Nü. "3872. Maandag A°. 1872. 23 September. Feuilleton vau het Leidsch Dagblad". SIBYLLA'S HANDSCHRIFT. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per post3.85. Afzonderlyka Nommer»0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor lederen regelf0.15. Qrootere letten our de plaatsruimte die ly beslaan. Leiden, SI September. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de 2do luitenant G. P. Cheriex van het in structie batailjou in zijn rang en anciënniteit over geplaatst bij het 4de regiment infanterie met be stemming voor het 2de batailjou alhier. Naar wij vernemen is als concierge der loge la Verlu aangesteld de adjudaiit-ontlerpfticier der schutterij alhier, J.~ üaer. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgeuouien-vau 91 tot 113 vol wassen personen en vau 36 tut 47 kinderen. Aan de Zwem- en Bad-Inrichting Rhijnzigt zijn gedurende deze week 570 baden genomen. lu het begin van de volgende maand zullen uit de garnizoenen te 's-Hertogenbosch, Gorcum, Naarden en Willemstad de kaders en manschap pen van bet aldaur liggende 2de regiment vesting artillerie te Utrecht gedetacheerd worden, ten einde aan de verschillende cursussen deel te nemen. De lieer van Vloten geelt, in een vlugschrift getiteld: „De wuarheid iu zake B. C. J. Mossel- mans. Openlijk schrijven aan M. D. graat van Limburg Siiruni door Dr. .1. van Vloten," een uiteenzetting van de feilen, die tot het bekende rechtsgeding hebben aauleidiug gegeven, en een oordeel over de personen, die daarin handelend zijn opgetreden. O. a. bevat de brochure een brief, door den beer Mosselmans in 't voorjaar van 1870 aan den beer van Vluten gerichi, en waarvan de inhoud weinig in overeenstemming zou zijn met de gedragslijn, later door den genoemden predikant gevolgd. Ia verband met van de Regeering ontvangen voorschriften, zijn de voorwaarden van bevrach ting en charterpartij door de Nederlandsche Hau- deluiaatschappij gewijzigd, vermits de belading z.ch iu den vervolge voorloopig bepalen zal tot 250 in te nemen lasien aan koüie, ol wel aan koffie en tin, met eiken bodem voor rekening van den Staat. Daar de Nederlandsche Handelmaatschappij zich inlusscheu de vrijheid wenscht voor te behouden, de overblijvende ruimte in de schepen, hetzij met haar eigen goederen te beladen of cam quo op Java aan derden af te staau, zoo zijn de inschrij- viugbilletten door baar tweeledig ingericht, en noodigt zij mitsdien de reederijen uit, betzij voor beide rubriekeD, of voor een van beide iu te schrijven. Bevrachtingen van geheele scheeps- ruimte tvordeu uitzondering, en die van gedeelte lijke regel. Iu het eerste geval blijven de bestaaude charterpartijen van kracht, terwijl iu het tweede gewijzigde exemplaren iu werking treden. Bij de plechtige opening op heden van de ten toonstelling voor den landbouw te's-Graveuhage, samenvallende met het Ï5jarig bestaan der Holl. Maatschappij van Landbouw, komt men er als van zelf toe een blik te slaan op het gewicht van den landbouw zeiven. Wil men het door eenige cijfers gestaafd zien, men denke, dat van de 3,289,000 hectaren, de j geheele oppervlakte van Nederland, er 862,000 of 26 ten honderd bouwland zijn, en 1,212,000, of 37 ten honderd wei- en hooiland; alzoo 2,074,000 heet. of 63 ten honderd bouw-en weiland, waaruit de landbouwer, volgens bepaalde landbouw-stel- sels, zooveel voordeel zoekt te trekken als zijne kennis eu de hein ter beschikking staande hulp middelen veroorlooven." Men bedenke hoe de verschillende gronden, de vette klei-of magere zandgronden, met hunne vele schakeeringeD een verschillende behandeling en zorg eischen; voorts het aantal bijzondere teel ten, de warmoezerijen en booingaardeD, den veesta pel met al de bedrijven daarmede in verband staande, en men zal doordrongen zijn van dank je gens hen, die hier leiden en voorlichten en ar beiden. Van 1861 tot 1870 is de hoeveelheid hectaren bouwland, met granen en baudelsgewassen beteeld, toegenomen met 7,5 teD 100; die niet voederge wassen met 9 ten 100. In weerwil eau den ge- duchten schok der veeziekte, is de tariefswaarde van den veestapel van 1866 tot 1870 vermeerderd met 4 ten 100. De gemiddelde waarde der oog sten van 1866 tot 1870 is hooger geweest dan die van vroegere jaren. De geheele marktwaarde der voortbrengselen van den landbouw beliep in 1859 bij de 161, in 1808 197, in 1870 190 millioen gulden; wat de tariefwaarde betreft, deze was minder, eu wel in laatstgemeld jaar 122 millioen gulden. De oppervlakte der woeste gronden is van 1833 tot 1870 met 173,600 hectares verminderd; de in dijkingen en droogmakingen hebben daartoe ook veel bijgedragen. Sedert de welgeslaagde proeveD tot droogmaking met stoomwerktuigen, zijn deze in vele polders in gebruik, en zullen het veel meer Dog worden. Het getal stoomwerktuigen bij den eigenlijken bouw, of bij de bewerking van voortbrengselen van den landbouw is toenemende. De belangstelling iu de kennis voor de nieuwe werkwijzen der machines wordt algeineener. Voegen wij bij de reeds vermelde cijfers, dat de waarde van de larwe-opbrengst in 1870 ruim f 2014 millioen, die van de rogge bij de 26 mil lioen, haver 15, garst 10, aardappeleu ruim 16 millioen, en dat de veestapel io dat jaar u. a. bestond uit 252,000 paarden, 1,411,000 runderen en 900,000 schapen. Deze weinige feiten en cijfers zullen voldoende zijn om het gewicht van Neorlands landbouw eü veeteelt en de beteekenis van zijn feest van heden te doen begrij pen. Op Maandag 9 October a. s. zal te Gent de tweede algetueene vergadering worden gehouden van het Nederlandsch Tooneelverbond. Onder de pun- leD vau beschrijving komt voor een voorstel van het hoofd bestuur, om een besluit te nemen aan gaande de oprichting van een tooneelschn.il. Worden de pogingen om het noodige kapitaal byeen te krijgen met een gunstigen uitslag be kroond, dan zal het mogelijk zijn, reeds vóór de derde algemeene vergadering schikkingen te ma ken omtrent huur van een lokaal, benoeming van leeraren, enz., ten einde de school in het begin van het maatschappelijk jaar 18731874 te kun nen openstelleu. De voorloopige begrooiing van kosten der tooneelschool is, volgens de specifi ceering in de kosten, f 12,000. Voorts zal op deze vergadering ook besproken worden het al of niet wenschelijke om het tijdschrift, dat door het Tooneelverbond wordt uiigegeveu, in den vorm, waarin het lot dusver verscheen, te blijven voort zetten. De ongelukkige Alice Blanche Oswald, de En- gélsche gouvernante, van wier tragischen dood wij onlangs melding maakten is, vergezeld door eene talrijke menigte, te Londen begraven. De predikant Dr. Simpson heeft met eenige zijner vrienden de kosten der begrafenis bestreden. Een aantal dames, op het kerkhof aanwezig, strooiden bloemen 'op het graf en bevorderden eene in schrijving, om daarop een marmeren plaat te plaatsen. De predikant Roberts hield eene toe spraak bij het graf en deelde mede, dat de treu rige dood van Blanche Oswald het goede gevolg zou hebben, dat in Londen een stichtiDg zou tot stand kbtnen, waar vrouwen en meisjes, vreem delingen in Londen, een onderkomen kunnen vinden. De heeren Félix Voisin en d'Haussonville zijn iu Frankrijk van hun reis naar Nederland en België teruggekeerd, waarheen zij door de com missie van enquête naar het gevangenisstelsel ge zonden waren, om een onderzoek iu te 'stellen naar de werking van het cellulaire stelsél. In 'ïiun rapport coostateereo zij, dat in de beide door hen bezochte landen dat stelsel wordt toegepast, zonder die bezwaren te o tmoeten welke men er aan lbeschrijft. In Nederland wordt dat stel sel alleen toegepast op correctioneel v'erooideel- den, d. w. z. op gevangenisstraffen vau korten duur; terwijl er in België op meer doortastende wijze van gebruik wordt gemaakt. In België is onlangs bij wettelijke verordening 20 jaren dwang arbeid met 9 jaar en 10 maanden cellulaire straf gelijk gesteld. De bekende Nederlandsche reiziger op Mada gascar, de heer D. C. van Dam, is deze week in het vaderland teruggekomen en houdt zich thans te Scheveningen op. Zijn laatste reis duurde vijf jaren, gedurende weikeu tijd hij aan vele Enropeesche musea hoogst belangrijke natuurvoort brengselen vau het merkwaardige eiland heeft verzonden. Eene zeer prachtige collectie ging echter verloren bij een schipbreuk die de heer vau Dam op zijn tehuisreis leed en waarvau hij ter nauwerriood het leven afbracht. Toch redde hij bij die ramp nog een zeldzame tijgeruiarter, die thans, voor liet eerst levend in Europa, iu de Rutterdamsche Diergaarde prijkt. Door het bankiershuis Stern te Frankfort werd den 12den September een wissel van ruim twaalf millioen thaler betaald, die een zóó lange alloDge bad dat het ruime kantoorlokaal niet groot genoeg was om ze geheel uit te leggen. Deze buitenge wone lengte was veroorzaakt doordien de wissel 6000 thaler aan zegelrecht vereischte, en aange zien de hoogste zegelsleuipel niet meer dan 10 th. bedraagt, waren 600 zulke stempels noodig, die opgeplakt moesten worden. Volgens een correspondentie uit Munrhen aan de Augsburgsche Allgemeine Zeilung is er sprake van een plan der Jezuïeten, om hun orgaan Slim- men turn Maria-Laach, hetwelk '5000 abonnenten telt, naar Nederland over te brengen en het al daar, te beginnen 1 Januari 1873, Uitte geven in eene plaats, gelegen in de onmiddellijke nabijheid der Duitsche grenzen. Dé Minister van Financiën maakt aan de be langhebbenden bekend, dit gedurende de maan den October, November en Deöeuibér aaustaande, dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de Betaalmeesters in de arrondisse menten, de voldoening zal plaats hebben der iu de verschillende Grootboeken ingeschreven pen sioenen ten laste van den Staat, loopende over dé derde drie maanden van het jaar 1272. Z. M. heelt liet octrooi, verleend voor den tijd van 15 jaren, gerekend te zijn ingegaan 4 Sep tember 1867 aan O. M. Te9sie du Motay en C. R. Maréchal Jr., te'Metz, domicilie gekozen hebbende bij de heeren Vriesendorp en Gaade te's Graven- -hage, op de invoering in dit Rijk der uitviuding van eene nieuwe wijze van goedkoope voortbren ging in het groot van zuurstuf en waterstof, ver klaard te zijn vervallen. Z. M. heeft S. P. H. Noordendorp, secretaris der gemeeuie Rozenburg, herbenoemd als burgemees ter dier gemeente. Z. M. heeft R. A. Verploegh Chassé, secretaris der gemeente Vreeswijk, lief-benoemd als burge meester dier gemeente. U l TV IV li IV I_i A. IV I Amsterdam, 20 September. In eene gisteravond alhier gehouden vergadering van contractanten met de levensveizekeriug-maatschappij Nederland, bijeengeroepen duor den heer K. A. Korft', ter bespreking en bevestiging hunner belangen bij genoemde inrichting, is met 37 tegen 9 stemmen aangenomen een voorstel, om aan de directie der maatschappij eene missive te richten en haar uit te noodigen om, met hel liet oog op de onrust barende geruclileu in het algemeen ep de ongun stige resultaten der overleviiigskusseu in liet bij zonder, ten spoedigste eene vergadering van cun- tnictauten bijeen te roepen, ten einde, de bestaande spanning weg te nemen. Deze missive werd slaande de vergadering opgesteld en door de voorstemmers, voor zoover die loeu nog aauwezig waren, oriderleekend. (NAAR HBT ENGELSCH.) Met bewondering aanschouwde hij haar aan vallig gezicht en begon geheel io te stemmeu met haar vroolijken aard. „Alle goede dingen komen vandaar, is mij in mijne jeugd geleerd." „Daar zijn toch wel uitzonderingeu op," sprak zij met eenige beteekenis. „Huil belt gij over tot het sarcastische?" „Neen, Sirl inaar daar het ontbijt toch ad patres is, moesten wij, dunkt mij, maar naar huis gaan," zeide zij, hare hengels aan Toni gevende en op staande om te vertrekken. „Vergun mij, miss Hathaway, u een aDder ontbijt te zenden. Ik ga dadelijk naar het hotel. Gij ziet, ik ken uw naan. De mijne is Strathden en ik ben een vriend van Carol Dinsmore." „Het doet mij veel genoegen, een vriend vhh Mr. Dinsmore te ontmoeten. Maar bekommer u niet over dat ontbijt, bet is niet noodig daar zooveel moeite voor te maken; wij brachten het maar mee, uit vrees van ons lang op te houdeu eu te laat voor het ontbijt te komen." „Wilt gij mij vergunnen u behulpzaam te zijn V' „Ik vrees dat uwe manier van u aan te mel den juist geene aanbeveling is voor uwe geschikt heid daartoe," antwoordde zij spottend. „Ik bid u, vergeel uiijne onhandigheid. Ik ge loof, dat gij mij onhandig noeindet bij die gele genheid. Nu, als uwe andere woorden ook waar zijn, hoe gemakkelijk kan ik u dan op mijn rug door deu stroom dragen en dien stellen heuvel vermijden. Een hippopotamus is daartoe zeer goed in staat." „Heb ik u waarlijk zoo geuoeuid?" vroeg zij ;net verbazing. „Zonder twijfel 1" „Moet ik excuus vragen?" „Ja, ik vermeen, dat ge dit verplicht zijt, vol gens mijne opvatting van het code d'honneur." „Welnu dan, wilt gij zou goed zijn mij dat on behoorlijke woord te vergeven vroeg zij nederig. „Met alle genoegen 1" „Maar mag ik dan toch denken wat ik wil?" vervolgde zij lachend. En hem geen tijd latende om te antwoorden, zeide zij, met een blik op den steilen heuvelwand, die door zijn plotseliugen val nu nog moeilijker te beklimmen was„Daar kom ik nooit tegen op." Tom, die eerbiedig had staan luisteren, zeide nu „Als ge het goedvindt, iniss Sibyl, kan ik naar het hotel gaan om eeD touw te halen." „Neen, Torn, ik kan er gemakkelijk opkomen, maar ik vrees voor Mr. Strathden." i/O, miss Hathaway, nu zie ik dat ge waarlijk in twijfel trekt dat ik in slaat zou zijn u te hel pen. Kom, laat mij uwe* hand vasthouden, enden jongen met de bengels volgen. Hij zal wel vlug genoeg alleen kunnen klimmen; uw hond kan het mandje dragen. Nu zijn wij gereed. Verbeeld u nu, dat deze heuvel de hoogste top der Alpen is en wij louristen, die klimmen om roem te be halen." „Gij bezit een levendige verbeeldingskracht. Vooruit maar, Tom! Ala, Don! In plaats van touristen konden wij ons wel voorstellen eek hoorntjes te zijn." „Een fraaie combinatie een eekhoornljc eu een hippopotamus I" Onder vroolijk lachen begonnen zij hunne las tige klauterparlij. Het ging inderdaad niet gemakkelijk, dikwijls gleden zij uit, of slruikeldeu over losse steenen en aardkluiten, maar zij hielden vol eu bereikleu ten laatsie den top, waar zij eenige oogenhlikken uitrustten, om daarua deu tucht vuurt te zetten. „Vergunt uw vader u altijd om alleen te wan delen „Ja, waarom niet?" vroeg zij, met gefronsde wenkbrauwen. „O, er kon u iets overkomen, dieven hy voorbeeld „Dieven I Ik lach wat oin bandieten. Ik zou bijna weoschen door hen gevangen genomen te worden. Ik ben schrikkelijk romanesk." „Dat zal door den tijd wel overgaan," sprak hij uiet veel wijsheid. „Ge ineent als ik de kinderjurkjes en de bo terhammen ontgroeid beri?" „Neen, beoordeel mij niet verkeerd. Ik kan het niet uitstaan als men mij verkeerd verslaat." „Hui! En gij kuni niet velen, dat ineu u uit lacht. Wat behaagt u dan eigenlijk?" „Kleine meisjes," was zijn deftig antwoord. Zij maakte een bevallige buiging en schudde haar hoofd. „Werkelijk? hoe zonderlingl" Daarop wendde zij zich tot Toni, en begon een e reeks van vragen, die deze alle met zijn gewone vroolijkheid beantwoordde. Kent wandelde aan hare zijde, tussclieuueide

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1