id daarbij opgeeft overleed het meerendeel hun- r aan borst-, maag- of ingewandsziekten. De vrijmetselaarsloges van Straatsburg en ,lniar hebben besloten zich te ontbinden, liever lD zich te rangschikken onder de Duitsche loges. |e zegels, stukken, werktuigen en mayonnieke derscheidingsteekenen zullen aan de archieven n het Groot-Oosten van Frankrijk worden toe- utrouwd, terwijl de boekerijen aan andere •ansche loges zullen worden geschonken. Kardinaal Bonnechose is van Parijs naar me vertrokken, doch zonder eenige missie van t gouvernement der Republiek. Zijn reis, die >o maand zal duren, heeft geen officieel doel, [schoon hij, vóór zijn vertrek, in een langdurig iderhoud met den heer Thiers, den staat van ilea in Italië toch heeft besproken. - De Impartial de Bayonne keurt het af dat de itordeiteu in de Beneden-Pyreneeën oogluikend verblijf van Don Carlos te Bassusfarry toe ten. Of zegt het blad hij moest door zijn hlijt dèar ten slotte geheel alleen blijven staan; zou 't echter beter zijn hem een plaats in keizerlijke villa te Biarritz of op het konink- ijk kasteel te Pau aan te wijzen waar hij nog ter zou zijn voor zijn eigen rust, voor de onze voor die van Spanje. Kopp, een der meest gevierde tooneelspelers het ThéStre des Variétés te Parijs, heeft zich ior eenige dagen vau helleven berooid. Wegens n zeer onbeduidend zaakje was hij voor den chler van instructie gedaagd en zijn regisseur ad hem daarvoor bevreesd gemaakt. Des avonds ging hij huiswaarts, nam alle voor- rgen om gevaar van brand te voorkomen en hoot zich, op zijn legerstede, een kogel door iet hoofd. De acteur laat dit behoort wel tot de zeld- lauibeden een vermogen van meer dan 100,000 ■aiics na, dat hij aldus heeft vermaakt: één Serde aan de vereeniging van behoeftige tooneel- elers, één aan die van onvermogende muzi- ianten, één aan de armen van Parijs en één erde aan de gekwetsten in den laatsteu oorlog. België. De tweede dag der Septemberfeesten is te russel luisterrijk gevierd. Behalve de ondanks 'egen- en windvlagen door talrijke nieuwsgieri ge bijgewoonde volksspelen werd in den Temple es Augustins een openbare zitting gehouden, aarin, na de uitvoering van Beethoven's Fidelio loor het orkest van het conservatoire, onder de iding van Vieuxtemps, door den heer Ed. Fetis m redevoering werd gehouden over de natuur in de kunstwerken neêrgelegd. Na de uitvoering 'ener feestcantate begaf men zich algemeen naar het kanaal van Willebroeck om een roeiwed- trijd hij te wonen. Een der deelnemers, die zich al te veel in- pande, sloeg uit zijn sloepje, doch redde zich ;elf; overigens liep alles naar wensch af. De Koning en Koningin vertoonden zich bij en wedstrijd in hun rijtuig. Des avonds was er gala-voorstelling in het hé&tre de la Monnaie, waaraan alleen de te genwoordigheid der Koninklijke familieontbrak. Een prachtige bloemententoonstelling vau de kou. maatschappij Linnaeus werd door tal van lief hebbers in de laatste dagen bezocht. Gisteren heeft de jaarlijksche prijsuitdeeling aan e leerlingen der instellingen van middelbaar nderwijs, door den Minister van Binnoulandsche aken plaats gehad. De Koning en Koningin aren daarbij tegenwoordig. De Koning heeft bij telegram zijn dank be- [uigd aan den voorzitter der Kamer van Koop- andel te Antwerpen, voor een op Z. M. uitge dachten feestdronk, op het jl. Zondag daar ge- lOuden banket. Z. M. heeft zijn beste wenschen ;euit voor de ontwikkeling en den vooruitgang Ier groote Belgische koopstad. Gisteren heeft de Koning een groot diner egeven, waarbij behalve de ministers en de leden an het corps diplomatique, 30 hoofdofficieren der ■vrijwilligers en twee vau de Nederlandsche schut terij genoodigd wareu. Al de leden van het col lege van burgemeester en wethouders van Brussel t'aren mede tegenwoordig. Een aantal mijnwerkers in den Bassin du entre hebben sedert eenige dagen den arbeid feestaakt; zij vragen vermeerdering van loon op rond van de hooge prijzen der steenkolenzij iouden zich overigens kalm. Grroot-Britannië De heer Gladstone heeft het voorbeeld van "en Minister Lowe gevolgd; zij zijn beiden op ,°P reis in Schotland. De Koningin bevindt zich op het kasteel van Balmoral en heeft lord en lady Granville te gast. Ue Prins en Prinses vau Wallis zijn op Blair Atliole, een prachtig kasteel in de Hooglanden, |op de jacht en Prins Arthur heeft een bezoek gebracht aan de stad Leeds om een nieuw park V' te wijden. is dus stil gelijk in de zomermaanden in We politieke en hofkringen, ofschoon het winter seizoen voor de deur staat. In den nacht van 19 "P -0 dezer heeft het reeds gevroren. Het jaarlijksche congres der Engelsche kamers van koophandel is jl. Dinsdag te Southampton geopend. Op de orde van den dag kwamen onder anderen voor: een voorstel van de kamer van Exeter om bij den directeur-generaal der poste rijen aan te dringen op de invoering van post- bauknoten ter grootte van een pond sterling, welke op ieder postkantoor aan toonder betaal baar zouden zijneen voorstel van de kamer van Hull om bij de regeering pogingen te doen tot de afschaffing der geheele inkomstenbelasting; ver der voorstellen om de tusschenkomst der regeering in te roepen tot wederinvoering van het vroegere tarief van doorvaartrechten op het Suezkanaal en tot het volkomen openstellen van de Zwarte Zee voor den handel. Ook de herziening Oer wetge ving op de faillissementen en op de fabriekmer ken, alsmede de gelijkmatige belasting van alle wijnen, komen, naar aanleiding van door eenige kamers gedane voorstellen, onder de punten van beschrijving der vergadering voor. Blijkens het dezer dagen uitgebrachte verslag van de inspecteurs der in- en uitgaande rechten over 1871, bedroeg het totaalcijfer der Britsche handelsbeweging aan in-, uit- en doorvoer in dat jaar ruim 696,500,000 p. St., of ruim 59,000,000 p. st. meer dan in 1870. De waarde der ingevoerde goederen bedroeg 368, die der uitgevoerde 316 en die der doorgevoerde 11 inillioen pond. sterling, respectievelijk 3553 en millioen meer dan in 1870. De uitvoeren uit de verschillende Britsche ha vens naar Frankrijk en naar Nederland vermeer derden respectievelijk met 56.3 en met 25.8 pCt. Wat die belangrijke vermeerdering der uitvoeren naar Frankrijk aangaat, wijzen de inspecteurs op den grooten voorraad levensbehoeften welke na de capitulatie van Parijs uit Engeland daarheen werd gezonden, en op het vergelijkenderwijze lage cijfer der invoeren van 1870, toen het land in oorlog was. Zoo werd aan tarwe en tarwebloem in 1870 voor eene waarde van 259,000 pd st., en in 1871 voor eene waarde van nagenoeg 2,000,000 naar Frankrijk uitgevoerd, terwijl de waarde der uitgevoerde voedingsmiddelen van allerlei aard in 1871 meer dan 150 pCt. van die over 1870 bedroeg. Verder betrof de toeneming der handelsbewe ging tusschen Frankrijk en Engelaud vooral de volgende artikelen katoenen stukgoederen, wollen goederen, katoenen garens, kleedingstukken, olie zaden, ruwe en bewerkte zijde. De waarde der gezamenlijke uitvoeren bedroeg in 1871 246 pCt. van die welke in het jaar 1860, het laatste vóór de werking van het handelstractaat, uit Engeland naar Frankrijk plaats hadden. De invoeren uit Frankrijk wareu daarentegen, ten gevolge van den oorlog in 1871 geringer dan in het voorafgaande jaar; de vermindering be droeg ruiui 8 millioen ponden sterling. Van deze soui komt bijna 7 millioen ponden sterling op rekening van den handel in zijden weefsels en een aanzienlijk cijfer op dien in ruwe katoen, van welk laatste artikel de invoer in 1870 tot een buitengewoon hoog cijfer gestegen was. Verder werden er iu 1871 minder gianen en gedistilleerd ingevoerd dan in 1870, terwijl daarentegen de invoer van wijnen niet 48.9 pCt. toenam. Aangaande de uitbreiding der handelsbeweging tusschen Engelaud en Nederland, welke vooral in de reeds vernielde vermeerdering iu waarde der uitvoeren in eerstgenoemd land bleek, ver mits de waarde der invoeren uit Nederland iu 1871 298,500 p. s. minder bedroeg dan in het vooral- gaande jaar, merken de inspecteurs het vol gende op. Hoewel de waarde der uitvoeren naar Nederland sedert 1862 gestadig vermeerderde, had echter tot nog toe geene zoo groote toeneming iu een jaar (met 25.9 pCt.) plaats gehad; in 1870 was er slechts eene toeneming met 4.3 pCt. boven 1869. Deze groote vermeerdering w as een gevolg vau den oorlog, welke wegens de blokkade der Duitsche havens aan de Noord-en üostzeeëu den handel uiet Duitschland dwong een anderen vei liger weg te nemen. Daar echter de kortste en spoedigste weg voor onzen handel met Duitsch land over de Nederlandsche havens loopt, valt tiet uiet te betwijlelen, dat de Britsche handel op den duur meer gebruik van dien kortereu weg zal uiaken dan van den langeren weg over de havens uer Oostzee. Van alle artikelen van verbruik was de invoer iu Engeland iu 1871 sterk toegenomen, vooral vau de artikelen thee, wijnen, cacao en tabak. UnilMOli ImiU. Bij bet ministerie vau fiuanciëu te Berlijn is een zeer uitvoerig financieel plan in bewerking, dat door deu minister (Jamphausen aan den Landdag zal worden voorgelegd en volgens het welk een aantal belastingen verminderd en de zout-accijns opgeheven zoude worden. De gevangeuneiinug van den heer Edmond About, redacteur van de Xl.Xme Siècle, door de Duitsche autoriteit te Straatsburg, heeft een po lemiek tusschen de Frausche en Duitsche pers uitgelokt. De laatste spreekt bepaald legen dat de heer About in hechtenis zou zijn genomen wegens het schrijven van zijn heftige feuilletons iu den Soir. Hij werd gevat ter zake van zyu inlrigeeren, tijdeus zijn verblijf te Saverne, zegt de Kreuneitung, en de Augsb. Allg. Zeitung voegt er hij dat zijn „geheimzinnige manoeuvres" ten doel hadden invloed uit te oefenen op de optie der Frausche onderdanen, die onderworpen waren aan en verblijf hielden iu een streek, geregeerd door de Duitsche machten. Tegenover deze beweringen wordt echter en niet zonder grond aangevoerd, dat het be vel tot in-hechtenisneming reeds den 3den October 1871 was uitgegeven. Het officieele blad van Straatsburg erkent trouwens even als de Köln Zeitung dat de heer About wegens zijn artikelen werd gevangen genomen, wanneer zij de stelling verkondigen dat hij, als Elzasser, even goed te Parijs als te Saverne aan de Duitsche wetten op de drukpers onderworpen was. De Frausche bladen uiten den wensch dat de keizerlijke regeering zelve van haar meening in deze moge doen blijken. De bisschopsconferentie te Fulda schijnt het keizerlyk gouvernement geheel ontstemd te heb ben. De officieuse Spenersche Zeitung spreekt toch op een vry onvriendelijken 10 in over deze bij eenkomst. „Het raakt ons weinig," zegt zij, „wat de bis schoppen te Fulda hebben beslist. Men weet dat de dagen hunner onafhankelijkheid voorbij zijn en dat zij niets ineer doen dan beveleu uitvoe ren. Door te trachten zich meester te maken van het staatsgezag, hebben zij de bescherming van den staat tegen het absolutisme van Rome en tegen de geestelijke demagogie verloren." OoHleur.-lIong. Monaroliie. De Preste vermeent dat de Keizer zich in den loop van den herfst naar St.-Petersburg zal be geven. Een gerucht wil dat graaf Audrassy zal worden verheven tot prins; volgens een mede- deeliug van een andere zijde zou de graaf eer lang de orde van het guldenvlies ontvangen en in dat geval dus den rang, maar niet den titel van prins erlangeu. Tot nu toe zijn slechts drie Hongaren ridder vau het guldenvlies: de graven Antoine Majlath, Einerich Batthyany en Jean Cziraky. Sommige dagbladen melden dat de Oosten- rijksch-Hongaarsche, de Duitsche en de Russische regeeringen, in overleg,met elkander, bij den Paus stappen hebben gedaan tegen de orde der Jezuïeten. Wij kunnen moeielijk aan de waarheid van dit bericht gelooven. Zwitserland. In de bekende zaak van den bisschop Mermillod heeft de regeering van het kanton Genève, zoo als reeds gemeld werdt, twee besluiten genomen. Het eerste, waarbij de erkenning van den heer Merinillod als pastoor te Genève wordt ingetrok ken, beslist het volgende: 1". de heer Gaspard Mermillod wordt niet lan ger als pastoor der Katholieke gemeente van Genève erkend; ten gevolge daarvan is en blijft de bezoldiging, welke aan de parochie van Genève verleend is, ingetrokken tot op het herstel van een regelmatigen staat van zaken in de ge meente; 2°. aan de kerkelijke overheid van de diocese wordt dit besluit medegedeeld, met uitnoodiging om, voor zoo veel haar dit aangaat, binnen de grenzen van hare bevoegdheid er toe bij te dragen dat de betrekking van pastoor van Genève niet vacant blijve. Het tweede komt hierop neder: 1". aan den heer Mermillod is elke handeling, welke tot het ressort van den gewonen bisschop behoort, verboden, betzij die rechtstreeks of op last vau een auder verricht wordt; eveiizoo is hem iu hoedanigheid van vicaris-generaal elke handeling verboden, welke op eene volmacht vau deu bisschop der diocese gegrond is of uameus de administratie der katholieke gemeenten van liet kanton onder welkeD naam ook verricht wordt; 2". dit besluit zal aan de pastoors van het kanton worden medegedeeld ten einde zich dien overeenkomstig te gedragen 3". het wordt aan deu Bondsraad medegedeeld. Amerika, De jongste bladen uit de Vereenigde Staten maken gewag van een bloedige slachting, welke in Colorado, door de Indianen die aan dg grenzen strijd voeren, is ondernomen. Een proviand- kolonne, met 3U muildieren, bestemd voor het fort Lyou en onder bevel van zekeren Stepban Bryan, werd door 300 Arrapahoes-inboorlingen tusschen Carson City en de bestemmingsplaats overvallen. De wagens met proviand werden ge plunderd en verbrand, de muildieren voortge dreven en 15 uian der geleiders gedood of zwaar verwond op 't moordtooneel achtergelaten. Bryan werd levend door de roodhuiden gevild; de overige manschappen, 15 iu getal, worden vermist en men weet niet wat er van hen zal zijn geworden. Men zegt dal het transport ouder een escorte van 200 man cavalerie met zekeren luitenant Mc. Tarlaud, vertrokken was; doch deze wareu tijdens het bloedig voorval uog negen mijlen achter het transport. A.zië. Cholera en gele koorts woeden nog steeds in Indië. In de derde week van Augustus werden alleen 158 personen te Lahore en omstreken aan getast en overleden 101 lijders. Het weder geeft den arisen echter hoop op spoedige verbetering. Het 31ste regiment lijdt vooral zeer hevig. Madras wordt vooral door de koorts geteisterd, zoodat wel 80 pCt. der inwoners daardoor aangetast zijn. Ei zijn stuwen, wauriu geen enkel bewoner vrij- gebleven is. TRI iRLfKAMMRN. Beriyn, 25 September. De avondbeden mel den dat eergisteren te Baden-Baden is overleden de vorstin Theodora von Hohenlohe Langenburg. Munchen, 25 September. Bij de benoeming van deu heer von Plreschner tot Ministervan Buiten- landsche Zakeu, heeft de Koning liet Ministerie gemachtigd eeue voordracht in te dienen tot be noeming van eeu Minister- van Financiën. Beriyn, 24 September. Aangaande de zaak van deu bisschop van Ermelaiid zegt de Prov. Corresp. Naardieu de bisschop tot uog toe met eeue on dubbelzinnige erkenning der Staaissouvereiniteit en eeue belofte-van onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan de wet des lauds in gebreke is gebleven, zal de Regeeriug, behoudens nader be sluit te dezer zake, zelve zorgdragen dat de Staats- sourereiüiteit op elk gebied des burgerlijken le- veus langs wettigen weg tegen elke aanranding van kerkelijke zijde beschermd blijft. De Land dag zal in zijne eerstvolgende zitting voorname lijk tot taak hebben met de Regeering tot dat doel samen te werken. l'esth, 25 September. Iu de zitting der budget- commissie van de Oostenrijksche delegatie gaf de heer Andrassy algemeen bevredigende verklarin gen ten opzichte der buiteulandsche vraagstuk ken. Het beschikkingsfonds werd daarop volgens het Regeeringsvoorstel goedgekeurd. Darmstadt, 25 September. De üartnsladter Zei tung doet een beroep op den goeden wil der be volking, ten einde de regeeriug te ondersteunen in hare pogingen tot bevordering van het heil des lands. Slechts op die wijze kunnen de ver wachtingen vvordeu verwezenlijkt, welke de ka binetswijziging heelt doen geboren worden. De regeering zal de eerste schreden doen tot berei king van een zóo grootsch doel, en verwacht van de bevolking oüderstcuuiug en medewerking. Washington, 25 September. Er is eeu brief wisseling openbaar gemaakt, gevoerd tusschen deu Ainerikaausctien gezant Washburn te Parijs en deu graaf de Rémusat, waaruit de geneigd heid van Frankrijk en Amerika blijkt, om de Joaen in Runienië in bescherming te nemen. De liberaul-coustitutioneole conventie in Penu- sylvanië beveelt de keus van deu democruai Buc- kalew tot gouverneur aan, doch laat zich niet uit over de candidatuur voor het presidentschap der republiek. Southampton, 26 Septeuiber. De vereenigde Kamers van Koophandel hebben eeue motie aan- geuouieu, waarin de voordeeleu van het tusschen Frankrijk en Engelaud bestaande handelsverdrag vvordeu uiteengezet en de wensch wordt geuit, dat zoo mogelijk dit verdrag worde veruieuwd, zonder inbreuk te maken op het stelsel van vrijen handel. LAATSTE BERICHTEN. Utrecht, 26 September. Door de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zal op 1 October een tarief in werking worden gebracht voor het vervoer vau vrachtgoederen in recht- streeksch verkeer tusschen eenige stations van het Noordernet en van den Ned. Centraal spoor weg, via Zwolle. 's-Gravenhaqe, 26 September. Z. K. H. de Prins van Oranje vertoefde gisteravond eeu geruiuien tijd in deu op het Plein alhier bij gelegeuheid der laudbouwfeesten opgerichten Salon de Concert vau Theodore de Lyon. Bij de intrede van deu Prins in de schitterend verlichte en prachtig ge decoreerde zaal hief het orchest de marsch „O God verlaat mijn Neerland niet" en de volks liederen aan. Bij resolutie van deu Minister van Finan ciën van 25 September is bepaald, dat te Rijssen, met ingang van 15 October tot de vereeniging der post- en telegraafkantoren onder het beheer van één ambtenaar, hoold van het vereenigd kantoor, zal worden overgegaan en dat de be noemde directeur van bet postkantoor, de heer J. Bent, als directeur van het vereenigd kantoor zal optreden.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3