheid als afgevaardigde en als kie zer afhankelijk van het bezit van een aanzienlijk vermogen. Het nieuwe ontwerp schaft deze be perking voor de afgevaardigden geheel en voot de kiezers grootendeels af. Het recht der adel lijke groudeigeuaars oin uit hunne midden zet leden voor de Tweede Kamer te verkiezen wordt van 10 tot 1, verhoogd, met bepaling dat van die leden ten minste twee tot de adellijke grondel geuaais en twee tot de kooplieden offabrikante moeten behooren. Volgens de thans bestaand wet kunnen ministers niet tot afgevaardigden verkozen worden en zijn een aantal ambte naren niet verkiesbaar binnen het ressort waarin zij hun ambt uitoefenen, terwijl ie der tot algevaardigde verkozen ambtenaar ver lof van de regeering moet erlaugeu om in de kamer zitting te kunnen nemen. Het nieuwe ontwerp schaft deze beperkingen af. Eindelijk bepaalt het dat de afgevaardigden even als vroe ger voor zes jaren verkozen zullen worden, maar dat om de drie jaren de helft er van aftredes moet, zoodat elke drie jaren de Tweede Kamer vuor de helft vernieuwd moet worden, terwijl vroeger de leden zes jaren zitting hadden en de geheele Kamer om de zes jareu vernieuwd werd. Aangaande de troonsopvolging in het her togdom Brunswijk deelt de Braunsw. Zeit. „uit eene alleszins betrouwbare bron" de volgende bijzonderheden mede: „Ten gevolge van eene iu 187kort voor den oorlog gemaakte schikking zijn de Koning en de Kroonprins van Hannover vau de troonsopvolging in Brunswijk uitgesloten. Z. il. de Hertog heelt zich namelijk voorbehou den en verbondeu zijn opvolger alleen uit de thans iD Duitschlaud regeerende Huizen te ver kiezen. Onjuist is het wanneer beweerd word! dat ingeval de keuze van een opvolger niet mocht hebben plaats gehad voordat de troon openvalt, het Huis Hoheuzolleru van zelf gerechtigd zou wezen om de Brunswijksclie Kroon in bezit te nemen. Voor dit geval toch is bepaald dat de keuze van een opvolger door den Brunswijkscheu Landdag in overeenstemming met het siuatsmi- uisterie moet geschieden." Te Berlijn heelt zich, op aansporing van de centrale vereeniging voor het welzijn der arbei dende klassen, eene commissie gevormd, om gel den te verzamelen ten einde de arbeiders ui staat le stellen de aanstaande Weeuer tentoon stelling te bezoeken. De kroonprins heelt zich bereid verklaard de zaak te ondersteunen. De Pruisische regeering heeft besloten maat regelen te nemen voor de gevallen waarin zij als arbeidgever zou moeten optreden en zal zoo veel mogelijk die arbeiders, die zich niet bij de arbeidersvereenigiiigen willen aansluiten, tegen de werkstakers in bescherming nemen. De Bölnische Zeil. vindt het, tengevolge van al lerlei geruchten, die daarover loopen, noodig te verklaren dat om het groote gewicht dier hoofd stad haar verantwoordelijke redacteur Dr. Kruse zich te Berlijn heeft gevestigd om daar het blad te vertegenwoordigen, terwijl de verantwoorde lijke leiding aan Dr. August Schmitz, een lid der redactie, is overgedaan.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2