K. 3864. Vrijdag A°, 1872. 13 September. STADS-BE RICHTEN. LEIDSCB DAGBLAD PRIJS DEZER|COURANT. Voor Leideo per 3 maandenƒ8.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommeri0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIKN. Voor lederen regel/"0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die (ij beslaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI DEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, inge volge art 265 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad b'. S5), in zijne vergadering van heden het late uppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1872 heeft vastgesteld eu dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente, gedurende acht Jagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij ver aoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant, Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 12 September 1872. Lelden, 13 September. Wij vernemen, dat in de zitting van den ge meenteraad van heden de Voorzitter heeft mede gedeeld, dat do heeren van Outeren en Eigeman hiiDne herbenoeming, de eerste als lid der com missie belast met het ontwerpen en herzien der strafverordeningen, en de laatste als lid der com missie van financiën hebben aangenomen. JDe miliciens van de Uchtiugen 1868 en 1869, voor de Dajaarsoefening onder de wapenen, zul len den 15den en 16den dezer met groo' verlof huiswaarts keeren. De 3de en 4de compagnie van het 2de bataljon 4de regiment infanterie, tijdelijk Ie Helder en Hoorn in garnizoen, alsook de batterij van het regiment veld-arlillerie, die aan de troepenver- eenigiug in de legerplaats bij Milligen heeft deel genomen, zullen aanstaanden Zondag den 15den dezer alhier ter plaalse in bezetting terugkeeren. De levering der 17000 stuks lampions, door Burg. en Weth. van 'sGraverihage gisteren aan besteed, is gegund aan de firma Das en Comp. alhier, hoewel niet de laagste inschrijver, bij gevolg om de qualiteit. Op de heden te Valkenburg gehouden paar denmarkt waren veel werkpaardeu van f 120 tot f 200; weinig goede paarden voor prijzen van f 500. Fransche en Dnitsche kooplieden ont braken; men vond een enkelen Engelsclien op- kooper voor raspaarden, waarvan weinig aanvoer was. WeTkpaarden van f 300 a ƒ400 werden nog voor Brabantsche rekening opgekocht. Het aantal paarden was iets minder dan andere jaren. Vele bleven onverkocht. In de vereenigde vergadering van Rijnlaud gehouden den 29sten Augustus jl., is o. a. besloten: 1". Op een voorstel van het Dagelijksch Bestuur, nopens de uitloting der obligatiën in de geldlee- ning van f 150,000, deze voor dit jaar te bepalen op 50 aandeeteD, ieder groot 1000. 2°. Om, naar aanleiding van het slot van het jongste rapport van de heeren Conrad c..s. over de middelen lot verbetering van Rijnlands water lossing, door een deskundige te doen vervaardigen plannen en begrootiug van kosteu van de wer ken, «eiker aanleg door genoemde heeren wordt aangeraden. Omtrent het adres van 41 r. J. P. Amersfoordt werd besloten het te renvonieeren aan liet Dage lijksch Bestuur, ten fine van advies. Iuiusschen meent de vergadering dat het door genoemden lieer aangegeven denkbeeld, oin het .kanaal ook dienstbaar te maken voor de groote scheepvaart, niet in aanmerking kan komen, om dat zulks niet tot de bevoegdheid van het hoog heemraadschap behoort. 3°. Aan de regeering vergunning te vragen tut den aanleg van een telegiaallijn van de Oude Wetering over Allen, in verbinding met de rijks- lijn naar Leiden, Ier dadelijke overbrenging van rte berichten omtrent den waterstand, waargeno men aao het gebouw voor weerkundige waar nemingen aan de Oude Wetering. Op een adres van P. Boekei c. s., te Haarlem mermeer, die verzochten dat het op te richten telegraafkantoor ook voor het publiek worde opengesteld, werd besloten aan de adressanten te antwoorden, dat, wanneer de telegrafische ver binding van de Oude Wetering inet LeideD zal zijn lot stand gebracht en eenigen tijd zal hebben gewerkt, in overweging zal worden genomen, of aan hun verzoek zal kunueo worden voldaan, zonder de belangen van het hoogheemraadschap te benadeelen. 4'. Om, gedurende de ongesteldheid van den hoogheemraad Kempenaar, dezen lieer tijdelijk te doen vervaugeu door den lioold-itigelaud H. E. Bultman. Men meldt aan de Middelb. Ct. uit 's-Gravenhac6, dat een wetsontwerp tot algemeetie verlaging van den census terstond na de hervatting der werk zaamheden bij de Tweede Kamer zal ingediend worden. Het wetsontwerp moet nagenoeg op denzelfden leest geschoeid zijn als dat van den heer Fock. Bij den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, zijn gisteren ingekomen drie Koninklijke besluiten, als: 1°. van 20 Augustus jl., waarbij gehandhaafd is een besluit van Ged. Staten van Groningen houdende aanwijzing voor den dienst van de na tionale militie voor den jongsten zoon (Fokke) van J. Edens, te Blijham, gemeente Wedde. 2'. van 23 Augustus jl., houdende vernietiging van een besluit van Ged. Staten van Limburg van 22 September 1871, waarbij de sluiting was bevolen met 1 Mei 1872 van eene bijzondere be graafplaats, waarvan een gedeelte bestemd is voor eene algemeene begraafplaats te Wessetn; 3*. van 23 Augustus jl., houdende vernietiging van een besluit van Ged. Staten van Overijsel, van 2 Mei 1872, waarbij, met bevestiging van eene uitspraak van den militieraad in die pro vincie, Barend Koers, zoon van J. Koers, te Wier den, voor den dienst is aangewezen, wien alzoo alsnog vrijstelling is verleend. Behandeld zijn de beroepen van: 1*. G. de Vos, stemgerechtigd ingeland van den polder Biirwontswaarder c. a. van een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, van 28 Mei 1872, waarbij is afgewezen zijn verzoek om vernieti ging van 'een besluit van de vergadering vao in gelanden van dien polder, in zake de stichting van een stoomgemaal. Rapporteur de Staatsraad Meeussen. De heer van Blarkom trad als gemach tigde voor den belanghebbende op. 2". Van de gemeentebesturen van Groot-Ammers en Brandwijk, over het domicilie van onderstand van den krankziunige P. Van der Wall. Rapporteur de Staatsraad Meeussen. 3". Van den gemeenteraad van Gorinchem, te gen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Hol land, waarbij goedkeuring is onthouden aan eenige posten, op de begrootiug voor 1872 voorkomende. Rapporteur de Staatsraad de Jonge. 4°. Van de gemeentebesturen van Assen en Beijleu over het douiioilie van onderstand van Eltiuus Meijer (krankzinnig). Rapporteur de Staats raad Boot. Eu 5°. Van het bestuur der waterkeering van het calamiteus waterschap Ellewoutsdijk en den ca- lamiteuseD polder Borselen, van een besluit van Ged. Staten van Zeeland van 28 Juni 1872 n® 61, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den dijksraad betreffende bel presentiegeld der ledeu vau dien Raad. Rapporteur de St iats raad De Jonge. De commissie voor liet examen van liulpapo- thcKers heelt in haie zitting van 9 September, voor zoover bet lelteikundige eu wiskuudige ge deelte betreft, toegelaten den beer J. Swildens, geb. te Harlnigeu. Een ooggetuige beeft aan de Twentsche Courant aangaande de oproerige beweging in den laten avond van jl. Vrijdag, te Vriezenveen plaats ge grepen, het volgende medegedeeld-: Aangemoedigd door de baldadigheid der fabriek arbeiders, eeuige dagen te Voren gepleegd, school den de boeren en de schippers, in de gemeente woonachtig, samen, oin, naar het weldra bleek, hunne woede te koelen aan den Burgemeester, die, naar hunne meening en opvatting, zich aan ergerlijke handelingen jegens de ingezetenen had schuldig gemaakt, zullende die namelijk zijn: 1°. dat hij achterstallige verschuldigde schoolgel den had doen invorderen; 2°. dat hij vroeger ge maakte onkosten, van bijzouderen aard, had wil len vereffenen, en 3'. dat hij bij gelegenheid van het jongste tumult der fabriekarbeiders de hulp der militaire macht had ingeroepen. Om een begin vau uitvoering hunner door baldadigheid ingegeven kwade plannen te kunnen hebben, vroeg de saamgevloeide menigte, bij monde van eenige raddraaiers, aan den Burgemeester „wie de huza ren betalen moest?" waarop ZEd. Achtb. geen bepaald antwoord gegeven heeft. Nu brak de storm los;men begon de woning des Burgemeesters te omsingelen, gooide al de glasruiten in en forceerde zelfs de blinden. Het hoofd der gemeente, bijgestaan door twee veldwachters, opgesloten in zijn huis en in de onmogelijkheid zijnde de huzaren te zijner hulp te roepen, kon niet anders dan het onvermijde lijke afwachten en te wachten tot de storm be daard was. Inmiddels kwam het op de openbare straat tot een gevecht tusschen burgers en soldaten. Eerst- genoemden dreven hunne baldadigheid zoo ver, dat zij de huzaren met steeneu gooiden en met vuurwapenen dreigden (zeer velen der onstuimige massa waren van geweren voorzien), waarop de commandant des detachements order gaf tot tegen weer. Na op gebruikelijke wijze tot drie malen toe gewaarschuwd te hebben, gaven de huzaren vuur, eerst nog in de lucht, maar dra daarop op den man af. Een uit den hoop, den voortgang der cavalerie willende belemmeren, werd doorschoten eu eene vrouw trof een kogel in het been. Inmid dels bedaarde het tumult niet, daar de gewapende en van steenen voorziene massa, wel 1500 per sonen sterk naar raming, begreep het tegen de weinige huzaren wel te kunnen uithouden. Helaas, de overmacht der rebelleerenden triom feerde en de krijgsmacht moest (daar al haar kruit verschoteu was eo hare paarden en per sonen van alle kanten steenworpen kregen) af trekken en naar Almelo retireeren. De Burge meester der gemeente had zich, nadat de onstui mige tooneelen bedaard waren, uit zijn woning naar Almelo begeven, om daar bij de bevoegde machten raad te vragen en inlichtingen te bekomen aangaaude hetgeen hem nader te doen stond." Sedert dieu avond is de rust niet weder gestoord. Er bestaat evenwel een bedenkelijke spanning tusschen de gemeenteleden en haar hoofd en dien tengevolge is de positie vau dien magistraatsper soon alleszins moeilijk, ja onhoudbaar. L. A. van den Abeele Jz., lid der Nederlaud- sche Oranje-vereeuigtug, uiaakt in een ingezon den stuk in de Standaard bekeud, dat hij zijn naam niet wenscht verward te zien niet het gelijknamige lid der Internationale, daar bij zelfs niet in familiebetrekking met heui staat. van Nispen een gat in 't hoofd, terwijl de tweede hem van achteren aanviel. Andere verpleegden, bij dien aanval tegen woordig, bevrijdden den heer van Nispen. In arrest gebracht, hebben diezelfde misdadi gers in 't vertrek, waarin zij waren opgesloten, ook de politie mishandeld. Van een en ander ziju processen-verbaal op gemaakt. Aan de Staatscourant werd verzocht het vol gende te plaatsen Legation de France. II est rappelé aux Alsaciens et aux Lorraius, origiüaires des communes cé léés A TAIlernagne, que les déclarations d'option pour la uati- oualité Franpaise, qui doivent se faire avant le 1" Octobre prochain (délai de rigueur), seront repues soit A la Chancellerie de la Léga- tion A la Haye, soit aux consulats, vice-cotisulats et agences consulates de France dans le Royauine des Pays-Bas. De Commissaris des Koniogs in de provincie Zuid-Holland, brengt ter kennis vau de belang hebbenden dat, wegens het vervangen der houten draaibrug over de Wilheluiiuasluis te Viauen door een ijzeren draaibrug, de passage voor rij en voertuigen over de tegeuwoordige brug, van den 16den September aanstaande tot nadere bekend making zal zijn afgesloten; en dat gedurende dien tijd van afsluiting kan worden gebruik gemaakt van de onmiddellijk nabijgelegen draaibrug over het kanaal, in den Uageuweg. De gewone audiëutie van den minister van binnenlaudsche zaken zal a. s. Zaterdag 14 dezer niet plaats hebben. De Stad Gent heelt in een blad uit Rome het volgende curieuse telegram gelezen: „Eene dépêche uit Antwerpen meldt ons,datdeu 3den September te Vlissingen (Holland) op de Schelde, de inhul diging moet plaats hebben van het gedenkteekeu, opgericht ter nagedachtenis van den grooien Ka tholieken patriot graaf de Alarni X. Deputatiën uit alle steden vau Nederland en België begeven zich nuar Middelburg, bij Vlissingen, van waar de stoet zal vertrekkeu, waarin een tiental bis schoppen zullen prijken, ouder anderen de bis schop van Arras." lu liet inailnummer van de Javabode is het vol gend bericht opgenomen Een ondernemer van publieke vermakelijkhe den te Soerabaya heelt op dë groote Passcbbaau aidaar een mallemolen opgeslagen, bestemd om tegeu geringe betaling tot vermaak der jeugd te dieneu. lu de jongste aflevering der Cautie des beaux arts komt een doorwerkte studie voor over de tentoonstelling van werken van oude meesters in Arti Amicitiae, van de deskundige band van den heer Henry Havard. liet zeer lezenswaardig ar tikei is getiieldChefs d'oeuvre de l'Ecnle Holtan- daise exposés A Amsterdam en 1872. De Minister vau Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten gevolge vau het uit breken der cholera te Gefle aan de Bolliuiscbe golf, in Zweden, de toepassing van quarau'aine- maatregelen is bevolen ten aanzien van alle bin nenvallende schepen, die na den SOsten Augustus jl. die plaats hebben verlaten. Bij beschikking van 9 September jl. is aan L. van Ouwerkerk, te Gorcum, tot wederopzeg ging vergunning verleend voor een stuumsleep- dienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen en Limburg. De oflicieren-vau-gezondh. der 2de kl. J. J. Hendriksz en S. F. Kruyt, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat met stooinvermogeu Admiraal van Wassenaer en wachtschip te Hellevnetsluis, worden respectievelijk met den 30sten September en 15den October aanstaande op nori-activiteit gesteld. Voorts wordt de ofiicier-van-gezoudh. der 2de kl. F. U. L. Roessingh van Iterson met den lsten October aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Admiraal van Was senaer, terwijl de officier-van-gezoudh. der 2de kl. O. H. Schroder en de officier-van gezondh. der 3de kl. G. Franken met laatstgemelden datum worden gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, ter voorbereiding tot liet afleggen van het examen voor hoogeren rang. Dezer dagen had op de kolonie Oininerschans het volgende plaats: Twee verpleegden, op eene hoeve op 't aard appelenveld werkzaam zijnde, begaven zich naar de woning van den onderdirecteur van den land bouw, den lieer van Nispen, en vroegen dezeotn verhoogiug van loon. Ten antwoord ontvangende: „het loon is van hooger hand bepaald en ik kan dat niet veranderen," greep een der verpleegden een steen en wierp of sloeg daarmede den heer De luiteriant-ter-zee der 2de kl. J. H. Wouters, laatst behoord hebbende tot het escader iu Oost- Iudië, en van daar wegens langdurig verblijf den 2den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan Einbert Westhoff, gew. sluisw. op het Apeldoornsche kanaal te Apeldoorn, ver leend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 51 'sjaars. Z. M. heeft pensioenen verleend ten laste van den Staat aan: Willem Bouwmeester, eerv. ont slagen hoofdonderw. te Edam, ten bedrage van 314 's jaars; Comelis Hermauus Roelofs, gew. hoofdonderw. te 's llertogeubosch, ten bedrage vau 571 's jaars; Willem Auer, gew; hoofdonderw. te Middelburg, ten bedrage van f 690 'sjaars; Korrelis van'den Ban, gewezen hoofdonderwijzer te Hellevoetsluis, ten bedrage van f 385 's jaars; Beruardus Louwereus van Es, eerv. ontsl. hoofd onderw. te Bridle, ten bedrage van 1U0U 'sjaars; Willem Lamberts, volgens aangenomen geslachts naam Willem Enting, geweven hooldonderw. te Donderen, geineenie Vries, ten bedrage van 183 's jaars.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1