Zaterdag 14- September. SCHETSEN UIT ENGELAND. N°. "3865. A°. 1872. Feuilleton vau liet „Leidsch Dagblad". LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leideu per 8 mtaadenƒ8.00. Franco per post8.86. Ationderlijka Nommera0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iodoreo regalZO.15. Grootera latten pur da plaatsruimte die ig beslaan. Lelden, 13 September. Iju de gemeenteraadszitting van gistereo, waar in wij door onvoorziene omstandigheden geeu rslag konden geven, werd toegestaan bet ver- li van P. Kooreman Pz. otn een stoep te leg- m en van F. J. Paanakker tot vergrooting van In keldergat, alsook dat van J. H. Zntinan om niinnatie als leverancier van boeken, enz. ten |enste van de openbare lagere scholen. Voorts erd vastgesteld bet lsle suppletoir kohier.der aatselijke directe belasting, dienst 1872 eu goed keurt! eeu suppletoire staat van begrooting, 1872, u het H. G. of arme wees- en kinderhuis. Hel rtock van NV. R. van de Vliet om eervol ont- r hulponderwijzer aan de openbare school 1 voor onverniogeuden werd aangehouden, op it door den adressant aan Burg. en Weth. te unen gegeven verlangen. De voordracht tot lenbare verpachting van den dienst van concierge iti de slads-gehoorzaal werd met 15 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Eene wijziging van het tarief voor de onderhandsche verhuring dier zaal gul den heer Veel kind aanleiding om voor te ■ellen verandering te brengen in den abonne mentsprijs per jaar voor 't gebruik der zalen tot K namiddags 4 uren, daar z. i. bij de berekening piet dezelfde factor was gebruikt, 't geen hij enschelijk achtte. De abonnementsprijs van zaal 1 b. v., thans gesteld op f 100, f 20(1 en ƒ300 ou moeten gesteld worden op 75, f 125, f 150 n f 200. De voorzitter merkte aan, dat het tarief oor Burg. eu Wetb. rijpelijk was overwogen en et voorstel daarin nog al verlaging zou brengen, en zou dan gaan concurreeren met bijzondere ersonen, 't geen het doel uiet was bij de op- ïchtiug der zaal. Het voorstel, niet ondersteund wordende, bleef buiten behandeling en het voor gestelde tarief werd met 17 stemmen togen 1 angenumeu. Ingekomen waren eene missive van en lieer Seelig, houdende kennisgeving dat hij e benoeming tot lid der commissie van fabricage anneeuit; van de gemeente-commissie der Ned. erv. gemeente, houdende bezwaren tegen het plan om inet de aflossing der schuld van de hoofd kerken een aanvang te makenvan den kerke- raad di r gemeente, waarbij overgelegd wordt eu afschrift van 't rapport door de kerkeraads- ornmissie uitgebracht in zake de overdracht vau t H. G. of arme wees- en kinderhuis, en een voorstel van commissarissen der gasfabriek, tot uitbreiding van het terrein. Van de herbenoeming der heeren van Outeren en Eigeman hebben wij gisteren melding gemaakt. en waarvan groote hoeveelheden op dit eiland voorhanden zijn, wordt uitgevoerd naar Livorno, en van daar met scheepsgelegenheid naar Neder land, Engeland eu Amerika verzonden. „Onlangs nog zijn, binnen weinige dagen, ver scheidene ladingen van hier naar Livorno ver- vtrokkeo, en volgens ingewonnen berichten waren deze ladingen bestemd voor Nederland. „Te Livorno wordt deze grondstof, alvorens zij naar Nederland weder uitgevoerd wordt, gestampt en in vateD gedaan. „In het belang van Nederland's handel en scheepvaart ware het wenschelijk, dat dit ver voeren eu bewerken geschiedde in rechtstreeksch verkeer tusschen Nederland en Cyprus, hetgeen ook aanleiding zou kunnen geven tot meerder handelsverkeer tusscheu deze beide landen." Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken oulvangen wij de volgende uiededeeling. Door den Nederlandschen vice-consul op Cyprus is, onder dngteekeniug van 10 Augustus 11., een schrijven gericht aan Zr. Als. zaakgelastigden te Konstauliuopel, waarin o. a. het volgende voor- komt: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat sinds lang do oinber-aarde of het bergbruin (terre d'ombre), dat ten diensie der ververijen gebezigd wordt De heer Goudsinit, meldt hel Handelsblad, is tijdelijk aangesteld, niet voor de wiskunde, maar voor de uatuurkunde, aan de Hoogere Burgerschool te Breda. De Del/tscke Courant bevat eeu adres, dat ter teekening voor de Delftsche ingezetenen zal wor den gelegd, waarbij den Commissaris des Konings in Zuid-Holland verzochl wordt pogingen in 't werk te stelleD, om te bewerken, dat het door den heer van Kuijk aangevraagd eervol ontslag als burgemeester hem niet worde verleend. Naar men verneemt, zal Jhr. Mr. J. Roëll, benoemd tot griffier der Provinciale Staten van Zuid Holland, den lsten October zijn betrekking aanvaarden. Door de afdeeling Schoonhoven en Omstreken der fiollandsche Maatschappij van Landbouw, welke afdeeling nog geeu jaar heeft bestaan, maar toch reeds een 7Utal leden bezit, zullen pogiugen aan gewend worden tot verbetering van de bier nog besiaande maar kwijnende paardenmarkt eu vau de vrije beestenmarkten. De commissie voor het examen tot het verkrij gen der bevoegdheid van hulp-apotheker heeftin hare zitting van 11 September die bevoegdheid verleend aan de heeren J. Jurrewitz, geb. te Rotterdam; J. B. van Kalmthout Pz., geb. te Goes, en J. F. A. Rijkholt, geb. le Groningen. Den 16den dezer wordt te 's-Gravenhage de jaarlijksche vergadering geopend van de genees kundige inspecteurs en adjuuct-iuspecteurs. Den lSden dezer zullen de te Zeist gekam peerde troepen naar hunue garnizoenen terugkee- reu, waarna het kamp zal worden opgebroken. De Zurolsche Courant heeft uit Vriezen veen nog een scbrijveu ontvangen, dat van het gebeurde aldaar de volgende lezing geelt In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft eene woedende volksmenigte bij deu heer bur gemeester alhier alle glasruiten verbrijzeld. De alhier gestauouneerde acht huzaren waren aan gerukt, duch konden de menigte niet uit elkan der krijgen en stonden onophoudelijk bloot aan een regen van straatkeien. Eerst schoten zij met losse patronen, doch later moesten zij van de scherpe gebruik maken, ten gevolge waarvan een man gevaarlijk en eene vrouw licht gewond wer den. Hierop werd het volk nog meer verwoed, zoodat de huzaren moesten inrukken. Men begon toen toet verdubbelde kracht op het huis van den burgemeester in te bakken, zoodat oin zoo te zeggen geen ruit heel bleef. Naar men verneemt sproot deze ongeregeldheid hieruit voort, dat meu vermeende dat het krijgs volk ten koste kwam van de gemeente. De burgemeester en ziju gezin logeereu thans bij een ander ingezeten, daar hun huis onbe- Wooubaar is geworden. Het is le betreuren dat een man, die gedurende twee jaren zooveel goeds voor deze gemeente gedaan heefi, op dergelijke lage wijze is belee- digd geworden. Vriezenveen heefi een smet op zien geladen, dien het niet licht zal uilwisschen. De werkstaking der fabriekarbeiders duurt nog steeds voort. De Vereeuigiug tot verbetering der volksge zondheid te Utrecht heeft zich tot den Minister van Binuenlandsche Zaken gewend met het ver zoek, weder een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in le dienen tot beteugeling van besmet telijke ziekten, vermits het door wijlen den Minis ter Tborbecke ingediende ontwerp, ten gevolge vau ziju overlijden eu het optreden van een nieuw Kabinet, teruggeuomon is. De Vereeuigiug heeft zich tot audere Vereeuigingen van gelijken aard in ons land gewend met de uituoodigiug, om insgelijks eeu soortgelijk adres aan deu Minister te doen toekomen. Met het oog op het op nieuw dreigende gevaar van eene invasie der cholera moet het tot stand komen eener wet ter beteugeling van epidemisch- contagieuse ziekten thaDs meer dan ooit als vol strekt noodzakelijk geacht worden. De heer Mr. Knottenbelt geeft in de H. H. Ct. deu heer Mosselmaus het volgende antwoord: De opmerkingen, welke de heer Mosselmans in het nummer uwer courant vau heden maakt uaar aanleiding van mijn daarbij besproken ingezonden stuk, mag ik om twee redenen niet geheel onbe antwoord laten. Vooreerst niet, ouidat ik mijn lezing van het voorgevallene geheel inoet handhaven. Toen den heer M. gevraagd werd of hij geen hatelijkheid op het adres geschreven had, heeft hij verklaard dat zoo iets niet in zijn gewoonte lag, dat hij zno iets zelden deed. Dat hij dit onderschrapte woord gebruikt beeft, weet ik daarom zoo zeker, omdat daaruit onmiddellijk en als van zeil mijn tweede vraag voortvloeide, of misschien niet een dier zeldzame gevallen zich hier had voorgedaan? Ieder die de zitting heeft bijgewoond, zal zich die ongedwongen opvolging van vragen herinneren. Wauroin die vraag ongepast zou zijn geweest heb ik, noch door deu uitval des presidents, noch door de herinnering daaraan door deu heer M., kunnen begrijpen. Er zijn toch bijzaken, die op de hoofdquaestie van overwegenden invloed kun nen zijn. In de tweede plaats kao ik niet zwijgen, omdat de beer M. het doet voorkomen, als zou ik de dwaasheid hebben begaan een tweeden eed van hem te vorderen. Was de heer M. evenzeer thuis in de rechtzaal als op den kansel, dan zou hij geweien hebben dat mijn vraag: of getuige onder eede durfde ont kennen enz.? niets anders iQhield dan een zeer gebruikelijke berinnering aan den afgelegden eed en aan het gewicht der te geven verklaring. De Koninklijke Nederlaudsche L'uinbonw-maat- schappij Linnaeus te Watergraafsmeer heeft het voor nemen opgevat, in sameuwerkiug met de Veree- niging tot veredeling van het volksvermaak te Amster dam, in 1873 eene tentoonstelling te houden van pluDten, gekweekt door den ambachtsman en daarvoor prijzen in geld en iu goederen uit le reiken. Men zal zich herinuereu hoe de goede ver standhouding tu3scheD leger, schutterij eu weer baarheid te 's-Bosch plotseling op schier onver klaarbare wijze gestoord werd kort vóór de komst van H. M. de Koningin aldaar. Omtrent dit in cident, dat algemeene belangstelling wekt, ver nemen wij uit goede bron het volgende: „De generaal van der Schrick wilde alleen plezier hebben" hoorde ik een officier (geen vau schutterij of weerbaarheid) zeggen, toen hij vernam wat er gebeurd wasEn wat is er gebeurd?... De generaal bevond zich aan 't station; de heer de Jonge van Zwijnsbergen majoor-coinuiandant der Bossche schutterij, werd bij hem ontboden toen deze 't station naderde; hij onderhield hem iu 't bijzijn van ondergeschik ten op eene onwaardige wijze; verbood het spe len der schuttersmuziek en de aanwezigheid der officieren van de schutterij en weerbaarheid, daar gekomen om H. M. hunne hulde te brengen. Om alle opschudding te vermijden kort vóór de k oust van H. H., verwijderden de officieren van de schutterij en weerbaarheid zich. De generaal had nog de bijzondere welwillendheid den majoor- commandant het blijven toe te staan, mits hij zich ontdoen wou van sjerp en ander distinctief. (IV. v. d. D.) Door den heer Enklaar vau Guericke, secre taris van het Indisch Landbouwgeuootschap, is met verzoek om voorloopige geheimhouding, aan de ieden van dat genootschap eeu stuk toe gezonden, behelzende „Grondslagen eener rege ling der agrarische aangelegenheden," en be stemd om naderhand in discussie te wordeu ge bracht. De Locomotief publiceert die grondslagen, negen in getal. De zes eerste luiden: I. De eigendom op den grond wordt op Java door iederen inlander toegekend aan den vorst, den souverein, en behoort mitsdien tegenwoor dig aan den Nederlauilscheu .Staat. Deze behoort van dat recht nimmer afstand te doen. NAAK li KT FKANSCH VAN ■I. "H" IX. Een tochtje uaar Schotland. (Slot.) Drie dingen zijn in Engeland beter: 1". De staatsregeling. Die is duurzaam en loopt niet, zooals de onze, gevaar van om de 20 jaar uiet geweld afgebroken en slecht herbouwd te worden. Zij is vrijzinnig en noodt ook particu lieren om als handelende personen en medewer kers aan de staatszaken deel ie nemen en niet om er louter als nieuwsgierigen Daar te kijken. Zij geeft er de directie van aan den hnogeren stand, die het meest geschikt is om ze goed te leiden en die, in plaats vuu zooals bij ons, uit gemis aan débouché, te verkwijnen en te bederven, die leiding aamnerkt als iets wat haar toekomt. Zij leent zich zonder schokken tot aanhoudende ver beteringen en loopt inderdaad op eeu goed bestuur uit, een dat het meest het initiatief der individuen eerbiedigt en aan de waardigsteu de macht in handen geeft. De Engelsche drie percents staan 96, de burgers spreken eu vereenigen zich zooals hun goeddunkt; er is geeu beter ingelichte pers ter wereld, noch zulke bevuegde vergaderingen. 2". Do godsdienst. Hij maakt den ritus en het dogma aan de moraal ondergeschikt. Hij predikt het self-government, het gezag van bet geweten, de vorming vau deu wil. Hij laat vrij wat ruimte voor uitlegging en persoonlijk gevoelen. Hij is noch den geest der moderne wetenschappen, noch het streven der moderne wereld vijandig. Zijne priesters zijn getrouwd; luj sticht scholen, spoort tot handelen, niet tut ascetisme aan. Aldus den leek nader gebracht, heelt de godsdienst over hem gezag; de jongeling, die de wereld ingaat, de volwassene, die gevestigd is, worden tot op zekere hoogte beteugeld en bestuurd door een ge heel van oude, populaire, versterkeude geloofsinee- niDgen, die hem een gedragslijn aaü de hand doen en eene verheven wereldbeschouwing. Bij ons komt de twintigjarige, verplicht om zelf en bij zich zelveu die begrippen en gedragslijn te zoeken, er eerst laat toe, of slechts ten halve, of iu 't geheel niet. 3°. De grootte vau den verkregen rijkdom, gepaard uiet de meerdere geschiktheid om voort te bren gen en ie verkrijgen. Al het sinds eeuwen ten uitvoer gebrachte nuttige werk is zonder dat er iets van verloren ging van den eeu op den ander overgegaan en e n groote stapel geworden; Engeland heeft sedert acht honderd jaren van geen vijandelijken inval, sedert twee honderd ja ren van geen burgeroorlog geweten. Het kapitaal is er verscheidene malen grooler dan iu Frank rijk. De bewijzen van comfort en weelde zijner talrijker dan in eenig laud tear wereld. Zie maar de statistieke tabellen van zijn haudel, nijverheid, landbouw en jaarlijksche winst. Dit geldt voor het moreele zoowel als voor het physieke; niet alleen weet de Engelschmau beter dan de Frausch- mau zijne openbare en bijzondere zaken te lei den, zijd grond vruchtbaar te maken, ziju vee te verbetereu, een fat riek te besturen, varre lan den te ontginnen, te bevolken en te exploiteereu, maar ook zich zeiven te ontwikkelen. Neemt men alleen de bloem der Datie iu aanmerking, dan heeft men, dunkt uiij, vele Frauscben, die met de uitnemeiidsclie Eugelschen gelijkstaan, behalve in de politiek, misschien zelfs enkele die hen overtreffen, wier geest verder reikt en meer wijs- geerig is, iegelijk, uieer omvattend en keuriger. Maar de meerderheid der iniddelniatigen,- een gentleman van buiten, eeu (gewone geestelijke, is hier in 'i bezit vau een vtiel uitgebreider eu degelijker kennis. Voorzeker, zijn brein is beter gemeubileerd, de meubels zijn er minder ver ouderd en minder onvolledig. Vooral is het aan tal van lien, die genoegzaam ziju ingelicht eu recht van spreken hebben op staatkundig gebied, veel grooter. Vergelijk dien geestelijke, dien gentleman hij een burger en een pastoor in Frankrijk, of liever nog, het dagolijkscli brood van beider geest, het Engelsche nieuwspapier bij het Fransche, vooral een Fransche courant van eerie kleine slad bij eeu soortgelijke Engelsche de afstand is hijzonder groot. De kleine keurbende du is het niet, die den toon geeft, de publieke mceniug voorschrijft, de zakeu leidt maar de middelmatige meerderheid. Daarentegen zijn drie dingen in Frankrijk heler 1°. Het klimaat. Dit behoeft geen betoog maar tocb dient uien het zeil ondervonden en het dikwijls opgemerkt te hebben, eer men zich recht verbeelden kan hoeveel lichamelijke ellende eu zieleleed zes of acht breedtegraden minderden mensch besparen. 2°. De verdeeling van den rijkdom. Er zijn vier of vijf millioeu grondeigenaars in Frankrijk, eu de ertenissen worden gelijkelijk ouder de kinde ren verdeeld. Over 't geheel genomen vereemgen zich onze instellingen, onze neigingen, onze ge woonten oui te maken dut uitmaiid een te groot

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1