Nu. 3873. A". 1872. Dinsdag 24 September. Feuilleton vau liet Leidscli Dagblad". SIBYLLA'S HANDSCHRIFT. LE1DSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00, Franco per post Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. HRIJS DER ADVBRTENTIEN. Voor lederen regelV0.15. Grootere letter* naar de plaatsruimte die i J bealaau. Lelden, 23 September. De recapitulatie der Staatsbegrooting voor 1873 is, wat de Uitgaven betreft, als volgt: 1. buis des Konings 750,000. II. Hooge Colle ges 585,112. III. Buiteulandsche Zaken 531,673. IV. Juslitie 3,162,902. V. Binnenlandscbe Zaken I 17,637,590 (waaronder 6,000,000 voor Spoor- j wegen). VI. Marine ƒ9,219,230. VII. A. Nationale Schuld ƒ27.493,133. VII B. Financiën 18,631,719 (waaronder de uitkeering aan de gemeenten van het 4/5 personeel). VIII. Oorlog 17,042,500 (met iDbegrip van geheel buitengewone uitgaven lot een bedrag van/1,289,044). IX.Koloniën 1,349,162. X On voorziene uitgaven 50,000. Totaal ƒ96,503,023. 5# ufirek der buitengewone uitgaven voor de Slu»t88poorwegcu, wordt dit cijfer 90,503,023, terwijl de middelen zijn geraamd op 90,712,779; zoodat er een vermoedelijk voordeelig verschil blijft van 209,756. Het bedrag voor de Staats spoorwegen wordt in de wei op de middelen ge dekt door uitgifte, zoo noodig, van schatkistbil jetten. In de tweede liellt der maand Augustus zijn aan liet postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens het niet bekend zijn der adressanten niet aan liuu adres bezorgd zijn kunnen worden. 11. Olger, llej. M. Huizer, J. Cahen, Piron, J. Jansen, T. C. Harkamp, Weduwe Neuinan, H. Hierkelaar, C. Kruinirie, van den Berg, T. Tager, allen te Amsterdam; B. Hoelen, te Bloemendaal; Mej. C. v Klaveren wede. I. I. Verdonk, Ie Bodegraven; N. Zwaan, te 's-GraveuhageMej. Sinits, te Haarlem; Kloot, te Hazerswoude; S. Ziegers, le Harderwijk; N. Benner, te Leeuwar den; Antting, Prins (2 stuks), Mej. M. Visser, allen te Leiden; M. JanseD, te Muiden; J. Pierot, J. L. Creijghton, Senee, H. L. van Tol, allen te Rotterdam -, J. Panhier, te Sassenheim; Leegcr Stee, te Sliedrecht; v. d. Berg en Cie, te Smoren- burg; Wede. Henderiks, te Terband; W. van Veen, te WaardersveenReinke, te ZutlenI vaD Dam, voor L. Winterswijk, T. Roezaar, beideu niet vermeld. Vrijdag werd te Amsterdam, in bet lokaal der Maatschappij lot nut van 't Algemeen, de jaarlijksclie algeineeue vergadering der Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen gehouden. De heer A. Beeloo trad als algemeeu voorzitter op, in de plaals van vvijleü den heer W. Marten Wes - teruiau, aan wiens nagedachtenis hij, de verga dering openende, een welverdiende hulde bracht en hield een belangrijke redevoering o Camoëns. Nadat de algemeene secretaris, de lieer P. Bruyn, liet verslag van de werkzaamheden der verschillende afdeelingen in het afgeloopen maat schappelijk jaar had uitgebracht, werd als prijs slot uit het gebied der taalkunde gekozen uitgeschrevenOpgave en toelichting van spreuken o/ gezegden in de volkstaal, aan den Bijbel ontleend. I Vourts werd herinnerd, dat op de prijsvragen Oe vereischten der Kanselwelsprekendheid in onzen tijd en Eene geschiedenis van den historischen roman in Nederland de antwoorden worden ingewacht vóór 1 Jnnuari 1873 De afdeeling Leiden is alsnu aan de beurt van voorzitting. Tot algemeen voorzitter werd geko zen de heer R. Koopmans van Boekeren aldaar; tot algemeen secretaris heeft de afdeeling be noemd den heer J. M. E. Dercksen, aan wien derhalve alle stukken zullen moeten worden in gezonden. De heer Dr. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar de godgeleerdheid te Groningen, zal iu hel begin der volgende maand den 70jarigeu leeftijd meisjes tot het vergelijkend examen konden wor- deren en vijftig schapen te mogen invoeren. hebben bereikt, en heeft dienteugevolge zijn emeri taat aangevraagd. Te Bonn is dezer dagen plotseling, aan eene beroerte, overleden de heer J. C. baron Gevers, kamerheer van Z. M. den koning in buitengewo nen dienst. Liatstelijk tot in 1871, vertegenwoor digde hij Z. M. den koning bij H. M. de koningin van Groot-Brittauje, nadat hij te voren diezelfde functie bij Z. M. den keizer aller Russen had vervuld. De zichtbare blijken van erkenning zijner dien sten waren hem o. a. geschonken in het comman deurskruis der orde van den Nederl. Leeuw, het ridderkruis 1ste kl. der orde van St. Anna van RuslaDd, het commandeurskruis der orde van verdienste der Beiersche Kroon, het grootkrui der orde van Nichan Iltihar van Tunis, het groot kruis der orde van de Poolster van Zweden, liet ridderkruis der orde van den witten Adelaar van Rusland en het commandeurskruis van de oide der Wurtembergsche Kroon. geringen last, die onvermijdelijk aan eene kwartiering is verbonden, zullen willen getroos- I ten, als gevolg van een maatregel, genomen in het algemeen belang; zullende eindelijk die in gezetenen zich overlu'gd kunnen houden, dat zij, I zoo spoedig dat slechts eenigszins doenlijk is, van dat bezwaar zullen onllast worden. Hviav In een onzer provinciën heeft een meisje zich aangegeven als sollicitant naar eene der vacante rijksbeurzen aan de Normaallessen. Hierop is door den betrokken inspecteur tot den minister van binnenlandsche zaken de vraag gericht, of ook plaatse in de laatste drie maanden geene besmet telijke ziekte onder rundvee of schapen epizoü- tisch heeft geheerscht; 4°. dut behooren te wordeu opgegeven de kleur, de ouderdom en het geslacht der in te voeren runderen; dat telkens moet worden vermeld de bestemming, die de invoer der aau het vee denkt te gevendat het vee ter keuring moet worden aangeboden uiterlijk acht uur des morgens, zullende anders die keuring niet vóór den daaropvolgenden dag geschiedeu. Voorts dat aan denzelfdeu invoerder niet zal woiden afgegeveu eene vergunning om op den- zelfden dag een grooter aantal dan veertig run den toegelaten, welke vraag bij uiiDisteriëele aan schrijving van 30 Juli bevestigend is beantwoord. In de Debaliug-Society Vooruitgang te Amster dam, zal op Woensdag e. k., de volgende stelling worden verdedigd„Het zoogenaamde afschaffen der kermis of najaarsmarkt le Amsterdam kan nooit de gevolgen hebben, die men er van ver wacht. „De daad der afschaffers moet, als doelloos en onrechtvaardig puritanisme, worden afgekeurd." Op het adres van de fabrikanten uit Hengelo is door den Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende antwoord gegeven, dd. 17 September „De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft aan adressanten te kennen, dat de goede geest, die inzonderheid te lietigelo onder de arbeidende klasse heersebt, aan de regeering volkomen be kend is, dat de ongevraagde inkwartiering van huzaren dan ook in geenen deele uioet orden toegeschreven aan wantrouwen of vrees voor wanordelijkheden daar ter plaatse, doch dat de arbeidersbeweging, zooals die zich in den lab sten tijd in Twenthe vertoonde, de aanwezig heid van eeuige geconcentreerde militaire macht noodzakelijk maakte; dat voor de plaatsing van die macht Hengelo is gekozen, uilhoorde de lig ging dier gemeente de meeste voordeelen als centraalpunt aau wei s; dal de regeering vertrouwt dai de ingezetenen van Hengelo zich den niet Men schrijft ons uit de omstreken van Hoorn Ofschoon men in den laatsten tijd weinig meer hoorde van den Noord-Hollandse!)Frieschen spoorweg en deze zaak een tijdperk vau rust scheen ingetreden, hoort men nu van verschillende zijden verzekeren, dat de onderhandelingen gunstig staan en er alle hoop bestaat dat deze onderneming, wier welgelukken voor deze welvarende en dicht bevolkte streek van overwegend belang is, einde lijk toch tot stand koinen zal. Met de opmetin gen is in den omtrek van Medemblik reeds een begiu gemaakt. Dit is ten minste een teoken, dat de zaak marcheert. Hartelijk wenscht men hier, dat zij niet te elfder ure afspringe, maar binnen kort haar beslag krijgen zal. Deelden wij in de wondering der Engelsche ingenieurs, dat de meest welvarende, dichtst bevolkte streek onzer provincie zoolang verstoken is gebleven dit middel van verkeer, en houden wij ons overtuigd dat Noord-Holland in dit opzicht stief moederlijk is behandeld, wij verheugen ons over het feit, dat de behoefte aan spoorwegverkeer al gemeen wordt gevoeld, en de gemeenten het be lang daarvan voor den handel toonen te begrij pen. Mag het der Engelsche Maatschappij, ge steund door de medewerking van gemeenten en provincie, gelukken deze» onderneming tut een goed einde te brengen, dan zal eindelijk bloeiende gedeelte onzer provincie ophouden een algelegen en ongenaakbaar oord te zijn, en niet langer behooren onder die streken van ons vader land, waarvan men wel eens boort spreken, maar die weinigen kennen. (N. R. Ct.) De Commissaris des Konings in Groningen Te Beneden-Knijpe (in Friesland) woont een grijsaard, T. H. de Vries genaamd, die thans on geveer 107ü jaar oud is en niettemin zonder bril zeer leesbaar eenige regels op het papier kan schrijven. De oude man is overigens niet meer in staat om in zijn onderhoud te voorzieu en verkeert in zeer behoeftige omstandigheden. De arrondissements-rechtbank te Leeuwarden veroordeelde dezer dagen een elfjarig jongentje tot eene gevangenisstraf van twintig maanden, wegens valschheid in een onderhandsch geschrift, het namaken eener handteekening namelijk, twee malen gepleegd, en het (fes bewust gebruik ma ken van dio stukken en zulks met oordeel des ouderscheids. verv rijkste, De heer C. J. Koch is erkend en toegelaten als vice-consul van Zwitserland le Rotterdam, ouder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. De heer Tbèodore graaf de Geloes, lhaus iu Bretkgne verblijf houdeö'de, heeft zijn kasteel Exaten, gelegen nabij Baexem, gemeente Horn (Limburg), ter beschikking van de uit Duitschland verdreven paters Jezuïeten gesteld. De gewone audiëntie van den Minister van Kolouiën zal op Donderdag den 26sten September aanstaande niet plaats hebben. De Staatscourant behelst de 9laiuten van de ver- eeuigiug hel Arnhemsche Leesmuseum, goedgekeurd 'bij Kon. besluit van 3 Sept. jl. De vereeuigiug heeft ten doel aau hare leden de gelegenheid te geven tot liet lezen der vonr- naaiuste builen- en binnenlandsche tijdschriften, heeft ter algemeene kennis gebracht, dat voortaan brochures, werken van den dag, euz door hem geene vergunningen tot invoer binnen deze provincie van uit Pruissen herkomstig vee zullen worden verleend, dan onder de volgende voorwaarden 1". dat de verzoeken moeten wor den ingediend door gepatenteerde kooplieden slagers of door landbouwers; 2°. dat de daartoe strekkende adressen moeten zijn iDgekomeu min stens vijf dagen vóór den tijd, dut uieu het daarin vermelde vee wenscht in te voeren3'. dat liet vee bij den invoer uioet zijn gedekt door eene verklaring van liet ambt, vanwaar het Zij wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren en 11 maanden. hoofd der gemeente of het vee herkomstig is, dat ter 'Ij. M. beeft aau Jhr. Mr. M. J. L. J. H. A. tleldewier, HD. voormaligen minister-resident te Rouie, vergunning verleend tol het uanneinen van het grootkruis der orde van de Heiligen Mauritius en Lazarus, hem door Z. M.deu Koning van Italië geschonken. Z. M. heeft den officier van admiu. der 3de kl. J. Gallas, met deu I stern October a. 8., bevorderd tot officier yan admiu. der 2de kl. NAAR HST ËNQEI.SCH. Vervolg.) Nu, Kent had eene moeder, die Sybilla helaas niet had en lot haar begaf hij zich dus met den knoop iu zijn hand. Zij zat in hare kamer voor het raam te lezen; de kleine Aunie groette haar oom uiet een kus en een vroolijken lach. „Goeden morgen, lieve oom 1 ik was reeds in grootmama's kamer, voordal zij wakker .vas. Ben ik nu niet zoo vlug als de vogeltjes?" „Bravo, lief kind! spoedig zult ge frissche roode wangen hebben. Lieve moeder I mag ik u lastig vallen om dezen knoop aan mijn vest te zetten? Ik ga alle knoopeu afschaffen en haken en oogen in de plaats nemen. Ik hoor dames nooit klagen over kooopen." „Hij zult niet winnen bij dien ruil, Kent! het eenige geneesmiddel is een vrouw ie nemen." „Wie zoudt ge mij aanraden, beste mama?" „Spreek nu geen nonsens, ik ineen het in ernst. Het wordt, hoog tijd voor u er over te denken, ge zijt de dertig te boveD. Fred was pas twee ëntwintig toen hij trouwde." „Hinl hij heeft meer dan eens gewenscht, dat hij zich niet zoo gehaast hud. Waarlijk, moeder! als ik een vrouw kon vinden, die maar hall zoo goed was als gij, zou ik het eenzaam leven vaar wel zeggen." „Gekheid, Kent! ge kunt nooit eens ernstig niet mij redeneeren." „Juist het tegeudeel, moeder! Knoopen en vrouwen zijn waarlijk geeu gekheid; op mijn woord, ik zal heden beginnen te zoeken. Weet ge ook de een of audeie lady, waarvoor het de moeite waard zou zijn mijn hart te doen breken? Dank u (toen zij deu draad afbrak). Nu beu ik in een oogenblik gereed." Hij ging naar zijne kamer, zijn moeders woor den herhalende. „Een vrouw nemen I Dat is een nieuw denk beeld, maar het is niet noodig mijn geest daar voor te veunoeieu. Ik zou mij inaar kwellen." Lachend geleidde hij zijne moeder naar de ontbijtkamer. Alice was nog niet opgestaan. Zij kwain zelden aan het ontbijt, maar hield hare kamer tot den namiddag. Alzoo had Keilt de gelegenheid rond te zien uaar zijne vroolijke kleine gezellin van dien ochtend. Zij zat eenigs zins verderop aan een tafeltje als een ekster te snappen tegen haren vader, die blijkbaar ver maak schepte in haar gebabbel. „Ze praat zeker over mij," mompelde Kent. „Wie weet waar de oude gouverneur mij voor aanziet." Daarop zeide hij lot zijne moeder: „Moedor! ziet ge daar dien knappen ouden heer aau dat tafeltje bij het raam „Zeker, Kent! mijne oogen zijn nog goed. Ik heb hem gisteren al opgemerkt. Die kleine wilde meid, zijne dochter geloof ik, trok mijne aan dacht." „Vindt ge haar niet aardig f Zoo zacht als een perzik, laat mij het kleine ding aan u voorstel len zij heeft geene moeder, en ik weet dat zij verlangt u te ontmoelen." „Wel, waar hebt gij haar dan leeren kennen?'' „O, huil ik, wel ik genoot reeds van morgen haar gezelschap, voor dat het overige meuschdoin de oogen nog geopend had; zij was met haren groom uit vis9chen en ik maakte onverwachts kennis met de kleine tooveres. Zij is nog zoo jong, moeder! berisp haar daarover niet." „Ik zal haar niet berispeu, Kent! inaar ik be klaag haar, want ik heb reeds duidelijk bespeurd, dat haar vader haar geheel bederft. Het is vreemd, loo sprekend als zij gelijkl op de liefste vriendin mijner jeugd, Maria Sluarl." „Nu staan zij op, drink spoedig uw koffie uit en laten wij lien volgen, ik vvensch u met haar in kennis te brengen," zeide Kent, met ongeduld Opstaande. Hij drong de goedhartige oude dame de kamer uit, zag generaal Hathaway ondei de veraudaen geleidde liaar naar vader en ducliter. Het jonge meisje keerde zich spoedig om, en haren wandel- makker vau dien ochteud ziende naderen, trok zij de lip spotuchtig op, en bloosde allerbevalligsl. Sibbie! Wat waart ge nog eene onhandige coquette! Die kleine blos deed hel bloedtintelen in Kent Stralhden's hart, en zijne moeder dacht, dat mets ter wereld liever en beveiliger kon zijn dan de manier waarop zij baren vader introdu ceerde en Kent's begroeting hartelijk beant woordde. „Het doet mij genoegen u te zien, Mr. Stratli- deu. Onze vriend, Mr. Dinsmore heeft mij over u gesproken." „Ah! daar komt hij juist aau," vervolgde hij, toen die gentleman langzaam kwam aandrentelen. „Goeden morgen, Dinsmore! licht ge al ontlie ten? ik zie ge brengt uwe stadsgewoonten mede naar den zeekant." „Ja, als er een ding is, waar ik een hekel aan

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1