moesten ingevoerd worden, belast het besluit met een invoerrecht van vijf percent. In de ulaire van den directeur-generaal nu wordt ambtenaren gelast, niet het besluit van 18 maar de conventioneele tarieven toe te pas en medegedeeld dat het in de bedoeling der i(eriüg ligt om het recht uitsluitend te verhoo- voor die artikelen, welke in de tractaten i worden genoemd. k verneem dat Zweden en Zwitserland zijn ekomen tegen de bepaling van het besluit ,aibij het recht op de fijne houtsoorten met fr. per kubiekeu nieter werd verhoogddaar tractaten het eiken- en notenboombout vrij- illeu van invoerrecht, ontstond de vraag of deze rten onder de fijne houtsoorten (bois d'ébénisterie oorden. De Kransche administratie moet echter ;e vraag ontkenueud beantwoord en medege ld hebben dat zij als bouwmaterialen aange- :rkt en dus voortdurend vrij van invoerrecht gelaten zouden worden." Duitsohlaud. Het congres der oud-katholieken. Zaterdag is zooals men weet te Keulen het ui-Katholiek Congres geopend. De voorstellen behandeling ingekomen zijn gerangschikt in |ie categoriën do rechten der Oud-Katholieken organisatie hunner gemeenten; de organisatie ;r Oud-Katholieke beweging. Omtrent het eerste punt wordt voorgesteld: wensch uit te drukken, dat de Duitsche, jslenrijksehe en Zwitsersche Eegeeriugen ten Izichte der kerkelijke quaestie, alle personen, ie aan de Oud-Katholieke leer vasthouden en de nfeilbaarheidsleer verwerpen, beschouwen en ischermen als leden der door den Staat erkende irk. De bisschoppen moeten door de Regeering 'orden erkend, beëedigd en bezoldigd en aan in muet ten opzichte der Oud-Katholieke ge- (eenten dezelfde bevoegdheid worden toegekend, s aan de tegenwoordige bisschoppen ten opzichte :r bestaande Katholieke gemeenten is verleend. Ivenzoo moeten de priesters van Staatswege wor- ro bezoldigd en worden belast met het sluiten in huwelijken en het houden der registers van ,u den burgerlijken stand. De Oud-Katholieke meenten moeten als zoodanig rechtspersoonlijk- leid bezitten. Zij moeten niet verplicht zijn tot jeldelijke bijdragen aan de Nieuw-Katholieken in behoeve van kerkelijke doeleinden. Zij moe- in mede het recht hebben op het gebruik van atholieke kerkgebouwen, het genot van kerke- ijke goederen, van kerke- en schoolfondsen. In de tweede categorie komen de volgende punten voor: Priesters, wegens hun trouw aan het geloof geschorst of geëxcommuniceerd, zijn tot de priesterlijke bediening bevoegd. De toedie- nmg der sacramenten en andere kerkelijke han delingen, bijv. begrafenissen, kunnen geschieden in de Duitsche taal. De betalingen voor Missen, enz. worden afgeschaft. De misbruiken met aflaat, leliquieëu, gewijde medailles, enz. moeten worden geweerd. Aan de geestelijken zal streng worden verboden in Ininne predikatiën kerkelijk-politieke quaestiën aan te roeren, of zich iets kwetsends jegens andersdenkenden te veroorlooven. In de derde categorie wordt voorgesteld, eenige centrale comités op te richten, onder een hoofd- of leidend comité te Keulen, bestaande uit 12 ledeD, waarvan er minstens drie aldaar woon achtig moeten zijn. Deze comités zullen zooveel mogelijk de oprichting van Oud-Katholieke ge- Sneenien bevorderen. Ook wordt voorgesteld, in de tegenwoordige Oud-Katholieke en andere bla den, voor de zaak van het Oud-Kalholicisuie, zoo wel als door het houden van openbare voordrach ten, werkzaam te zijn. In de zimng der afgevaardigden werden de Voorstellen, begrepeo onder de tweede categorie, Bia gehouden beraadslaging onveranderd aange- omen, niet uitzondering van dat betreffende de fschaffing der betaling voor Missen, enz., en erdere hervormingen op het gebied van den eredienst, alsook op dat der kerkelijke tucht, ierop werden verscheidene amendementen in gediend, die allen werden verworpeu, tot de Vergadering zich ten slotte véreenigde met een mendement van prof. Reinkens. Het voorstel egnn„De invoering van hervormingen op het gebied der tucht en vun den eeredienst blijft aan de toekomst voorbeliondeu." Dit wordt nu: „Het beslissend onderzoek omtrent de misbruiken en de invoering der noodige hervormingen blijft aan de grondwettige organen der Kerk voorbehou den," Na die wijziging werd het even als de andere vooi stellen niet algomeeue stemmen aan genomen. Zwitserland. Pastoor Allot. Ontwerp tot herziening der schoolwet. gens de constitutie heeft plaats gehad, aangezien wel van de orde der Jezuieten in haar geheel, maar niet van een enkel lid dier orde in de con stitutie sprake is. De bondsraad heeft zich niet te vreden gesteld met dit antwoord, maar om na dere opheldering gevraagd en inmiddels gelast dat de pastoor Allet zich van de uitoefening van elke geestelijke functie zal onthouden. Men voor ziet, dat het geschil niet anders dan door eeoe herziening der bondsconstitutie op dit punt uit den weg te ruimen zal zijn. De staatsraad van het kanton Thurgau heeft een ontwerp tot gedeeltelijke herzieniog der schoolwet gemaakt, waarbij wordt voorgesteld om het schoolbezoek verplichtend te verklaren voor kinderen van 6 tot 16 jaren, terwijl school- connnissiën belast zullen worden met het aan leggen van het register der kinderen, die ge houden zijn ter school te gaan. De leerlingen zullen de dagelijksche school moeten volgen ge durende 6 jaren en de complémentaire school S jaren, in welke laatste zij minstens vier uren per week onderricht zullen ontvangen. De gemeenten zullen door plaatselijke belastingen in de kosten der scholen moeten voorzien. De staat evenwel zal jaarlijks 15,000 frs. bijdragen, te verdeelen onder de gemeenten. Voorts wordt nog een „raad van opvoeding" ingesteld van vijf leden, die om de drie jaren door den grooteu raad wordt benoemd. na de betaling van het tweede milliard, aanmer, kelijk le verminderen. Dit voornemen wordt voorgesteld als een gevolg van de verzoenende besprekingen tusschen de drie Keizers. De graaf von Arnim wordt te Parijs verwacht, gedelegeerden en duizenden geloovigen werd bij gewoond. Des middags is de laatste zitting der gtdelegeerden gehouden. Bluntschli sprak als medelid van de Duitsche evangelische kerk. Schnlte betoogde dat men eensgezind moest zijn in de verwerping van elke onverdraagzaamheid, van elke onderdrukking van geestelijken aard, als mede in de erkenning der éénheid en der chris telijke lieide. Hij deed mededeeling van een brief dos Arinenischen aartsbisscbops, waarin volko men instemming met het streven van het congres wordt betuigd. Vervolgens zijn de gezamenlijke voorstellen betreffende de organisatie der bewe ging aaugenomen, 1 met een amendement, strekkende tot vorming van een centraal comité: te Munchen voor Zuid-Duitschland, te Keulen voor Noord-Duitschlaud. Te 8 uren is het congres gesloten. 8TATEN-GENEBAAL. Niettegenstaande in Zwitserland den Jezuïeten '"ij uit. 58 der bondsconstitutie het verblijf ver boden is, heeft de stedelijke raad vau Leuk een pater-Jezuïet, Allet, tot pastoor dier pluuts be noemd. De Zwitsersche bondsraad, hiervan on derricht, heeft de ultratiioiilaansche regeering van het kanton Walliserland om opheldering eevraagd, welke geantwoord heeft dat de benoeming vol TEIsEttRAMME^. Stockholm, 20 September. De prins-regent Oscar van Zweden is gisteren tot Koning uitgeroe pen, onder den naam van Oscar II. Hij heeft den eed op de constitutie afgelegd. De hoogste staats ambtenaren, de leden van den raad van state, enz. hebben den eed van trouw afgelegd. De hier in garnizoen liggende troepen zullen morgen den eed zweren. Het lijk des Konings wordt gebal semd en zal vervolgens herwaarts gebracht worden. Jladrld, 21 September. De Minister van Fi nanciën heeft bij den Ministerraad eenige finan- cieele ontwerpen ingediend, die door zijne collega's met de meeste geestdrift zijn begroet, daar er uit bleek dat de tekorten in de schatkist zullen wordeu gedekt, terwijl de ontvangsten en uitga ven op de begrooting in evenwicht zullen worden gebracht. Die ontwerpen zullen Maandag bij de Cones worden ingezonden. Chambery, 21 September. Gambetta -is alhier aangekomen. Aan het station werd hij ontvan gen door den maire, den president van den Alge- meenen Raad en ruim 100 personen, die de kreet „leve Gambetta I leve de Republiek!" aan hieven. Bij besluit van den prefect is het feest maal, hetwelk ter eere van Gambetta zou plaats hebben, formeel verboden. De commandant der gendarmerie is met de1 uitvoering van dit besluit belast. Desniettegenstaande worden de toebereid selen tot het feestmaal voortgezet. Alles is rustig. Parijs, 22 September. Geen enkele reden is er om het gerucht waarschijnlijk te achten, volgens hetwelk de heer von Aruiui zijn ontslag zou ge vraagd hebben. De heeren Orloff en Apponi hebben gisteren bij den Thiers het middagmaal gebruikt. Keulen, 22 September. In de derde zitting van het Oud-Katholiek Congres ziju de voorstellen betreffende de algemeenu rechten der Oud-Katho lieken eu de organisatie der Oud-Katholieke be weging aaugenomen. Wijders is bepaald dat het Hoofdbestuur bij afwisseling te Munchen eu Keu len zitting zal houden. De eerste openbare zitting werd bijgewoond door ruim 3000 personen, waar onder vele dames. Straatsburg, 22 September. Ingevolge besluit der Raadskamer van de alhier gevestigde perma nente militaire rechtbank is Edmund About op vrije voeten gesteld eu gisteruauiiddag vertrokken. Stockholm, 22 September. Bij den Raad van State is eetie koninklijke boodschap ingekomen, waarin o. a. gezegd wordt, dat de bevordering \au het welzijn en geluk zijner ouderdauen het doel van 's Konings streven zal zijn. Het stoffelijk overschot van koning Karei XV wordt aanstaanden Dinsdag uit Malmo.- verwacht. De teraardebestelling zal over drie weken plaats hebben. Gisteren is koning Oscar te Christiania tot ko ning van Noorwegen uitgeroepen. Munchen, 22 September. Uit goede bron woidt gemeld, dat de heer Hoclieder, directeur-generaal van de middelen van vervoer, als minister van financiën zal optreden, en dat zijne benoeming ieder oogenblik wordt tegemoet gezien. Bern, 22 September. De regeering van Geoève heeft, na overleg met den bondsraad, besloten den lieer Merinilled niet langer als pastoor der Kaïholieke gemeente Genève te erkennen en de hem toegekende bezoldiging van 10.00U franken in te houden, totdat een regelmatige toestand zal hersteld ziju, verder hein elke geestelijke functie te ontzeggeu. Keulen, 22 September. Hedenmorgen is in de Pantaleonskerk eene godsdienstoefening gevierd, welke door den bisschop van Utrecht, vele andere Londen, 28 September. Aan de Times wordt uit Parijs gemeld, dat Keizer Wilhelm voorne mens is, om de sterkte van het bezettingsleger TWEEDE KAMER. Het gewijzigd ontwerp-adres aan den Koniug, ter beantwoording van de Troonrede, luidt als volgt i,Sirel De Tweede Kamer der Staten-Generaal stelt het voorrecht op prijs, dat Uwe Majesteit, bij de hervatting van de werkzaamheden der Volksver tegenwoordiging, op het vele goede heeft kannen wijzen, dat aan het Vaderland ten deel valt. Wij verheugen ons, Sire, dat de betrekkin gen met alle mogendheden het kenmerk dragen van vriendschappelijke verstandhouding. Onder de zegeningen, die het Vaderland ten deel vielen, tellen wij met Uwe Majesteit de goede uilkomsten van den oogst en den bloei der zee- visscherij. De vrije ontwikkeling van handel en nijverheid te bevorderen blijft ook ons streven. Mogen de ziekten ouder het vee, waaronder zoo vele belangen lijden, spoedig een einde nemen 1 Het deed ons genoegen de verzekering te ontvangen, dat 's lands geldmiddelen zich in niet ongunstigen toestand bevindeD. Aangenaam was Uwer Majesteits getuigenis omtrent de loffelijke plichtsvervulling van zee-en landmacht en omtrent de eervolle wijze, waarop zij- ons gezag in de Overzeesche bezittingen hand haven. Voorstellen tot verbetering van samenstel ling en gehalte van het leger en tot het toeslaan van middelen voor noodzakelijke vestingwerken, zullen wij met nauwgezetheid onderzoeken. Ook wij zullen ons verheugen, indien het tot stand brengen van de nieuwe rechterlijke in richting een hinderpaal opheffe, die aan omvang rijke hervoruiiug van ons rechtswezen inden weg stond. Bij onze' innige bolaugstelling in al wat het ouderwijs betreft, kunueu wij niet anders wen- sclien, dat eene wet tot regeling van het hooger onderwijs spoedig in eene algemeen erkende be hoefte voorzie. Aan het aangekondigd voorstel tot uitbreiding van het kiesrecht zullen wij ai de aandacht wij den, die het belangrijk onderwerp verdient. Dat de algemeene toestand in Oost-Indië, in weerwil vau plaatselijke rampen, bevredigend, de uitkomsten vau landbouw, hapdel en nijver heid aldaar in meer dan éen opzicht guusiig kun nen worden genoemd, vernamen wij met genoe gen. De nadere vooi stellen" tot verbetering der middelen van gemeenschap in die gewesten zul len wij gaarne in overweging uemen. Wij waardeuren Uwer Majesteits belangstel lende zorg om de West-Iudlsche bezittingen te liolp te kouten bij hare pogingen om aan de uioeie- lijke omstandigheden, die zij tegemoet gaan, het hoofd'te bieden. Is de taak, die ons wacht, gewichtig, wij hopen, Sire, die door inspanning van krachten gelukkig te volbrengen eu alzoo, onder Hoogeren zegen, nuitig werkzaam te zijn voor het dierbaar Vaderland, welks welzijn zoo nauw verbonden is aan dat van Uw doorluchtig Stamhuis. matie bedankt, omdat hjj geen kans zag een ministerie samen te stellen dat door de meerder heid gesteund werd. Hij spoort ernstig aan tot toenadering der partijen en bevordering van ge meen overleg. De algemeene strekking van bet adres werd zonder stemming algemeen goedge keurd. Bij paragraaf 2 werd door den heer Godefroi de vervolging der Israëlieten in Rumenië bespro ken eu door anderen ondersteund, ook door den Minister van Buitenlandscbe Zaken. Ook het congres der Iuternationale werd ter sprake gebracht in verschillenden zin. Door den Minister van Buiten landsche Zaken werd gezegd, dat nog voor, noch na het congres door eenige vreemde mogendheden vertoogen zijn ingebracht, maar dat daarentegen erkend is dat het congres niet alleen onschadelijk is geweest voor Nederland, maar door de uitkomsten zelfs eeno nuttige strek king gehad heeft. Door den Minister van Justitie werd aangetoond, dat de Regeering niet bij machte was met de wet in de hand het congres te ver bieden, en dat openbaarheid veel beter was dan woelingen in het duister, waardoor jnist het aan tal leden loeneeint. -Hij beroept zich ook op de uitspraak der buitenlandsche pers. Morgen wordt paragraaf 3 behandeld. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf) 's-Gravenhage, 23 September. Bij de heden gehouden discussie in de Tweede Kamer over de algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede zijn behalve de politieke richting van het Kabinet onderschei dene andere punten ter sprake gebracht. De Re geering verklaarde dat zij de beginselen toege daan was van de meerderheid der vertegenwoor diging; dat zij in zich zelf op alle groote puuien homogeen is; dat hare beginselen die zijn der grondwet, met welke zij de zedelijke, verstan delijke en stoffelijke welvaart wenscht te bevor deren tot ontwikkeling van het volk, door uit breiding van onderwijs eu wegruiming van be lemmeringen der vrijheid. Overigens ziet het ministerie geen grondwettig bezwaar tegen de legerorganisatie bij de wet. De lieer van Reenen achtte het optreden van het ministerie constitutioneel. Hij heeft voor de for Het voornemen bestaat te Amsterdam, om eer lang eene meeting te houden, waarop door de werklieden der hoofdstad een krachtige manifes tatie zal worden beproefd tot verkrijging van het algemeen stemrecht. Telegraaf Amsterdam, 23 September. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Prins Hendrik, kapi tein J. Hendriks, den 20sten September 's avonds te Port-Saïd aangekomen en den 23sten te 1 uur '8 morgens van daar naar Nieuwediep vertrokken. Leerlingen eu oud-leerlingen aan het Amst. Atheneum van Dr. J. N. P. Land, benoemd hoog leeraar in de bespiegeleude wijsbegeerte en let teren aan de academie te Leiden, hebben een adres aan bedoelden hoogleeraar gericht, waarin zij hem, met het oog op de belan gen der Ainsterdamsche school verzoeken, die benoeming alsnog te wijzen vau de hand, en zijn vruchtbaren werkkring in de hoofdstad te behouden. Het adres was in een oogwenk met handteqkeningen als overdekt. De Telegraaf die dit meedeelt, voegt er bij, dat, volgeus vrij betrouwbare berichten, 't beroep naar Leiden door den heer Land reeds is aangenomen. Utrecht, 23 September. Op—de hedeu alhier gehoudene paardenmarkt waren 742 paarden aangebracht, meestal werkpaarden, terwijl die voor weelde zeer schaars waren aangevoerd. Goede handel in luxepaarden voor Fraokrijkjin jonge paarden voor Duilschland in werkpaarden voor het binuenland. De prijs voor de goede paarden hep van f 50U tot 600. In de zittiug van de arroudissements-recht- bank, alhier jl. Zaterdag gehouden, heelt de Offi cier van Justitie tegen de personen van J. C. v. d. A. en G. K., beschuldigd van het toebrengen van verwonding met voorbedachten rade op de Mijdrechtsche kermis, een gevangenisstraf van 5 uiaauden cellulair geëischt. De advocaat Mr. A. VV. K. Ariëns, die de beschuldigden verdedigde, concludeerde, tot vrijspraak. De rechtbank zal aanst. Zaterdag hierin uitspraak doen. (UT).) 's-Gravknhage, 23 September. Z. K. H. Prins Frederik heeft hedennamiddag te 3 uren den uieuwbenoemden buitongewoneu gezant en ge volmachtigd minister van Spanje bij ons Hot in gehoor ontvangen. 's Konings wederantwoord op het adres van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter beant woording van de Troonrede, op 21 September jl., luidt als volgt: „Ik verzoek U, mijue Heeren! aan de Ëersie Kamer Mijnen dank over te breu- ,gen voor baar Adres van Aulwooid en baar daarbij de verzekering le geven dat ik daaruit wederom met genoegen ver neem hare bereid vaardigheid tot de vervulling vu., hare gewich tige taak." De intendant der 1ste klasse in de 1ste militaire afdeelmg heeft heden ten zijne bureele aanbesteed de levering van het benoodigde leg- stroo gemiddeld 60,0UO kilogrammen ten behoeve van het garnizoen te 's-Gravenliage over bet tijd vak van 1 Nov. 1872 tot en met uU°. October 1873. Daarvoor wareu 7 biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer S. Nedeipelt le Naaldwijk voor fii de 1000 kilogram. De bevolking van het Koninkrijk der Neder landen bedroeg op uit0. December 3,651,330 in woners, (1,806,126 mannen en 1,845,205 vrouwen), en wel gezamenlijk in gemeenten boven de 10,000 zielen 1,250,694 en in die beneden dat cijfer 2,400,636. In 1871 werden in het Konink rijk geboren 127,653 kinderen (65,080 jongens en 62,573 meisjes; stierven 106,799 personeu (54,279 van het mannelijk en 52,530 van het vrouwelijk geslacht); werden 28,991 huwelijken gesloten en hadden 149 echtscheidingen plaats Vrijdag 4 October a. zal in een der lokalen van het Ministerie van Justitie te 's-Gravenliage worden aanbesteed: het bijbouwen van lokalen aan het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar. Aan het vele vermakelijke dat deze week in de hofstad te geuieteu valt, ter gelegeuheid

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3