Gouvernante externe, EXTRA-TREIN MUZIEKONDERWIJZËRËS. A D VERTEM HEM. Een Jongmensch, ad itWi mi niuk. i vet. leelit tree vees chu n di tiet irdi kt ■ven ecki aan goei ihtiogen van hoogoi' onderwijs, met inacbtue- apng der bepalingen dezer wet, zijn bevoegd Tl", ieder meerderjarig Franschman, welke niet ior artikel 7 dezer wet is uitgesloten; 2° iedere ireeniging, welke zich het geven van hooger iderwijs ten doel stelt; 3°. de departementen en meenten. Art. 6. De leercursussen of scholen van hooger iderwijs zijn ten allen tijde toegankelijk voor ambtenaren, aan welke de minister, van on- irwijs den last zal opdragen ze le bezoeken, ürt. 7. Onbevoegd tot het geven van hooger Iderwijs en tot het aan het hoofd staan eener Lrvoor bestemde inrichting zijn: l". de perso- L welke het volle genot hunner burgerlijke lliteu missen, 2°. zij die wegens een misdrijf of jLens een vergrijp tegen de zeden of de eer- Iheid eene veroordeeling ondergaan hebben, 31 zij die, krachtens rechterlijk gewijsde, versto- |n zijn van de uitoefening van de tiurgerschaps- cliten onder de nummers 1, 2, 3, 5, 6, 7 en 8 L art. 42 van het wetboek van strafrecht op- inuemd, 4°. zij die wegens overtreding van de palingen dezer wet veroordeeld zijn tot het dies dier bevoegdheid. Vereer eischt het wets-oulwerp vau den per- on, die een cursus van hooger onderwijs wenscht openen of eene school voor zoodanig onderwijs ie richten, eene voorafgaande schriftelijke aan Mie aan den luspecteur van het onderwijs van ziju departement; en schrijft het voor dat aan het hoofd eener vrije hoogeschool een bestuur Mij minstens drie personeu moet staau, wier na men, woonplaatsen, betrekking enz. mede uioeteü Borden opgegeven. 1 De vrije huogescholen worden verder bevoegd verklaard acaueuiische uiels le verleeneü, doch siei de graden van bachelier-és-letlres en bachelier- ffl-scieiices, welker verleeuiug aan de staats-hoo- gesdiuleu bhjlt voorbehouden. De academische graden kunnen alleen verleend Borden op die vrije hoogeseholen welke op zekere Beede leest zijn geschoeid, en niet dan door leerareu die zeiven den doctorstitel aan eeue ibtshoogeschool hebben erlangd, na een examen it in alle opzichten gelijk moet staau niet dat ïtwelk aan de staaishoogescholen voor denzelf- rraad afgenomen wordt. Alleen voor graden, [elke met inachtneming dezer voorschriften ver- }eud zijn, verleent de minister van onderwijs it diploma. Dnltschland. Ridderorden. Door de drie monarchen zijn, tijdeus hunne .«wazigheid te Berlijn, onderscheidene personen met ridderorden begiftigd. Prins von Bismarck en prins Gortschakoff zijn door keizer Frans Jozef tot ridder grootkruis der orde van Stephanus met brillanten benoemd. De Oosteurijksche gezaDt Kurolyi verkreeg bet groot kruis der orde van Leopold. Verder verleeude de keizer van Oostenrijk vele ridderorden ook de tieeren von Tliile en Delbriick behooren ouder de gelukkigen. Keizer Wilhelm heeft graaf An- drassy en den gezant Karolyi de orde van den zwaiten adelaar geschonken; de heeren Braun eu Hofmanu verkregen de kroonorde 1ste klasse. De keizer van Rusland heeft graaf Andrassy de orde van Andreas, en aan de heeren HofmaDii en Braun de orde van St. Anna toegekend. Gtroot-Brltannië. Handelstractaat met Frankrijk. Steenkolens De Times zegt, omtrent de herziening van het handelstractaat met Frankrijk: „De ondervinding heeft ons geleerd dat tractaten welke twee mogendheden moeten binden bij eene verandering van omstandigheden zeer licht kwaad bloed zetten tusschen de daardoor verbonden natiën. Wanneer wij in de verlangde herziening bewilligden, en de onderhandelingen op de door Frankrijk voorgestelde grondslagen aanknoopten, dan zouden de nieuwe verplichtingen stellig eer der leiden tot verstoring dan tot versterking der goede verstandhouding tusschen de beide uatiën. Boogst waarschijnlijk zouden wij minder toeslaan dan ons gevraagd was, en de F'raDschen zouden patuurlijk beweren dat wij hun weder te slim waren geweest. Maar de eenige weg, dien de regeering in te slaan heeft, biedt geenerlei geva- en aan. De regeering heeft niets anders te zeg- ;en dan dat haar principieel bezwaar tegen elke inderhandeliug onoverkomelijk is, eo dat zij zich iet gerechtigd acht de voorstellen van Frankrijk n overweging te nemen. Mocht het opgezegde ractaat vervallen zonder dat er een nieuw werd ingevoerd, wij zoudeu er ons niet over beklagen dat wij de meest onbeperkte handelsvrijheid ver kregen hadden. Massa's Belgische steenkolen worden voortdu rend te Grimsby aangevoerd. De exporteurs daar ter stede beweren, dat de prijs der steenkool thans zijn maximum bereikt heeft. Desniettemin noteerde men jl. Woensdag te Sheffield weder eene stijging. Rusland. Een dreigend gevaar. De Slavische Correspondentie bericht, dat eeu conflict tusschen Rusland en Cliiua dreigt te ont staan, tengevolge van de herhaalde vijandelijk heden tegen de bevolking aan de Chineesche grens, welke onder onmiddellijke bescherming staat van Rusland. Zoo er geen voldoening wordt gegeven, schijnt een oorlog op handen. Inmiddels heeft het Russische gouvernement met de grootste zorg de wegen doen aanleggen die van Siberië naar China leiden. Het betreft hier wel handelswegen, maar deze kunnen ge makkelijk in strategische wegen worden ver anderd. Tot dusver intusscheD zijn van den kant van China geene belangrijke oorlogs-toebereidselen gemaakt. TELEGRAMMEN. Berlijn, 11 September. De Russische veldmaar schalk Berg is tot chef benoemd van het 32ste regiment der Pruisische infanterie. Kopenhagen, 11 September. De prinses van Wales vertrok heden te kwartier voor vieren. De gehcele koninklijke familie deed haar tot Bellevue uitgeleide. Breslau, 12 September. De algemeens verga dering van Duitsche Katholieken heeft gisteren het voorstel beti effende de sociale quaestie van domheer Moufang nit Mainz aangenomen. Volgens dit voorstel zullen inrichtingen worden gesticht, door welke de werklieden tegeu gebrek zullen behoed worden; als: banken van leening, spaarkassen, en voorschotbanken op christelijken grondslag. Parijs, 12 September. In de zittiDg der per manente commissie heeft de Minister van Binneu- landsche Zaken, in antwoord op eeue vraag van den heer Renneville, verklaard, dat het gerucht als zouden de belastingen verminderd zijn met 80 a 90 uiilioeu, geheel onjuist is. De heer Aboville vroeg opheldering omtrent de staking der mijnwerken aan den ingang van den Modi Céuis-tunnel. De Minister antwoordde, dat de Regeering aan geeuerlei invloed of pressie van het buitenland toegaf. In antwoord op eene vraag van den heer Pagès Dupont, die in het belang der wijnbouwende de partementen verlangt, dai de handelswissels zullen wordeu vernieuwd, zegt de Minister, dat de on derhandelingen worden voortgezet met goede hoop op eeüe overeenstemming. Konstantlnopel, 12 September. Naar men verzekeit, zal Djemil Pacha, de nieuwe minis ter van buitenlandsche zaken, zich binnen kort naar Livadia (Krim) begeven, om den keizer aller Russen aldaar namens den Sultan le begroeten. Tlunchen, 12 September. Volgens geloofwaar dige mededeelingen heeft de heer von Gasser de volgende ministerlijst deu Koning aangeboden: vou Gasser, uiinister-presideut en minister vau buitenlandsche zaken; Lipowsky, binneulaudsche zaken; Lerchenfeld, eeredieust; Boelerudorf, jus titie; Lobkowitz, fiuauciën; Waltlier, oorlog. Het besluit des Kouings is nog niet bekend. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. fire van bericht en raad gestelde begrooting van het Werkhuis voor 1873 geene bedenkingen heeft, en daarom vrijheid vindt n te raden die goed te keu ren: in omvang ad/134006 43',in uitgaaf ad 34005, alzoo sluiiende met een batig saldo ad 71.43', en het door deze adminstratie verlangde sub sidie voor 1873, ad 7000, uit de gemeentekas toe te staan bij een besluit, waarvan het model hierbij gevoegd is. Aan deD Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz. Leiden, September 1872. Ter voorkoming van vele verzoeken om ge- heele afschrijving van plaatselijke directe belas ting over het loopende jaar, hebben wij de eer u hierbij over te leggen een staat, vermeldende de Dame» van eenige belastingschuldigen, die de genieeuie verlieten vóór de uitreiking der beirek- kelyke aanslagbiljetten: na zich van de bevol kingsregisters te hebben laten afschrijven ofover- ledep waren, met voorstel om den aanslag van die personen in genoemde belastiüg, vóór hun de biljetten worden toegezonden, te verminderen met eene som zooals kolom 11 vau dien staat aanwijst. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. De Commissie vau Financiën, in wier handen werd gesteld, ten fine van berichten raad, een lijst van personen, welke de gemeente verlaten hadden of overledeu waren vóór dat de uitreiking der aanslagbiljetten in de plaatselijke directe belas ting over 1871 plaats greep, heeft de eer u mede te deeleu dat zij zich met het voorstel van Bur gemeester en Wethouders vereenigen kau, om ter vermijding vau herhaalde verzoeken om ge- heele of gedeeltelijke vrijstelling van die belas ting, aan 79 personen afschrijving te verleeuen eu wel voor de sommen als in kolom 11 dier lijst zijn uitgetrokken, tot een gezamenlijk bedrag van 974.U9. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz. AAiirlitbericliten. Amsterdam, 13 September. N. Galatz 188, bij partij; N. Galatz 190 bij gerijf; O. Petersb. 186; N. Petersb. 185; Oct. 184, 185; Maart 198) 194; Mei 195, 196. Raapolie zes weken per 100 kg. 42%; vliegend 41%; Mei 42%, 43; Oct. 40#, 41% Nov., Dec. 41%, 415. Lijnolie zes weken 43%; vliegend 42%; Maart, April, Mei 38ft Oct., 41%, 41%; Nov. 40%, 40%; Dec. 39%, 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 85, 88. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. Koolzaae per 2000 kg. Oct. 405; Nov. 410. LAATSTE 8ËH1CHTE1. 1 (Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 13 September. Zi. M. de Koning is om 6 uren van Zwitserland alhier teruggekeerd en werd aaD het station ver welkomd door den Prins van Oranje, Prins j Alexander en Prins Hendrik. De Haagsche Nieuwsbode deelt inede, dat een wetsontwerp op het hooger onderwijs in bewer king is. Volgens telegram uit Aden is het stoomschip Prins Hendrik, kapitein J. Hendriks, van Batavia naar 't Nieuwe Diep, aldaar 12 September ge passeerd Schip en machine in goede orde, pas sagiers en equipage welvarende. Leiden, September 1872. De Commissie van Financiën heeft onderzocht de in hare bauden ten tine van bericht en raad gestelde begroolingen over 1873 der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid en van het lsraë- lietisch Armbestuur. Zij heeft daarop geene bedenkingen, terwijl de daarbij voorgedrasene subsidiën 111 overeenstem ming zijn mei tiet raadsbesluit van 16 November 1868 en met 5 pCt. verminderd. 1°. Het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. De Commissie raadt u het door Regenten uit getrokken subsidie ad f lUSUl) ic bepalen bij een besluit waarvan het model hij dit rapport is ge voegd, eu voorts begrooting goed te beuren: de inkomsten op /35Ü18, de uitgaven op f 35018, sluitende alzoo quite, bij een besluit, waarvan hel model aan den voet der begrooting is gedrukt. 2°. Hel Hoomsch-Katholieke Wees- en Oudeliedenhuis, Ook voor deze administratie vindt zij vrijheid te raden het gevraagd subsidie op f 11200 te be palen hij het hierbij gevoegde besluit, eo bare begrooting goed te keuren: dein komsten op ƒ2282) .39 de uitgaven op ƒ22821.39, sluitende alzoo quite, bij het aau den voet der begrooting gedrukte besluit. 3°. Het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudenliedenhuis. Zij heelt de eer u te raden het subsidie voor die instelling te bepalen op ƒ2240, bij liet voor schreven besluit, en die begiooting goed te keu ren do inkomsteu op 6919.16', de uitgaven op 6915.60, dus met een goed slot van ƒ3.56', bij het aan den voet der begrooting gedrukte besluit, en 4". Het Nederlandsch Israèlielisch Armbestuur. Het subsidie voor dat bestuur raadt zij u op het daarbij voorgesielrte cijfer van /4Ü8 te bepa len bij het meergenoemd besluit, en de begroo ting goed te keuren: de inkomsteu op ƒ1423.15', de uitgaven op 1428,15' sluitende alzoo quite, bij het aan den voet dier begrooting gedrukte besluit. Aan deu Gemeenteraad. De Counnissie van Finauciëu, enz. I Leiden, September 1872. De Commissie van Financiën heeft de eer u te berichten dat zij op de in hare handen ten 's-Gravenhage, 13 September. Z. K. H. Prins Hendrik is na een verblijf van ruim drie maan den in Walferdange, gisteravond te zes uren per Rijnspoorweg, vergezeld van HDs hofmaarschalk L. R. Baron Taets van Amcrongen, in de residentie aangekomen. Z. K. H. Prins Alexander alsmede eenige aanzienlijken bevonden zich ter ontvangst van den Prins aan het station. De heer Julicn is als eerste komiek gisteren door geabonneerden van den Koninkl. Franschen Schouwburg aangenomen met 70 tegen 8 stemmen Niet toegelaten werden mile Briol, eerste chan teuse Jégère voor opéra comique niet 41 neen en 33 ja, alsmede de heer Valaire, tweede téuur léger met 43 tegen 31 stemmen. I11 eeue gistermiddag alhier onder voorzit terschap van Mr. Tels uit Rotterdam gehouden vergadering van het comité ter zake der Ruineen- scht: geloofsvervolging, is o. a. een bestuur samen gesteld, bestaande uit genoemden Mr. Tels, voor zitter; Mr. J. A. Levy uit Amsterdam, secretaris wijders de heeren: Prttf. Goudsmit te Leiden, J. E. Andries en Berenstein uit 's-Gravenhage. Bij meerderheid van stemmen is besloten zich io deu vorm van een adres van dankbetuiging voor de reeds door de regeering gedaue stappen tot deze te vvendeu met het verzoek de zaak der vervolgingen niet uit het oog te verliezen. Op grond dat een onzer consuls-genei aal de zaak tot het tegengaan der vervolgingen heelt helpen on dersteunen, door zich bij andere mogendheden aan le sluiten en ook in afwachting van eene toegezegde interpellatie van het kamerlid den heer Mr. Godelioi, zal het adres lot de regeering en niet aan de Staten-Generaal, zooals vroeger het voornemen was, worden gericht. Bedoeld adres zal in eene den 26 September a. s. te Am sterdam ie houden meeting, aan het oordeel van belangstellenden worden onderworpen, die het des verkiezende met hunne handteekening kunnen voorzien. Wijders is ingekomen een brief van het comité te Berlijn, om in het laatst van Octo ber te Brussel een internationale bijeenkomst te houdeu ten einde de belangen in deze aangele genheid daar te beharligen. De kapitein-kwartiermeester bij "het regi ment grenadiers en jagers heeft eergisteren den sergeant-schrijver v. d. H. uitgezonden met eene som van /26UU, om daarmede leveranciers te be talen. Genoemde sergeant liet sedert niets van zich hooren, waarop de politie gisteren van de zaak in kennis werd gesteld, die, bij aanhouding van den sergeant alhier, bevond dat deze niets meer van het ontstolen geld in ziju bezit had, daar hij op zijne beurt weder bestolen werd door zijn vriend v. d. W., in wiens huis men tus schen de balken van zekere plaats nog 2000 terugvond. Beiden zijn in handen van de bevoegde macht. Beden heeft het garnizoeu van 's-Gravenhage, Delft en Leiden gezamenlijk militaire manoeuvres in het vuur ge.laan. Dat van Delft was tot dat einde hedenmorgen te halluegen de residentie binnengerukt. Men heeft eene veronderstelling uaar den kant van Leiden nitgevoerd, vau waar de troepeu die uit 's-Gravenhage zijn te gemoet getrokken. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 15 September 1872, des namiddags te hal/twee, door het Muziekcorps van het 4de RegimeDt Infanterie, ouder directie van den kapelmeester A. Grentzius. 1ste Afd. 1. Solferino-nrarsch, Aüber; 2. Ouverture Awrore, Clément; 3. La Tulipe rose, Valse, Briffaux; 4. Pot pourri: le Chalet, Meisner. 2de Afd.5. Amicitia- marsch, Krulder; 6. Ouverture: Nabucliodonosor, Verdi; 7. Le Carnaval de Vëtiise, Fantaisie, Arwan 8. Larghetto uit de 2de Symphonie, Kalliwoda; 9. Le general Havelock, Marsch, Faust. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. j roorg. morg. nam. nam. nam. avond avond. 5 ïi. 8 u. 12 o. 4 Q. 5 o. 8 u. 10 Q. Dond. 68° 64" 62° Vrijdag 60° 63° 70° 70° Wind: Donderdag-middag 5 u. W. Deu 10do11 September 1 872 overleed ie 's Gra- venhage de Hoog-Edel-Gestrenge Heer ALBERTUS PETRUS MILTENBURG, gepensioneerd Luite nant-Kolonel der Infanterie, Ridder der Militaire Willemsorde. Eenige en algemeene kennisgeving. Primo November e. k gevraagd eene hoofdvereischte is: Converseren in de Fransche en Engelsche talen. Franco brieven onder Lett. W., hij den Boek handelaar D. NOOTHOVEN VAN GOOR, Hooi gracht. Bij vertrek van Mejufvrouw BEKKER alhier, biedt de ondergeteekende zich beleefdelijk aan tot het geven van grondig onderwijs in de Piano muziek, kunnende zij de beste bewijzen van bekwaamheid en kunde overleggen. Hierop reflecterende, gelieve men zich te adres seren onder motto Muziek, hij den Heer A. J. WETRENS, Muziekdirecteur, en bij de Muziek handelaren S(JH REUDER VAN BAAK te Leiden. JA. POLS. zijne werkzaamheden buitenshuis hebbende, vraagt bij burgerlieden KOST en INWOOTtfGj vrije kauier is geen vereischte. Aanbiedingen inet prijs opgaaf onder letter P. aan het Bureau van dit Blad. Ilolliiiiüsche IJzercn-Spiiorweg-llaalscliappij. op Maandag 16 September des avonds le 11 uur van den llaag naar Voorschoten en JLeldcn. Retourblllettcn geldig. de administrateur.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3