I )0P; FT. 3871. A0. 1872. Zaterdag 21 September. mag, een{ tde pn t sierljj en en siekaij. en regi 'S. Dro; is bebs it Stooi f waaj oiet isteo LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 mundenƒ8.00. Franco por poit,8.85. Aüonderlgira Nommen,0.05. Deze Courant wordt dagelij met uitzondering van Zon- en Feestdag uitgegeven. PRIJS DK1I ADVKRTBNT1ICN. Voor bdnran regelF0.15. Qrootere letton near de plenteroimte die «tj beelaan. 1 Lelden, 20 September. vy blijven bij onze bewering, dat het eergis- door ons medegedeelde potsierlijke artikeltje er de populariteit van den heer Lyon voorkomt is oen klein Parijsch blaadje. Wij gelooven van hel Dagblad gaarne, dat het ook in de Presse voor* kwamdaar wij dit blad echter Diet lezen wisten dit uiet. Wij hebben het stukje voor de rari- uitgeknipt uit een klein blaadje, ontvangen. Dit het waarschijnlijk uit de Preste hebben over nemen. verigens vragen wij: wat doet het ter zake f het dwaze stukje in een grooter of kleiner blad voorkomt? Of liever: is bet nog niet onbe gri/pel.jker, dergelijke berichten aan te treffen in een blad „vau SSjarig roemrijk bestaan" dan in een centime-blaadje? Wordt ook b. v. helaas bij ons te lande niet nog meer notitie genomen van dó insinuatiën en ongerijmdheden lan het con servatieve orgaan der residentie dan van het Aoisterdainsche orgaau der Onwaarheid, de Atmodée kis naar gewoonte noemt het Haagsclie orgaan ons blad een voedsterling van sommige Leidsche Prolessoreu, niettegenstaande geen enkele Hoog- leera.r mot liet Leidsche Dagblad iets te maken Heli. Met bet Haagsche Dagblad is dit iets anders; weet van wieu bei de voedsterling is. Zou ;e ex-in unster veel eer aan zijn beseherineliug leveu aar wij vernemen heeft de heer J. O. O. Evers alhier zijn ontslag gevraagd als hoogleeraar in de medicijnen. 'Aan het bureau van den Kolonel garnizoens commandant alhier is aanbesteed de levering van hK beuoodigde legstroo voor de troepeu in dit garnizoen vso ai i November 1 oiz tui» eu niet 31 October 1873. Daarvoor waren vijf iuschrij- viogeu ingekomen, de minste was de heer P van heek alhier voor 23 de 1000 kilo. Aan onze openbare Bewaarscholen heelt weder eene belangrijke promotie plaats, ten gevolge van de benoeming van Mej. J- C. Hoogendoorn tot hoofdonderwijzeres to Zwolle, E. A. vaudeuBiee lot hoofdonderwijzeres te Katwijk-binnen en J. Capteijn tot hoofdonderwijzeres te Kat wijk-aan-zee. Wij vestigen op du verblijdend verschijusel de aandacht van aankomende jonge dochters, die een nuttigen en eervollen wetkkring zoekeu. De opper-cereuiouiemeester maakt in de Staats courant bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, liet Hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. M. den Koning vau Zweden eu Noorwegen, voor deu tijd van zes dagen halven rouw en drie weken lichten rouw, ingaande op heden. De coui missie belast met het afneuieu der exa mens als hulpapotheker heeft in hare zitting van 18 September de bevoegdheid als zooJanig ver leend aan de heereu N. F. Reijst, P. Houtzager Jz., T. E. vau Dijk eu H. D. Kruseman. De zittingen der beide commissiën, zoowel voor het examen vau hulpapotheker als voor dal van apotheker, zijn thans geëindigd. Het stoomschip Prins Hendrik, kapitein Hendriks, is Woensdag-avond Ie elf uur te Suez aangeko men en gistermorgen te acht uur het Kanaal in gegaan. Vau de passagiers ontving de directie der Stoomvaart-Maatschappij Nederland het vol gend telegram: Suez, 19 September (9.40 uur des ochtends). De oudergeteekendeu, passagiers aan boord van de Prins Hendrik, verheugen zich te kunnen mede- deelen, dat zij, na een zeer snelle en aangename reis alhier zjjn aangekomen. I Vóór ecnigen lijd meldde de Dordsche Courant, dat de uulangs te Londeu gehouden suiker-con- Ifereutie tot geen gevolgen had geleid. Dit is waar, in zooverre dat het beginsel van werken onder toezicht, door de Engelsche commissarissen voorgesteld, niet is aangenomen. Men heeft wel erkend, dat het tegenwoordig toegepaste typen- Btel8el geen bevredigende resultaten oplevert, eu dat het systeem van werken in entrepot uau zekerheid grenzende uitkomsten zou verschaffen, maar de bezwareo, daaraan verbonden, zijn zoo overwegend, dat het geneesmiddel legen het be staand kwaad oueindig veel erger is dan het ku aad zelf. De werkzaamheden der conferentie zijn echter niet geheel onvruchtbaar geweest. Om eenigszins te voorzien in de gebreken, welke de onderviu ding aan den dag beeft gebracht, zijn door de gedelegeerde commissarissen de volgende bepa lingen vastgesteld De reudementen van de derde eu vierde klasse, vermeld bij art. 1 van de conventie van 8 No vember 1864, zijn gebracht van 80 op 82 en van 67 op 70 pCt. De suikers, die wegens hun suikergehalte be hooren in eene andere klasse dan die waarin ze volgens haar kleur zoudeQ wordeo gerangschikt, zullen voortaan komen in de klasse, waartoe ze volgens haar suikergehalte behooren. Dit suikergehalte zal worden bepaald hetzij door sacharimetrie of analyse, volgens de regels, gemeenschappelijk voor de contracteerende par tijen vast te stellen. Het rendement der beetworlelsuikers bij abon nement is bepaald op 1600 grammen per hecto liter en per graad van dichtheid. Vóór 1 Januari 1873 zal de Frausche regeering eeu juiste verhouding brengen tusscheu de con- sumptieiechten op de suiker9 eu de rendementen vastgesteld voor deu uitvoer. De duur der conventie van 1864 metde daarin aangebrachte wijzigingen wordt inet 2 jaren verlengd. Ds. Mees uit Bareudrecht meldt aan de N. H. Cl. omtrent de Hollandsche Gemeente te Londen: Daar ik zelf hen uitgenoodigd in October 3 of 4 beurten aldaar te vervullen, ben ik in de gele genheid en heb ik er belang bij uw bericht te rectiffceeren. De predikant is ongesteld, maar het is een ongesteldheid, die reeds sedert eenige jaren des winters ta.rmrkaAri,t. niet vacant, daar Ds. Gehle zouiers zelf in den dienst voorziet. Ook is het onbekend of het zijn voornemen is, zijn emeritaat aan te vragen. Ge durende de wintermaanden worden eenige pre dikanten uitgenoodigd tegen billijke vergoeding den dienst in zijne plaats waar te nemen, ieder telkens voor niet minder dan 3 weken. J. L. Rodijk, oud 51 jaren, straatmuzikant eu stoelenmaker, had in den avond van 30 Juni jl. de kennis te Dinxperlo door zijne muzikale ta lenten opgeluisterd, bijgestaan door eene vrouw met wie hij leefde en die „de centen" ophaalde. Naar het schijnt was echter eeu goed deel dier centen door haar aan jenever verbruikt, ten min ste zij sliep haar roes dien nacht op de publieke straat uit, aanvankelijk in goede harmonie inet Rodijk, die zich naast haar had nedergevleid. Was het een kwade droom, die hem tot andere gedachten bracht? of had hij alleen de bedoeling zijne vrouw spoedig uit den slaap te wekken? Wij weten het niet; dit is zeker dat eenige voor bijgangers in den vroegen morgen zagen dat Rodijk zijne gezellin op zeer ruwe wijze behan delde, haar eerst inet de vuisten op hel hoolil sloeg, ja haar daarna met zijne van goede schoe nen voorziene voeten op het hoofd trapte. De vrouw, hevig bloedende opgenomen, was 6 weken later nog niet in staat haar gewoon werk te ver richten. Het was voor deze mishandeling dm Ro dijk op 21 Aug. jl. voor de rechtbank te Zuilen terechtstond de rechtbank vond, niettegenstaande zijne pertinente ontkentenis van de hem ten lusie gelegde feiten, hel bewijs zijner schuld aan moed willige mishandeling en verwonding bewezen eu veroordeelde hem lot gevangeoisstraf van achttien maanden en een boete van/8, subsidiair2 dagen. De rechtbank verklaarde echter niet bewezei de hein ten laste gelegde verzwarende omstan digheid, dat al uit de verwonding eene ziekte of belelsel om te werken van langer dan 20 dagen was ont9laan en sprak hem daarvan vrij. Toch voelde beklaagde zich met dat vonnis bezwaard, zoodat hij jl. Diüsdag voor het Hof alhier teiecln stond als appelaut van voormeld vonnis. De gi- tuige werden niet opnieuw gehoord. Beklaagde herhaalde zijne pertinente ontkentenis, bewerende dat de in eersten aanleg gehoorde getuigeo uiet geloofwaardig waren hij toonde zich min of meer verontwaardigdigd dat men hem in staat achtte die vrouw te mishandelen, die voor hem, gelijk hij met eenige overtuiging beweerde, „zoo'n heer lijke, kostelijke vrouw was, zoo knap van lijf en leden." De advocaat-generaal dacht miuder gunstig over de zaak. Hij loonde aan 1'. dat het vonnis wegens brekkigen vorm moest worden vernietigd; 2'. t wel bewezen was de verzwarende omstan- ;heid van welke de rechtbank hem vrijsprak; dat, hetgeen in eersten aanleg niet was ge- iken, de beklaagde reeds vroeger tot gevange- straf van 3 jaren veroordeeld was geweest, t welke laatste verzwarende omstandigheid hij m dan ook opmerkzaam maakte. Hij vroeg dus vnietiging van het vonnis, aanvulling der quali- htie en veroordeeling tot 5 jaren gevangenis taf. Het Hof handhaafde echter, met verbetering n den vorm en aanvulling der qualificatie wat recidive betrof, het vonnis van Zutfen, zich <arbij uiet overtuigd verklarende dat de lang- crige ziekte der vrouw het gevolg was geweest tn de ondergane mishandeling. ArnhCl.) »e Rosendaalsche Greniuiet neemt uit het Han- \tblad van Antwerpen het volgende over: „Er zijn diplomatieke nota's gewisseld tusschen ht gouvernement van Nederland en dat van Ber- lp, betrekkelijk de verleende gaèt'vrijbeid aan d< Jezuïeten. Verscheidene adëllijke lamiliën van Luibui'g en Gelderland hebben hun kasteelen te beschikking van de uit Duitschlaud verjaagde Jtzuïeten gesteld, waarover zich von Bismarck egerde. Hij heeft hierover vertoogen naar den Hiag gezonden eu de correspondentie is met eeu d eigende nota geëindigd, dat het Nederlandsch goivernement zich verplicht vond aau de wet van den sterkste toe te geven. De Nederlandsche adel heeft bevel ontvangen, de gastvrijheid aan de Ditlsche Jezuïeten te weigeren." L'Ami du Limbourg deelt een dergelijk bericht mede, overgenomen uit den te Luik verschijnen- deu Courrier ie la Meute. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het pro vinciaal gerechtshof in Utrecht Mr. A. R. van Bel, thans president der arrondissements-reclitbank te Amersfoort. D isl TT:.t. jL!z JJ LV- ven, dat ook op de fabriek vau de heereu Schol len en C". de arbeiders het werk hebben gestaakt, zoudut nu ongeveer 800 mannen zonder werk zijn. De fabrikanten weigeren voorloopig alle loousverhoogiug. Er heerscht te Brussel eene groote spanning iusscben de bierbrouwers en de bierhuishouders. De brouwers willen den prijs vau de faro en het lambiek opslaan, omdat de steenkolen zoo duur zijn geworden. De bierhuishouders protes- teereu hiertegen ten ernstigste; zij beweeren dat de eischen der brouwers overdreven zijn, dat zij den prijs van een glas bier niet kunuen verhoo- gen, dat zij zelfs geen kleinere glazen kuuneo geven. De toestand is zeer gespannen en men wil dat eenige der voornaamste bierhuishouders de handen iu elkander zullen slaan, om voorge- zaïneulijke rekening eene brouwerij op te rich ten en te drijven. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Ziken zal aanslaauden Zaterdag 24 dezer niet plaats hebben. De luitenants-ter-zee der 2de klasse F. J. Beek man en A F. J. Frackers, dienende aan boord Zr. Ms. schi'oefstoomschip het Loc, worden met den SOsten September aanstaande op non-activi teit gesteld en met den lsten October daaraan volgende vervangen door de luilenauts-ter-zee 2de klasse D. J. W. A. G. Coops eu A E. Arkenbout Schokker; terwijl de luitenant-ter-zee der 2de klasse H. O. Feith met laatstgemelden datum ge plaatst wordt aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil. Z. M. beeft tot voorzitter van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal, voor liet tijdperk der tegen woordige zitting, benoemd Mr. W. 11. Dullert, lid dier Kamer. Z. M. heeft de benoeming van J. Th. F. Hugue- iiin, burgemeester van Haielle, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Z. M. heeft aan J. Pi ins, ouder dankbetuiging vuur de duur hein bewezen langdurige diensten, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als auditeur bij deu schuttersraad der dd. schutterij te Zaan dam, en als zoodanig benoemd Mr. W. Jager Geerltngs. Z. M. beeft bij de ruslende schutterijen in Zuid- Holland, op ziju verzoek, eervol ontslag verleeDd aau W. G. J. Verwey, als lsten luit.-adjudant bij bet 10de bataljon; bij het 10de bat., staf, benoemd tot lsten luit-adjudant D. O. ter Veer, thaDs 2de luiL bij de 2de coinpaguie; 2de compagnie, tot 2deu luit. F. A. Lindeman, thans schutter. BINNENLAND. Nieuwkdiep, 18 September. Aau boord vau het hier ter reede liggende Amerikaansche oorlogs stoomschip Wachusett, gisternacht van Gl ückstadt hier aangekomen, bevond zich de admiraal der vloot, die wegens den te grooten diepgang van zijn schip op de Wachusett is overgekomen, om van hier over land naar Brest te reizenheden avond of morgen vertrekt bedoelde oorlogscorvet Daar Brest. Evenals van het vorige Ainerikaansch oorlogsschip, ziet men ook van deze corvet nie mand der equipage aan den walvoorzichtigheids halve laat men niet passagieren, omdat, zooals nieu ons verzekert, van de Brooklijn te Gravesend meer dan honderd man „op straat" zijn gegaan. 's-Gkavenhaoe, 19 September. De laudbouwlëes- teu beloven veel. Het terrein biedl eeu groote ruunte aau voor de tentoonstelling en de feestcommissie heeft alle eer, zoo doelmatig en smaakvol alles te hebben ingericht. Men druk in de weer uiet uitpakken, sorteereu, uitstallen van producten en 't opstellen en in orde brengen der landbouw werktuigen, die voor een groot deel ook internatio naal zijn. Engeland schijnt zijn grootste contingent te hebben geleverd. VaD de firma Marshall Sons and Co. limited te Gainsborough, waarvau do heereu Landré en Glinderinan te Amsterdam representanten zijn, zagen wij reeds in werking een vernultig gecombineerd dorschwerktuig, door eene locomobile in werking gebracht. Üp dat werktuig, dat veel heeft van een grooten wagen, •vnrrten de aren gelegd en in een oogenblik zijn alle graaukorrels uitgeworpen, en in ÜDneu zak ken opgevangen. Een dergelijk werktuig, door twee paarden in beweging gebrachi, beeft insge lijks teu doel iu een korten tijd te dorschen zon der iet9 ie laien verloren gaan. Dit werktuig is van de firma wed. J. G Massé en Zoon te Goes. Door die firma, vertegeowoordigende het huis Smyth and Sons te Peasendal, zijn ook geëxpo neerd een aaDtal zaaimachines van eene nieuwe constructie, dienende oui guauo of kunstmest zoo wel als granen te zaaien, ook beetwortel- en an dere fijne zaden. Beide gemeldefirma'seu verdorde firma's Woods, Cocksedge and Warmer te Strooniarket, Boeke en Huidekoper te Groningen, J. Peignat, C\ te Amsterdam en Voorbeytel C. te Bergen- opi-Zoom hebbeu een groot aantal voorwerpen ingezonden. Het Malieveld is als iu een luin her schapen. In het middelvak, tusschen gewassen, struiken, heesters, bloemen, land (jou w-producten, vee en pluimgedierte, zijn verschillende bloein- perkeu aangelegd. Het hoofd-gebouw der tentoon stelling, de breedte van het geheele Malievuld beslaande en zeer diep loupende, heeft op liet frontespies trofeesgewijs de verschillende attribu ten van deu landbouw, is vau buiten getooid ■net de uaiiouale eu oranjevlaggeu, eu op ver schillende punten geflankeerd inet de wapens der Nederlandsche steden. Vau binnen ziju de wanden met vlaggedoek gedrapeerd en zijn weer andere wapenschilden aangebracht, lot van het kieinsie. plaatsje dat zijn aandeel leverde. De zaal is ruim eu het oog zal er aaugenaam rusten op de tallo jze voorwerpen, die er zullen worden ten toongesteld. Aan den ingang van het terrein zijn twee kolossale pyramides aangebracht, vau teen- en mandeuwerk, tusschen welke een groote mand als luster hangt. In het middelvak heeft inen een muziektempel eu de noodige verver- schiugsplaatsen, zoodal de bezoeker zich op eeu veelzijdig genot kan vooi bereiden legen de aan staanden Zalerdag te openen tentoonstellling, waar- toe een aantal personen en corporatiën, zoowel In als buiten de residentie, zijn lutgenoodigd. Wal de lesliviteileu aangaat, welke bij deze gelegenheid iu 's-Dravenhage zullen worden ge houden wij behoeven slechts te vermelden, dat men reeds druk bezig is met opslaan van het circus Carré, Basc.b' Cagliostro-theater en de salon de salon van Lyon, aan welks eigenaar men het lokaal heeft afgestaan, dat bij het Aprilfeest le Brielle dienst deed, en ook bij nationale feesten in hel geWult is. In het circus Carré zal reeds Zaterdag eene voorstelling worden gegeven, terwijl hel tooueel- gezelscbap van den heer Valois Zondag-avond

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1