ff STATEN-GENERAAL. Te k leeiid aan Mr. J. J. Solineither, als1». Mr. E- |ran Raalte, advocaat; 2°. Mr. W. H. 's Jacobs, r advocaat in Ned. Indië, en 3°. Mr. J. icti, advocaat, allen wonende alhier. tesdam, 15 September. Naar men verneemt, it het voornemen voor de oefeningen der (erij de hulp in te roepen van een viertal 'jfficieren van het leger. Deze zonden zich It volgend jaar hier vestigen en o. a. voor ing der gemeente van uniioiui vooizien .«■laats bij milligen, 13 September. Kort IderiUcht was er reeds buitengewone drukte, en beweging van wagens, karren en voertuigen. Ook de militairen, bestemd T| vertrekken, waren op de lijn der marke Hom koffie enz. te gebruiken, en daarvoor de cantinehouders naar Oeuooren en in LI gezorgd, alsmede dat zij, die het verlang- e veldflesschen kon ien vullen, ivartier voor drieën appèl voor de inlan- |die dadelijk daarna den marsch naar Put- lannam, otn van daar verder per spoor de woensplaatsen te bereiken. De bereden wa- Ivertrokken eerst omstreeks 9 ureo. 1 uur namiddag nam de opperbevelhebber overige troepen in oogenschouw, di mor- htend, op gelijke wijze als de nu vertrok n do legerplaats zullen ontruimen. WtMoiiWUK, 12 September. Gisteren hield de BdeJling Winterswijk der Geldersche Maatschappij .SB Landbouw hare 23ste algemeene vergadering bet nabijgelegen Aalten. Er werd besloten dat [i liet volgend jaar van wege de afdeeling eene ustelling van vee, pluimgedierte en produc- van den bodem binnen Valten zal gehouden [orden. Voorts werden omtrent den jongsten oogst tededeelingen verstrekt die verrassend waren. Sommige gewassen hadden meer opgeleverd, dan jedeu eeu halve eeuw in eeuig jaar liet geval geweest. M bespreking in deze bijeenkomst heeft geleid It de eenparige aanneming van het volgende voor- lel van den heer Veereu, burgemeester van Wiu- [rsu ijk en voorzitter der afdeeling „dat vanwege oe afdeeling aan het hoofdbestuur der Geldersche tscliappij van Landbouw een adres zal wor- gericht, verzoekende dat dit bestuur bij de e Re»eering zijn veelvermogenden invloed ,vende, om te geraken tot een eindelijke rege- bij de wet op de uitoefening van de vee- jenijkunde." js schede, 14 September. Sedert Donderdag- tan hebben de arbeiders in de stoomweverij i* firma van Heek C4., na loonsverhooging jewaugd te hebben, den arbeid gestaakt. Ten getale van 500 loopen zij nu zouder werk, doch .onderscheiden zich tot heden door een ordelijk en rustig gedrag. Een detachement van 25 huzaren ligt hier in kwartier en ook de schutterij komt des avonds onder de wapenen, om de rust te handhaven. Uihecht, 15 September. Voor het eerste ge deelte van het Natuurknndig Staatsexamen zijn gisteren geslaagd twee caudidalcn, zijnde de hee- ren J. Haga en L. E. \aD Teijn. IS IJ 1TENLAN i Engeland. De geheime stemmingen. Italië. Bovennatuurlijke wereldbeschouwing van den Paus. Inmenging van Frankrijk. Welke practische denkbeelden Pius IX koestert over de eischen en vooruitzichten der tegenwoor dige maatschappij blijkt uit de volgende woorden, door hem tot de „Vereeniging der eeuwige aan dacht" gesproken „De wereld is geheel overgeleverd aan het materialisme en vergeet de geestelijke goedereD geheel en al. Wanneer men niet tot den gods dienst terugkeert, maar in rooi en diefstal vol hardt dan zal God zonder twijfel zijn vergiffenis niet schenken, en de namen van zekere menschen zijn reeds in het boek der verdoemenis opgeteekend. O, mocht het toch niet zoo zijn; maar wij vreezen dat zij inderdaad reeds ingeschreven zijnl (Die goede Pius „De maatschappij stelt nu haar hoop in een Areopagus (natuurlijk de keizer-bijeenkomst). Maar die Areopagus is slechts menschelijk, helaas maar al te menschelijk en menig lid van dien Areopagus is anti-katholiek, ja een verklaard vijand vaD de katholieke kerk. Och dat toch de lieve God met zijne eindelooze macht een wonder wilde doen zooals hij het in vroegere tijden eeos gedaan heeft 1 Mocht het lid van den Areopagus dat tegen de katholieke kerk wil ijveren doen zooals Bileatn. Deze wilde tegen het uilgelezene volk Gods getuigenis afleggen, maar toen hij zijn mond open deed moest hij het tegen wil eQ dank prijzen. Dan konden wij God van harte loven eu prijzen, omdat de vervolging tegen de katholieke kerk dan teo einde zou zijn De Fransche gezant Foamier heeft aan de Ita- liaansche regeering een dépêche van graaf de Rémusat i vergebracht, waarin Frankrijk in het belang van deu paus protesteert tegen de ophef fing der geestelijke orden. De paus, zoo rede neert eerstgenoemde miuister van buitenlandsche zaken, kan na die opheffing niet te Rome blijven (waarom niet?). Fraukrijk nu oordeelt het won- seheltjk dat Pius vooreerst nog in de heilige stad bhjve en derhalve raadt het Italië aan, geen muat- regelen te nemen waardoor de vriendschappelijke verhouding zou kunnen worden gewijzigd. Ue Fransche regeering schijnt, nu de inwendige toestand langzamerhand weder wat sterker wordt, zijn verstandige staatkunde tegenover het buiten land weder zachtjes aan te laten varen. Het zijn sterke schouders die de weelde kunnen dragen, maar er zijn waarsohijDlijk weinig schou ders die dit zoo weinig kunnen als de Fransche. betrekkingen met het buitenland voldoende zijn. Die met den paus zijn nog niet geregeld en de koning geeft deswege zijn leedwezen te kenneD; hij hoopt, dat de paus eindelijk zal overtuigd worden van Spanje's oprechtheid en vaD zijü eerbied en vereeriDg voor 's pausen geestelijk gezag. Dit neemt niet weg, dat de Spaansche re geering de decreten zal handhaven, welke door de Spaansche natie zijn vastgesteld. Voorts wordt in de troonrede gezegd: De Carlistische opstand is bijna onderdrukt. De regeering zal de wetten in Cataloniëen Ara- gon eerbiedigen en aan de Cortes eene wet aan bieden tot tuchtigiug der opstandelingen. De tegecring zal naar Cuba zooveel versterking zenden als uoodig is, om den opstand aldaar te onderdrukken. Zoodra haar dit gelukt is, zal zij de toegezegde vrijzinnige instellingen op Cuba invoeren. De regeering belooft openbaarheid van het budget; zij zal de grondslagen mededeelen eener regeling met de fondsenhouders, tot verzekering van de betaling der coupons. De conscriptie zal worden afgeschaft, en de algemeene verplichte krijgsdienst ingevoerd. Maatregelen van gelijke strekking zullen worden genomen met betrekking tot de vloot. De sterkte van het leger zal geëvenredtgd zijn naar de behoeften, welke de vei'igheid des lands gebiedt. Er zal worden uitgegaan van het beginsel om het land in staat van tegenweer te breogen, zonder de schatkist te bezwaren. Regensburg, 15 September. De ochtendbladen melden, dat door de politie aan de paters Jezuïe ten hier ter stede eene aanschrijving is gezonden, otn de stad bionen driemaal 24 uren te verlaten. TEI .iBvAUACVlxVIK X. Te Preston is de eerste groote proef genouten met de nieuwe geheime wijze van stemmen. Wel is waar had vroeger reeds een dergelijke verkiezing lejPontrefact plaats gehad, doch dit is een kleine plants met ongeveer 10,000 inwoners, terwijl Pres- toó bijna 100,000 inwoners telt. De verkiezingen iul deze laatste stad stonden er boveudien voor bekend, dat zij dikwijls van wanordelijkheden vergezeld gingen eu derhalve was het nu een schoone gelegenheid om te zien of de nieuwe wjjze van steuuueD ook geschikt was om onge regeldheden tegen te gaan. De uitkomst is wat dit punt betreft inderdaad zeer bevredigend ge weest. In de beste orde zijn de stemmingen af- gejoopen; ja zelfs merkte men er in de groote stad bijna niets vau, daar er 36 afzonderlijke küesbureaux waren georganiseerd. ;'De overwinning is aan de zijde van den con servatieven candidaat Holker gebleven hij werd mei 4542 stemmen verkozen tegen den beer Ger man, welke 3824 stemmen verkreeg. De liberalen wijten dezen uitslag niet aan de wijze van stetn- ien, maar aan de natuurlijke verhouding der rtijen tegenover elkander. Zij beweren zelfs, |at de conservatieve candidaat in dit district roeger veel meer stemmen op zich vereenigde. 'och bet schijnt wel degelijk waar te zijn, dat ien menigte kiezers, van welke kleor dan ook, terugdeinzen voor de moeilijkheden die aan de .ebeime stemming verbonden zijn en vooral aan verplichting die er de onwetenden onder hm loor wordt opgelegd om te tooneo, dat zij niet unnen lezen of schrijven. lutusschen troost men ;ich met de gedachte dat een dergelijke hervor- jming niet plotseling iugaDg kan viudeu, maar langzamerhand bij de bevolking beiniDd moet worden. Marktberichten. Amsterdam, 16 September. N. Petersb. Rogge 187; J. Petersb. 180 bij partij; N. Galatz 192 bij partij; J. Galatz 180; Besarabisch 188; Oct. 186, 188; Maart 195, 196; Mei 196, 198. Raapolie zes weken per 100 kg. 43sjvliegend 42; Mei 43%, 43»; Oct. 42, 42HNov., Dec. 42, 423t, 42% Lijnolie zes weken 43Itvliegend 42%; Maart April, Mei 38% Oct., 41%; Nov. 40%; Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 85, 90. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. Koolzaad per 2000 kg. Oct. 410; Nov. 415. laatste; belichten. Genève, 14 September. In de heden door het scheidsgerecht gehouden zitting heeft graaf Sclopis het vunuis in zake de Alabama, quaestie voorge lezen. De schadevergoeding, door Engeland aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te betalen, wotdt daarin bepaald op 15,500,000 doll.in goud. De heer Cockburn weigerde te teekeueu eu gal van zijne weigering opheldering. Er zijn 22 kanon schoten gelost ter eere van het welslagen der Conferentie. Havre, 14 September. De president der repu bliek is hier aangekomen. De niaire heelt hem in zijne toespraak dank gezegd voor hetgeen hij tot vestiging der Republiek heeft gedaan. De pre sident heelt, iu zijn autwoord op deze toespraak, bovenal zijn vertrouwen te kennen gegeven iu Frankrijk's grootheid. In zqne gesprekken met leden van deu gemeenteraad heeft de president gezegd, dat de invoering der nieuwe belastingen wel is waar moeilijk was, maar dat die belas tingen de regeering in staat zullen stellen om het evenwicht op de begrooting tot sland le brengen; voorts deelde hij tnede dat er goede tijdingen uit Engelaud waren; dal hij het vrije verkeer niet wilde vernietigen en dat men het wel eens zou wordendat de vrede naar buiten verzekerd was, en dat hij zou trachten ook den vrede iu het land zelf te handhaven. Belgrado, 15 September. Het offieieele blad bevat een decreet van den Vorst, waarbij de Sauptschina tegen 6 October te Kragojewatz wordt bijeengeroepen. Parijs, 14 September. Het Journal Ofjiciel deelt de ontvangst mede van de belastingen gedurende hete rste semester van dit jaar. De directe ne- lastingen hebben 22 millioën meer opgebracht dao in hetzelfde tijdvak iu het vorig jaar. De iudirecte belastingen zijn 88 inillioen beneden de raming gebleven. Die vermindering was echter voorzien; daar eensdeels vóór de invoering der nieuwe ol verhoogde indirecte belastingen een groote voorraad van goederen opgeslagen was, en teu andere de smokkelarij op vrij groote schaal plaats had. Op dit oogenblik vloeit die bron van inkomsten reeds ve,el ruimer, eu waar schijnlijk zullen tegen het etude van dit jaar de inkomsten reeds aan de ratniDg beantwoorden. Hadrld, 15 September. Heden heelt de opening van de zittingen der Cortes plaats gehad. Iu de koninklijke aanspraak wordt verklaard, dat de Leeuwarden, 15 September. De majoor F. A. H. Tergan van het 4de bat. van bet 1ste reg. inf. alhier is in garnizoen, op zijn verzoek op non-act. gesteld. Nijmegen, 15 September. De 3de en 13de com pagnie van het 3de reg. vest. art.zullen aan staanden Woensdag 18 dezer uit het kamp te Zeist weder te dezer stede retourdceren. "Vereenigde zitting der beide Kamere, Maandag 16 September 1878, ter opening wan de gewone Vergadering der Staten-Generaal. ZITTINGJAAR 187 2/7 3. 's-Gravenhaqe, 16 September. Z. M. de Koning werd heden bij de opening der zitting van de Slateii-Geueraal vergezeld door HH. KK. HH.den Prins van Oranje, Prins Hendrik en Prins Fre- derik der Nederlanden. In de heden gehouden zitting van deu Hoo- geu Raad, kamer van strafzaken, heeft de adv.-" gen. Mr. Polis conclusie genomen in de zaken van: l4. E M. Kronenberg, die door het Hof in Overijsel tot 45 dagen eenzame opsluiting is ver oordeeld wegens het bedriegen van den kooper en de soort van de koopwaar; 2°. den minister van Financiëu tegen e«u arrest vao het Hof in Zuid-Holland, waarhij deze met vernietiging van een vonDis der rechtbank te Rotterdam niet-ont- vankehjk is verklaard van zijne strafvordering ingesteld tegen D. J. Florijn, brander te Rotter dam, strekkende tot zijne veroordeeling wegens bet door zijne kuechten gedaoe vervoer van gedis tilleerd zonder vereischt document, waarvoor hij als brander en meester verantwoordelijk zou zijnen 3°. E Ras, wed. van P. J. Kees, A. Geeven en P. van Tougeren, die ter zake van deo moord te Heemstede, door bet Provinciaal Gerechtshof iu Noord-Holland zijn veroordeeld de eerste en de derde tot levenslange tuchthuisstraf eu de tweede tot 15 jaren. De conclusiën in tie beide eerste zaken strekken tot verwerping der vootziening (uitspraak 2 Oct.); eu ten aanzien van het ariesi vau het Hof van Noord-Holland coticluceerde adv.-gen. tot verwijzing der zaak naar een ander Hol. Uitspraak 7 October. Z. M. heelt aan den heer E. J. Haspels op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van dir. van het posik. te Wageningen, met vergunning om zijne aanspraak op pensioen te doen geldenbenoemd tot bewaarder van de hypoth., het kad. en de schccpsbew.: te Breda, den heer J. Ch. P. M. Pels Rycken, thans ontv. der reg. eu dom. te Breda; te Tiel den heer S. H. Rink, thans inspect, der reg. en dom. 2de kl. tot ontv. der reg. en dom. te Helmond, den heer J. S. Hussem, thans te Grave; te Doesburg, deu heer Mr. P. J. Paets, thans te Tn den te Heerlen den heer P. J. Idema Greidanus, thans te Texel; te Groenlo, den heer G. J. A. Huiskes, thans te Oirschotte Oirschof, deu heer Mr. K. L. van Woelderon, thaus surnumerair; te Texel, den heer S. W. Middelkoop, idein. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infan terie tot majoor, bij het 1ste regiment den kopt. Jhr. A. R. J. Klerck, van het regiment grenadiers en jagers; hij het 7de regiment den kapitein H. E. J. Heymaus, van het regiment grenadiers en jagers. De heer Mr. E. J. A. graaf van Bylandt, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, Dadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd heb ben, tegen halfeen de vergadering, en laat een Koninklijk besluit van 3 September jl. N°. 12, houdende zijne benoeming tot Voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende het aanstaande zitting jaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, wien dientengevolge, overeen komstig het voorschrift van art. 103 der Grond wet, het bestour der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, bestaande uit 18 leden der beide Kamers, die Z. M. den Koning, bij HD. aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide zal doen. De Ministers, hoofden van Ministerieele depar tementen, de Kanselier der beide Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te een uur mede in de vergaderzaal. Z. M. de KoniDg, die zich met de Prinsen, op de in het programma voor de opening der Ver gadering ontschreven wijze, naar het gebouw der Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na eeu kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de ver gaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl de Prinsen uaast HD. gezeten zijn, de volgende openingsrede: MIJNE HEEHENI In Uw midden gekomen, otn Uwe gewone vergadering te openen, waardeer Ik dankbaar het voorrecht U op het vele goede te mogen wij zen, dat Ons Vaderland teu deel valt. Vriendschappelijke verstandhouding kemnerkt Onze betrekkingen met alle mogendheden. Wij verheugen Oos in een gezegenden oogst. De veestapel bleef van groote rampen bevrijd De maatregelen, tot bestrijdiug der besmettelijke veeziekten genomen, schijnen doel te treffen. De zeevisscherij bloeit. Vrije ontwikkeling van handel eu nijverheid te bevorderen, blijft Mijn streven. 's Lands geldmiddelen bevinden zich in niet ongunstigen toestand. De opbrengst der belastin gen nuui ook weder in den loop van dit jaar aanmerkelijk toe. Uit de aan Uwe overweging eerlang te onderwerpen Staatsbegrooting voor het volgende jaar, zal U blijken, dat de geraamde uitgaven, behalve die voor den verderen aanleg der Staatsspoorwegen, zonder buitengewone mid delen kunnen worden bestreden. De Zee- en de Landmacht kwijten zich hij voortduring op loffelijke wijze van hare verplich tingen. In de Overzeesche bezittingen hebben zij Ons gezag met eere gehandhaafd. Zal echter het leger in staat wezen in tijden van gevaar zijne tnoeielijke taak waardig te ver vuilen, dan is het noodig, dat zijne samenstelling en gehalte worden verbeterd. Voor dat doel zal in de eerste plaats Uwe medewerking tot wijzi ging der wet op de nationale militie worden in geroepen. In afwachting dat hot stelsel vaD 's lands ver dediging door vestingwerken Uwe goedkeuring verwerve, kan de uitvoering van die werken, omtrent welker noodzakelijkheid geen verschil van gevoelen bestaat, met kracht worden voort gezet. Daartoe worden bij de begrooting middelen aangevraagd. De verandering der rechterlijke inrichting blijft aan Uwe overweging aanbevolen. Mag het ge lukken dit gewichtig onderwerp tot beslissing te brengen, dan zal de hinderpaal, die zóólang elke omvangrijke hervorming van Ons rechtswezen heeft in deD weg gestaan, zijn opgeruimd. Intusschen zullen enkele voordrachten, bestemd oui op bepaalde punteo verbeteringen in Onze wetboeken aan te brengen, U worden aangeboden. Tot uitbreiding van het kiesrecht daar, waar liet binnen le enge grenzen is beperkt, kan eerst daags eene wets"oordracht worden te geuioet gezien. Een nieuw ontwerp tot regeling van het hoo- ger onderwijs wordt voorbereid. In weerwil van plaatselijke rampen, veroor-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3