M— Suriname vervult, wordt aangewezen het hoofd van gewestelijk bestuur waar de overeenkomst wordt aangegaan. Onze Minister van Koloniën is belast met de uitvoering van deze besluiten, waarvan afschrift zal worden gezonden aan Onzen Minister van Financiën, aan den Raad van State en aan de Algemeene Rekenkamer. Naar aanleiding van 's Konings besluit van den 14den dezer, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip Soestdijk, liggende te Hellevoetsluis, met den 25sten dezer buiten dienst gesteld, en de kapiteiu-Iuite- uant ter zee Jhr. A. C. van Haeften eervol van het bevel over dien bodem ontheven; terwijl Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen, mede liggende te Hellevoetsluis, met den 26sten daaraanvolgende wordt in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den luitenant-ter-zne der 1ste klasse C. P. van der Star. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat het gedeelte der Friesche Wadden tusschen het eiland Ameland en den vasten wal van Friesland, in de lijn der in aanleg zijnde afdamming, niet nieer voor publiek vaarwater geschikt is. De schippers worden mitsdien ge waarschuwd, dat vaarwater te vermijden, zul lende zij aansprakelijk zijn voor alle schade, door aanvaring aan de werken veroorzaakt. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij heul ontvangen zijneene som van f 4.26, door een onbekende onder het postmerk Does- borgh, dd. 14 dezer, tot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden een muntbiljet van f 50, door een onbekende, onder het post merk 's-Gravenhage van 14 dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Bij beschikking van 14 September jl. is aan van Zeylen en Decker, te Rotterdam, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland eu Zeeland. Z. M. heeft aan den lieer B. Hopperus Bums, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Kollumerland eu Nieuw Kruisland, en tot burgemeester dier gemeente benoemd den heer Mr. J. Witteveen. Z. M. heeft aan Dr. O. Pitsch, leeraar aan de landbouwschool te Warffum, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft J. F. Sickenga herbenoemd als burgemeester der gemeeute Weststellingwerf. Z. M. heeft als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drie schipbreukelingen ten oosten van den Eeuimond in de Zuiderzee op 27 Augustus jl. door W. Ipcn vau Zeilen te Baarn en H. Vliek te Putten, aan ieder hunner toegekend de bronzen medaille, in gesteld bij besluit van 22 September 1855, n'. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Sijbecarspel K. Winkel en tot burgemees ter der gemeente Nibbikswoud A. Wiersvander Deure. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Vlo drop benoemd J. Maessen, secretaris dier gemeente, ten einde die betrekking gelijktijdig te hekleeden met het burgemeesterambt der gemeente Pos- terholt. Z. M. heeft aan F. C. Donders, hoogleeraar aan de huogeschool te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van Leopold, hein door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft aan Dr. J. Nolet de Brauwere van ,/Hoe gaat het u, Kent?" lispelde de bevallige weduwe zijns broeders, hare schoone hand uit strekkende, meteen bevalligen blos op de wangen. Het gerucht zeide, dat Frederik Strathden's weduwe meer van den broeder haars overleden echtgenoots hield dan voor eene schoonzuster wel gewenscht was, en de heldere blik van de oude mevrouw Strathden had reeds lang bespeurd, dat die „men zegts" niet ver van de waarheid waren. Maar zij wenschle, dat Kent een vrouw zou nemen naar zijne eigene keuze, wel wetende, dat hij haar nooit een dochter zou scheuken die zij niet zou kunnen liefhebben of welkom heeten aan haren huiselijken haard. „Gij ziet er best uit, Alice I ik vreesde dat het lange verblijf in de benauwd warme stad u kwaad gedaan zou hebben," en hare zachte hand druk kende, plaatste hij zich naast zijne moeder. „Nn, lieve moeder, waar zal ik kamers huren, te Scarborough?" „Niet zoo noordelijk als Scarborough! Alice had plan op Leamington." „Het verheugt mij, dat ge uwe keuze daarop gevestigd hebt. Het zal de kleine Annie stellig goed doen, zij ziet er zwak uit, het arme kleine broeikasplantje I O gij hadt eens die roodwangige, door de zongebruinde kleine meisjesin Stubble- ton moeten zien, een romantische naam, vindt Steeland, wonende te Brussel, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van Christus, hem doorZ. M. den Koning van Portugal gescliouken. Z. M. heeft A. J. baron SchimmelpenDinck van der Oije herbenoemd als burgemeester der ge meente Nijkerk. Z. M. heeft benoemd, inet ingang van den lsten October aanstaande, tot lid van het hoog militair gerechtshof H. Kemper, gepensiunneerd 3chout- bij-nach t. Z. M. heelt aan H. W. C. J. baron van Wijn bergen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met in gang van 1 October 1872, eervol ontslag verleend als notaris te Nijmegen. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang van den lsten October aanstaaude: te bevorderen, tot in genieur der 2de klasse bij de marine, den ad- spiraut-iugeuieur G. Turk; eu te benoemen, tot adspirant ingeuieur der Marine, de heereu J. F. van Beek en D. van Vliet. Z. M. heeft goedgevonden, den opzichter van 's Rijks kustverlichting eu zeebakens te Goedc- reede, C. Goekoop, op ziju verzoek, met den laatsteu dezer, eervol uit die betrekking te ont slaan; voorts wordt, naar aanleiding van boveu- genoemd besluit, de waarneming dier betrekking tot aan de definitieve vervulling tijdelijk opge dragen aan den heer Mr. G. J. Goekoop. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den gepensioneerden kapitein-luitenaut-ter-zee J. J. Boelen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Kuilenburg, den heer C. A. Vriesendorp, thans ontvanger der registratie en domeinen te Texel. 1IX IV iü IN L. A. IV D. Amsterdam, 16 September. Hedenmiddag teéen uur heeft het Piov. Gerechtshof in Noord-Hol land, uitspraak doende in de zaak van de Gebr. Vrbeiden schuldig verklaard aan valsch- heid in geschriften van koophandel, door den eersten besch. 210 en door den tweeden 209 malen gepleegd, en het des bewust gebruik maken van die valsche stukken, door beiden 209 malen ge pleegd, en hen veroordeeldbeiden tot een tucht huisstraf van 5 jaren; A. Vr.tot betaling van 419 en J. J. Vr.van 418 boeten, ieder van f 50, bij wanbetaling te vervangen door cell, gevan genisstraf van hoogstens éen jaar, en eindelijk ieder voor het geheel in de kosten van het geding, ten bedrage van f 1966.71. Door den heer Martin Wolff alhier is bij bet stedelijk bestuur vergunning aangevraagd tot het vervoeren van passagiers met sierlijk inge richte stoomgondels, door de stad, tot den prijs van 5 en 7% cent per passagier. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft er een belangrijke diefstal plaats gehad teo huize van den broodbakker M., in de Torensteeg alhier. Bij afwezigheid der bewoners, die na elf ureu allen het huis verlaten hadden, heeft men zich door inbraak toegang weten te vei schaffen en uit een bureau de waarde van f 13,000 ont vreemd. Een poging om na het plegen van den diefstal de wouing in brand te steken, waartoe vooraf de wanden der kamers met olie en andere brandbare stoffen besmeerd waren, is gelukkig verijdeld. Men is de daders nog niet op het spoor; door den heer officier van justitie wordt echter reeds een onderzoek in loco ingesteld. 's-Gravenhage, 17 September. Uit de missive door de directie der Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij aan het gemeentebestuur toege zonden betrekkelijk den aanleg eener verbindings lijn HaagScheveningen blijkt o. a. dat de heer Outshoorn, de ontwerper van het plan tot uit breiding van Scheveningen, bij de directie heeft ge niet? Niets duu door en door gezonde kinde ren daar!" „O, Kentl" riep zijne zuster, hare bevalli.e haoden van schrik samenvouwende. „Hoe kunt gij denken, dat ik voor mijne lieve kleine Annie, dat juweeltje, zulk een ruw, boersch uiterlijk zou wenschcn, verbeeld u eens haar ieedere ge laatstint verbrand door „Verband! Uns juweeltje zou er uitzien als een schitterende robijn," viel hij haar in de rede. „Schaam u, Alice! Als de toekomstige gezondheid van het kind af hangt vau beweging en overvloed van zon en frissche lucht, dan is uw overdreven zorg zeer wreed. „Gij heeren hebt soms zulke vreemde denk beelden," ineikte zij uiet eenige scherpheid aan. „Nu, Alice.! Gij zult inoeten toegeven, dat uwe tegenwoordige wijze van leven doodelijk voor haar is: laat opblijven en geen bevoegiug." „Houd nu geene redevoering over de gezond heidsleer, Kent! maar vertel ons liever eens wat van uwe reis. Is u niets bijzonders wedervaren kwam de moeder er tusschen, wel wetende hoe zenuwachtig Alice werd na eiken woordenstrijd met Kent. Hij dacht een oogenblikaan bet geheimzinnige schrift, doch voelde geene roening dit mede te deelen. Hij gaf dus van het een en ander een aaDgedroDgen op onverwijlden aanleg van dien spoorweg. Ofschoon de directie geen voordeel van de zaak wacht ontkent zij echter niet dat eene onmid dellijke aansluiting van Scheveningen aau het Europeesche spoorwegnet bijkans onmisbaar is voor de schoone toekomst welke Scheveningen te geinoet gaat. Zij is voornemens den weg te doen loopen langs de Koekamp en het Malieveld, stadzijde, en te exploiteeren gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September. Over den afstand vau gronden zul de Maatschappij eerst met het rijk en daarna uiet het gemeentebestuur in overleg lieden. In het bij deze missive gevoegd voorstel van B. en W. wordt o. a. gezegd dut de Commissie van Fabricage niet was ingenomen met de rich ting van den weg, omdat zij daarin eeue ontsie ring der residentie zag. B. en W. hebben evenwel het tegendeel vernomen. De door de Commissie beschreven omweg, nl. verdere opsnijding van den Bezuidenhoutschen weg door de Koekamp zou volgens B. en W. de gelegenheid tot iu- en uitstappen op drie punten aan het Kanaal onmogelijk maken. B. en VV. zijn uit een en ander lot de gevolg trekking gekomen dat er geen voldoende grond bestaat om van de zijde van het gemeentebestuur eenige bedenking te opperen tegen de getraceerde richting. Mile Zelie Derasse, eerste forte chanteuse lalcon bij den Kou. Franschen schouwburg alhier is door den heer Halauzier voor het aaustaaude tooueeljaar (1873/1874) verbonden aan de groote opera te Parijs. De persoon, die zich jl. Zondag zoo laag heelt aangesteld en de politie zooveel last heeft berokkend, had, zoo men verzekert, een vonnis van de arroud.-rechtbank alhier te ondergaan, ter zake van medeplichtigheid aan de ongeregeld heden in April jl. te 's-Gravesande gepleegd. Zijn naam is de R. en zijD beroep smidsgezel. Sedert eenigen tijd was hij alhier metterwoon geves tigd. Niet enkel wegens zijn woest en weerspannig gedrag, maar ook wegens het beleedigen met woorden van een magistraatspersoon, toen deze h m ondervroeg, is tegen hem procesverbaal op gemaakt, waarin ook niet ziju vergelen de lage uitdrukkingen door hem op de straat uitgegalmd. Sassenheim, 16 September. Voor de vele gratis verrichte vaccinatiën en revacciuatiën, is den ge neesheer J. D. van der Vlist alhier, door den raad namens de gemeente een cadeau aangeboden, bestaande in twee met zilver gemonteerde wijn kannen en twee zilveren plateau's met toepasse lijke inscriptie. Rotterdam, 16 September. De hoogste der spoor wegpoorten op de gedempte Binnenrotte nabij de Hoogstraat is thans nagenoeg voltooid. De houten stuisels zijn weggenomen en algemeen is de roep over de nette bewerking, die thans ge heel uitkomt. De overige poorten, op het gedeelte der Binnenrotte tusschen de gewezen Lombard sche brug en de Hoogstraat, worden op dezelfde wijze bewerkt, doch zijn successievelijk iets lager om de lungzaatn afhellende richting te verkrijgen, die de spoorweg van het midden der stad naar het punt van aansluiting aan den Hollandschen spoorweg moet verkrijgen. Utrecht, 16 September. In een der volkrijkste buurten vau deze gemeeute had het volgende plaats. De vrouw van zekeren werkman J., die in bet kraambed lag, was zoo in financiëelen nood, dat zij geeu uitkomst meer wist; radeloos vertelde zij dit aan een harer naaste buurvrouwen, die haar was komen bezoeken. Deze, innig be wogen met haren toestand, gaf haar eenige in haar bezit zijnde gouden voorwerpen, ten einde die te beleenen en voor dit geld haar te helpen. oppervlakkig verslag, en sprak toen opstaande: „Nu moet ik u verlaten, ik heb beloofd van avond in de club te ziju." „Euut gij uwen eersten avond niet thuis ble ven?" vroeg zijne moeder, met welgevallen zijne ranke en bevallige gestalte beschouwende. „Neen ik heb mijn woord gegeven. Morgen avond zal ik u niet tnijne vereerende tegenwoor digheid lastig vallen." „Dan gaal Alice bij de Derweuts." „Des te beter, dm zijn wij alleen. Nu, frons uw voorhoofd zoo uiet, Alice, dat maakt u zoo oud," zeide hij lachende, toen zij de denr achter hem dicht deed. „Een lieve jongen!" mompelde de oude dame. „Wie zou denken, dat hij al tweeëndertig jaar is, slechts twee jaar ouder dan gij, lieve I" „Gij behoeft mij niet telkens aan mijn leeftijd te herinneren, moeder! ik denk er zelf we) aan „Nu kiud, wordt maarniet driftig, wij moeten maar spoedig naar buiten. Gij zijt te zwak ge worden om iets ineer te verdragen. „Wel, Dinsmore, hoe bevalt het je hier?" De spreker, Kern Strathden, zat in éeo gemak kelijke voltaire te luieren, terwijl zijn vriend Eergisteren wilde de geholpene dit aan hare edel- niuedige buurvrouw teruggeven en droeg haar 1-jarig zoontje op het uit de bank tan leening terug te halen. Toen echter de knaap thuis kwam, had hij het doosje met goud verloren; de ont' steltenis was groot en niet het minst van de vrouw, die haar geholpen had, daar zij het bui. ten medeweten van haar man gegeven had. Na overal gezocht, geloopen en gevraagd te hebben ui de straten, die de jongen gepasseerd was meldde zich ten slotte een behoeftige jongen aan! die het verlorene gevonden had. De vreugde, die hierdoor ontstond, laat zich licht begrijpen. Deventer, 15 September. De Hoogere Burger- school voor jongens is met 97 leerlingen geopend Door Burg. en Weth. zijn ter benoeming van een leeraar aan de inrichtingen van hooger eD lager onderwijs hier ter slede den Raad aan be- volen: de heeren A. J. Verweij Azn. te Deventer, Dr. A. Rutgers, leeraar te Brielle en Dr. W. Kap- teyn te Barneveld. Aan gemelde betrekking is een jaarwedde van 1600 verhonden. Gisteravond werd, ter herdenking van de nu vóór 200 jaren gedane uitvinding door Jan van der Heyden van de brandspuitslangeu, eeo optocht met fakkellicht en muziek gehouden, waaraan ruim 600 man deelnamen. In de socië-' teit de Hereeniging werden allen op eenige ver snaperingen onthaalden werd daar gedurende den avond ter opluistering van dit feest een concert gege ven, hetwelk tot 1 uren in den nacht aanhield. Assen, 15 September. Acht dagen geleden liet een onzer stadgenooten een brief, waarin een, bankbiljet van f 60, in de brievenbus aan de markt bezorgen. Deze brief kwain echter niet ter bestemder plaatse en werd dus door den geadres seerde evenmin ontvangen. Eenige dagen later werd er 's avonds voor de deur, op zijn stoep, eer pakje gevonden, dat bij opening 24 rijksdaalders benevens eenige letters schrift bleek te bevatten De schrijver hiervan deelde daarin mede, dat hij gepasseerden Zondag-avond den brief op de straat had gevonden eu bij opening het bankbiljet ad ontdekt. Na er een paar dagen gebruik van te hebben gemaakt, vond hij bovengenoemde wijze zeker de beste oui den eigenaar het bedra- weer ter hand te doen stellen. Had hij er wellicht op gerekend dat de zaak hiermede uit was, dan was die rekening zeker fout. De persoon, aan wien de brief ter bezorging was gegeven, was overtuigd dat hij goed in de bus en niet verloren was geraakt. De zaak werd ernstig onderzocht en heeft ten gevolge gehad dat de brievenbesteller E, v. Z. gisteravond door de politie uit zijn woning gehaald en naar het huis van arrest overgebracht is. Zoutkamp, 14 September. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid een voorbeeld te zien vaul „de macht van het kleine" in de natuur. Bij d/ verwisseling van de vloeddeuren der zeeslui: bleek het, dat de harde eikenhouteu deuren, die daar vóór vier jaren waren geplaatst, door de terecht gevreesde paalwormen zoodanig waren gehavend, dat men zonder moeite groote stukken hout kon wegnemen. Ziju een paar nieuwe deu ren uoodig, zooals 't geval schijnt te wezen, dan is een uitgave van f 3000 a 4000 't gevolg van de verwoestingen van den kleinen, door zijn on verpoosden arbeid gevaarlijken vijand. Tilburg, 14 September. Op de algemeene ver- gadermg te Zevenbergen van de Laudbouvvmaat- schappij van Breda en omstreken, is beslist dat in 1873 alhier eene tentoonstelling zal gehouden worden van landbouwvoortbrengselen, vee, werl tuigen, enz.; dus landbouwers en tuinlieden kun tien zich er vast op toeleggen om schoone voort brengselen te produceeren. Boxtel, 13 September. Gisteren is een grool gedeelte van de voornaamste sluis op de Dommel oolang als hij was op een canapé liggende, duch tige rookwolken blies uit een meerschuimen pijp die hij bezig was in deu kortst mogelijken tijd door te rooken. „Een aardige plaats, Strathl Een troep mooie meisjes, sigaren, paarden, enz." „Mallepraat! Wij komeu hier niet van Loodei om naar mooie meisjes, enz. te zien. Ik mee het landschap, de lucht en al die soort van din gen." „Zoo, zoo! Je verwacht toch niet dat ieman-J als ik in extase zal zijn over een vette koe, o! kleine biggen, op zulk een heerlijken namiddai als deze? Maar het is mooi. Ik vind het alle inooi, waarachtig." Op dit oogenblik reed een rijtuigje voorbij mei een schoone jonge dame er in, die de vuri»e poneys met bevalligheid mende, en een tengere kleinen jongen die vrooltjk lachte met zijnjoii!? meesteres. „Jupiter!" Eu Dinsmore vloog op, als «are hij geëlectriseerd. „Zeg liever Cupido," zei Keut, terwijl zijn® oogen bewonderend het kleine voertuig na staarden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2