Er re edel st haar leening kwam, de ont- an de et bui. id. Na lebben was, :n aan H u HB>a ouiler* Jhier ingeslort en weggespoeld. Deze slnis was [TJaendom van den molenaar van Hoorn, ten ,jeDs laste dus het onderhoud was. Men bere „1 de schade globaal op eenige duizende gul- behalve de schade dat de watermolen in en tijd niet zal kunnen werken, en dat vele «oners thans gebrek aan water hebben, daar ;en vrijen loop heeft en nu naar 's-Herto- Lljosch en lager gelegen plaatsen stroomt. astbicht, 15 September. De nieuwe cursus Jde hoogere burgerschool alhier begint onder ie, dieLguiistige omstandigheden. Vier maanden zijn ,eds verloopen, sedert door verleend eervol oot- de betrekking van leeraar in de wiskunde, liinica en cosmographie openviel en nog is ie vacature niet voorzien. Hoorde men de ,n reeds vóór de vacantie en terecht over toestand klagen, te meer is dit nu het geval. Ur komt bij dat ook aan het gymnasium een Jjljture. is en een der leeraren door ongesteld- verhinderd wordt zijn lessen te geven. Door verige leeraren zal dus in bijna vijftig uren ten voorzien worden. 14- September. De ex-kantonrechter te Veilo komt in zijn weekblad opnieuw te berde met zijn stokpaardje: de aanstelling van rechter- lijkc- ambtenaren naar gelang hunner godsdien stige geloofsbelijdenis. Het heeft er veel van, alsof het heui maar te doen ware oin steeds agitatie inlden lande te verwekken en den toorts van LHsdiensthaat en tweedracht brandende te hou den Van goede zijde wordt ons bericht, dat er in liet geheele arrondissement Roermond niet éen enkel Protestantsch notaris is; allen belijdenden Boomsch-Katholieken godsdienst en dat sedert on heuglijke tijden. Ook wordt ons verzekerd, dat imhet arrondissement Maastricht alle Protestant- urger- jpend. g van ;er en an be en ter, Kap- ng is m de r Jan een iden, locië- ver- den ;ege- lield. liet eenj de t ter Ires- ater een Iers ten dal i de 'jet van ijze eer iche- notarissen, hoewel er slechts zeer weinige lak ker ing de en z. 1 zijn, bij vacaturen door Katholieken worden ver vangen; het zou zelfs zóo ver gaan, dat twee zeer .knappe eu geschikte candidaat-notarisseu, dieon- der de oudsten behoorden en de meeste aanspraak hidden, doch Protestantsch zijn, in andere pro vinciën zij aangesteld, oin maar 10e te geven en de ingezetenen tevreden te stellen. En nog helpt het niet; in 't vorige jaar werd op éen Da de taatste Protestauische rechterlijke ambtenaar in het geheele arrondissement Roermond, de officier n justitie, door eeD R. K. vervaDgen, zoodat alle ambtenaren bij dit college nu R. K. zijn; eu nog is het niet genoeg! Er had zeker een ul- tramontaan ffpur saug" aangesteld moeten worden. (IV. Roti. Cl.) KOLONIËN. BATAVIA, 3 Augustus. H Aan het algemeen overzicht van het N. B. H. eu is ontleend: I berichten, die de commandant der expeditie dif naar Deli over den stand der zaken, ter verdui- dtlijking der jongste telegram men zendt, luiden 'e aldus: it Teu vervolge vau het voorkomende in n°. 59 ïs dei Jav. Cl. omtrent de in Deli heerschende on- m luslen en de verrichtingen der expeditionaire troe- 11- pen, kunnen de volgende van daar ontvangen m berichieu worden medegedeeld: Nadat op 26 Mei door den assistent-resident vau i' Siak, den militairen commandant van Riouw en enderhoorigheden na overleg met deu sultan vau f.jl Deli besloten was, dat de kolonne te Soenggal de onderwerping der beide oproerige daioe's zoude ,1 afwachten, werd door deu assisient-resideut aan e in grooten getale opgekomen hoofden der Bataks en verbroederingsfeest gegeven, waarbij met hen ,verd overeengeUoineu, dut de daioe's binnen 9 ageu zouden wordeu uitgeleverd. Na verloop van dien teruiijn kwamen zij doch thans veel miuder in aaotal en niet op zeer wel willende wijze uiededeelen, dal aan de afspraak niet kon worden voldaan, en dat de datoe's aan den sultan hadden doen weien, dat zij zich niet wilden komen ouderwerpeu. Later bleek, dat de daioe's zich den tijd, gedu rende welken de troepen hen met rust lieten, ten nutte hadden gemaakt out zich een aanhang onder de Berg-battuks ie verwerven. De hulptroepen van deu sultan vau Deli trok ken op dat bericht vooruit om de bergp ssen vau Tanda Benoa te bezelieu, maar werden aldaar door de opstandelingen overvallen eu zoodanig verslagen, dat zij met achterlating van eenige ji dooden eu gewonden, vau goederen, paarden en geld, op de vlucht giugen. In dien toestand werden zij ontmoet door eene patrouille vau 30 uian onder den luitenant Pou- stijn algezonden otn de beide volgens berichten nagenoeg verlaten rondzwervende daioe's te vatten. Deze patrouile moest zich dien tengevolge in de naburige bevriende kampong Sapoeroek ver sterken en hulp aanvragen bij de hoofdmacht op Soenggal, waarop de geheele kolonne oprukte en nadat deze zich te Sapoeroek met de patrouille had vereenigd eene veikenuing werd onderno men naar de zijde van Tanda-benoa. Bij deze verkeuning werd de voorwacht uit een der aan den weg staande huizen met geweervuur begroet, waardoor twee manschappen sneuvelden en uegeu zwaar gekwetst werden. Op den terugweg der kolonne naar Soenggal werd zij door den vijand met herhaalde aanval len verontrust. Bij eeu dier aanvallen ODtstond een paniek on der de koelies, die de door hen gedragen levens middelen, munities en zelfs zieken en gewonden in de alang-alang wierpen en op de vlucht sloegen. Terwijl de troepen zich weder in orde stelden en de levensmiddelen vernietigden, gelukte het den luitenant Ponstijn, die de achterwacht com mandeerde, den vijand een gevoelig verlies toe te brengeD. Met 30 man stelde hij zich verdekt op, en had terwijl de vijanden al tandakkende afkwamen np eenige op den weg achtergebleven munitiekistjes, gelegenheid om op een afstand van 10 passen ongeveer 25 van hen te doen neerschieten, waarop de aanvallers iu allerijl onder gehuil en gebrul terugtrokken. Na een uiarsch van 28 uren bereikte de kolonne, ten zeerste vermoeid, het kampement te Soenggal. Daar werd besloten versterkiug aan te vragen, die, zooals bekend is, den 12den Juli aankwam, waardoor aan de vooral onder de ondernemers heerschende ongerustheid een einde werd gemaakt. Dezen zijn intusschen behalve de heeren Pichal en van Bomer wier ondernemingen ver woest werden met deD schrik vrijgekomen, hetgeen zich aanvankelijk Diet liet verwachten, daar zonder de spoedige aankomst der verster kingen uit Batavia de overmoed der opstandelin gen na hunneu door de lafhartigheid der hulp troepen en der koelies behaalden voorspoed het ergste deed vreezen. Onmiddellijk na zijne aankomst zijn door den overste von Hombracht maatregelen genomen om de plantages te beveiligen. Op iedere plantage is een detachement gepos teerd; de omstreken wordeD door patrouilles van vijanden gezuiverd, Door de vernieling huDner pepertuinen zullen de beide oproerige datoes weldra verstoken zijn van de noodige inkomsten om hunoen aanhang, grootendeels bestaande uit van de plantages weg- geloopen Javaansche koelies, te bezoldigen. Volgens nog niet geheel zeker geachte berich ten door genoemden hoofdofficier ingewonnen, zouden de opstandelingen drie versterkingen op gericht Ifebben, waartegen zoo het blijken mocht, dat zij die bleveu bezetten, zoodra mogelijk ge ageerd zal worden. Met het oog echter op de mogelijkheid dat de vijand wederom in de bovenlanden de wijk neemt, zullen ter vermijding van de noodzakelijkheid tot het honden eener groote troepenmacht in die streken, eenige versterkingen aan de Soenggal- rivier, aan de Deli-rivier eu iu de nabijheid van Timbang Laogkat worden opgericht, waaruit de ondernemingen beveiligd en de rondzwervende kwaadwilligen iu bedwang kunnen worden ge houden." De bladen uit de Straits Settlements deelen gunstiger berichten van later datum mede en spreken van het herstel der rust, terwijl zij onze troepen en liet civiel bestuur lof toezwaaien. In tusschen melden zij niets van de ouderwerping der oproerige datoe's en zonder deze is niets gedaan. De Javasche Cl. van gisteren bevat de overeen komsten met de eigenaars van 8 suikerfabrieken in Cheribon, 5 in Tagal, 3 in Pekalongan, 4 in Samarang, 8 in Japara, 15 in Soerabaya, 16 in Pasoeroean, 5 in Bezoekie, 1 in Banjoetrias eu 4 in Kediri gesloten tot vaststelling der speciale voorwaarden, waarop zij volgens de nieuwe rege ling zullen werken. Bij de wisselinscbrijving, die den lsten dezer plaats had, waarbij het Gouvernement 1 millioen had aangeboden en den koers 10lit pCt. gelimi teerd had, is voor een bedrag van ƒ130 ad 101 pCt. eu f 25,900 ad 101 pCt. geuomen. Eene zaak wordt onderzocht, die iu het vorige jaar alhier heeft plaats gehad. Er zijn namelijk 300 (niet 1000, zooals een ander blad zegt) kei- ders jenever uit het entrepot met behoorlijke documenten van afscheep van een der stoomsche pen van de N. 1. stoomvaart maatschappij uit het entrepot gehaald. Intusschen is die jeuever niet uitgevoerd, maar verdwenen en waarschijnlijk zonder betaling van rechten ingevoerd. Uet docu ment, waarop de algifte uit het entrepot heeft plaats gehad, zou niet te vinden zijn. In belichten uit Deli, opgenomen in de Pinang Gazette, wordt de toestand als geruststellend ge schetst. De echtgeuoote van den coutroleur was alleen uit hare wouiug op het laud uaar Labuau gegaan, oindat andere dames, na den aanval der Battaks op de woningen van de heeren Pechul en Romers, in het verblijf van den controleur te Labuau eene wijkplaats hadden gezocht. Maar de meeste dames eo de vrouw vau deu controleur zagen geen ge vaar iu haar verblijf op het laad. De toestand des lauds is overigens rustig. De Battaks ziju naar de bergen gevlucht. Volgens de Pinang Gazette zou het Neuerlandsche gouverne- uieui bezit van het iaud nemen, zulleu op ecmge punten foiteu aangelegd worden en eene troepen macht daar iu garnizoeu blijven. Een planter schrijft: //De goede tij.i voor de Batluks is voorbij eu z(j hebben dnurgenoeg betaald voor hunne genoegens. Ongetwijfeld hebben de planters eenige verliezen geledenmaar als men den omvaDg van den op stand in het oog houdt, die sedert jaren in 't geheim werd voorbereid, dan mogen wij gerust zeggen, dat de troepen nooit beter gestreden heb ben en beter aangevoerd zijn geworden dan de kleine macht alhier door den moedigen en ener gieken commandant en zijne verdere officieren. Maar laat ons niet voorbij zien, dat de assistent resident van Siak zich gedurende den geheelen strijd hier bevond. Wie met dien heer bekendis, zal vertrouwen koesteren dat geenerlei samen spanning, hoe goed ook beraamd, lang in het duister kan blijven, als hij ze wil nasporen. Aan zijne kennis van den inlander, aan zijn ruste- loozen ijver om alles weder in orde te brengen, danken wij de veiligheid van ons leven eD ons goed. Dit zeggende, meen ik de opinie van alle planters iu Deli uit te drukken." De Hongkong Daily Press van 2 Juli zegt, dat het doel van de expeditie, door de Spanjaarden naar Sooloo gezonden, is om onder voorgeven dat zij een einde aan de zeeroof willeu maken, zich voor goed daar te vestigen, hetgeen het voorspel zou zijn om zich ook van Borneo's N. O. kust meester te makeu, waarop de Spanjaarden reeds lang het oog gevestigd hebben. De SultaD, die naar het binnenland gevlucht is, zou een knaap zijn, die zich met tegen de Balignaui-roovers durft kanten. Spanje zou in overeenstemming met Italië han delen eu inen zou het plan hebben gezamenlijk eene expeditie te ondernemen. Het Italiaansche lregat Vittore Pisani, thans Singapore, zou daartoe moeten dieoen. De commandant Raccbia zou de toestemming van het Brilsche gouvernement pogen te verkrijgen, daar een tractaat zou bestaan, hou dende dat op Borneo aan geene mogendheid grond zou worden algestaan zonder de goedkeuring vau Engeland. Indien Spanjaarden en Italianen ech ter vasten voet in de Sooloo-eilanden krijgeD, zou dit zeer nadeelig voor den handel van Labuan en ten guDste van Manilla zijn. De Straits Times acht de zaak belangrijk genoeg oui er^de aandacht van de Engelsche en Neder- landsche regeeriugeu op te vestigen. BUITENLAND. Frankrijk. Schandelijke exploitatie van bijgeloof! De Réveil du Dauphiné meldt het volgende: Verleden Zondag was er een groot feest te Mians, in Savoje, en van alle dorpen in die streek waren een aantal mensclien toegestroomd. Za terdag-avond was de weg van Grenoble naar Chambéry als bezaaid met wagens, beladen met zieken, kreupelen eu blinden, die ter bedevaart togen. Zondag-morgen werd de kerk bestormd door eene menigte volk. Binnen het hek, dat de heilige maagd omriugt, bevonden zich groote man den, gevuld met houten vormen, die alle deelen van het menschelijk lichaam voorstelden. De kreupelen grepen naar de Dagemaakte bouten beeuen, de blindeu naar oogen, enz. vulden de holten vau die lichaamsdeelen met koper- of zil vergeld, veel of weiuig naarmate van huu ver mogen of vroomheid en legden ze zoo aan de voeten van het beeld. Als de manden leeg waren deden jongens, die daarmee belast waren, het bek open, staken het geld iu hun zak en legden de vormen weer in de manden. Deze liefhebberij duurde tot 's avonds, is al dikwijls vertoond en zat morgen weer vertoond wordeu, en zoo ver volgens totdat er een eind komt aan het bijge loof. Die de bedevaart organiseeren moeten er een aardig duitje van krijgen en wij zouden wel willen weten, waar al dat geld blijft, door die domme menschen opgebracht, die natuurlijk te ruggekomen zijn zooals zij gegaan waren, behalve dat hunne beurs heel wat lichter geworden was. Rusland. De regeering en de Curie. Door den Gouv.-Geueraal vau Ned. Indië ziju de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig vei lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den cODtroieur der 8de kl. bij het binneDlaodsch be stuur in de assistent-residentie Benkoeleu J. F. H. Schultz. Benoemd: Tot lid in den raad van justitie te Soerabaya, de substituut-officier van justitie bij dien raad Mr. R. W, Craandijk; tot subst. griffier bij den raad van justitie te Sauiaraug, de griffier bij deu landraad te Demak (Samarang) Jhr. Mr J. W. A. von Schmidt auf Altenstadt; tot onder- pakhuismeester bij de administratie van 's lands eerste ulgemeene pakhuizen te Batavia, de amb tenaar op non-activiteit A. L. J. Rocourt, laatste lijk 2de commies bij jiet depart, der marine; tot Sdeu commies op het bureau vau den gouverneur vau Celebes en onderhoorigheden, de 8de commies op het residentieOureau te Muntok (Banka) J. 11. A. Dommers; tot 3den commies op hei residentie kantoor te Muutok (Bauka), de ambtenaar op i wacjilgeld E. Dinger, laatstelijk 3de commies voor het bijwerken der algeuieene boeken en rekeniu- geu tot eo met 1866 bij het departement van finau ciën. Tot lsten klerk ter algemeene secretarie F. YV. F. Schwab, thans belast met de waarneming der betrekkiug van teekeüaar bij de aideeliDg stalisuek ter algemeene secretarie; tol buitenge woon substituut-gril her bij de rechtbank te Pama- lang, bunen oezwaar vau den laude, E. Th. Th. tl. vau Bentheiu vau deu Bergü, ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cul tures; tot buitengewoon subst.-griffier bij de recht bank te Billitou, builen bezwaar van den lande, M. J. de Pril, klerk op het assisient-resideniie- kantoor aldaar. Door den Directeur vau onderwijs, eeiedienst eu nijverheid, aan de openbare vijfde lagere school le Soerabaya: tot lsten hulponderw., H. Kuchlin, laulsiehjk 2de onderwijzer aan de guuveruemeuts ambachtschool te Soerabaya, ou- 1 laugs van veilof uil Nederland teruggekeerd; tot 2deu hulponderw., J. O. le Olercq oe Courcelles, 1 ihaus hulponderw. aan die schooltoi hulponderw. i uau de openbare lagere school te Fort de Koek, i L. K. Harinseu, particulier onderwijzer. Machtiging verleend, tot uitreiking aan deu i geneesheer ie Baiavia Dr. J. P. Kloos, van eene acle vau toelating tot uitoefening van de verlo - kundige pracujk aldaar. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dieDst, wegeus ziekte, met behoud van recht op pensioen, de gevvezeu klerk op het assistent residentiekantoor te Buitenzorg P. J. Bareuds. Aaugeteekend: dat door den resident van Kadoe is ontheven, van de waarneming der be- nekkingeu vaD gouvernement, landmeier en rooi meester iu genoemde residentie, de ingenieur der iste kl. bij deu waterstaat en 's lauds burgerlijke openbare werken A. F. Goudriaan. Goedgekeurd: dat door den resident van Kadoe is belast, uiet de waarneming der fuuctiëu vau gouvernemenls landmeter en rooimeester iu die residentie, de ingenieur der 2de kl. bij deu waterstaai en 's lands burgerlijke openbare werken K. H. van Os. Departement van Oorlog. Verleend: Eeu tweej verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den luitenant-kolonel der infanterie P. A. A. Collard, en zulks met intrekking van het aan hem in zijnen vurigen rang van majoor bij dat wapen verieeuu verlof uaar Nederlandeen tweej. verlof naar Nederland, aan den kapiiein der inlauierie C. J. T. Rueuipol. Vergund: Op verzoek, om al dadelijk uaar Nederland terug ie keeren, aan den Isien luitenant van het Nedenaudsche leger J. C. van Scherm beek, op grond dat de vijfjaren gedurende welke hij bij de landmacht in Nederiundsch lud ie is gedetacheerd, eerlang zulleu zijn verstreken Omtrent den stand der ouderhandelingen tus- schen Rusland en de Roomsche Curie deelt een Petersburgsch correspondent der Schlesische Zei- tung mede: z/Het Kabinet van St.-Petersburg blijft bij haar verlangen dat de Russische taal bij de katho lieke godsdienstoefening in Littbauen endezuid- westelijkegouvernementeningevoerd wordt en ver klaart dit als eene voorwaarde voor bet weder- aankuoopen van onderlinge vriendschappelijke betrekkingen; maar heeft tevens aangeboden om van zijn kant het katholieke college te St.-Peters burg, een steen des aanstoots voor de Curie, zoo te wijzigen dat zijn werkkring zich tot admini stratieve en 6nancieele maatregelen bepaalt. Daar deze aanbiedingen in het kardinaals-college en onder de hoofden der Jezuïeten bij velen bijval gevonden hadden en er uitzicht bestond dat zij Joor de Curie aangenomen zouden worden, heelt bet Russische Kabinet aan kardinaal Antonelli de door de geestelijke overheden vaD Mobilew en Wilna goedgekeurde Russische vertalingen van het Latijnsche rituale en van bij het volk in gebruik zijnde gebedenboeken doen aanbieden, met verzoek om goedkeuring daarvan door den Heiligen Stoel. Tegelijk werden brieven der pre laten van Mohilew en Wilna aan den kardinaal toegezonden, waarin het aanzoek der Russische regeering ondersteund wordt. De kardinaal nam een eu under aan met de verzekering dat hij een rapport omtrent de zaak zou vragen. Dit rapport is reeds te Posen ontvangen en luidt ougunstig voor de Russische voorsteilen. Over het algemeen wordt van de Poolsche zijde geen moeite gespaard oui de Pauselijke Curie daarvoor ongunstig te stemmen. Eene beslissing is te Rouie niet geno men, eu het is niet te voorzien in welken geest zij zal uitvallen. Zooveel is zeker, dat de Russi sche regeering, hare plannen, om het heersch- zuchtige streven der hiërarchie in bedwang te houden, ten uitvoer za! brengen." V lil -- EGKA NI PB IV New-York, 16 September. Met betrekking tot de overeenkomst, gesloten tusschen de Erie-spoor wegmaalschappij en de New-York central-, Boston en Montrealspoorwegen, wordt als opheldering gemeld, dat de Eriemaatschappij dezelfde voor rechten als de centrale lijn zal genieten. Parys, 16 September. De dag van bet vertrek des heeren Thiers uit Trouville is thans bepaald vastgesteld. Hij zal aanstaanden Donderdag hier auukomen eu zijn intrek nemen in het Elysée waar hij nog eenige wekeu zal vertoeven. Naar men zegt, is de heer About, op last van de Pruisische militaire overheid, gevangen ge nomen te Zabern, worwaarts hij zich begeven had, om eenige familieaangelegenheden te rege len. De reden tot dezen maatregel wordt niet ge meld. Het Journal Officiel bevat de benoeming van den generaal Clianzy tot bevelhebber van het 7de le gercorps te Tours en die van den generaal Ducrot tot bevelhebber vau het 8ste legercorps te Bourges. Fulda, 16 September. Ter bisschopsconferentie wordeu de gezamenlijke Duitsche bisschoppen, met inbegrip van dien van Straatsborg, verwacht. Alleen zullen de bisschoppen van Ermeland en Passau vertegenwoordigers zenden. Zij worden heden verwacht en morgen zullen de geheime conferentiën in het gebouw van bet seminarium

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3