II. Alleen op het bewustzijn, dat de vorst eige naar is van den grond, berust bij den inlander het gevoel vau eerbied en outzag voor zijn per soon en de door hem aangestelde hoofden en ainb tenaren; alleen als grondeigenaar heeft hij, vol gens de Javaaosche begrippen, het recht om be lasting te heffen. Iedere regeling der agrarische toestaudeu moei op deze volksovertuiging gegrond vest zijn. III. De vorst behoort van het eigendomsrecht gebruik te ntaken, om laugs vreedzamen weg een toestand in het leven te roepen, die tot vrij heid, orde en welvaart leidt, welke in andere landen slechts door staalkundige beroeringen en burgeroorlog verkregen is. IV. De spreuk: „alles bloeit in een Slaat, waar de landbouw bloeit" is op Java oog stelliger waar dan in de meeste audere lauden, want de land bouw hier is bijna de eenige bron van volksbe staan en welvaart. De wegruiming van alles wat zijn bloei belemmert en de aanwending lan alle middelen die hem kunnen ontwikkelen en ver beteren, zijn dus de eerste plichten vau den wet gever. V. Daar, zonder dwang, de inlander niet ge neigd is om producten, geschikt voor de Euro- peesche markt, in eemgszins aanzienlijke hoeveel heid aan te planten en het bezit van koloniën zonder die uitvoer-arlikeleu voor een Eurupeeschen Staat geen waarde heeft, behooren de agrarische toestanden zóó geregeld te worden, dat de land bouw van Europeanen naast dien van den in lander bloeijeu kan. VI. De eerste voorwaarden voor den bloei van den landbouw zijn, onder alle hemelstreken en onverschillig van welken landaard de landbouwer zij, de volgende: 1°. Dat de landbouwer zijnen grond individu eel, altijddurend en erfelijk bezit. 2'. Dat hij vrij is daarop te planten, wat hij goedvindt. 3°. Dat hij over het product geheel vrij kan beschikken. 4°. Dat de pacht of grondbelasting vast, d. i. voor geene vermeerdering vatbaar is. 5". Dat ieder burger meester is over zijn tijd en arbeid eu niet dan in buitengewone gevallen ten algemeenen nnite in dit recht kan worden verkort. 6°. Dat de veiligheid van personen en goederen verzekerd is. 7°. Dat streng gehandhaafde orde met vrijheid van bewegen en handelen gepaard gaa'. 8". Dat er overal goede wegen bestaan. Uit Groningen zendt men ons het volgende: Zou. uien zegt heeft de Minister Geertscma de aanbevelings-nominatie tot het vervu leri van twee ledige professors-plaatsen aan onze aca demie, door heeren curatoren ingezonden, doen teruggaan, en ineu zegt er bij dat het tweetal bestond uit theologen vaudeconlëssioneele richting. Of dit „men zegt" waarheid is. durf ik niet ver zekeren, maar het vindt wij algemeen geloof, omdat de drie heeren Commissarissen des Koinngs in Drenthe, Groningen en Eriesland, ambtshalve curatoreu, de Dordsche richting zijn toegegaan. Het zal spoedig blijken wat er van de zaak is, maar zeer zeker is het dat, als nu de juristen de Groninger academie links laten liggen, de theolo gen hen wel eens konden volgen. Daarom die lieslisseo kan denke aan de spreuk „Bezint eer gij begint." (Arnh. Ct.) liet stoomschip Conrad, kapt. J. F. Graadt van Roggen, van 't Nieuvvediep naar Batavia bestemd, is op 10 September des ochtends te 6 uren het Sucz- kanaal iugega.nl, op 11 September te 3 uren des namiddags te Suez aangekomen en heeft onmid dellijk de reis naar Batavia voortgezet. Een treffend geval van zelfmoord heeft te Lon den plaats gehad. Alice Oswald, eene jonge gou vernante, was uit eene betrekking in Schotland onlslagen. Zij was daarop naar Londen gekomen, om werk te zoeken. Zonder vriend of maag in de groote wereldstad, zocht zij te vergeefs. Zij was te fier om hulp te vragen; eu toen haar laatste stuiver verteerd was, en geen redding kwam opdagen, zocht zij haar dood in de Teems. Op haar lijk vond tnen een brief van den vol genden inhoud: De misdaad die ik op het punt sla te plegen en dc rtraf die mij hier namaals wacht, zijn niets in vergelijking van de ellende waarin ik verkeer. Geheel alleen in het groote Londen, zonder een penning of een enkelen vriend die mij raad en hulp kan lerleenen, afgemarteld door de vruch- telooze pogingen om werk te krijgen, overal teleurgesteld, en der wanhoop ten prooi verkies ik den doodsnacht boven den dageraad van den rampzaligen dag van morgen. Niet langer dan uegeu weken bevind ik mij op Brilschen bodem. Als bonne kwam ik uit Amerika te Wick, in Schotland. Daar outslueg mijne meesteres mij, terwijl ze weigerde mijne terugreis te betalen, met 3 pond, 10 shill., het bedrag van mijn loon. Toen ik in Londen aankwam bezat ik nog 5 shill. Wat stond mij te doen? Ik verkocht miju horloge. Het weinige dat ik er voor kreeg, was spoedig verslonden door uiijn kosthuis en de po gingen die ik in 't werk stelde om eene betrek king te krijgen. Nu ik letterlijk van alles beroofd ben, is elke dag mij eeue marteling. Geen vrieu- denband, geen hoop, geen geld, wat blijft mij over? O, God in den Hemel! heb mededongen met eene arme wanhopige zondares. Gij weet boe ik tegen het uiteisie geworsteld heb, maar het noodlot is tegen mij. Ik wil den weg der zonde niet op, vvanl mijne overleden moeder zou den vinger tegen mij opheffen. Zouder vader, zonder moeder heb ik geen te huis meer. O hoe weinig christelijke harten zijn er in de wereld. Ik ben nu waanzinnig; dagen lang heb ik voor zien dat dit 't einde zou wezen. Mochten allen die nujneu dood vernemen, mij vergeven en God de Almachtige, voor wiens rechterstoel ik weldra staan zal, mij genadig zijn. Vaarwel gij schoone en toch zoo rampzalige wereld. Alice Blanche Oswald. Ik zou den 14deD dezer maand twintig jaar geworden zijn. Dr. Petermann ie Gotha heeft medegedeeld, dat van de expedition naar de Noordpool-gewesten dezen zomer Iwee mislukt ziju, lil. de twee Noor- weegsehe, alsmede het plan betreffende de Fransche expeditie. Van de Noorweegsche was kapitein Jensen, wegens zware averij, naar Drammen teruggekeerd, eu kapitein Hanssen len gevolge vau liet vele ijs genoodzaakt de terugreis aan te nemen. Aan het plan voor de Fransche onderne ming, onder leiding van Ambert en Mack, kon geen gevolg worden gegeven, omdat de daartoe noodige gelden uog niet beschikbaar zijn. Gelijk men weet, hau vroeger Gustavo Lambert gelden voor eene Nourdpoolreis bijeengebracht, en was het bij zijn onverwacht overlijden niet bekend hoe het met de zaak stond. Van daar dat zijne ge- heele ualateuschap verzegeld werd. Maar het schijnt dat daarbij zekere formaliteiten zijn ver zuimd, ten gevolge waarvan het nog lang kan duren eer het voor de reis ingezameld bedrag uit de nalatenschap kan worden gestort. BINiVMNLAlVD. Rotterdam, 12 September. In de zitting van den gemeenteraad vau beden werd o. a. aangenomen liet voorstel van Burg. en Weih., om het terrein aan de Crispijulaao, tusschen de Kruiskade eu de ontworpen straat D, groot 12.40 are, voor 4200, zijnde tde helft der getaxeerde waarde, af te staan stuk heelt en dat allen een kleiu hebben. Velen leven in bekrompen omstandigheden, maar bijna allen kunnen leven zonder al te veel moeite. De elleudigen hebben liet minder ellendig; de werk man die niets dan een paar sterke armen heefl ziet ten minste geen afscliuwelijkeu ulgrond Ouder zicb, geen donkeren en bodemloozen j ut, waarin ongeluk, werkstaking, ziekte hem eu ziju gezin kunnen storten. Minder beboetten en minder kin deren hebbende, draagt hij een minder zwareD last; bovendien wordt bij door de ellende minder verstompt, is hij minder tot dronkenschap geneigd. 3°. Het huiselijk en maatschappelijk leven. Vele onistnndighedeu maken liet aangenamer en ge makkelijker. Vooreerst de vroolijker, mededeel zamer en vriendschappelijker aard. Dan de vol komen of bijna volkomen gelijkheid, door de wei of door bet gebruik, tusschen ouders en kinderen, tusschen den oudste en den jongste, tusschen man en vrouw, tusschen adellijke eu parvenu, tusschen arm eu rijk, die maakt, dat then zich minder behoeft in te houden, die de heersehzucht ver mindert, vele beleedigingeu voorkomt, vele boi- singen uiinder hard doet aankomen. In Frankrijk siort men zijn hart uit in den kleinen huiselijken kring, kent men er geen dwang, vereent men zich om vrij en hartelijk het leven samen door te brengen; in den grooten maatschappelijken kring praat men, laat men zicb ten halve uit, omnioet uien elkaar oin Vlij en vroolijk een uur samen door te brengen. Minder dwang te huis en bij anderen;- welwilleudheid eu beleefdheid vervangen de subordinatieyen wel met voordeel. Naar miju inzien gevoelt bij ons de uieü6ch min der dikwijls en minder zwuar de ruwe en des polische hand van eeu ander mensch boven zijn lioold. Nog een oorzaak van mededeelzaamheid: men mag alles in liet gesprek zeggen, zijn ver haal of zijne theorie moet alle kleureu en geuren opdisscheu. De roman, de criliek, de kunst, de philosophie, al wat stol tot praten geeft wordt niet gebonden door deD godsdienst, de zedeleer en deollicieelocouvenaiices, zooals aan de overzijde vau het Kaunal. Meu deukt te Parijs vrijer, meer volko men belangeloos, geheel in't afgetrokkene, zonder zich veel om goedkeuring te bekommeren, zoudei vrees voorde sireuge af keuring door lietpubliek. Kortom, het geuoeinde onderscheid maakt dal de Engelschman sterker, de Frauschmun geluk kiger is. De jus van deu eerste is steviger, die van den tweede zit gemakkelijker. De eerste heeft gelijk dat hij zijn kieedingstuk verwijdt, dat hem aan den oksel knelt, de tweede zou wel doen de onstuimige bewegingeu te vermijden, die zijn brooze stof kunnen doen scheureu. Maar het komt mij voor dat beide'u het kleediugstuk aanhebben, dat zij verkiezen./ aan de alhier gevestigde Vereeniging lot hulp aan minvermogende oogüjdei'3 voor Zuid-Holland, onder bepaling dat de vereeniging zich verbindt om, indien later het op dien grond te stichten gebouw van bestemming verandert, of het terrein met den opstal wordt verkocht, de andere helft der geschatte waarde te voldoen. Boskoop, 10 September. In de zitting van den gemeenteraad van heden is zonder discussie inet algeineeue stemmeD besloten, bet tractement van den Burgemeester met f 125, van den secretaris met f 100 en vau deD ontvanger met f 50 te verhoogen. Schiedam, 12 September. Heden had alhier ten overstaan vau Burgemeester eu Wethouders de aanüestediug plaats van hel maken vau een kaai muur van zuileubazalt langs de buitenhaven, het verlagen van eeu gedeelte vau den bestaandeD kaaimuur en het vernieuwen van de houten be schoeiing door een bazaltmuur binnen de sciiut- kolk. En is al dit werk gegund aan den laagsten inschrijver, deu beer C. Bosman, te Rotterdam, voor de som van f 34,700. De hoogste insch rij viug bedroeg f 55,600. Brielle, 11 September. In de heden alhier ge houden vergadering vau de liberale kies vereeniging Koning en Vaderland ts tot bestuurslid, ter vervanging van deu lieer C. C. Kraijeuhoff van de Leur, die van hier vertrekt, gekozen Mr. W. Kar-ten, en ter vervanging vau dienzellden heer is door de vereeniging als candidaat voor deu gemeenteraad gekozeu de heer Verwoerd. Ter Aar, 9 September. Sedert eenigen tijd wor den deze streken op eene noodlottige wijze door de nniizeu geteisterd Op onderscheiden akkers vertoouen zich plaatsen, waar knollen of ander zaad totaal is afgegeten; terwijl in de weiden het gras zich hier en daar voordoet, als ware het door de hitte der zon verschroeid. Wel wordt er door 60mmtge boeren jacht op den vijand ge maakt, door hunne gaten of kanalen inden grond met water te vullen, waardoor de muizen, naar buiten gedreven, op het droge te voorschijn ko men, waar ze onmiddellijk door honden gevan gen en gedood worden. Op deze wijze gelukt het enkelen boeren eeu 50U lal per dag meester te worden. Eene meer afdoende opruiming onder dil ongedierte zal bestaan in de sterfte, die reeds hier en daar wordt waargenomen. Als een ge lukkig verschijnsel beschouwt uieu het daarom, dat er bieren daar zich witte muizen op het veld vertonnen. Zoodanige verschijning gaat doorgaans eeue algemeene sterfte en verdwijning van het gedierte vooraf. Utrecht, 12 September. Den lsten der volgeude maand zal de te dezer stede gestationeerde staf van het 7de regiment infanterie (waaronder het vaandel en de muziek) van hier naar Amsterdam worden verplaatst, waar reeds liet 4de baialjou en depót van dat corps gevestigd ziju. Nadat gisterochtend de leestviering van het 50jarig bestaan van's Rijks Veeartsenijschool huis houdelijk bad plaais gebad, beuevens de steen legging voor de nieuwe collegezalen door Dr. Mac Gillairij, deu directeur der school, bad te 12 uren in liet Gebouw van Kuusien en Wetenschappen de 11de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Maatschappij tot bevordering der Veeart senijkunde in Nederland, onder voorzitterschap van den heer van Driel. Onder de belangrijkste punten, die er behandeld zijn, behoorde in de eerste plaats de vraag: „Welke vorderingen heeft de veeartsenijkunde hier te lande, sedert de op richting van 's Rijks veeartsenijschool tot aan haar 50jarig bestaan, gemaakl; wal was liet lot van hare wetnuschappel jke beoefenaren, eu wat kan er met vrucht tot liaie verbetering worden ge daan?" De discussiën hierover waren algemeen eu de eersie mannen vaD het vak Duinen daaraan deel. Algemeen was men van gevoelen, dat de Regeeriug niet voldoende deze belangrijke zauk beschermd bad en niet genoeg de practijk van don veearts beschermde legeuuver hen, die als eeu geesel voor den veestapel kunnen beschouwd worden Door de heeren Hengeveld Jr. en Arntz, aigevaaidigden van de uldeeling Gelderland der Maatschappij ter bevuideriug der Veeartsenij- kunde, werd het voorstel ter talel gebracht, dat de Maatschappij dtj Regeeriug dringend zou ver zoeken de wel op liet veeartseuijkundig staats toezicht ie herzien. Nadat de vergadering te 3 uren door deu voorzitter gesluten was, veremigdeu de leden zich te 5 uren aan eeu gemeeuschappelijken maaltijd in het lokaal Buitenlust, in de Maliebaan. De. muziek vau liet sympbouie-orkest, onder di rectie van deu heer Oueuen, liet dien avond hare welluidende tonen hooren. Arnhem, 11 September. De heeren Rauws eu vuu Medenbauh heoücn het algemeen bekende buiten Hulkeusteiu aan den Uirechtscheu straat weg oij Arnhem aangekocht, om aldaar 12 Iraaie villa's te bouweu, die alten op de stad, de Betuwe en deu Riju zullen uitzien. Legerplaats bij milligen, 11 September. Tot ue- sluit zijn hedenochtend om kwartier over zessen alle troepen uitgerukt, tot het doen eener mili taire wandeling (vredemarsch) in de richting vau Apeldoorn. Om halfzeven verliet het hooid der kolonne, die in sectiën marcheerde, het kampemeut, en in den geztvinden pas voortgaande, was om 20 ti'Jht nuten voor achten de siaart der kolonne nog den linkervleugel der tentenlinie. Alzoo had troep een lengte van 70 minuten gaaus. Omstreeks te 10 uren werd op den straatwj één uur rust gehouden. Daarna trok men, ai. den linkervleugel aan 't hoold, door de koniut lijke laan en langs het paleis op 't Loo en ver volgens herwaarts. Te half vier was het laaiste troepengedeeln binnen. Zwolle, 10 September. Het was hier gisieret avond weer recht vroolijk op straal. De oude veci van voor 14 dagen is nog niet vergeten. De sclm ierij hield hare veertiendaagsche oefening eu di maal was ook de bedoelde officier der schuilei present. Na afloop der oefenii geu was weder dt zeilde oploop als voor 14 dagen eu ontbrak lit niet aau geschreeuw eu gejoel. Ook ditmaal wet; bezoek gebracht aan het huis waarin Thorbeckt is geboien, om bedoelden officier eeu minder aan genauie serenade te brengen. De politie vond goe: ditmaal 9 belhamels te urresteeren, die de uoodigt straf uiet zullen ontgaan. Assen, 11 September. De helft der guldleenm, groot 80,00(1, ten laste dezer provincie, is dooi Gedep. Staten opengesteld. Groningen, 10 September. Den löden dezer zal de dam bij Bareveid eindelijk worden opgeruimd, Bij de opruiiningsplechtigheid zijn uitgenoodigj de commissaris des Kouings in Groningen et Drenthe, de griffiers van de staten der provincies het bestuur der 9 markten in Drenthe, de bur gemeester en de oud-burgemeester van Groningen, de leden der veencotn missie, de huofdiugeuien van deD waterstaat voor beide provinciën en de provinciale ïDgenieur vau Groningen. Eeu ver sierd scbip zal door de opening vareu en vuur werken zullen worden afgestoken. Breda, 11 September. Door de alhier geconsti tueerde subcommissie tot oprichting van eet huldeblijk aan de nagedachtenis van Mr. J. R. Thorbecke is reeds eene som van ruim 660 bijeenverzameld, terwijl bovendien uit eenig omliggende dorpeu f 151 tot hetzelfde doel zijn ingekomen. Met 1 November a. s. zullen bij de staf school worden geplaatst: de 1ste luitenant der infanterie W. G. F. Snijders; de 1ste luiteuaut der vesting-artillerie W. F. Rappard; de 2de lui teuaut der veld-artillerie J. de Waal, eu de 1ste luitenant der genie F. J. Haver Droeze, door wie aan het examen is voldaan. West-Kapelle, 10 September. Gisteravond te 6 uren arriveerde alhier een detachement, sterk.- 3 officieren en 60 onderofficieren en manschappen, onder commando van deu kapitein Valter, dat a in de nabijheid van het dorp eene stelling innaai met vooruitgeschoven posten op de duinen. Gedurende deu nachi, terwijl de veiligheids' dienst werd in achtgenomen, bivakkeerde de troep en veronderstelde men des morgens, dat vijandelijke schepelingen eene landing hadden verricht. Na eene schermutseling, waarbij de bewoners vroegtijdig door het geweervuur uit hunnen slaap gewekt werdeD, trokken zij over Zoutelande naar Vlissingen terug. Maastricht, 12 September. De jury der 9de in ternationale tentoonstelling van land- en tuiu- bouwvoortürengseleD, door de Maastrichtsche Ver eeniging ter bevordering vao tuin- en taudbouiv op het Raadhuis alhier gehouden, heeft een groot aantal ouderscheidingen toegekeud. Onder de bekroonden is ook, evenals in vorige, jaren, de heer Kleykamp te Rotterdam, aau wienl bij acclamatie eene zilveren vergulde, medailiel voor zijue tuinsieraden is toegekend. De eenige gouden medaille die uitgereikt is, werd behaald door den heer A. Mavret, boom- kweeker te Luik, voor eene verznmeling van lö fraaie sierplanten. De tentoonstelling is bezocht geworden door duizenden vreemdelingen, die ter gelegenheid der Momus-feesten wareu overgekomen. Onze provincie is weder met een weekblad verrijkt, dal, „gewijd aan de belangen van ieder een" door deu heer W. Gieuns, tnalh. et phil. nat. doctoiandus, ouder den naam vau Maastricht, Limburg, Nederland, bij den heer Jos. Russel hel licht zat zien. Moergestel, 11 September. De wilde zwijnen, die verleden week te Boxtel gezieu werdeo, eu waarop door ue vereenigde marécliaussée ea rijksveldwachters met vele jagers jacht gemaakt is, schijnen zich ihans hier in den omtrek op te houden. Volgens het spoor, dat zij nalaten, veronder stelt men dat liet een zeug met jongen is. HU1TENLA IN 1>. Ifraukrt) k. Hooger onderwijs. Het bij de Nationale Vergadering ingediende wets-outwerp tot regeling van het hooger ouder wijs, door eenige leden dier Vergadering opge steld, bevat de volgende hoofdbepalingen: Art. 1- Het geven van hooger onderwijs is vrij; Art. 2. Tot het openen van leercursussen of in-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2