opzegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Fries land, Overij8el, Groningen en Lintburg. De luitenants-ter-zee der 2de klasse J. P. J. Lucardie, J. van Scheers, H. J. Kleynhens, L. C. Koster, T. Dalhuizen, E. P. H. graaf van Lim burg Stiruui en J. A. Kloek, allen dienende aan boord van Zijner Majesteits schroefstoomschip Curafao, worden met laatsten dezer op non-acti viteit gesteld. Z. M. heeft benoemd G. van Kilsdonk tot bur gemeester der gemeente Zeeland. Z. M. heeft J. H. van Wylick herbenoemd als burgem. der gem. Kessel. Z. M. heeft aan G. Y. Blaauw, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Doesburg. Z. M. heeft aan den off.-v.-gez. der 3de kl. bij de marine, W. Schoondermark, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van de orde van Bhadra Bhorn, hem ge schonken door Z. M. den eersten Koning van Siam. Z. M. heeft den comm. bij de dir. der Marine te Amsterdam S. J. van Lutsenberg met den laatsten September dezes jaars, wegens ongeschikt heid voor de verdere waarneming zijner betrek king, ter zake van bekomen lichaamsgebreken, eervol uit 's Rijks dienst ontslagen, onder toe- kenniug van zoodanig pensioen of wachtgeld, als waarop de wettelijke bepalingen hem aanspraak geven. Z. M. heeft op verzoek, een eervol ontslag ver leend aan J. Zaaijer, als gezworen van den pol der Battenoord, prov. Zuid.-Holland. Voorts zijn benoemd in het bestuur van bet waterschap den Zuid-Hollandschen polder onder Dussen, provin cie Noord-Brabant, tot dijkgraaf P. J. Stael en tot heemraden J. van Baasbauk, A. van de Kop pel, G. Groeneveld, J. R. Verschoor en A. B. van de Koppeltot secr. van het polderdistr. de Baar- broeksche dijk en Angerlosche zonterd., prov. Gelderland, H. ter Braake; tot hoogheenir. van de vijf Heerenlanden, prov. Zuid-Holland, F. A. de Leeuw; tot hoogheenir. van het waterschap de Bernisse, prov. Zuid-Holland, K. de Snoo; tot heetnr. van den polder het Nieuwland van Put- tershoek, prov. Z.-H., C. van der Poel; tot dijk graaf van den polder de Molengorzen, prov. Z.-H. K. Barendrechttot heeuir. van deu polder Wel- gersdijk, prov. Z.-H., J. van Beektot heemr. in het bestuur van den polder Zuidland, prov. Z.-H., W. Quispel Jbzn., en W. van de Erven; tot hoogheemr. der Vierpolders, prov. Z.-H., A. Mo lendijk en C. G. de Kat; tot dijkgraaf van den polder Nieuw Stompaard, prov. Z.-H., J. Zoete- man; tot vertegenwoordiger van het bestuur van den Molenpolder, gem. Den Bommel, prov. Z.-H., D. van Weel Jz.; tot heetnr. van deu polder Oostzaan, prov. N.-H., J. Hoorn; tot dijkgraaf van deu Koudepolder, prov. Zeeland, M. Riemens Az.; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Vliete, prov. Zeeland, J. Koe man; tot beheerder van den Hollavepolder, prov. Zeeland, Jhr. S. O. de Caseinbroot; tot watergraaf van het heemraadschap de Eem, beken en aan kleve van dien, prov. Utrecht, Mr. C. J. Kien Eltzman; tot hoogheemraad van het waterschap Bijleveld en den Meerndijk, prov. Utrecht, J. Bos. BINNENLAND. Amsterdam, 25 September. De heer P. W. Steenkainp, door den gemeenteraad in de zitting van 21 Augustus jl. benoemd tot commandant van de brandweer alhier, heeft den vereischten eed afgelegd en zijne betrekking aanvaard. De oudste predikant alhier, de heer I. Prins, zal tegeu 1 Januari aanst. ziju emeritaat aan vragen. Ds. Prins zal dan 47 jaren in die ge meente werkzaam geweest zijn. De schilderij van Rubbens is niet voor 9700 verkocht, maar op die sout opgehouden. Amsterdam, 26 September. Io de vergadering van het comité, ter zake van de vervolging der Israëlieten in Rumenië met belangstellenden, giste ren alhier gehouden, is besloten een adres te richten aan Z. M. den Koning, om Nederland uit zijn middeu te doen vertegenwoordigen op de alge- meene vergadering der comité's te Brussel, waar schijnlijk te houden tegeu het einde van October. Het adres luidt als volgt Sire I In het laatste vijftal jaren was de beschaafde wereld herhaaldelijk getuige van menschont- eerende gruwelen tegen de Israëlieten in Rumenië door de bewoners in dieD Staat gepleegd. Nu eens werden de belijders van dien godsdienst door eene fanatieke bevolking van have en goed beroofd, dan weer schier zonder vorm van proces, wegens vermeend misdrijf, aan dep lijve gestraft of ten lande uitgebannen. Dergelijke feiten, ongehoord in een tijd, die gewetensvrijheid als een onbetwistbaar recht heeft leeren beschouwen, wekten allerwegen een pijn lijk gevoel van verbazing en medelijden. Men aarzelde te gelooven, wat als treurige waarheid door berichten uit de meest vertrouwde bron werd gestaafd. Men vroeg zich af, of de vrucht van eeuwen denkens in een oogwenk te schande mocht en kon wordeD gemaakt. Dra werd de afkeuring eenparig, deed luider en luider de stem der verontwaardiging iD de Oude en Nieuwe Wereld zich hooren. De Regee ringen van alle Staten, bij den Vorst van Rumenië geaccrediteerd, beijverden zich hare vertoogeD in het belang der inenschelijkheid uit te brengen. Ook Uwer Majesteits vertegenwoordiger werd in die reeks niet gemist. Volgaarne erkenneD en waardeeren de ondergeteekenden, Uwer Maje steits getrouwe onderdanen, de vele pogingen door den Nederlandschen Consul gedaan, in het belang der ongelukkige Rumeenscbe Israëlieten. In weerwil van dit alles is echter, dusver al thans, het doel niet bereikt, en is in het lijden, welks leniging men zich voorstelde, geene merk bare verandering ten goede gekomen. Om die reden wagen het de ondergeteekenden nogmaals eerbiedig Uwer Majesteits troon te na deren. Voor Neêrlands Koning, de geschiedenis van zijn Huis bewijst het, is onverdraagzaam heid een wanklank. Het recht om eigen over tuiging, naar inspraak van eigen geweten te vol gen, heeft Neêrlands volk in harden strijd ver worven, gekocht met het hartebloed zijner zonen. Het behage Uwer Majesteit den dank der on dergeteekenden te aunvaarden voor hetgeen ter zake voormeld reeds is geschied. Tevens zij den ondergeteekenden de eerbiedige verwachting en het onderdanige verzoek geoorloofd, dat deze aan gelegenheid ook in 't vervolg niet uit 't oog worde verloren en Uwer Majesteits Regeering, waar en wanneer het voegt, zoodanige collectieve of zelf standige stappen zal gelieven te doen, als Uwe Majesteit in hare hooge wijsheid zal vermeenen te behooren." In de zitting van het Comité, na de meeting gehouden, werden tot gedelegeerden ter interna tionale conferentie benoemd de heeren Mrs. H. H. Tels, advocaat te Rotterdam, J. E. Goud smit, hoogleeraar te Leiden, en J. A. Levy, advocaat te Amsterdam. 's-Gravenhagb, 25 September. H. M. de Konin gin heeft hedenmiddag de tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw bezocht. Ver gezeld van eene hofdame, werd zij door de leden van het Hoofdbestuur begeleid door het hoofdge bouw, waar een aantal der geëxposeerde voor werpen haar genoeg belang inboezemden om soms een geruime poos daarbij te verwijlen. Na ook nog de werktuigen in het Malieveld en het ten toongestelde vee in oogenschouw te hebben geno men, verliet H. M. te halfvier de tentoonstelling, na minzaam hare bijzondere tevredenheid te hebben betuigd, blijkbaar zeer voldaan overdoe! en inrichting der expositie. Bijzonder talrijk was het publiek, dat heden deze bezocht. Het hoofdgebouw was letterlijk stampvol, terwijl de meesten ook niet konden nalaten met ingenomenheid het hooggeroemde Hollaudsche vee te gaan bekijken, waarvan de schoonste exemplaren waren tentoongesteld. Aangaande de gisteren alhier gehouden feestvergadering nog het volgende. Deze vereeniging heeft, gelijk men weet, ver kregen, dat de Holl. maatschappij aan hare ten toonstelling eene afdeeliug toevoegde: aan dieren bescherming gewijd. Eene samenkomst met eeuige afgevaardigden vau de 3 afdeeltngen (Amsterdam, Utrecht en Rotterdam), waaronder zich ook nog anderen bevonden, o. a. de heer Hansburg uit Koningsbergen, had te 1 uur plaats in 't lokaal op den Fluweeleu bnrgwal. De aanwezige alge vaardigden rapporteerden over hetgeen hunne afdeeliugen deden en daarop begaf men zich samen naar het teestterrein. Te vijf uren had de gemeenschappelijke maaltijd plaats. Rotterdam, 26 September. Als een bewijs, dat een bij toeneming druk gebruik van het zieken huis aan den Coolsingel wordt gemaakt, strekt het cijfer van ontvangst in de verschillende klas sen. Terwijl in 1871 de ontvaDgst in het geheel f 34,000 was, is die in de eerste helft van dit jaar reeds tot 18,806 gestegen. Op giond dezer cijfers is de begrooting van ontvangst daD ook f 2200 hooger geraamd. Het uadeelig saldo, dat de gemeente op het ziekenhuis telken jare lijdt, en iD 1871 b.v 132,296 bedroeg, wordt voor het volgende jaar begroot op 128,535. Rotterdam, 25 September. Hedenvoormiddag is Z. K. H. Prins HeDdrik, vergezeld van ilD. ad judant Jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, kapi- tein-luiteuant-ier-zee, alhier aangekomen tot het bijwonen eener vergadering in het Yachtclub-ge- bouw. Na door den burgemeester geleid de wer ken tot aanleg der drinkwaterleiding achter de Oude Plantage, de cellulaire gevangenis aan den Noordsingel, de Ambachtsschool (waar een der leerlingen den Prins een door hem zelf vervaar digd werkstuk tot een aandenken aanbood), de pijlerwerken aan de gedempte Binnenrotte en langs het Westnieuwland tot aan het in aanbouw zijnde station bij de Beurs en het toekomstige post- en telegaaafkantoor bezocht te hebben, be gaf zich Z. K. H. naar genoemde vergadering, waarna den Prins een diner werd aangeboden door de leden van den Raad der Yachtclub en de Commissie van rekening. Na het diner werd Z. K. H. door den Burgemeester uitgeleide gedaan naar het Rijnspoorstution, vanwaar HD. metden trein te ruim 8 uren vertrok. Zoowel bij de aan komst als bij het vertrek was er bij het station een buitengewone toeloop. Evenwel, men hoorde niets van die luide teekenen van geestdrift, welke men bij zoodanig bezoek steeds iu ruime mate kan opmerken. Door eene plechtige stilte toonde de menigte doordrongen ie ziju vun den smarte lijker! indruk, waaronder Z. K. H. tengevolge van het verlies zijner dierbare gemalin verkeert. Laatstleden Zaterdag werd alhier de tweede bijeenkomst gehouden der onlangs opgerichte Nederlandsche Dierkundige Vereeniging. Deze vergadering had voornamelijk ten doel, de be handeling der wet, waarvan een concept door de commissie, belast met hare samenstelling, was rondgezonden. Behoudens eenige wijzigingen werd het concept aangenomen. Het verbreiden van de kennis der inlandsche ongewervelde diereD, met uitzondering der arachnideu en insecten, werd als hoofddoel der Vereeniging vastgesteld. Jaar lijks zullen twee algemeene vergaderingen wor den gehouden, waarvan ééne zuiver wetenschap pelijk. Behalve door het houden dezer vergade ringen zal de Vereeniging haar doel trachten te bereiken het bijeenbrengen van verzamelingen, het oprichten eener bibliotheek, het uitgeven van een Tijdschrift en het zich in betrekking stellen met andere wetenschappelijke genootschappen. Voor de bibliotheek en het tijdschrift zullen in de volgende vergadering reglementen door 't be stuur worden 'ingediend. Dr. Winkler bood namens heeren Directeuren van Teyler's Genootschap aan om de Vereeni ging te steunen met eene bijdrage ter bestrijding der kosten voor de uitgave van het tijdschrift. Tot leden van 't bestuur werden gekozen de heeren: Prof. H. J. van Ankum, A. A. vau Bein- melen, Dr. C. K. Hoffmann, Dr. E. Piaget, M. M. Schepman en Prof. E. Selenka, terwijl de betrek kingen werden verdeeld als volgt: de heer vbd Bemmelen president, Prof. Selenka, vice-president, de heer Schepman penningmeester, Dr. Hoffmann conservator, Or. Piaget bibliothecaris. Tot de Vereeuiging zijn toegetreden 97 gewone leden en een begunstiger. De contributie werd bepaald op f 6 jaarlijks. Nog werd besloten, dat de eerstvolgende bijeenkomst zal gehouden wor den in een der aan onze zeekust gelegen plaatsen. Dordrecht, 24 September. In de heden gehou den raadszitting is besloten tot verhooging der jaarwedde van deu burgemeester tot f 3000 en van den secretaris tot f 2500. Bodegraven, 24 September. Gisteravond is alhier eene afdeeling van het Auti-schoolwetverbond opgericht. Zij draagt deu naam van Afdeeling Bodegraven en omstreken, en telt reeds 36 leden. Na het sameustellen vaD een reglement werd een bestuur benoemd, bestaande uit de heeren J. J. de Visser en H. H. Dieperink Langereis, van Bodegraven; R. Derkseu eu C. Brunt, van Nieu- werbrug; en H. vau Dehu, van Zwainmerdam. Haarlem, 24 September. Hedenavond is in de groote kerk alhier de openbare vergadering der Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging gehou den, waarbij het woord werd gevoerd door de predikanten van Ooide, Laurillard, Lasonder en ter Haar Romeny. De heer Joh. Bastiaans bracht eenige orgelcouipositiëu teu gehoore. Schiermonnikoog, 21 September. In plaats van deu heer Mr. Banck, eigeuaar des eilands en cu- raior der zeevaartkundige school alhier, werd door deu burgemeester dezer gemeeme, op uit- noodiging vau voornoemden heer, die zelf door omstandigheden verhinderd werd tegenwoordig te zijn, de eerste steen gelegd vau het gebouw, waarin in deu aanstaanden winter aan de jon gelingen der gemeente, meestendeels voor dezee vaart bestemd, onderwijs zal worden gegeven. Algemeen verheugt men zich over het tot stand komen van deze inrichting, waaraan hier de dringende behoefte reeds sedert lang werd ge voeld. De burgemeester, hield bij die gelegenheid eene rede,waarin hij dank tocbrachtaan wijlen den Minister Thorbecke, door wien zooveel gedaan is tot bevordering der hoogst gewenschie zuakjaau 11H. KK. HH. prins Fredonk eu prins Hendrik der Nederlanden, voor inilde giften tol het be komen van zeevaartkundige instrumenten; aau den Commissaris des Komugs en het college van Gedeputeerde Staten der proviucie, voor het ver- leeuen van belangrijke subsidiëu en het krachtig medewerken tot het verkrijgen daarvan uit's rijks middelen; alsmede aan deu heer Mr. Banck voor eene jaarlijksche ruime bijdrage tot het voorzien in de kosten der school, eu aau al de leden van het gemeentebestuur voor de bewezen hulp bij de met zoo gunstigen uilslag bekroonde pogiugen. Eindelijk werd nog het woord gericht tot den benoemden, op het teriein aanwezigen onderwij zer, den heer van der Veen, eu hem ruime ze gen toegewenscht op het eerlang in het gebouw te geven onderwijs. Utrecht, 25 September. De aartsbisschop van Utrecht, de heer Loos, vergezeld van den heer Th. van Vlooien, kanunnik van het aartsbisschop-. pr-lijk kapitlel van Utrecht, is gisteravond van Keulen alhier teruggekeerd. Arnhem, 25 September. Het Hof deed heden uitspraak in de bekende zhak van J. Begon. Het Hof nam als wettig en overtuigend bewezen aan, dat door den beschuldigde de kamerbuks was af. geschoten met liet doel oui den persoon van Ad- dernach, met wien hij kort te voren ruzie had gehad, te dooden, en dat met die kamerhuks, zells op veel grootereu alstaud dan waarvan hier sprake was, een mensch kan worden gedood. In des beschuldigden vroeger gunstig levensgedrag vond het Hof verzachtende omstandigheden, en eene cellulaire gevangenisstraf van lü jaar werd hem opgelegd. Op het requisitoir van deu advocaat-generaal lot dadelijke mhcclitenisstelliiig van Begon was door het Hof vooraf afwijzend beschikt. (ArnA. Cf.) Door de Geldersche Crediet-Vereeuigiug is besloten tot het vestigen van een agentschap te Maastricht. Tot agent is benoemd de heer C. J. Nieuwenhuisen. In deu avond van den 23sten dezer, is de aak waarmede twee grintscliippers zich naar boord van hun op korten afstand van den wal liggend vaartuig wilden begeven, omgeslagen, zoodat beide personeu te water gtraakteu. Een der personen heeft zich weten te redden, terwijl de tweede,omstreeks28 jaren oud, wonende te Paunerden, verdronk. Hedenmorgen werd het lijk opgevischt. Wolvega, 24 September. Gisteren werd hier het treurig bericht ontvangen, dat de heer Simons, die voor zeven jaren van hier als predikant naar Curayao in West-Indië is vertrokken, aldaar den 19den Augustus 11. door een pistoolschot een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De aanlei ding dezer daad is onbekend. Wierden, 23 September. Ook de stoomwevers op de fabriek alhier, hadden op hooger loon aan gedrongen, en daar zij nu 14 dagen geleden 't verzoek herhaalden en bepaald een weigerend antwoord kregen, staakten zij den arbeid. Zij hielden zich echter rustig, en ziende dat de heeren bij hun besluit volhardden, hebben zij hedenmorgen den arbeid hervat. 3U1TENLAND. Frankrjjk. Uit Parijs wordt medegedeeld dat de afbetaling vaD het verschuldigde half milliard der oorlogs kosten jl. Maandag te Straatsburg zou hebbeu plaats gehad, en dat op 6 October de departementen der Manie eu der Haute-Marne ontruimd zou den worden. Dinsdag was de Ministerraad vergaderd, onder voorzitterschap van den heer Thiers. In die bijeenkomst heeft de heer Letranc al de rapporten medegedeeld over de wijze waarop de gedenkdag van 22 September alom is gevierd of liever ODgevierd en ongestoord is voorbijgegaan. Verder heeft de heer de Goulard zijn verslag over de groote leeniug uitgebracht en heeft zien de ver gadering bezig gehouden met de aanstaande par- tieele verkiezingen en de beweging onder de prefecten. De correspondent te Parijs vau een der Bel gische bladen meent te weten dat de minister raad heeft besloten de verkiezingeu den 20sten of 27sten October te doeu plaats hebbenhet Journal Official zal eerstdaags een besluit daarom trent mededeeleu. In acht departementeu moet gekozen wordeu iu de Indre-et-Loire, Morbihan, Oise, Marne, Calvados, Vogeezen, Gironde en in Algerië. Verder verneemt de correspondent dat voortaan geregeld tweemalen 's weeks, Dinsdags en Za terdags, ministerraad zal worden gehouden. Met de ministeriëu is ook de redactie van het Journal Officie'., voor deu duur van het verblijf des heeren Thiers op het Elyseum, naar Parijs overgebracht. Prins Orloff, de Russische gezant, vertrekt heden naar Italië; van daar zul hij zich naar Bt.-Pelersburg begeven, om in den loop vun No vember te Parijs terug te keereu. Deu 5den October kouit de commissie van gratie weder bijeen. De Temps meent het bericht te kunueu tegenspreken als zou de heer Appouyi aan den minister de Rémusat een tormcel protest hebben overhandigd van de Oosteunjksche regeeriug, tegeu de bepalingen der belastingwet op de groudstoffeu. De mogendhedeu, die haudelstrac- tateu met Frankrijk hebbeu gesloten, wachten, volgens het blad, op do uitkomsten der onder handelingen met Engeland, welks voorbeeld zij waarschijnlijk zullen volgen; dit althans wordt in de omgeviug van den heer Thiers verzekerd. Engelaud blijft echter doof voor de voorstellen van de Frausche regeering eu schijnt zich nim mer te zulleu vereeuigeu met het protectionisme, waaraan de heer Thiers vasthoudt. In het Bien Public wordt inedegedeeld dat niet miDder dan 20,000 Frausche krijgsgevange nen in Duitschland overleden zijn. Gelijk het

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2