ene verbetering van 65 tot 67% pCt. van de 8 Ct. Florida Obligatien. Zuid-Amerikanen zijn Hen tot lager prijzen geloopenBrazilië 6 pCt. van 96% op 95Peru 6 pCt. van 76% op 75%, 5 pCt. 1872 van 73% op 72IHe pCt. De speculatie in Nieuw Granada, Mexico eo Venezuela is vrij wat getemperd in de laatste acbt dagen. Van de Noord-Auierikaausctie Spoorwegfondsen, waarin al mede zeer weinig belangrijks omging, hebben wij alleen te constateeren de duling ran pCt. der Illinois Certif., Erie-aandeelen, Rockfort Rock Island en Colorado Landmaatschappij, terwij l eeuige andere suorteu of minder terugliepen. Daarentegen was er iu Port-Royal een avance van 69% op 70% pCt. en waren sommige andere soorieu met geringer prijsverhooging te plaatsen. üeld op prolongatie was ruim te bekomen, zoodat het vermeerderde aanbod ten gevolge had dat de prijs van 5 pCt. op 4 pCt. daalde. BUITJElNLiAIND. Frankrijk, Verdrijving der Jezuïeten uit Straatsburg. Volgens de ultramontaausche Univers heeft de verdrijving der Jezuïeten uit Straatsburg op zoo ruwe wijze plaats gehad, dat het de bevolking leu diepste gegriefd beeft. Men had daarvoor den Wen September, den verjaardag van het bombar dement van 1870, gekozen. Onder de bannelingen zijn mannen, die de bevolking van den Elzas tot gelatenheid in baar lot vermaanden en baar leer den onder aaidscheu druk bet oog hemelwaarts te heffeu; mannen die, zooals de Fransche Jezuïet Modeste, jaren lang de geestelijke verzorging der behoeftige Duitschers te Parijs, te Reims en te Nancy op zich hebben genomeu, en gedurende den oorlog trouwe en menschlievende diensten in de lazaretten van Reims en andere plaaisen bewezen hebben. De bevolking trachtte den on dank der Hohenzolleru en van Duitschland door bare sympathie zooveel mogelijk te vergoeden. Overal waar zich eene soutane op straat ver toonde, klonk ondanks de politie-agenten, in goed Fransch de kreet: Vivenl les Jésuitesl Uuttschland, Een brandbrief aan von Bismark. De ministe rieele crisis in Beieren. Volgens verscheidene bladen zou aan den heer von Bismarck door een Parijschen apothekers bediende, genaamd Jourdan, de volgende brief zijn geschreven: Print I Eens verscheen een mijner verwanten bij den heer de Cavour en vroeg hem, welke straf hij moest toepassen op den persoon, die hem in het ongeluk had gestort. „Ik zou hem doodmaken", antwoordde de minister koeltjes. „Welnu!" her- uam de ander, „ik zal n niet ombrengen wan neer gij mij 40,000 francs teent, om mijn door uw tuedoeD te gronde gegaan vermogen te her stellen." Men kwam tot eene schikken en de heer Cavour betaalde zijnen bezoeker de verlangde som uit, welke de diplomaat hem, na eenigen tijd, geheel en al terugbetaalde. Heden volg ik het voorbeeld van mijn bloed verwant en wend ik mij tot den beroemden prins Bismarck, met bet verzoek mij 40.000 fr. te lee- Den, ten einde mijne zaken weder in orde te brengen. De Fransche oorlog heeft mijn toekomst op onherstelbare wijze vernietigd. Ik zal u doo- den, wanneer gij niet evenzoo handelt als graaf Cavour. Wat ik zeg, zal ik weten ten uitvoer te leggen, en om u een denkbeeld te geven mijner koenheid, behoef ik u slechts te zeggen, dat ik den 19den Februari 1871, om 2 uren des namid dags, het leven van uwe toekomstige Majesteit, dat van prins Frits, iu mijne band heb gehad. Een woord van mij, en hij was niet meer! Doch verraderlijk bloedvergieten staat mij tegen. Ik waarschuw liever eerst den vijaud, dien ik tref fen wil. Gij zijt de oorzaak van mijn ongeluk; wees dus zoo edelmoedig mij de reis van Parijs naar Berlijn te bespareu. Ik vraag mij ai', of prins Bismarck een gerin gere grootmoedigheid aan den dag kan leggen dan Cavour? Zijn roem ontkent dit voorloopig. Wij zullen zien, of zijn daden dien roem recht vaardigen. Aanvaard, prins, in afwachting van uw autwoord, de betuiging mijner bijzondere hoogachting. Parijs, 18 April 1872. (Onleesbare onderteckening.) Apothekersleerling bij den heer Bouillon, 78 Rue du Four St.-Gennain, Parijs. De brief droeg den stempel Parijs en kwam prios Bismarck behoorlijk in handen. Hij deed hem naar Parijs zenden. Daar kwam hij, door bemiddeling van den Duitschen gezant en den Franschen minister van buitenlandsche zaken, in handen van den minister van justitie. In Beieren heeft de heer von Gasser zijn pogin gen om een particularistisch kabinet samen te stellen opgegeven eu zou mcu du niogeu ver wachten, dat do minister van financiën onder het miuisterie-Hegneriberg-von Lutz, de heer vun Plretschzuer, tot president-iniuister zal worden benoemd, met de opdracht om een nieuw minis terie te vormen. Dit alles neemt niet weg, dat men nog blijft gissen, welke de reden of de aanleiding tot deze ministerieele crisis kan geweest zijn. Het schijnt, dat de lieer von Lutz na den dood van graaf Hegnenberg oin nog onbekende redenen zich genoopt heeft gezien, zijn ontslag te vragen, eu wat de opdracht des konings aan den heer von Gasser betreft, daaromtrent vindt men in de Berlijnsche Krcui-Zeitung de volgende lezing, die, volgens haar Munchenschen berichtgever, veel geloof vindt. „De KoniDg, het voortdurend geschreeuw der katholieke dagbladpers over den aanstaanden on- dergaug van Beieren en de daarmede gepaard gaande bedekte bedreigingen moede, zou baion von Gasser, die aan het hof zeer gezien is toen deze zich met geestdrift op die „volksstem' beriep, kortweg hebben uitgenoodigd, om het eens te beproeven, een Ministerie uit de rijen der „pa triottische'' partij zamen te stellen. Daarmede zou de Koning ongetwijfeld niets anders bedoeld hebben dan het den patriotten duidelijk te maken, dat zij niet de bouwstoffen bezitten om een ministerie te vormen, 't welk in de tegenwoordige omstandigheden mogelijk is." TJELiEtiKAMiVI IL N Kio-Jnnelro, 22 Augustus. De uitslag der ver kiezingen zal waarschijnlijk ten gunste der Re- geering zijn. Alhier is veel bloed vergoten; er zullen vree selijke repressieve maatregelen worden genomen. Vele notabelen zijn gedood. De onderhandelingen met generaal Mitre duren voort. Zij worden in het geheim gevoerd. Men gelooft dat de uitslag vredelievend zal wezen. Berljjn, 10 September. Volgens de Kreuueitung is de bewering van verschillende dagbladen, als zou gisteren door de drie Keizers en de drie Rijks kanseliers eene conferentie zijn gehouden, tenee nenmale uit de lucht gegrepen. Graaf Andrassy beeft gisteravond een be zoek afgelegd bij prins Bismarck en had bij die gelegenheid een onderhoud van omstreeks een uur met hem. De Czaar bracht gistermiddag ge- ruimen tijd door in de kapel van de Russische ambassade, waar hij, ter herinuering aan den verjaardag van het overlijden zijns ooms, groot vorst Michael, eeue godsdienstoeiening bijwoonde. Brussel, 10 September. Luidens een telegram, door de Indépendance uit Berlijn ontvangen, heeft l'rins Bismarck aan de deputatie uit den Berlijn- schen gemeenteraad, die hem 't eereburgerschap der stad kwam aanbieden, te verslaan gegeven dat met de bijeenkomst der drie Keizers volstrekt geen politieke bedoelingen samengaan, doch dat daarmede slechts een vriendschappelijk bezoek werd beoogd. Madrid, 10 September. De kolonel Molis, par ticulier secretaris van den hertog van Montpen- sier, is gistereu te Merida door de burgerwacht gevangen genomen. De ministerieele dagbladen beweren, dat de regeering op het spoor is van eeue Alphonsistische samenzwering, door Mont- pensier op het getouw gezet en waardoor de openbare orde werd bedreigd. Eene bende van 50 Carlisten heeft gisteren do kazerne der gendarmerie te Salas de las Infantes, in de provincie Burgos, in brand gestoken. Troe pen zijn tot vervolging dier bende afgezonden. Yew-York, 10 September. De Tribune ziet in de verkiezing van den republikein Peniainin den staat Maine een voorteeken van de zegepraal der demo cratische partij in Pensylvauië en Indiana. De andere hoofdorganen verzekeren, dat de republi keinen de overwinuing zullen behalen. In Honduras woedt de burgeroorlog. Londen, 11 September. Aan de Times wordt gemeld dat, volgens uit Berliju te Trouville ont vangen berichten, de Frausche gezant, de Gon- taut BiraD, door den Keizer van Oostenrijk en den Gzaar met veel welwi lendheid is ontvangen. De Czaar zou o. a. verklaard hebben, dat hij voor geen prijs ter wereld aan eene conferentie zou willen deelnemeu, welke een jegens Frankrijk vijandig doel had. LAATSTE 13EtfclOJ 1 Vi-Z 's-Gravknhaqk, 11 September. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden wordt morgen-avond te 6 uren per extratreiu van den Rijnspoorweg, uit Luxemburg in de residentie verwacht, ter bijwoning van de opening der Staten-Generaal op aanstaanden Maandag. Bij beschikking van den minister van finan ciën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de aduiiuistratie der pusterijeu hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: de com mies der 1ste klasse P. Dibbits, ten postkantore te Amsterdam; de comm. der 1ste klasse F. H. H. Doffegnier, ten poslkantore e Haarlem; de commies der 1ste klasse A. J. Schregardus ten postkantore te Amsterdam; de commies der 1ste kl. J. W. J. IJssel de Schepper op het spoor wegpostkantoor Amsterdam-Emmerik-Bentheim de commies de 2de kl. W. R. J. D. B. Crom- melin van Heeckeren, ten postkantore te Amster dam; de commies der 2de kl. J. A. J. van der Schaafl', ten postkantore te Breda; de commies der 3de kl. F. L. C. Plooster, ten postkantore te Zwolle; de commies der 3de kl. Jkhi. H. M. E. baron van Asbeek, ten postkantore te Utrecht; de commies der 3de kl. M. C. Hennequin, op het spoorwegpostkantoor van Moerdijk; de coin mies der 3de kl. C. S. Hein, ten postkantore te Breda; de surnumerair G. Tssel de Schepper, ten spoor- wegpostkantore Amsterdam—Emmerik-Bentheiin de surnumerair A. C. P. Th. Hollingerns Pijpers, ten pustkuutore te Tilburg; de surnumerair P. A. Gelpke, ten postkautore te Alpbenen de sur numerair N. J. van Aken, ten postkantore te Venlo. Greineenteraatl. INGEKOMEN STUKKEN. Leiden, 5 September 1872. Wij hebben de eer u te berichten op het adres van Pieter Kooreman Pz.wonende alhier, daarbij verzoekende om voor zijne nieuw gebouwde hui zen aan het einde van den Vliet eene stoep te mogen doen leggen en daarbij twee ijzeren palen te plaatsen, dat wij ons vereenigen kunnen met het daarop de Commissie van Fabricage uitge bracht rapport. Wij nemen alzoo de vrijheid u te radeu den adressant de gevraagde vergunning te verleerien, mits de stoep niet meer dan 1.05 meter uitspringe, op aanwijzing van rooimeesters. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, deD 31 Augustus 1872. De Commissie van Fabricage heeft de eer op het request van P. Kooreman Pz. te berichten, dat bij haar geen bezwaar bestaat, tegen het in willigen van zijn verzoek, om op gemeentegrond voor zijne nieuw gebouwde huizen aan het einde van den Vliet te mogen leggen een stoep met ijzeren palen; mits niet meer uitspringende dan 1.05 meter, op aanwijzing van rooimeesters; Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Fabricage, enz. Leiden, 5 September 1872. Op het adres van Willem Reinier van de Vliet, hulponderwijzer der 2de klasse aan de openbare lagere 6Chool n°. 1 voor minvermogenden, hou dende verzoek om met 1 October aanst, een eer vol ontslag nit die betrekkiug te bekomen, hebben wij het advies ingewonnen van den hoofdonder wijzer dier school, waarmede wij ons wel kun nen vereeuigen. Wij nemen alzoo de vrijheid u te raden den adressant het gevraagd ontslag tegen genoemd tijdstip eervol te verleenen. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 5 September 1872. Met het rapport, door de Commissie van Fabri cage uitgebracht op het verzoek van F. J. Paan akker, winkelier alhier, om het keldergat in de stoep voor zijn huis in de Maarsmanssteeg N®. 5 te mogen doen vergrooten, kunnen wij ons ver eenigen; zoodat wijde vrijheid nemen u te raden dienovereenkomstig te besluiten. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 31 Augustus 1872. De Commissie van Fabricage heeft de eer op het request van F. J. Paanakker te berichten, dat bij haar geen bezwaar bestaat, tegen de in williging van zijn verzoek om het keldergat vóór zijn huis in de Maarsmanssteeg, Wijk IV, N®. 90 (Straat N®. 5) te vergrooteu, mits te dekken door een ijzeren rooster, waarvan de dwarsliggende ribben niet meer dan vijf centimeters van el kander verwijderd zijn, ouder toezicht van rooi meesters. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Fabricage, enz. Leiden, 5 September 1872. De beer J. H. ZitmaD, boekverkooper alhier, heeft zich tot uwe vergadering gewend met ver zoek dat hem wederom voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1873, moge worden opgedrugeu de levering van boeken, kaarten, modellen van tapisserie of handwerken en der gelijke op dezelfde voorwaarden waarop hem die levering vroeger is opgedragen. De adressant legt bij ziju verzoek over ver klaringen van de hoofdonderwijzers en hoofdon derwijzeressen hier ter stede, waarin zonderon derscheid de meest gunstige getuigenissen wor den afgelegd aangaande de wijze waarop hij zijne functiën als leverancier van schoolboeken steeds uitoefent. Het dagelijkscli besluur schroomt niet eene ver klaring in denzelfden geest af te leggen. Ook ons college toch is het gebleken dat de heer Zitman •zich met den meesteu ijver, nauwgezetheid en keunis van de hem opgedragen taak kwijt. Wij vinden derhalve alleszins termen u, even als in het jaar 1869, loen laatstelijk de onder- haudsche aanbesteding is gecoutinuëerd, in over weging te geven het verzoek in te willigen en mitsdien de leveriDg van schoolboeken enz., ander maal voor deo tijd vau drie jaren, aanvangende 1 Januari 1873 en eindigende uit. December 1875, aan den adressant op te dragen onder de be staande voorwaarden. Een afschrift der voorwaarden, waarop de aanbesteding heeft plaats gehad, wordt hierbij overgelegd. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 5 September 1872. De Commissie van Financiën kan zich, met het oog op de gunstige getuigenissen aaangaande de leverantie vau den heer Zitman algelegd, vereenigen met het voorstel vaD Burgemeester en Wethouders; zij geeft mitsdien iu overvve- weging om tot de voorgestelde continuatie der onderhandsche aanbesteding te besluiten. Aau den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz. Leiden, 9 September 1872. Wij ontvingen ten fine van praeadvies een aan uwe vergadering gencht schrijven van Burge meester en Wethouders dd. 5 September, houdende voorstel1®. om den dienst van coucierge in de Gehoorzaal vuor den tijd van vier jaren en elf maanden ie verpachten op de voorwaarden, bij het voorstel gevoegd; 2®. om het den 13 Januari 11. vastgestelde tarief voor de verhuring der ver schillende zalen te wijzigen, en wel zooals mede in het bier behandelde schrijven wordt aange wezen. Wat betreft het eerste voorstel, de verpachting, even als bij de Commissie van Fabricage, zoo is ook bij ons de vraag ter sprake gekomen ol het niet wenschelijk zoude zijn, behalve het buffet, ook het gebruik van de Gehoorzaal zelve te ver pachten, en dus den pachier geheel vrij te lateu in dit gebruik, op dezelfde wijze als zulks nu met de lokalen aan den Burg het geval is. Een der leden van ouze Commissie was geneigd die vraag toestemmend te beantwoorden, aiilians geneigd met de verpachting van het gebruik der versehü- leude zalen eeue proef te nemen van eenige ja ren. Terwijl liet, naar ziju inzien, zeer wel mo gelijk ware bij dergelijke verpachting voorwaarden te stellen, welke waarborg opleverden, dat de zalen niet aan hare oorspronkelijke bestemtiling zouden worden onttrokken, zou men, dour in uien zin te besluiten, uiet alleen een vrij belang rijk financieel voordeel behalen, maar ook bet Dageüjksch Bestuur ontheffen van de lasten en moeiten aan het beheer van deze inrichting ver bonden. De meerderheid onzer Commissie kou zich in- tusscbeu met dit gevoeleü vau haar medelid aller minst vereeuigen, maar voegde zich, voor zooveel de quaestie van den ouivaug der verpachting be treft, geheel aan de zijde van Burgemeester eu Wethouders en van de Commissie vaD Fabricage. De vraag, hoe men van de Gehoorzaal de grootste winsten kan trekken, mag naar hare overtuigiug niet op den voorgrond slaau, want (oen de Raad besloot om voor bet verbouwen van die Gehoor zaal een vrij aanzienlijk kapitaal beschikuaar te stellen, deed hij dit om door verbetering der za len eene algemeen gevoelde behoefte te bevredi gen, en niet Om het aangewezen kapitaal zoo produc tief mogelijk te rnakeu. De hoofdvraag moet dus we zen: hoe beantwoordt de uieuwe stichting het best aan bare besteuunin? en op die vraag antwoordt de meerderheid uwer Commissie zonder aarzelen: door met de verhuring der lokalen voor te gaan op de wijze, sedert Jauunri 11. gevolgd. Wanneer die lokalen niet meer, zoouls tot nog toe, door het ge meentebestuur wordeD afgestaan nan hen die zich het eerst als huurders aanmelden, maar wan neer de pachter zelf daarover beschikt, dan is het zeer duidelijk, dat hij bij de verhuring de voorkeur zal geven aan die. personen of gezel schappen, wier tijdelijk verblijf in de zaal hem pachter de meeste voordeelen oplevert, eu dat hij andere vereenigingeD, hoe nuttig en voortreffelijk misschien ook, zal achterstellen, zoo al uiet ge heel uitsluiten, om de voor hem, maar zeker met voor het publiek, gewichtige reden, dat die ver- eenigingen weinig of geen gelegenheid aanbie den om winst te maken. Het doil van de ver bouwing zou langs dien weg geheel worden gemist, en daartegen behoort voor alles te worden gewaakt. Keurt de meerderheid het dus alleszins goed, dat de verpachting besloten blijve binnen de grenzen door de Commissie vaD Fabricage ge steld, ook met de voorwaurden van verpachting, zooals zij die ootwierp, kunnen wij ons welver eenigen. Wij erkennen dat de termijn van onge veer vijf jaren, voor de verpachting aangenomen, op zich zelf niet te lang is. Immers de pachter moet aanvankelijk vrij wat aan zijne installatie ten koste leggen, en hij doet dat natuurlijk alleen dan, wanneer de voordeelen der verpachting hem voor een vrij groot tijdvak verzekerd worden. Het zou intusschen kunnen gebeuren dat. er aanvan kelijk weinig zucht lot inedediuging bestond en dat dus aan de gemeente slechts eeue onbedui dende pachtsom wierd aangeboden. Mocht dit het geval blijken, dan vertrouwen wij dut Burgemees ter en Wethouders, liever dan het ongunstige bod aan te oemen en de gemeente daaraan voor vijf jaren te verbinden, eene nieuwe verpachting voor hoogstens twee jaren zullen voorstellen. Want ook al mocht liet uieuwe bod dan ook veel lager we zen, zoo zou du in elk geval slechts voor twee jaren gelden, eu de gemeente de gelegenheid open houden om in 1874, wanneer men meer ervaring zal hebben opgedaan van de voordeelen der ex ploitatie, betere voorwaarden te bedingen. Onder dit voorbehoud is de meerderheid der Commissie alleszins bereid u de goedl^euring der voorwaarden van verpachting aau te bevelen. Wat betreft de herziening van het tarief der huren, zoo kan uwe Commissie slechts verklaren, dat zij daarvan met het meeste genoegen heeft kennis genomen, omdat die herziening toc.li ge heel overeenstemt met de wenschen, reeds in Januari II. door haar uitgesproken. Zij stelt u dus voor dat nieuwe tariel door uwe goedkeuriug te bekrachtigen. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz. Leiden, 19 Augustus 1872. Wij hebben de eer UEd. Achtbare hiernevens toe te zenden een supplctoire begrooting vau ont vang en uitgaaf, voor liet batig saldo van het jaar 1871, en verzoeken gequalificeerd te worden, om hetzelve te mogen kapttaliseeren, en in dit loopend jaar te verantwoorden. Aan de Edel-Achtbare lieereu Burgemeester en Wethouders dor stad Leiden. Het Bestuur van het H. Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, J. J. Peins, Voorzitter. J. van Schkavendijk, Secretaris,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3