(mi.) oog te verbergen, doen opnieuw de aandacht vestigen op het Liernurstelsel, dut in deze ge meente, hoeveel er ook gebouwd wordt, nog nimmer zelfs beproefd is. De heer iau Reesema, een wakker strijder voor de volksgezondheid, toont naar aanleiding der Singelklachten aan, dat het éene redmiddel de toepassing van Liernur's stelsel is. Behalve de besparing aan gezondheid en leven, zon zij deze gemeente een voordeel van minstens een ton gouds per jaar schenken. Niet zoo ongegrond is dus de wenscli, dat althans eene commissie uit deD Gemeenteraad onderzoeke of de invoering van het Liernurstelsel alhier niet zeer noodig is. Indertijd maakten wij gewag van een bij de rechtbank alhier aauhangige procedure tns- schen de firma Moes, Molière en Trouip en de Rotterdamsche Bank, over de betaling van een door de laatste afgegeven wissel, groot 3000 p. st. Volgens haar zou die wissel oorspronkelijk tot een bedrag van 5 p. st. zijn afgegeven, welk cijfer in 3000 zou zijn veranderd. Om dit te onderzoe ken, werden drie onderwijzers als deskundigen benoemd, die bij hun verslag hebben verklaard, dat naar hun oordeel vervalsching door radeering niet heeft plaats gehad, maar langs chemischen weg zou kunnen zijn geschied. De rechtbank heeft alsnu de heeren B. Eickma, chemist, J. Lobatto Rz. en Viirtheim, lithografen, benoemd om te onderzoeken of de bewuste wissel ook sporen draagt van veranderingen of vervalschin- gen, hetzij door chemische of door andere mid delen en waardoor een vroegere inhoud kan zijn vernietigd of gealtereerd, onder bepaling echter, dat het stuk niet zal mogeu worden vernietigd, of het daarop voorkomende schrift uitgewischt of onleesbaar gemaakt. N. R. 6'f. Schiedah, 21 September. Door den Gemeente raad alhier werd de jaarwedde van den burge meester van f 2000 op f 2100 en die der wet houders van f 600 op 800 gebracht, De jaar wedde van den gemeente-secretaris, is op voorstel van een der raadsleden met f 400 verhoogd en dus op 2400 gebracht. Katwijk, 23 September. Op de tentoonstelling van Landbouw te 's-Gravenhage zijn van de af- deeling Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg de volgende leden bekroond, alsD. Hogewoning van Rijnsburg, voor vlaszaad; U. van der Mey, van Rijnsburg, voor koolsoortenF. Meijer, van Kat wijk, voor late aardappelen; A. van den Eykel, van Katwijk, voor uijen, en G. de Wit, van Noordwijk, voor Leidscbe kaas. Het doet ons genoegen deze opgave te mogen vermelden, daar bovengenoemde afdeeling bij voortduring krachtige teekenen van leven geeft en steeds toont dat zij den landbouw beschouwt als een der krachtigste hefboomen voor de wel vaart van ons volk. Schoonhoven, 20 September. Door den Raad dezer gemeente is besloten aan den heer J. J. Driesen c. s. een gedeelte waard land en water te verkoopen, ter oprichting eener steenfabriek; het land tegen 35 cents en het water tegen 12 cents per M1. r- In het belang der vrije paardenmarkt, welke alhier in het begin vau October moet plaats heb ben, heeft de Gemeenteraad besloten, vrijen over tocht van de overzijde der Lek naar Schoonhoven te verleenen voor de paarden met hunne gelei ders, die alhier ter markt zullen komen, en verder tot het uitloven van premiën als anderszins eene som beschikbaar te stellen, gelijkstaande met die, welke door de afd. Schoonhoven der Holl. Maat schappij van Landbouw tot dat doel zul worden beslemd. Genoemde afdeeling zal nu aan den Raad verzoeken, om ten aanzien der uajaarsvee- markten alhier dezelfde gunstige beschikking te nemen. Haarlemmermeer, 22 September. De hier te hou den markten zijn opnieuw geregeld als volgl 1°. twee voorjaarsmarkten: de eerste opdenlaat- sten Donderdag in Aprilde tweede op den daar- opvolgenden Donderdag; 2'. eene paardenmarkt op deu dag vóór de paardenmarkt te Haarlem in Juli, of, indien die op een Zondag mocht val len, dan den tweeden dag te voren3°. eene lammerenmarkt, op den derden Woensdag in Mei; 4°. eene wolmarkt, op den vierden Donder dag in Juni; 5°. eeue vee- en paardenmarkt op Woensdag vóór de paardenmarkt te Montfoort ir. October; 6*. eene vee en paardenmarkt op den eersten Donderdag na de Alkmaarsche veemarkt in November en op de twee daaropvolgende Don derdagen. Zwolle, 22 September. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is beraadslaagd over eene missieve van de Minister van Binneu- landsche Zaken, waarbij deze zich bereid verklaart aan het le graven kanaal voorden Waterweg van Zwolle naar zee, in de nabijheid van Zwolle, eene andere en door den raad geweuschte rich ting te geven, mits de van gemeentewege toe gezegde subsidie van 200,000, ten behoeve van dien waterweg, met 45,000 worde verhoogd. De raad heeft tot deze verhooging besloten, onder zekere voorwaarden, betreffende de wijze van uitvoering van het werk. Kampen, 20 September. Op de lijst van aanbe veling voor de betrekking van archivaris dezer gemeente komen voor de heeren Mr. J. Nanuinga Uitterdijk, advocaat en lid der commissie voor de statistieke beschrijviüg der provincie Groningen, te den Horn, gemeente Aduard, provincie Gro ningen Mr. J. Gërdes Oosterbeek, advocaat te Arnhem en oud-archivaris van Gelderland; Mr. F. J. K. van Hoogstraten, advocaat en plaatsverv. kantonrechter te Haarlem, lid van het historisch genootschap, gevestigd te Utrecht; eu Mr. C. Fel- ders, advocaat te 's-Gravenhage. Hablingen, 20 September. Gisteren is een scheepje, op uenigoo afstand ten noorden van onze haven onder zeil, in een hevige windvlaag hoogst waarschijnlijk omgeslagen en tnet de be manning in de diepte weggezonken, want toen een der stoomsleepbooten zich ter adsistentie der waarts begat, was er geen spoor van dit vaartuig te vinden. Heerenveen, 21 September. Naar men verneemt, houdt eene Commissie uit Workum en Hindeloo- pen zich bezig met een plan tot inpoldering van een gedeelte der Zuiderzee, en wel van de Stinke- horne, bij Hindeloopeu, tot Piaam of verder. Eeue kanalisatie tusscheu Workum en Hindeloopeu staat hiermede iu verband. 1NGEZON DEN. Mijnheer de Redacteur I Mag ik u verzoeken de volgende vraag aan het oordeel van het publiek te onderwerpen? misschien is er dan wel de een of ander die mij uit den tlroom helpt. Dienen de waarschuwingen voor de directe belasting om den nalatige aan zijne verplichting tot betaling te herinneren; of dienen zij om daar van eene speculatie te maken, ten einde de deur waarders dier belasting zooveel mogelijk stuivers of dubbeltjes in den zak te jagen? Deaauluiding lot deze vraag is de volgende: Mijn compagnon en ik zijn beide medeteeke- nende deelgenooten in eene zaak die onder eene tinna wordt gedrevun. Nu worden aan de plaats waar de zaak wordt uitgeoefend bezorgd twee waarschuwingen, wegens niet behoorlijke aan zuivering der patentbelasting, n. I. een voor nnjn compaguon en een voor mij. Is dat billijk? Is het niet genoeg als een der firmanten wordt attent gemaakt op het verzuim? Gebiedt de wet bepaald dat ieder der medeteekenende deelgenoo ten wordt gewaarschuwd, dan moet men zich na tuurlijk onderwerpen, ofschoon het naar mijn oor- Z. M. heeft aan L. A. Bruyn en H.A. Reydon, te Amsterdam, vergund een Onderling Levens verzekeringgenootschap op te richten overeen komstig het reglement en de daarbij behoorende tarieven, bij hetzelfde besluit goedgekeurd. BlNNEIVLiAND. Amsterdam, 21 September. Met veel genoegen hebben wij kennis genomen van de statuten der Ned. Ind. DroogdokmaatschappijReeds meermalen zijn wij in de gelegenheid geweest met ingeno menheid te wijzen op de pogingen van onzen stadgenoot, den oud-scheepsgezagvoerder A. G. Bosch, om in onze eigen O.-I. bezittingen een goede gelegenheid te openen voor het repareeren van particuliere schepen, waartoe men tot dus ver een haven daarbuiten moest opzoeken, na tuurlijk tot groot ongerief, tijdverlies en geldelijk nadeel voor handel en scheepvaart. Met blijd schap werd dan ook hier als op Java vernomen, dat aan den heer Bosch, bij besluit van den gouv.- generaal van 27 Mei jl., concessie was verleend tot het bouwen van een drijvend droogdok. De concessionaris heeft zich bereid verklaard zijne concessie over te dragen aan eene Maatschappij, met genoegzaam kapitaal om de zaak op flinken voet tot stand te brengen. Tot vorming der Maat schappij hebben reeds een aantal landgenooten het initiatief genomen, zich voorstellende het doel met een maatschappelijk kapitaal van 9 ton en een obligatie-leening van l'/i millioen te kunnen bereiken. Zooals altijd, onthouden wij ons van elke beoordeeling dezer zaak uit een financieel oogpunt. Met het oog op de belangen van han del en scheepvaart wenschen wij van harte, dat deze onderneming tot stand kome en bevelen wij haar ten zeerste aan in de aandacht onzer kapi talisten, reederijen en handelshuizen. 's-Gravenhaqb, 21 September. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de Nationale en Internationale Tentoonstelling van de Hollandscho Maatschappy van Landbouw met een bezoek vereerd. Vóór het vertrek van Z. K. H. Prins Hen drik te 2 uren naar Soestdijk, werd door den heer Hofmaarschalk, baron Taets van Amerou- gen, namens Z. K. H., aan den heer Kejnps, sta tionschef en aau den heer van Burkom, onderchef bij het station van de Rijnspoor alhier, een prach tig gouden horloge met gouden ketting over handigd. 's-Gravenhage, 22 September. De tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken is even als zijne voorgangers van oordeel dat verbetering van bezoldiging van de ambtenaren der provinciale griffie door inkrimping van het personeel zonder nadeel voor den dienst is te verkrijgen. Onlangs is een dergelijke maatregel met goed gevolg ge nomen door Gedep. Staten van Zuid-Holland. Het dak van de groote zaal op het Binnen hof zal eene reparatie van /"5000 ondergaan, ter wijl boven de vergaderzaal der Tweede Kamer eene nieuwe lantaarn zal worden gemaakt, ge raamd op f 3000. Bij Marine zal op eene der zij vleugels eene verdieping worden aangebouwd onmisbaar voor berging tengevolge van de over brenging van het hydrographisch bureau van Batavia, met kaarten, archieven enz. naar hier. Bij het Ministerie van Oorlog bestaat het voornemen eenig werk van de topographische inrichting naar de in 1873 te Weenen te houden Tentoonstelling te zenden. De heer Clergeaud, is gisteravond, na zijn derde debuut iu de opera la Favorite, als baryton bij den Kon. Franscheu schouwburg aangenomen met 72 tegen 41 stemmen. Rotterdam, 21 September. De klachten over den toestand vau het water in de nieuwe Sin gels, de afvoerkanalen van deze stad en het plan, om door een overdekking dien toestand voor het heb, dan is het vroeg opstaan. Ik wil wedden dat de man, die dat dwaze „vroeg naar bed en vroeg op" doceerde, zijn inedeinenschen knollen voor citroenen verkocht en nu in een gekken huis zit voor al zijn moeite, en als hij er niet in zit, had hij het toch verdiend," sprak deze, zijn breedgeranden hoed als waaier gebruikende oin zijn aangezicht te verkoelen. „Ge mist de helft der genoegens van het leven, als ge zulk een heerlijken morgen, met zijn dauw en eerste zonnestralen, ligt te verslapen," riep Sibylla v rooi ijk uil. „Zoo dacht ik ook, toen ik nog zoo jong was als gij, miss Hathaway, maar wij, oude knapen, zijn al die soort van dingen nu te boven, niet waar, Kent?" „Als gij soms Methusalem zijt, oude jongen! tracht dan ten minste niet, miss Hathaway in den waan te brengen, dat ik uw tijdgenoot ben of uw speelkameraad was." Zoo babbelden zij geruimen tijd, terwijl van tijd tot tijd bekenden van Sibylla of van mevrouw Strathden zich bij hen voegden. Kent zat naast Sibylle, en zij voerden een levendig en geestig gesprek, soms zich op mevrouw Strathden's oor deel beroepende. Deze dame beschouwde het jonge uieisje steeds met een navorschenden blik, blijkbaar denkende aau vervlogen tijden, toen zij Mariau Stuart kende en liefhad als eene zuster. Eensklaps legde zij hare hand op Sibylla's schou der en vroeg „Vergeef mijne nieuwsgierigheid,lieve miss Hai- haway, maar uwe stem {eo al uweinaniereu her inneren mij eeue dierbare vriendin; en ik kan het denkbeeld niet van mij zetten, dat gij niet op eene of andere wijze met haar vermaagschapt zoudt zijn. Hoe was uw moeders naam?" „Murian Marian Stuart Hathaway." „God zegeue u! ik wist dat het zoo zijn moest. Lief kind! hoe gelukkig ben ik, in u de dochter van mijn lieve Marian le zien. Hebt gij uwe moeder nooit hooien spreken van Laura Hamilton?" „Zeker, zeer dikwijlsI Zij betreurde het, nog weiuig weken voor baardood, ik was toen slechts acht jaar, dat zij u nooit meer zou kunnen zien." „Arme Marian!" zuchtte de oude dame, een traan uit haar oog wegpinkende. „Wilt ge met mij naar mijne kamer gaan, eu mij van uwe moeder vertellen Maar laat mij eerst met uw vader spreken." Terwijl zij in een ern3tig gesprek met deu generaal was, wandelde Kent met het jonge meisje, dat toen stil geworden was, naar de voor deur, en wachtte zijne moeder op. Dagelijks deed Sibylla nu eeoe wandelrit met hare bejaarde vriendin, soms vergezeld door hare vader, uiaar meestal door Kent, die het deftige „miss Hathaway" reeds verwisseld had voor het minder statige maai meer zoetvloeiende „Sibylla." Kent waakte als een oude trouwe hond over al de grappen eu guitenstukjes, die zij zich jegens de licht ontvlambare mannelijke jeugd, soms zelfs met hare oogen, veioorloolde, eu vroeg wel eens bezorgd aau zijne moeder: „dunkt u niet, dat onze kleine Sibylia soms wel wat loszinnig en coquet is?" Daar hij een onbepaald vertrouwen in het oordeel zijner moeder stelde, voldeed haar ant woord hem altijd. Liefde verblindt ieders oogen, en een zeker oogenpaar had zestig jaar rondgezien iu de wereld, wie zou het haar dus ten kwade duiden als zij antwoordde: „Coquet! Wel neen, kind I ze is alleen maar wat jong en bevallig. Het kan niet anders of alle jongelieden moeten haar bewonderen." Dan volgde Kent hei meisje weer uiet ernstige blikken en stemde daarmee volkomen in. Ja, zij was bekoorlijk, en te eeniger tijd zou de een of andere gelukkige sterveling dat hart verove ren. Hevig sloeg dan zijD pols, als hij er aari dacht, wat er gebeuren kou. Hun omgang kon niet altijd blijven zooals nu, maar hij nam het mannelijk besluit, de zaken haar gang te laten gaan en dien niet te verstoren door een onover- legden stap. i vnrr nu n r iRiLLLii: in.n ir r~ deel onnoodig.en daarom onbillijk is iemand uoode- [oos op kosten te jagen; bevat daarentegen de wet hieromtrent geen bepaald voorschrift dai houd ik het voor eene speculatie, welke zo0 spoedig mogelijk dient op te houden. P. BUITENLAND. Frankrijk, Handelstractaten. Iu de ofticieele kringen alhier, zoo meldt mei uit Parijs aan het Journal de Geneve, verzekert men dat onze handelsbetrekkingen met Engeland op den besten voet staan. Ik heb echter goede rede nen om aan deze verzekeringen geen onbepaald geloof le slaan. Wat ik kan bevestigen is dat de onderhandelingen over het handelsverdrag tus- schen Frankrijk en Engeland te Londen worden voortgezet, en men in Versailles veel vertrouwen stelt in de bekwaamheid van den Franschen on derhandelaar, den heer Ozenne. Maar de Brit- sche regeering heeft zich sedert eenige dagen in deze onderhandelingen zeer weinig meegaande getoond. Niet alleen blijft Engeland ongenegen om con- cessiën te doen, maar het heeft zelfs een maat- regel genomen, welke als eene krachtige daad van represailles kan worden aangemerkt. Zooals men weet waren de uit Frankrijk komende wijnen krachtens het tractaat van 1860 in Engeland aan een zeer gering inkomend recht onderworpen, en de Britsche regeering had tot uitvoering van dat tractaat de heffing naar het alcoholgehalte inge voerd; de wijnen van een zwak alcoholgehalte, waartoe de Fransche behoorden, betaalden dus een onbeduidend recht, terwijl de zware SpaaD- sche en ltaliaansehe wijnen door een veel hooger recht getroffen worden. Thans is de heffing naar het alcoholgehalte afgeschaft en zullen derhalve voortaan de Fransche wijnen onderworpen worden aan hetzelfde recht, nu geheven van de in Engeland zoo gewilde Spaansche en ltaliaansehe wijnen. De Fransche wijnbouw zal natuurlijk de nadeelen ondervinden van dezen maatregel, welke geheel aau deu Spaan- scheD eD Italiaanschen handel ten goede komt. De Britsche Regeering heeft dus niet alleen een nadeel toegebracht aan Frankrijk, maar tevens Spanje en Italië, wier gehechtheid aan de han delsvrijheid bekend is, bevoordeeld. Eene even gewichtige zaak, welke misschien in eenige betrekking staat tot de gevoerde onder handelingen, is de groote rijzing van den prijs der steenkolen. De voornaamste handelaars in braudstoffen te Parijs hebben tot hunne begun stigers circulaires gericht, waario aij itoa ver zoeken hun wintervoorraad nu reeds op te doen, daar zij eene nieuwe prijsverhooging verwachten en zelfs vreezen niet in staat te zullen zijn alle hun gedane bestellingen uit te voeren. De Engelsche huizen doen, met het oog op de verhooging van het invoerrecht iu Engeland, zeer groote aaukoopen van Fransche wijnen en doen aldus aau den Parijsehen handel eene buitenge woon sterke concurrentie aan, waarover deze zich reeds beklaagd heeft. De directeur-generaal der douane heeft den 19den Augustus jl. aan het personeel zijner admi nistratie eeue circulaire uitgevaardigd, welke van veel belang is voor de internationale betrek kingen. Bij besluit van 18 Augustus heeft namelijk Thiers een gedeelte der op den 26sten Juli door de Nationale Vergadering aangenomen tariefwet in werking gebracht. Het ziju weinig belangrijke artikelen waarop dit besluit betrekkiug heeft. De onbereide pelterijen en de versche visch zijn de eeuige in de handelstractaten genoemde arti kelen, van welke het besluit melding maakte; terwijl zij krachtens de tractaten vrij van rech- Eene week daarna berichtte een telegram miss Waters' aankomst. Zij kwam eu inet haar nog een paar opgeruimde vriendinnen, die nieuw leven en vroolijkheid gaven aan den reeds zoo opge- wekten kring. Sibylla, in de kamer harer vriendin in de ven. sterbank gezeten, getuige van het enorme toilet, waarmee de prinses bezig was, babbelde als een papegaai. „Lieve Alexl hebt ge dat onuitwischbare pot lood uog, dat ge op onze voorjaarsreis de dwaas heid hadt van tè koopen?" Een lichte blos bedekte miss Waters' gewoon lijk bleek gelaat, toen zij ten antwoord gaf: „Ja, het ligt, geloof ik, uog in mijn spoormandje, ik heb het nooit weer gebruikt. Ik bewaarde het als een souvenir aan onze reis en uwe dwaze grap. Ik zou wel eens willen weten, wie de arme jongen is, dien ge zoo fraai hebt opge schikt." „Hm! ik hoop het pkizier te hebben hem bij u te introduceereu, als uwe krullen eindelijk ge reed ziju." „Is hij dan hier?" riep hare vriendin met ver bazing uit. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2