van den Minister van Justitie, op Woensdag den 25sten September 1872, des middags te twaalf uren, in het Huis van Arrest te LeideD, in het openbaar Aanbesteden de levering der benoodigdheden tot onderhoud en verpleging der Gevangenen, in de Gevange nissen onder haar beheer gesteld, voor het jaar 1878, bestaande in: Aardappelen, Rund-en Kalfs- vleeseh zonder beenen, Rundvet, Boter, Gort, Rijst, Goene Erwten, Groenten, Zout, Peper, Azijn, Patent- en Raapolie, Petroleum, Kaarsen, Groene, Scheer- en Witte Zeep, Bruine Suiker, Siroop, Koffieboonen, Cichorei, Zoete en Karnemelk, Roode en Witte Wijn, Princesse-Bier, Kunstasch, Ligstroo, Zand, Steenkolen, Smeekolen, Gas-Cnke, Lange en Korte Turf, Hei- en Berkenrijs voor Bezems. Voorts eenige Bureaubehoeften, als: Schrijfpapier, 1ste, 2de en Srle soort, Groot en Klein Mediaan, Cardoes, Couvert- en Postpapier, Stalen Pennen en Potlooden. Wijders de benoodigde Leermiddelen en Teeken behoeften voor het onderwijs der Gevangenen in het Huis van Militaire Detentie, gedurende het jaar 1873, bestaande inSchrijfcahiers, Gelijnd en Ongelijnd, Stalen Pennen, Inkt, Teekenpapier, Papier sans Fin, Cardoespapier, Stroobordpapier, Griffels, Leien, Wit en Zwart Krijt, Potlooden, Gomelastiek, Scbakellijm, Pennehouders, alsmede eene partij Boeken. De Amsterdamsche sub-commissie voor hit op te richten Thorbecke-inonuinent heeft zich per circulaire tot de iugezeteucu der hoofdstad gewend, met een opwekkend woord tot deelneming aan het vroeger ontworpen plan om aan Thorbecke's nagedachtenis eene blijvende hulde te brengen. Door den Raad der gemeente Asseu is onder nadere goedkeuring des miuisters aan den beer Beins, docent in de wiskunde aan het gymnasium, tegen 1 December eervol ontslag verleend, en het onderwijs voorloopig opgedragen aan den heer B. J. van der Ploeg, doctorandus in de philosophic te Leiden. Met het oog op de plannen, om Scheveniugen tot een zeehaven te uiaken en er een spoorweg heen te leggen, bestaat aldaar het plan om een verzoek aan de regeering te richten om tot afzon derlijke gemeente te worden verheven. Door de kamer van Koophandel en Fabrieken te Winschoten is een adres gericht aan den Minis ter van Financiën, houdende verzoek tot afschaf fing van de patentwet. Raar men zegt, zal een kapitein, die in het kamp bij Milligen een soldaat in de wacht krom- gesloten heeft, voor een krijgsraad worden ge roepen. Vad.) Maandag 16 dezer had te Almelo de schutters raad zitting, bestaande uit deheerenvan Delden, kapitein, de Menthon Bake, tungeerende 1ste luitenant, Bruist, 2de luitenant, Mokkelencate, sergeant, Miiller, korporaal, en Betlem, schutter. Deze zitting was belegd om hen terecht te doen staan, die bij gelegenheid der volksoploopen hun plicht ais schutter verwaarloosd hadden. Gedeel telijk waren zij niet opgekomen op het slaan van alarm; gedeeltelijk hadden zij de gelederen ver laten zonder verlof. Onder de laatste rubriek vielen de sergeant Overweg en de schutters Kramer en Hammink, van welke Overweg en Hammiuk het bewijs leverden, dat zij den ver wonden schutter Scholten te huis hadden ge bracht en toen door deu volksoploop voor de deur verhinderd waren weer terug te komen. De au diteur bij den schuttersraad, Mr. Engels, requi- reerde dan ook eene geringe geldboete; terwijl hij tegen deu schutter Kramer, die bekende zon der aanleiding zijn post verlaten to heooeu, vor derde dat deze zou worden veroordeeld tot weg zending uit de schutterij en belaliug eener boete, die, oij wijze van contributie, over zijnen nog overigen diensttijd jaarlijks f 150 zou bedragen. Van hen die in het geheel niet opgekomen waren, bewezen enkelen, dat zij reeds vóór den dug van het oproer de stad zonder verlof van den comman dant verlaten haddeutegen hen werd een geringe geldboete geëischt; tegen de overige schutters een j zvvaregeldboeteeu legenden korporaal B. ten Brug- gencate Gz. eene boete van 1"0 met degradatie tot gewoon schutter. (Tw. Cl.) Aangaande de hervatting der werkzaamheden in I de fabriel^pau Pflug te Berlijn verneemt men, dat aldaar, 554 man weder aan 't werk waren gegaan, j De smeden en draaiers waren tot nog toe verhinderd terug te komen, doordien de overige werklieden,die de arbeidstaking wilden voortzetten, hen met zware bedreigingen hadden teruggehouden, waarom dan ook velen iu hechtenis zijn genomen. Daar ech ter het werk in de fabriek met geregeld kan wor- f den voortgezet, zoolang de werkzaamheden bij f verschillende afdeelingen stilstaan, heeft de hoofd directeur bekend gemaakt, dat iudien er aan- staandeu Donderdag in de suiederijën, draaie rijen enz. geen voldoend aantal werklieden aan wezig is om den arbeid geregeld voort te zetten, de fabriek Vrijdag definitief zal worden gesloten en de maatschappij tot liquidatie zal overgaan. Met ingang van den 20sten dezer wordt het tijdelijke telegraafkantoor te Soestdijk, voor den duur van het hofverblijf, met beperkten dagdienst heropend. Door den Minister van Financiën zijn, na af gelegd vergelijkend examen, benoemd tot adspi rant-landmeter bij het kadaster de heeren: J. F. H. Meijer, van 's-Gravenhage; K. P. J. Oer- der, van Rotterdam, P. U. J. Modderman, van Groningen; S. A. Spaar water en P. Stllevis, van 's-Gravenhage; F. G. Stuckie, van Alkmaar; J. E. Hemmes, van Assen; A. A. G. J. Soutendijk, van Tiel; J. A. Bongenaar en F. P. M. Baetens, van Breda. Door den Minister van Marine zijn, met den lsten October aanstaande, benoemd tot studeot voor den militairen geneeskundigen dienst bij de zeemacht, de jongelingen J. C. T. Bast, W. Blaak- hert, W. Meyboom en J. A. Wijnhof. Z. M. heeft aan Mr. C. W. Anient, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Oldeberkóop. BINNENLAND. Amsterdam, 18 September. Gisteren en eergis teren heeft de tweede verificatie van schuldeischers plaats gehad in het faillissement der O.-l. Maat schappij van Administratie en Lijfrente. Na den afloop hiervan werd bij monde van Mr. Den Tex, voorzittend commissaris der Maatschappij, een ontwerp liquidatie-accuord aangeboden. Dit ac- coord beoogt liquidatie onder toezicht vau zes Commissarissen, waarvan drie reeds zijn benoemd door de aandeelhouders (Mr. den Tex, A. van Hoboken en W. K. F. Matthes) en de overige drie aangewezen zullen worden door de credi teuren. Als liquidateoren zullen fungeereu de heeren jhr. van Berenstein en J. Seelig, vroeger directeuren des Maatschappij en thans mede-cu ratoren. Volgens dit voorstel zullen de activa en verder bij liquidatie te verkrijgen baten aan de schuldeischers uitgedeeld worden tot 40 percent. Wat verder beschikbaar wordt, wordt gedeeld tusscheo de aandeelhouders voor en de schuld eischers voor y. Na de voorlezing vau dit ont werp kondigde de heer Mr. van Bosse jr. uit 's-Gravenhage eeuige amendementen aan, die teraiijnbepalingeu en uitvoering betreffen. De heer Carstens, mede uil 's-Gravenhage, verlangde, dat alvorens het accoord in beraadslaging kwam, curatoren verslag zouden doen van den stand der zaken. Btj monde van de curatoren Mrs. Mol ster, Philips en van Nierop werden hierop me- dedeelingeo gedaan. De heer Philips gaf een over zicht van de financieele baten en lasten, zooals die op dit oogenblik waren te constaieereu. De heer vau Nierop deelde mede, dat het verslag, uitgebracht iu de vergadering van aaudeelhou- ders, thans ter perse lag en ook voor de credi teuren zou verkrijgbaar zijn; voorts dal de heer van Hemert, oud-bestuurder in Indië, in een ver gadering van schuldeischers aldaar bij notarieel procesverbaal had lateu aanbieden een vrijwil lige bijdrage van f 250,000 ten behoeve van de- positarissen en geadministreerden, iudien het accoord werd aaugenomen. Na eenige beraadslaging, werd die over het accoord uitgesteld tot 20 Januari e. k. Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot van den diepbetreurden heer W. H. Suringar aanstaanden Zaterdag worden ter aarde besteld op de kolonie Nederlandsch Mettray bij Zulten. Het prov. gerechtshof alhier hoorde heden 29 getuigen in de zaak tegen J. Slok eu J. H. Kas pers, uit Edaui, beschuldigd van moedwillige brandstichting met gevaar voor menschenlevens. In hel geheel zijn thans tot biertoe 47 getuigen gehoord. Vrijdagochtend zal de zitting worden voortgezet met het hoeren van nog 10 getuigen. Op de prijsvraag, uitgeschreven door het Amsterdamsche comité van het Roode Kruis, omtrent de uoodige maatregelen tot ziekenver pleging bij het bezetten en verdedigen van de Amsterdamsche linie, was één antwoord inge komen. Uit het geopende naambriefje werd als schrjver der verhandeling bekend de heer 11. A. Zegers, officier-vau-gezoudhein 2de klasse, iu garnizoen alhier. Dordrecht, 18 September. Bij dt- veiltiezing van gemachtigden in het Kiescollege der Neder- duitsche Hervormde gemeente alhier heelt de caiididaleniijst der rechtzinnige kiesvereeniging met ongeveer 100 stemmen meerderheid gezege vierd. Brielle, 18 September. De uitslag der gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeen teraad is, dat van de 138 uitgebrachte geldige stemmen de heer Pronk er 77 en de heer J. Ver woerd er 59 verkreeg, zoodat de heer D. Pronk is gekozen. Aarlanderveen, 17 September. Door Burge meester en Wethouders werd heden in het Ge meentehuis alhier aanbesteed: Het maken van eeuen grintweg in deze gemeeute van de kei straat, aan de lage zijde, over Alphen, langs deu lagcu Rijndijk, tot aan de Bruggestraat ieZwuiit- uierdam. Laagste inschrijvers waren de heeren A. C. Verploeg, te Woubrugge en A. G. den Boesterd, te Waardenburg, voor f 8,900. Aan deze is het werk gegund. Schoonhoven, 17 September. Heden hebben zich 8 jongelingen aangemeld, om geplaatst te worden bij de artillerie-instructiecompagnie alhier; zij hebben allen aan de vereischteu voldaan en zijn in dien3t gesteld. Morgen verwacht men nou e nige jongelingen. Utrecht, 18 September. Gisteren is alhier dooi de pastoors der Roomsch-Katliolieke gemeente aanbesteed: het bouwen van zestien woningen voor den arbeidenden stand, naar de planne.i van den architect A. G Tollenaar; de minste inschrij ver van de 16 was de heer A. W. Vermeulen, voor de som van f 10,397. Het doel is, om tergemoetkoming van de min vermogenden deze woningen tegen een merkelijk minderen dan den gewonen huurprijs te laten bewonen. Nieuw-Appelscha, 18 September. Eergisteren had hier het volgend ongeluk plaats: Drie kin- deren van een arbeider waren /ouder opzicht in huis, daar de ouders naar 't veld moesten om te werken. Een der kinderen, 4 jaar oud, waagde zich te dicht bij het vuur, zoodat de kleederen vuur vatten, en de kleine geheel met brandwon den overdekt werd. Er bestaat weinig hoop dat het kind in 't leven zal blijven. Arnhem, 18 September. J. v. D., die uien meende dat verdronken was, daar hij verdwenen was na met twee zijner kindereu naar den Rijn te zijn geloopen en beiden in het water te hebben ge worpen, is in leven en thans uit Pruisen her waarts overgebracht. Gelijk men weet is een der kinderen verdronken en te Wageningeu opge- vischt, terwijl het andere zich nog heeft kunnen redden. Harderwijk, 17 September. Op den éden Oc tober a. s. moet in 't Nieuwediep, aan boord van hel via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Print van Oranje, gezagvoerder E. W. Fabricius, overgaan een detachement, sterk 100 militairen, waaronder 5 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden kapitein der infanterie H. J. Boonk, en het inedegeleide van de 2de luitenants der artillerie A, M. Hoedt en B. J. Meusiug. Met dienzelfden bodem, doch niet in desamen- stelling van het detachement begrepen, zal tevens naar Java vertrekken de voor deu dienst in Ne- derlandsch-lndië bestemde 2de luitenant-kwartier, meester C. H. W. Boers. De dezer dagen uit Nederlandse!) Indië, waar hij gedetacheerd is geweest, teruggekeerde 1ste luitenant der infanterie M. G. W. A. Schumann is door den Minister van Oorlog weder bij het leger hier te lande, eu wel bij 't 2de regiment infanterie ingedeeld. Zutfen, 18 September. Door zes heeren alhier is het plan gevormd, om te dezer plaatse een vulksgaarkeukeo op te richten. Het kapitaal is geraamd op f 10,000 en zal worden verdeeld in aandeelen van 50. Reeds is een geschikt huis, midden in de stad gelegen, aangekocht, zoodat uien zich vleit nog vóór den winter deze nuttige inrichting in werking te zien treden. Zwolle, 17 September. Dezer dagen is voor de Arroniiisseiueuts-Rt.chtoauk te Amsterdam be handeld de zaak >sn het gemeentebestuur van Hattein, contra du Centraat-Spoorweg maatschappij wegens het uiet ophouden van alle treinen aan het station Hattem. De Rechtbank moet hebben uitgemaakt, dat de Maatschappij hiertoe niet ver plicht was. Middelburg, 17 September. Men verneemt, dat de regelings-cominis3ie van het Xllde Neder), taal- en letterkundig Congres voornemens is, me vrouw Kleine(tartman te Amsterdam een gou den armband aan te bieden, voor tiare belang- looze medewerking aan de op den 3den Septem ber 11. gehoudeu letterkundige bijeenkomst vud genoemd Congres. 's-Hertogenbosch, 17 September. Gisteravond werd alhier ter algeuieene vergadering van het Departement 's-Herlogenbosch, der Maatschappij stol Nut van 't Algemeen," aan den bijna SOjari- gon oud-strijder van Waterloo, J. Borchhoreii al hier 'ie grnote zilveren medaille der Maatschappij uitgereikt, als belóouiug voor zijn moedig gedrag bij het redden van een drenkeling. 's-I1ertogenbo;ch, 18 Soptèmber. Het departe ment 's-Bertogenbosch der Aiaalscbappij tot Nut van 't Algemeen, beeft op voorstel vau het lid d' u lieer G. Bosch, besloten alhier op te richten eene hulp of voorschot tank, waarbij kleine werk- nazen eu neringdoenden tegen eene matige ïcuie vau 4 a 4% pCt. voorschotten ter concurrentie van I 20U zullen kunnen verkrijgen, onder ver plichting tot aflossing in veertig wekelijksche termijnen. KOLONIRN. BATAVIA, 14 Augustus. Aan het N. Bat. Handelsblad is hel volgende ontleend De berichten uit Deli zijn van weinig belang. In de Javasche Ct van 9 dezer leest mei. I In een nader rapport uit Deli van 15 j(l wordt medegedeeld, dat door den expeditie.1 maudaiit, den luitenant-kolonel vou Hombtl die op den 12den te voren te Soenggal aankul na overleg met den assistent-resident van Sul deu sultan van Deli, eene plaats was uitgekB tot het bouwen van een versterking, waj men onverwijld is begonnen te arbeiden. Bij voortduring waren verschillende dettM meuten gedetacheerd op de omliggende plauitl terwijl de omtrek door patrouilles werd cl kruist. Op 15 Juli was nog geen nader geia voorgevallen. Naar wij vernemen, heelt Z.-Exc. de Gotl neur-Generaal den legercommandant opgedrj aan het expeditie-corps zijne bijzondere tevrcB heid te betuigen over heigeen verricht «I meer speciaal aan den kapitein Koops enl luitenant Ponstijn. Z.-Exc. de legercommandant is den 6dena[n van eene inspectie-reis over Sumatra teruggektl De inspecteur-generaal van financiën bet! zich iü de Vorstenlanden. Te Soerabaija is het Gouvernements-stooinsï Boni te water gelaten. Men maakt hier toebereidselen om Z. K| grootvorst Alexis feestelijk te ontvangen. Heif, stip der komst van den prins is nog Diet bek: De in- en uitgaande rechten op Java en i dura hebben in de uiaand Juni jl. werkelijl gebracht f 545,763,44, hetgeen met de 5 veil maanden bedraagt 2,851,488,68 of f 520,4'' meer dan in hetzelfde tijdvak van 1871 f 141,004,63 meer dan in 1871. De opbrengst van den spoorweg Samart Vorstenlandea over de maand Mei jLis gevvtl f 70,537,62 en die van den spoorweg Bah Buitenzorg f 3,909,61. Op Sumatra's kusten hebben vrij hevige I men gewoed. De hoofdofficier, die tijdens de vlucht vaal ter dood veroordeelden officier Hagen, tijde! met de betrekking van militair couimaudaotl last was, is te Batavia ontboden om zich trent die zaak te rechtvaardigen. 13 Augustus. Eerlang zal door de firma Let» en Co. alhier een machinale brood en ineelfabr» in werking gebracht worden. Van allerlei soorten brood, van het fijnste» gewoon Hollandsch roggebrood, zal de fa.brp dagelijks ongeveer 6000 kilo's kunnen leverei De firma heeft connectiën iu HoDgartje, Austril en Nederland aangeknoopt oui de meest uit! kende tarwe en rogge te bekomen. Het geheele kolossale etablissement, dat, ee maal geheel voltooid, der bezichtiging overwatl zal zijn, wordt door stoomkracht iu bevve» gehouden; de machines zullen 25 paardekn hebben. Soerabaia, 8 Augustus. Dezer dagen is w| gebleken, welke vreeselijke onheilen de den lander aangeboreu wraakzucht kan ten gen hebben. De gezagvoerder van een der stoom/ pen, welke de gemeenschap onderhouden tussc! Java's West- en Oostkust, had eene koe aan bot met wier melk zijn eenigst kindje werd gevt De inlander, belast met de verzorging van dier, vergiftigde de koe, wellicht wegens ontc gene terechtwijzingen over het niet behooi vervullen der hem opgedragene taak, met treurige, door hem voorzeker niet beoogde get dat het zoontje vau deu gezagvoerder K. ovei aan het gebruik der vergiftigde melk der wat een scheikundig onderzoek aan het bracht. Banjoewanqi, 4 Augustus. Eergisteravond tien uur kondigde alweder eeu alarm het pub aan dat het amokmaken hier niet tot de t zaauihedeii behoort. Een man tusschen de 50 en 60 jaren was jaloersch op zijne jonge vrouw, die bekend sis een slechten levenswandel te leiden. In den geloopen middag had hij haar gemeenzaam een inlandsch jongeling zien praten, hetgeen z, achterdocht opwekte. Des avonds begaf hij t naar diens woning om hem daarover te oufi houden. Nauwelijks had de jonge man van niets bewust, met zijn ouderen broeder ru zat te werken getracht den verwoeden o te overtuigen dat hij dwaalde of deze gaf l* een slag in het aangezicht. Zijn broeder, die 12 te hulp snelde, werd helaashet slachtoffert zjne goede bedoeling: eeu steek in deu buik* gebracht niet de piek, waarmede de arnokinst* gewapend was, veioorzaakte eene doodel,!e wonde, waaraan hij niet lang daarna overlt^ terwijl bet eigeulijke mikpunt van zijne \vodi er met een steek iu de linkerwang afkwam "1 vrouw had het hazenpad gekozen: gelukkigf,,JI haar, wijl haar beminnenswaardige echtge®1*1' later verklaarde dat hij tiaar onmiddellijk ovetMW zou steken, indien zij in zijue nabijheid k"4®' Do hoofddjaksa voorkwam verdere ongelokk®0 door den moordenaar spoedig te vatten. BU1TENLAN I). Franlrrijk. Casimir Périer republikein. About gevang^' De brief van Casimir Périer aan het Journal

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2