Bij den mil. geneest, dienst bevorderd: Tot milit. apoth. 1ste kl. J. W. Schneider; bij het wapen der artill. tot kapt. W. H. Staverman tot Isten luit. K. E Reek; bij de milit. adminis tralie tot onder-iot. der Iste kl. W. Stort Jr.; tot kapt.-kwart. J. W. van Deventer; tot lsten uit.-kvvart. VV. F. Hordij; benoemd tot 2deo Init.-kwart. A. H. Hartsteen. buitenland. frankrijk. Wij hebben reeds per telegraaf inededeeling ootvangen van de onderwerpen, die in de jl. Don derdag gehouden vergadering der permanente commissie uit de Nationale Vergadering, door alle leden bijgewoond, uitgezonderd den generaal Cbaugaruier, zijn behandeld. Nadere berichten be rstten daaromtrent nagenoeg het volgende: Op een vraag van den voorzitter of de regeering ook eeuige uiededeelingen te doen had, antwoordde de minister vau buitenlandsche zaken, die inet zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken te genwoordig was, ontkennend; doch hij was be reid aan de commissie alle verlangde inlichtingen te geven. Verschillende leden brachten daarna klachten ter tafel over den jegens de rechterzijde der Nationale Vergadering vijandigen zin, waarin de president zich blijkens de door eeoige dagbladen medegedeelde en door de ollicieuse bladeu over- genomeu berichten in gesprekken uitliet. De mi nister van binnenlandsche zaken gaf hierop ten aotwoord dat, wanneer de regeering alle uit de lucht gegrepen uiededeelingen in de dagbladen wilde tegenspreken of zelfs verzamelen, het groote personeel harer ambtenaren nog onvoldoende zou ziju. Alles wat van dien aard werd uitgestrooid- was ten eenen uiale onwaar en, al mocht dit in de zoogenaamde „officieuse bladen" worden over gedrukt, werd het daarom toch niet waarschijn lijker, daar de regeering inderdaad geen enkel dagblad inspireerde, zelfs niet die dagbladen, welke hare politiek met de meeste getrouwheid verdedigden. Op andere gronden werd daarentegen over bet partijtrekken van den heer Thiers voor den re- publikeinschen regeeringsvorm geklaagd de brie ven, waarmede de particuliere secretaris van den President de door sommige leden der commissie onwettig genoemde adressen van republikeinsch gezinde leden der Algemeene Raden namens den heer Thiers beantwoord had, ademden een sterk republikeinschen geest; de halfolficieele mede- deelingen, dat de vervolgingen wegens deelneming aan den opstand te Parijs gestaakt waren, maak ten mede op velen den indruk van partijdigheid en op die gronden beschuldigde men den heer Thiers het verdrag van Bordeaux te schenden door werkzaam te zijn voor de bevestiging van een bepaalden regeeringsvorm zonder daarom trent de uitspraak van den volkswil af te wachten. De Minister van Binnenlandsche zaken verde digde den President en beklaagde zich over de hefiige aanvallen welke de regeering in den boezem der commissie had te doorstaan. Hij hield vol dat de leden der Algemeene Raden, welke na de sluiting der zitting van hun raad in adres sen aan het hoofd van den staat aandrongen op de bevestiging der Republiek, niet in hunne hoe danigheid van leden van den Raad handelden, maar als private personen; en in het groote getal der onderteekenaars van die adressen meende hij dat het bewijs te vinden was dat de volkswil wel degelijk de handhaving van den republikein schen regeeringsvorm verlangde, zoo als ten over vloede uit andere omstandigheden duidelijk ge noeg gebleken was. Na eene woerdenwisseling over de aan de de partementen en gemeenten toe te kennen vergoe ding van gedurende den oorlog geleden verliezen, deelde de Minister van Buitenlandsche zaken, op de vraag van een der leden, nog mede, dat de ontruiming der beide eerstdaags door de Duit- scbe troepen te verlaten departementen om be kende redenen was vertraagd geworden, doch thans op 15 Oct. was vastgesteld. Het officieuse Bien Public bevat het bericht dat graaf von Arnim door den Presideut der Re publiek ontvangen is en de ontmoeting zich door heuschheid en vriendschappelijken zin kenmerkte; bet bezoek van den gezant op het Elysée is de beste tegenspraak der in de Duitsche dagbladen vermelde geruchten dat de graaf von Arnim, wei nig tevreden zijnde over de ontvangst welke hem in de kringen der hoofdstad te beurt gevallen is, het voornemen had te kennen gegeven om zijn ontslag te vragen. Het is waar dat de stelling van den Duitscheu gezant te Parijs van een tee- deren aard is, maar er bestaat niet de minste reden om aan te nemen dat men jegens hein in heuschheid zon zijn te kort gescholen. Wanneer, hetgeen het blad echter niet weet, er jegens hem eenige terughoudendheid mocht zijn in acht genomen, dau kan dit op rekening worden ge steld van de treurige omstandigheden, die Fraok- rijk doorleefd heeft. gri-oo t-Britannië. De Bank van Engeland heeft Donderdag haar disconto opnieuw uiet 14 percent verhoogd en dus op 4* percent gebracht. De buitengewone vraag naar specie voor de binnenlandsche circu latie was, volgens de Timet, de voornaamste oor zaak dezer nieuwe verhooging. Terwijl toch sedert den vorigen Donderdag niet meer dan 153,000 pd. st. in specie naar buiten 's lands was ver voerd, was de specievoorraad bij de Bank in die week met 424,443 verminderd. Het congres der Engelsche kamers van koophandel werd Dinsdagen Woensdag te South ampton gehouden. Sommige onderwerpen zooals die der uitgifte van postbanknoten (postwissels aan toonder tot een vast bedrag), werden wegens de afwezigheid van vertegenwoordigers der kamer, welke het betrekkelijk voorstel had gedaan, niet behandeld, terwijl enkele nieuwe, die niet op de punten van beschrijving voorkwamen, in behan deling werden genomen. Het voorstel der kamer van Huil betreffende de inkomstenbelasting was van dezen inhoud: „Het congres verklaart dat de belasting op de inkomsten van den handel en de nijverheid, als zijnde onpolitiek in beginsel, niet vatbaar voor eene billijke verdeeliug en hatelijk en vexatoir in toepassing, uitsluitend behoort toegepast te worden in den uitersten nood, en thans te worden afgeschaft. Met het oog op de moeielijkheden, welke eeue afzonder lijke afschaffing van deze belasting met behoud van de andere categoriën der inkomstenbelasting zou medebrengen, behoort het congres door het zenden eener' deputatie uit zijne leden en door alle beschikbare uuddeleu bij den kanselier van de schatkist pogiugen aan te wenden om de af schaffing der geheele inkomstenbelasting te ver krijgen." Na eene langdurige discussie verklaarden zich 22 der aanwezigen vóór en 16 tegen het voorstel, dat dus met het oog op de bij het reglement ver- eigebte meerderheid bij stemmingen over zaken niet aangenomen was. De verder aangenomen voorstellen betroffen de wenschelijkheid dat alle kustlichten tot eene regeeringszaak gemaakt en van staatswege onder houden zouden worden, de wederinvoering van het vroegere tarief van rechten op het Suezkanaal en de neutraalverklaring van dat kanaal, de her ziening der wetgeving op de koopvaardijvaart, de invoering vau een gelijk tarief voor de Fransche en de, thans hooger belaste, Spaausche en Por- tugeesche wijnen, de betere waarborging der rechten vap fabrikanten door wettelijke bescher ming der fabriekmerken, enz. Eenige officieren der Italiaansche genie zijn dezer dagen te Devonport aangekomen, om het kunstverdedigiusstelsel en de vestingwerken van Plymouth te bestudeereu. Zij zijD door eenige Britsche officieren ontvangen en in de verschillende afdeeliugen en forten rondgeleid. Het Birmauscbe gezantschap heeft zich naar Ierland begeveu en zal eeuigen tijd te Dublin vertoeven. Eenige leden van het Japansche ge zantschap zijn naar Cornwall gereisd, om de mijn werken aldaar in oogenschouw te nemen. Dultsohland, Volgens de laatste in den Reicht-Anieiger open- baar gemaakte opgave was den 14den September jl. het bedrag der nieuw aangemunte gouden rijksmunt geklommen tot 293,318,070 mark, waar van ruim 265 millioen in stukken van twintig en ruim 28 millioen in stukken van tien mark. Busland. Sedert de telegraaflijn door Siberië naar den Aunoer is tot stand gebracht en deze is verbonden met den Chineesch-Japanschen kabel, is het verkeer als het ware dagelijks in uitgebreidheid toegenomen. Dit is thans in die mate gestegen, dat de minister van de posterijen, onder wiens beheer de telegraafdienst staat, het plan heeft opgevat, om een tweede lijn door Sibeiië aan te leggen. Ip het volgende jaar zal de nieuwe lijn te Omsk worden gelegd oin in 1874 te worden voltooid. Zwitserland. Het protest van burgers van Genève tegen het besluit van den Staatsraad van het kauton waarbij de jaarwedde van den lieer Mermillod werd in- getrokken, en dat iu alle katholieke gemeenten van het konion door aanplakking is bekend ge maakt, is van den volgendeu inhoud //Aan onze medeburgers. Een aantal burgers van Geuève zijn uit eigen beweging bijeengekomen op hel vernemen der mautregelen welke door den Staatsraad genomen zijn ten aanzien van Mgr. Mermillod betrekkelijk zijne hoedanigheid van auxiliaircu bisschop, van vicaris-generaal en van pastoor, en waarbij de bezoldingen der geestelijken van de katholieke parochie van Genève zijn ingetrokken. Als ka tholieken eu als Straatsburgers protesteeren zij met nadruk tegeu dit besluit. Nooit hebben de katholieken getracht de inrichting van den Protes- tantschen eeredienst te bemoeilijken; zij eischen wederkeerig dezelfde eerbiediging hunner rech ten. Zij verlangen de handhaving hunner gods dienstvrijheid en hunner rechten; welke vrijheid eu rechten gewaarborgd zijn door de grondwet der republiek even zeer als door de grondwet vau het kanton. Zij doeu eeo beroep op het rechtsgevoel en op het gezond verstand hunner medeburgers. Het geldt hier voor ons land eene zaak van vrijheid, vaderlandsliefde en natio nale eer." Griekenland. Uit Athene wordt van 26 dezer aan de Timet bericht, dat de regeering van Griekenlaud in eene breedvoerige nota aan de regeering van Frank rijk en Italië de geheele quaestie der Laurium- mijnen heeft uiteengezet en betoogd dat de con cessionarissen, de maatschappij Roux-Serpicri, zich tot herstel der grieven, welke zij tegen de regee ring van Griekenland uieenen te moeten inbren gen, tot den rechter zullen hebben te vervoegen. Vereenlgde Staten. De Londensche Morning Pott vindt in het weder om ter beurze brengen van nieuwe leeningen van Amerikaansche spoorwegondernemingen aanlei ding om eeoige opmerkingen aan die onderne mingen te wijden. Het blad herinnert dat eene som van 600 millioen ponden sterling in Ameri kaansche spoorwegen is belegd en dat, alleen iu het jaar 1871, het spoorwegnet in de Vereenigde Staten inet 7453 mijlen werd uitgebreid. De kosten dezer uitbreiding, welke op 55 millioen ponden sterling te schatten zijn, werden hoofdzakelijk in Engeland en Duitschland gevonden. Neemt men nu iu overweging dat door elkander gere kend de Amerikaansche spoorwegen slechts 5 pCt. rendeeren, dat vau de 364 bestaande lijnen er slechts 104 een dividend geven, slechts 4 meer dan 10, omstreeks 30 nagenoeg 10, 37 tusschen 7 en 10, en de overblijvende 30 minder dan 7 pCt. uitdeeleo, dan zal men, met het oog ook op den hoogen rentestandaard in de Vereenigde Staten een aanmaning tot voorzichtigheid niet overbodig achten. Hoe de talrijke spoorweglijnen, welke geene rente opleveren, in het leveo komen, is gemakkelijk te zeggen. Tot heden bracht de po litiek in de Vereenigde Staten mede, den aan bouw van spoorwegen in onbewoonde oorden te bevoideren, waartoe men aan de spoorweg ondernemingen breede strooken land langs de spoorbaan in eigendom afstond. Dit grondbezit stelde de spoorwegmaatschappijen in staat het benoodigde kapitaal bij wijze van hypotheek bijeen te brengen, en daar de streken, welke door den weg doorsneden worden, niet ontgonnen zijn, is er alleen op verkeer langs den weg te hopen, wanneer ineu landverhuizers kan bewegen zich op de gronden der maatschappij neder te zetten, ze te koopen en te ontginnen. TE1 ,liU HAMM Hunchen, 29 September. Naar men met zeker heid verneemt, heeft de Koning den gevolmach tigde bij den Bondsraad Berr benoemd tot Mi- Dister van Financiën. Berlijn, 29 September. De bisschop van Er- meland heeft, nog vóórdat hij het besluit van den Minister van EeredieDst, waarbij zijn tractemeot wordt ingetrokkeu, had ontvangen, geantwoord op den onlangs openbaar gemaakten brief van Bisinarck. Hij bleef daarin gebeel en al staan op het standpunt, dut hij ten opzichte van het vraag stuk betreffende de excommunicatie had ingenomen. De keizer is gisteravond te 11 uren naar Baden-Baden vertrokken. Londen, 29 September. De Observer heeft ver nomen, dat de post van lord-kanselier, waarvoor lord Hatherley, die dit ambt bekleedde, heeft be dankt, is aangeboden aan sir Roundell Palmer, die het zou hebben aangenomen. VolgeDS berichten uit Peru, maakt het gou vernement van den president Pardo ernst met hervormingen en bezuinigiugen. Te Lima wordt eene anti-pauselijke demon stratie georganiseerd. Uit Haïti wordt geineld, dat in het rapport der commissie over den eisch tot schadeloosstel ling der Engelsche onderdanen gezegd wordt: „De vreemdelingen, die zich vrijwillig in een vreemd land gevestigd hebben, kunnen gedu rende een oorlog geen betere positie verlangen, dan de burgers van dat land." Perplgnan, 29 September. Het treffen tusschen de r. geermgstroepen en de door Seballs aange voerde Carlisten is vrij belangrijk geweest. Ge neraal Baldrich voerde de regeeriogstroepen aan en wierp de Carlisten in wanorde op de vlucht, in de richting der grenzen. Parjjs, 30 Sept. Gainbetta heeft Donderdag ta Greuoble eene redevoering gehouden, waarin hij o. a. zeide: „Men zoekt in Frankrijk sedert 45 jaren slechts steun bij enkele standen en dat is de oorzaak onzer rampen. Gambetta vertrouwt niet op de oprechtheid der conservatieven, die een liberaal constitutio- neele republiek voorstaan. Hij spoort daarom alle ware republikeinen aan, bij de volgende verkie zingen niet voor vroegere aanvoerders der mo narchalen te stemmen. LAATSTE UEttlCHTE N. (Per Telegraaf). 30 September. In de zitting der Tweede Kamer van heden is medegedeeld dat benoemd ziju tot het onderzoek in de afdeelin- geu, tot rapporteurs over de Indische begrootiog, de heeren van Houten, Jacob van Rees, Miran- dolle en Mackay. De beraadslaging over het Indisch tarief is be paald op Woensdag 9 October. 's-Gravknhaqk, 30 September. Z. M. de Koning is in den afgeloopen nacht te ruim 4 uren uit de residentie Daar het Loo afgereisd. De heer de Burenstam, minister-president vau Zweden eu Noorwegen bij het Nederland- sche Hof, is Zaterdagavond jl., na een geruimen tijd in het buitenland te hebben doorgebracht, in do residentie teruggekeerd. Binnen weinige dagen wordt alhier ver wacht een der adjudanten bij het Hof van Zwe den en Noorwegen, teu einde Z. M. den Kouing officieel keunis te geven van het overlijden van Z. M. Karei XV, koning van Zweden en Noor wegen. Bij de landbouwtentoonstelling was heden nog eene tentoonstelling van pluimgedierte ge voegd, welke de aandacht van vele bezoekers tot zich trok. Zij bestond uitpauwen, faizanten, kalkoenen, eu ander gevogelte, waaronder fraaie patrijzen iu verschillende kleuren, hoeuders, dui ven, zwanen en eendenterwijl de sociëteit „de Korenbeurt" te Haarlem vijf verzamelingen post duiven heeft ingezonden. Van twee tot vier ufreu deed zich het muziek corps der dd. schutterij op het terrein hooren. Te 4 uren werd de tentoonstelling finaal ge sloten. Het schoone weder dal dezen laatsten dag de landbouw-tentoonstelling begunstigde, had eeue groote uieuigle zoowel vreemdelingen als stadge- uooten derwaarts gelokt. Door de politie is naar bet huis vau arrest overgebracht een 19jarig jongeling, verdacht van jl. Zaterdag, uil een der teuten op het Plein, ües- schen met sterken diauk te beubeu weggeno men, die hij op de harddraverij ten zijnen voor- deele verkocht. Utrecht, 29 September. Morgenochtend met den spoortrein van 7.65 vertrekt van hier naar Am sterdam, om aldaar tot nader order garnizoen te houden, de kolonel J. N. Schmidt met den staf van het 7de reg. iul. Naar men verneemt, is door de directie van de Nedert. Rijnspoorwegmaatschappij een onder zoek ingesteld naar deu weg, die tusschen Soe- termeer eu Zegwaard ligt, ten einde te onder zoeken, ol de dijk aldaar, waarover de treinen loopen, aan verzakking onderhevig is; het is echter gebleken, dal de dijk aldaar door den drang van bet water uiets geleden heeft en de weg geheel veilig is. O) Leldschendam, 29 September. Heden had alhier de begrafenis plaats van deu heer C. A. Kempe naar, in leven Wethouder der gemeente Stoinp- wijk en Hoogheemraad van Rijnland, achter de lijkkoets volgden, behalve de familie en vrienden van den overledene, Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland. Nadat de kist iu den grafkelder was nedergelaten nam de Burgemeester bet woord om het verlies en de groote verdiensten van den overledene te schetsen; daarop sprak den Predi" kant dezer gemeente over zijnen ijver en bemoei ingen in verschillende kerkelijke betrekkingen, terwijl eindelijk den dijkgraaf van Rijnland zijn onvermoeiden ijver en DUttige loopbaan gedu rende eeu aantal jaren van Rijnland aantoonde. Met een kort woord bedankte een zoon van den overledene voor de deelneming en de laatste eer, den overledene aangedaun. Ala r litbe r ic 11 te n Amsterdam, 30 September. Rogge, Petersb. 185, 186; J. Galatz 168; Oct. 184, 183; Maart 196, 195 Mei 197, 196. Raapolie, zes weken per 100 kg. 45*; vliegend 44*; Mei 44*, 45, 44*; Oct. 4314, 44, 43X4; Nov., Dec. 44*, 44. Lijnolie zes weken 43*; vliegend 42; Maart, April, Mei 39*, 394; Oct. 41*. 42, 4144, 4114; Nov. 41, 41*; Dec. 40, 40*. Raapkoeken per 1000 kg. 85, 90, Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14 Koolzaad per 2000 kg. April 435; Oct. 412. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 29sten September 1872. G. W. Zandvoort jm. 23 j. en F. Bernard jd. 25 j. F. S. Montanus jm. 27 j.eu M. van Hoorn jd. 21 j. E. M. du Pree jm. 23 j. en J. C Kling jd. 21 j. J. van Impelen jm. 43 j. en P. C. Cooijnians jd. 44 j. J. de Vries jm. 24 j. en S. Henssen jd. 21 j. A. W. Schoovers jm. 26 j. en J. de Haan jd. 24 j. H. Smit jm. 32 j. eu S. Pret jd. 27.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3